Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.04.2006., 23:46   #1
Preobraćenje

Zanima me je li se tko od vas preobratija na drugu vjeru. Recimo da je krscanin posta musliman ili zidov...ili obrnuto. Mislite li da nam je religija nametnuta, sta tradicijom ,sta odgojom ili je samo slucajnost sta se u svakoj generaciji javlja jednak postotak vjernika (iste vjere).
Sta mislite sta bi bilo da ste se rodili i odgojili u nekoj obitelji vjere razlicite od vase? Muslimani, bi li sad bili krscani? Krscani, mislite li da bi bili sad muslimani? Ili bi nekako dosli do "svoje" vjere?
Ako je to tako, mislite li da je za "spasenje" bitno koje je covijek vjere i vjeruje li uopce u boga?
Taisa is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2006., 09:19   #2
Ja visemanje postujem sve religije, a krscanstva se drzim jer ga najbolje poznam
__________________
[size=1]-Bljog-
-Watashi!i!i!i- is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2006., 11:15   #3
Taisa istina je da nam je teizam ili ateizam isprva nametnut rodjenjem u odredjenoj porodici tj.od strane nasih odgojatelja, roditelja - koji naravno misle da je njihov zivotni pravac ispravan i tako zele konstruisati svoj porod.
Nitko od nas nije birao gdje, kad i tko ce ga roditi .....nije birao svoj izgled....ali zato svako od nas moze kreirati svoj zivotni put....put koji ce odrediti smisao naseg kratkotrajnog postojanja i egzistiranja....put koji ce donijeti mir i radost nasoj dusi......put na kojem se necemo osjecati izgubljeno i nesvsishodno( jer cemu sve kada najzad moramo umrijeti, bez tog puta cvojek bi bio samo bice koje vegetira)

Ja sam taj put pronasla u slijedjenju Islama, jer mi islam nudi logicne i racionalne odgovore o mom bivstovanju.....znam odkud dolazim, s kojom svrhom sam ovdje i sta mi je ciniti..... i kamo se vracam.....taj moj put mi je savrseno jasan.

U svemu sto moja cula, voljom Bozijom, mogu precipirati prepoznajem stvaralacko savrsenstvo Onoga Koji je i mene stvorio, i cijom voljom udisem ovaj zemni zrak....u svakom pupoljku, u kapi kise, u nevinom djecijem osmjehu, u svakoj suncevoj zraki..... u .....vidim milost i blagodat Kreatora Velicanstvenog.......bit religije Islama je upravo u toj spoznaji stvorenog svijeta iz koje se javlja ljubav i potreba da se iskaze divljenje(ibadet*) tom Bicu Koje je sve stvorilo.
u Isalamu nije prva zapovijed vjeruj, vec UČI....dakle "razmisljajete o vi razUMom obdareni"(Kur'an)...dakle nema iskljucivo slijepog slijedjenja.

Ibadet*- svako korisno djelo koje ucinimo sebi i drugim stvorenjima u ime naseg Stvaraoca. Najveci stupanj ibadeta, a i vjerovanja je svjedociti da je Bog samo jedan, a najmanji nap. ukloniti s puta nesto sto smeta drugim ljudima..

U Islamu nema spasenja duse, ako Onome koji je stvorio nas i nase duse pripisemo sudruga u bozantvenosti i svemoci, ta LAZ na Boga je grijeh koji Bog ne oprasta na Sudnjem danu
Izvini mozda sam malo skrenula s teme. Nadam se da ne zamjeris?

Pozzz
Bosanka is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2006., 11:49   #4
Quote:
Bosanka kaže:
U Islamu nema spasenja duse, ako Onome koji je stvorio nas i nase duse pripisemo sudruga u bozantvenosti i svemoci, ta LAZ na Boga je grijeh koji Bog ne oprasta na Sudnjem danu
Izvini mozda sam malo skrenula s teme. Nadam se da ne zamjeris?
Pozzz
Ma nisi skrenila

