Natrag   Forum.hr > Društvo > Psihologija

Psihologija Vodič kroz um i ponašanje za entuzijaste. Podforum: Psihokauč

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 15.10.2008., 15:00   #1
Može li se samopouzdanje steći u ranim 30-ima

Lako uspostavljam kontakt sa ljudima, ali uvijek me u nastavljanju prijateljstava u širokom krugu koči moje nisko samopouzdanje. I taman kada uđem u neko društvo, nakon nekoga se vremena distanciram upravo zato što sam preosjetljiva i iskompleksirana. To se odražava i na poslu. Dosta mi je više moje osjetljivosti i toga da svi gaze po meni i maksimalno iskorištavaju tu moju neisugrnost. Kako da se popravim?
Ružaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2008., 16:17   #2
Quote:
Ružaa kaže: Pogledaj post
Lako uspostavljam kontakt sa ljudima, ali uvijek me u nastavljanju prijateljstava u širokom krugu koči moje nisko samopouzdanje. I taman kada uđem u neko društvo, nakon nekoga se vremena distanciram upravo zato što sam preosjetljiva i iskompleksirana. To se odražava i na poslu. Dosta mi je više moje osjetljivosti i toga da svi gaze po meni i maksimalno iskorištavaju tu moju neisugrnost. Kako da se popravim?
Imam potpuno isti problem.
Anonimac_ZG is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2008., 16:20   #3
I, kako ga riješavaš?
Ružaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2008., 17:19   #4
Quote:
Ružaa kaže: Pogledaj post
I, kako ga riješavaš?
Nikako. Ne rješavam ga. Evo, upravo jučer sam uzeo uputnicu za psihijatra/psihoterapeuta upravo zbog takvih stvari koje me muče. To je samo jedna od njih.
Anonimac_ZG is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2008., 16:20   #5
Quote:
Ružaa kaže: Pogledaj post
Kako da se popravim?
šarafcigerom ...

(pucam od smijeha)

Vjerovatno je tvoja nesigurnost rezultat promasenog odgoja tvojih proizvodjaca - mame i tate!
Dakle, dok te japek nastrcao, nisu bili svjesni koliko brdo odgovornosti ih ceka, bacajuci dijete na trziste zla.
Stoga bih ti predlozio da ih, dok snivaju svojim ignorantskim snom, polijes benzinom i spalis. Postoji mogucnost,
da na taj nacin iskorijenis sjeme tvoje iskrivljene osobnosti. (osobno sumnajm u pozitivan ucinak ovog tretmana, ali nikad se ne zna ...)

A mozda si imala stariju sestru, koja je umjesto tebe bila ljubimica i nametnuti uzor tvojih roditelja, te si cijelog zivota morala
slusati nesto kao "Ruzo, ziva ne bila, vidis kako ti je sestra vrijedna, lijepa i pametna. Ugledaj se na nju!" U tom slucaju postupi
kao u prethodnom odlomku, ali ne zaboravi i sestru ...

Ukoliko si bila zlostavljena (na ovaj ili onaj nacin) postupi analogno (u novije vrijeme - digitalno)

Dosta ozbiljnosti, predjimo na salu ...

Osobno mislim, da si u tvojim godinama stekla odredjene karakterne crte, koje ces tesko u potpunosti odstraniti.
Ali ih svakako mozes ublaziti. Bitno je, da se bavis aktivnostima, koje te stavljaju u srediste pozornosti. Dakle, pokusaj
ciljno usmjeravati pozornost veceg broja ljudi na sebe. To moze biti nekakva kraca prezentacija na radnom mjestu, vise odgovornosti,
rukovodstvo u projektima i tome slicno. Uvali se u nekakvu amatersku kazalisnu skupinu, gdje si prisiljena na izlazak na pozornicu.
Ovo ti je jako dobro, posto osoba na pozornici u biti nisi ti, nego tvoj alter ego kojega pretstavljas. To mozda pomogne da stresove
sklones na doticnog lika... Nadam se da shvacas sto ti zelim reci.

Ono sto ti niposto ne bih preporucio i sto nece sigurno upaliti, jest citanje knjiga tipa "Kako steci samopouzdanje za 21 dan",
"Deset koraka do savrsenog samopouzdanja", "Prisanjajte si samopouzdanje", "Samopouzdanje Zenom", itd. A vala ni tablete za smirenje,
alkohol ili grupni sex.

Sve najbolje.
Metallizer is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2008., 22:35   #6
Quote:
Metallizer kaže: Pogledaj post
šarafcigerom ...



