Natrag   Forum.hr > Društvo > Psihologija

Psihologija Vodič kroz um i ponašanje za entuzijaste. Podforum: Psihokauč

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 28.02.2010., 15:17   #1
Jesu li batine stvarno primitivan i besmislen način (re)socijalizacije?

Ponukan čestim ispadima dječurlije, a posebno ovim friškim događajem http://www.vecernji.hr/vijesti/13-go...-clanak-103337 u kojem klinac iz sebe ima sedam oružanih pljački dok sustav diže ruke jer nema nikakvih efikasnih metoda da bi "opametili" budalu, čak nisu sposobni niti zakonski spriječiti balavca da svoje ispade ponavlja pitam se bi li situacija bila ista da je on nakon prve pljačke bio dobro izbatinan i da je odrađivao višemjesečnu kaznu koju bi mu dali roditelji.
Znam da je čitavo društvo doslovno u kurcu i da razlozi radi kojih je došlo do ovakvih izrazito devijantnih ispada vjerojatno nisu jednostavni i jednostrani. Znam i da djeca nisu sposobna jasno razlučiti posljedice svojih djela, pa ni uključene etičke implikacije - balavac bi vjerojatno i ubio prodavača da mu se suprostavi, ali negdje se treba povući granice i reći: Dosta je!
Malo je onih koji su rasli u idealnim uvjetima, pa opet nam nije ni palo na pamet napraviti takvo sranje. Više puta. I još, kao šećer na kraju, njegovi vršnjaci ga često doživljavaju kao frajera, postaju članovi fan kluba na usranom fejsbuku (zar tamo nema nekakvo dobno ograničenje!?) njegovih kriminalnih djela radi kojih bi odrasli gulio zatvorsku kaznu od par godina

Batinanje i fizičko kažnjavanje se smatra ilegalnim barbarskim i primitivnim "školovanjem" ali jel dobro da je tako? U ovakvim slučajevima "dobri" roditelji nisu sposobni ništa napraviti, nije ni socijalna služba. Policija nema nikakve ovlasti, sud je nemoćan. Psiholozi su za ništa. Lobotomija je zabranjena. Što dalje?
Što se mene tiče - do sedme oružane pljačke taj klinac nikad ne bi došao, prije bi ga fizički i psihički uništio po principu: opameti se ili te u nekoliko progresivnih koraka spremam u kolica, ludnicu ili u grob (ovim ne kršim nikakve zakone pa da se ne nađe neki moderator brz na kartonima ).
Što vi mislite? Kako takve vratiti u normalu? Mogu li batine, dozirane na pravi način pomoći ili samo odmoći?
__________________
Pušači su sebični i smrdljivi ovisnici.

Zadnje uređivanje morbidangel : 28.02.2010. at 15:56.
morbidangel is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2010., 15:40   #2
Prvo treba izbatinat roditelje.
crazedlunatic is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2010., 15:48   #3
Taj je vjerojatno i imao batina doma ili je to promatrao. No, ima jedna još gora stvar od pvremenog šamara, a to je zanemarivanje. To je ono što se najviše događa danas - roditelja jednostavno nema, a kad ih i ima, kao da ih i nema.
Znam da sam nedavno vidio ispred zgrade klinca od kojih sedam, osam godina koji zove mamu da ga pusti doma, a ova neće.

Međutim, ovakvi slučaji, poput ovog članka - istina je. Previše se sve skupa raspametilo, a jedva da se nešto može. U prvom redu se roditelji boje svoje djece jer mogu biti optuženi za bilo što... to je katastrofa. Eto, sloboda i demokracija.
__________________
''Life can only be understood backwards; but it must be lived forwards''
WildFox is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2010., 16:04   #4
Quote:
WildFox kaže: Pogledaj post
Taj je vjerojatno i imao batina doma ili je to promatrao. No, ima jedna još gora stvar od pvremenog šamara, a to je zanemarivanje. To je ono što se najviše događa danas - roditelja jednostavno nema, a kad ih i ima, kao da ih i nema.
Znam da sam nedavno vidio ispred zgrade klinca od kojih sedam, osam godina koji zove mamu da ga pusti doma, a ova neće.

