Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo

Gospodarstvo Novac, profit, blagostanje. Kako doći do toga?
Podforumi: Kriptovalute, Dionice, Ostali oblici investiranja, Banke, osiguranja, krediti, Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 30.01.2005., 11:02   #41
Quote:
gogo kaže:
BILDE?!?!?!?
daj pogle kaj si napisao, prvo kažeš da ne bi uložio u fond koji ima negativan trend bez obzira na prosjek, a onda ako je i dobar trend ne bi uložio jer to ništa ne govori o budućnosti. Tebi fondovi jednostavno ni u jednom slučaju ne odgovaraju. Negativan si. Uzeo si ih iz nekog razloga na tapetu i pljuješ po njima. Vjerojatno čuvaš lovu u čarapi ili sve potrošiš jer tko zna što će biti sutra.
ČINJENICA je da ima fondova koji su desetlječima prosječno rasli više od 10% i da ima ljudi koji su se ulaganjem u takve fondove kroz duži niz godina obogatili, a to što ti si ti negativan i što odbijaš prihvatiti činjenice je tvoja stvar.

Lijepo ti napiši kak zaraditi 10% godišnje na neki drugi način. Budi pozitivan i ponudi neka rješenja, a nemoj samo pljuvati i kritizirati.
ok
evo redom: prvo, ne kazem da su fondovi losa stvar. drugo: nebi nikada odabirao fond u koji cu uloziti novce iskljucivo na prosjeku prinosa. trece: moja poEnta je da nam prosjek ne daje gotovo nikakve relevatne podatake kako ce taj fond "raditi" u sljedecoj godini.

ne svidja mi se sto si tako izricit, sto, tvrdis da ce fond imati neki prinos od 10% ili ne znam koliko. na osnovu prijasnjih godina.
da cinjenica je da ima ljudi koji su se obogatili na fondovima, ali isto ima ljudi koji su na fondovima ostali bez zivotne ustedjevine, bez penzije za koju su radili citav zivot itd.
prinos jednostavno NE MOZEMO NIKAKO GARANTIRATI. jedino mozemo pokusati ivuci zakljucke na osnovu odredjenih pokazatelja, nagadjati i/ili spekulirati.

osobno ne preferiram fondove i nisu mi bas previse zanimljivi, iz vise razloga, iako mislim da su prilicno solidno rjesenje za onoga tko zeli svoj novac investirati u financije, a nema bas nesto /znanja/iskustva/vremena/volje za samostalne odluke o investicijama.
bilde is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2005., 14:22   #42
pa nitko ništa ne GARANTIRA.

ne TVRDIM da će bilo koji fond ostvariti bilo šta. Uključio sam se u raspravu samo da kažem da NE MORA imati svake godine iznad 10% da bi PROSJEK bio 10%, kužiš? a onda si me napao da pričam gluposti.

Naravno da prošlost ne garatnira budućnost, ali to vrijedi za SVE, a ne samo za fondove. Budućnost NITKO ne garantira sve je to više ili manje rizično.
gogo is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2005., 15:07   #43
ma bilde lupa o čemu nema pojma, to sam pomislio na jednoj drugoj temi a ovdje je sad to dokazao.
nemoj se na njega obazirati.

u dioničke fondove se ulaže na duži rok, bar nekoliko godina, može se desit da nekoliko godina gube novac ali prosjek je koliko se sječam negdje oko 10% godišnje zarade u zadnjih 50 godina.
ako se uloži na 10 godina gotovo sigurno se ne može izgubiti novac.
papa štrumf is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2005., 15:16   #44
Quote:
bilde kaže:

...
osobno ne preferiram fondove i nisu mi bas previse zanimljivi, iz vise razloga, iako mislim da su prilicno solidno rjesenje za onoga tko zeli svoj novac investirati u financije, a nema bas nesto /znanja/iskustva/vremena/volje za samostalne odluke o investicijama.
Imate potpuno krivo mišljenje o fondovima. I s fondovima se trguje na isti način kao s dionicama. I u fond treba znati kad ući a kad izaći, jer kad market pada i fond će pasti, pogotovo kad fondovi raspolažu sa velikom lovom. Neki su fondovi pali i 80% za vrijeme bear marketa 2001-2002. Ako kupuješ fondove na početku bear marketa, zanima me koliki će ti onda biti prinosi tih godina? Dakle nije istina da ne trebaš ništa znati o dionicama da bi ulagao u fondove.

