Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nekretnine

Nekretnine Vlasništvo, posjed, gruntovnica, porezi i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.03.2013., 14:33   #3141
Quote:
pet4r kaže: Pogledaj post
u tom clanku 6. ne pise nista o tome, mozda clanak 13.?
Evo vidi, Zakon o postupanju s nezakonito izgrađenim zgradama

Članak 6. , jako je dug pa gledaj na kraju:

(3) Nezakonito izgrađena zgrada ne može se ozakoniti ako je izgrađena:
....
– kao sklop trajno povezan s tlom (kamp-kućica, kontejner i sl.), odnosno na način i od materijala kojima se ne osigurava dugotrajnost i sigurnost korištenja (baraka i sl.).
__________________
There is another organism on this planet that follows the same pattern. Do you know what it is? A virus.
Human beings are a disease, a cancer of this planet. You’re a plague and we… are the cure.”
Gingerina is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2013., 14:41   #3142
Quote:
Victorius kaže: Pogledaj post
Gingerina hvala na odgovoru, tako sam i pretpostavljao samo mi je trebala potvrda.

Sad imam još jedno pitanje. Naime imam šupu od 56 kvadrata i sad bi to meni po zakonu trebalo ići u onu kategoriju jednostavnih objekata a ne pomoćnih.
Ali mi nije jasna definicija etaže.
Ta šupa jest pod jednim krovom ali im temelji tj. pod nije u istom nivou, tj. to su nekad bile 2 zgrade. Razlika u nivou je neki 30cm, svaka ima svoj temelj. Čak i zidove ima samo jedna šupa a ova druga polovica se samo na nju naslanja i niti nema zidove kraj strane nego samo jedan zid i to onaj sa stražnje strane.
Dal se to onda mogu tretirati kao 2 zgrade?
Ovo ti ne bi bile dvije etaže. Zdravoseljački etaža ti je nešto što ima pod i strop ili pod i krov. Pa sad, ako je naslagano više takvih jedna povrh druge onda je objekt višeetažni.

Meni je ovdje upitno što su te dvije zgrade sad pod istim krovom. Više smo puta o tome govorili, pa ne postoji baš 100%-tno slaganje ni kod referenata.

Naime, samostalan objekt je onaj koji ima sve konstruktivne dijelove samostalne. Ta definicija postaje osobito problematična u nekim starim jezgrama, ali kod tebe to nije slučaj.

Recimo objekt koji se može ukoniti bez da ugrozi susjedni, također je definicija. Tak da mislim da ovo tvoje ne bi prošlo kao dva objekta naslonjena jedan na drugi, već bi to trebalo tretirati kao jednostavnu zgradu, damn, zbog tih 6 m2 viška.
__________________
There is another organism on this planet that follows the same pattern. Do you know what it is? A virus.
Human beings are a disease, a cancer of this planet. You’re a plague and we… are the cure.”
Gingerina is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2013., 15:27   #3143
Baš tako, prokleti 6 kvadrata. Da sam znao nebi ih nikad proširivao. Neznam ni sam što ću, sad da idem to dirat nema šanse jer je tu sve uklopljeno i garaža i ljetna kuhinja i ožbukano, struja provedena, betonirano..
Jebga izgleda da ću morat pregristi i platit.

Još zadnje pitanje (nadam se), obračun arhitekte me zanima. Ovaj nelegalni dio na kući što sam nadogradio, znači njemu bi samo za to platio ili? Neće mi valjda zaračunat za cijelu kuću? Kolika je cijena toga, vidim da se spominje 5 eura po kvadratu. Mislim kolika je realna cijena, jer idem po ponude kod više arhitekata pa da znam orijentir.

Ovo bi bilo podpitanje; vidim u vodiču se spominju 2 izračunska iskaza(iskaz površine i iskaz za obračun naknade) za jednostavne građevine, dal se plaća to svaki zasebno ili?
Victorius is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2013., 15:43   #3144
Ovako, za jednostavnu zgradu (a to je ta tvoja od 56 m2) - e tu ti se radi samo obračun, nema crtanja. A taj obračun je u sklopu jednog elaborata, o tome ti ne moraš brinuti, naplaćuje ti elaborat na obračune posebno.