Međutim, ovakvi slučaji, poput ovog članka - istina je. Previše se sve skupa raspametilo, a jedva da se nešto može. U prvom redu se roditelji boje svoje djece jer mogu biti optuženi za bilo što... to je katastrofa. Eto, sloboda i demokracija.
Popuno se slažem s tobom
waka is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2010., 14:45   #5
Quote:
WildFox kaže: Pogledaj post
Taj je vjerojatno i imao batina doma ili je to promatrao. No, ima jedna još gora stvar od pvremenog šamara, a to je zanemarivanje. To je ono što se najviše događa danas - roditelja jednostavno nema, a kad ih i ima, kao da ih i nema.
To ne mora biti točno. Uopće.
Ja sam imal doma batina kolko si ne možeš ni zamislit, svakodnevno do 15. godine (sad imam 37), pa mi nije padalo na pamet radit nikaj slično. A nisam bil niti malo problematičan. Stari mi jebeno nije normalan i točka. Za svaku njegovu mušicu sam dobil gadne, gadne batine.
Tu je i strah od starog igral veliku ulogu, naravno ...ali, ovo sa zanemarivanjem može igrati veliku ulogu
__________________
Mjesto rođenja: Zemlja, Rasa: čovjek, Politika: sloboda, Religija: ljubav
chillout23 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2010., 15:02   #6
Quote:
chillout23 kaže: Pogledaj post
To ne mora biti točno. Uopće.
Ja sam imal doma batina kolko si ne možeš ni zamislit, svakodnevno do 15. godine (sad imam 37), pa mi nije padalo na pamet radit nikaj slično. A nisam bil niti malo problematičan. Stari mi jebeno nije normalan i točka. Za svaku njegovu mušicu sam dobil gadne, gadne batine.
Tu je i strah od starog igral veliku ulogu, naravno ...ali, ovo sa zanemarivanjem može igrati veliku ulogu