Al ovo me malo muci.. Vidis,ja znam da je covik slobodno bice i da sam bira svoj put, al kad pogledas, vecina vjernika je izabrala put svojih roditelja. Isto tako, da si ti rođena u krscanskoj obitelji vjerojatno bi bila krscanka. I sad, zasto bi bija grijeh u islamu virovat recimo da je isus sin bozji kako krscani viruju i zasto bi u krscanstvu bia grijeh ne virovat u to...Zasto ako je to vise manje uvjetovano sredinom u kojoj smo rođeni, a koju nismo birali?
Taisa is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2006., 11:55   #5
vidiš taisa kad tako postaviš probem opnda nema razmolga za to! međutim, kada bi musliman vjerovao da je Isus više od Poslanika- čovjeka čije je začeće jadno od čuda s kojim je poslan tj, da je bog ili kad bi kršćanina vjerovao u to da nije bog onda tada ne bi bio više ni ovja musliman ni ovja kršćanim. možda neki sektaš zar ne!?

kao štp Bosanka reče naša prva zapovjed nije vjeruj nego UČI!

Ako je Isus Bog prihvatljiv za tvoj razum ili ako nije onda treba da pustiš svome razumu da ti odluči. najidealnije je kad ti se srce i razum slažu, onda ti ovakva pitanja djeluju suvišno!
__________________
https://mislislam.blogspot.com/ U plodnom predjelu raste bilje voljom Gospodara njegova, a u neplodnom tek s mukom.
Vojnik Gorčin is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2006., 12:11   #6
Quote:
Bosanka kaže:
Nitko od nas nije birao gdje, kad i tko ce ga roditi .....nije birao svoj izgled....

Pozzz

Kako to znaš?
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2006., 12:25   #7
Quote:
Nemruth Dagi kaže:
Kako to znaš?
Ok... vrijeme priznajem da je bilo zabavno... taman da dignem cijelu kuću na noge... ali izgled... E, to sigurno nisam birao Ili sam bio jako loše volje kad sam birao
__________________
Zli zeleni kefir
Ego is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2006., 13:16   #8
Quote:
Nemruth Dagi kaže:
Kako to znaš?
Ne sjecam se da li me Bice koje me stvorilo pitalo da li zelim ovaj zivot koji mi je dat da zivim.
I vjeruj, reci su ti nesto u povjerenju, da sam imala izbor nebih s tobom sada caskala ovdje, jer najvjerojatnije ne bih izabrala da budem rodjena.....ali sta cu kad se nisam pitala bas ka' ni ti draga moja Nemruth..... i eto zivim svidjelo se to meni ili ne dok ne bude volja Onoga Koji mi je dao zivot da ga ponovno uzme( a ni tada me nece pitat da li zelim otici odavde i ostavit sve meni drage osobe)...
..a izmedju rodjenja i smrti ima taman vremena da se pokaze svoj karakter i ljudskost ne samo prema ljudima vec prema citavoj flori i fauni, jer postujuci stvoreno postujemo Stvoritelja.

Dakle ovaj zivot nastojim trositi na samodgoj i pozitivno djelovanje u svakom trenutku, a sve iz ljubavi prema Stvoritelju Uzvisenom. Misljenja sam da ako drugim bicima nanosimo stetu i nepravdu mi tako reci radimo protiv volje Kreatora, jer nas je On sve stvorio i dao nam snasu da zasluzimo Njegovo prijateljstvo u vjecnosti.
Mislim da u ovakvom promisljanju covjek nalazi najbolji podstrek da misli i djeluje pozitino, da ima vjeru u trajnu vrijednost i blagoslov svega dobrog sto ucini.....da prasta zbog ucinjene nepravde, jer vjeruje da ce Bog svima pravedno da sudi....
A osobe koje teze pozitivnom su prava blagodat kako za porodicu tako i za drustvo u cjelini, jel' da?

