Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nekretnine

Nekretnine Vlasništvo, posjed, gruntovnica, porezi i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 10.06.2022., 18:08   #1
Veličina zemljišta-gradnja Zagreb

Lijepo molim pomoć, jer me zbunjuje odredba u GUPu grada Zagreba tj.potrebna veličina parcele. Pokušavam doći do informacije ovim putem radi nažalost uštede radi, barem da približno dobijem neke informacije-hvala svima koji mogu pomoći.

Situacija je slijedeća:

- zemljište imam nedavno nasljeđeno građevinsko 340m2 u Remetama (k.o. Remete)
- zemljište je između izgrađenih kuća, sve parcele u ulici su vrlo slične veličinom te imaju kuće većina na njima
- iz GUPa: "Urbana pravila 2.2, koeficijent iskoristivosti ki=0.6, najveća izgrađenost 30%, najveći GBP 400m2, najveća visina 3 etaže, najmanja površina građevne čestice je 600m2"

- na susjednim parcelama su izgrađeni objekti, sve parcele susjedne su iste veličine, neki objekti doslovno novi zauzimaju veći dio tih parcela.

Ono što mi nije jasno-molim pomoć:

- u GUPu piše da je "najmanja površina građevne čestice 600m2"

- Da li to znači onda da ne smijem nikada ništa graditi na svojoj čestici jer je 340 m2 ?

- Nije mi jasno kako su svi ostali izgradili tamo nešto iako im čestice očito nisu veće niti jedna od 400m2 ?

hvala
bubamis is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2022., 13:14   #2
Čini se da si dobro shvatio.
Poanta toga je da se održi neki minimalni red među zgradama u naselju i spriječi beskonačno cjepkanje parcela. Znači da moraš dokupiti dodatnu kvadraturu kako bi mogao graditi ili prodati zemljište susjedu.

Zašto drugi grade na manjim parcelama? Ili su zgrade izgrađene prije donošenja novog plana ili su raznim koruptivno - planskim manipulacijama uspjeli izigrati pravila. Evo jedan primjer toga u Splitu: https://slobodnadalmacija.hr/split/d...imoici-1060770
FuzzBall is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2022., 13:37   #3
Postoji iznimka za interpolaciju, a to bi po opisu bio tvoj slučaj. Raspitaj se u nadležnom odjelu kod referenta ili angažiraj projektanta.
Fitz is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2022., 14:09   #4
Treba znati i čitati planove
Minimalna površina građevne čestice je drugačija za slobodnostojeće, poluugrađene i ugrađene građevine, za ove potonje je obično najmanja.
S obzirom da je GUP prepun iznimki bez ijednog čvrstog pravila može biti i da za Remete vrijedi iznimka da minimalna površina čestice može biti i manja od propisane
f@ye is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2022., 15:08   #5
Pa može, u slučaju rekonstrukcije, gradnje nove umjesto postojeće i u slučaju interpolacije. Sve ostalo ovisi o projektantu, a dobar dio i o referentu

Inače su ZG GUP i PPUG smijurija, ono dođeš kod Popovca, cijelo naselje, ulica, ima sve priključke, asfalt, a građevinska zona je daleko-daleko i sad čovjek hoće na 2000m2 svog izgradit novu kuću i ne meže
Fitz is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2022., 18:32   #6
Quote:
Fitz kaže: Pogledaj post
Pa može, u slučaju rekonstrukcije, gradnje nove umjesto postojeće i u slučaju interpolacije. Sve ostalo ovisi o projektantu, a dobar dio i o referentu

Inače su ZG GUP i PPUG smijurija, ono dođeš kod Popovca, cijelo naselje, ulica, ima sve priključke, asfalt, a građevinska zona je daleko-daleko i sad čovjek hoće na 2000m2 svog izgradit novu kuću i ne meže
Hvala na pomoći, naravno dodatno pitanje . Da li možda znate nešto više o toj "interpolaciji". Do sada sam saznao da može interpolacija, ali nije mi jasno da li se kada se radi ta interpolacija da li se mora graditi prema veličini susjedovog objekta ?

U stvarnosti cijela ulica je izgrađena (15 objekata), moja parcela je jedna od dvije neizgrađene. Ispred parcele je cesta. S desne strane moje parcele neizgrađena susjedova parcela. S lijeve strane moje parcele kućica susjeda max 60m2. Na mojoj parceli neka ruševina od max 20m2 koja je tako i identificirana na planovima (znači neću puno postići obnovom postojećeg objekta).

Znači ako ja smijem raditi interpolaciju (a čini se da smijem) da li moram onda slušati veličinu susjedovog objekta tj ne smijem graditi više od toga? tj. ako smijem graditi samo 60m2 onda sam u problemu jer mi to nije dovoljno.

Tko ima više informacija o tome kako se radi "interpolacija" vječno zahvalan
bubamis is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2022., 18:40   #7
Quote:
Fitz kaže: Pogledaj post
Postoji iznimka za interpolaciju, a to bi po opisu bio tvoj slučaj. Raspitaj se u nadležnom odjelu kod referenta ili angažiraj projektanta.
g.Fitz, inače pokušavam angažirati projektanta, ali znate što mi kažu "javite se sredinom 8 mjeseca" Do sada zvao ih raznih 4-5 i pokušavam dobiti informaciju, konzultacije ili bilo što, ali jednostavno čini se da ne mogu naći nikoga da ima ikakav razuman termin. Svi žele samo praviti projekte, ja im kažem okay može kasnije ali molim vas sada da li mogu konzultacije (naravno plaćam) jer moram brzo napraviti odluku iz nekih obiteljskih razloga, znači trebam saznati da li barem postoje neke šanse da smijem graditi. Zato sam iskreno zahvalan na pomoći
bubamis is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2024., 20:35   #8
bubamis mogu li zamoliti za informaciju što ste na kraju saznali, što je moguće graditi na takvom zemljištu, koje su sve opcije?
Hvala
gmalic is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:06.