Da al to je krivo - ne bi djecu trebalo biti strah roditelja, nego vlastitih djela. Jer roditelji nisu vječiti autoritet i nisu sveprisutni. Dakle, usaditi svijest o posljedicama tako da misliš ovako: neću to raditi jer ću si zaj.... život.
__________________
''Life can only be understood backwards; but it must be lived forwards''
WildFox is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2010., 15:18   #7
Quote:
WildFox kaže: Pogledaj post
Da al to je krivo - ne bi djecu trebalo biti strah roditelja, nego vlastitih djela. Jer roditelji nisu vječiti autoritet i nisu sveprisutni. Dakle, usaditi svijest o posljedicama tako da misliš ovako: neću to raditi jer ću si zaj.... život.
Da. Ali malo klinaca u tim godinama tak razmišlja. Tj., ne razmišljaju o posljedicama, jer su večini na pameti samo pizdarije i što veću pizdariju napravi, više se o njemu priča i više je poštovan od "ekipe". To danas vodi gomilu klinaca. Nažalost.
Meni je jedino bilo važno u tim godinama da imam loptu i igrališta za sve moguće sportove i jebalo mi se za sve drugo. A tu starci nisu igrali ulogu svojim odgojem, ni malo. Da...kral sam sitnice po dućanima ko klinac...ali to su bile kaugume, bomboni i slična sranja...čisto neko zadovoljavanje znatiželje djeteta, ali mi nije palo na pamet ulazit u konflikte (ne radim to ni danas, grozim se toga i izbjegavam) i radit velika sranja.
I na moju sreću, sam sebe sam izgradil. Bez tih luzera od roditelja
A danas klinci samo gledaju di budu napravili pizdariju i s tim se hvalili. Jebat ga.
__________________
Mjesto rođenja: Zemlja, Rasa: čovjek, Politika: sloboda, Religija: ljubav
chillout23 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2010., 14:41   #8
Quote:
crazedlunatic kaže: Pogledaj post
Prvo treba izbatinat roditelje.
Kako si samo u krivu
Mogel je imat odlične starce (makar je to manje vjerovatno) i bit povodljiv i problematičan...i možda ti isti starci muku muče s tim klincem i duša im propada svakodnevno zbog probisvjeta, kojem očito nema kraja
__________________
Mjesto rođenja: Zemlja, Rasa: čovjek, Politika: sloboda, Religija: ljubav
chillout23 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2010., 16:48   #9
Quote:
morbidangel kaže: Pogledaj post
Mogu li batine, dozirane na pravi način pomoći ili samo odmoći?
itekako mogu pomoći. ok, nisam za tjelesno kažnjavanje djece jer ono ostavlja dugotrajne traume. ali po ovom linku koji je stavio autor posta, rekla bi da neku djecu treba jako dobro natući da bi se smirili.
ako dijete ima strah od autoriteta, jedna batina bit će mu pouka da to više nikada ne ponovi. ako ga nema, onda sve ide k vragu...
ne kažu uzalud da je šiba izišla iz raja
__________________
''I think of myself as an intelligent, sensitive human being with the soul of clown wich always forces me to blow in at the most important moments...''
Jim Morrison
MortaL!s is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2010., 18:45   #10
Ja zaista mislim da jedna šamarčina u slučaju krajenjeg bezobrazluka, nepoštivanja i slično ne može naštetiti uz obavezan razgovor poslije. Jednostavno, treba na neki način razviti svijest o tome da akcije izazivaju reakcije.
Međutim, oni koji šamaraju obično imaju tendeciju to češće ponavljati i ja znam da su njihova djeca uglavnom dobra pred njima ali ne i inače. Nitko ne može teleportirati svoju ruku.
Kod ovakvih slučajeva, kao u članku, sto posto sam siguran da možemo naći disfunkcionalnu obitelj u pozadini. To ne znači da će se svatko tko je u disfunkcionalnoj obitelji ponašati na taj način ali oni koji se ponašaju, u pravilu su oprastali u takvoj obitelji. Ponekad se radi i o nekom poremećaju kao što je odd i slično.
__________________
''Life can only be understood backwards; but it must be lived forwards''
WildFox is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2010., 14:24   #11
Quote:
WildFox kaže: Pogledaj post
Nitko ne može teleportirati svoju ruku.
ne slažem se s tobom.Chuck Norris može.
Ugl da se nadovežem na temu...Ako se mene pita dal treba tući djecu,moji odgovor je kratko i jasno da.U taj pojam ne ubrajam bezrazložno šamaranje,ponižavanje,ili ini oblik "loše" primjene sile.Ali činjenica je da je sila potrebna.Do prije dvije tri genreacije to je bila osnova odgajanja,a sad su kao počele neke špekulacije da je to opasno,da se dijete nesmije više niti pošteno odalamiti...
Pitajte oca,djeda ili šukundjeda što bi bilo da je kao mali prkosio roditeljima.
Strahopoštovanje prema roditeljima treba poštovati.
I da,batina je izašla iz raja.Više šteti današnjim klincima što ih bombardiraju s svih strana zatrovanim idejama preko svih medija,što su im roditelji popustljivi,te što su razmaženi.
Pitam se kako bi se jedno takvo dijete snašlo u drevnoj Sparti.
__________________
Pobijediti loše navike čovjek može samo danas a ne sutra
Torvus is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2010., 14:32   #12
Quote:
Torvus kaže: Pogledaj post
I da,batina je izašla iz raja.Više šteti današnjim klincima što ih bombardiraju s svih strana zatrovanim idejama preko svih medija,što su im roditelji popustljivi,te što su razmaženi.
Pitam se kako bi se jedno takvo dijete snašlo u drevnoj Sparti.
Zanimljivije je pitanje kako su se sami Spartanci snašli? Nikako, izumrli su. Njihovo je društvo bilo tako debilno postavljeno, da su na koncu nestali s povijesne scene. Spomenimo i to da je spartanske velike ratnike do nogu potukla šačica tebanskih pedera kod Leuktre. Dakle, nisu baš neki uzor.
__________________
Evo nam opet banane!
protagora is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2010., 14:39   #13
Quote:
protagora kaže: Pogledaj post
Zanimljivije je pitanje kako su se sami Spartanci snašli? Nikako, izumrli su. Njihovo je društvo bilo tako debilno postavljeno, da su na koncu nestali s povijesne scene. Spomenimo i to da je spartanske velike ratnike do nogu potukla šačica tebanskih pedera kod Leuktre. Dakle, nisu baš neki uzor.
kao prvo, ta šačica tebanskih pedera je bila jedna od najcjenjenijih vojnih postrojbi u grčkoj...

ideja da su pederi nevojnički raspoloženi je modernog porijekla...

spartanci nisu izumrli, preživjeli su kao autonoman grad u grčkim ligama i kasnije pod rimskom upravom... postoje vijesti da je njihova falanga porazila pljačkašku vojsku gota u 4. st. naše ere...
__________________
“We are going to have the most diverse and inclusive civilizational collapse in history” — Oilfield Rando on “X”
Basta is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2010., 14:48   #14
Quote:
protagora kaže: Pogledaj post
Zanimljivije je pitanje kako su se sami Spartanci snašli? Nikako, izumrli su. Njihovo je društvo bilo tako debilno postavljeno, da su na koncu nestali s povijesne scene. Spomenimo i to da je spartanske velike ratnike do nogu potukla šačica tebanskih pedera kod Leuktre. Dakle, nisu baš neki uzor.
... e, nisi ni ti fer : http://hr.wikipedia.org/wiki/Bitka_kod_Leuktre (vidi zadnju recenicu posebno)