Ali nažalost, za glavni objekt - arhitekt ga mora cijelog izmjeriti i nacrtati, bez obzira što se radi samo o nelegalnoj dogradnji. A naplati sve što nacrta. Dakle, tih 5 e/m2 (ili koliko već) x brutto površina svega što je crtao.
__________________
There is another organism on this planet that follows the same pattern. Do you know what it is? A virus.
Human beings are a disease, a cancer of this planet. You’re a plague and we… are the cure.”
Gingerina is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2013., 17:46   #3145
pozdrav

molio bih nekog da mi zdravo seljački objasni kakva je situacija sa kontejnerom od 15m2 u manjem vinogradu. pogubio sam se između jednostavnih, poljoprivrednih, čvrstih, prenosivih, pomočnih i ne znam čega sve ne. koliko sam shvatio, možda bi mi lokacijska trebala, ili? uglavnom, nemam pojma..

hvala
mr.follow1.02 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2013., 18:21   #3146
Ovo ti nema veze s legalizacijom, jer taj se kontejner ionako ne bi mogao legalizirati. Ali ovisi o prostornom planu, jel se dozvoljava takav kontejner u vinogradu, pa najbolje da pitaš nadležni ured za prostorno uređenje i gradnju što s time.
__________________
There is another organism on this planet that follows the same pattern. Do you know what it is? A virus.
Human beings are a disease, a cancer of this planet. You’re a plague and we… are the cure.”
Gingerina is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2013., 20:03   #3147
Evo ljudi, koga zanima, danas u 20:30 na HRT1 bit će u Potrošačkom kodu tema o legalizacijama lođa na gigantskoj zgradi, a možda i općenito o lođama.

Ja sam inače ministarstvu uputila upit u svezi problematike lođa na gigantskim zgrada (čitaj tipa Mamutice), a koje se po ovom zakonu tak jednostavno svrstavaju u "zahtjevne zgrade" i očekuje se da se postupa po članku 11. zakona, što je posve neprimjereno i u praksi iskrsava mnoštvo problema, ili nerješivih ili preskupih za suvlasnike koji bi legalizirali lođe.

E sad, ne znam koliko se čeka odgovor.
__________________
There is another organism on this planet that follows the same pattern. Do you know what it is? A virus.
Human beings are a disease, a cancer of this planet. You’re a plague and we… are the cure.”
Gingerina is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2013., 21:25   #3148
Naknada za zadržavanje nezakonito izgrađene zgrade u prostoru

može li mi tko ovdje objasniti što bi ovo značilo?

to je postupak ka legalizaciji ili je to pola legalizacije?
Desnica Teskera is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2013., 22:25   #3149
Legalizacija garaze

Postovani

Interesira me sta da napravim sa garazom koja je na mojem terenu ali je neka druga osoba vlasnik(tj kad sam kupovao kucu od njih nisu mi je prodali uz obrazlozenje da nije ucrtana tj.legalizirana).Stim da oni uopce nemaju nikakvog papira o garazi.Zanima me dali da ja legaliziram garazu na moje ime pa je garaza moja ili moram sa njima u nekakav dogovor.
biksi is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2013., 22:45   #3150
Quote:
Basta kaže: Pogledaj post
imam jedno pitanje vezano uz upravni postupak... član obitelji se informirao oko legalizacije i rečeno mu je da zahtjev za rješenjem mora biti popraćen potrebnom dokumentacijom, da nije moguće predati zahtjev i naknadno priložiti dokumentaciju (da je tako bilo moguće do nove godine, al više nije)...

je li to točno?
molio bih da mi netko odgovori, ako zna...
__________________
“We are going to have the most diverse and inclusive civilizational collapse in history” — Oilfield Rando on “X”
Basta is online now  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2013., 23:18   #3151
Quote:
Basta kaže: Pogledaj post
imam jedno pitanje vezano uz upravni postupak... član obitelji se informirao oko legalizacije i rečeno mu je da zahtjev za rješenjem mora biti popraćen potrebnom dokumentacijom, da nije moguće predati zahtjev i naknadno priložiti dokumentaciju (da je tako bilo moguće do nove godine, al više nije)...