Ono sto ti niposto ne bih preporucio i sto nece sigurno upaliti, jest citanje knjiga tipa "Kako steci samopouzdanje za 21 dan",
"Deset koraka do savrsenog samopouzdanja", "Prisanjajte si samopouzdanje", "Samopouzdanje Zenom".
Vjerujem kako čitanje takvih knjiga ipak može pomoći. Uglavnom su ih pisali stručnjaci, ljudi koji poznaju psihu čovjeka ili imaju iskustva s određenim problemima, samo nije preporučljivo shvaćati savjete previše doslovno. Trebalo bi personalizirati ih i prilagoditi osobnim mogućnostima i stilu života...

Zapravo, sve što čovjek novo pročita može se iskoristiti u neku ruku. Ima knjiga iz tog područja koje su stvarno odlične.
Anit@1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2008., 15:52   #7
Quote:
Anit@1 kaže: Pogledaj post
Vjerujem kako čitanje takvih knjiga ipak može pomoći. Uglavnom su ih pisali stručnjaci, ljudi koji poznaju psihu čovjeka ili imaju iskustva s određenim problemima, samo nije preporučljivo shvaćati savjete previše doslovno. Trebalo bi personalizirati ih i prilagoditi osobnim mogućnostima i stilu života...

Zapravo, sve što čovjek novo pročita može se iskoristiti u neku ruku. Ima knjiga iz tog područja koje su stvarno odlične.
Mislis, kao sto citanjem prirucnika za upravljanje motornog vozila mozes nauciti voziti ili citanjem kuharice postajec vrsni kuhar ili citanjem Svetog pisma svetac?
Metallizer is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2008., 01:01   #8
Quote:
Metallizer kaže: Pogledaj post
Mislis, kao sto citanjem prirucnika za upravljanje motornog vozila mozes nauciti voziti ili citanjem kuharice postajec vrsni kuhar ili citanjem Svetog pisma svetac?

Ne postaje se tim niti prvo niti drugo niti trece..Al prosiruje vidike i mijenja nacin razmisljanja..Jer se podsvjesno krije mnogo stvari koje obican covjek nije svjestan..

A vjerovatno i sam kad procitas nesto novo (naravno,ako citas)..prosiris svoje vidike..

Ili ti jednostavno nisi jedan od tih ??


Naravno da knjige mogu pomoci..samo je pitanje dal ces to primjeniti ili makar pokusati probati to da primjenis da vidis ima li efekta..

Mozak je ne presusan izvor i nismo ni svjesne koliko je to mocan izvor energije,posebno ako kazemo sebi:JA TO MOGU!

I vjerujete mi da mozete!
Poluvisoka is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2008., 01:28   #9
U biti se slažem sa Poluvisokom..treba truda,iskrene želje i ustrajnosti...bez ustrajnosti ne očekujte rezultat,jer ono što se gomilalo i raslo godinama ne nestaje preko noći..Ne treba se ulovit prve knjige i mislit da je baš ta rješenje za sve..Za početak je bitno usmjeriti sebe u pravom smjeru,a to znači putem napretka ..i uvjeriti sebe da se nakih starih navika i obrazaca ponašanja i razmišljanja morate odreć,ako želite izgradit novu sebe..A što se tiče kompleksa koji narušavaju samopouzdanje.,treba pokušat biti što objektivniji prema sebi
i uvidjet koje se stvari moraju prihvatit i tako završit unutarnji monolog oko toga,a koje se mogu popravit nekim smislenijim djelovanjem..
..Uvijek je osnova voljeti sebe.,bez toga ne ide spika o samopouzdanju...
lola7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2008., 21:14   #10
..ajde i ti strucnjaku...i da,mislim da se samopouzdanje moze steci i u tim godinama...ali ti je sigurno neophodna pomoc...
__________________
...volim m i a....
coff is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2008., 22:29   #11
Osobno mislim da se samopouzdanje može steći (i izgubiti) u bilo kojim godinama, samo je potrebno imati volje i prepoznati problem.

Radi na sebi i uspjet ćeš.
Anit@1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2008., 01:47   #12
nista vam to ne pali, ako ne steknete samopouzdanje do dvadeset devete godine, devet mjeseci i tri dana - uzalud vam trud sviraci
__________________
just because you're paranoid don't mean they're not after you
tjeskobna pastrva is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2008., 08:37   #13
Quote:
tjeskobna pastrva kaže: Pogledaj post
nista vam to ne pali, ako ne steknete samopouzdanje do dvadeset devete godine, devet mjeseci i tri dana - uzalud vam trud sviraci

Točno, ali minute i sekunde su isto tako presudne.
ramscrek is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2008., 00:47   #14
Quote:
tjeskobna pastrva kaže: Pogledaj post
nista vam to ne pali, ako ne steknete samopouzdanje do dvadeset devete godine, devet mjeseci i tri dana - uzalud vam trud sviraci
ma,daj to ti je demagogija,..naime znam jednog kaj je steko samopouzdamnje u kasnim 60-im god.
žacko1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2008., 08:43   #15
Hajde Ružo, cvjetiću, malo se potrudi.
Prvo, treba razlikovati samopoštovanje od samopouzdanja.
Zatim treba znati razliku između potreba i želja.
Život ti može postati jako kompliciran ako se baciš na zadovoljavanje želja (kao što ti naprijed netko predlaže), a zanemariš potrebe.
Zatim treba znati razliku između samopouzdanja i bahatosti.
Ovo što ćeš pročitati na forumu moglo bi te samo zbunjivati i usmjeriti te na nešto neproduktivno.
I sama se ovdje ponekad samo zezam.
Ponekad napišem i nešto ozbiljno, ali ne očekujem da će to onaj kome je namijenjeno uzeti kao životni moto.
ramscrek is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2008., 08:58   #16
Klort, za post.

