Natrag   Forum.hr > Društvo > Život u dvoje

Život u dvoje Prizori iz bračnog i izvanbračnog života.
Podforumi: Vjenčanja, Rastave

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.05.2016., 10:42   #541
Zaljubljenost u ljubav opjevana je u puno pjesama
Evo jedne
https://www.youtube.com/watch?v=5Pz8WDI-DhI
Što god ona radila, kako god ga povrijedila, uvijek će biti njegova sweet heart
Ahh
__________________
As long as you trust yourself, you will know how to live (Goethe)
Biznismen75 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2016., 11:09   #542
Quote:
jelena1777 kaže: Pogledaj post
Ma ne mislim da nas netko može učiniti sretnim ili nesretnim. Ali mislim da uz partnera koji nam bolje leži ili sa kime smo se jednostavno "našli" naš život može sasvim sigurno biti bolji.
I obrnuto.

Dakle, ne čine nas drugi ljudi nesretnima ili sretnima, samo sa nekim ljudima možemo jednostavno biti sretniji ili nesretniji.

Ovaj boldani dio nisam razumjela
Samo da kazem vezi nausikaje, posto sam kvotala dio gdje si ti rekla sta bi bilo da nije otisla iz lošeg braka, a zapravo sam se htjela referirat na ono sta bi bilo da nije upoznala sadasnjeg... dakle nista...sigurno ne bi bila nesretna, sad kad si ima ovog naravno da je iznimno sretna i ne moze sad ni zamisliti da zivi bez te osobe koja daje realnu kvalitetu njenom zivotu, ali da nije bilo tog sretnog slucaja kako ti kazes, ona bi i dalje bila sretna sama sa sobom ili nekim drugim jer je to u jednom momentu jasno odabrala samim činom amputacije otrovnog tkiva (lošeg braka) i rehabilitacijom svojih manjkavosti koje su je i dovele u taj nesretni niz okolnosti sa losim brakom i svim njegovim i njenim kompezacijama za vlastite manjkavosti koje su i ona i muz eksploatirali dok im se nije zgadilo, u konačnici dok netko od njih nije stekao uvid, dovoljno narastao da izabere nesto drugo, e to je po meni preduvjet za to "moci", boldani dio koji nisi razumila
Jer iduci logikom da netko ne zeli biti sretan ili cak arogantno da ne zaslužuje, mogli bi reći da je Nausikaja bila u lauzi braka jer nije zelila bit sretna, eto mogla je, al ona neće pa neće... al stvari naravno nisu tako crno bijele, ocito nije mogla, jer da je mogla, bila bi sretna već tada, očito je na psihološkom nivou nedostajala neka promjena da se taj teoretski potencijal pretvori u "moze"
Naime izbor koji je moguć je onaj kojeg smo svjesni, a ne ono sto smo culi da postoji, priča se da ga ima, nekim metodama se moze ustanovit da imamo slican potencijal kao netko tko je dokazao da "moze"
Itd itd
Kod tebe uocavam reaktivan govor, okolnosti, visa sila itd... to je onaj dio gdje sam mislila da drugima ostavljas previše važnosti da te ucine ne(sretnim), ljudi koji nesto promjene u svojoj sretnosti obicno moraju napravit promjenu na tom polju, preci u proaktivan govor, preuzet odgovornost, inicijativu, ali i ti i ja to znamo teoretski zar ne? Ali da bi mogli trebamo tkivo "mogu" osjetit pod prstima, zar ne?

Tako da nekako "biti sretan" mozemo reci da je vještina koja se uci
A dobar metod je pokušaj i pogreška, tako smo naucili i hodat, dijete koje još nije prohodalo ne moze još hodat, ono ima potencijal samo, tek kad prohoda, ono to moze
U međuvremenu neko ce past vise puta, neko ni jednom, neko ce se i izranjavat pri tom
Ove zaljubljenosti gledam kao pokušaje ucenja
__________________
Pakao, to su drugi.

Zadnje uređivanje JustForFun : 16.05.2016. at 11:29.
JustForFun is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2016., 13:35   #543
Quote:
JustForFun kaže: Pogledaj post
Iskreno imam i ja sličnu patologiju, trebam dati "dovoljno" po svojim kriterijima da bih si dala dozvolu, pravo, privilegiju da ocekujem, trazim, primam... i to je onako solidan komad sjebanosti, ocekujem od drugih vaznih lica da mi daju "dozvolu" za moja potrebovanja
Doziram svoja potrebovanja....ovako svašta sam si radila lose na tu temu... i ne vjerujem da sam skroz prestala, naravno da nisam
Al dobro...bar sad mimalno ocekujem da mi se citaju misli i zelje, cak se i izražavam

