Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.06.2003., 16:04   #21
ambrozija

Svaki deseti stanovnik Hrvatske pati zbog ambrozije, odnosno pelinolisnog limunđika, lat. Ambrosia artemisifolia, visoke biljke koja je iz američkih stepa, uz mnoge druge biljke, sa žitaricama donesena u Europu sredinom 19. stoljeća. Proširila se po cijeloj Europi, a najviše u Slovačkoj, Ukrajini, mađarskoj, Rumunjskoj, Jugoslaviji i Hrvatskoj. U deset posljednjih godina koncentracija njezine peludi u zraku porasla je čak 5 puta. Budući da je ove godine ljeto već nastupilo očekujte da će cvasti prije srpnja, kad uobičajeno počinje njena cvatnja. Biljka je agresivna i lako se zasijava, a raste u zapuštenim vrtovima, uz putove, vodotoke, željezničke pruge, nasipe itd. Naročito se proširila na miniranim područjima jer se nije moglo pristupiti i iskorjenjivati ju košnjom. Glavni problem njezina širenja je to što u Europi nema životinja koje bi se njome hranile. Postoji jedna zlatica, kukac koji se njome hrani, koji je donesen iz Amerike, ali se nije dovoljno proširio kod nas. Zato se ambrozija može iskorjeniti samo mehanički i herbicidim. Znate što ja radim? Ustanem se rano ujutro, čupam ih prije nego što procvatu, sjeckam škaricama i bacam na kompostište. Livada blizu moga vrta je puna ambrozije i ako je ne uništim prije cvatnje nos će mi biti začepljen tjednima.
Stoga, krenite na ambroziju naoružani škaricama prije nego što vas udavi. Ne šalim se !
__________________
peonija
peonija is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2003., 16:13   #22
Mislim da u Madjarskoj postoji i neki zakon za unistavanje ambrozije s ozbirom na to koliko ljudi pati od alergije. Tako nesto bi trebalo uvesti i kod nas. I organizirati akcije istrebljivanja biljke.
lahor is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2003., 16:51   #23
akcije za iskorjenjivanje

Prošle godine su i kod nas bile organizirane akcije za iskorjenjivanje ambrozije u organizaciji Upravnog odjela za zdravstvo i socijalnu skrb Zagrebačke županije i Ureda za rad, zdravstvo i socijalnu skrb grada Zagreba pod geslom "Spriječimo širenje ambrozije danas da lakše dišemo sutra", no ove godine još nisam ništa čula. No, ne mora biti posebna akcija da bi ljudi kosili ispred svojih vrata!
__________________
peonija
peonija is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2003., 17:53   #24
Umjesto antikih- antišmrc lijekova, ajmo mi lijepo uvest te kukce koji se hrane ambrozijom!

Ne šalim se, prošle je godine moj prvi susjed uspio uzgojiti primjerak visine 2,5 metara (slovima: dva i pol metra! ), i to pred ulaznim vratima.
Uopće ga to nije diralo.
Jer se njemu ne da s time zamarati.
Ali on je sasvim druga priča.
Precious is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2003., 18:07   #25
ljudi

Precious, očito je da je problem u ljudima, a ne u biljkama.I što još dodati?
__________________
peonija
peonija is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2003., 18:57   #26
Re: ljudi

Quote:
PEONIJA kaže:
Precious, očito je da je problem u ljudima, a ne u biljkama.I što još dodati?
Ma nista dodati, ali nesto poduzeti - uzeti sibu i dobro isibati te koji uzgajaju ambroziju.
MaxB is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2003., 19:52   #27
Exclamation

Quote:
MaxB kaže:
Ma nista dodati, ali nesto poduzeti - uzeti sibu i dobro isibati te koji uzgajaju ambroziju.

Ali..kako kazniti onu ambroziju što raste uz zagrebačke ceste
i koju bi Grad i institucije trebale uništavati?
prošle godine su bile akcije ali svejedno,
krajem 8.mjeseca u srcu grada se mogla naći pored prometnica..

