Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo

Pravo Pravna pitanja. Podforumi: Nasljeđivanje, Prekršajno i kazneno pravo, Radno, socijalno i obiteljsko pravo, Nekretnine

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 29.08.2011., 18:25   #181
Kak je dobro sto nitko nije procitao ni prvu stranicu teme, pa se opet sve vrti u krug

Da, smiju.
Katrin is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2011., 21:48   #182
Quote:
Ruralna kaže: Pogledaj post
Ne kužim.
Zar nije policija jedina koga nekoga može legitimirati na temelju osobne? Tko daje ovlasti zaštitarima da ti uzimaju dokumente?
Članak 27.

Ovlasti osoba kojima je izdano dopuštenje za obavljanje poslova tjelesne zaštite su:

1. provjera identiteta osoba,
2. davanje upozorenja i zapovjedi,
3. privremeno ograničenje slobode kretanja,
4. pregled osoba, predmeta i prometnih sredstava,
5. osiguranje mjesta događaja,
6. uporaba čuvarskog psa,
7. uporaba tjelesne snage,
8. uporaba vatrenog oružja.

Čuvari ne mogu koristiti ovlasti iz točke 3., 6., 7. i 8. stavka 1. ovoga članka.

Članak 28.

Zaštitari i čuvari svoje ovlasti mogu primijeniti samo u objektima i prostorima iz članka 8. ovoga Zakona.


http://narodne-novine.nn.hr/clanci/s...04_68_796.html
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2011., 00:14   #183
Quote:
sivkić kaže: Pogledaj post
Čuvari ne mogu (...)
Kako građanin može razlikovati čuvara od zaštitara? Npr. policajca prepoznajemo po znački i/ili natpisu "Policija".
tome is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2011., 00:22   #184
Po iskaznici valjda

Po ovome ispada da te svaka budaletina može zaustaviti i pregledati stvari, legitimirati kad mu padne na pamet i bez posebnog razloga Pa danas je gotovo svaki objekt čuvan.

Ok, može uzeti osobnu da utvrdi identitet, a gdje a su granice pretresa?
Fotokopiranje dokumenata, fotografiranje stvari u osobnom vlasništvu? Što se i na to treba pristati?
Kako mi to sve skupa ide na živce.
Ruralna is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2011., 00:36   #185
Ovo i mene zanima, imaju li ti licencirani zaštitari kojima su dane te ovlasti kakve standardizirane značke ili bilo koju legitimaciju koju su dužni kao i policija pokazati, jer svatko može dati tiskat majicu s natpisom Security i slično?
OliverZG is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2011., 01:04   #186
Quote:
oliver2 kaže: Pogledaj post
Ovo i mene zanima, imaju li ti licencirani zaštitari kojima su dane te ovlasti kakve standardizirane značke ili bilo koju legitimaciju koju su dužni kao i policija pokazati, jer svatko može dati tiskat majicu s natpisom Security i slično?
imaju zaštitarsku iskaznicu koja mora biti istaknuta na vidljivom mjestu, a na poleđini piše koje su ovlasti zaštitara tako da se raznim pametnjakovićima može gurnuti pod nos kad im nije jasno otkud "budaletini" pravo da ih legitimira
UnknownRoad is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2011., 01:33   #187
Quote:
UnknownRoad kaže: Pogledaj post
imaju zaštitarsku iskaznicu koja mora biti istaknuta na vidljivom mjestu, a na poleđini piše koje su ovlasti zaštitara tako da se raznim pametnjakovićima može gurnuti pod nos kad im nije jasno otkud "budaletini" pravo da ih legitimira
OK hvala, nije meni do toga da se protivim ovlastima nego me zanima.

Dali ta iskaznica ima neki štambilj odnosno dali su standardizirane za sve zaštitarske tvrtke ili je samo kao iskaznica za videoteku - plastificirani papir?
OliverZG is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2011., 07:38   #188
S time da se je moje pitanje ranije odnosilo na razliku između zaštitara i čuvara.

