Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Vojna povijest i tehnologija

Vojna povijest i tehnologija Od praćke do ratova zvijezda.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 07.05.2014., 23:06   #621
Quote:
Fullback kaže: Pogledaj post
Što misliš o korištenju 30-06 u snajperima on je relativno tih u usporedbi s nekim kalibrima ako imaš dobar prigušivac a i sprecizan a uz to zrno od 180 grama 880 m/s ima kinetičku energiju od 3662 J
Dobar kalibar ali post ti nema veze sa kvalitetno prigusenim podzvucnim puskama.
Osnovni uvjet da oruzje bude tiho je brzina zrna ispod 340 m/s da ne dodje do praska probijanja zvucnog zida.Buka puske ti potice od probijanja zvucnog zida koje rade sagorjeli plinovi i zrno.Sagorjele plinove na podzvucnu brzinu usporava prigusivac ali on ne moze usporiti zrno.Zato su npr Rusi u slucaju pomenutog Vintoreza umjesto da koriste metak 7,62x39 koji ide oko 700 m/s prosirili taj kalibar na 9mm te dobili zrno tesko skoro 20 grama i zato usporeno na podzvucnu brzinu.
Cak i zracne puske koje imaju brzinu diabole iznad 340 m/s cuju se kao puske na barut.Imao sam jednu takvu.

Quote:
ZgSash kaže: Pogledaj post
na sto metara sa samostrjelom se mozes jedino rasplakati

a ekipa izgleda nije skuzila da je ovdje kalibar 9mm, a to daje vrlo osjetnu energiju na cilju
Kod Vintoreza tj metka 9x39 imate jednu osobitost.To je vrlo tesko i dugacko zrno a teska i duga zrna imaju jednu dobru osobinu.Imaju visok Balisticki Koeficient tj mal deficit energije sa porastom udaljenosti pa iako Vintorez ima "samo" 700-800 J energiju na ustima cijevi,dobro je odrzava na 500m pa tamo ipak probija celicnu kacigu. Naravno taj metak je relativno spor,parabola velika i ne vjerujem da iko moze izracunati neki pogodak na preko 300m ali to mu i nije namjena.
__________________
There are only three sports: bullfighting, motor racing, and mountaineering; all the rest are merely games.....Ernest Hemingway.

Zadnje uređivanje Vatanen : 07.05.2014. at 23:18.
Vatanen is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2014., 01:56   #622
Mozda je u filovima o Rambu .Uzmi samo da je brzina strele samo oko 100 m/s pa racunaj njen pad,moras kalkulirati za svakih 20m da pogodis.Jesi li vidio ikad kako im izgledaju koncanice ?
Nadalje imas veliko oruzje,sporo puca,slabu zaustavnu moc.Kakav samostrel pobogu.[/
QUOTE]

ne,opiši mi šta je to? možda iz kape kad izvadiš konac pa staviš na usta cijevi kakvog zisa, haubice ili bestrzajca?
za sebe ne tvrdim da se mogu mirit sa nekim ljudima koji su treninzima došli do savršenstva korištenja oružja koje se spominje ovde. iza sebe iman određenu količinu streljiva ispucanu po svim meteo uvjetima. koristija san puške u kalibrima 7,92x57 i 30-06.ostalo nije vridno spomena.
samostrel?samo san ga usput spomenija,zato jer bi triba bit tiši od puške i ne ostavlja barutni trag.
filmovi o rambu? da,da tu san sve naučija.


odjava. kraj.

Zadnje uređivanje karabin : 08.05.2014. at 02:15.
karabin is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2014., 08:27   #623
vatanen, pokusavam skuziti zasto to meni objasnjavas i ne uspijeva mi bas
ZgSash is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2014., 15:35   #624
Quote:
Vatanen kaže: Pogledaj post
Dobar kalibar ali post ti nema veze sa kvalitetno prigusenim podzvucnim puskama.
Osnovni uvjet da oruzje bude tiho je brzina zrna ispod 340 m/s da ne dodje do praska probijanja zvucnog zida.Buka puske ti potice od probijanja zvucnog zida koje rade sagorjeli plinovi i zrno.Sagorjele plinove na podzvucnu brzinu usporava prigusivac ali on ne moze usporiti zrno.Zato su npr Rusi u slucaju pomenutog Vintoreza umjesto da koriste metak 7,62x39 koji ide oko 700 m/s prosirili taj kalibar na 9mm te dobili zrno tesko skoro 20 grama i zato usporeno na podzvucnu brzinu.
Cak i zracne puske koje imaju brzinu diabole iznad 340 m/s cuju se kao puske na barut.Imao sam jednu takvu.