Ma joooj
Ja sam se jos do nedavno osjecala odgovorno za sve i svakoga - imala sam kao neko unutarnje moranje da se brinem o drugim ljudima. I sad me to uhvati, ali uspijem se stipnut sekundu prije nego sto opet krenem druge spasavati od njihove sudbine
I tocno znam od kuda mi taj moj bug, gledajuci moj odnos sa roditeljima, jel.
S druge strane, ovako kontrolirano, ta osobina mi jako dobro dodje u mom poslu
Quote:
I povezano na temu da budemo on topic... u biti mnogi od nas krecu iz roditeljskog gnijezda falicnih, skoro praznih spremnika, na rezervi, ispod crvena crte već, otud i velika potreba i glad za zaljubljivanjem jer ono instinktivno privremeno puni spremnik
Pa nije ni čudo sto neki zaglave u tom procesu, zar ne?
Pa naravno
Rodtielji s nase 'prve ljubavi', prvi ljudi koje zavolimo i kroz koje ucimo sto je ljubav.
Neke stvari, puno stvari -kako tko - ne uspijemo dobiti od njih i onda tako gladni - afirmacije, ljubavi, priznanja - krecemo u ljubavne avanture
Neki imaju srece da odmah naidju na zivotnog partnera koji ce im pomoci pri zacijeljivanju rana, a mi neki drugi, dobijemo to u drugom krugu.
Zapravo, meni osobno, u drugom krugu je puno manje takvog iscjeljivanja i trebalo jer sam dosta toga odradila sama.

Quote:
EmiliaK kaže: Pogledaj post
Bila sam ovisnica o zaljubljenosti u mladjim danima. Jednom prilikom sam se zaljubila da lakse prezivim straha tokom rata...Tacno se sjecam toga...bila sam dijete I "izabrala sam" starijeg zgodnog susjeda kod kojeg su cesto dolazile lijepe zene.

Odavno se nisam zaljubila, nego prihvatim I zavolim osobu svim srcem sa svim njegovim manama- pa samo ponekad osjetim leptirice zaljubljenosti..
Zaljubljenost mi bas I ne nedostaje toliko. ljubav-da.

Kako dobar primjer
Quote:
RodjaZg kaže: Pogledaj post
Mislim da ti treba prvo zaljubljenost da bi dosla do ljubavi
Pa i ne. Vrlo duboke ljubavi, duboke povezanosti i bliskosti se mogu javiti iz prijateljstva.
Quote:
Biznismen75 kaže: Pogledaj post
Zaljubljenost u ljubav opjevana je u puno pjesama
Evo jedne
https://www.youtube.com/watch?v=5Pz8WDI-DhI
Što god ona radila, kako god ga povrijedila, uvijek će biti njegova sweet heart
Ahh

Koji mazohizam

Meni se zadnjih dana vrti ova stvar od Peter Gabriela - Digging in the dirt, finding places i got hurt...

https://www.youtube.com/watch?v=X0C3DHp36zc
__________________
Unfuck yourself
Nausikaja is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2016., 13:41   #544
Quote:
JustForFun kaže: Pogledaj post
Samo da kazem vezi nausikaje, posto sam kvotala dio gdje si ti rekla sta bi bilo da nije otisla iz lošeg braka, a zapravo sam se htjela referirat na ono sta bi bilo da nije upoznala sadasnjeg...
Pa, da. Zapravo, sto vise tih vlastitih potreba uspijevamo zadovoljiti sami, to ce mo biti sretniji u vezi.
To je kao da vezi ostavljas vise zdravog prostora za rast; sto manje opterecenja sa vlastitim nesvjsnim nezadovoljstvima.

Samacki zivot je super stvar. Valjda i zbog ekonomskih razloga, kod nas, dosta malo ljudi ima prilike iskusti kako je to zivjeti sam. Biti samo dovoljan.

Ja sam stvarno uzivala u periodu samovanja. Prvo bila sam rasterecena od svih losih stvari koje su mi se desavale u prvom braku, drugo, bio mi je odlican osjecaj da mogu, skoro pa sve sto zelim - sama. Da sam neovisna, jaka, sposobna.
Super je to
__________________
Unfuck yourself
Nausikaja is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2016., 13:47   #545
Quote:
josuha kaže: Pogledaj post
A dobro meni to nije pitanje neke sreće. Lijepo je da ste se našli i da ste tu zdravu početnu zaljubljenost prenijeli u daljni suživot i od srca Vam želim da ustrajete u njoj unedogled. Jednostavno ne razumijem ljude koji se čude kad pročitaju sretne bračne parove i njihove doživljaje i razmišljanja o svojim suprugama, supruzima. Pa sve ispod takvih osjećaja meni uopće nije prihvatljivo ako si sa nekim u braku. Naravno ne bu ta početna zaljubljenost jednakog intenziteta i nakon kaj ja znam 10 godina ali ljubavi mora biti.
Ja se ne bih složila da nije pitanje sreće. Možda ne samo sreće, ali je stvar i sreće naći kompatibilnu osobu koja će ti uzvratiti ljubav. To hoće li onda veza ili brak opstati ovisi o dobroj volji oboje sudionika i spremnosti na razumijevanje, kompromise, suživot itd., ali sam pronalazak kompatibilne osobe koja ti uzvraća ljubav zahtijeva sreću.

