Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Domovinski rat

Domovinski rat Domovinski rat bez politike

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 07.04.2008., 21:59   #41
Raspad Zdruga

O raspadu Zdruga se malo priča i kako je država zajebala hrpu momaka (kadeta) sa zadnje selektivne obuke.Za vrijeme zadnje selektivne obuke u Gakovu '98 umire Šušak i dolazi novi ministar obrane.Obuka završava a oni koji su ostali šalju se u Pulu i nakon mjesec -dva dobivaju nogu u dupe i kući .Kao da nije ništa bilo.

O obuci je suludo pričati ,može se pričati samo s onima koji su bili na njoj i koji su bili instruktori .Ostalima je jednostavno bolje ne pričati jer ne vjeruju.Moja žena nije znala ništa o njoj sve dok jednom slučajno nisam naletio na instruktora s obuke i dok nismo započeli priču koja je trajala i trajala .Sve je čula i bila je šokirana .Rekla mi je da joj je jasno zašto joj o tome nisam nikada pričao jer mi nebi vjerovala 80 % priče.


Mogu samo reći da je film G.I.Jane kamilica za obuku 1.H.G.Zdruga. Neki dečki i dan danas pričaju o tim danima i krivo nam je što se završila priča tako.

Poznajem momka koji je dao otkaz u firmi i prošao obuku .Kasnije je dobio nogu ,a u firmu se nije mogao vratiti .ne znam gdje je danas.Sve u svemu Zdrugovci su bila srčana ekipa mladih momaka koje bi svaka vojska rado imala

VIRIBUS UNITIS
bobac is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2008., 22:14   #42
ljudi primite se olovke i napišite ono što smijete

narod za kojiste se borili ima pravo znati
bana002 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2008., 14:51   #43
Quote:
bobac kaže: Pogledaj post
Mogu samo reći da je film G.I.Jane kamilica za obuku 1.H.G.Zdruga.
naravno

a kaj mislis o selektivnoj obuci di ti je zadnji dio prvojera u ratnim uvjetima (pravom ratu)
i onda se jedva ziv vratis u bazu i kazu ti da nisi proso i mozes na razduzenje i kuci
da me nebi krivo shvatili
tek pod pritiskom se vidi ko kak funkcionira
zdrug je imal sredstva da napravi takve uvjete
da sto bolje docara rat polaznicima
i onda napravi selekciju

jer neko moze bit pravi rambo na obuci
al dok ne zuji, roka i jauce oko tebe neznas ko je kakav
JoZ@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2008., 16:46   #44
Gakovo

Upravo to .Na obuci se htjelo dočarati što realnije ratna situacija i vidljivo je bilo da je smisao Zdruga je bio stvarno "Svi za jednog jedan za sve" individualci su brzo locirani i "natjerani" da odustanu.Teško je reći kako bi se to sve pokazalo u ratu ali je sigurno to da su "pederi" se isfiltrirali kroz obuku ,jednostavno ako si čovjek "šupak" i ako nisi za ekipu ne možeš se provući .

Nije tu bilo tjeranja već odustajanja i već u prvih petnaest dana od 150 kadeta ostalo je pedesetak.Samo prvi dan na postrojavanju u Rakitju ,dakle prije nego što se došlo u kamp Gakovo mislim da je odustalo petnaestak kadeta .

Činjenica da je veliku ulogu igrala i sreća .Sjećam se da je instruktoru B. nakon nekih desetak dana bilo žao što jedan kadet mora otići ,imao je sranja s bubrezima i propišao je krv ,odvezla ga je hitna koja je inaće često dolazila u kamp.Instruktor je rekao "ovaj mi je bio jedan od najboljih kadeta i želio bih ga vidjeti na sljedećoj obuci".