DayTrader
__________________
Let the candles light your path to profit!
DayTrader is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2005., 15:51   #45
Quote:
Bari Kent kaže:
Nitko, nikada, ništa, ne može, nije, ne, ne, ne...
Mislim ono, nihilizam u punoj snazi.
Daj nam malo konstruktivnih prijedloga, tj. kako bi se ti obogatio?
Pa obogatiti se može jedan od tisuću ! Kad bi se bilo tako lako obogatiti onda pojam BOGAT ne bi ništa značio. Stavljanjem love u banke, štednjom, fondovima se ne možeš obogatiti. Pa to svaka budala zna. Možeš skupiti neku lovicu za stare dane i to je to. Uostalom i da možeš koji će ti qrac lova kad si već na samrti ?!
Ja isto imam neku sitnu lovu u više fondova tako da me poštedite napada tipa: nisu fondovi za tebe ili nemaš pojma kako oni funkcioniraju. Obogatiti se možeš jedino ako dobiješ na lotu ili ako pokreneš svoj posao (po mogućnosti s one strane zakona: šverc, dilanje, prodaja oružja, reketarenje, kamatarenje). Eto, da ne kažete da nisam konsruktivan
Antimon2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2005., 16:35   #46
Quote:
Bari Kent kaže:
Lijepo je sve to, ali mene ne zanima kako da budem bogat sa 70, nego sa max 40 godina!
Upravo tako

Mene zanima jedna druga stvar, jesu li autori te knjige bogati, odnosno, jesu li bili bogati prije pisanja te knjige? Jer ako nisu, to je trlababalan... Više koristi od čitanja Kyosakija koji upravo sve suprotno govori
banderas is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2005., 18:42   #47
Quote:
papa štrumf kaže:
ako se uloži na 10 godina gotovo sigurno se ne može izgubiti novac.
bitno da ja lupam gluposti.
lep den vsem skupaj(ili kako vec).
bilde is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2005., 19:04   #48
Quote:
georgeWtheNuclear kaže:
Drzava itekako voditi brigu o mojim osjecajima. Ako ja ("mi") pocnemo osjecati da bankarski sustav u Hrvatskoj ne stima, bankama necemo dati novac.
Pa s bankama je bilo dosta afera u RH u prošlom desetljeću, pa one i dalje drže bar 92% tržišta.

Quote:
georgeWtheNuclear kaže:
Sto ce banka uciniti s novcem ja ne znam niti me je briga, valjda imaju svoje ekonomiste i strucnjake za plasman. Ja naime govorim iz perspektive gradjana a ne iz perspektive proracuna i njegovih korisnika
Pa mislim da su proračun i porezni obveznici (građani) nerazdvojivi i ne možeš ih gledati "sa strane"


I da, ja sam ženskog roda , pa sam mislila, napisala itd...
__________________
Some people call it a one night stand
But we can call it paradise...
Vaservaga is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2005., 19:05   #49
Quote:
DayTrader kaže:
Imate potpuno krivo mišljenje o fondovima. I s fondovima se trguje na isti način kao s dionicama. I u fond treba znati kad ući a kad izaći, jer kad market pada i fond će pasti, pogotovo kad fondovi raspolažu sa velikom lovom. Neki su fondovi pali i 80% za vrijeme bear marketa 2001-2002. Ako kupuješ fondove na početku bear marketa, zanima me koliki će ti onda biti prinosi tih godina? Dakle nije istina da ne trebaš ništa znati o dionicama da bi ulagao u fondove.

DayTrader
pa gle ako das svoju lovu nekome poput "goge", "papa strumfa"/ili inv.kuci koji se time profesionalno bave, onda ne moras znati nista o icemu, vec ce se takvi pobtinuti za tvoju lovu, to sto u slacuju da ti strajba sve novce, eventulano ce mu godisnji bonus biti manji je jedna od razloga zasto takvima nebi dao svoje novce.