Ja sam puno puta u životu bila zaljubljena u raznim životnim razdobljima, a samo u jednom slučaju je i s druge strane bilo uzvraćenih osjećaja. No ja se nimalo ne čudim sretnim bračnim parovima, nego se veselim da ima i takvih, i ovdje na forumu.
Martian7 is online now  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2016., 14:33   #546
Quote:
nausikaja123 kaže: Pogledaj post

Pa i ne. Vrlo duboke ljubavi, duboke povezanosti i bliskosti se mogu javiti iz prijateljstva.
Ali iz tog prijateljstva dodje isto da zaljubljivanja pa tek onda do ljubavi ili ...
Rodion is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2016., 14:46   #547
Quote:
RodjaZg kaže: Pogledaj post
Ali iz tog prijateljstva dodje isto da zaljubljivanja pa tek onda do ljubavi ili ...

Pa ne nuzno. Nisu ljudski osjecaji bas tako pravocrtni niti se odvijaju po nekom receptu.
__________________
Unfuck yourself
Nausikaja is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2016., 14:50   #548
Quote:
nausikaja123 kaže: Pogledaj post

Pa ne nuzno. Nisu ljudski osjecaji bas tako pravocrtni niti se odvijaju po nekom receptu.
E to ne znam,po citanju nekih tema na forumu i upisa raznoraznih osoba (m i ž) dalo bi se iscitati da vecina zivi i radi po tom nekom receptu/pravilniku a sve ostalo je u cudu gledano pa zato ja tebe pitam jel moguce se odmah voljeti a da se pritom ne zaljubis
Rodion is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2016., 17:23   #549
Quote:
RodjaZg kaže: Pogledaj post
E to ne znam,po citanju nekih tema na forumu i upisa raznoraznih osoba (m i ž) dalo bi se iscitati da vecina zivi i radi po tom nekom receptu/pravilniku a sve ostalo je u cudu gledano pa zato ja tebe pitam jel moguce se odmah voljeti a da se pritom ne zaljubis
Ne vjerujem da je moguće odmah voljeti iako ne isključujem, sve je moguće, naravno.
Mislim da je pravilo da nema pravila.
Kod mene i bivše je u startu bila prisutna velika privlačnost u zaista puno puno stvari, gotovo se u ničemu nismo razilazili no izostala mi je ona luda zaljubljenost koja te nosi a ne znaš što ti se događa.
Zavolio sam je istinski, iskreno i duboko nakon gotovo tri godine, šest smo bilo zajedno.
Dakle, trebao mi je duži period, postupno upoznavanje.
Moguće je da nas je prevelika sličnost na kraju i razdvojila uz jos neke bitne stvari.

Quote:
EmiliaK kaže: Pogledaj post
Odavno se nisam zaljubila, nego prihvatim I zavolim osobu svim srcem sa svim njegovim manama- pa samo ponekad osjetim leptirice zaljubljenosti..
Zaljubljenost mi bas I ne nedostaje toliko. ljubav-da.
Upravo tako nekako sam mislio reći u prijašnjem postu.
Jako lijepo rečeno, iskreno i rekao bih.. pravilno.
__________________
"Sometimes I can feel my bones straining under the weight of all the lives I'm not living."
Chem012 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2016., 11:17   #550
Quote:
nausikaja123 kaže: Pogledaj post

Koji mazohizam
Čisti

Quote:
nausikaja123 kaže: Pogledaj post
Meni se zadnjih dana vrti ova stvar od Peter Gabriela - Digging in the dirt, finding places i got hurt...

https://www.youtube.com/watch?v=X0C3DHp36zc
A on kopa i traži bolne točke, i moli za podršku...i sve to kroz sex izlazi na vidjelo. Jako dobro opjevano, svaka čast Peteru

Quote:
nausikaja123 kaže: Pogledaj post
Pa, da. Zapravo, sto vise tih vlastitih potreba uspijevamo zadovoljiti sami, to ce mo biti sretniji u vezi.
To je kao da vezi ostavljas vise zdravog prostora za rast; sto manje opterecenja sa vlastitim nesvjsnim nezadovoljstvima.

Samacki zivot je super stvar. Valjda i zbog ekonomskih razloga, kod nas, dosta malo ljudi ima prilike iskusti kako je to zivjeti sam. Biti samo dovoljan.

