Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nekretnine

Nekretnine Vlasništvo, posjed, gruntovnica, porezi i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 06.09.2012., 23:48   #1001
Quote:
Stipe23 kaže: Pogledaj post
... Ne vidim kako bi nešto moglo biti utuživo ako nije niti prekršaj, niti kazneno djelo...
Nađoh jedan primjer - pravo osobnosti. Baci pogled. Jest da je malo opširno, ali u 4.7. imaš pobrojana neka prava.
drot13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2012., 09:11   #1002
Quote:
Stipe23 kaže: Pogledaj post
Ne vidim kako bi nešto moglo biti utuživo ako nije niti prekršaj, niti kazneno djelo.
Postoje i druge grane prave i drugi zakoni osim kaznenog, pa tako i krsenje tih zakona ne moze biti kazneno djelo i u nadleznosti policije. Uzmi primjer ovrhe, nepostivanje ugovora, nepodmirivanje obveza, naknade stete, spor oko medje... sve stvari gradjanskog prava, utuzive i policija s tim nema nista.

Quote:
Stipe23 kaže: Pogledaj post
Dozvoljeno je sve što nije izričito navedeno kao zabranjeno.
Zabrane sadrze i drugi zakoni, ne samo kazneni.
Katrin is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2012., 10:55   #1003
Quote:
Katrin kaže: Pogledaj post
Postoje i druge grane prave i drugi zakoni osim kaznenog, pa tako i krsenje tih zakona ne moze biti kazneno djelo i u nadleznosti policije. Uzmi primjer ovrhe, nepostivanje ugovora, nepodmirivanje obveza, naknade stete, spor oko medje... sve stvari gradjanskog prava, utuzive i policija s tim nema nista.

Zabrane sadrze i drugi zakoni, ne samo kazneni.
Da, da, imaš pravo. Povezivao sam sve te situacije kroz intervencije policije jer ih i ovdje vidim kao neizbježne u jednom času.

Recimo da ovo jest utuživo, a nije sadržano u tekstu kao prekršaj / kažnjivo djelo. U krajnjoj će liniji sud (u nekom logičnom slijedu događaja) u ovakvom slučaju izreći neku mjeru koju bi opet provodila policija, zar ne?
Osim toga, tko bi provodio ovdje istragu, i na koji način, ako ne bi bilo reakcije policije? Možda bi sam vlasnik stana mogao raditi neke svoje snimke.

Jer ovo sve meni djeluje kako si rekla u prošlom postu, neki tip zabrane radnji koje narušavaju mirno korištenje stana. Ili neko od uznemiravanja.
Ipak je stan neki posjed i nije da netko pokraj tebe ima "slobodu" raditi kako mu dođe ako to utječe na tebe.
A još uvijek mi se čini i da susjed ne može susjedu raditi kakve god smetnje hoće, a da to nije moguće na neki način tretirati kao prekršaj; ali nisam čitao zakone o tome.


-Stipe
Stipe23 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2012., 11:04   #1004
Quote:
Stipe23 kaže: Pogledaj post
… U krajnjoj će liniji sud (u nekom logičnom slijedu događaja) u ovakvom slučaju izreći neku mjeru koju bi opet provodila policija, zar ne?…
Ne nužno. Mjera može biti npr. naknada troškova, gdje policija i dalje nema nikakvih postupanja.


Quote:
Stipe23 kaže: Pogledaj post
… Osim toga, tko bi provodio ovdje istragu, i na koji način, ako ne bi bilo reakcije policije?…
Sud bi u postupku saslušavao svjedoke - druge susjede, članove obitelji, liječnike (u slučaju psihičkih problema), majstore koji su radili u stanu i sl. Ljudi u ovakvim slučajevima zovu policiju radi „zapisnika“, a u policijskom izvješću piše samo da su prilikom intervencije zatečene te i te osobe i da imaju (općenito opisano) problema oko buke, uznemiravanja i sl., a nisu utvrđeni elementi prekršaja ili kaznenog djela. Ništa konkretnije od toga. I ti policajci neće ići na sud po službenoj dužnosti, kao kod „pravih“ intervencija.