Bosanka is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2006., 13:28   #9
uh

Quote:
Bosanka kaže:
Ne sjecam se da li me Bice koje me stvorilo pitalo da li zelim ovaj zivot koji mi je dat da zivim.
Quote:
Niti ja, ali poanta i nije u sjećanju il prisjećanju, već što se ne sjećamo....jer da se sjećamo plakali bi od muke i sve bi znali obako plaćemo od težine života i pitamo se za smisao
I vjeruj, reci su ti nesto u povjerenju, da sam imala izbor nebih s tobom sada caskala ovdje, jer najvjerojatnije ne bih izabrala da budem rodjena
Quote:
kao niti ja ali tu sam a nisam birala bar tako mislim ovdje ali ...
.....ali sta cu kad se nisam pitala bas ka' ni ti draga moja Nemruth..... i eto zivim svidjelo se to meni ili ne dok ne bude volja Onoga Koji mi je dao zivot da ga ponovno uzme( a ni tada me nece pitat da li zelim otici odavde i ostavit sve meni drage osobe)...
..a izmedju rodjenja i smrti ima taman vremena da se pokaze svoj karakter i ljudskost ne samo prema ljudima vec prema citavoj flori i fauni, jer postujuci stvoreno postujemo Stvoritelja.
Quote:
da ima vremena, za učenje...a poslije dolazi pregled što smo naučili a što smo izbjegnuli u učenju pa se lekcije ponavljaju
Dakle ovaj zivot nastojim trositi na samodgoj i pozitivno djelovanje u svakom trenutku, a sve iz ljubavi prema Stvoritelju Uzvisenom.
Quote:
Zgodno , ali mi se čini da on to baš i ne traži od tebe...prvenstveno je bitno da mu se približiš svojim razvojem kao duhovno biće uzdignuto iz materije
Misljenja sam da ako drugim bicima nanosimo stetu i nepravdu mi tako reci radimo protiv volje Kreatora, jer nas je On sve stvorio i dao nam snasu da zasluzimo Njegovo prijateljstvo u vjecnosti.
Mislim da u ovakvom promisljanju covjek nalazi najbolji podstrek da misli i djeluje pozitino, da ima vjeru u trajnu vrijednost i blagoslov svega dobrog sto ucini.....da prasta zbog ucinjene nepravde, jer vjeruje da ce Bog svima pravedno da sudi....
A osobe koje teze pozitivnom su prava blagodat kako za porodicu tako i za drustvo u cjelini, jel' da?
Quote:
Naravno...samo postoje mnogi naši životi u kojima to učimo.
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2006., 13:00   #10
Ja sam se preobratio... s vjere na sumnju.

Meni su sve vjere - ne baš iste, ali dovoljno slične.
__________________
Krumpir Vampir ponovo je tu! Sisat će vam škrob dok vas ne otjera u grob!

math_baby reče: samo toliko da znate da vam cp.tar moze, u dogovoru s nekim od admina promijeniti sadrzaj vaseg bloga ukoliko mu se taj sadrzaj ne svidja!
cp.tar is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2006., 19:19   #11
sa rimokatoličke na ateizam
__________________
chop them all up, put them in a pot,
add some potatoes, and look what you've got!
C.G.B. Spender is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2006., 19:34   #12
Quote:
Taisa kaže:
Zanima me je li se tko od vas preobratija na drugu vjeru. Recimo da je krscanin posta musliman ili zidov...ili obrnuto. Mislite li da nam je religija nametnuta, sta tradicijom ,sta odgojom ili je samo slucajnost sta se u svakoj generaciji javlja jednak postotak vjernika (iste vjere).
Sta mislite sta bi bilo da ste se rodili i odgojili u nekoj obitelji vjere razlicite od vase? Muslimani, bi li sad bili krscani? Krscani, mislite li da bi bili sad muslimani? Ili bi nekako dosli do "svoje" vjere?
Ako je to tako, mislite li da je za "spasenje" bitno koje je covijek vjere i vjeruje li uopce u boga?

nemam se kud preobratit jer kršćanstvo je još najpozitivnija religija A i nije mi nešto nametnuto jer starci mi ne idu prečesto u crkvu odnosno nikad nisu išli redovito.
Tak da nema nametanja. Naš Učitelj je rekao da ga treba voljeti više nego vlastitog oca i majku i toga se i držim
mobyXXL is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2006., 19:54   #13
Quote:
mobyXXL kaže:
nemam se kud preobratit jer kršćanstvo je još najpozitivnija religija
A to valjda svako za svoju religiju misli