Ja sam stvarno uzivala u periodu samovanja. Prvo bila sam rasterecena od svih losih stvari koje su mi se desavale u prvom braku, drugo, bio mi je odlican osjecaj da mogu, skoro pa sve sto zelim - sama. Da sam neovisna, jaka, sposobna.
Super je to

Malo pomalo se rješavam ovisnosti o zaljubljenosti, a takvi primjeri kao tvoj mi daje nadu da nije loše biti solo neko vrijeme, dapače posložiti se i doći k sebi, upoznati dobro sebe i svoje afinitete, jake i slabe strane, mogućnosti i prijetnje...to se čini kao izgradnja čvrstog temelja za pravu ljubav. Ali pritisak predrasuda društva (OK i nas pojedinaca, nije sve do društva) je da si freak ako si solo, da si čudak s planine s bradom do poda, da si asocijalan, da si problematičan ...ha s tim se valja nositi.

I ovo mi jako ima smisla da treba naučiti sam zadovoljiti te duboke emocionalne potrebe koje proizlaze iz tih rana...s jedne strane, na prvi pogled, može se to činiti lošim putem jer onda postajemo samodostatni i 'bez kapaciteta' za uparivanje, bez potrebe za partnerom. No to je samo privid, radi se valjda o sazrijevanju i transformaciji iz nezrele i nesvjesne ljubavi 'volim te jer te trebam' u zrelu i svjesnu 'trebam te jer te volim', kako bi Fromm to lijepo rekao (a mi ponovili već par puta ovdje) :klap: Analogno bi to bilo recimo da ja ne znam kuhati ni prati rublje niti peglati niti čistiti niti hendlati djecu pa da trebam pošto-poto što prije naći ženu da preuzme sve te zadatke. Naprotiv, ja jako dobro plivam u svemu navedenom al to ne znači da mislim ostat solo cijeli život, nego valjda da poveznice s partnericom jednog dana mogu biti malo sofisticiranije, čvršće, kvalitetnije, dublje od tih svakodnevnih rutina ...
__________________
As long as you trust yourself, you will know how to live (Goethe)
Biznismen75 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2016., 12:00   #551
Quote:
Biznismen75 kaže: Pogledaj post
Ali pritisak predrasuda društva (OK i nas pojedinaca, nije sve do društva) je da si freak ako si solo, da si čudak s planine s bradom do poda, da si asocijalan, da si problematičan ...ha s tim se valja nositi.
a gle netko drugi na tvom mjestu ne bi osjetio ni nula nula promila tog pritiska, dakle problem je u tvojoj percepciji točnije u internaliziranim društvenim principima koji kroz filtere tvoje svijesti čine da "patiš" zbog svog statusa, što je loše, ali sasvim ljudski, ali ne treba ti to u životu jer ti umanjuje šanse za sretnu vezu ili sretnu samoću, a zašto? jer zbog tog poriva da se uklopiš mogao bi se opet zaletit zar ne?
birat second best ili tako nešto

s druge strane što si više neistražen od samog sebe, sklon kompenzacijam sa strane, a kažeš da jesi bar u nekoj mjeri jer si ovisan o zaljubljivanju (to je dio te priče), ti jednostavno imaš izraženu potrebu da budeš s nekim, da imaš nekoga, da budeš par, što je opet uvelike sasvim ljudski, prirodno u jednu ruku i zato je teško razlikovati onaj patološki dio te potrebe gdje si spreman na kompromis previše da dobiješ to zadovoljenje
po meni je jako dobro osvijestit to
ja sam u jednoj fazi baš lutala, recimo emocionalno sam se osvojila od braka u kojem sam bila totalno nezadovoljna, na rubu osjećaja nedostatnosti i sama sebi takva kritična, ako me možeš pohvatat, i točno osjetim kolko sam ranjiva, kolko bih rado uskočila u neku zaljubljenost, kako me neka osoba trigerira jer vidim da se uklapa u moj sklop, neki pogled, gesta u kojem prepoznajem kod itd.. to je trajalo jedan period možda i par mjeseci da sam tako hodala, u tom stanju, nekad manje nekad više, ali mislim ako se u tom periodu ne otisneš u novu ljubavnu avanturu da si se odljepio od tog uvjetovanja sa ljubavnom kemijom, kompezacijom u vidu toga, bar se meni tako čini
što ne znači da se nikad nećeš zaljubit, ali definitivno će bit neko novo iskustvo
ne znam jel me možeš shvatit na šta mislim, na ono tipa kad te neka ženska pogleda tvoj tip sa okicama, i ti samo što ne odletiš, i baš kad se osljepljuješ od zemlje, lagano se pođeš spuštat i kažeš, eh da umal ne odletih