Kažem još jednom .Puno se serenda po Zdrugu ali svaka država i vojska bi takve dečke vrlo rado htjela imati u svojim redovima .Hrvatska jedino što može spustit kapu dole pred tom postrojbom i biti ponosna što je postojala.
bobac is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2008., 17:46   #45
Američke Zelene beretke su jednom prilikom pri posjetu pitale u MORH-u ,gdje je ona najelitnija postrojba s kojom smo surađivali,A ovi odgovore da je rasformirana ,zelene beretke su ostale u šoku i rekli to je jedina postrojba koja vam je bila ustrojena ,profesionalna i najspremnija za sve zadaće.Navodno je kasnije i Mesiću bilo krivo šta je napravio zajedno sa Račanom ,kad su spoznali svoju grešku.
commandoscro is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2008., 17:47   #46
Osnovana je UDRUGA RATNIH VETERANA 1.HGZdruga
commandoscro is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2008., 18:12   #47
Sad si me posjetio.
Ne znam o kome je bio riječ ali bili su Amerikanci ili Englezi.

Jednu noć lupe nam uzbunu ili dril ,nebitno .I sad mi zadužujemo balvane s kojima smo trčali po brdima (Naš balvan smo nazvali "Marisol" ),pogledam lijevo i vidim zapovjednika kampa s nekim likovima koji su pričali engleski i dođoše još njih par s kamerama. Okrenuo sam se prema ekipi koja je držala ostatak balvana i rekao "Al' ćemo večeras najebat" .Bogami bio sam u pravu
bobac is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2008., 18:21   #48
Quote:
nino01 kaže: Pogledaj post
sorry nisam bil u mogućnosti odgovorit a kaj se tiče ljudi u 1.HGZ-u 60 % iz BIH a ostali iz svih krajeva HR. Bojna Zrinski 85% iz BIH ostali iz HR i par stranaca. Ja sam bil u oklopu (PULA). Čitam o Anti Šaškoru i mogu jedino reči da mi je bila čast ratovati s njim a bio sam vrlo blizu kad je nastradal, treba spomenuti još jednog kolegu koji je tad poginul, ranjeno je par ljudi uključujući i gen. Filipović
Moj prijatelj iz ZG je bio u cijelo vrijeme postojanja zdruga pa nije dobio ništa ni čin ni lovu, samo 40% invalidnosti i PTSP. Dočakala ga je zatvorena firma i biro.
Sada gradi cestu Rijeka - Zagreb.
__________________
Kupujem Lego kockice sa kutijama ili bez njih, može i na kilu :).Ponude na Pm ili email.
lakuda is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2008., 20:09   #49
Quote:
bobac kaže: Pogledaj post
Upravo to .Na obuci se htjelo dočarati što realnije ratna situacija i vidljivo je bilo da je smisao Zdruga je bio stvarno "Svi za jednog jedan za sve" individualci su brzo locirani i "natjerani" da odustanu.Teško je reći kako bi se to sve pokazalo u ratu ali je sigurno to da su "pederi" se isfiltrirali kroz obuku ,jednostavno ako si čovjek "šupak" i ako nisi za ekipu ne možeš se provući
sistem legije
to im ja stalno pricam na topicu o odlasku u legiju
al neki nikak da shvate

steta zdruga
al jebga kad je bio takoreci privatna vojska
nisu ih trebali ukinut
staru vojsku u obucne centre da prenose znanje mladima
ostatak pripojit IDSovima (izvidnicko diverzantskim satnijama)
JoZ@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2008., 20:23   #50
steta zdruga

Quote:
JoZ@ kaže: Pogledaj post
sistem legije
to im ja stalno pricam na topicu o odlasku u legiju
al neki nikak da shvate

steta zdruga
al jebga kad je bio takoreci privatna vojska
nisu ih trebali ukinut
staru vojsku u obucne centre da prenose znanje mladima
ostatak pripojit IDSovima (izvidnicko diverzantskim satnijama)


