Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca

Roditelji i djeca Zato što ih volimo i oni vole nas.
Podforumi: Školarci i adolescenti, Dojenčad i predškolci, Trudnice, Medicinski potpomognuta oplodnja, Dječje zdravlje, Oprema

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 09.07.2010., 00:18   #1
Question Dijete i dva prezimena

pretpostavljam da je negdje već bila ovakva tema, al ja je zbilja ne mogu naći (pa ako je bila, molim modove da je prispoje).
dakle- zanima me koja je procedura ako želimo dati djetetu dvojno prezime - ili točnije- "moje" prezime, budući da sam nakon udaje zadržala svoje i dodala muževo. on ima svoje prezime i razmišljamo da nam dijete ima moju varijntu prezimena.

ne da mi se sad ulaziti u rasprave jel to neka komplikacija, i slične raspravice- zanima me samo kakva je pravna praksa..
npr- da li to nešto bitno mijenja oko razne papirologije koju ćemo s vremenom ispunjavati (naravno, osim toga da ćemo više toga pisati), prelazak granice, izrada putovnice, i sve ostale stvari koje će nam se naći na putu a kojih se ja sad recimo ne mogu ni sjetiti.

da li će npr- netko mom mužu praviti probleme ako recimo on sam prelazi granicu s našim djetetom, a on se preziva X a dijete YX,,, itd-..
nadam se da shvaćate što me zanima- pa ako bi me mogao netko malo uputiti u te detalje..
hvala
extreme is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2010., 00:22   #2
jeste li u braku? koje ti imaš prezime?
ako jeste u braku onda pri upisu u maticu rođenih reci da bi djetetu dodala još tvoje prezime/njegovo prezime.. Možda, nisam sigurna budeš morala pisati zahtjev i to će ići na Upravni postupak (kažem nisam sigurna ali mi je logično) sa obrazloženjem zašto bi dijete imalo dva prezimena a ti udajom si preuzela muževljevo ( a svoje nisi zadržala).

ako niste u braku, pri prijavi djeteta u maticu rođenih otac djeteta će potpisati zapisnik o priznanju očisntva te će vas matičar pitati koje će dijete imati ima a koje prezime. tada reci da bi željeli da ima oba...

za ovo drugo sam 100% sigurna a ovo prvo mi se čini logičnim..
__________________
45°46´04"N,15°51´08"E [URL="❦ Odluka o tome da ćeš imati dijete iznimno je važna. To znači odlučiti da će tvoje srce zauvijek koračati izvan tvog tijela.[/URL]
larazg is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2010., 00:37   #3
Quote:
larazg kaže: Pogledaj post
jeste li u braku? koje ti imaš prezime?
ako jeste u braku onda pri upisu u maticu rođenih reci da bi djetetu dodala još tvoje prezime/njegovo prezime.. Možda, nisam sigurna budeš morala pisati zahtjev i to će ići na Upravni postupak (kažem nisam sigurna ali mi je logično) sa obrazloženjem zašto bi dijete imalo dva prezimena a ti udajom si preuzela muževljevo ( a svoje nisi zadržala).

ako niste u braku, pri prijavi djeteta u maticu rođenih otac djeteta će potpisati zapisnik o priznanju očisntva te će vas matičar pitati koje će dijete imati ima a koje prezime. tada reci da bi željeli da ima oba...

za ovo drugo sam 100% sigurna a ovo prvo mi se čini logičnim..
napisala sam da sam u braku, ostavila sam svoje prezime a dodala muževo.

dakle, muž se preziva X, a ja Y X ( Y je moje djevojačko) i u slučaju da nam dijete ima dva prezimena - prezivalo bi se isto kao ja Y X.
dakle, u braku smo. hoće li nam to negdje predstavljati neke poteškoće, komplikacije i slično?? možda negdje jednog dana tražiti neke dodatne papire, ili što već.. ne mogu sad ni otprilike znati kakva će me papirologija sve u životu dočekati- ali onako generalno, predstavlja li to neku komplikaciju??
extreme is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2010., 00:50   #4
ma yok....
samo reci u matičnom da će dijete imati i tvoje i muževljevo prezime...
__________________
45°46´04"N,15°51´08"E [URL="❦ Odluka o tome da ćeš imati dijete iznimno je važna. To znači odlučiti da će tvoje srce zauvijek koračati izvan tvog tijela.[/URL]
larazg is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2010., 01:03   #5
ne znam zašto bi bilo problema?
ja uopće nemam muževo prezime pa mali ima oba prezimena.

