Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Književnost

Književnost Čitam, dakle jesam
Podforumi: Mali literarni kutić, Klub knjige

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 23.06.2006., 19:00   #81
Jedan od mojih omiljenih pisaca iz pubertetskog razdoblja

Mislim da sam pročitao sve što je prevedeno na hrvatski. Najdraža mi je bila priča "Maska crvene smrti", mada ni druge nisu loše.

Inače nisam baš tip od poezije (pjesme me se jako teško dojme), tako da me njegovi stihovi (osim, naravno, "Gavrana" koji mi je bio zakon) nisu pretjerano oduševili. Ali, kao što rekoh, to je možda bilo više do mene nego do njega.
__________________
"Being a good writer is 3% talent, 97% not being distracted by the internet."
zoran k is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.06.2006., 19:15   #82
pubertet

odlične su mi njegove pripovijetke..posebno crni mačak..
emergence is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2006., 11:14   #83
brrrrr, super mi je, najezim se kad citam, ne zbog radnje nego i zbog nacina pisanja
missa is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.06.2006., 00:14   #84
I ja sam ga jako voljela u tinejdžerskoj dobi, pogotovo njegov crni humor.
__________________
Getting there is writing because you can´t stop writing.
Being here is not being able to start writing.
kisha is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.06.2006., 01:43   #85
Na "Gavrana" ne treba trošiti riječi jer je naprosto savršen...

Od ostalih pjesama posebno su mi drage "A dream within a dream", "Evening star", "The sleeper", "Romance"...

Volim Poea
little wonder is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.06.2006., 00:23   #86
Quote:
SunBlade kaže:
Znam sogurno da su doslina neki otok ili sl. i da su se tamo borili sa nekime i mislim da tu prica prestaje.....tako nekako....
E sada, dali ima uopce nastavak toga djela?
Ako govorimo o "Avanture Gordona Pyma", onda postoji nastavak ali ga nije napisao Poe

Nastavak (svojevrsni, neslužbeni i ne baš direktni nastavak) se zove "Planine ludila" i napisao ga je H.P. Lovecraft.

Osim toga i činjenice da su se obojica bavila stravom u književnosti, tu dvojicu autora povezuje još i to što su pokopani na istom groblju
__________________
"Being a good writer is 3% talent, 97% not being distracted by the internet."
zoran k is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.06.2006., 00:26   #87
..krabulja tj maska crvene smrti.............
__________________
"Čovjek pun duha i u potpunoj se samoći izvanredno zabavlja svojim mislima.(Schopenhauer).....
*Domy* is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.06.2006., 00:26   #88
Quote:
zoran k kaže:
Ako govorimo o "Avanture Gordona Pyma", onda postoji nastavak ali ga nije napisao Poe

Nastavak (svojevrsni, neslužbeni i ne baš direktni nastavak) se zove "Planine ludila" i napisao ga je H.P. Lovecraft.

Osim toga i činjenice da su se obojica bavila stravom u književnosti, tu dvojicu autora povezuje još i to što su pokopani na istom groblju
.......i naravno,ovo spomenuto djelo............
__________________
"Čovjek pun duha i u potpunoj se samoći izvanredno zabavlja svojim mislima.(Schopenhauer).....
*Domy* is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.06.2006., 01:22   #89
Crni macak

Jedina lektira u zivotu koju sam procitao s zanimanjem do kraja..Bolesnik od pisca ali mi se svidjaju cudni ljudi
đoni501 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.06.2006., 08:49   #90
Obozavam Poe-a! Svidio mi se odmah na prvu, kad smo ga citali za lektiru, a kasnije sam o njemu pisala i maturalnu radnju. Isto tako smatram da sam prerasla fazu u kojoj sam mislila da sam prerasla Poe-a (ako razumijete sto mislim ), jer mislim da svako djelo drugacije izgleda kad ga procitas nakon desetak godina, a i ja sam sentimentalka pa se volim kroz knjige i filmove koje sam citala u odredenom razdoblju zivota ufilmavati u osjecaje koje su nekad u meni izazivali. Kad sam na faksu opet citala sva njegova djela, primijetila sam naravno da mu se vecina motiva stalno ponavlja, no svaka prica za sebe je posebna.

Mislim da Poe nije iskljucivo pisac koji se cita "u pubertetu", netko ga otkrije prije, netko kasnije , ovisi zapravo da li se prvi put susreces s takvom knjizevnoscu. Npr. Baudelaire i vecina tadasnjih francuskih pisaca su ga obozavali i ucili engleski samo da bi ga mogli citati u originalu, dok ga je recimo Mark Twain totalno prezirao. Poe je u svoje vrijeme bio originalan, a danas ima puno vise pisaca na slican kalup pa onda ljudima nije toliko zanimljiv jer im je "vec viden", a zapravo su dosta njih kopirali njegov stil i djela. Tako je meni bilo s "Alkemicarom" od Coehla - nikako mi nije bilo jasno zasto je on ljudima toliko napet, po meni nije napisao nista sto vec nisam procitala negdje drugdje pa cak i bolje napisano. I sad kad gledam tu pomamu za Da Vincijevim kodom - uopce me zapravo ne cudi, ljudima su te ideje nove i zanimljive, mozda nisu ni culi za "Svetu krv,sveti gral" pa zato se trudim ne reci "Ah, otkad sam ja to prerasla", j**i ga, ne cita svatko knjige, a ako Dan Brown uspije nekog (kome su se knjige gadile zbog lektire) zainteresirati za knjizevnost, onda svaka cast!