znam ja jako dobro sto su fondovi i koliko se na njima moze zaraditi/izgubit .samo ne znam jesu decki financijski polupismeni ili samo malo "napuhani" jer eto oni se bave "trejdanjem".
za kraj cu samo ubaciti skolski primjer "Nortela" , ali izgleda a se kod nas to ne uci u skoli/fakultetu.
bilde is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2005., 19:13   #50
Quote:
bilde kaže:
mozes ti govoriti o prosjeku ako gledas neki hrv fond od "1995 godine, pauzmeš da jedan fond ima PGP 22%, a postoji više od 5 godina, a prinos od osnutka je prešao 230%," i sad iz toga dobijemo prosjek za 10 godina(sto je jako kratko vrijem po br 1) ali sto ti znaci za buducnost? moze ti samo pruziti neke smjernice i nista vise. neka garancija? nebi rekao.
Prinos prethodnog razdoblja nije indikator budućih prinosa. Nitko ti ništa ne garantira i nitko ti ništa ne smije garantirati
I nigdje i nije napisano da ti itko išta garantira.

Quote:
bilde kaže:
ti su tu napisao puno teorije i kako bi to sve trebalo izgledati u idealnom slucaju, al stvar je u tome da je praksa nesto drugo i da stvari gotovo nikada ne idu idealno.
Ja sam napisala onako kako je u praksi s kojom sam dosta upoznata i podaci koje sam navela su ostvareni, a ne teoretski i hipotetski.
Prihvaćao ti to ili ne.
Teoretski dio si možda mislio na objašnjenje formule PGP-a?
Jebga, matematiku ne mogu mijenjati.

__________________
Some people call it a one night stand
But we can call it paradise...
Vaservaga is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2005., 19:21   #51
Quote:
papa štrumf kaže:
ma bilde lupa o čemu nema pojma, to sam pomislio na jednoj drugoj temi a ovdje je sad to dokazao.
nemoj se na njega obazirati.

u dioničke fondove se ulaže na duži rok, bar nekoliko godina, može se desit da nekoliko godina gube novac ali prosjek je koliko se sječam negdje oko 10% godišnje zarade u zadnjih 50 godina.
ako se uloži na 10 godina gotovo sigurno se ne može izgubiti novac.
Točno. Preporuka je na duži rok.

Postoje dionički fondovi koji su imali preko 800% prinos u 10 godina (dakle, sad ne govorim o prosjeku godišnjem, nego o porastu prinosa u 10 godina ).

http://www.kd-group.si/index.php?t=s...5&end=30.01.05

Ovdje je i arhiva vrijednosti udjela (VEP vrijednost) tog fonda od 03.01.1995. kada je vrijednost udjela bila 306 SIT a 28.01.2005. je 2.502,15 SIT.
To su zaista odlični rezultati.

Samo da se zna da ima i toga
__________________
Some people call it a one night stand
But we can call it paradise...
Vaservaga is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2005., 19:33   #52
Quote:
DayTrader kaže:
Imate potpuno krivo mišljenje o fondovima. I s fondovima se trguje na isti način kao s dionicama. I u fond treba znati kad ući a kad izaći, jer kad market pada i fond će pasti, pogotovo kad fondovi raspolažu sa velikom lovom. Neki su fondovi pali i 80% za vrijeme bear marketa 2001-2002. Ako kupuješ fondove na početku bear marketa, zanima me koliki će ti onda biti prinosi tih godina? Dakle nije istina da ne trebaš ništa znati o dionicama da bi ulagao u fondove.

DayTrader
S obzirom da kao ulagač u OIF nemaš nikakvog utjecaja na kupnju/prodaju vrijednosnih papira u koje fond ulaže, tvoje znanje i poznavanje dionica ti je malo nebitno.

Iz više razloga: fond ulaže u velik broj vrijednosnih papira, tako da jedna Pliva ne može drastično srušiti vrijednost udjela, kao što ni Atlantska plovidba ne može donijeti prinos do neba, jer fond ne smije po zakonu uložiti više od 5% svoje imovine u papire jednog izdavatelja. Znači, trebao bi pratiti kretanje dionica cca 60-70 dioničkih društava, koji kotiraju na različitim burzama, i procjenjivati vrijednost dionica koje nisu na burzi.
Dalje, portfelj koji OIF objavljuje, nikad nije trenutni, nego star najmanje 3 mjeseca. Pa ti sad gledaj što je bilo 31.10.2004. al ne znaš jesu li ti papiri još uvijek unutra ili ne.

