Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 08.11.2008., 20:01   #81
do sada sam pokušao na razno razne načine.....jedan doktor mi je preporučio svako jutro kašikicu meda, ali su se onda trigliceridi povećali sa 5 na 12........pokušao sam i piti ocat, jedem jabuke svako večer, ali nikako ih ne mogu spustiti ispod 10 :S........
papirić is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2008., 22:22   #82
Quote:
papirić kaže: Pogledaj post
do sada sam pokušao na razno razne načine.....jedan doktor mi je preporučio svako jutro kašikicu meda, ali su se onda trigliceridi povećali sa 5 na 12........pokušao sam i piti ocat, jedem jabuke svako večer, ali nikako ih ne mogu spustiti ispod 10 :S........
A jesi li eliminirao ugljikohidrate?

Moraš na strogu dijetu.
__________________
Kad je baka ovo izrekla, strahovito jeknu cijela dubrava, prestadoše čari u šumi Striborovoj, jer je baki bila draža njezina nevolja, nego sva sreća ovog svijeta.
Ivanicapeca is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2008., 22:26   #83
od danas idem na dijetu to znači da trebam jesti i što manje kruha ?? jer ja kruha jedem više nego što popijem vode :P
papirić is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2008., 22:33   #84
Quote:
papirić kaže: Pogledaj post
od danas idem na dijetu to znači da trebam jesti i što manje kruha ?? jer ja kruha jedem više nego što popijem vode :P
Eto ti razloga. Pij više vode i jedi što manje kruha, a kada ga jedeš jedi od integralnih žitarica.
__________________
Kad je baka ovo izrekla, strahovito jeknu cijela dubrava, prestadoše čari u šumi Striborovoj, jer je baki bila draža njezina nevolja, nego sva sreća ovog svijeta.
Ivanicapeca is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2008., 22:51   #85
Budući da sam raspoložena za pisanje dat ću ti par savjeta. Prvo, trigliceridi 18 su poprilično visoka brojka, ja bih se dobro zabrinula. No, za procjenu kardiovaskularnog rizika nije bitna samo visina lipida, već i starosna dob, spol, naslijedje, BMI, pušenje, postojanje hipertenzije ili dijabetesa. Na osnovu ovih parametara se procjenjuje rizik bolesnika. Ono s čim se obavezno kreće u terapiji je dijeta ( postoje već formulirani napuci o načinu prehrane), no uglavnom smanjiti unos kruha, tjesta, riže, krumpira, izbjegavati masti, margarine, punomasna mlijeka, slatkiše, alkohol, sokove bilo koje vrste , grožđe, banane itd ( slatko i kalorično voće). Nakon 2-3 mjeseca dijete , provjerava se lipidogram, te se u slučaju i dalje loših vrijednosti+prisustva jednog ili više drugih rizičnih faktora uvode lijekove - statini ( kod predominantne hipertrigliceridemije najbolje rezultate postiže Lescol XL ). U novije vrijeme postoji i lijek Ezetrol, takodjer za hipertigliceridemije, sam ili u kombinaciji sa statinima. Uz sve to naravo djeta doživotno povećana tjelesna aktivnost i prekid pušenja.Za ostalo pitaj svog liječnika .
lescolxl is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2008., 00:05   #86
sve ostalo, osim triglicerida, jest u dopuštenoj granici...........u svakom slučaju, zahvaljujem
papirić is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2008., 00:15   #87
da lijekovi svakako su za te vrijednosti trigl, bez obzira imao ti il ne druge faktore rizika, naravno da je po tebe bolje da ih nemaš...samo mala ispravka, trigl se ne riješavaju statinima, već fibratima, prvenstveno gemfibrozilom, u slučaju da on ne pomaže onda mu se mogu pridružiti nezasićene 3 omega masne kiseline.
__________________
dežurni doktor
ante dumbledore is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2008., 00:51   #88
jel možete malo bolje objasniti gemfibrozil ? do sada sam samo jednom koristio OMEGA 3 tablete, ali bez nekih efekata :S
papirić is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2008., 01:05   #89
to ti je lijek za snižavanje triglicerida, Elmogan od Leka, koristi se u dozi od 600mg do 1,8g dnevnoj dozi, u jednoj večernjoj il komb jutarnja i večernja doza, osim njega još se mogu koristiti bezafibrat i fenofibrat. bezofibrat je posebno pogodan ako ima još pridruženih faktora rizika kardiovaskularnih bolesti
a što se tiče omega 3 oni se daju samo kao dodatak fibratima ukoliko oni sami ne mogu smanjiti razinu triglicerida. u krajnjem slučaju postoji i mogućnost tzv LDL afereze, tj pomoću stroja se iz vaše krvi vade molekule precipitiranog LDL-a
__________________
dežurni doktor
ante dumbledore is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2008., 01:05   #90
to ti je lijek za snižavanje triglicerida, Elmogan od Leka, koristi se u dozi od 600mg do 1,8g dnevnoj dozi, u jednoj večernjoj il komb jutarnja i večernja doza, osim njega još se mogu koristiti bezafibrat i fenofibrat. bezofibrat je posebno pogodan ako ima još pridruženih faktora rizika kardiovaskularnih bolesti
a što se tiče omega 3 oni se daju samo kao dodatak fibratima ukoliko oni sami ne mogu smanjiti razinu triglicerida. u krajnjem slučaju postoji i mogućnost tzv LDL afereze, tj pomoću stroja se iz vaše krvi vade molekule precipitiranog LDL-a
__________________
dežurni doktor
ante dumbledore is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2008., 10:18   #91
hvala vam na savjetu
papirić is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2008., 11:38   #92
Quote:
ante dumbledore kaže: Pogledaj post
to ti je lijek za snižavanje triglicerida, Elmogan od Leka, koristi se u dozi od 600mg do 1,8g dnevnoj dozi, u jednoj večernjoj il komb jutarnja i večernja doza, osim njega još se mogu koristiti bezafibrat i fenofibrat. bezofibrat je posebno pogodan ako ima još pridruženih faktora rizika kardiovaskularnih bolesti
a što se tiče omega 3 oni se daju samo kao dodatak fibratima ukoliko oni sami ne mogu smanjiti razinu triglicerida. u krajnjem slučaju postoji i mogućnost tzv LDL afereze, tj pomoću stroja se iz vaše krvi vade molekule precipitiranog LDL-a
Da li su fibrati kontraindicirani kod lezije jetre, odnosno da li povisuju transaminaze?