Quote:
Stipe23 kaže: Pogledaj post
… A još uvijek mi se čini i da susjed ne može susjedu raditi kakve god smetnje hoće, a da to nije moguće na neki način tretirati kao prekršaj…
Nije svako nepoželjno ponašanje propisano kao kazneno djelo ili prekršaj, u smislu da po njemu može postupati policija.
drot13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2012., 11:37   #1005
Quote:
drot13 kaže: Pogledaj post
Ne nužno. Mjera može biti npr. naknada troškova, gdje policija i dalje nema nikakvih postupanja.
U ovakvom slučaju?

Mjera će ipak ovdje biti nešto drugo, zar ne?
To je onaj dio koji nam zasad izmiče - što bi sud ovdje mogao odrediti, i kako bi bilo provedeno.


Quote:
Sud bi u postupku saslušavao svjedoke - druge susjede, članove obitelji, liječnike (u slučaju psihičkih problema), majstore koji su radili u stanu i sl. Ljudi u ovakvim slučajevima zovu policiju radi „zapisnika“, a u policijskom izvješću piše samo da su prilikom intervencije zatečene te i te osobe i da imaju (općenito opisano) problema oko buke, uznemiravanja i sl., a nisu utvrđeni elementi prekršaja ili kaznenog djela. Ništa konkretnije od toga. I ti policajci neće ići na sud po službenoj dužnosti, kao kod „pravih“ intervencija.

Nije svako nepoželjno ponašanje propisano kao kazneno djelo ili prekršaj, u smislu da po njemu može postupati policija.
Hvala oboma (i tebi i Katrin) na objašnjenjima.

Uvijek je dobro znati kako stvari funkcioniraju i sa čime se može (ili ne može) računati.


-Stipe
Stipe23 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2012., 15:48   #1006
Quote:
Stipe23 kaže: Pogledaj post
U ovakvom slučaju?

Mjera će ipak ovdje biti nešto drugo, zar ne?
To je onaj dio koji nam zasad izmiče - što bi sud ovdje mogao odrediti, i kako bi bilo provedeno.
Sud bi trebao odrediti prestanak takvog 'uznemiravanja'.

Ostalo je vec drot objasnio, pa da ne ponavljam
Katrin is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2012., 16:09   #1007
Quote:
Stipe23 kaže: Pogledaj post
... Mjera će ipak ovdje biti nešto drugo, zar ne?
To je onaj dio koji nam zasad izmiče - što bi sud ovdje mogao odrediti, i kako bi bilo provedeno...
Tu prestaje moje znanje (dobro, prestalo je i puno prije, ali eto, do tuda sam nešto načuo), tako da nemam pojma koje bi mjere sud mogao naložiti, ali pretpostavljam da se za njih brine sudski izvršitelj. Nikada nismo postupali po nekom takvom slučaju nakon sudske presude, tako da mi stvarno ništa ne pada na pamet.
drot13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2012., 17:26   #1008
Imam slučaj namjernog uznemiravanja bukom "jureka".
U jatu je 6 jureka, prema riječima osobe koja se profesionalno bavi uzgojem te ukrasne peradi jedan jurek je dovoljan. Više jureka znači samo nadglasavanje i neprestano kukurikanje.

Of kors, cijelo jato najčešće obitava ispod prozora susjeda.
http://www.youtube.com/watch?v=4hp2MA79z8E

Komunalno redarstvo se proglašava nenadležnim, općina Rugvica nema nikakvih propisa o tome.

