Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Dionice

Dionice Ne zaboravi na stop-loss

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 01.11.2011., 15:45   #61
Naravno, ali jesi vidio slučaj Fancka? To je tek lako utiživo IMHO, tako se radi direktna šteta malim dioničarima. A opet nisam čuo da je itko poduzeo išta po tom pitanju..
__________________
"Ovo je mišljenje, a ne savje(s)t" ®Zaf
G. House is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2011., 15:48   #62
Quote:
G. House kaže: Pogledaj post
Naravno, ali jesi vidio slučaj Fancka? To je tek lako utiživo IMHO, tako se radi direktna šteta malim dioničarima. A opet nisam čuo da je itko poduzeo išta po tom pitanju..
Kad su ljudi indiferentni i inertni...
A i nemaju vjere u naš pravni sustav, što mogu razumjeti.

Ali ako nitko ništa ne poduzme onda se stvari nikada neće ni promijeniti.
__________________
Old school.
Faca5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2011., 17:10   #63
Quote:
G. House kaže: Pogledaj post
Sad Toda može posuđivati lovu uz visoku kamatu Belju (a Belje to očito može podnijeti) dok Belje ne postane krava muzara (a ako se ovako nastavi, to će biti vrlo brzo), a onda ako i recimo Agrokoru ustreba love onda može posuditi love od Belja uz izrazito nisku kamatu. (Vidi Franck, većinskom vlasniku posuđuje lovu uz 0% kamate. Kao što rekoh, nisam siguran da je to u skladu sa zakonom ali eto radi se).
Da, House, u teoriji je to tako. Ali BLJE nikako nije FRNK i nema uopće toliko sredstava na raspolaganju da bi takvo što bilo moguće:
Zadržana dobit: -206 milijuna (dakle zadržani gubitak!)
Revalorizacijske rez.: 406 milijuna (ali to se ne može iskoristiti za kreditiranje)
Rezerve iz dobiti: 39 milijuna.

No, dosta o usporedbi FRNK- BLJE.

Taj kredit od 1,5 milijardi koji je A dao B mislim da je iskorišten za onu ultra-mega-turbo vinariju i podrume i sve to, jer mislim da je Toda spominjao ljetos investiciju od 200 milijuna eura. Sve 5.

Ono što sam htio reći je ovo - pokušajmo načas razmišljati zločesto:
Ova priča s krivom odlukom skupštine povlači se već godinama. Tužba na sudu ide mislim od 2009. godine.
Recimo da su u Agrokoru (a morali bi, s obzirom na veličinu koncerna - računati sa svim opcijama) bili svjesni da će Hanfa kad-tad ovako presuditi i da znaju da trebaju iskeširati 800 milijuna kuna u nekoj teoriji (a morali i to znati već odavno).
Da hoću biti zločest, napravio bih upravo nešto ovakvo - uvalio ogroman kredit za jednu (ajmo reći: ne nužnu) stvar i time držao sve u šaci.
Ako mi oduzmu upravljačka prava - u redu. Ja ću ubirati kamate na kredite (koje sam i povisio!), a kad kredit dođe na naplatu, kom obojci, kom opanci.
S druge strane, tim kreditom ću zavezati sve jer znaju da firma to neće moći nikako vratiti (tko bi dao kredit firmi koji je 150% njenih kapitala i rezervi??? Ne znam takvu banku) i potrudit će se izmisliti način kako da izbjegnu takvu stvar jer naravno - ako sve bude išlo po starom - lako ću ja opet interno prebiti kredit i isfinancirati ga "drugim kreditom preko treće firme..."

Nadam se da ste sad shvatili što sam htio reći
__________________
Bottom/top is the place where you change your mind only to find you were right before.
shef Sale is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2011., 17:28   #64
Quote:
shef Sale kaže: Pogledaj post
Nadam se da ste sad shvatili što sam htio reći
Kvalitetan način razmišljanja, pohvaljujem.

Pretpostavljam da je Agrokor svoje kredite osigurao hipotekama nad nekretninama i zemljištem Belja, te ako je tako, taj isti Agrokor može sutra ponovno otjerati Belje u stečaj i ponovno ga preuzeti takorekuć za kunu.
__________________
dr. Lebowski
walter is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2011., 17:40   #65
shefe,
kriminalac jedan, samo kriminalan um može razumijeti drugi kriminalan um
dante-1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2011., 18:51   #66
Zanimljivo razmišljanje shefe, ali to mi više spada u nekakve "teorije zavjere".

Misliš da će se Toda zaintati i reći da neće predati ponudu pa za godinu ipo otjera firmu u stečaj? Jer osobno ne vjerujem da će Hanfa popustiti, a i ne vidim načina kako bi sad mogli popustiti.

Jedino kako bi mu se moglo olakšati je da se dogovori s državom da ona ne proda svoja dionice ako objavi ponudu. Na taj način bi mu "uštedili" 200 milijuna kn.