Quote:
Biznismen75 kaže: Pogledaj post
I ovo mi jako ima smisla da treba naučiti sam zadovoljiti te duboke emocionalne potrebe koje proizlaze iz tih rana...s jedne strane, na prvi pogled, može se to činiti lošim putem jer onda postajemo samodostatni i 'bez kapaciteta' za uparivanje, bez potrebe za partnerom. No to je samo privid, radi se valjda o sazrijevanju i transformaciji iz nezrele i nesvjesne ljubavi 'volim te jer te trebam' u zrelu i svjesnu 'trebam te jer te volim', kako bi Fromm to lijepo rekao (a mi ponovili već par puta ovdje) :klap: Analogno bi to bilo recimo da ja ne znam kuhati ni prati rublje niti peglati niti čistiti niti hendlati djecu pa da trebam pošto-poto što prije naći ženu da preuzme sve te zadatke. Naprotiv, ja jako dobro plivam u svemu navedenom al to ne znači da mislim ostat solo cijeli život, nego valjda da poveznice s partnericom jednog dana mogu biti malo sofisticiranije, čvršće, kvalitetnije, dublje od tih svakodnevnih rutina ...
u jednu ruku sam si postavio pitanje i dao odgovor
ali mislim da je pogrešno misliti da se radi o samodostatnosti
samodostatnost je promašen termin u kontekstu onoga što nausikaja piše po meni
riječ je o kompletiranosti prije, kada nam drugi ne služe kao štake kroz život već smo sposobni vidjeti ih kakvi jesi (i voljeti, poštovati itd), a ne kakvi su nam potrebni da bi gmizali kroz život
ali sasvim je ok bit zbunjen jer normalno da ne poimamo ono što nismo skroz realitetno doživjeli, ali zato je dobro pričat s ljudima, učit, saznavat, tapkat dok ne natapkaš

Quote:
nausikaja123 kaže: Pogledaj post
Prvo bila sam rasterecena od svih losih stvari koje su mi se desavale u prvom braku, drugo, bio mi je odlican osjecaj da mogu, skoro pa sve sto zelim - sama. Da sam neovisna, jaka, sposobna.
Super je to
mislim da je to ključ, za sve gdje smo slabi, kad si maltene i prisiljen zaplivati ili šta već ili to odabereš, ali kad se uvjeriš da ti to možeš, da znaš, da si kompetentan, shvatiš kako je strah od promjene ili samoće ili već na koji si se osjećaj nakalemio, bio prenapuhan naspram realnosti i vlastitih kompetencija, i normalno sa takvim iskustvima raste i samopouzdanje i vjera u sebe, a nema više odbacivanja sebe da bi kupovao štake

Quote:
nausikaja123 kaže: Pogledaj post

Ma joooj
Ja sam se jos do nedavno osjecala odgovorno za sve i svakoga - imala sam kao neko unutarnje moranje da se brinem o drugim ljudima. I sad me to uhvati, ali uspijem se stipnut sekundu prije nego sto opet krenem druge spasavati od njihove sudbine
I tocno znam od kuda mi taj moj bug, gledajuci moj odnos sa roditeljima, jel.
S druge strane, ovako kontrolirano, ta osobina mi jako dobro dodje u mom poslu
ovaj mi tvoj primjer govori u prilog onome što se da čuti da naši najveći talenti leže tamo gdje smo imali najviše borbe i previranja u životu?
jel se pronalaziš u tome?

baš neki dan čujem od brene brown da su najempatičnije osobe koje je upoznala one koje imaju najjasnije granice (most boundaried), što je kontra uvriježenih shvaćanja, ali dok nemamo granice to što zovemo empatijom inkorporira i dozu manipulacije s naše strane i nesvjesnih strategija itd

ti kad si poradila na tome sada možeš maksimalno koristit svoj talenat
a zato i jesi otišla u tu "patologiju" kao dijete jer si tu bila talentirana, jer neko drugo dijete na tvom mjestu bi otišlo u neku drugu shemu
__________________
Pakao, to su drugi.
JustForFun is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2016., 12:04   #552
Biznismen, znas sto mi se cini da je tu isto bitno, kod to soliranja i poslagivnja - iskristaliziraju ti se kriteriji, a posto se rijesavas ovisnickog ponasanja, i potrebe da te druga osoba cini sretnom (jer ti/mi/ja nismo bili u stanju uciniti to sami) - kod izbora partnerice ne padas na prvu loptu.
Znas ono - kod neke ti se moze uciniti da ima tocno sve sto ti je potrebno za dobru vezu, a u biti, up fornt, vidis (nesvjesno ceznes) samo za njenim kapacitetom (pomanjkanjem istog) da ti vida djecje rane.
I tako se vrlo lako opet zajebes.

Ovaj primjer sa kucanskim poslovima ti je odlican. Upravo je to to - ovisi o nekome da te hrani, da te pere, da ti pere, da ti hendla potomstvo - jer ti to ne znas sam.

Sto se tice pritiska drustva, okoline - mogu ti reci da su moje udane prijateljice bile ljubomorne na moj life style kad sam solirala
No, ima ta jedna komponenta pritiska okoline koja nas moze isto kao i ovisnost potjerati u vezu koja nema kapaciteta za opstanak.