Što činiti?
trnac is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2012., 17:06   #1009
susjed golgothan (shit demon)

dakle. živim u stanu u jednom starom kućerku i od vrata stana mog susjeda golgothana me dijeli cca 80cm. taj moj susjed je velika pijandura i često se narolja ko svinjetina. srećom, ako i radi nekakvu buku, nekim čudom to ne čujem, ali ''čujem'' nešto drugo - kako je često onesviješten, kuća mu se usmrdi ko smetlište na 40 stupnjeva i taj smrad ulazi u moj stan. jednom sam se probudila iz popodnevnog sna i dočekao me odvratan smrad - mislila sam da je lik umro i ucrvao se . danas pak radi neku splačinu na očito ulju starom sto godina jer cijelo ''stubište'' smrdi po tome. koliko god mirisalica koristim, taj smrad ne prestaje. srećom, ovaj put mi nije ušao u stan, ali ne smijem izaći bez gas maske van. i da, wc mu je blizu ulaznih vrata navodno, pa kad se mamuran iskenja, to smrdi ko kanalizacija .

došla sam pitati mogu li ga prijaviti i na osnovu čega. to il ću ga ubiti.
__________________
nema mere, nema granice kad počnem da serem
claudine is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2012., 13:13   #1010
Još jedna zanimljiva situacija:
http://www.youtube.com/watch?v=YtQcXnPzxZI

Prema riječima lika iz firme koja se bavi klimatizacijom, ovakvi su slučajevi česti i obično se radi izmještanje klima uređaja ili zamjena s novijim "super silent" modelom.
trnac is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2012., 14:11   #1011
Pilana u susjedstvu - buka i prašina

Pilana u susjedstvu

http://www.zmz.hr/download/pilana.pdf

Navodno nije bilo niti približno 30 nadzora nego 1 ili dvije.

Članak je objavljen u Podravskom listu broj 532 od 10.9.2012, na 23. stranici i nije dostupan na webu navedenih novina
trnac is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2012., 00:01   #1012
Quote:
claudine kaže: Pogledaj post
dakle. živim u stanu u jednom starom kućerku i od vrata stana mog susjeda golgothana me dijeli cca 80cm. taj moj susjed je velika pijandura i često se narolja ko svinjetina. srećom, ako i radi nekakvu buku, nekim čudom to ne čujem, ali ''čujem'' nešto drugo - kako je često onesviješten, kuća mu se usmrdi ko smetlište na 40 stupnjeva i taj smrad ulazi u moj stan. jednom sam se probudila iz popodnevnog sna i dočekao me odvratan smrad - mislila sam da je lik umro i ucrvao se . danas pak radi neku splačinu na očito ulju starom sto godina jer cijelo ''stubište'' smrdi po tome. koliko god mirisalica koristim, taj smrad ne prestaje. srećom, ovaj put mi nije ušao u stan, ali ne smijem izaći bez gas maske van. i da, wc mu je blizu ulaznih vrata navodno, pa kad se mamuran iskenja, to smrdi ko kanalizacija .

došla sam pitati mogu li ga prijaviti i na osnovu čega. to il ću ga ubiti.
ubit ću ga dok spava i okrivit ću forum za neuračunljivost jer mi niste dali savjet. napose tebe, drote, jer uvijek imaš odgovor za sve, a sad šutiš
__________________
nema mere, nema granice kad počnem da serem
claudine is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2012., 10:11   #1013
Neću te previše odgovarati, ali stvarno ne znam što bi tebi moglo koristiti. Pretpostavljam da nemaš vremena za privatnu tužbu, a ako ovaj živi sam i ne zna/može se brinuti za sebe, možeš obavijestiti i centar za socijalni rad, ali i to će trajati dugo.
drot13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2012., 11:07   #1014
Quote:
drot13 kaže: Pogledaj post
Neću te previše odgovarati, ali stvarno ne znam što bi tebi moglo koristiti. Pretpostavljam da nemaš vremena za privatnu tužbu, a ako ovaj živi sam i ne zna/može se brinuti za sebe, možeš obavijestiti i centar za socijalni rad, ali i to će trajati dugo.
bar nešto, heh. iako, nisi me nimalo utješio. mislila sam da postoji nekakva prijava za higijensko uznemiravanje.