znači da se svi troje različito prezivamo.
__________________
"All I know is the child is my warrant and if he is not the word of God, then God never spoke..."
Death-of-Art is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2010., 01:10   #6
a jeste li si vas 3 nešto u rodu

__________________
45°46´04"N,15°51´08"E [URL="❦ Odluka o tome da ćeš imati dijete iznimno je važna. To znači odlučiti da će tvoje srce zauvijek koračati izvan tvog tijela.[/URL]
larazg is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2010., 05:53   #7
To nije nikakva komplikacija. Moja kcer ima od rodjenja moje i prezime bivseg muza koji je onda jos bio aktuelan.

Dakle, kad prijavljujes dijete, maticarka te pita koje ime, koje prezime i kako kazes, tako se upise.
Kcer mi ima sad 15 godina i najnormalnije se sluzi sa oba prezimena, to se iskazalo i vrlo prakticnim kad smo se razveli u jako losim odnosima i sigurno mi bivsi ne bi dozvolio da naknadno svoje prezime dodam.
Sad kad stize jos jedna curka, imat ce dva prezimena, jedno isto kao polusestra, a drugo isto kao od polubrace. Nekima se to cini komplicirano, ali meni uopce nije, cak mi je logicno da dijete ima i mamino prezime, a ne samo tatino. A kad prelazimo granicu, ni jedan ni drugi ne moramo posebno dokazivati da je dijete nase, znam za slucajeve kad su mame, osim putovnice kod sebe imale uvijek i rodni list jer se iz putovnice ne vidi tko je mama ako nemaju isto prezime
protelos is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2010., 09:17   #8
Moja necakinja isto ima dva prezimena i nikada nije bilo problema. Kod njih je ovakav slucaj, sisterica ima samo svoje djevojacko prezime, klinci iz prvog braka koji zive sa njima tatino prezime, njen muz svoje, a mala on nje i novog muza. Tako na kaslicu imaju tri prezimena...
sto se tice granice, mm ima sina iz prijasnje veze koji nosi samo majcino prezime i nikada nisu pitali za dodatne dokumente, mada smo dosta putovali.
__________________
mama po zanimanju
Ani4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2010., 09:23   #9
Quote:
larazg kaže: Pogledaj post
ma yok....
samo reci u matičnom da će dijete imati i tvoje i muževljevo prezime...
hvala
extreme is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2010., 09:27   #10
Quote:
Death-of-Art kaže: Pogledaj post
ne znam zašto bi bilo problema?
ne znam.. zato i pitam..
ne bih htjela sebe, tj, muža možda jednog dana dovesti u neku neugodnu situaciju... ne znam.. na granici, ili već negdje..
ustvari- ne znam kakvih bi uopće komplikacija moglo biti i gdje, pa zato pitam ovdje- da mi se kaže iz pravne prakse (da li će mi to zahtijevati neke posebne potvrde, dozvole_ šta ja znam..) i da mi se kaže iz primjera- dakle, netko tko ima takvu situaciju, da li mu je to donijelo nekakvu dodatnu komplikaciju- osim one da imaju nečega malo duže za pisati..
extreme is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2010., 10:21   #11
nema nikakvih problema,odmah poslije poroda ćete pitati kako će se dijete prezivati budući da ti imaš 2 prezimena-to je u rađaoni, a onda nakon dan,dva dolazi netko iz matičnog ureda i još jednom sve ispisuje.a kad odete prijaviti dijete to ćete još jednom potvrditi- Govorim iz svog vlastitog iskustva.Tako je bilo kod mene.
mijuška is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2010., 10:46   #12
Quote:
extreme kaže: Pogledaj post
napisala sam da sam u braku, ostavila sam svoje prezime a dodala muževo.