A to je nevjerovatno...
Kao postoji trava - marijuana i ona se proglašava opasnom i ljudi idu u zatvor zbog nje jer je navodno opasna za zdravlje..
a prava, doista opasna trava poput ambrozije se ignorira..
Što zapravo pokazuje da vlastima uopće nije važno ljudsko zdravlje i kvaliteta života već vlastiti interesi i skrivena zarada.

Nevjerovatno je
da policija kažnjava one koji puše marijuanu
i od djece rade kriminalce...
a istovremeno trava koja je doista opasna za zdravlje se ne uništava
i ne tretira se ozbiljnošću kojom zahtjeva.

Hmm..

a imam i pitanje..
koliko je vas probalo alternativno liječenje?
i da li je pomoglo?
Ovaj Fixonase je izvandredan, ali ne uklanja pečenje očiju i ne pomaže po noći i kada je koncentracija peludi velika..
__________________
19-24 Tu i on svuče svoje haljine jer i njega obuze zanos pred Samuelom; zatim je legao gol i ostao tako cio onaj dan i svu noć. BIBLIJA, Prva knjiga o Samuelu
CF is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2003., 20:25   #28
Hm, što smatraš alternativnim liječenjem?
Precious is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2003., 23:02   #29
brkanje pojmova

Danas slušam na radiju da su peludna zrnca ambrozije tako sitna, okrugla i aerodinamična da ih vjetar vrlo lako odnese na udaljenost od 100 kilometara!!!!!

A ti Cro Fag, malo si pobrkao neke pojmove u vezi s marihuanom.
Jel misliš na homeopatiju ?
__________________
peonija
peonija is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2003., 15:17   #30
Exclamation

..................................I love when you do that hocus pocus to me.

Quote:
Precious kaže:
Hm, što smatraš alternativnim liječenjem?
bioenergija. neko probao to za alergije?
pitam, jer sam pročitao u jednoj knjizi da se može i njom liječiti alergije.. to nisam znao prije.

.................................The way that you touch, you've got the power to heal.
__________________
19-24 Tu i on svuče svoje haljine jer i njega obuze zanos pred Samuelom; zatim je legao gol i ostao tako cio onaj dan i svu noć. BIBLIJA, Prva knjiga o Samuelu
CF is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2003., 15:24   #31
Exclamation

Quote:
PEONIJA kaže:
Danas slušam na radiju da su peludna zrnca ambrozije tako sitna, okrugla i aerodinamična da ih vjetar vrlo lako odnese na udaljenost od 100 kilometara!!!!!

A ti Cro Fag, malo si pobrkao neke pojmove u vezi s marihuanom.
Jel misliš na homeopatiju ?
hehehehe..
ne...

mislio sam na etiku i licemjerje...

marijuana je trava.. biljka baš kao i ovaj drač..

a ipak, ambrozija se ne uzima toliko ozbiljno
i ne gleda kao nešto kriminalno što bi se trebalo kažnjavati
ako je netko ne ukloni... (to sam se nadovezao na komentar
"očito je da je problem u ljudima, a ne u biljkama."
i
"uzeti sibu i dobro isibati te koji uzgajaju ambroziju. "
__________________
19-24 Tu i on svuče svoje haljine jer i njega obuze zanos pred Samuelom; zatim je legao gol i ostao tako cio onaj dan i svu noć. BIBLIJA, Prva knjiga o Samuelu
CF is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2003., 15:35   #32
Bioenergija? Not a chance da se to na meni sprobava, sorry.
Precious is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2003., 20:28   #33
Exclamation .- .-.. -- --- ... - / ..- -. .-. . .- .-..

Quote:
Precious kaže:
Bioenergija? Not a chance da se to na meni sprobava, sorry.
Zašto?


loša iskustva?
imaš li ikakva iskustva s tim?

.................................................. ...............................Perche?