je li to točno?
Po ZUP-u, zahtjev mozes predati bez potrebnih priloga, dakle nepotpun.
Ali, time ulazis u postupak gdje u roku od 8 dana bi trebali traziti dopunu.
E, sada imas odjela gdje je to tako, a imas gdje zahtjev za dopunu salju nakon vise mjeseci jer su......
Zahtjev mozes predati postom, sa povratnicom pa neka ti onda kaze da ga ne zeli primiti jer je nepotpun.
Ugl. Krivo vam je receno.
mack1 is online now  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2013., 23:21   #3152
Quote:
Desnica Teskera kaže: Pogledaj post
može li mi tko ovdje objasniti što bi ovo značilo?

to je postupak ka legalizaciji ili je to pola legalizacije?
Jedan od koraka u postupku gdje se odredjuje visina naknade za zadrzavanje bespravne zgrade. Po placanju naknade, ostatak do rjesenja je formalan.
mack1 is online now  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2013., 23:26   #3153
Quote:
biksi kaže: Pogledaj post
Postovani

Interesira me sta da napravim sa garazom koja je na mojem terenu ali je neka druga osoba vlasnik(tj kad sam kupovao kucu od njih nisu mi je prodali uz obrazlozenje da nije ucrtana tj.legalizirana).Stim da oni uopce nemaju nikakvog papira o garazi.Zanima me dali da ja legaliziram garazu na moje ime pa je garaza moja ili moram sa njima u nekakav dogovor.
Kako su ti prodali teren bez postojece zgrade wtf
Legaliziraj i nikoga nista ne pitaj
To ne znaci da je garaza tvoja, vec da je legalna i da se moze upisati.
A cija je nije mi jasno
mack1 is online now  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2013., 23:49   #3154
Quote:
Basta kaže: Pogledaj post
molio bih da mi netko odgovori, ako zna...
Basta pliz čitaj. I Fitz ti je već bio odgovorio na pitanje na prethodnoj stranici.

Quote:
mack1 kaže: Pogledaj post
Jedan od koraka u postupku gdje se odredjuje visina naknade za zadrzavanje bespravne zgrade. Po placanju naknade, ostatak do rjesenja je formalan.
Da malo dopunim. Po plaćanju naknade, dobiješ to rješenje o izvedenom stanju, dakle kuća ti je legalizirana. Ali, ne do ti bog da ne platiš glavne stvari - komunalni i vodni doprinos, koji sad slijede. Tad sjedaju s ovrhom na bilo što, kao da se radi o neplaćenom porezu.

Quote:
mack1 kaže: Pogledaj post
Kako su ti prodali teren bez postojece zgrade wtf
Legaliziraj i nikoga nista ne pitaj
To ne znaci da je garaza tvoja, vec da je legalna i da se moze upisati.
A cija je nije mi jasno
Legaliziraj ako ti garaža treba i ako se plaća samo 500 kn (dakle, glavni objekt legalan!). Time nećeš postati vlasnik garaže, nadam se samo da ti ovi vlasnici terena/garaže neće početi raditi probleme kao neki trogloditi s marsa.
__________________
There is another organism on this planet that follows the same pattern. Do you know what it is? A virus.
Human beings are a disease, a cancer of this planet. You’re a plague and we… are the cure.”
Gingerina is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2013., 11:01   #3155
hvala svima koji odgovaraju na ovom topiku...
ima pametnih stvari za procitati.....
evo i moje situacije pa ako tko mozei zeli reci rijec dvije o tome.....hvala unaprijed

kuca sagradjena 1998 dimenzije 8x7m prizemlje plus visoko potkrovlje
napravljen projekat,izvadjena lokacijska dozvola....svi prikljucci placeni...nema gradjevinske...kuca je ukucana u katastar
zemljiste je moje 1/1 u velicini 1450m2

na kucu je sa zadnje strane dozidana garaza u dimenzijama 7x3m--dakle naslonjena je na kucu jel(jedan zid je i za kucu i garazu-3 ostala cine garazu i kotlovnicu)
=krov= garaze nazovimo ga tako je ravan i koristi se kao terasa sa visokog potkrovlja......