Quote:
mobyXXL kaže:
A i nije mi nešto nametnuto jer starci mi ne idu prečesto u crkvu odnosno nikad nisu išli redovito.
Tak da nema nametanja. Naš Učitelj je rekao da ga treba voljeti više nego vlastitog oca i majku i toga se i držim
A znan da sami biramo svoju vjeru, al isto mi je cudno onda kako gotovo niko ne prelazi s jedne vjere na drugu. (Jedino na ateizam)
Malo je prevelika to slucajnost. Cini mi se da je vise pripadnost vjeri uvjetovana tradicijom i okolinom u kojoj zivimo ,nego nasim izborom. Ono...biram ocu virovat ili ne, ako biram virovanje onda vecinom izabiren virovanje svojih roditelja
Jel to linija manjeg otpora? hehe
Taisa is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2006., 21:59   #14
Quote:
Taisa kaže:
A to valjda svako za svoju religiju misli


A znan da sami biramo svoju vjeru, al isto mi je cudno onda kako gotovo niko ne prelazi s jedne vjere na drugu. (Jedino na ateizam)
Logična stvar, kad zaključiš da je tvoja vjera za .....,
onda nema smisla prelaziti na drugu jer ti je to isti .....
DrSigmundFreud is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2006., 22:19   #15
Quote:
cp.tar kaže:
Ja sam se preobratio... s vjere na sumnju.
Quote:
C.G.B. Spender kaže:
sa rimokatoličke na ateizam
Ima nas dosta.

Kao što možete pročitati ovdje: Asymmetry of Conversion, znatno češće je odbacivanje religije od toliko propagiranog "obraćenja".

Quote:
There may be examples out there (but where?) but certainly we couldn't come up with the numbers corresponding to all the ex-Missionaries, ex-Clergy, ex-apologists, ex-fundies, ex-Baptists, ex-evangelicals, ex-liberals, ex-Catholics, ex-Episcopalians, ex-Anglicans, etc. etc. on the list, not to mention all the documentation to back this up.

The more I thought about this, the more it intrigued me. In order to find a secular counterpart of a well-churched Christian, I thought of members of secular organisations. Such people should be as aware of the arguments against Christianity as a minister or missionary is of Christian apologetics. Since well-churched and professional Christians leave Christianity, I thought that if a review of the main secular organisations could find only a handful or no examples of their members becoming Christians versus the large number of well-Churched Christians leaving Christianity then this should be compelling evidence that something is wrong with Christianity, even without understanding the arguments against Christianity. It would suggest that a powerful reason for leaving Christianity is simply the discovery of information about why it is so untenable. Once this is understood the information can hardly be unlearnt. Hence members of secular organisations are highly unlikely to convert to Christianity whereas someone poorly educated in the arguments against Christianity could convert. Meanwhile, no matter how good the Christian apologist, they may stumble on reasons why they can no longer believe. This certainly seems to be what is happening from my own experience and researches.
Atheist Deconversion:

Quote:
There is strong anecdotal evidence of a conversion asymmetry between atheism and the world's largest religion, Christianity. Many Christians (including ministers and priests, and theologians) convert to atheism even though while still Christians they had been well-versed in Christian apologetics. By contrast, it is very hard to find atheists who converted to Christianity even though while still atheists they had been well-versed in the arguments against Christianity. If the best atheistic arguments against Christianity are better than the best Christian arguments against atheism, then such an asymmetry is precisely what one would expect. The best arguments of atheism would then tend to inoculate their atheist hearers against Christianity, whereas the best arguments of Christianity would be generally unable to inoculate their Christian hearers against atheism.

