Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo

Pravo Pravna pitanja. Podforumi: Nasljeđivanje, Prekršajno i kazneno pravo, Radno, socijalno i obiteljsko pravo, Nekretnine

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 05.12.2005., 16:36   #21
Evo, ako nekog interesira...iako, od srece, nisam dobro zapamtila zadnji dio

Prilikom ovjeravanja ugovora o kupoprodaji nekretnine, naplacuje se i ovjerava uglavnom samo potpis prodavatelja, dakle 52 kn. U iznimnim slucajevima, potrebno je ovjeriti i potpis kupca pa je onda to jos 52 kn i za tu lovu se dobiva 4 kopije ugovora. Ako je potrebno jos kopija ( a je), svaka sljedeca kopija je 15 kn, ali ne znam da li po ugovoru ili po potpisu. Tu sam vec bila ful sretna jer ispada da skoro pa nema sansi da dodjem do onih 700, 800 kunica pa nisam vise slusala pozorno.
sara4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2005., 17:02   #22
eto da ja vama dam odgovor na moje pitanje..
dakle 6 ugovora i 4 papira o dužnicima i ono što ide firmama u kojoj smo zaposleni... tih 6 ugovora se kao solemniziraju (ili tako nekako) što ide po vrijednosti kredita a ovo drugo se ovjerava...vrijednost kredita u našem slučaju je bio 5000 eura... daklem, dođemo mi, teta jako ljubazna, pročita nam što potpisujemo i hladnokrvno to naplati 960 kuna....

ajmo svi u javne bilježnike.....

ceporex is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2005., 17:07   #23
joj, joj nisam vam rekla najvažnije....
daklem njezine usluge su bile oko 660 kuna ali 300 kuna košta nekakav oglas u narodnim novinama.... mi ono složili malo upitne face ali ok...moramo to obaviti...kasnije ja to malo provjerila i stvarno, sve je po regulama.... ljudi se još čude kako smo se mi iznenadili na takvu cijenu...kao 'tako nešto ste trebali očekivati'.... kasnije sam čula priče o masovnom odlasku odvjetnika u javnobilježničke vode upravo zbog ove divne zarade....

ceporex is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2005., 20:18   #24
Znam da Vama nema veze ovo sta cu sada ispricati, ali moram to "izbacit iz sebe".

Ja sam pred 3 godine trebala ovjerit neku potvrdu za fax i kako nisam stigla doma, kazem ovjerit cu u Italiji (tu studiram). I dođem ja kod javnog bilj., nabaci ona meni 2 pecata i 2 potpisa (na 2 kopije) i kaze: Posto si student napravit cu ti popust, naplatit cu ti samo jednu kopiju. Ja se lijepo zahvaljujem, a ona mrtva hladna: 50 eura! Ljudi moji, ja se skoro srusila! Pomislila sam si sta bi bilo da mi je naplatila obje, 100e bim spiskala na 2 papira?? Ili bi mozda rekla.. Teta, samo da idem pitat mamu novac - i zbrisala!
Elenoar is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2005., 22:50   #25
prvo, ovjera i solemnizacija su različite stvari, sa različitom količinom angažmana vremena javnog bilježnika...

drugo, niti odvjetnici niti ostali ne mogu masovno u javne bilježnike, njih ima određen broj i tek kad neki prestane s radom otvara se natječaj, moraju imati pravosudni, javnobilježnički i pet godina iskustva nakon polaganja pravosudnog...

treće, naplatila ti je cca 2.5 % od vrijednosti, manje nego npr. bilo koja agencija za za nekretnine koju vodi kv recepcioner

četvrto, dobogda platila drugi put 4000 kn, kad budeš nekretninu si kupovala
dr. Szmola is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2005., 10:35   #26
Quote:
dr. Szmola kaže:

četvrto, dobogda platila drugi put 4000 kn, kad budeš nekretninu si kupovala
daj bože

za prije nabrojene brojčice: ja sam laik, neznam... kao u mnogo znanja koje kruži svijetom 'ja sam čula pa pretpostavila da je istina'.... sili of mi ali eto....
ceporex is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2008., 08:39   #27
Exclamation Javni bilježnik - Q&A

Jučer sam bio kod javnog bilježnika i ovako izgleda račun koji sam dobio:

Kod:
Pristojba .......... 40,00 kn
Nagrada ............ 80,00 kn
Porezna osnovica ... 80,00 kn
PDV ................ 17,60 kn
---
UKUPNO ............ 137,60 kn
Ajde neka netko rastumači što su "pristojbe" što su "nagrade" i zašto je porezna osnovica samo 80,00 kn (samo na nagradu valjda)?
OpasanNekiLik is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2008., 09:00   #28
mislim da je pristojba ono sto ide direktno drzavi , nesto kao biljezi
nagrada je placa biljezniku
ostalo znas
ZgSash is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2008., 09:22   #29
Postoji li negdje na Internetu cjenik javnobilježničkih usluga? Meni se dešavalo da sam za istu stvar kod dvaju javnih bilježnika dobivao različite račune (i iznose naravno)! Npr. konkretno ovdje se radi o ovjeri potpisa na 2 ugovora i pravljenje 2 ovjerene kopije.