Probijanje zvučnog zida (sonic boom) je nusproizvod kompresije zraka na površini objekta koja dovodi do implozije, jednom sam gledao film o balistici i sjecam se da su spomenuli da je moguce presvuci metak silicijevim filmom i tako ga učiniti potpuno glatkim ali je problem da ispaljivanjem takav metak ponovno postaje hrapav i kompresira zrak, znaci moguce je nečujno probiti zvucni zid ali je problem što je praktički sa ovom tehnologijom nemoguce napraviti takav metak
__________________
Death in flight when the Eagle screams, and the boom shakes down from the edge of my wings.
Fullback is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2014., 19:32   #625
Quote:
ZgSash kaže: Pogledaj post
vatanen, pokusavam skuziti zasto to meni objasnjavas i ne uspijeva mi bas
Pobrkao sam loncice
__________________
There are only three sports: bullfighting, motor racing, and mountaineering; all the rest are merely games.....Ernest Hemingway.
Vatanen is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2014., 20:41   #626
Quote:
Fullback kaže: Pogledaj post
Probijanje zvučnog zida (sonic boom) je nusproizvod kompresije zraka na površini objekta koja dovodi do implozije, jednom sam gledao film o balistici i sjecam se da su spomenuli da je moguce presvuci metak silicijevim filmom i tako ga učiniti potpuno glatkim ali je problem da ispaljivanjem takav metak ponovno postaje hrapav i kompresira zrak, znaci moguce je nečujno probiti zvucni zid ali je problem što je praktički sa ovom tehnologijom nemoguce napraviti takav metak
ehhhh, ukinuti masne struje...
na avionu, brodu ili podmornici bi to moglo biti jako korisno, ali na projektilu poput metka - jako sumnjam u izvedbu
naime, ne dogada se samo klizanje medija uz povrsinu projektila, nego i projektil svojom brzinom radi klin i sabija medij pred sobom
sjecam se da su svojevremeno bila cudenja kad se otkrilo kako hollow point zrna imaju karakteristike puno bolje od izracunatih i kad se otkrilo kako i zasto
ZgSash is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.05.2014., 17:54   #627
polako djeco nije ovo CoD

kad smo sa podzvučnog 9mm prešli na nadzvučno streljivo?
frch is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2017., 09:32   #628
Kanadski snajperist skinuo metu udaljenu 3540 metara (?)
__________________
T. 20.11.2004.-1.12.2013. S. 2014?-7.1.2023. Sometimes maybe good, sometimes maybe shit
JKD01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2017., 09:34   #629
Metak „putuje“ desetak sekundi, meta mora biti jako mirna kroz to vrijeme!
leo4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2017., 10:07   #630
kad pucaš, imaš namjeru pogodit. 3540m je jebeno i za 20mm, e ne za pola cola. svaka čast, aj ponovi opet.
karabin is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2017., 10:22   #631
Po meni BS.
Eventualno nekakav lucky shot jer je previse faktora koji ne omogucavaju djelovanje na tim udaljenostima.
Za pocetak to bi bio pogodak na duplo vecoj udaljenosti od maksimalno efektivne za kalibar 50.
Sto je nezabiljezeno.
Drugo, koliko ja znam ne postoji niti jedan scope koji moze "vidjeti" metu iza 2500m, a kamoli na toj udaljenosti ,i to na full zoomu.
Sto znaci da sniper operator ne moze napraviti positive ID mete, sto znaci i da ne smije pucati.
Trece, to je udaljenost na kojoj faktori koji utjecu na putanju metka, od vjetra do kineticke energije metka, duljine leta metka, pomicanja same mete, pa i okretanja zemlje oko osi, utjecu umnozavajuci se eksponencijalno i cine takav pogodak nemogucim za izracunati.

