Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo

Pravo Pravna pitanja. Podforumi: Nasljeđivanje, Prekršajno i kazneno pravo, Radno, socijalno i obiteljsko pravo, Nekretnine

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 05.04.2007., 22:15   #1
Zaštitari i njihove ovlasti

Zanima me koje točno ovlasti imaju zaštitari u velikim trgovinskim lancima. Da li smiju "legitimirati", pretresti i slično. Ako smiju, koje točno uvjete mora ispuniti "sumnjivac" da bi potpao pod njihovu nadležnost?
mwm is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2007., 23:31   #2
Bože sveti..pa dobro što si učinio..?
PERLA_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2007., 23:42   #3
Quote:
PERLA-zd kaže: Pogledaj post
Bože sveti..pa dobro što si učinio..?
Apsolutno ništa, zato i pitam.
mwm is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2007., 01:10   #4
Quote:
mwm kaže: Pogledaj post
Zanima me koje točno ovlasti imaju zaštitari u velikim trgovinskim lancima. Da li smiju "legitimirati", pretresti i slično. Ako smiju, koje točno uvjete mora ispuniti "sumnjivac" da bi potpao pod njihovu nadležnost?
Ima te pravo zadržati,legitimirati i pretresti u štićenom prostoru,znači,u ovom slučaju,unutar trgovačkog lanca, ako postoji osnovana sumnja u kazneno ili prekršajno djelo i potrebno je utvrditi ili razjasniti činjenice,te imaju obavezu obavijestiti o zadržavanju i razlogu zadržavanja policiju,zatim osigurati mjesto događaja i zadržati osumnjičene(kao i svjedoke) do dolaska policije.
__________________
There is no greater power in the universe than the need for freedom.
danaye is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2007., 07:51   #5
Quote:
danaye kaže: Pogledaj post
Ima te pravo zadržati,legitimirati i pretresti u štićenom prostoru,znači,u ovom slučaju,unutar trgovačkog lanca, ako postoji osnovana sumnja u kazneno ili prekršajno djelo i potrebno je utvrditi ili razjasniti činjenice,te imaju obavezu obavijestiti o zadržavanju i razlogu zadržavanja policiju,zatim osigurati mjesto događaja i zadržati osumnjičene(kao i svjedoke) do dolaska policije.
Hvala.
Što ako odbijem i tražim uredovanje policije? Imam li na to pravo?
mwm is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2007., 08:34   #6
samo da pitam...

danaye, jesi li siguran u ovaj dio sa legitimiranjem?
mirkov high kick is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2007., 09:19   #7
nemaju te pravo legitimirati
ali , imaju te pravo zadrzati do dolaska policije
takoder , nemaju te pravo pretresati
dakle , tvoja je dobra volja hoces li im pokazati osobnu i dozvoliti da razgledavaju tvoje stvari
zastitar jedino ima ovlasti da te zadrzi do dolaska policije
ZgSash is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2007., 09:25   #8
Quote:
zg_sash kaže: Pogledaj post
nemaju te pravo legitimirati
ali , imaju te pravo zadrzati do dolaska policije
takoder , nemaju te pravo pretresati
dakle , tvoja je dobra volja hoces li im pokazati osobnu i dozvoliti da razgledavaju tvoje stvari
zastitar jedino ima ovlasti da te zadrzi do dolaska policije
Ovo mi zvuči logičnije. Dakle, mogu odbiti legitimiranje i zatražiti da to napravi policija.
mwm is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2007., 09:29   #9
ti odbijes legitimiranje , a njihova je duznost da obavijeste policiju
jednako tako , nemaju prava zajebavati ljude bez razloga i zato jer im je dosadno ici okolo i legitimirati i raditi pretrese
slijed je razlog - zaustavljanje - zadrzavanje - policija
ZgSash is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2007., 09:33   #10
Quote:
zg_sash kaže: Pogledaj post
ti odbijes legitimiranje , a njihova je duznost da obavijeste policiju
jednako tako , nemaju prava zajebavati ljude bez razloga i zato jer im je dosadno ici okolo i legitimirati i raditi pretrese
slijed je razlog - zaustavljanje - zadrzavanje - policija
Vidi, point i jest upravo u tome da razloga nije bilo. Zato i jesam htio zvati policiju, a on ne. Radi se o jedva punoljetnom klincu kubojskog koraka, mislim da ti je sve jasno.
mwm is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2007., 09:55   #11
trebao si zvati ti i pozaliti se na maltretiranje , ili bar zahtijevati razgovor s njegovim sefom
dececima obuku uniformicu i onda oni misle da su NYPD i da mogu okolo zajebavati ljude
ZgSash is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2007., 09:57   #12
Quote:
zg_sash kaže: Pogledaj post
trebao si zvati ti i pozaliti se na maltretiranje , ili bar zahtijevati razgovor s njegovim sefom
dececima obuku uniformicu i onda oni misle da su NYPD i da mogu okolo zajebavati ljude
Da, razgovarao sam sa šefom. I to ne baš ljubazno, tako da nije bilo potrebe za policijom.
Ali me stvarno interesiraju njihove zakonske ovlasti, izgleda da je dobro znati takve stvari. Nažalost.
mwm is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2007., 10:21   #13
Quote:
mwm kaže: Pogledaj post
Vidi, point i jest upravo u tome da razloga nije bilo. Zato i jesam htio zvati policiju, a on ne. Radi se o jedva punoljetnom klincu kubojskog koraka, mislim da ti je sve jasno.