Fakat ne vidim kako se može izvući iz ovog. Ne vjerujem da će opet uništiti Belja kao što govoriš, imam dojam da u njega najviše vjeruje, da najviše energije posvećuje njemu.
Meni osobno je to njegov najbolji projekt.

Volio bih kad bi netko ovdje pokušao objasniti kako će izvući od neobjavljivanja ponude. Po meni, jedino se može žaliti na Ustavni sud na odredbu o suspenziji upravljačkih prava kao neustavnu. Vidio sam na poslovnom da je ta odredba u starom ZPDD-u već jednom srušena na Ustavnom sudu, dakle moguće je opet.

Ali to traje.. A do tada je bez upravljačkih prava...
No opet, vlasnička struktura je toliko raspršena da je praktički država jedini bitan faktor, ona će mu "čuvati leđa". Vjerujem da bi se sve odluke donosile u dogovoru s Agrokorom.

Eto, to je jedini razlog zašto nemam (špekulativno) dionice Belja. Iako, pošto smatram da su šanse da će objaviti ponudu 50-50, bi bilo logično da imam. Jerbo u slučaju objavljivanja ponude zarada je preko 200%, a ako je ne objavi ne vjerujem da neće pasti preko 20% u jednom danu. A nije da imam problema s veličinom portfelja po da ne mogu izaći u jednom danu.
__________________
"Ovo je mišljenje, a ne savje(s)t" ®Zaf
G. House is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2011., 18:52   #67
je.... bude Agrokor kupio dvaput istu firmu za kunu.
__________________
"When investing", "Timing" is everything. - Fred McAllen
ceha is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2011., 18:54   #68
Quote:
ceha kaže: Pogledaj post
je.... bude Agrokor kupio dvaput istu firmu za kunu.
Upravo tako.
__________________
"Ovo je mišljenje, a ne savje(s)t" ®Zaf
G. House is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2011., 20:16   #69
Bila teorija zavjere ili ne bila, bolje da nisam išao gledati na Arkod, pa na e-izvadak
Quote:
walter kaže: Pogledaj post
Pretpostavljam da je Agrokor svoje kredite osigurao hipotekama nad nekretninama i zemljištem Belja, te ako je tako, taj isti Agrokor može sutra ponovno otjerati Belje u stečaj i ponovno ga preuzeti takorekuć za kunu.
http://dl.dropbox.com/u/4521986/BLJE/Darda-01.jpg
http://dl.dropbox.com/u/4521986/BLJE/2047-64_66.png
http://dl.dropbox.com/u/4521986/BLJE/2047-69.png

Ovdje postoje hipoteke još od 2008. na neku firmu zanimljivog imena
To je samo dio KČ-ova koji se očito tiču belja, glavni pretpostavljam (stočna farma, centrala), ostalo su najvjerojatnije poljoprivredne površine.
Ako to zna gdje bi bila vinarija...

P.S. IFC je dio Svjetske banke.
www.ifc.org
Dakle, hipoteka na glavninu (ili sve?) Beljske nekretnine već postoji, i to posredno na ime Svjetske banke.
Ako netko to može protumačiti u svjetlu svega ovoga, walter ponajprije, zahvaljujem na komentaru. Ovo nadilazi moje perceptivne sposobnosti
__________________
Bottom/top is the place where you change your mind only to find you were right before.
shef Sale is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2011., 20:31   #70
Quote:
shef Sale kaže: Pogledaj post
P.S. IFC je dio Svjetske banke.
www.ifc.org
Dakle, hipoteka na glavninu (ili sve?) Beljske nekretnine već postoji, i to posredno na ime Svjetske banke.
Ako netko to može protumačiti u svjetlu svega ovoga, walter ponajprije, zahvaljujem na komentaru. Ovo nadilazi moje perceptivne sposobnosti
Tu je sve:
http://www.agrokor.hr/hr-HR/O-nama/Povijest.html