Sorry svima na oftopicenju, da se vratim na temu:
Ja mislim da je Poe bio faca jer je znao stvoriti dobru atmosferu, jer je odlicno baratao melodijom jezika (Zvona, Gavran) i jer je izumio detektivsku pricu i licnost velikog detektiva, a bez toga mozda ne bi bilo ni Sherlocka Holmesa ni Herculea Poirota kao ni ostalih likova takoreci najcitanijeg zanra.
jena is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.06.2006., 09:10   #91
Poe je legenda. Obožavao sam ga čitati kao klinac, a i sada se nerijetko zateknem kako ga ponovno čitam. Najdraže djelo "Jama i njihalo"
marko_sm is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2006., 23:50   #92
Ma priče su mu zakon. Ipak je on začetnik horor priča (tako sam bar pročitala). A šta se tiče Annabel Lee,ma pisma je super al već mi je nekako izlizana,baš ka i Krivo je more od Divljih Jagoda-nema ekipe sa gitarom koja ne piva tu pismu.
No da ne skrećem sa teme... Gavran je totalno bolji na engleskom,ne samo šta se rimuje,nego je i totalno bolji ugođaj.
A ovo je moja najdraža njegova pisma,baš govori o njemu,o tome kako je on drugačiji i poseban:


Sam

Od djetinjstva ja ne bjeh kao
Drugi - ja gledat nisam znao
Ko drugi - duša nije htijela
Strasti iz skupnog primat vrela -
Iz istog vrutka nisam jad
Pio - u istom tonu mlad
Budio nisam srca plam -
I sve što voljeh - voljeh sam -
Tad se - u djetinjstvu - u zori
Burnog života moga - stvori
U bezdnu dobra ili zla
Tajna što još me mami sva -
U bujici što se pjeni -
Na crvenoj gorskoj stijeni -
Na suncu što kupa svojom
Jesenskom me zlatnom bojom -
U munji što nebo prene
I proleti pokraj mene -
U oluji, groma rici
U oblaku što po slici
Za me (nasred neba plavog)
Liči na demona pravog...


Još daaaaaaaavno sam pročitala pismu i svaki put cila protrnem kad je čitam.
malady is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2006., 00:30   #93
...Edgara Poe-a je nabolje recitirao sa onim najvećim glasom Vincent Price...

znao je večinu Poevih pjesama napamet...
grof is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2006., 01:27   #94
Quote:
malady kaže:
Ipak je on začetnik horor priča (tako sam bar pročitala).
Jao, jao, ipak nije. Probaj potražiti u knjižnici srpsko izdanje knjige "Slučaj Čarlsa Dekstera Vorda" (srpsko je izdanje pa je naslov po Vuku) od H. P. Lovecrafta, osim što je dobar roman u pitanju nakon njega je u knjizi još i Lovecraftov esej o povijesti strave u književnosti. Ako se dobro sjećam, esej ZAVRŠAVA s E. A. Poeom. Unutra su ti začeci horrora u književnosti jako dobro objašnjeni.

__________________
"Being a good writer is 3% talent, 97% not being distracted by the internet."
zoran k is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2006., 14:21   #95
mislim da se poea smatra zacetnikom krimi prica...ubojstvo u ulici morgue
emergence is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2006., 15:14   #96
Quote:
emergence kaže:
mislim da se poea smatra zacetnikom krimi prica...ubojstvo u ulici morgue
Moguće, u krimi se slabo razumijem.
__________________
"Being a good writer is 3% talent, 97% not being distracted by the internet."
zoran k is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.07.2006., 00:14   #97
Quote:
zoran k kaže:
Jao, jao, ipak nije. Probaj potražiti u knjižnici srpsko izdanje knjige "Slučaj Čarlsa Dekstera Vorda" (srpsko je izdanje pa je naslov po Vuku) od H. P. Lovecrafta, osim što je dobar roman u pitanju nakon njega je u knjizi još i Lovecraftov esej o povijesti strave u književnosti. Ako se dobro sjećam, esej ZAVRŠAVA s E. A. Poeom. Unutra su ti začeci horrora u književnosti jako dobro objašnjeni.

Fala na informaciji. Onda oni iz Drva znanja nemaju pojma jer kad sam igrala njihov kviz na pitanje Tko je začetnik horor priča stavili su da je točan odgovor E.A.Poe. Al u tom kvizu imaju dosta pogrešaka tako da me ovo uopće ne čudi šta su falili
malady is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.08.2006., 18:39   #98
Edgar Allan Poe

Alone

From childhood's hour I have not been
As others were; I have not seen
As others saw; I could not bring
My passions from a common spring.
From the same source I have not taken
My sorrow; I could not awaken
My heart to joy at the same tone;
And all I loved, I loved alone.
Then- in my childhood, in the dawn
Of a most stormy life- was drawn
From every depth of good and ill
The mystery which binds me still:
From the torrent, or the fountain,
From the red cliff of the mountain,
From the sun that round me rolled
In its autumn tint of gold,
From the lightning in the sky
As it passed me flying by,
From the thunder and the storm,
And the cloud that took the form
(When the rest of Heaven was blue)
Of a demon in my view.


Ovo mi je njegova omiljena pjesma. Što mislite o njemu, sviđa li vam se poezija i proza tog američkog velikana?
Vg07 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.08.2006., 21:13   #99
Baš sam neki dan skinuo knjigu s njegovim pjesmama (400+ str.). Neke pjesme su dosta emotivne i potiču na razmišljanje...
 
Odgovori s citatom
Old 11.08.2006., 21:49   #100
Jedan od naj pisaca. Čitala sam neka njegova djela dok sam išla u srednju školu, i preodlična su mi. Dan danas imam pjesmu "Gavran" naljepljenu na zid...
__________________
De lingua stulta, veniunt incomodia multa.
Piggy is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:56.