Mog prijatelja u Splitu poceo zajebavat jedan takav.Prijatelj uzeo mobitel ,nazvao 112 i zamolio da ga spoje sa policijom. Jel treba reći da je zajebavanje prestalo
Morski. is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2007., 00:23   #14
Quote:
mirkov high kick kaže: Pogledaj post
samo da pitam...

danaye, jesi li siguran u ovaj dio sa legitimiranjem?
Ima pravo legitimirati (kao i npr. onaj zetov(kak se taj zove,nemrem se sad sjetiti).
No isto tako osoba ima pravo odbiti legitimiranje,pretres etc. i tad je zaštitarova dužnost(ne pravo) pozvati policiju i zadržati osobu do dolaska policije(i ima pravo upotrijebiti sredstva prisile ako osoba proba zbrisati).
To je ta razlika(primjeti da ne spominjem ovlast već pravo).
Sve ovo,naravno, vrijedi samo i jedino za štićeni prostor i unutar istog.

Ili da banaliziram,ako recimo u metrou pri izlazu ne dozvoliš uvid u sadržaj vrečice i ne daš onom na izlazu račun na potvrdu ima PRAVO prvenstveno zatražiti uvid u sadržaj vrečice zatim zatražiti te osobnu,i nakon toga pozvati policiju i zadržati te doi dolaska iste.Isto vrijedi i ako zazvoniš ima pravo zatražiti pretres etc.Izvan štićenog prostora to nema pravo.

Razlika(od policijskih ovlasti) je u tome da ti imaš pravo odbiti.I onda taj zaštitar zove policiju koja(daje razloge etc) koja dalje postupa po ovlastima i zakonu.
__________________
There is no greater power in the universe than the need for freedom.
danaye is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2007., 00:27   #15
Quote:
mwm kaže: Pogledaj post
Da, razgovarao sam sa šefom. I to ne baš ljubazno, tako da nije bilo potrebe za policijom.
Ali me stvarno interesiraju njihove zakonske ovlasti, izgleda da je dobro znati takve stvari. Nažalost.
narodne novine
zakon

U svakom slučaju pri bilo kakvom takvom slučaju kao što se tebi desio napravio si najbolje- tražio pretpostavljenog i (eventualni)poziv policiji.
__________________
There is no greater power in the universe than the need for freedom.
danaye is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2007., 09:29   #16
Quote:
danaye kaže: Pogledaj post
narodne novine
zakon

U svakom slučaju pri bilo kakvom takvom slučaju kao što se tebi desio napravio si najbolje- tražio pretpostavljenog i (eventualni)poziv policiji.
E, to.
Hvala.
mwm is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2008., 02:52   #17
Ovlasti zaštitara - skupna tema