Ja nisam protiv "znanja", dapače.
Ali ako ga već imaš, onda ćeš ga na burzi bolje iskoristiti
__________________
Some people call it a one night stand
But we can call it paradise...
Vaservaga is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2005., 19:47   #53
Quote:
bilde kaže:
pa gle ako das svoju lovu nekome poput "goge", ...
bilde, ajde lijepo odjebi od mene.

Hvala.
gogo is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2005., 19:50   #54
Quote:
gogo kaže:
bilde, ajde lijepo odjebi od mene.

Hvala.
oprosti ako sam te "jebao", nisam primjetio i nije mi bila namjera.
nemas beda.
bilde is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2005., 20:38   #55
Quote:
Vaservaga kaže:
S obzirom da kao ulagač u OIF nemaš nikakvog utjecaja na kupnju/prodaju vrijednosnih papira u koje fond ulaže, tvoje znanje i poznavanje dionica ti je malo nebitno.

Iz više razloga: fond ulaže u velik broj vrijednosnih papira, tako da jedna Pliva ne može drastično srušiti vrijednost udjela, kao što ni Atlantska plovidba ne može donijeti prinos do neba, jer fond ne smije po zakonu uložiti više od 5% svoje imovine u papire jednog izdavatelja. Znači, trebao bi pratiti kretanje dionica cca 60-70 dioničkih društava, koji kotiraju na različitim burzama, i procjenjivati vrijednost dionica koje nisu na burzi.
Dalje, portfelj koji OIF objavljuje, nikad nije trenutni, nego star najmanje 3 mjeseca. Pa ti sad gledaj što je bilo 31.10.2004. al ne znaš jesu li ti papiri još uvijek unutra ili ne.

Ja nisam protiv "znanja", dapače.
Ali ako ga već imaš, onda ćeš ga na burzi bolje iskoristiti
Ti nemaš pojma o čemu pričaš.

Nitko nije rekao da ti možeš utjecati na odluku fond menadžera u koje će dionice uložiti novac iz fonda. Ali zato ti, kao investitor odlučuješ kad ćeš kupiti udjele fonda, a kad izaći iz fonda. Za tako nešto trebaš imati znanja. Jer u slučaju da si kupila udio fonda 2001. godine na američkom tržištu, do dan danas se ne bi izvukla iz gubitaka. Pa sad ti meni reci da tu ne treba ništa znati.

Postoje razne metode po kojima se analiziraju fondovi ( o tome možda nekom drugom prilikom ), ali se sigurno ne analiziraju na taj način da pratiš 60-70 dionica u koje fond ulaže.

Bez obzira u koje vrijednosne papire ljudi ulažu, potrebno je ipak imati nekog znanja da bi na kraju ostali profitabilni.

DayTrader
__________________
Let the candles light your path to profit!
DayTrader is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2005., 22:13   #56
Quote:
papa štrumf kaže:
ma bilde lupa o čemu nema pojma, to sam pomislio na jednoj drugoj temi a ovdje je sad to dokazao.
a da? gdje si ti to zakljucio molio bih?
i cime sam to dokazao?
ja sve i jedan svoj argument mogu poduprijeti.
bilde is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2005., 23:27   #57
Quote:
Vaservaga kaže:

I da, ja sam ženskog roda , pa sam mislila, napisala itd...
Zanimljivo, i vaservaga je imenica zenskog roda. Ali mi, najobicniji jedni, smo zakljucili da ti nisi zena.

georgeWtheNuclear is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2005., 23:42   #58
Biti bogat je stanje duha. I povoljna kombinacija sretnih okolnosti, mudrih odluka i svih onih dobriih stvari koje ljude cine ljudima.

Postoje nacini, mi ih ne znamo ali razmisljamo i zelimo ih pronaci. I to je pocetak.

Dobro je znati i to kako se NE MOZE postati bogat, jer u tom slucaju stedis si puno vremena, novaca i energije koje bi uzalud trosio.

Dobro je slusati ISKUSTVA drugih ljudi i njihova znanja.

Recimo, ako nema drugih izvora , Kiyosaki ke sastavop dobro stivo za one koie zanimaju temelji. Leverage, kvadranti, mind state i slicno, sve je to dobro znati i istinito. Ne znas li te stvari, opet, trosit ces enrgiju na besmislene projekte koji te nece odvesti nikuda.