Dovoljno je pogledati primjere mladjih ljudi - ako sa 25 nisu u vezi - nesto ozbiljno s njima ne stima.
How yes now

Ja sam iz roditeljskog doma otisla u ZuD (prvi puta) i evo, to mi je jedina stvar u zivotu za koju si zelim da je bila drugacija - da sam imala prilike zivjeti solo, u svom prostoru, bez roditelja, bez decka/muza.
__________________
Unfuck yourself
Nausikaja is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2016., 12:54   #553
Quote:
nausikaja123 kaže: Pogledaj post
Ja sam iz roditeljskog doma otisla u ZuD (prvi puta) i evo, to mi je jedina stvar u zivotu za koju si zelim da je bila drugacija - da sam imala prilike zivjeti solo, u svom prostoru, bez roditelja, bez decka/muza.
I ja.
I upravo tako mislim kao ti - baš mi je falio period bar godinu-dvije da živim solo. Sad to valjda nadoknađujem (što ti već jesi) ....
__________________
As long as you trust yourself, you will know how to live (Goethe)
Biznismen75 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2016., 15:36   #554
Quote:
nausikaja123 kaže: Pogledaj post
Biznismen, znas sto mi se cini da je tu isto bitno, kod to soliranja i poslagivnja - iskristaliziraju ti se kriteriji, a posto se rijesavas ovisnickog ponasanja, i potrebe da te druga osoba cini sretnom (jer ti/mi/ja nismo bili u stanju uciniti to sami) - kod izbora partnerice ne padas na prvu loptu.
Znas ono - kod neke ti se moze uciniti da ima tocno sve sto ti je potrebno za dobru vezu, a u biti, up fornt, vidis (nesvjesno ceznes) samo za njenim kapacitetom (pomanjkanjem istog) da ti vida djecje rane.
I tako se vrlo lako opet zajebes.
Quote:
JustForFun kaže: Pogledaj post
jer zbog tog poriva da se uklopiš mogao bi se opet zaletit zar ne?
birat second best ili tako nešto

s druge strane što si više neistražen od samog sebe, sklon kompenzacijam sa strane, a kažeš da jesi bar u nekoj mjeri jer si ovisan o zaljubljivanju (to je dio te priče), ti jednostavno imaš izraženu potrebu da budeš s nekim, da imaš nekoga, da budeš par, što je opet uvelike sasvim ljudski, prirodno u jednu ruku i zato je teško razlikovati onaj patološki dio te potrebe gdje si spreman na kompromis previše da dobiješ to zadovoljenje
po meni je jako dobro osvijestit to

(...)
ne znam jel me možeš shvatit na šta mislim, na ono tipa kad te neka ženska pogleda tvoj tip sa okicama, i ti samo što ne odletiš, i baš kad se osljepljuješ od zemlje, lagano se pođeš spuštat i kažeš, eh da umal ne odletih



u jednu ruku sam si postavio pitanje i dao odgovor
ali mislim da je pogrešno misliti da se radi o samodostatnosti
samodostatnost je promašen termin u kontekstu onoga što nausikaja piše po meni
riječ je o kompletiranosti prije, kada nam drugi ne služe kao štake kroz život već smo sposobni vidjeti ih kakvi jesi (i voljeti, poštovati itd), a ne kakvi su nam potrebni da bi gmizali kroz život
ali sasvim je ok bit zbunjen jer normalno da ne poimamo ono što nismo skroz realitetno doživjeli, ali zato je dobro pričat s ljudima, učit, saznavat, tapkat dok ne natapkaš


mislim da je to ključ, za sve gdje smo slabi, kad si maltene i prisiljen zaplivati ili šta već ili to odabereš, ali kad se uvjeriš da ti to možeš, da znaš, da si kompetentan, shvatiš kako je strah od promjene ili samoće ili već na koji si se osjećaj nakalemio, bio prenapuhan naspram realnosti i vlastitih kompetencija, i normalno sa takvim iskustvima raste i samopouzdanje i vjera u sebe, a nema više odbacivanja sebe da bi kupovao štake

Baš ste sve ovo jako dobro napisale. :klap:

Dosta je bilo teoretiziranja i čitanja i savjetovanja, treba živjeti.
Samopouzdano, zdravo i stabilno.
Treba biti prije svega funkcionalan u realitetu.
Osvijestiti ta neosviještena minska polja, snagom racionalnog razmišljanja voditi svoj život (potrebno npr za akciju tipa "lagano se pođeš spuštat") i donositi dobre i promišljene odluke - naravno, ne bez osluškivanja intuicije.
Vjerovati sebi, svojoj prosudbi, ne dati se ni od koga sažalijevati.
Frustracija je puno koje valja istrpiti.
Biti discipliniran i ustrajno gurati u smjeru prema svom cilju - stabilnom životu u kojem sam ostvaren kao osoba i u čvrstom kontaktu sa samim sobom, povezan s ljudima (vrlo bitno!)...pa će i ostalo već se posložiti
__________________
As long as you trust yourself, you will know how to live (Goethe)
Biznismen75 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2016., 15:46   #555
Quote:
nausikaja123 kaže: Pogledaj post
No, ima ta jedna komponenta pritiska okoline koja nas moze isto kao i ovisnost potjerati u vezu koja nema kapaciteta za opstanak.

