Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Prekršajno i kazneno pravo

Prekršajno i kazneno pravo Prometni prekršaji, istrage, pretrage i pregledi, zatvor, novčane kazne i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.11.2012., 21:04   #61
kazneni zakon članak 300 st1

dobro vecer muž ni je danas dobio poziv da se javi u pp da je osumljicenik po kaznenom zakonu članak 300 st 1 jel možda neko zna nešto o tom clanku.
unaprijed hvala
piđo is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2012., 10:51   #62
Neprijavljivanje počinjenog kaznenog djela

Članak 300.

(1) Tko zna da je počinjeno teško kazneno djelo pa to ne prijavi iako zna da bi takvom prijavom bilo omogućeno ili znatno olakšano otkrivanje djela ili počinitelja, a za to djelo je zakonom propisana kazna dugotrajnog zatvora,
kaznit će se novčanom kaznom ili kaznom zatvora do tri godine.
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2012., 16:27   #63
Molim vas za savjet. Ovako oca su mi jucer odveli n ispitivanje u policijsku postaju zbog pocinjenja kaznenog djela krada i teska krada. Nakon dva dana porovedena u PP, i mnogobrojni pokušaja moje majke i odvjetnice nismo mogli doci do njega da saznamo o cemu se radi, oni dolaze u moju kuci rade premetacinu i nisu nasli nista. Na pitanje moje majke što je napravio oni njoj cinično odgovaraju da ce se iznenadit. Tad smo i vidjeli oca koji je bio u vidno iscrpljenom stanju i rekao nam je da je noc proveo u bolnici na infuziji. E sad dolazi ono najgore, moj otac im je sve priznao samo da ga puste jer su se prijetili ne znam s cime sve ne. Sve je snimljeno u onaj izjavi na DVD-u, tocno se vidi da on cita s nekih papira. Oni protiv mog oca podnose posebno izvjesce ODO. Moje pitanje je dal ima osnove da se ospori taj video iskaz jer ocito je da nemaju ni jedan dokaz da je to moji otac ucino vec samo indicije s cime su ga mrcvarili dva dana na ispitivanju.
Mirvien is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2012., 09:45   #64
Obzirom da je punoljetan, nikome se neće davati podatci o tome zašto je priveden i u kojoj je fazi postupka, tj. davat će se samo općenite informacije. Što se tiče odvjetnika, postupak je takav da mu je ponuđen više puta i svaki put potpisuje da je upoznat s pravima i da ga odbija, tako da nema smisla angažiranje od strane treće osobe. Što se tiče povlačenja izjave, slobodan je to učiniti, a sud će odlučiti koliko je to vjerodostojno. Što se tiče samih dokaza, moraju biti ipak malo konkretniji da bi se osobu držalo 2 dana u postupanju.
drot13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2012., 11:50   #65
Što je s onih 24 h? Nije li policiji osobu dopušteno zadržati samo 24 h, a poslije toga mora ići ilu u pritvor ili ju se mora pustiti? Znači policija ako smatra da ima dokaze, može osobu držati i tjedan dana?
JohnDoe-25 is online now  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2012., 12:12   #66
Ne, nego se nakon 24 sata može tražiti produženje još 24 sata. Zahtjev mora biti konkretno i jako jako dobro obrazložen i to se radi smo iznimno. Sad ovako iz glave, ne sjećam se kad smo zadnji put dobili produženje.
drot13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2012., 12:19   #67
I onda je kraj ili svakih 24 h može tražiti još 24 h? Od koga se traži, od suda? A što je onda pritvor? Kad on nastupa? Je li to isto što i istražni zatvor?
JohnDoe-25 is online now  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2012., 12:44   #68
Da malo skratim, policija te uhiti i može zadržati 24 sata (osobu protiv koje izvršava dovedbeni nalog te rješenje o pritvoru ili istražnom zatvoru; osobu za koju postoje osnove sumnje da je počinila kazneno djelo za koje se progoni po službenoj dužnosti, za koje je propisana kazna zatvora tri ili više godina, kad postoji neki od razloga za određivanje istražnog zatvora; osobu zatečenu u kaznenom djelu za koje se progoni po službenoj dužnosti).

Državni odvjetnik ti može odrediti pritvor, što je zadržavanje još 24 sata (ukupno 48 sati), ali samo za kaznena djela za koja se može izreći kazna zatvora od 3 godine ili teža, a postoje neki od razloga za izricanje istražnog zatvora (radi utvrđivanja istovjetnosti, provjere alibija te prikupljanja podataka o dokazima).