BTW, koja je ono fora da sad (doduše ima tome već godinu dana) ugovor mora biti samo u 2 primjerka (od kojih jedan original ostaje javnome bilježniku), a sve ostalo mogu biti samo ovjerene kopije!? Ne može se više napraviti ugovor u 3 primjerka!
OpasanNekiLik is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2008., 10:41   #30
cjenik bi trebao biti na stranici hrv. javnobiljeznicke komore.
Katrin is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2008., 12:39   #31
Da, zaista. Tri puta se placa za biljeznicke usluge, njemu "nagradu", pristojbu drzavi a PDV isto drzavi.
cokolino08 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2008., 08:56   #32
joj ti javni biljeznici.. to valjda samo u hr jos ima nigdje u svijetu ti takve stvari ne naplacuju, al kod nas da, kod nas sve da pun kurac se placaju stvari koje ti stalno trebaju...
gottcha is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2008., 18:21   #33
Quote:
OpasanNekiLik kaže: Pogledaj post
Postoji li negdje na Internetu cjenik javnobilježničkih usluga? Meni se dešavalo da sam za istu stvar kod dvaju javnih bilježnika dobivao različite račune (i iznose naravno)! Npr. konkretno ovdje se radi o ovjeri potpisa na 2 ugovora i pravljenje 2 ovjerene kopije.

BTW, koja je ono fora da sad (doduše ima tome već godinu dana) ugovor mora biti samo u 2 primjerka (od kojih jedan original ostaje javnome bilježniku), a sve ostalo mogu biti samo ovjerene kopije!? Ne može se više napraviti ugovor u 3 primjerka!
Pa, fora je da uvijek postoji samo jedan original u opticaju, a drugi je pohranjen kod javnog bilježnika, a ne da svi mašu originalima.

A cijena onog primjer na početku: 30kn ti je nagrada za svaki originalni ugovor, znači 60. Radiš odmah ovjeru preslika, znači to ti je 10kn nagrade po kom. Znači, nagrada je 80 kn. PDV na to je 17,60. A pristojba je 10kn po svakom primjerku, jer očito nije bilo puno stranica, znači 40 kn.
__________________
“Success is not final, failure is not fatal: it is the courage to continue that counts.”
Misery24 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2008., 22:59   #34
Quote:
gottcha kaže: Pogledaj post
joj ti javni biljeznici.. to valjda samo u hr jos ima nigdje u svijetu ti takve stvari ne naplacuju, al kod nas da, kod nas sve da pun kurac se placaju stvari koje ti stalno trebaju...
A gdje ih konkretno nema? I gdje je to recimo solemnizacija ili vođenje skupštine dioničkog društva besplatno?

Osim u Srbiji, tamo još ovjere potpisa radi opštinski sud.
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2008., 23:01   #35
Quote:
OpasanNekiLik kaže: Pogledaj post
BTW, koja je ono fora da sad (doduše ima tome već godinu dana) ugovor mora biti samo u 2 primjerka (od kojih jedan original ostaje javnome bilježniku), a sve ostalo mogu biti samo ovjerene kopije!? Ne može se više napraviti ugovor u 3 primjerka!
Bilo je vrlo lako na ugovoru od desetak stranica u 5 primjeraka na jednom promijeniti par brojeva, pa da vidiš belaja...
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2008., 02:46   #36
Quote:
Vojky kaže: Pogledaj post
A gdje ih konkretno nema? I gdje je to recimo solemnizacija ili vođenje skupštine dioničkog društva besplatno?

Osim u Srbiji, tamo još ovjere potpisa radi opštinski sud.
za pojedine stvari ne znam, al u hr ovjera rodnog lista recimo ili bilo kakvih dokumentica fizicke osobe kosta svak po 50 kn.. u au to radi sud, besplatno
gottcha is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2009., 13:52   #37
Jedno pitanje, trebala bih ovjeriti nekih 5 isprava kod javnog bilježnika (sve su isprave od firme u kojoj radim), pa me zanima ako postoji mogućnost kakvog drugog načina plaćanja (na firmu), buduci da ne zelim ja to osobno platiti vec bi to trebao moj sef ?
Gravity Grave is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2009., 00:03   #38
J. biljeznik u Splitu

Da ne otvaram novu temu o javnim biljeznicima pristekat cu se ovdje : moze li mi netko preporuciti dobrog biljeznika u Splitu. Unaprijed hvala.




Prepisivanje zemljisne parcele sa jedne osobe na drugu: koliko se naplacuje i koja je sve dokumentacija potrebna? Opet hvala.
__________________
Tko ne zna, a ne zna da ne zna-opasan je-izbjegavajte ga!
Split is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2009., 01:32   #39
Da su te njihove "nagrade" preskupe - jesu. Da su neljubazni - to nisam nikad doživjela, a često idem u dva-tri ureda, ne čekam, sve pet, čak i fotokopiraju o svom trošku. Da mi se takvo nešto i dogodilo, otišla bih u drugi ured, a ovisno i količini iziritiranosti, imaju valjda svoju komoru pa se žali

Da im cijeli posao obavljaju referentice i prisjednice - istina.
lahor is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2009., 13:04   #40
Quote:
Split kaže: Pogledaj post
Da ne otvaram novu temu o javnim biljeznicima pristekat cu se ovdje : moze li mi netko preporuciti dobrog biljeznika u Splitu. Unaprijed hvala.
Karabotić u Kavanjinovoj je IMO najbolji,
Milić - Štrkalj u Domovinskog rata isto tako, samo je picajzla do boli

više manje su svi ok i korektni
__________________
Mogu ja otvorit um pa da lex obuhvati i KD, al uz malu ali znacajnu pomoc halucinogenih gljiva™ by Ro
Morski. is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:48.