Dovoljno je pogledati primjere mladjih ljudi - ako sa 25 nisu u vezi - nesto ozbiljno s njima ne stima.
How yes now
Ta prokleta komponenta pritiska je mene natjerala u brak prije 25.g -OK, preuzimam ja odgovornost, ja sam svjesno odlučio, nije me nitko puškom tjerao..... - ali taj pritisak okoline ima svoju snagu, društvena smo bića i očekivanja društva imaju svoj neosporni utjecaj. OK, netko je više sugestibilan netko manje. Ali kad imaš glupe zadrte starce i rodbinu koji kao papige ponavljaju jednu te istu jebeno glupu priču o braku i obitelji, postaneš gotovo kao programirani robot....evo....idem.....vjenčanje...dijete.....sl ušam naredbe...


Jebeno glupo.
Umjesto da se osluškuje i pokuša prepoznati
Koliko je ta osoba s 25g zrela?
Spremna, odgovorna i sposobna za samostalan život?
Profesionalno ostvarena?
Financijski stabilna?
Uopće psihički spremna, ima li snage za upuštanje u velike životne odluke?
Ili joj možda treba - odmora, regeneracije, malo mladenačkog ludovanja, samostalnog života?

Jebiga
Možemo bit pametniji sa svojom djecom, što drugo.
__________________
As long as you trust yourself, you will know how to live (Goethe)
Biznismen75 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2016., 15:51   #556
Quote:
JustForFun kaže: Pogledaj post
t to
ovaj mi tvoj primjer govori u prilog onome što se da čuti da naši najveći talenti leže tamo gdje smo imali najviše borbe i previranja u životu?
jel se pronalaziš u tome?
Apsolutno se pronalazim.
Gestalt ima jedan fini termin sa psihicke obrane koje gradimo od djetinjstva da bi se zastitili od ugorzavajucih roditelja - zove ih "kreativnom adaptacijom"
Super mi je taj termin jer ne stigmatizira obrane kao nesto patolosko vec naglasava kreativnost koja je bila potrebna da bi se prilagodili (a to znaci i sacuvali i obranili) negativnim imputima okoline ne koje nismo imali utjecaja.
Ako covjek ne izadje iz djetinjstva sa poremecajem osobnosti, sve ovo ostalo, moze se fenomenalno iskoristiti u svoju korist, u procesu samoakutualizacije.
Samo, to isto podrazumjeva, kako si i ti vec nekoliko puta spomenula, da prihvatimo, da se pomirimo i da sami sebi oprostimo sto nismo 'savrseni'.
Vlastiti psihicki drek jako lijepo mozemo iskoristiti gnojivo za sareno nase cvijece
Quote:
baš neki dan čujem od brene brown da su najempatičnije osobe koje je upoznala one koje imaju najjasnije granice (most boundaried), što je kontra uvriježenih shvaćanja, ali dok nemamo granice to što zovemo empatijom inkorporira i dozu manipulacije s naše strane i nesvjesnih strategija itd
Brownica je tu skroz u pravu. Ja cak mislim da ne mozemo biti empaticni uopce bez jakih osobnih granica. Iz jednostavnog razloga sto nas tudji sadrzaji totalno povuku, prevladaju nad nama i izgubimo se u poimanju sto je nase vlastito, a sto tudje.
I vlro lako, u takvim slucajevima, pocnemo ljude maltretirati sa savjetima kako da zive svoj zivot, dok je u pozadini zapravo pokusaj da kontroliramo svoj zivot.
Bez jakih granica, stapljamo se s drugima i cinimo stetu i sebi i drugom.
Btw, ti slusas Brene ili ju citas?
Koliko ja znam, njene knjige nisu kod nas prevedene.
Ja ju citam na engleskom, a voljela bih ju dati i klijentima na citanje jer fakat ima fenomenalne uvide.
Quote:
ti kad si poradila na tome sada možeš maksimalno koristit svoj talenat
a zato i jesi otišla u tu "patologiju" kao dijete jer si tu bila talentirana, jer neko drugo dijete na tvom mjestu bi otišlo u neku drugu shemu
Tocno tako. Empatiju imam, odgovornost imam, trebalo mi je samo da naucim kako postaviti cvrstu granicu izmedju sebe i ostatka svijeta
Quote:
Biznismen75 kaže: Pogledaj post
Baš ste sve ovo jako dobro napisale. :klap:

Dosta je bilo teoretiziranja i čitanja i savjetovanja, treba živjeti.
Samopouzdano, zdravo i stabilno.
Treba biti prije svega funkcionalan u realitetu.
Osvijestiti ta neosviještena minska polja, snagom racionalnog razmišljanja voditi svoj život (potrebno npr za akciju tipa "lagano se pođeš spuštat") i donositi dobre i promišljene odluke - naravno, ne bez osluškivanja intuicije.
Vjerovati sebi, svojoj prosudbi, ne dati se ni od koga sažalijevati.
Frustracija je puno koje valja istrpiti.
Biti discipliniran i ustrajno gurati u smjeru prema svom cilju - stabilnom životu u kojem sam ostvaren kao osoba i u čvrstom kontaktu sa samim sobom, povezan s ljudima (vrlo bitno!)...pa će i ostalo već se posložiti
I sve to skupa treba raditi sa jako puno self-compassion (kako bi se compassion prevelo na hr?), razumjevanja prema samom sebi, prema svojim usponima i padovima i defintivinog stisavanja tona glasa unutarnjeg kriticara
__________________
Unfuck yourself
Nausikaja is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2016., 15:53   #557
Quote:
Biznismen75 kaže: Pogledaj post
Ta prokleta komponenta pritiska je mene natjerala u brak prije 25.g -OK, preuzimam ja odgovornost, ja sam svjesno odlučio, nije me nitko puškom tjerao..... - ali taj pritisak okoline ima svoju snagu, društvena smo bića i očekivanja društva imaju svoj neosporni utjecaj. OK, netko je više sugestibilan netko manje. Ali kad imaš glupe zadrte starce i rodbinu koji kao papige ponavljaju jednu te istu jebeno glupu priču o braku i obitelji, postaneš gotovo kao programirani robot....evo....idem.....vjenčanje...dijete.....sl ušam naredbe...


Jebeno glupo.
Umjesto da se osluškuje i pokuša prepoznati
Koliko je ta osoba s 25g zrela?
Spremna, odgovorna i sposobna za samostalan život?
Profesionalno ostvarena?
Financijski stabilna?
Uopće psihički spremna, ima li snage za upuštanje u velike životne odluke?
Ili joj možda treba - odmora, regeneracije, malo mladenačkog ludovanja, samostalnog života?

Jebiga
Možemo bit pametniji sa svojom djecom, što drugo.
To je vec strasno puno!

Sto se tice pritisaka - ne znas da li su gori na muskarce ili na zene i vrlo cesto nemamo niti znanja, niti alata, niti hrabrosti, niti mudrosti njima se oduprijeti.
__________________
Unfuck yourself
Nausikaja is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2016., 16:17   #558
Quote:
nausikaja123 kaže: Pogledaj post
I sve to skupa treba raditi sa jako puno self-compassion (kako bi se compassion prevelo na hr?),
rekao bih suosjećanja?
__________________
As long as you trust yourself, you will know how to live (Goethe)
Biznismen75 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2016., 16:18   #559
Quote:
nausikaja123 kaže: Pogledaj post
Brownica je tu skroz u pravu. Ja cak mislim da ne mozemo biti empaticni uopce bez jakih osobnih granica. Iz jednostavnog razloga sto nas tudji sadrzaji totalno povuku, prevladaju nad nama i izgubimo se u poimanju sto je nase vlastito, a sto tudje.
I vlro lako, u takvim slucajevima, pocnemo ljude maltretirati sa savjetima kako da zive svoj zivot, dok je u pozadini zapravo pokusaj da kontroliramo svoj zivot.
Bez jakih granica, stapljamo se s drugima i cinimo stetu i sebi i drugom.
Btw, ti slusas Brene ili ju citas?
Koliko ja znam, njene knjige nisu kod nas prevedene.
Ja ju citam na engleskom, a voljela bih ju dati i klijentima na citanje jer fakat ima fenomenalne uvide.
Ovo mi je super, i sama mislim isto.
Hvala na preporuci za literaturu.
__________________
Agni Parthene Despina I believe. Heroji žive vječno. .
Uranija is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2016., 16:43   #560
Quote:
Biznismen75 kaže: Pogledaj post
rekao bih suosjećanja?

Jedan prevod veli - 'milostan'. U sivm tim terminima, nasim prevodima mi fali 'passion'
Quote:
Uranija kaže: Pogledaj post
Ovo mi je super, i sama mislim isto.
Hvala na preporuci za literaturu.
Brene Brown je uzitak citati

U knjizi "Gifts of imprefection" ima odlicnan i nadasve duhovit popis tipova ljudi - prijatelja - koje nikako, ni u kojem slucaju ne smijes zvati kada si u totalnom bad-u, jer ce ti samo biti puno gore
Odlicna je!
__________________
Unfuck yourself
Nausikaja is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:11.