Iako moram priznati da sam ja procitala podosta "americkih" knjiga prije nego sto sam uspjela poceti shvacati duhovne... Pa, ako ti je ovo sto Klort predlaze jos nejasno, ili te odbija, slobodno kreni sa "Kako steci samopouzdanje za 21 dan" (ne znam jel takva knjiga postoji, ali znas na sta mislim). Iz svake knjige, od svake osobe koju sretnes, iz svakog filma, ma iz svega sto ti osjetila primaju mozes nesto nauciti. Samo ako obracas paznju. Sto vise ides u tom smjeru, bit ce ti lakse.

Jos bih ti preporucila Louise Hay i sve njezino na sto naidjes. I moju najdrazu, Galeb Jonathan Livingston (Richard Bach). Savrsena za pocetak budjenja predivne, samopouzdane tebe.

Sretno!

PS: Uopce necu odgovarati na pitanje iz naslova, samo procitaj drugu recenicu iz mog potpisa...
__________________
Sreća je svjesni izbor, ne automatska reakcija. (Mildred Barthel)
Joanna4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2008., 10:59   #17
Quote:
Ružaa kaže: Pogledaj post
Lako uspostavljam kontakt sa ljudima, ali uvijek me u nastavljanju prijateljstava u širokom krugu koči moje nisko samopouzdanje. I taman kada uđem u neko društvo, nakon nekoga se vremena distanciram upravo zato što sam preosjetljiva i iskompleksirana. To se odražava i na poslu. Dosta mi je više moje osjetljivosti i toga da svi gaze po meni i maksimalno iskorištavaju tu moju neisugrnost. Kako da se popravim?
Ti nemas problema sa samopuzdanjem, vec sa samopostovanjem. Nauci cijeniti sebe kao osobu i svoja postignuca, nakon sto si podignes samopostovanje neces si vise dozvoljavati navedene probleme. Sve ovisi o tebi te koliko si vremena i truda spremna uloziti u podizanje samopostovanja ...
__________________
Old skul Art
Gestapo is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2008., 00:50   #18
Quote:
Gestapo kaže: Pogledaj post
Ti nemas problema sa samopuzdanjem, vec sa samopostovanjem. Nauci cijeniti sebe kao osobu i svoja postignuca, nakon sto si podignes samopostovanje neces si vise dozvoljavati navedene probleme. Sve ovisi o tebi te koliko si vremena i truda spremna uloziti u podizanje samopostovanja ...
tako je,slažemo se sve u svemu
žacko1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2008., 17:54   #19
Quote:
Ružaa kaže: Pogledaj post
Lako uspostavljam kontakt sa ljudima, ali uvijek me u nastavljanju prijateljstava u širokom krugu koči moje nisko samopouzdanje. I taman kada uđem u neko društvo, nakon nekoga se vremena distanciram upravo zato što sam preosjetljiva i iskompleksirana. To se odražava i na poslu. Dosta mi je više moje osjetljivosti i toga da svi gaze po meni i maksimalno iskorištavaju tu moju neisugrnost. Kako da se popravim?
Moj bi ti savjet bio da poradiš na razlozima zbog kojih si iskompleksirana. Da ti nesigurnost bude poticaj da postaneš bolja u bilo čemu što radiš, a što misliš da nije dovoljno dobro. Što se više budeš trudila i radila na tome veća je vjerovatnost da ćeš uspjeti, i time ćeš se osjećati bolje i pobjediti nesigurnost.
__________________
Where is the love?
ladymiss is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2008., 00:49   #20
Quote:
ladymiss kaže: Pogledaj post
Moj bi ti savjet bio da poradiš na razlozima zbog kojih si iskompleksirana. Da ti nesigurnost bude poticaj da postaneš bolja u bilo čemu što radiš, a što misliš da nije dovoljno dobro. Što se više budeš trudila i radila na tome veća je vjerovatnost da ćeš uspjeti, i time ćeš se osjećati bolje i pobjediti nesigurnost.
misliš li da si kompetenta da dijeliš savjete po forumima?

i otkud znaš da si u pravu na osnovu kojega posta? tja,pa nije ovo gatanje iz kavice crne
žacko1 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:28.