I am an atheist who believes that the usual arguments for atheism (and against Christianity) are significantly better than the usual arguments for Christianity, but who considers himself open-minded enough to be persuadable by the objectively best arguments on an issue such as this. Since there is as yet no way for rational people to agree which side's arguments are objectively best, it remains possible that I might someday encounter superior Christian arguments (or consider the usual ones so). One way to evaluate this possibility is to investigate whether atheists having long-term experience with both sides' arguments ever later convert to Christianity primarily because of comparing those arguments.In order to control for irrational or irrelevant factors in such conversions, I seek converts that were not excessively influenced by:
  1. example or pressure from parents, professors, or any authority figure;
  2. desire for fellowship with some religious person or social group;
  3. desire to rebel against parents, professors, or any authority figure;
  4. negative personal experience with anti-religious people or institutions;
  5. distaste for the historical or distant actions of anti-religious people or institutions;
  6. distaste for the evils that might be mitigated by belief in god(s);
  7. emotional dissatisfaction with the logical implications of atheism;
  8. personal injustice or victimhood;
  9. personal misfortune such as disability, injury, illness, or the misfortune of a loved one;
  10. personal failure or crisis related to substance abuse, gambling, guilty conscience, imprisonment, etc.;
  11. personal dissatisfaction with one's social, romantic, or vocational circumstances;
  12. desire to reform (or excuse) one's morality or behavior;
  13. desire for hope in divine reward.
__________________
Always remember that you are unique. Just like everyone else.
Nodens is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2006., 23:12   #16
Debunking Christianity (blog)

Quote:
In this post, a gentleman by the name of David Poehlein has been asking why anyone would spend their time discussing a belief they don't hold. He also did what many other Christian commenters have done here as well, dismissed our past faith.

I consider the following an open letter to all who do so.

David,

Do you not notice how presumptuous you are being here?

You come into a forum in which the writers describe a gut-wrenching journey away from faith and you write:

"I do not believe that people "lose" faith. I believe they never had it. Maybe they wanted it or convinced themself they had it, but never did."

So, you come in and invalidate all of our experience.

You were no part of my journey. You don't know what it is like to see your faith slowly drained from you. To fight, kicking and screaming, to maintain it. To cry, pray, seek counsel, force yourself into a Church, pray some more, cry some more.

I am/was an ordained minister. From five-years-old until thirty, I believed that Jesus died for my sins and was the love of my life. Never, for one second, during all of that time could I have imagined that I would ever be anything other than a Christian.

I didn't want to leave the Church; I loved it. I loved preaching, singing, praying, teaching, the Bible, seminary, all of it. I stayed, for a while, even after my faith was gone, just because I couldn't imagine life without it. It was horrific.

And, then, you bop in here and flippantly dismiss everything I experienced. You say it was all a delusion. Well, pardon me for not running to embrace what you have to say.

You keep asking why we/I would spend time on Christianity after leaving it.

Read this.
__________________
Always remember that you are unique. Just like everyone else.
Nodens is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2006., 00:27   #17
Quote:
cp.tar kaže:
Ja sam se preobratio... s vjere na sumnju.

Meni su sve vjere - ne baš iste, ali dovoljno slične.
nadam se da ćeš imati snage za idući nivo.

Vjerovanje vodi sumnji, a sumnja vodi...
Srce samo i duša sama ne mogu, spoji vjeru i sumnju

Samo ovo: pokušaj!
Vojnik Gorčin is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2006., 05:30   #18
Bio sam,neznam šta sam bio.Kada sam primio Islam, saznao sam,da nisam ni bio.Sad jesam.To znam sigurno.A oću l bit sutra,to neznam.A šta onda znam?
Znam da je danas petak.Najljepši dan.
Musliman.hr is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2006., 07:47   #19
Quote:
Musliman.hr kaže:
Znam da je danas petak.Najljepši dan.


I meni, iz posve poganskih razloga...
__________________
Always remember that you are unique. Just like everyone else.
Nodens is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2006., 08:12   #20
Quote:
Musliman.hr kaže:
Bio sam,neznam šta sam bio.Kada sam primio Islam, saznao sam,da nisam ni bio.Sad jesam.To znam sigurno.A oću l bit sutra,to neznam.A šta onda znam?
Znam da je danas petak.Najljepši dan.

Zašto oni koji su prije živjeli bez vjere u obnavljanju vjere dobe potumplana krila, naprave zaokret za 360 stupnjeva i misle da dodiruju samog boga na nebu svojim preoblačenjem uz radikalno shvaćanje kategorija dobro/loše????

To je više kao pravilo nego kao izuzetak.
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:50.