Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 02.05.2004., 01:31   #61
Quote:
NoWa kaže:
a jel se plaća porez ako dobijes nekretninu u ostavštini?
i kad prodas tu nekretninu da bi kupio drugu?
Porez na promet nekretnina placa KUPAC.
Juraj is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2004., 19:55   #62
Quote:
Juraj kaže:
Porez na promet nekretnina od 5% placa kupac. Ako on ima pravo na oslobodjenje onda tim bolje za njega. I vi cete platiti porez na promet nekretnina kad budete kupovale stanove. Mozda mozete izbjeci porez na promet za jedan od tih stanova
A zasto ne mozemo izbjeci na oba, ako jedan kupim ja, a drugi mama? I njoj bi to bila prva nekretnina i meni.

help, explain
Chloe is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.05.2004., 20:45   #63
Chloe is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.05.2004., 22:22   #64
Tek sad sam vidio

Zato sto jedna od vas mora primiti ostavstinu tj. stan pa joj kupljeni stan nece biti prva nekretnina .
Ali savjetujem da se informiras na poreznoj upravi, ja NISAM pravnik
Juraj is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2007., 13:34   #65
smije li se nakon što se dobije rješenje za oslobođenje od poreza na promet nekretnina odjaviti prebivalište na novoj adresi i prijaviti na staroj (kod roditelja)?
biciklist is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2007., 16:55   #66
Quote:
biciklist kaže: Pogledaj post
smije li se nakon što se dobije rješenje za oslobođenje od poreza na promet nekretnina odjaviti prebivalište na novoj adresi i prijaviti na staroj (kod roditelja)?
Svašta vam pada na pamet. Zakonski ne smiješ, ali ko riskira taj profitira, a ak te ulove, a nećeš valjda u zatvor. Mislim da te mogu skužit prilikom obrade godišnje prijave na dohodak, jer uvjet za oslobođenje je da ćeš trajno boravit u toj nekretnini. I može ti biti problem kad jednom budeš prodavao stan. Za MUP ti ne znam
igra is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2007., 17:06   #67
Quote:
igra kaže: Pogledaj post
Svašta vam pada na pamet. Zakonski ne smiješ, ali ko riskira taj profitira, a ak te ulove, a nećeš valjda u zatvor. Mislim da te mogu skužit prilikom obrade godišnje prijave na dohodak, jer uvjet za oslobođenje je da ćeš trajno boravit u toj nekretnini. I može ti biti problem kad jednom budeš prodavao stan. Za MUP ti ne znam
Točno, koliko znam potpisuje se izjava u kojoj izjavljuješ da ćeš trajno boraviti u nekretnini gdje si tražio oslobođenja. Sam podatak se lako sazna kod prijave poreza u veljači.
Ekonomist is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2007., 18:05   #68
Quote:
Ekonomist kaže: Pogledaj post
Točno, koliko znam potpisuje se izjava u kojoj izjavljuješ da ćeš trajno boraviti u nekretnini gdje si tražio oslobođenja. Sam podatak se lako sazna kod prijave poreza u veljači.
da....kod javnog bilježnka poptisuješ izjavu da ćeš se prijaviti na tu nekretninu čim bude useljiva (ako ti nekretnina već nije useljiva u trenutku predaje prijave)
a za to čisto sumnjam da smiješ mijenjati...al provjeri
Zvrksa is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2007., 18:07   #69
Quote:
Krank kaže: Pogledaj post
Kupoprodajni ugovor ovjeren kod javnog biljeznika 22.3. ali jos nismo podnijeli zahtjev ni promijenili prebivaliste. Inace nam prebivaliste jos izvan Zg, a kupili smo stancic u Zg.
Je li moguce ipak dobiti oslobodjenje od poreza ako se prjedje taj rok od 30 dana?
gle...ja sam ga isto prešla....meni je datum bio 20.3. a tek sam jučer predala papire...al je pitanje hoće li biti ok
tip na šalteru je rekao da nema problema oko tih manjih prekoračenja rokova...
ali, toplo bih ti preporučila (ako već nisi) da čim prije odeš tamo i skupiš svu papirologiju, jer treba više papira nego za kredit
Zvrksa is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.05.2007., 10:15   #70
Quote:
igra kaže: Pogledaj post
Svašta vam pada na pamet. Zakonski ne smiješ, ali ko riskira taj profitira, a ak te ulove, a nećeš valjda u zatvor. Mislim da te mogu skužit prilikom obrade godišnje prijave na dohodak, jer uvjet za oslobođenje je da ćeš trajno boravit u toj nekretnini. I može ti biti problem kad jednom budeš prodavao stan. Za MUP ti ne znam
samo malo jel govorite o prebivalištu ili boravštu? ako se prijavljuje novo boravište ne mijenja se adresa stanovanja, a to je uvjet za oslobođenje od poreza na promet 1. nekretnine.
biciklist is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2007., 09:14   #71
Imam dva pitanja:

- koji je rok za promjenu prebivališta prilikom korištenja oslobođenja za kupnju prve nekretnine,

- kupujem kuću sa 350 m2 dvorišta - da li sam oslobođen samo poreza na kuću ili i na dvorište
 
Odgovori s citatom
Old 27.09.2007., 17:18   #72
ne znam koliko je aktivna ova tema ali ovo je ono što me zanima:

