Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 09.03.2005., 20:25   #21
Mene ova tema baš jako zanima, moj tata ima dijabetes, pošto ga je dobio u starosti pretpostavljam da se radi o tipu 2. Zašto s eon naziva neovisnim o inzulinu?
verica is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2005., 20:25   #22
evo bas sam bila odgovorila dok si ti poslao odgovor..
a nisam ja kriva sto ne visim cijelo vrijeme na forumu pa ne mogu odmah odgovorit na temu za koju sam mislila da je bitna.

a ocito su neki ljudi frustrirani i upropaste svaku konstruktivnu raspravu. neki bi radje pricali o kiropraktikama, babama vracarama i travama.
zao mi je sto je tako ali to samo pokazuje u kakvom drustvu zivimo.
Studentica is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2005., 20:28   #23
Quote:
verica kaže:
Mene ova tema baš jako zanima, moj tata ima dijabetes, pošto ga je dobio u starosti pretpostavljam da se radi o tipu 2. Zašto s eon naziva neovisnim o inzulinu?

tip 2 ne ovisi u inzulinu zato sto tim ljudima ne pomaze davanje inzulina buduci da ga imaju previse. ono zbog cega njihov inzulin "ne valja" je da njihovi receptori nisu osjetljivi na inzulin, pa bez obzira sto oni imaju inzulina u izobilju, taj inzulin ne moze djelovati (a djeluje tako da se veze na receptor i onda pokrece odredjene reakcije).
Studentica is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2005., 20:32   #24
Dakle, ja stvarno nemam pojma. Moj tata je na inzulinu, znači da je tip 1. Ali, on je šećer dobio u starosti - možda prije desetak godina, zadnjih nekoliko godina je na inzulinu.
verica is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2005., 20:35   #25
ne, nego studentica josh studira
magic is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2005., 20:44   #26
Quote:
verica kaže:
Dakle, ja stvarno nemam pojma. Moj tata je na inzulinu, znači da je tip 1. Ali, on je šećer dobio u starosti - možda prije desetak godina, zadnjih nekoliko godina je na inzulinu.
razlika izmedju tipa 1 i tipa 2 je u etiologiji - tip 1 nastaje tako sto antitijela "pojedu" stanice zaduzene za lucenje inzulina, tako da osoba oboljela od tipa 1 uopce nema svoga inzulina

kod tipa 2 je malo kompliciranije: radi se o tome da je organizam "neosjetljiv" na vlastiti inzulin, gusteraca ga stoga pojacano luci ali on nije efikasan. to vremenom iscrpljuje gusteracu, i ona radi slabije.

pojednostavljeno: kod tipa 1 postoji apsolutni manjak inzulina, kod tipa 2 relativni manjak efikasnog inzulina.

neki ljudi koji imaju tip 2 lijece se inzulinom jer su sve druge mogucnosti iscrpljene.

tvoj tata sigurno ima tip 2

nesto detaljnije o D sam pisala ovdje na temi o jari-grahu (ili tako nekako)

maristela mi je cak zamjerila na tome, nazvavsi me pateticnom manipulatoricom.

buduci da nisam medicinar, smatrala sam ce pokretacica teme napraviti uvod bolje nego ja.
violent_femmes9 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2005., 20:46   #27
Quote:
verica kaže:
Dakle, ja stvarno nemam pojma. Moj tata je na inzulinu, znači da je tip 1. Ali, on je šećer dobio u starosti - možda prije desetak godina, zadnjih nekoliko godina je na inzulinu.

ma moguce je da je tip2.
ne zna se u biti sto je uzrok tipa 2. ovo s neosjetljivosti receptora je jedna od teorija. vise bi pomogla umjerena tjelovjezba i promjena prehrambenih navika, ali se moze lijeciti i medikamentozno. no puno teze je za lijeciti od tipa 1.

za razliku od tipa 1 kod kojega stanice gusterace ne mogu proizvoditi inzulin....dakle, njima inzulin pomaze.
Studentica is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2005., 20:56   #28
Quote:
Studentica kaže:

ne zna se u biti sto je uzrok tipa 2. ovo s neosjetljivosti receptora je jedna od teorija.
neosjetljivost receptora nije teorija, inzulinska rezistencija je stvarna.

osobi s tipom 2 cija gusteraca je iscrpljena, tjelovjezba, dijeta i oralni antidijabetici (senzitajzeri inzulina, kao i oni koji poticu gusteracu na intenzivniji rad) nisu dovoljni za postizanje optimalnih glikemija, i stoga joj se daje inzulin.

na temi o oralnoj kontracepciji, bluegirl i ja smo razgovarale o tome. bluegirl je lijecnica.
violent_femmes9 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2005., 21:00   #29
Ok, netko je napisao da tip 2 uglavnom imaju starije osobe sa viškom kilograma, moj tata definitivno nema višak kilograma niti ga je ikad imao - dapače, on je onaj mršavi žilavi tip čovjeka.