neću ga ubit, ne brini
__________________
nema mere, nema granice kad počnem da serem
claudine is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2012., 02:01   #1015
Živim sa cimericom u prizemlju i to na strani zgrade koja gleda na neku malu slijepu uličicu... prozor moje sobe, dnevnog boravka i balkon (na koji stavljam veš da se suši) također gledaju na tu ulicu.
E sad, susjeda iznad (koju nikad nisam upoznala) konstantno baca neku tekućinu na tu uličicu i tako meni sve ide po prozorima i vešu - prvo nisam ni skužila, a sad je već počela bacati smrdljive stvari poput prokislog jogurta i (pretpostavljam) mokraće. Bojim se otvarati prozore da me ne bi slučajno zapahnuo miris pišaće... ne mogu vjerovati da postoje takve životinje.
Već par puta kada je to napravila sam lupala o radijator da skuži da je čujem pa je odmah prestala i nastavila kasnije... isto tako sam napisala i opomenu koju sam objesila na ulazu zgrade ali je netko skinuo.
Sutra planiram otići do žene i priprijetiti joj se jer više ne mogu. Zanima me jel netko ovdje ima kakav savjet ili je bio u sličnoj situaciji? Unaprijed hvala.
__________________
“They can keep their heaven. When I die, I’d sooner go to Middle Earth.”
Angina is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2012., 19:51   #1016
Možeš obavijestiti i komunalno redarstvo. Bacanje stvari kroz prozor zgrada na ulicu spada u njihovu domenu.
drot13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2012., 08:45   #1017
Quote:
Purgeraj kaže: Pogledaj post
Nevjerojatno mi je kak ljudi na Balkanu još nisu svjesni da je mir i mogućnost da se čovjek odmori i naspava za posao nedodirljiv. I meni smeta kad se moj sused kupa u 2 u noći, a u staroj sam zgradi. Oprosti, u Europi isto ne smiješ puštati vodu na WC iza 10 navečer, normalna stvar, kaj vam je tu čudno?

Normalno je da paziš da dete ne trči i ne larma po stanu ujutro u 7. Ak se netko budi u pol 8 - 8 (kao ja) i radi do 6-7 navečer, naravno da ne želi da mu drugi uništava život.

Klinci znaju divljati po stanu i roditelji se moraju pobrinuti da to ne rade - izvesti ih u park ili na izlet. Tak su se deca u gradu nekoć odgajala - da ne smetaju drugima. Treba se djecom samo baviti, a ne ih pustiti da drugima smetaju dok se vi zabavljate. Sorry.

Nevjerojatno je kak se ljudi ljute kad ih se podsjeti na to da trebaju imati obzira prema drugome. Ako kome to nije drago, kupite si kućicu, odvojenu od susjeda, i do mile volje se ponašajte po svojemu.
U Švicarskoj nakon 22h ne smiješ na WC a kamoli se tuširati. To s WC-eom je malo pretjerano, ali ako je čovjek normalan ni ne treba mu kućni red.
Ako si svjestan da živiš u zgradi a ne u kući onda ti mora cijelo vrijeme biti na pameti da sve što radiš radiš tako da što manje ometaš život onoga drugoga, a ne da se ponašaš kao da si sam na svijetu ili ti u vikendici usred šume.

Ja uopće neznam kako da započnem svoj problem koji treje 5g a da me se krivo ne shvati.

Uzeli smo stan (na kredit u švicarcima) u prizemlju, upravo zbog toga što imamo dijete i nismo željeli da ono trčkarajući po stanu ometa susjede (koja pogreška, da mi je današnja pamet kupila bih ga na vrhu zgrade da mom dijetetu ostali ne trčkaraju po glavi)

Narvno u našem stanu je koma izolacija i da su susjedi "zlatni" čuli bi se, a kamoli da su bezobrazni licemjerni neobazrivi gadovi poput naših.

