Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija > Teologija i religijska praksa

Teologija i religijska praksa Religije/denominacije, teološka i ostala vjerska pitanja

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 25.03.2015., 10:23   #1
Molitveni i duhovni život forumaša

Danas, na dan Navještenja Gospodinova, sjećamo se kako je Anđeo Gospodnji navjestio Mariji i ona je začela po Duhu Svetomu.

Divna molitva Anđeoskog pozdravljenja koju me naučila baka i redovno je molim, potaknula me da vas pitam kakav vam moltiveni i duhovni život te koje molitve redovno molite?

Meni je Sveta krunica dnevna molitva, no molim i Anđeosko pozdravljenje i druge.
Utjecaj molitve i predavanja Bogu na mene je velik, a osjećaji koji se za vrijeme molitvi kao i iza nje rađaju omogućuju da mirnije putujem na ovome prolaznome zemaljskom putu kojim nam je ići.
U teškim i dobrim trenucima molitva donosi mi pravi mir duše i srca.
Kresimir Fly is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2015., 12:17   #2
Čitam Bibliju na dnevnoj bazi i češće molim krunicu Božjega milosrđa... ne baš svaki dan, ali skoro svaki dan. I one male leteće Očenaše i Zdravomarije kad sjednem za volan, prije jela, na početku posla i sl.
Za molitvu je bitna disciplina, a ja nisam najdiscipliranija osoba na svijetu, iako se trudim.
Bogdana is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2015., 12:50   #3
Quote:
Bogdana kaže: Pogledaj post
Čitam Bibliju na dnevnoj bazi i češće molim krunicu Božjega milosrđa... ne baš svaki dan, ali skoro svaki dan. I one male leteće Očenaše i Zdravomarije kad sjednem za volan, prije jela, na početku posla i sl.
Za molitvu je bitna disciplina, a ja nisam najdiscipliranija osoba na svijetu, iako se trudim.
Nisam ni ja dicipliniran, daleko od toga!
Lijepo je odvažiti se i svjedočiti vjeru u ovome sekulariziranom svijetu!
Kresimir Fly is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2015., 14:05   #4
Imam svoje svakodnevne čine pobožnosti od kojih je svakako najvažnija sveta Misa. I kada bih bio u situaciji da moram odabrati samo jednu dnevnu pobožnost, svakako da bih odabrao svetu Misu, jer sveta Misa je najsavršeniji oblik molitve.

Blaženi papa Pavao VI: "Misa je najsavršeni oblik molitve!"

Sveti Župnik Arški: "Kada bismo znali kolika je vrijednost svete Mise, umrli bismo od radosti."

Sveti Župnik Arški: "Ne postoji ništa tako veliko kao Euharistija. Da je Bog imao nešto dragocjenije, dao bi nam."

Gospa; Međugorje: 13. siječnja 1984.
"Misa je najuzvišeniji oblik molitve. Nikad nećete uspjeti shvatiti veličinu Mise. Zato budite ponizni i puni poštovanja za vrijeme svete Mise. I pripremite se za svetu Misu – brižno! Preporučam vam sudjelovati svaki dan u svetoj Misi."

Gospa u Međugorju: Djeco moja, ako trebate birati između viđenja mene i svete Mise, uvijek izaberite svetu Misu, jer za svete Mise, moj Sin je s vama.
Tut-tut is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2015., 14:18   #5
bas si to lijepo rekao za sv Misu. ona je dijalog svecenika i vijernih koji kulminira u sv Euharistiji, i svakako da je najsavrseniji oblik molitve .. kad se sjedinis sa svim tim bezbrojnim Misama ever, od one Prve Pashalne pa sve do Zadnje ..
Seima is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2015., 14:47   #6
Da, u pravu ste, misa je iznad svih drugih molitvi, no dosta ljudi ne može svakodnevno na misu.
Ostaju molitve.
Kresimir Fly is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2015., 16:18   #7
molit se moze zalijevanjem cvijeca