dakle, muž se preziva X, a ja Y X ( Y je moje djevojačko) i u slučaju da nam dijete ima dva prezimena - prezivalo bi se isto kao ja Y X.
dakle, u braku smo. hoće li nam to negdje predstavljati neke poteškoće, komplikacije i slično?? možda negdje jednog dana tražiti neke dodatne papire, ili što već.. ne mogu sad ni otprilike znati kakva će me papirologija sve u životu dočekati- ali onako generalno, predstavlja li to neku komplikaciju??
Nikakvav problem. Kad upisujes dijete kod maticara biras kako ce se zvati i prezivati. Oboje potpisujete i tocka.
I nasa mala ima oba prezimena.
Apropos granice, to se pitanje povlacilo vec milion puta, svakoga, bez obzira kako se prezivao, granicar ima pravo traziti rodni list na uvid.
Ako ste na istoj adresi prijavljeni onda to najcesce ne rade ni kad imate razlicito prezime.
Ako niste na istoj adresi prijavljeni onda rade bez obzira na isto prezime.
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2010., 11:02   #13
ok.
hvala svima na pomoći!
extreme is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2010., 11:12   #14
Quote:
SummerNight kaže: Pogledaj post
Nikakvav problem. Kad upisujes dijete kod maticara biras kako ce se zvati i prezivati. Oboje potpisujete i tocka.
I nasa mala ima oba prezimena.
Apropos granice, to se pitanje povlacilo vec milion puta, svakoga, bez obzira kako se prezivao, granicar ima pravo traziti rodni list na uvid.
Ako ste na istoj adresi prijavljeni onda to najcesce ne rade ni kad imate razlicito prezime.
Ako niste na istoj adresi prijavljeni onda rade bez obzira na isto prezime.

nije li za prelazak granice dovoljna djetetova putovnica?
zar svi u novcaniku nose i djecje rodne listove?
mom2be is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2010., 11:17   #15
Quote:
mom2be kaže: Pogledaj post

nije li za prelazak granice dovoljna djetetova putovnica?
zar svi u novcaniku nose i djecje rodne listove?
U putovnici ne pise ko su roditelji i po zakonu svaki granicar ima pravo traziti na uvid rodni list. Sto u pravilu ne cine ako je adresa ista.
Ali mojoj kolegici npr jesu, makar se preziva isto kao djete i na istoj adresi zivi.
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2010., 11:23   #16
a sta nije ako s djetetom prelazi granicu da mora imati pismeno dopustenje od majke/oca? jedna cura je nedavno putovala van iz zemlje (iz Hr) i to su joj trazili, i pustili uz opomenu... ja isto za par dana putujem za Hr i isto mi treba pismeno dopustenje da dijete mogu izvesti iz drzave, bez obzira sto nam je adresa ista i sto mala ima i moje prezime
*jeja* is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2010., 11:30   #17
Quote:
*jeja* kaže: Pogledaj post
a sta nije ako s djetetom prelazi granicu da mora imati pismeno dopustenje od majke/oca? jedna cura je nedavno putovala van iz zemlje (iz Hr) i to su joj trazili, i pustili uz opomenu... ja isto za par dana putujem za Hr i isto mi treba pismeno dopustenje da dijete mogu izvesti iz drzave, bez obzira sto nam je adresa ista i sto mala ima i moje prezime
treba ti.
blablica is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2010., 11:33   #18
Quote:
*jeja* kaže: Pogledaj post
a sta nije ako s djetetom prelazi granicu da mora imati pismeno dopustenje od majke/oca? jedna cura je nedavno putovala van iz zemlje (iz Hr) i to su joj trazili, i pustili uz opomenu... ja isto za par dana putujem za Hr i isto mi treba pismeno dopustenje da dijete mogu izvesti iz drzave, bez obzira sto nam je adresa ista i sto mala ima i moje prezime
Ne znam, ali ja mislim da bi se to obavezno trebalo traziti pri svakom prelasku. Pretpostavljam da je situacija ista kao s ovim rodnim listom, da mogu trazitii a da u pravilu ne traze.
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2010., 11:40   #19
Quote:
SummerNight kaže: Pogledaj post
Ne znam, ali ja mislim da bi se to obavezno trebalo traziti pri svakom prelasku. Pretpostavljam da je situacija ista kao s ovim rodnim listom, da mogu trazitii a da u pravilu ne traze.
valjda zavisi na koga naletis na granici...
*jeja* is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2010., 11:46   #20
Quote:
mijuška kaže: Pogledaj post
nema nikakvih problema,odmah poslije poroda ćete pitati kako će se dijete prezivati budući da ti imaš 2 prezimena-to je u rađaoni, a onda nakon dan,dva dolazi netko iz matičnog ureda i još jednom sve ispisuje.a kad odete prijaviti dijete to ćete još jednom potvrditi- Govorim iz svog vlastitog iskustva.Tako je bilo kod mene.
a kaj ako ja u rađaoni kažem da će se dijete prezivati drukčije od mene (imat će samo očevo prezime, a mi nismo vjenčani), kak budu oni znali da je to moje dijete? any ideas?
naked is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 02:02.