Uselili smo se kad je dijete imalo godinu dana i zgrada je još bila gotovo prazna.
No kad su susjedi na katu počeli dolaziti svaki dan s dva auta u isto vrijeme na partiju sexa, shvatili smo da ne samo da je izolacija koma, već da ćemo s njima imati velikih problema.
Kako je to tako bilo svaki dan mjesecima, uz vrištanje i otvorene prozore, udaranje krevetom o zid ( ne nisu balavici imaju prek 50g, razvedeni- i ako je to totalno nebitno) moja susjeda s 4 kata došla me je upitati nismo li to kupili psa, pa on zavija. Ja sam počela dijete u to doba izvoditi iz stana.

Nakon par mjeseci počeli su ljudi u zgradi misliti da susjed dovodi kurve jer je to bilo ne izdrživo, i razgovarali smo o tome da mu kažemo da mu ovo nije bordel.

Kad su se uselili počeli suu problemi i ja sam se sva u suzama obratila kvartovskom policajcu mobitelom i porukama, sva posramljena jer mi je bilo neugodno, imala sam osjećaj da ću zvućati kao neka čangrizava baba.

1.Da skratim, meni ne smeta ničiji sksualni život ako ne ometa moj život tj. život mog maloljetnog dijeteta.
2. Da su susjedi i tiši to bi se čulo zbog loše izolacije, ali čulo bi se manje ako ništa drugo imali bi osjećaj da imaju obzira ako ne prema Vama onda prema djetetu ili prema samima sebi.
3. Tuširaju se oko 3 ujutro, žive bez djece, ali kad im dođu unuci to je gore satima stampedo, ali ja šutim jer ipak su to djeca, mada kako je netko rekao nemožete vi 3 djece pustiti da vrište, trče, razbijaju guraju namještaj po stanu satima (ali kako rekoh djeca dođu jednom u sto godina i ja šutim)
4. Dok se još nisu bili uselili gospođa je čistila stan s prijateljicom uz strašnu buku i lupanje. Oko 23h izašle su na terasu koja je iznad moje spavaće sobe. I pričale do 24h nakon što sam ja izašla i zamolila ih najljubaznije ako se mogu malo stišati jer je već ponoć a u toj sobi mi spava beba. Znači bez ikakvih visokih tonava, ljubaznim glasom i smiješkom. Njezen je balkon na pola moje sobe i u mome dvorištu.