A slazem se s onim misljenjima da smo se, u zelji da popravimo drustvo, zapravo otisli u sto krivih strana.
haram is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2010., 18:34   #15
Quote:
morbidangel kaže: Pogledaj post
Što vi mislite? Kako takve vratiti u normalu? Mogu li batine, dozirane na pravi način pomoći ili samo odmoći?
Ne treba govoriti o batinama koje zvuče kao premlaćivanje, no osnova je da se dijete malo boji batina. Ako se dijete ne boji oca ili majke, jebeš svijet.
Za 100 god. će svi bit spaljeni, ali ne mentalno, već će ti neodgojeni balavi idioti postati šefovi država koji će sjebat planet.

Imam sina i kći i poštovanje mora postojati. Nije stvar u tome da ja dijete pretučem, već ponekad kad proradi "histerija" u djeteta potrebito ga je pljusnuti i vidjeti kako reagira.

Ako je dijete nakon male pljuske preuplašeno ja bih zabranio dalje kažnjavanje batinama jer je to hipersenzibilno dijete koje može poslije imati emocionalne posljedice zbog toga.

Ako dijete nakon pljuske nije uplašeno, već se inati, dalje provocira, predlažem klečanje na pijesku, malo jače šamaranje, jer je evidentno da ćete imati problematično dijete, ako ne postupite oštrijim tjelesnim kažnjavanjem.

Takva djeca tzv. hiperaktivna, ne poštuju "terapiju razgovorom", poštuju samo fizičku silu.

Opet, ne govorim o premlaćivanju, već uspostavljanju autoriteta povremenim pljuskama, istezanjem ušiju , lupanju po guzici, te ostalim poznatim "zlostavljačkim" tehnikama.

I da, zaboravih: Moja djeca su pristojna i lijepo odgojena, jer imaju strahopoštovanje prema ocu.
__________________
Nisam pio sedam godina...---> (do prvog osnovne)
Ubojica is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2010., 19:50   #16
Quote:
WildFox kaže: Pogledaj post
Taj je vjerojatno i imao batina doma ili je to promatrao. No, ima jedna još gora stvar od pvremenog šamara, a to je zanemarivanje. To je ono što se najviše događa danas - roditelja jednostavno nema, a kad ih i ima, kao da ih i nema.
Znam da sam nedavno vidio ispred zgrade klinca od kojih sedam, osam godina koji zove mamu da ga pusti doma, a ova neće.
Zašto misliš da je bio fizički kažnjavan ili da je gledao takvo kažnjavanje? Što se tiče "zanemarivanja" nažalost danas je takav način života - vremena za vlastitu djecu ima sve manje, kad su mali velik dio su u vrtiću, onda polovicu preostalog vremena prespavaju, kasnije su u školi itd. Ali i dalje najveći dio njih ispadne koliko toliko normalno i ima jasno razvijen moral i dobro zna što se smije, što je dobro i što nije dobro i ne smije se.

Quote:
Ubojica kaže: Pogledaj post
Ne treba govoriti o batinama koje zvuče kao premlaćivanje, no osnova je da se dijete malo boji batina. Ako se dijete ne boji oca ili majke, jebeš svijet.
Za 100 god. će svi bit spaljeni, ali ne mentalno, već će ti neodgojeni balavi idioti postati šefovi država koji će sjebat planet.

Imam sina i kći i poštovanje mora postojati. Nije stvar u tome da ja dijete pretučem, već ponekad kad proradi "histerija" u djeteta potrebito ga je pljusnuti i vidjeti kako reagira.

Ako je dijete nakon male pljuske preuplašeno ja bih zabranio dalje kažnjavanje batinama jer je to hipersenzibilno dijete koje može poslije imati emocionalne posljedice zbog toga.

Ako dijete nakon pljuske nije uplašeno, već se inati, dalje provocira, predlažem klečanje na pijesku, malo jače šamaranje, jer je evidentno da ćete imati problematično dijete, ako ne postupite oštrijim tjelesnim kažnjavanjem.

Takva djeca tzv. hiperaktivna, ne poštuju "terapiju razgovorom", poštuju samo fizičku silu.

Opet, ne govorim o premlaćivanju, već uspostavljanju autoriteta povremenim pljuskama, istezanjem ušiju , lupanju po guzici, te ostalim poznatim "zlostavljačkim" tehnikama.