Osim cista slucajnost.
__________________
"Ako te je žena ostavila jer si kladioničar, neradnik i debilčina, ti uzmi svoju pedestrojku i otresi rafalčinu!
Osjećat ćeš se bolje"
pinzgauer is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2017., 21:39   #632
Pa oni su već "pobijedili" HV u Medku i posvjedočili totalnom razaranju Knina. Podijelili su si i odličja. Pa zašto im nebismo povjerovali? Medalju dajte i tom snajperistu.
goran2hr is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2017., 22:01   #633
Quote:
karabin kaže: Pogledaj post
kad pucaš, imaš namjeru pogodit. 3540m je jebeno i za 20mm, e ne za pola cola. svaka čast, aj ponovi opet.
Bas smo ja i prijatelj razgovarali kada bi se stavila duza cije 1150mm na RT-20 i dao dostojan strijelac bili imao sanse rusiti rekorde
__________________
Death in flight when the Eagle screams, and the boom shakes down from the edge of my wings.
Fullback is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2017., 22:37   #634
Dobar par ide na sigurno. RT 20 do 2500 i to u dobrim uvjetima. Vitar,kiša, ... sve to krati udaljenost za siguran pogodak. Možeš opalit i sa 5000m, pa šta dobiješ ako ne pogodiš. Ako nije baš o glavu nebi iša nikad priko 2000m. I to na čistu situaciju.
karabin is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2017., 22:51   #635
da, ovo je vjerojatno varijanta di se uzme cilj tipa zgrada i upucava se kroz neko vrijeme
i onda kad naide prilika, puca pa kaj bude
ZgSash is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2017., 23:01   #636
Quote:
ZgSash kaže: Pogledaj post
da, ovo je vjerojatno varijanta di se uzme cilj tipa zgrada i upucava se kroz neko vrijeme
i onda kad naide prilika, puca pa kaj bude
Nije mozda neki primjer ali moze se preciznost dosta povecati jednostavnim trikovima... meni je otac na primjer dok je isao redovito na čeku imao na svakom prozoru oznaku za udaljenost hranilice i onda je to unosio u optiku a kod svake hranilice je stajao mali stap s crvenom vrpcom kao nekakva oznaka te tocne udaljenosi, na 600 metara 30-06 vec pocinje gubiti kineticku energiju i zrno pada ali njemu je i uz stalnu buru promasaj skoro pa nepoznanica... u slucaju long range gađanja pogotovo u uvjetima sa stalnim vjetrom aneometar onome tko zna kako ga koristiti moze znaciti razliku izmedu promasaja i pogotka...
__________________
Death in flight when the Eagle screams, and the boom shakes down from the edge of my wings.
Fullback is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2017., 23:08   #637
naravno da moze, no postoje parametri koje mozes izracunati i oni koje ne mozes
ja sam za ovaj slucaj uzeo da se radi o tome da je s druge strane neprijatelj, pa da ne mozes bas oko njega zabijati kolcice

onda koristis alternativne nacine no i s njima je pogodak na toj daljini 80% slucaj
kako netko rece: moze li on to ponoviti?
ZgSash is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2017., 23:49   #638
Quote:
ZgSash kaže: Pogledaj post
naravno da moze, no postoje parametri koje mozes izracunati i oni koje ne mozes
ja sam za ovaj slucaj uzeo da se radi o tome da je s druge strane neprijatelj, pa da ne mozes bas oko njega zabijati kolcice

onda koristis alternativne nacine no i s njima je pogodak na toj daljini 80% slucaj
kako netko rece: moze li on to ponoviti?
Pa naravno da su na bojistu mogucnosti manje ali u danasnje vrijeme ako snajperist ima mogucnsot odabrati poziciju i drzati je par dana uz informacije o vjetru moze dosta dobro prilagoditi sebe i pusku za metu na određenoj daljini...

Sumnjam da bi mogao ponoviti taj pogodak... ja sam ostvarivao pogotke na 400 metara kada me išlo a nekada ne možeš niti na 10 metara pogoditi sve ovisi... ne vjerujem da ce mu se ikada više sve tako savršeno poklopiti, to je bila 20% vještina i 80% sreca
__________________
Death in flight when the Eagle screams, and the boom shakes down from the edge of my wings.
Fullback is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.06.2017., 00:18   #639
Vise manje svi parametri se mogu izracunati.
Osim ponasanja mete nakon sto je ispucan metak.
Laserom se mjeri udaljenost, tehnikom mjerenja brzine fatamorgane u scopeu se mjeri brzina vjetra, indikatori iz okoline se koriste za odredjivanje kuta pod kojim puse vjetar.
Operatori uglavnom imaju sa sobom tablice sa gotovim izracunima za svaku kombinaciju udaljenosti i vjetra i te izracune unose u scope.
Inace vjetar se uopce ne racuna ukoliko puse direktno od mete u sniper ili iz smjera snipera u metu.
Nema utjecaja na let metka.
__________________
"Ako te je žena ostavila jer si kladioničar, neradnik i debilčina, ti uzmi svoju pedestrojku i otresi rafalčinu!
Osjećat ćeš se bolje"
pinzgauer is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.06.2017., 00:33   #640
a koliku parabolu ima .50 na 3 km i kakvi su tamo uvjeti?
ZgSash is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:40.