1. da li izjava o stanovanju u podstanarstvu kod roditelja mora biti ovjerena kod javnog bilježnika?
2. da li stvarno treba donjeti izvadak iz katastra gdje se vidi što je na moje ime uvedeno u tom katastru?
Štrumpfeta is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2007., 11:47   #73
Pozdrav!
Molim znalce da odgovore:
decko i ja kupujemo stan u Zagrebu od 40 kvadrata (bit ćemo oboje vlasnici 1/2). Potpisali smo kupoprodajni ugovor i znam da vec treba poceti prikupljati papire za oslobodjenje od poreza na prvu nekretninu. Znaci, to nam je prva nekretnina. Buduci da nismo iz Zagreba, mogu li samo ja promjeniti prebivaliste i podnijeti molbu za oslobodjenje od poreza (jer je stan manji od 50 kvadrata)? Da li ce porezna nesto kaciti i mog decka tj. je li potrebno da oba podnesemo zahtjev, svaki za 20 kvadrata?
cyan is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2007., 12:46   #74
Quote:
cyan kaže: Pogledaj post
Pozdrav!
Molim znalce da odgovore:
decko i ja kupujemo stan u Zagrebu od 40 kvadrata (bit ćemo oboje vlasnici 1/2). Potpisali smo kupoprodajni ugovor i znam da vec treba poceti prikupljati papire za oslobodjenje od poreza na prvu nekretninu. Znaci, to nam je prva nekretnina. Buduci da nismo iz Zagreba, mogu li samo ja promjeniti prebivaliste i podnijeti molbu za oslobodjenje od poreza (jer je stan manji od 50 kvadrata)? Da li ce porezna nesto kaciti i mog decka tj. je li potrebno da oba podnesemo zahtjev, svaki za 20 kvadrata?
jedna osoba ima pravo na oslobođenje do 50m2, tako da se ne morate oboje prijaviti
ja bi vam preporučio da se samo jedno od vas upiše kao vlasnik, možda ćete jednog dana kupovati veći stan, pa onaj drugi može iskoristiti svojih 50m2, ako se u međuvremenu ne vjenčate
maks is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2007., 13:18   #75
Quote:
maks kaže: Pogledaj post
jedna osoba ima pravo na oslobođenje do 50m2, tako da se ne morate oboje prijaviti
ja bi vam preporučio da se samo jedno od vas upiše kao vlasnik, možda ćete jednog dana kupovati veći stan, pa onaj drugi može iskoristiti svojih 50m2, ako se u međuvremenu ne vjenčate
Hm, ali mi oboje zelimo biti vlasnici, sta da sada radimo? Znaci, iako je i on vlasnik 50% stana, dovoljno je da ja prijavim prebivaliste i trazim oslobodjenje na svoje ime i njega porezna nece goniti?
cyan is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2007., 19:10   #76
Cura i ja samo kaparili stan. Cura je od bake nasljedila stan darovnim ugovorom od 45,15 m2 i njega smo prodali.Stan koji smo kaparili je 62,81 m2. Na mene je pripisano 50 m2, a na nju 12,81 m2. Kako je to moja prva nekretnina da li sam oslobođen plaćanja poreza (pretpostavljam da jesam).Mući me da li će cura platiti svojih 12,81 m2 ili je oslobođena jer njen prvi stan je bio manji od 50m2?Kako se izračunava porez?
miro76 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2007., 09:14   #77
Mene bi zanimala slijedeca situacija moguceg oslobođenja od plaćanja poreza.
Rođakinja živi sa suprugom dugi niz godina u inozemstvu. Sada bi željela kupiti stan u Zagrebu i povodom toga ishađa dokumente. Već je od prije imala Domovnicu, samo nije imala ostale dokumente. Uglavnom, stan koji želi kupiti je starogradnja , površine 76 m2. Treba naglasiti da iako nije kupovala nikada nikakvu nekretninu na svoje ime, prije nekih 7-8 godina je naslijedila pola jedne stare kuće u Hrvatskoj i to je neko vrijeme dijelila sa bratom, znači kao suvlasnik, dok nisu odlučili prodati. Njezin dio je iznosio cca 25 000 Eur.

Eto, ako netko sad može savjetovati tj. odgovoriti da li je moguće oslobođenje od plaćanja poreza za taj stan koji kupuje. Ako ima nekakve šanse, što je potrebno prikupiti od dokumentacije, i uopće na što još treba obratiti pozornost.
Hvala
dxer is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2007., 15:24   #78
zna li netko koliko se čeka na to oslobođenje od poreza (Zagreb)...

mi predali u 3 mjesecu... još ništa...

Hvala
bela777 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2007., 16:30   #79
Quote:
bela777 kaže: Pogledaj post
zna li netko koliko se čeka na to oslobođenje od poreza (Zagreb)...

mi predali u 3 mjesecu... još ništa...

Hvala
Zna se to protegnuti i na 7-8 mjeseci. Sve zavisi od gužva ili ti možda u prijavi o oslobađanju od poreza fale neki dokumenti. Najbolje ti je da nazoveš njihov besplatni telefon i raspitaš se za svoj slučaj.
mfcc is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2007., 19:15   #80
Quote:
bela777 kaže: Pogledaj post
zna li netko koliko se čeka na to oslobođenje od poreza (Zagreb)...

mi predali u 3 mjesecu... još ništa...

Hvala
pa zna se čekati i po godinu dana i više, ali ukoliko ste predali sve tražene dokumente, može biti gotovo i za mjesec dana. ja preporučam da nazoveš direktno svog referenta, (ne besplatni telefon) i ukoliko imaš sve traženo, vjerojatno će rješenje biti vrlo brzo gotovo.
Linoria is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:56.