u dvoristu je zidana dvorisna zgrada u dimenzijama 5x6m,pokrivena je crijepom u dvije strane....visina na najvisem dijelu tj spici je maks 4m,nema plocu nego samo poprecne grede i podaskano

e sad meni je jasno da se sve to treba legalizirati.....
zanima me sta je sve potrebno:

1.za sta je sve potreban arhitekt i geodet naravno
te kako se vrsi ovaj izracun......
2.dali se i ova dvorisna zgrada mora ucrtavati te dali je garaza koja je nadodana se racuna kao dio kuce ili
je kao zasebna,iako je naslonjena na kucu tj dijeli jedan zid skupa sa kucom

3.dali arhitekti rade nacrte u kvadraturi.....jer se komunalna placa po kubiku.....
4.dali za dvorisnu zgradu i garazu moram placati komunalnu?
5.kolika je otprilike kazna za gore navedeno i kako se ona obracunava?
napominjenm 4. zona sam

i sve ostale savjete rado primam

eto ako je netko voljan da mi objasni
bio bih zahvalan
i naravno ako netko ima nekog dobrog(povoljnog-znam koliko se otprilike krecu cijene) za sve to odraditi molim pm sa cijenama.
__________________
Nije ni tebi lako
vhrkac is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2013., 11:41   #3156
Pitanje za pomoćni objekt

Pozdrav svima,

također imam pitanje vezano za legalizaciju.

Na istoj čestici potrebno je legalizirati glavni i pomoćni objekt. Oba ucrtana u katastar. Glavni je 280m2, a pomoćni 35m2. Negdje čitam da je za pomoćni objekt potrebna snimka, komunalni i vodni doprinos, sve isto kao i za glavni, a negdje da se može istovremeno, ali da za pomoćni ide samo 500 kn kazne.

npr. citat sa MGIPU: " Mogu li jednim postupkom istovremeno legalizirati osnovnu i pomoćnu zgradu?
ODGOVOR: Možete. Pri tome je važno reći da se u tom slučaju komunalni i vodni doprinos za legalizaciju pomoćne zgrade ne plaćaju a naknada za pomoćnu zgradu iznosi 500 kuna.


Pomoćni objekt u ovom slučaju jedna etaža, prizemlje, ravni krov. Nepovezano direktno sa glavnom zgradom, u funkciji glavne zgrade, tj. ispunjava sve uvjete iz članka 14., ali glavni objekt nije legalan. ?? Ako se to odnosi na članak 14. uopće.

Hvala

Zadnje uređivanje Heidebert : 12.03.2013. at 11:50.
Heidebert is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2013., 12:05   #3157
Quote:
vhrkac kaže: Pogledaj post
1.za sta je sve potreban arhitekt i geodet naravno
te kako se vrsi ovaj izracun......
2.dali se i ova dvorisna zgrada mora ucrtavati te dali je garaza koja je nadodana se racuna kao dio kuce ili
je kao zasebna,iako je naslonjena na kucu tj dijeli jedan zid skupa sa kucom

3.dali arhitekti rade nacrte u kvadraturi.....jer se komunalna placa po kubiku.....
4.dali za dvorisnu zgradu i garazu moram placati komunalnu?
5.kolika je otprilike kazna za gore navedeno i kako se ona obracunava?
napominjenm 4. zona sam
1. Za sve. Geodet prikaže sve, a arhitekt će prikazati dvorištnu zgradu kao pomoćnu ukoliko zadovoljava definiciju pomoćne zgrade prema ZPNIZ-u (jedna etaža, do 50m2, u funkciji osnovne zgrade)

2. Dvorišna zgrada se ucrtava, jednostavno nema neke logike zašto je ne bi ucrtao. Garaža se računa i prikazuje kao dio kuće.

3. GBP u m2, kubatura u m3 (zaista ne znam zašto te ovakve sitnice brinu )

4. Ne/da

5. "Kazna" (naknada za zadržavanje) - tablica na: MGIPU, odnosno: Tablica i obračunava se za svaki objekt posebno.
Komunalni doprinos Zagreb: 1. zona= 118kn/m3, 2. zona= 108kn/m3, 3.zona= 75kn/m3 i 4.zona= 56kn/m3 i još na to idu popusti za plaćanje odjednom i tako, ali čekaj da Bandić i ekipa odluče hoće li i koliko će još smanjiti cijene.
Vodni doprinos, Zagreb je zona A: http://narodne-novine.nn.hr/clanci/s...02_19_519.html.