Ovako...evo, iznosim friški slučaj...
Naime, grupa prijatelja ne uputila u kafić u kojem na ulazu stoje zaštitari...ulaze u kafić i jedan od njih prolazi pored zaštitara, on navodno, kažem navodno, jer jedan prijatelj koji je prošao nije čuo njegov zahtjev, traži osobne iskaznice. Radnja se odvija oko 2 sata poslije ponoći. Zaštitar fizički nasrće na osobu koja je prošla pored njega bez pokazivanja osobne iskaznice i izbacuje ga iz ugostiteljskog objekta, dok ostale legitimira i pušta unutra.
Moje pitanje je, dali zaštitar smije legitimirati? Tko je sve ovlašten da legitimira? Ima li on pravne osnove da izbacuje iz ugostiteljskog objekta, unatoč tome što je dotična osoba punoljetna i što nije remetila red i mir. I koje su ovlasti zaštitara u ugostiteljskim objektima?
Pitanje je postavljeno iz razloga što ta osoba koja je izbačena voljom tog zaštitara, unatoč tome što je punoljetna i nije bila pod utjecajem alkohola, nije smjela ući u ugostiteljski objekt iz razloga što se, navodno, oglušila na zahtjev za legitimacijom.
Ima li tu pravne osnove za tužbu?
Dngy is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2008., 03:00   #18
ne znam zakon u hrvatska, ali ovdje ne bi bilo osnova za tuzbu. ako je taj object privatni, zastitari su de facto zastupnici od vlasnika objecta, i mogu trazit osobne iskaznice, pored tog mogu primjerice pustit uc jedino zene, ili jedino maskirane, ili jedino osobe sa clanska iskaznica, sve dokle to nije suprotno od superiorni zakoni koji to uredjuju (ne moze ne pustit nekoga jel je primjerice crnac). sad ovo drugo je uglavnom localno.
iva_cf is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2008., 23:02   #19
Nema pravne tuzbe, u zakonu lijepo pise da zastitar stiti sticeni objekt koji mu je radnim nalogom,odnosno ugovorom definiran, te na tom prostoru ima pravo legitimirati osobu koja ulazi/izlazi ili se krece tim prostorom (uvidom u indetifikacijske dokumente, osobna, putovnica..), takodjer ima pravo i zadrzati tu osobu u prekrsajnom/krivicnom djelu do dolaska policije.

Znaci, zastitar u banci/kaficu/skladistu... ima pravo od tebe zatraziti osobnu kartu, tvoje je pravo ne dati je, no tada ne ulazis u doticni prostor. Takodjer ukoliko u ducanu u kojem ima zastitara ukrades nesto,imaju te pravo zadrzati do dolaska policije.
zelky is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2008., 23:15   #20
Quote:
zelky kaže: Pogledaj post
Nema pravne tuzbe, u zakonu lijepo pise da zastitar stiti sticeni objekt koji mu je radnim nalogom,odnosno ugovorom definiran, te na tom prostoru ima pravo legitimirati osobu koja ulazi/izlazi ili se krece tim prostorom (uvidom u indetifikacijske dokumente, osobna, putovnica..), takodjer ima pravo i zadrzati tu osobu u prekrsajnom/krivicnom djelu do dolaska policije.

Znaci, zastitar u banci/kaficu/skladistu... ima pravo od tebe zatraziti osobnu kartu, tvoje je pravo ne dati je, no tada ne ulazis u doticni prostor. Takodjer ukoliko u ducanu u kojem ima zastitara ukrades nesto,imaju te pravo zadrzati do dolaska policije.
u kojem zakonu i u kojem clanaku pise da te neki zastitar moze traziti osobnu iskaznicu tj. moze ju traziti ali to ne znaci da ju moras i dati, naime tko je on?

kaj se tice ducana ako ukrades nesto njegova je duznost da te zadrzi do dolaska policije jer ga za to placa poslodavac, ali to nema nikakve veze sa zakonom, barem koliko je meni poznato, ako zbrises ne moze te nesto posebno naganjati..., kao sto te moze policija, mislim da je tu ipak mala razlika imedu policije i zastitara
jer onda bi svaka susa mogla traziti tvoje osobne podatke, al dobro kaj ja znam, koji zakon i koji clanak u tom zakonu? gdje to pise?
__________________
život je lijep !
emanuela is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:48.