Od zdruga je nastala bojna za specijalna djelovanja. A što se tiče privatne vojske dali stvarno to misliš ili si samo tako čuo pa i ti govoriš.
LALA30 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2008., 20:28   #51
Quote:
LALA30 kaže: Pogledaj post
Od zdruga je nastala bojna za specijalna djelovanja. A što se tiče privatne vojske dali stvarno to misliš ili si samo tako čuo pa i ti govoriš.
joj
BSD sam totalno zaboravil
al tam su ljudi i iz sepurina

stvarno tak mislim (al mozda sam se krivo izrazil sa privatna )
bili su vojska u vojsci
obicna VP im nije mogla nis jer su imali svoju
itd. ima toga
ne mislim direktno na zdrug
nego kompletno sa zborom
JoZ@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2008., 20:45   #52
Quote:
JoZ@ kaže: Pogledaj post
joj
BSD sam totalno zaboravil
al tam su ljudi i iz sepurina

stvarno tak mislim (al mozda sam se krivo izrazil sa privatna )
bili su vojska u vojsci
obicna VP im nije mogla nis jer su imali svoju
itd. ima toga
ne mislim direktno na zdrug
nego kompletno sa zborom
Nije to privatna vojska nego sustav( zdrug je bio pod stožerna postrojba ). Bio je iznad KoV u kojem je obična VP itd.
LALA30 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2008., 20:48   #53
Quote:
LALA30 kaže: Pogledaj post
Nije to privatna vojska nego sustav( zdrug je bio pod stožerna postrojba ). Bio je iznad KoV u kojem je obična VP itd.
gle
htio ti to priznat il ne
bili su vojska u vojsci
a zasto
to znas i sam
necu o politici i mrtvima na ovom PDFu
pametnom dosta
JoZ@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2008., 20:59   #54
Quote:
JoZ@ kaže: Pogledaj post
gle
htio ti to priznat il ne
bili su vojska u vojsci
a zasto
to znas i sam
necu o politici i mrtvima na ovom PDFu
pametnom dosta


Koliko ja shvaćam Zdrug je odgovarao vrhu vlasti-ministru obrane i Predsjedniku.
Tako da su bili iznad "obične" vojske,bar što se toga tiče
__________________
Timski igrač
Pilatus is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2008., 21:21   #55
Quote:
JoZ@ kaže: Pogledaj post
gle
htio ti to priznat il ne
bili su vojska u vojsci
a zasto
to znas i sam
Naravno da Zbor/Zdrug nije bila privatna vojska ali zbog vrlo specifičnog zapovjednog lanca nije bio ni daleko od tog opisa. Nažalost, to mu je i bila smrtna presuda nakon izbora 2000te jer su neki sumnjali da se jedinica može upotrijebiti u nekim drugim zadaćama. Nedemokratskim. Koliko je to bilo realno ili ne, ne bih o tome.
__________________
..Tako je dirljiva ta briga neutralnih objektivnih i zabrinutih treba pregovarati za Ukrajinu, rastopim se od te empatije.
Roy is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2008., 10:46   #56
LALA30
Registrirani korisnik

Registracija: Apr 2007.
Lokacija: VG
Postova: 9

pa mi smo susjedi
JoZ@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2008., 10:56   #57
zanimaju me akcije kojima je zdrug učestvovao i u sklopu kojih operacija , kakvog su karaktera i uspiješnost borbenog djelovanja ?
siniša is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2008., 11:06   #58
Quote:
siniša kaže: Pogledaj post
zanimaju me akcije kojima je zdrug učestvovao i u sklopu kojih operacija , kakvog su karaktera i uspiješnost borbenog djelovanja ?
Quote:
JoZ@ kaže: Pogledaj post
njihov ratni put je misterija
bar za mene
nasluso sam se svakakvih prica
tak da neznam kaj je istina a kaj ne
Quote:
JoZ@ kaže: Pogledaj post
nemam pojma
ja ih nigdje nisam srel ni na jednom terenu
Quote:
porga kaže: Pogledaj post
I meni su oni misterija.
dovoljno

ak ima koji zdrugovac (al onaj koji je bil u postrojbi do 95g nek napise)
pisanje onih koji su dosli kasnije me ne zanima
JoZ@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2008., 11:35   #59
zdrug

ja sam bio a zašto te zanima.
LALA30 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2008., 11:39   #60
zdrug

zdrug od osnutka 1994 sudjelovao je Zima 94,skok 1,2, bjlesak, ljeto 95, oluja, maestral i južni potez.
LALA30 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:17.