I da, zaboravih: Moja djeca su pristojna i lijepo odgojena, jer imaju strahopoštovanje prema ocu.
Slažem se. Naravno da nisam mislio na premlaćivanje. Primiti za kosu (ovo za uši mi se nikako ne sviđa, hrskavica može puknuti pa imaš klempavo dijete ), nečime po guzi, lakše šibom, starijima možda lagani šamar i sl.
Ali ovi u pravom smislu monstrumi bi vjerojatno izvukli najgore iz mene. Pitam se što su ti roditelji radili kad su čuli da im je sin oružjem opljačkao trgovinu/kladionicu? Zar se nisu pitali otkud mu oružje i zašto je takvo što napravio? Zar ga nisu kaznili. Bilo kako. Makar nekakvim zabranama: nema mobitela, novih tenisica, kompjutera, nečeg. Pa ne mogu zamisliti što bi moji roditelji napravili meni za takvo što? Najprije bi me izmlatili, pa "pametovali" satima, pa opet izmlatili i vjerojatno bi bar pola godine bio "u kazni" pod strogom kontrolom. Ne znam Ali to je bilo neko drugo vrijeme. Valjda

I da, zaboravih: s obzirom na tvoj trenutni smještaj i životno zanimanje uopće me ne čudi da imaju strahopoštovanje prema ocu
__________________
Pušači su sebični i smrdljivi ovisnici.

Zadnje uređivanje morbidangel : 28.02.2010. at 19:59. Reason: dodano
morbidangel is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2010., 21:19   #17
isti klinac od nekakvih državnih batina nebi bio ništa "bolji" bio bi samo tvrđi, brutalniji i discipliniraniji

efikasno spriječavanje ponavljanja delikta ionako ovisi o drugim poroblemima, mogu oni njega mlatit koliko hoče, to generalno ne pomaže

eventualno ga mogu slomit, u kojem slučaju če dugoročno bit miran i uzoran i izbjegavat gužve
kor-im is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2010., 00:30   #18
Quote:
morbidangel kaže: Pogledaj post
Zašto misliš da je bio fizički kažnjavan ili da je gledao takvo kažnjavanje? Što se tiče "zanemarivanja" nažalost danas je takav način života - vremena za vlastitu djecu ima sve manje, kad su mali velik dio su u vrtiću, onda polovicu preostalog vremena prespavaju, kasnije su u školi itd. Ali i dalje najveći dio njih ispadne koliko toliko normalno i ima jasno razvijen moral i dobro zna što se smije, što je dobro i što nije dobro i ne smije se.
Zato što sam imao prilike raditi s takvim problematičnim ''slučajevima'' i u devedeset posto njih bilo je i batina i nasilja u obitelji, što fizičkog, što emocionalnog. Tako da, na žalost, ne da msilim, nego znam.
Što se tiče zanemarivanja, ne radi se o kvantiteti uloženog vremena, nego u kvaliteti. Sat, dva kvalitetno provedenog vremena može čuda učiniti. Djecu ne smeta toliko to što roditelja nema doma cijeli dan koliko činjenica da kad jesu doma, onda su živčani, nervozni i ne da im se.

I da, nasreću, većina ispadne nenasilna ali nije agresivnost jedini način na koji se manifestiraju problemi. Neko će postati agresivan, netko će postati depresivan.
__________________
''Life can only be understood backwards; but it must be lived forwards''
WildFox is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2010., 00:34   #19
Još sam nešto htio napisati - odustajanje od batina ne povlači za sobom odustajanje od autoriteta. Autoritet se može održati i bez fizičkog kažnjavanja samo što je to dosta teže...

A što se tiče ovih slučajeva, ovih premlaćivanja po ulicama i slično - to treba sankcionirati i to strogo. Ako se misle bahatiti ko da su odrasli, onda ih treba kazniti ko da su odrasli.
U obiteljima u kojima ima ljubavi i razumijevanja ne dolazi do toga.
__________________
''Life can only be understood backwards; but it must be lived forwards''

Zadnje uređivanje WildFox : 01.03.2010. at 00:44.
WildFox is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2010., 02:08   #20
Quote:
WildFox kaže: Pogledaj post
Još sam nešto htio napisati - odustajanje od batina ne povlači za sobom odustajanje od autoriteta. Autoritet se može održati i bez fizičkog kažnjavanja samo što je to dosta teže...

A što se tiče ovih slučajeva, ovih premlaćivanja po ulicama i slično - to treba sankcionirati i to strogo. Ako se misle bahatiti ko da su odrasli, onda ih treba kazniti ko da su odrasli.
U obiteljima u kojima ima ljubavi i razumijevanja ne dolazi do toga.
Potpisujem.
Svaka čast, vidi se da znaš o čemu govoriš.
Aliera is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:56.