sjeckanjem gljiva za veceru
pohanjem patashona
savijanjem kiflica

cesljanjem prije pocinka
ustajanjem ujutro na posao

slusanjem pobjedonosnog i zahvalnickog pjeva ptica u sumrak

glazbom

kao i stihom



ljubi Boga kako nas Krist pouci

svim svojim srcem i svim svojim umom

razumno i zarko



moli, moli



da ti odrediste ne bude bezboznicki moderatorski glib

prokletog groba vjecni nemir

ni zivot puki dasak sto se samo nacas pojavi pa zgasne

izmaglica sto se podigne i rasprsi

vapor sto ispari

obicno klupko materije, ateisticki raspadljivi material gej

ni puka karmicka zasluzna patnja

vjera u diznilend entog zivota

i nadanje u svetokravsko wishes come true




vec da ti zivot bude andjeoski prelazak mosta u vjecnost

svadbeni vjecni pir

u zivot bez svrsetka
Seima is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2015., 07:47   #8
Volim moliti krunicu,često tijekom molitve dobijem milost otvorenog razgovora s Bogom.
Luna L is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2015., 08:30   #9
ja sam momentalno, odnosno već mjesecima, ako ne i godinu-dvije na nekom putu preobraćenja...
teško mi je o tome pričati, a malo tko me i razumije..

do prije dvije godine sam bila potpuno površna, na misu išla par puta godišnje, molila nisam nikada.
Polako se to mijenja, vjera mi jača i presretna sam, puno sretnija nego prije...
sad volim ići na misu, vočim čitati Bibliju, volim razgovarati s Bogom, onako "običnim" razgovorom...ali i dalje s molitvom imam problem
Tj. sad molim, redovito, ali više je to kao neko nabrajanje, napamet naučenih molitvi..ne osjećam ništa dok molim Krunicu i to me muči i mori...jako
__________________
...čuvan te...na dnu srca šta san šakon stiska samo za tebe....
Nevka is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2015., 08:57   #10
Quote:
Nevka kaže: Pogledaj post
ja sam momentalno, odnosno već mjesecima, ako ne i godinu-dvije na nekom putu preobraćenja...
teško mi je o tome pričati, a malo tko me i razumije..

do prije dvije godine sam bila potpuno površna, na misu išla par puta godišnje, molila nisam nikada.
Polako se to mijenja, vjera mi jača i presretna sam, puno sretnija nego prije...
sad volim ići na misu, vočim čitati Bibliju, volim razgovarati s Bogom, onako "običnim" razgovorom...ali i dalje s molitvom imam problem
Tj. sad molim, redovito, ali više je to kao neko nabrajanje, napamet naučenih molitvi..ne osjećam ništa dok molim Krunicu i to me muči i mori...jako

Pozdrav ljudi dobroga srca. Ja bih komentirao tu tvoju brigu .
1. Neočajavaj većina ljudi samo nbraja riječi napamet za molitvu , zato ja ni nemolim neke komplicirane molitve odnosno ja samo radim jednu . Isusova molitva Gospodine Isuse Kriste sine Božiji, smiluj se na mene grešnika.
To je u biti moja mantra uz meditaciju udah ide prvi dio , izdah ide drugi dio (poslje zareza ). Općenito nebih nikad promišljao o tim riječima ali nedavno sam probao konteplirati značenje tih riječi. e sada po meni ovo je molitva da kristova svijest siđe na mene . Tako meni znači .
2. Moji savjet uzmi kraću neku molitvu malo kontepliraj oko toga , svaka riječ ti mora nešto značiti uz dah moli odnosono prijemti dah i u sebi ponavljaj molitvu . Mada ovo možda nije striktno krčšanski , po meni to je najefikasnije.Pričaj u crkvi sa ljudima o tome to su noprmalne stvari . Mada ja možda nisam naj adekvatniji da ti pomognem , stoga pitaj svečenike.
Živjela
LisenSvihPrava is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2015., 09:27   #11
hvala ti od srca na tvojim razmišljanjima....
__________________
...čuvan te...na dnu srca šta san šakon stiska samo za tebe....
Nevka is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2015., 14:37   #12
Quote:
Nevka kaže: Pogledaj post
ja sam momentalno, odnosno već mjesecima, ako ne i godinu-dvije na nekom putu preobraćenja...
teško mi je o tome pričati, a malo tko me i razumije..