No, naravno, ono što mene zabrinjava je da li je dijabetes tipa 2 nasljedan, moj tata sad po nekim znacima i simptomima misli da je i njegova mama imala dijabetes, no ona je živjela na selu i nikada se nije liječila.
verica is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2005., 21:07   #30
Quote:
verica kaže:
Ok, netko je napisao da tip 2 uglavnom imaju starije osobe sa viškom kilograma, moj tata definitivno nema višak kilograma niti ga je ikad imao - dapače, on je onaj mršavi žilavi tip čovjeka.

No, naravno, ono što mene zabrinjava je da li je dijabetes tipa 2 nasljedan, moj tata sad po nekim znacima i simptomima misli da je i njegova mama imala dijabetes, no ona je živjela na selu i nikada se nije liječila.
dijabetes tip 2 je multifaktorijalna bolest - točan gen se ne zna, ali postoji obiteljska sklonost, vjerojatno je više gena u pitanju, te čimbenici okoline - prehrana, stres...
eena_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2005., 21:17   #31
ovak.
inzulin tipa 1 nastaje jer se beta stanice gusterace autoimuno razore pa nstaje insuficijencija i potpuni prestanak lucenja inzulina. dakle radi se o apsolutnom manjku inzulina. treba biti unisteno vise od 80 posto egzokrinog dijela gusterace da bi nastao dijabetes.
dakle, tip 1 se lijeci inzulinom.
karakrerizira ga polidipsija (pojacano pijenje), poliurija(pojacano mokrenje), polifagija (pojacan tek).
osoba brzo gubi na tezini, moze biti progresivno umorna.....
nasljedjivanje je poligensko!
buduci da se lijeci inzulinom, postoji nekoliko vrsta inzulina, a najidelaniji ce biti dobiven rekombinantnom tehonologijom.
preparati inzulina se dijele prema duzini djelovanja...o tome cu drugi put napisati kada budem imala vise vremena
Studentica is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2005., 21:22   #32
sto se tice tipa 2 on nastaje ili zbog inzulinske rezistencije ili zbog poremecaja u sekreciji inzulina. jace je izrazena nasljedna komponenta. 80 posto svih dijabeticara boluje bas od tog oblika. inzulin u terapiji NIJE nuzan.
osobe su uglavnom starije od 50 godina, i nema povezanosti s HLA kompleksom, za razliku od tipa 1.
u 30 posto slucajeva je pozitivna obiteljska anamneza.
ti bolesnici nemaju karakteristicne simptome. otkriva se cesto slucajno (6-10 godina nakon nastanka subjektivnih smetnji).


lijeci se oralnim lijekovima:
1.oralni betacitotropni lijekovi - klorpropramid, glibenklamid (Euglikon), glikvidon, gliklazid, glimepirid, repaglinid)
2.bigvanidi - metformin
3.inhibitori disaharidaza-akarboza
4. tiazolidenedioni
Studentica is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2005., 21:24   #33
u hrvatskoj 4 posto!!!! ljudi boluje od dijabetesa.

i sada jos da objasnim kako djeluje inzulin

inzulin djeluje negativno (smanjujuci):
lipolizu (razgradnju masti)
glukoneogenezu (stvaranje glukoze)---pa se njena koncentracija u krvi povisuje
i negativno na glikogenolizu (razgradnju glikogena)
Studentica is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2005., 21:26   #34
koji je rizik od nastanka dijabetesa