Ukoliko je kuća ucrtana u katastar s dozidanom garažom i kotlovnicom, onda su ti dovoljne 3 kopije kat. plana. Ukoliko je ucrtana kuća bez dogradne, treba ti geodetski snimak.

Quote:
Heidebert kaže: Pogledaj post
Pozdrav svima,

također imam pitanje vezano za legalizaciju.
Sam si sebi odgovorio na pitanje, a iskustva iz prakse nemamo, ali ne vidim zašto to ne bi išlo tako kako je ministarstvo napisalo .
Fitz is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2013., 12:15   #3158
Quote:
mr.follow1.02 kaže: Pogledaj post
pozdrav

molio bih nekog da mi zdravo seljački objasni kakva je situacija sa kontejnerom od 15m2 u manjem vinogradu. pogubio sam se između jednostavnih, poljoprivrednih, čvrstih, prenosivih, pomočnih i ne znam čega sve ne. koliko sam shvatio, možda bi mi lokacijska trebala, ili? uglavnom, nemam pojma..

hvala
Quote:
Gingerina kaže: Pogledaj post
Ovo ti nema veze s legalizacijom, jer taj se kontejner ionako ne bi mogao legalizirati. Ali ovisi o prostornom planu, jel se dozvoljava takav kontejner u vinogradu, pa najbolje da pitaš nadležni ured za prostorno uređenje i gradnju što s time.
Pitanje dal ćeš i tamo dobiti odgovor. Ja sam isto slično pitanje pitala, baš u Upravnom odjelu za prostorno uređenje, graditeljstvo i zaštitu okoliša i podrugljivo mi je tip rekao da za postavljanje kontejnera (u dvorište) treba raditi nekakav manji nacrt kao

I da treba dozvola. Pitam ja kakva, jer na stranicama proizvođača koji se bave prodajom kontejnera stoji da ne treba ni građevinska, ni lokacijska ni uporabna kao (pitanje koliko je i to točno), i sliježe on ramenima jer ni sam ne zna. Pa je onda išao u neke papire pogledati i rekao da ne treba ipak Ali da nije siguran, i uvalio mi neki upit da ispunim i predam, i naravno platim 20 kn pristojbu. Blago nama s takvim ljudima, država bude daleko dogurala, već i je. Ako on ne zna, koji je zadužen za takve stvari, ja ne znam kaj onda radi točno na toj poziciji,i još je bezobrazan. Neka mjesto prepusti onda nekome kome neće biti takva tlaka to raditi.

Ispričavam se za mali offtopic.

A što se tiče legalizacije kontejnera, piše i u N.N. da se stvari tipa to, k. kućice i sl. niti ne mogu legalizirati, kao što je i Gingerina napisala.
sanjulis is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2013., 12:23   #3159
hvala mister Fitz

brzo jednostavno kratko i nadasve jasno objasnjeno

i vjerujem da ce Bandic jos spustiti komunalnu pa lipo platim kes i mirna Bosna(ovaj Hrvatska)
__________________
Nije ni tebi lako
vhrkac is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2013., 12:53   #3160
Moram priznati, ja sam malo izgubljen u ovoj čitavoj prići.

Baka mi je vlasnica kuće na moru. Ja se od nedavno brinem za sve njene poslove, pa me je tako zapalo i ovo sad. Međutim, nemam pojma što su i kako ona i pokojni djed svojevremeno kemijali. Imam pred sobom fascikl u kojem su građavinska i uporabna dozvola za kuću, kopija katastarskog plana i vlasnički list. Može li mi netko objasniti kako točno mogu znati je li sve legalno, ili možda postoji nešto izvan gabarita što bi trebalo legalizirati?

Mora li garaža imati svoju građevinsku dozvolu, ili je dosta da u građevisnkoj od kuće piše da će garaža biti izvedena kao samostalni objekat?
__________________
Zli zeleni kefir
Ego is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:41.