do prije dvije godine sam bila potpuno površna, na misu išla par puta godišnje, molila nisam nikada.
Polako se to mijenja, vjera mi jača i presretna sam, puno sretnija nego prije...
sad volim ići na misu, vočim čitati Bibliju, volim razgovarati s Bogom, onako "običnim" razgovorom...ali i dalje s molitvom imam problem
Tj. sad molim, redovito, ali više je to kao neko nabrajanje, napamet naučenih molitvi..ne osjećam ništa dok molim Krunicu i to me muči i mori...jako

Ne osjećaš se uvijek jednako dok moliš!
Napredak dolazi vremenom i duhovno rasteš dok kroz život ideš putem molitve.
Ako nešto ne znaš, pitaj! Ima nas koji ćemo pomoći.
Pročitaj ove citate o molitvi, možda ti nešto pojasne:

“Želja da se molimo jest istodobno i molitva.” (Georges Bernanos)

“Biblija u raspadnutom stanju obično pripada cjelovitoj osobi.” (Nepoznat autor)

“Sve što osobu okreće prema Bogu jest molitva.” (sv. Ignacije Loyola)

“Svrha molitve su dobra djela, dobra djela, dobra djela.” (sv. Tereza Avilska)

“Bolje je moliti iz srca bez riječi, nego s riječima bez srca.” (Mahatma Gandhi)

“Nemoj se nikada moliti u prostorji bez prozora.” (iz Talmuda)

“Molitva je naprosto svjesno bivanje s Bogom.” (Biskup Kenneth Untener)

“Ne molimo da budemo učinkoviti. Molimo jer je Bog – Bog, a mi smo mi, i stoga je taj susret s njim najvažnija stvar u našem životu.” (Jane Ubertino)

“Molitva je ‘gubljenje’ vremena pred Bogom.” (Michel Quoist)

“Molitva je naš skrušeni odgovor nedokučivim iznenađenjima življenja.” (Rabi Abraham Heschel)
Kresimir Fly is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2015., 17:12   #13
Danas počinje devetnica u čast Božjemu milosrđu.

Recu napaćenomu čovječanstvu da se privine na moje milosrdno srce i ja ću ga ispuniti mirom (Dn 1074).

Kako moliti?
PDF Letak: http://www.ofm.hr/pokret_krunice/ind...0milosrdju.pdf
Tut-tut is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2015., 00:24   #14
Relativno nedavno (prije nekoliko mjeseci) počela sam biti posve redovita s molitvama i evo stvarno mogu posvjedočiti da je redovita molitva izuzetno bitna.

A kad kažem redovita, onda mislim na to da se mora događati svakog dana. Svakog dana, bez iznimke. Pa čak i onda kad ti se ne moli ili kad imaš osjećaj da nemaš Bogu što reći. Baš tada bitno je odvažiti se, "skočiti" u razgovor s Bogom jer On poznaje naše slabosti i zna da je svatko od nas samo čovjek te baš zbog toga cijeni naš trud.

Nemam neku strogo određenu rutinu koje se držim kad su u pitanju molitve, ali pokušavam svake večeri prije spavanja izmoliti krunicu Božanskom milosrđu ili Zlatnu krunicu Presvetom Srcu Isusovom. Ova druga mi je posebno draga i uvijek je rado molim.

Netko je bio spomenuo da mu je teško moliti krunicu, a da to ne bude puko nabrajanje... I meni je to bio problem, ali pronašla sam što funkcionira za mene. Primjerice, kad molim krunicu Srcu Isusovom, onda nakon svakog Isuse blaga i ponizna Srca, učini srce moje po Srcu svome dodam neku svoju osobinu ili neku svoju naviku koje se želim riješiti ili kažem kakva bih osoba željela biti kako bih bila kristolika.

Npr. Isuse blaga i ponizna Srca, učini srce moje po Srcu svome. Učini da drugima donosim mir, a ne razdor.
Isuse blaga i ponizna Srca, učini srce moje po Srcu svome. Daj, Gospodine, da primam k sebi najslabije.

I tako na svakom zrnu desetice. Na taj način molim, ali i postajem svjesna svojih mana i nedostataka i postajem svjesna kakva bih zapravo trebala biti. Lijepo je i nakon krunice prikazati Bogu neke svoje osobne molitve i tako.

