Natrag   Forum.hr > Društvo > Društvene znanosti

Društvene znanosti Sociologija, antropologija, etnologija... Podforum: Jezikoslovlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.08.2011., 21:09   #141
Quote:
hexenkind kaže: Pogledaj post
haha smiješan si...pozitivni brojevi? a što postoje negativni možda?
Da.

Quote:
hexenkind kaže: Pogledaj post
...neka ostala pitanja nisi niti postavio
Jesam. Pogledaj rečenice koje završavaju upitnicima. Upitnik je znak koji se označava ovako:

"?"

Bez tzv. navodnika naravno. Navodnici su znakovi koji se označavaju na sljedeći način, a između njih stavljamo ono što navodimo:

" "
__________________
"Cijeli lendskejp se mijenja."
Druid is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2011., 21:13   #142
Quote:
Shain kaže: Pogledaj post
To je spiritizam, a ne teologija. Koliko znam, kršćanska teologija ne prihvaća spiritizam.

A po čemu se uopće zna da postoji "astralna inteligencija"? Priča o njoj također je proizvod ljudske mašte i domišljanja (kao npr. flogiston), a ne pouzdanog poznavanja stvarnosti. To je dio kulturne antropologije, povijesti kulture.
e sad smo došli do onog pitanja, a što je to uopće teologija...kod nas se obično jedino kršćanska teologija naziva teologijom, no to je dakako vrlo površno...ono što teologija doista jest, to je i religiologija i spiritizam, i sve drugo što ulazi u tu domenu...
...a što se tiče astralnih inteligencija, one nisu proizvod mašte, doista postoje, a moguće ih je spoznati i metafizički doživjeti...to je ono što stvara problem teologiji kod tzv. prirodnih znanstvenika koji se isključivo vežu za egzaktne dokaze...no, to je podosta zatvoren način razmišljanja, zbog čega pak teolozi loše gledaju na one koji nisu u stanju na taj način razmišljati ili jednostavno prihvatiti postojanje takvog načina razmišljanja
hexenkind is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2011., 21:13   #143
Quote:
hexenkind kaže: Pogledaj post
...ono što metafizika jest nisam ja izmislio...a ako ti nije jasno značenje tog pojma, guglaj
Poštovani hexenkind. Meni je jasno značenje riječi "metafizika". Također mi je jasno da ta jezična pojavnica koju bismo mogli za potrebe ove forumske rasprave nazvati "riječ" ima više mogućih značenja. Mene je zanimalo u kojem značenju ti koristiš jer mi je tako lakše razumjeti tvoje postove. A razumijevanje je nečemu čemu kao ljudsko biće težim i vjerujem da u tim težnjama nisam usamljen, dapače, gotovo sam siguran u to jer ima i drugih ljudi koji vole razumjeti i koji vole da je komunikacija razumljiva.

E sada, ako je posrijedi ono što mi se čini (a to je da ni ti sam ne znaš u kojem značenju riječi koristiš riječ metafizika), onda se bojim da ovo što pišeš i nema toliko puno smisla koliko bi se neupućenom oku činilo da ima.

Nisam te tražio rječničku definiciju, mogao si mi i "svojim riječima" (a čijim drugim ) objasniti o čemu pišeš kada spominješ "metafiziku". Hvala.
__________________
"Cijeli lendskejp se mijenja."
Druid is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2011., 21:18   #144
Quote:
Druid kaže: Pogledaj post
Da.
ne postoje negativni brojevi, oni su izmišljotina...ono što je ispod nule, ne postoji, to ti je egzaktna činjenica...

...a vjerojatno je onda i takvo tvoje znanje i o metafizici...površno
hexenkind is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2011., 21:22   #145
Quote:
hexenkind kaže: Pogledaj post
ne postoje negativni brojevi, oni su izmišljotina...ono što je ispod nule, ne postoji, to ti je egzaktna činjenica...
Čak i ako su izmišljotina, postoje kao izmišljotina.
I to vrlo korisna izmišljotina.
Ali ako su negativni brojevi izmišljotina, to su nužno i pozitivni. Ako mi nađeš broj četiri u prirodi bilo gdje, slutim da ćeš imati bogatu karijeru u jednoj potpuno novoj i transformiranoj znanosti. Postoji i drugi, više vjerojatni ishod, ali nećemo o tome.