Nije ništa nejasno. Osim eventualno percepije. Kad kupiš stan na kredit od 30 godina, on nije tvoj, nego ti ga banka iznajmljuje na taj period. Bilo nedavno na teveju. Ja bi tu rečenicu ponavljao gledateljima svakih 15 minuta.
__________________
dr. Lebowski
walter is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2011., 20:34   #71
Ma ne, nisam na to mislio (ovo mi je jasno).
Nego u kontekstu onog gore, što sam pisao.
Očito da Agrokor hipoteku nije mogao podizati za osiguranje onog kredita (pošto je već sve puno hipoteka).
Što bi to značilo u slučaju mog scenarija?
Očito ne dobro za sam Agrokor, ili?
__________________
Bottom/top is the place where you change your mind only to find you were right before.
shef Sale is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2011., 13:50   #72
Quote:
G. House kaže: Pogledaj post
Fakat ne vidim kako se može izvući iz ovog. Ne vjerujem da će opet uništiti Belja kao što govoriš, imam dojam da u njega najviše vjeruje, da najviše energije posvećuje njemu.
Meni osobno je to njegov najbolji projekt.
Da,krasan mu je projekt.
Pogledajte malo konsolidirano FI za 2010,skupio je 63 milijuna gubitka. Inače kod Belja treba biti oprezan sa FI, nekonsolidirana iskazuju minimalni dobitak,a onda sa delayom stigne konsolidirano koje je koma. Belje je jedna od rijetkih dionica čije sam FI pročitao,zanimalo me obzirom na strku oko preuzimanja. Mislim da je ulazak u Belje čista kocka,ono veća-manja. Da je makar dobit na kraju godine milju kuna bilo bi to manje kockanje,ovako...hm... sigurnije je stajati u PODR ako se već želi imati prehrambene. Osim što je 63 milje hjuuuudž gubitak,postavlja se pitanje je li se već lova iz Belja odlijeva znamo za koji projekt.
__________________
Vidi Avatar u punoj veličini
glembaj is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2011., 14:01   #73
Zanimljivo. Nisam gledao revidirano izvješće, ali ovo je interesantan podatak - o naknadnim minusima.
U svakom slučaju, slažem se s "veća-manja" pa tko voli nek izvoli.

No, smiješno jest da je kvartalna dobit Žitnjaka s 20 zaposlenih i mini-prihodima veća od baranjskog giganta
__________________
Bottom/top is the place where you change your mind only to find you were right before.
shef Sale is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2011., 14:07   #74
@glembaj
Ti fakat misliš da se Belje ne razvija dobro i da to nije jedan od boljih Todorićevih projekata?

p.s. Što se tiče FI-a, spomenuo ti shef ovdje, pogledaj koliko samo kamata Belje plaća Agrokoru (u fin. rashodi pod povezani pod.) - u 2010. preko 70 milijuna kn, a ove godine u 9 mjeseci već preko 80 milijuna kn!
I što kažeš na ogromno povećanje prihoda?
__________________
"Ovo je mišljenje, a ne savje(s)t" ®Zaf
G. House is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2011., 14:07   #75
@shefe,
Da,da,u stvari sam to skužio kad sam u excelu uporedio iznos kapitala iz prethodnih izvješća,onda sam skužil da nešto nije u redu i ugledao da ima revidirano konsolidirano na stranicama zse.
__________________
Vidi Avatar u punoj veličini
glembaj is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2011., 14:11   #76
Quote:
G. House kaže: Pogledaj post
p.s. Što se tiče FI-a, spomenuo ti shef ovdje, pogledaj koliko samo kamata Belje plaća Agrokoru (u fin. rashodi pod povezani pod.) - u 2010. preko 70 milijuna kn, a ove godine u 9 mjeseci već preko 80 milijuna kn!
ah,ako ćemo gledati 10 godina unaprijed onda je sve 5. međutim,danas se ne tolerira niti projekcija za bolje poslovanje u 2012-2013.,spomenut ću npr. ATPL,ono koga briga što će se stanje popravit krajem 2012. Dakle,nebitno je gdje nestaje lova iz Belja,bitno je da je gubitak velik i da jede ionak nagrizen kapital.

EDIT: ZAboravih spomenuti da je lanjski gubitak gotovo identičan preklanjskom dobitku.Pazi vraga.... odma mi padaju na pamet termini tipa: muljaža,kemijanje,knjigovodstvena gimnastika....
__________________
Vidi Avatar u punoj veličini

Zadnje uređivanje glembaj : 04.11.2011. at 14:18.
glembaj is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2011., 14:40   #77
ma kod belja treba gledat samo godišnja izvješća, ovo između mačku orep treba okačit.
__________________
"When investing", "Timing" is everything. - Fred McAllen
ceha is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2011., 20:57   #78
kao i za vecinu hrvatskih firmica. jedino mozda HT i INA.
__________________
bok
markotros is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2011., 10:11   #79
markec beljeva kvartalna izvješća po tom su stvarno izuzetak (ostali se donekle trude koliko toliko prikazati realno stanje, one koje sam gledao). Belje unatrag par godina (ono što sam gledao) uvijek ima kvartalna ono oko 0(+- koja milja) s dobiti. Ali zato na kraju ono brate i po 60, 100 milja u plus ili minus.
__________________
"When investing", "Timing" is everything. - Fred McAllen
ceha is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2011., 13:47   #80
Agrokor neće dati ponudu za belje. Jel oni time gube upravljačka prava (samo da mi je znati kako će se to provesti)???

http://www.business.hr/burza/agrokor...onudu-za-belje
__________________
"When investing", "Timing" is everything. - Fred McAllen
ceha is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:37.