Ujutro na putu do faksa molim svoju osobnu molitvu, zahvalim na novom danu, na novoj prilici... Čitam Sveto pismo, prvo NZ, a onda SZ, premda iz SZ često čitam psalme. Zatim čitam katekizam za mlade (YouCat), volim duhovnu glazbu pa i kroz tu komponentu jačam odnos s Bogom i tako... I, naravno, sakramentalni život (misa, Sveta pričest, ispovijed, klanjanje Presvetom oltarskom sakramentu...) je izuzetno bitan.

Kad otvoriš srce Bogu, onda zapravo možeš biti beskrajno kreativan u slavljenju Njega pa molitvu ne promatraš kao nešto što moraš učiniti, već kao nešto što silno želiš učiniti.
Nuria Monfort is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2015., 08:39   #15
hvala svima od srca
__________________
...čuvan te...na dnu srca šta san šakon stiska samo za tebe....
Nevka is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2015., 15:32   #16
Najviše se trudim moliti i ljubiti Boga djelima i nakanama... nekada uspješno, nekada ne.

Molitveni život:
Očenaš, Zdravo Marijo, Slava Ocu
Anđeo Gospodnji molitva
Angelus u podne
Molitva raznih litanija npr. Krvi Isusovoj, Svim Svetima, Srcu Isusovu, Anđelima
Molitva prije i nakon jela
Sveta Krunica Radosna, Žalosna, Slavna i Krunica Svjetla
Krunica Srcu Isusovu - Zlatna Krunica... nekada pjevana
Molitva Krunice Božanskom Milosrđu... moja posebna ljubav
Redovito čitanje Svetog Pisma
Pjevanje duhovnih pjesama
Pjevanje Psalama
Grdo me čuti dok pjevam pa kada pjevam:


Molitva Duhu Svetom (obavezno prije početka mise )
Molitva svetom Mihaelu
Post ili uzdržavanje od hrane #grr%#%& aah.... uz duhovnu meditaciju
Ponekad samo u sebi "razgovaram" sa Bogom , Trojedinim Bogom koliko ga volim, volim volim... zahvaljujem Mu na svemu, osjećam i šaljem tu ljubav koju osjećam... ne znam kako to objasniti.Kroz riječi molitve, pjevanje psalama i duhovnih pjesama iskazivana ljubav.

I tak...

Zadnje uređivanje pozitivax : 12.04.2015. at 15:42.
pozitivax is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2015., 22:36   #17
najcesce zapocinjem dan Jutarnjom iz Časoslova
(molim sve kako ide jutarnji čas- himan, psalmi, čitanja... uz to dodam i osobnu molitvu gdje molim za svoje bliznje, prijatelje, svoj zivot, za Bozju volju) i otvorim si metodom slucajnog odabira neko evandelje

navecer prije spavanja izmolim Oce nas, Zdravo Mariju, Slava Ocu
caterina is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2015., 00:07   #18
Quote:
Tut-tut kaže: Pogledaj post
Danas počinje devetnica u čast Božjemu milosrđu.

Recu napaćenomu čovječanstvu da se privine na moje milosrdno srce i ja ću ga ispuniti mirom (Dn 1074).

Kako moliti?
PDF Letak: http://www.ofm.hr/pokret_krunice/ind...0milosrdju.pdf
može li se ta devetnica moliti bilo kojih 9 dana za redom u godini? npr.od danas do 6.5.2015.

što se tiče teme, moja je svakidašnja pobožnost KRUNICA obavezno, a ostalo kako kad - nekad misa,nekad Biblija, nekad čitanje duhovne literature i tako...
ChillOut Lounge is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2015., 16:19   #19
Quote:
ChillOut Lounge kaže: Pogledaj post
može li se ta devetnica moliti bilo kojih 9 dana za redom u godini?
Može.

Devetnica se može moliti u bilo koje drugo vrijeme.
Tut-tut is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.05.2015., 12:15   #20
Danas počinje svibanjska pobožnost Krunice BDM ....

Danas je dobro započeti i s devetnicom Bl. Ivana Merza, tako da deveti dan devetnice padne uoči 10.svibnja, spomendana blaženog Ivana, kada je ujedno i blagdan majke Božje Trsatske

osobno mogu posvjedočiti kako je dobro moliti se Gospodinu uz zagovor blaženog Ivana
__________________
Tražio sam Gospodina i on me usliša, izbavi me od straha svakoga....
jedrilicar is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:11.