Ona je demostrativno lupala kliznim vratima, psovala i oko 1h izašla iz stana lupajući po ogradi
__________________
Danas je, možda više nego ikad prije, istina da će način na koji se ponašamo prema djeci odrediti budućnost svijeta!!!!!!!!
dilema is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2012., 11:31   #1018
Da se i ja malo"požalim"..Naime, u zgradu, stan točno iznad našeg stana, prošle godine su se doselili novi stanari ili stanarka. Još uvijek nismo odgonetnuli koliko ih je u tom stanu, jer ponekad se čuju i muški glasovi. Prvo su od rujna pa sve do veljače renovirali stan, u etapama od po 10-15 dana svaki mjesec. Buka je bila grozna, no ajde, stan se renovira i što sad. Problem je bio taj da su počinjali ujutro prije 7 i to bi trajalo do navečer, u intervalima od po nekoliko sati.
Kad smo konačno pomislili da to to i da je uređivanje gotovo, počeli su sa svakodnevnim premještanjem namještaja, lupanjima,glasnim slušanjem muzike, glasnim seksanjem ( koje je btw znalo trajati i cijelu noć jer "ona" nikako nije mogla svršiti, te ga je molila da joj "pomogne"-doslovno su toliko bili glasni da se je čulo SVE)!
Cijela situacija je kulminirala jedne noći kada su, bez obavijesti, napravili tulum u sredini tjedna. Da je to bilo neko malo glasnije druženje, nikome ništa. No oni su doslovno u 1 u noći stajali na balkonu i pjevali(urlikali) narodnjačke pjesme.
Tada je nama "pukao" film i zvali smo policiju koja je izašla na teren i valjda ih upozorila ili što već.
Neko kraće vrijeme je bio mir, no unazad 2 mjeseca su ponovno počeli sa bukom nakon 22 sata, sa svakodnevnim lupanje, bušenjem i premještanjem namještaja. Najdraže im je lupati po cijevima od radijatora, to ih valjda posebno veseli.
Urigirali smo kod predstavnika stanara da ih upozori, no očito nije ili su se oni oglušili na njega.
Sve bi to nekako prožvakali, jer smo i suprug i ja mlađi i nismo zadrti i kužimo da se mora i čuti ponekad neko bučniji, no ovo je sad stvarno too much.Još imamo i malu bebu, koja se tek privikava na svijet oko sebe i ne treba nam da ju neki neodgojeni idioti svakodnevno bude. Mi nastojimo da plač našeg djeteta nikoga od susjeda ne uznemirava, a istovremeno trpimo torturu neodgojenih ljudi.
Ponekad mi dođe da sa uplakanim djetetom odem do njih i da se izvrištim, no teško da bi tako nešto promjenila. A i samo bi možda još više izazvala vraga.
Imali netko nekakav savijet što učiniti?
Hvala!
ninocka12 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2012., 22:01   #1019
Pozdrav svima.
Vidim da se ova tema održala još od 2007 godine i ima svakakvih iskustava. Nadam se da je dosta pomogla svima koji imaju problem sa susjedima. Svoj problem iz prvog posta rješio sam tako što sam se uselio u stan u prizemlju. Ispod nema nikoga i sa uživancijom skačemo po podu. Zgrada je izolirana, nova gradnja tako da se pojačava i glazba dosta a vani se ništa nečuje.
Sad samo čekam da mi se netko gore doseli grrr. Nadam se da neću postati kao moji susjedi ispod mene iz prvog posta ove teme.

Pozz
damsovk is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2012., 21:17   #1020
Molim nekog pametnog da me uputi kao se riješiti preglasne buke susjeda studentica.Zgrada do zgrade a u drugoj zgradi je stan koji se iznajmljuje studentima.Svaki put su studentice pa i ovaj put u tom stanu.Valda dijele troškove.Uz otvoren prozor koji je od mog možda 3-4 m skupi ih se desetak i to više nije normalno pričanje nego nadvikivanje ,vriskanje,urlanje,uz muziku.Svaka izgovorena riječ a kamoli cičanje se čuje kod mene u sobi.stojim na balkonu jako dugo da dočekam da se koja pojavi da ih zamolim da prestanu jer ima nas koji se dižemo raditi.Nekad se utišaju a nekad ne ako su dečki kod njih.Zadnji puz sam se smrzao čekajući ih i bacajući kvačice na prozor(dozivao sam ih ali od buke se to nije ni čulo)Kad se jedna pojavila zaurlao sam da ću zvat policiju i onda se smirilo.Ja i supruga smo otišli leć u 11 a u 2 sata su se razišli i to nevoljko i uz dobacivanje.Prije sam zvao vlasnicu stana i valda sam joj dosadio pa me i ona otpilila te mi kaže da zovem policiju.U slučaju da ju zovem oni će se sigurno smiriti kad ih policija pozove na parlafon.Da li i vlasnica snosi kakvu odgovornost.Razmišljam da spavam zatvorenog prozora i da kupim kakvu izolaciju za stakla ako ima.50 godina je bilo ok a sad kad je stan prodan kupljen samo za iznajmljivanje imam ogromnih problema.Naime ja sam u Rijeci a vlasnioca stana je u Karlovcu.Bilo kakav savjet bi mi dobrodošao
__________________
Anđeli postoje ali ponekad,oni koji nemaju krila,zovemo prijatelji
boraborabo is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:26.