Sudac istrage taj pritvor može produžiti za još 48 sati, ali samo za kaznena djela za koja se može izreći kazna zatvora od 12 godina ili teža

Istražni zatvor određuje sud (do podnošenja optužnice - sudac istrage; a nakon podnošenja optužnice - optužno vijeće) u slučajevima kada je osoba u bijegu ili osobite okolnosti upućuju na opasnost da će pobjeći (krije se, ne može se utvrditi njezina istovjetnost i slično); osobite okolnosti upućuju na opasnost da će uništiti, sakriti, izmijeniti ili krivotvoriti dokaze ili tragove važne za kazneni postupak ili da će ometati kazneni postupak utjecajem na svjedoke, vještake, sudionike ili prikrivače; osobite okolnosti upućuju na opasnost da će ponoviti kazneno djelo ili da će dovršiti pokušano kazneno djelo, ili da će počiniti teže kazneno djelo za koje je prema zakonu moguće izreći kaznu zatvora od pet godina ili težu kaznu, kojim prijeti; je istražni zatvor nužan radi neometanog odvijanja postupka zbog posebno teških okolnosti počinjenja kaznenog djela za koje je propisana kazna dugotrajnog zatvora; okrivljenik koji je uredno pozvan izbjegava doći na raspravu.


Ovo je bilo c/p iz zakona, a što se tiče prakse, većina uhićenih bude puštena unutar par sati. Ne sjećam se kada smo zadnji put dobili produženje ili istražni zatvor (u mojoj postaji).
drot13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2012., 13:51   #69
Quote:
JohnDoe-25 kaže: Pogledaj post
Što je s onih 24 h? Nije li policiji osobu dopušteno zadržati samo 24 h, a poslije toga mora ići ilu u pritvor ili ju se mora pustiti? Znači policija ako smatra da ima dokaze, može osobu držati i tjedan dana?
u roku 24 h od uhicenja, uhicena osoba mora biti predana pritvorskom nadzorniku ili pustena na slobodu.
u roku od 16 h od trenutka dovodjenja pritvorskom nadzorniku, uhicena osoba mora biti ispitana (to bi bilo ovo snimanje i dvd sto se u postu spominje)
da li ce nakon ispitivanja ici na slobodu ili u istrazni zatvor, odlucuje DO
ako ide van, Do izdaje nalog pritvorskom nadzorniku za pustanjem
ako ce ici istrazni zatvor, uhicenik se zadrzava u pritvorskoj jedinici do rocista za odredjivanje istraznog zatvora od strane suca istrage, a prijedlog za istrazni zatvor stavlja DO

ovo sto gore pise i pita mirvien, koliko imam iskustva iz prakse, ne stoji..
nema sanse da se negdje pogrijesilo, jer sve se snima i sve se "debelo" dokumentira..svaki korak prati odgovarajuca dokumentacija i uhicenik je upoznat od starta sa svim svojim pravima..
ono sto ja iz njezinog posta vidim i sto je mozda bilo "u igri" jeste taj ocev boravak u bolnici na infuziji, jer to vrijeme provedeno tamo, ne znam kako je policija rijesila, ukoliko ga je prije toga uhitila a on zavrsi u bolnici.. ali, ni to nije nerjesivo, takvih situacija ima, pa sve skupa koliko ja vidim, bilo je ok sto se tice zakonitosti postupanja u pogledu vremena..
ovo oko kontakata - supruga, odvjetnica - nema sanse da supruga ili bilo tko od obitelji ili treca osoba, kontaktira s njim osobno u to vrijeme, a odvjetnica - da, ukoliko je nju on izricito trazio ( s obzirom na kaznena djela, kradja i teska kradja) mogao je biti ispitan i bez odvjetnika..
postoji jos mogucnost, a to je da je DO odredio pritvor, jer vidim da je isla pretraga doma..

i da skratim, mirvienin post je neprecizan i na njega se moze ponuditi vise mogucnosti kao odgovor...
zuba is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2012., 14:10   #70
Quote:
zuba kaže: Pogledaj post
... uhicenik je upoznat od starta sa svim svojim pravima...
Samo da napomenem da se upoznaje s pravima na početku, ali i nekoliko puta tijekom postupka, tj. na početku svake posebne radnje.
drot13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2012., 14:26   #71
ma i mislila sam na vas start...
a o tim poukama i pravima bolje da sutim..
dobiju pouku o pravima " za svaki udah i izdah " ... :-)
i tako sve do presude..
zuba is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2012., 15:06   #72
ok hvala na odgovorima. slijed dogadaja: 6h ujutro odveden na ispitivanje i zadrzan u postaji sve do 20h kad su ga uhitili, u 22:30h zavrsi u bolnici na infuziji, u 14h iduci dan snimljen taj dvd, oko 16h izvrsena pretraga kuce, pusten oko 20h. sad me zanima pravno gledano posto nije bilo propusta u vremenu dal postoje snimke ispitivanja, i dal je moguce na sudu pobit taj dvd ko dokaz i koliko je to vjerovatno u praksi. hvala
Mirvien is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2012., 21:54   #73
Quote:
Mirvien kaže: Pogledaj post
Sve je snimljeno u onaj izjavi na DVD-u, tocno se vidi da on cita s nekih papira.
Quote:
Mirvien kaže: Pogledaj post
... sad me zanima pravno gledano dal postoje snimke ispitivanja,
malo si kontradiktorna..kazes da je sve snimljeno, da se tocno vidi da on cita, pa po tome ispada da si ti gledala taj dvd??? a onda pitas da li postoje snimke ispitivanja..
o cemu je rijec?
inace, kada zavrsi ispitivanje prave se 3 dvd-a.. jedan se pecati, svi prisutni potpisuju kovertu u koju se stavlja dvd i taj se salje sucu istrage na cuvanje...drugi dobije okrivljenik, a treci DO..