Investicijski fondovi, mirovinski fondovi i slicno po meni su za ljude koji raspolazu s pristojnim sumama novaca, to jest rade u firmama gdje su dobro placeni i mogu si priustiti izdvajati mjesecno neki iznos. Oni nemaju vremena niti znanja o investicijama pa svoj novac povjeravaju drugima na upravljanje.

Ja bih, i krecem ovako:

1. Odluciti kakav je to zivot koji zelis. Sortirati prioritete i pobrojati najvaznije stvari u profesionalnom smislu.Na primjer, ja sada radim na gradjevini. Instaliram gipsane ploce, radim renovacije, framing i tako to. Nije bio moj prvi izbor u zivotu, no shvatio sam da VOLIM to raditi i da je gradjevina ono u cemu vidim sebe. Volim graditi i stvrati i sretan sam kada se iza mene vidi nesto.

Potom, za razliku od uredskog posla, ja sam svoj gazda. Radim koliko zelim (puno - da ne bi bilo zabune), s kime zelim i gdje zelim. Nema managera koji ce me jasiti zbog izvjestaja. Nema glupih i beskorisnih sastanaka. Nema presinga u tom smislu. TO su meni vazne stvari u zivotu. Ja ne moram pitati nikoga hocu li imati subotu off ili cu otici sat ranije. Obzirom da imam malu djecu, to mi je takodjer znacajno.

Kuzite? Od tu pocinjem.

Zatim, zelim nauciti sto vise, u sto kracem roku i graditi na tomu.

Sada radim kao ajmo reci obrtnik. Da bi posao bio napravljen, moram ga uraditi ja. Fizika je odredila da u jedno vrijeme mogu biti samo na jednom mjestu. Tako je moj dohodak prilicno ograncen time.

Slijedece sto zelim je pronaci poslove koji ce mi donositi malo vise novaca nego ovi sto ih sada radim.

Pa onda vise poslova koji ce raditi drugi. Tu je potencijal i tu pocinje biznis.

Potom pronaci jos nekoliko manjih izvora prihoda. To je za sigurnost.

Potom, s novcem koji cu i ako cu ga zaraditi investirati u investicije (nekretnine na primjer) tako da novac sam radi za mene.

Jednostavno. Ali od tocke prve do zadnje veliki je gap. Tu sam da bih to ostvario. I mozda jednog dana budem "bogat."

Iako sam bogat i sada. Blagoslovljen prekrasnom obitelji. TO je meni ipak najbitnije. Sve sto je vise od toga je bonus. Sretan sam ovako ili onako. U pitanju je izazov.
georgeWtheNuclear is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2005., 09:45   #59
Quote:
DayTrader kaže:

Postoje razne metode po kojima se analiziraju fondovi ( o tome možda nekom drugom prilikom ), ali se sigurno ne analiziraju na taj način da pratiš 60-70 dionica u koje fond ulaže.

Bez obzira u koje vrijednosne papire ljudi ulažu, potrebno je ipak imati nekog znanja da bi na kraju ostali profitabilni.

DayTrader
S obzirom da su jedini podaci koje fond daje van NAV, PGP, Vrijednost udjela, promjena u godini, promjena od dana, broj ulagatelja ... ne vidim direktnu vezu poznavanja dionica i odluke o ulaganju, jer ti nit utjećeš na kupnju nit znaš koje su dionice u igri.

Bilo bi mi drago da mi objasniš tu vezu, jer ju ja ne vidim u slučaju OIF.
__________________
Some people call it a one night stand
But we can call it paradise...
Vaservaga is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2005., 13:14   #60
Quote:
Vaservaga kaže:
S obzirom da su jedini podaci koje fond daje van NAV, PGP, Vrijednost udjela, promjena u godini, promjena od dana, broj ulagatelja ... ne vidim direktnu vezu poznavanja dionica i odluke o ulaganju, jer ti nit utjećeš na kupnju nit znaš koje su dionice u igri.

Bilo bi mi drago da mi objasniš tu vezu, jer ju ja ne vidim u slučaju OIF.
Opet ti tupiš svoje... Rekao sam ti da uopće ne trebaš znati u koje dionice fond ulaže da bi analizirao fond i znao da li trebaš kupiti udio u fondu ili izaći iz fonda. Potpuno si na krivom putu. Pročitaj par knjiga o mutual fondovima, pa će ti neke stvari biti jasnije.

DayTrader
__________________
Let the candles light your path to profit!
DayTrader is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:18.