Naime, vidim da sada svi imaju uniforme zaštitarskih firmi - ja sam mislio da su sve to zaštitari. Tek čitajući ovaj gore citirani članak zakona vidim da zakon definira i čuvara kao posebnu zakonom uređenu funkciju.
tome is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2011., 20:35   #189
Quote:
oliver2 kaže: Pogledaj post
OK hvala, nije meni do toga da se protivim ovlastima nego me zanima.

Dali ta iskaznica ima neki štambilj odnosno dali su standardizirane za sve zaštitarske tvrtke ili je samo kao iskaznica za videoteku - plastificirani papir?
Država izdaje standardizirane iskaznice nakon što su zaštitari prošli policijsku provjeru i nakon što su položili ispit u MUP-u.

Quote:
tome kaže: Pogledaj post
S time da se je moje pitanje ranije odnosilo na razliku između zaštitara i čuvara.

Naime, vidim da sada svi imaju uniforme zaštitarskih firmi - ja sam mislio da su sve to zaštitari. Tek čitajući ovaj gore citirani članak zakona vidim da zakon definira i čuvara kao posebnu zakonom uređenu funkciju.
Glavna razlika između čuvara i zaštitara je što zaštitari imaju ovlasti za korištenje vatrenog oružja i upotrebu sile (iako im je bolje da izbjegavaju i jedno i drugo ).
C-blok is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2011., 21:09   #190
Quote:
tome kaže: Pogledaj post
Kako građanin može razlikovati čuvara od zaštitara? Npr. policajca prepoznajemo po znački i/ili natpisu "Policija".
Obrazac čuvarske iskaznice (Obrazac 1) zelene je boje i na prednjoj strani sadrži:
– u gornjem lijevom dijelu, grb Republike Hrvatske, tiskan u izvornim bojama;
– u gornjem desnom dijelu, tekst »REPUBLIKA HRVATSKA«;
– ispod teksta »REPUBLIKA HRVATSKA«, tekst »ČUVARSKA ISKAZNICA«;
– prostor za upis imena i prezimena čuvara;
– ispod prostora za upis imena i prezimena, tekst »ČUVAR«;
– u donjem lijevom kutu ispod grba RH, mjesto za sliku, izmjere 30 mm ´ 35 mm;
– prostor za upis serijskog broj iskaznice.

Na poleđini Obrasca 1 tiskan je tekst o ovlastima čuvara koji glasi:......


Obrazac zaštitarske iskaznice (Obrazac 2) plave je boje i na prednjoj strani sadrži:
– u gornjem lijevom dijelu, grb Republike Hrvatske, tiskan u izvornim bojama;
– u gornjem desnom dijelu, tekst »REPUBLIKA HRVATSKA«;
– ispod teksta »REPUBLIKA HRVATSKA«, tekst »ZAŠTITARSKA ISKAZNICA«;
– prostor za upis imena i prezimena zaštitara;
– ispod prostora za upis imena i prezimena, tekst »ZAŠTITAR«; – u donjem lijevom kutu ispod grba RH, mjesto za sliku, izmjere 30 mm ´ 35 mm;
– prostor za upis serijskog broj iskaznce

http://narodne-novine.nn.hr/default.aspx

Quote:
Ruralna kaže: Pogledaj post
Po iskaznici valjda

Po ovome ispada da te svaka budaletina može zaustaviti i pregledati stvari, legitimirati kad mu padne na pamet i bez posebnog razloga Pa danas je gotovo svaki objekt čuvan.

Ok, može uzeti osobnu da utvrdi identitet, a gdje a su granice pretresa?
"Čuvar i zaštitar su ovlašteni obavljati pregled osoba, predmeta koje osoba sa sobom nosi i prometnog sredstva kada je to nužno radi pronalaska predmeta koji mogu biti predmet kaznenog djela ili prekršaja, koji su namijenjeni kao sredstvo za izvršenje kaznenog djela ili prekršaja ili predmeta koji mogu poslužiti kao dokaz u kaznenom ili prekršajnom postupku ili predmeta koji se mogu koristiti za uništenje i oštećenje objekta koji se štiti i predmeta podobnih za napad ili samoozljeđivanje.