Quote:
Mirvien kaže: Pogledaj post
i dal je moguce na sudu pobit taj dvd ko dokaz i koliko je to vjerovatno u praksi.
gledaj, radnja ispitivanja se snima..okrivljenik se upoznaje sa svim svojim pravima, on potpise da je primio sve pouke i tek onda se prelazi na ispitivanje vezano za kazneno djelo.. cijelo vrijeme je ukljucena kamera i pokrivene su osobe koje sudjeluju, tako da nema nesto da se izgovori a ne cuje, da se telefonira, napusta prostorija, i sto vec..
za odgovoriti da li su ucinjene neke nezakonitosti pri ispitivanju, pa da se onda osporava valjanost ove dokazne radnje, morala bih vidjeti dvd..
u praksi, do sada nisam cula za primjer da je dvd sa snimkom ispitivanja izdvojen kao dokaz...

pitanje: gdje je bilo ovo ispitivanje uz snimanje? u policiji ili u DO?
zuba is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2013., 16:07   #74
Molim malu pomoc...decko mi je 2011 dobio presudu na 10 mjeseci zatvora zbog prijetnje...iako je drzavno odvjetnistvo trazilo uvjetnu...Na tu presudu smo ulozili zalbu...u 10. mjesecu 2012.g. je vijece sudaca razmatralo tu zalbu...pa mene zanima kad cemo dobiti odgovor od njih,proslo je vise od 3 mjeseca,da li je to normalno.. znam da imaju rok odgovoriti u roku 3 mjeseca ako je optuzenik u zatvoru ali nigdje nisam mogla naci koliki je rok i ako ga uopce ima kada je osoba na slobodi...molim pomoc ako tko zna i unaprijed se zahvaljujem...
ema051beba is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2013., 11:24   #75
sta nitko ne zna?
ema051beba is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2013., 19:39   #76
Svakako bi dobro bilo uzeti odvjetnika,naročito kod ovakvih slučajeva.
__________________
Liiiibra
Galinica is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2013., 11:30   #77
Quote:
ema051beba kaže: Pogledaj post
...pa mene zanima kad cemo dobiti odgovor od njih,proslo je vise od 3 mjeseca,da li je to normalno.. znam da imaju rok odgovoriti u roku 3 mjeseca ako je optuzenik u zatvoru ali nigdje nisam mogla naci koliki je rok i ako ga uopce ima kada je osoba na slobodi...molim pomoc ako tko zna i unaprijed se zahvaljujem...
Ako je osoba u istražnom zatvoru u roku 3 mjeseca drugotupanjski sud dužan je sve spise dostavit prvostupanjskom.
Bit će riješeno kad stignete na red.
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2013., 21:15   #78
Exclamation Oduzimanje Predmeta

Molim za pomoć!
Oduzeti su mi vozilo golf 3 stranih reg oznaka koje nije na meni, ali imam sve uredne papire, i mobilni telefon, u djelu drumsko razbojnistvo. U djelu smo ucestvovala cetvorica, te ja sam bio samo vozac nisam direktno ucestvovao u djelu. To se desilo prije 4 mjeseca i jos nije bilo sudjenje. Sad je pitanje da li ce mi ti predmeti biti vraceni ili ne, i da li bih trebao uloziti neku zalbu, neko kaze da neko ne. Interesuje me takodje da li postoji neki rok za zalbu.
vudu7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2013., 03:45   #79
Kako je ovo pravno moguće?!

Situacija iz vama susjedne države :

policija zatvori dvojicu i zaplijeni gomilu novca droge i nelegalnog oružja, tužilac ih isti dan pusti doma zbog "nedostatka dokaza"

http://www.cdm.me/drustvo/hronika/sk...eni-na-slobodu
MarkoMiljanov is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2013., 09:40   #80
Quote:
vudu7 kaže: Pogledaj post
... Sad je pitanje da li ce mi ti predmeti biti vraceni ili ne, i da li bih trebao uloziti neku zalbu, neko kaze da neko ne...
Vjerojatno ti je auto oduzet i radi carinskog prekršaja (ovako napamet), tako da je moguće da ti niti neće biti vraćen. Imaš li odvjetnika, obzirom na sve što ti se stavlja na teret?


Quote:
MarkoMiljanov kaže: Pogledaj post
Situacija iz vama susjedne države :
policija zatvori dvojicu i zaplijeni gomilu novca droge i nelegalnog oružja, tužilac ih isti dan pusti doma zbog "nedostatka dokaza"
http://www.cdm.me/drustvo/hronika/sk...eni-na-slobodu
Obzirom da je članak dosta štur, teško da je moguće nešto više komentirati. Možemo se zgražati, lamentirati i sl., ali dok ne znamo nešto konkretnije, ne možemo znati o čemu se točno radi.
drot13 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 05:46.