Quote:
hexenkind kaže: Pogledaj post
...a vjerojatno je onda i takvo tvoje znanje i o metafizici...površno
presladak si, znaš?
__________________
"Cijeli lendskejp se mijenja."
Druid is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2011., 21:47   #146
Quote:
Druid kaže: Pogledaj post
Čak i ako su izmišljotina, postoje kao izmišljotina.
I to vrlo korisna izmišljotina.
Ali ako su negativni brojevi izmišljotina, to su nužno i pozitivni. Ako mi nađeš broj četiri u prirodi bilo gdje, slutim da ćeš imati bogatu karijeru u jednoj potpuno novoj i transformiranoj znanosti. Postoji i drugi, više vjerojatni ishod, ali nećemo o tome.



presladak si, znaš?
pusa i tebi dražesni...
...broj 4 u prirodi? pa evo, moja mama u vrtu ima 4 drveta oraha...
...ili mi onda objasni kako ti netko može uzeti 4 jabuke, ako ih imaš samo dvije? a čak i da ti uzme sve koje imaš, nećeš ostati s -2 jabuke, nego ćeš ostat bez jabuka...a i onda ako nekome ostaneš dužan, nisi dužan -2 jabuke, nego dvije jabuke...prema tome, negativni brojevi su čista izmišljotina i jednostavno ne postoje...dakle, matematiku bi mogao ubrojiti u noetičke znanosti skupa s teologijom
hexenkind is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2011., 21:48   #147
Koji su kriteriji metafizičkog dokaza?
tty is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2011., 21:59   #148
Quote:
hexenkind kaže: Pogledaj post
pusa i tebi dražesni...
...broj 4 u prirodi? pa evo, moja mama u vrtu ima 4 drveta oraha...
...ili mi onda objasni kako ti netko može uzeti 4 jabuke, ako ih imaš samo dvije? a čak i da ti uzme sve koje imaš, nećeš ostati s -2 jabuke, nego ćeš ostat bez jabuka...a i onda ako nekome ostaneš dužan, nisi dužan -2 jabuke, nego dvije jabuke...prema tome, negativni brojevi su čista izmišljotina i jednostavno ne postoje...dakle, matematiku bi mogao ubrojiti u noetičke znanosti skupa s teologijom
Kada si dužan nekome dvije jabuke, znači da imaš -2 jabuke, točno. Može se i tako gledati. Čekaj dok se zaposliš pa se zadužiš pa uđeš u minus, tada ćeš vidjeti da su negativni brojevi jednako stvarni kao i pozitivni .

Nego, ne bih htio ići u offtopic, ali ja tebi nisam poslao pusu, da ne bi bilo zabune. Samo sam rekao da si baš sladak. Baš ne znaš čitati i interpretirati.

Da, matematika bi u nekim okvirima mogla proći i pod "noetičke znanosti". Jedan njezin mali dio svakako. Neki je nazivaju i "eidetskom znanošću". To je to, u ovom kontekstu, više manje.

Problem je što ti brkaš religijske znanosti, kulturnu antropologiju (i srodne discipline), teologiju i spiritizam.

Također brkaš metafiziku kao dio ontologije unutar filozofije (koja također nije znanost u pozitivističkom smislu te riječi) i new age điđe baje koje se skrivaju iza imena "metafizika", a kakve se mogu čitati na crackpot web stranicama poput "galaksije". Nije da nema tamo i pokoja dobra stvar, ali to je već u duhu relativističkog diktuma "ima i u tome nešto". U svemu ima nešto, ali onog koga zanima jedna filozofijska i znanstvena preciznost i strogoća, sigurno neće previše energije ulagati u eklektičke "ne-znam-o-čemu-pričam-ali-kad-uzmem-ayahuascu-vidim-svašta-da-je-to-čudo-jedno" crackpot postmoderne gluposti. Osim eventualno šale radi ili zbog proučavanja specifičnosti diskursa takvih cyber i "RL" "zajednica".
__________________
"Cijeli lendskejp se mijenja."
Druid is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2011., 22:05   #149
Quote:
Druid kaže: Pogledaj post
Kada si dužan nekome dvije jabuke, znači da imaš -2 jabuke, točno.
Problem je u tome što jedini razlog zbog kojeg ovo može biti loš primjer je isti zbog koje je loš primjer taj u kojem ti imaš 4 jabuke. Matematika, naime, zaista nema veze s jabukama.

Pozitivni brojevi nikako nisu nešto samorazumljivo. Neka plemena niti ne barataju brojevima... U prirodi ne postoji opipljiv broj kao objekt. Broj je isključivo matematički objekt.
__________________
"Cijeli lendskejp se mijenja."
Druid is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2011., 16:09   #150
Quote:
Druid kaže: Pogledaj post
Problem je u tome što jedini razlog zbog kojeg ovo može biti loš primjer je isti zbog koje je loš primjer taj u kojem ti imaš 4 jabuke. Matematika, naime, zaista nema veze s jabukama.

Pozitivni brojevi nikako nisu nešto samorazumljivo. Neka plemena niti ne barataju brojevima... U prirodi ne postoji opipljiv broj kao objekt. Broj je isključivo matematički objekt.
jednom riječju, gluposti...brojevi nisu isključivo matematički objekti...jedan vrlo jednostavan primjer su brojevi telefona...
...no, ostavljam mogućnost da se radi o različitim gledištima, pa ako ti želiš živjeti u svijetu bez brojeva, to je tvoje pravo...u mojem svijetu ih ima
hexenkind is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2011., 16:25   #151
Quote:
hexenkind kaže: Pogledaj post
jednom riječju, gluposti...brojevi nisu isključivo matematički objekti...jedan vrlo jednostavan primjer su brojevi telefona...