Mile-Zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2008., 15:11   #93
koliko ja znam, statini uzrokuju porast transaminaza, koji opet nije odraz oštećenja jetre, te se mogu davati i ljudima sa lezijom jetre ako imaju indikaciju za statine,a fibrati samo mogu potencirati miopatiju ako se koriste u kombinaciji sa statinima, a i tad se ona javljaja iznimno rijetko, a rabdomioloza još rijeđe
__________________
dežurni doktor
ante dumbledore is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2008., 17:06   #94
Quote:
ante dumbledore kaže: Pogledaj post
koliko ja znam, statini uzrokuju porast transaminaza, koji opet nije odraz oštećenja jetre, te se mogu davati i ljudima sa lezijom jetre ako imaju indikaciju za statine,a fibrati samo mogu potencirati miopatiju ako se koriste u kombinaciji sa statinima, a i tad se ona javljaja iznimno rijetko, a rabdomioloza još rijeđe
Hvala, inače imam hiperlipoproteinemiju i leziju jetre već 13 godina. Najveće vrijednosti triglicerida su bile 12, kolesterola7.6. Trenutno trig. 3.2, a kolesterol 6.6. ast 58, ALT102, ggt39. Liječim se samo dijetom. Pozdrav
Mile-Zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2008., 18:31   #95
eh da, zaboravio sam spomenuti da sam tijekom operacije žući imao nekih komplikacija, pa mi je jetra oštećena (2000).....jel to znači da ne bih smio koristiti razno razne tablete?? I, da li bi mogli napisati ukratko uz dijetu ( ne previše konzumiranje tijesta, masnih tvari itd. ), koji bih tablete trebao konzumirati jer, doktor mi skoro uvijek preporučuje SINELIP, koji mi nekada pomogne, a nekada ne.....
papirić is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2008., 02:21   #96
pa Sinelip je lijek o kome sam ti ja pisao u prošlim postovima, gemfibrozil, dakle u slučaju da on sam ne pomaže omega 3 nezasićene masne kiseline se dodaju, treba pripaziti da se ne subdoziraju, inače im se učinak totalno smanji.
__________________
dežurni doktor
ante dumbledore is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2008., 12:27   #97
Imao sam visoke trigliceride i riješio ih prehranom tako da se nikad više nisu vratili.
1.Ne pušim.
2.Izbacio sam kruh tj. jedem samo tri tanke fete crnog kruha dnevno,nekada ni to.
3.Ako se u obroku jede krompir,tjestenina ili riža,onda se ne jede kruh.Taj dan ne jedi kruh.
4.Takodjer ako jedeš kolače ili imaš tu namjeru,taj dan ne jedi kruh.
Marin 1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2008., 14:09   #98
zahvaljujem lijepo na savjetima......zaista sam odlučio rješiti se ove bolesti a za sinelip...nisam baš razumio gemfibrozil......u svakom slučaju, havala vam puuno
papirić is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2008., 15:31   #99
Quote:
Marin 1 kaže: Pogledaj post
Imao sam visoke trigliceride i riješio ih prehranom tako da se nikad više nisu vratili.
1.Ne pušim.
2.Izbacio sam kruh tj. jedem samo tri tanke fete crnog kruha dnevno,nekada ni to.
3.Ako se u obroku jede krompir,tjestenina ili riža,onda se ne jede kruh.Taj dan ne jedi kruh.
4.Takodjer ako jedeš kolače ili imaš tu namjeru,taj dan ne jedi kruh.
Koliko visoke?
Mile-Zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2008., 19:24   #100
Halo doktore

imam i ja pitanje u vezi ovog lijeka za snižavanje masnoća u krvi..
moja mama ima povišene masnoće(oko 8) s tim da ona skoro čitav život ima dijetalnu i zdarvu prehranu..pušila i pila nije niakda.. tako da ne znam od čega je..
no, nebitno.. dobila je neki lijek , zove se atoris i nakon što ga je koristila 2 dana je imala jake nuspojave i nije se dobro osjećala pa je prekinula s konzumacijom tog lijeka..
da li postoji neki drugi lijek koji možda ima neki drugi sasatv ,a da bi joj bolje odgovarao?
unaprijed zahvaljujem..
jagodica_bobica is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:35.