~ ~ ~

I have a universe inside me
Where I can go and spirit guides me
There I can ask oh any question
I get the answers if I listen
I have a healing room inside me
The loving healers there they feed me
You have a little voice inside you
It doesn't matter who you think you may be
You're not free if you don't know me
If you don't know me
THE HEALING ROOM

---
www
__________________
19-24 Tu i on svuče svoje haljine jer i njega obuze zanos pred Samuelom; zatim je legao gol i ostao tako cio onaj dan i svu noć. BIBLIJA, Prva knjiga o Samuelu
CF is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2003., 10:46   #34
Nemam s bioenergičarima ali sam imala jedno bezvezno iskustvo s kiropraktičarem. Nije pomogao, ali na sreću nije ni odmogao. Bačen novac.
Imam predrasude prema bioenergiji, sve mi to liči na šarlatanstvo.
Precious is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2003., 15:56   #35
Uhhhh, ambrozija - moj smrtni neprijatelj
Od prije par godina imam dijagnozu alergijske astme, i nakon anafilaktičkog šoka poslije hiposenzibilizacije odustajem, pa početkom kolovoza "bježim" na jug Dalmacije i vraćam se tijekom rujna....

Inače, meni najbolje djeluju tablete Clarinase (loratadin & pseudoefedrin sulfat) i Ventolin inhalator, a kad je frka onda samo kortikosteroid pomaže (solu-medrol (metilprednizolon-sukcinat-natrij)

Svakako pročitaj(te) i saznaj(te) još ponešto:

http://www.vecernji-list.hr/ZDRAVI/2.../obranite.html

http://alergije.plivazdravlje.hr/?section=prevencija

A oduševila me stranica:
http://www.plivazdravlje.hr/?section...u=lijekovi#rez
matija70 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2003., 20:00   #36
Exclamation

Quote:
Precious kaže:
Nemam s bioenergičarima ali sam imala jedno bezvezno iskustvo s kiropraktičarem. Nije pomogao, ali na sreću nije ni odmogao. Bačen novac.
Imam predrasude prema bioenergiji, sve mi to liči na šarlatanstvo.
Precious,
hmmm.. ali kiropraktika ti nije ovo što sam spomenuo....

matija70 - ali niti Jadran nije siguran...
si vidio možda kartu Hrvatske tijekom "napada" peludi Ambrozije?

---

www
__________________
19-24 Tu i on svuče svoje haljine jer i njega obuze zanos pred Samuelom; zatim je legao gol i ostao tako cio onaj dan i svu noć. BIBLIJA, Prva knjiga o Samuelu
CF is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2003., 20:41   #37
reiki

Deco, jeste probali reiki?
__________________
peonija
peonija is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2003., 16:54   #38
Quote:
Cro Fag kaže:

matija70 - ali niti Jadran nije siguran...
si vidio možda kartu Hrvatske tijekom "napada" peludi Ambrozije?

Biokovo (Sveti Jure) je ipak 1762 m visok, a bura i tramontana ljeti pušu vrlo rijetko, pa je koncentracija peludi puno manja (kihanje, šmrcanje i noćno disanje na "škrge" traju max 3 dana)
matija70 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2003., 06:49   #39
sto je s istrom?
zizi is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2003., 09:21   #40
Exclamation

heheheh... ok
..ali nisi onda na moru... meni bi bilo užasno imati more tako blizu (gledati ga), a ne skočiti u njega i biti u njemu...

da, da- znam, spustiš se dolje kad želiš...
more j zdravo općenito za sve, za sve ljude i za sve bolesti...
mislim da si ulovio gotovo perfektnu kombinaciju mjesta gdje bi alergičari trebali biti (za obranu od peludi) u Hrvatskoj..

Quote:
matija70 kaže:
Biokovo (Sveti Jure) je ipak 1762 m visok, a bura i tramontana ljeti pušu vrlo rijetko, pa je koncentracija peludi puno manja (kihanje, šmrcanje i noćno disanje na "škrge" traju max 3 dana)
__________________
19-24 Tu i on svuče svoje haljine jer i njega obuze zanos pred Samuelom; zatim je legao gol i ostao tako cio onaj dan i svu noć. BIBLIJA, Prva knjiga o Samuelu
CF is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:15.