Pregledom osobe smatra se uvid u sadržaj odjeće i obuće."
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2011., 19:55   #191
Hvala:
tome is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2011., 14:30   #192
Quote:
sivkić kaže: Pogledaj post
"Čuvar i zaštitar su ovlašteni obavljati pregled osoba, predmeta koje osoba sa sobom nosi i prometnog sredstva kada je to nužno radi pronalaska predmeta koji mogu biti predmet kaznenog djela ili prekršaja, koji su namijenjeni kao sredstvo za izvršenje kaznenog djela ili prekršaja ili predmeta koji mogu poslužiti kao dokaz u kaznenom ili prekršajnom postupku ili predmeta koji se mogu koristiti za uništenje i oštećenje objekta koji se štiti i predmeta podobnih za napad ili samoozljeđivanje.

Pregledom osobe smatra se uvid u sadržaj odjeće i obuće."
O no što mene zanima je:

Pretpostavljam da je upotreba sile za legitimiranje i pretres debelo prekoračenje ovlasti, pa me zanima ako osoba odbije sve to a ne bježi niti remeti javni red i mir, što zaštitar može?

I koja je procedura? Policija? I koja je kazna za odbijanje pretresa od strane zaštitara?
Alfa Romeo is online now  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2011., 08:38   #193
Nema sile kod legitimiranja i pretrage.Zvat će policiju da utvrdi identitet ili obavi pregled.1000-5000 kn ako ne želiš otvorit zatvoreni predmet ili pretinac u vozilu.
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2011., 14:47   #194
Quote:
sivkić kaže: Pogledaj post
1000-5000 kn ako ne želiš otvorit zatvoreni predmet ili pretinac u vozilu.
Ha? Po kojem zakonu?
Garofeeder is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2011., 09:01   #195
Ha,po ovome, čl.65 dt.1 t.8 (NN31/10)
http://www.mup.hr/145.aspx
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2011., 16:04   #196
Quote:
sivkić kaže: Pogledaj post
Ha,po ovome, čl.65 dt.1 t.8 (NN31/10)
http://www.mup.hr/145.aspx
Vis, nisam znao... Dobro da se negdje nisam poceo klincit
Garofeeder is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2012., 18:13   #197
Ovlasti zaštitara u trgovinama

Imam jedno pitanje i odgovor bi mi trebao biti pravno obrazložen. Uglavnom, bit ću konkretna, je li zaštitar Sokola ima pravo u Konzumu pregledavati torbe i brećice zaposlenica koje završavaju s poslom i pošteno odrade svoje radno vrijeme? Ako da, molim naziv Zakona u kojem je to opisano ili ako nemoaju, gdje je pak to regulirano. Zahvaljujem na odgovoru
__________________
A2009/M2012/M2014
wilmica_st is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2012., 18:19   #198
Quote:
wilmica_st kaže: Pogledaj post
Imam jedno pitanje i odgovor bi mi trebao biti pravno obrazložen. Uglavnom, bit ću konkretna, je li zaštitar Sokola ima pravo u Konzumu pregledavati torbe i brećice zaposlenica koje završavaju s poslom i pošteno odrade svoje radno vrijeme? Ako da, molim naziv Zakona u kojem je to opisano ili ako nemoaju, gdje je pak to regulirano. Zahvaljujem na odgovoru
Ima pravo pregledavati sve u svom perimetru (krugu djelovanja), bio kupac, prodavač...smije i inspektora koji nadgleda njegov rad pretraživati, kamoli ne prodavačicu (ovo sa "pošteno" ti je bezveze i bespotrebno). Kako znam? Pogodi . Zakon o privatnoj zaštiti ili tako nekako, ne da mi se gledati jel imao kakve izmjene u sadržaju i nazivu, nisam se njime bavila zadnje tri godine...
__________________
"Radeći bilo što, postajemo bilo tko.""Be excellent to yourself."
Poruka za svaku debeljucu/debeljka koji ovo čita...
Victora is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2012., 20:53   #199
http://www.mup.hr/145.aspx
čl.27 i 35
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2023., 16:43   #200
Gotovo sve ste više manje rekli ali ipak evo link s bloga koji sam objavio prije više od godine dana...

https://mysterytrain1.blogspot.com/2...-kako.html?m=1
johnny11 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:34.