-pozitivna obiteljska anamneza
-ranije prisutan IGT ili IFG (tolerancija glukoze nataste)
-debljina BMI veca od 30
-hipertenzija RR vise od 140/90 mm HG
-sindrom policisticnih ovarija
- HDL manji od 0.9 mmol/L i /ili trigliceridi visi od 2.82 mmol/L
-zene koje su rodile djecu koja su bila teza od 4.5 kg
Studentica is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2005., 21:29   #35
Re: koji je rizik od nastanka dijabetesa

osobito su opasne komplikacije decerne bolesti koje se javljaju brze ukoliko se sec. bolest ne regulira

toliko od mene.
zao mi je sto moj nick studentica utjece na vasu prosudbu mog znanja ili neznanja.
vi koji toliko puno toga znate mozete pisati do mile volje.

a ovo je trebao biti topic o razmjeni iskustava medju dijabeticarima.. a neke osobe bi se stalno svadjale. uzivajte
Studentica is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2005., 23:18   #36
Re: koji je rizik od nastanka dijabetesa

Quote:
Studentica kaže:
-pozitivna obiteljska anamneza
-ranije prisutan IGT ili IFG (tolerancija glukoze nataste)
-debljina BMI veca od 30
-hipertenzija RR vise od 140/90 mm HG
-sindrom policisticnih ovarija
- HDL manji od 0.9 mmol/L i /ili trigliceridi visi od 2.82 mmol/L
-zene koje su rodile djecu koja su bila teza od 4.5 kg
ovo sto si napisala odnosi se na rizik nastanka dijabetesa tip 2, jel tako

cini mi se da si zaboravila prepricati siroj publici razumljivim rjecnikom koja je glavna uloga inzulina - da omoguci ulazak glukoze iz krvi u stanice. ako nema inzulina, glukoza dobivena iz hrane ostaje u krvi, umjesto da ulazi u stanice tkiva gdje izgara i daje energiju. zbog toga dolazi do visoke (i sve vise) koncentracije secera u krvi, a organizam paradoksalno gladuje, osoba rapidno mrsavi unatoc povecanom unosu hrane. zivot bez inzulina je nemoguc - prije 1921. godine, kad je otkrivena uloga inzulina u metabolizmu, dijabeticari s tipom 1 umirali su relativno brzo nakon dijagnoze.

i cini mi se da sam ja jedini dijabeticar (tip 1) ovdje, tako da nema smisla da sama sebi prepricavam sve sto znam o dijabetesu.

naravno, rado cu pricati vise o svemu, ako nekoga zanima.
violent_femmes9 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2005., 23:22   #37
mene zanima gestacijski,trajao par mjeseci i sta dalje....neke kontrole itd....?
Samantha is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2005., 23:44   #38
Quote:
Samantha kaže:
mene zanima gestacijski,trajao par mjeseci i sta dalje....neke kontrole itd....?
trebas ici na kontrole, ali to u dogovoru s lijecnikom - na sistematskim pregledima se obicno mjeri glukoza na taste, no to moze biti varljivo

dodatne prettrage su OGTT (to si prosla u trudnoci) i postotak glikoliziranog hemoglobina (HbA1c)

zene koje su imale gestacijski d. imaju vecu sklonost pojavi tipa 2 kasnije u zivotu

zbog toga je vazno da se ne udebljas, i da se pravilno hranis

ipak, ne trebas previse brinuti sve dok su nalazi u redu.
violent_femmes9 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2005., 00:01   #39
samo sam jednom vadila suk,prije par mjeseci


valjaju li sta one trakice za kucnu upotrebu?

imaju za mokracu jel da il grijesim?
Samantha is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2005., 00:12   #40
Quote:
Samantha kaže:
samo sam jednom vadila suk,prije par mjeseci


valjaju li sta one trakice za kucnu upotrebu?

imaju za mokracu jel da il grijesim?
mozes si kupiti glukometar i povremeno sama izmjeriti secer u krvi. to jest dovoljno precizno, ali moze se dogoditi da je masina neizbazdarena ili neka druga pogreska pri mjerenju - npr. da su ti na jagodicama ostali tragovi neceg slatkog etc., i da dobijes bespotrebno uznemirujuce rezultate

sto se tice test-traka za urin, one mjere secer u mokraci koji se tamo nadje tek ako je u krvi presao tzv. bubrezni prag. taj prag je obicno oko 8 mmol/L, kod nekih ljudi je cak i malo vishi, tako da ti one nisu bas precizne.

ovdje imas zanimljivih pitanja i odgovora:
www.diabetes123.com
violent_femmes9 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 05:51.