Brojevi telefona nisu brojevi u matematičkom smislu i nisu brojevi uopće u ovom smislu u kojem pričam. Jebote. Razmisli. Malo. Jesus.

Brojevi telefona su NIZOVI ZNAMENKI (znakova) koji se zbog praktičnosti koriste tako kako se koriste. Isukrsta ti svetoga.

Quote:
hexenkind kaže: Pogledaj post
...no, ostavljam mogućnost da se radi o različitim gledištima, pa ako ti želiš živjeti u svijetu bez brojeva, to je tvoje pravo...u mojem svijetu ih ima
To je moje pravo...
Ne, ja ne živim u svijetu bez brojeva i u mom svijetu postoje brojevi, ali oni nisu fizički objekti i ne postoje sami za sebe, kao što to postoje neki objekti poput kamiona. Brojevi jesu stvarni. Ali nisu fizički. Ako jesu, zamolio bih te da sljedeći put kad naletiš na broj sedam da ga uslikaš i staviš ovdje sliku. Samo broj sedam, bez jabuka i ostalih gluposti s kojim uče matematiku djeca do 8. godine života maksimalno (a i to je već opasno visoka granica).

Do tada, ajd bok.
__________________
"Cijeli lendskejp se mijenja."
Druid is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2011., 16:29   #152
Quote:
Druid kaže: Pogledaj post
Kada si dužan nekome dvije jabuke, znači da imaš -2 jabuke, točno. Može se i tako gledati. Čekaj dok se zaposliš pa se zadužiš pa uđeš u minus, tada ćeš vidjeti da su negativni brojevi jednako stvarni kao i pozitivni .

Nego, ne bih htio ići u offtopic, ali ja tebi nisam poslao pusu, da ne bi bilo zabune. Samo sam rekao da si baš sladak. Baš ne znaš čitati i interpretirati.

Da, matematika bi u nekim okvirima mogla proći i pod "noetičke znanosti". Jedan njezin mali dio svakako. Neki je nazivaju i "eidetskom znanošću". To je to, u ovom kontekstu, više manje.

Problem je što ti brkaš religijske znanosti, kulturnu antropologiju (i srodne discipline), teologiju i spiritizam.

Također brkaš metafiziku kao dio ontologije unutar filozofije (koja također nije znanost u pozitivističkom smislu te riječi) i new age điđe baje koje se skrivaju iza imena "metafizika", a kakve se mogu čitati na crackpot web stranicama poput "galaksije". Nije da nema tamo i pokoja dobra stvar, ali to je već u duhu relativističkog diktuma "ima i u tome nešto". U svemu ima nešto, ali onog koga zanima jedna filozofijska i znanstvena preciznost i strogoća, sigurno neće previše energije ulagati u eklektičke "ne-znam-o-čemu-pričam-ali-kad-uzmem-ayahuascu-vidim-svašta-da-je-to-čudo-jedno" crackpot postmoderne gluposti. Osim eventualno šale radi ili zbog proučavanja specifičnosti diskursa takvih cyber i "RL" "zajednica".
...a ovo su doista notorne gluposti, zbog kojih zaslužuješ još jednu pusu...
...ako si dužan nekom dvije jabuke, nekome si DUŽAN +2 jabuke...a kako si DUŽAN, znači da ih nemaš, pa prema tome nemaš -2 jabuke, nego nemaš niti jedne...jednako je i s tzv. minusom u banci...to što ti je stanje na računu ispod tzv. nule, ne znači da imaš -8000 kuna, nego znači da si banci dužan 8000 kuna...to nije nikakva negativna brojka, nego upravo pozitivna...

...s druge strane, ajde, ja sam dosta toga već naveo i o svemu i svačemu argumentirano raspravljao, pa sad ti meni reci što TI smatraš teologijom...očigledno voliš rastavljati stvari na sastavne dijelove, no ne vidim zašto bi bilo pogrešno smatrati religijsku znanost dijelom teologije...i zašto se teolog ne bi smio referirati na kulturnu antropologiju ili spiritizam? meni je žao što ti nisi u stanju pojmiti znanost, što ona doista jest, no, nisam ja na gubitku, već upravo ti...na taj te ne mogu smatrati relevantnim znanstvenikom, niti ćeš ikad biti u stanju doista razlučiti činjenicu od činjenice, s obzirom da nemaš razvijen kritički um te odbijaš prihvatiti sve moguće opcije...za znanost su najopasniji upravo takvi poput tebe, oni koji etiketiraju nekoga za nešto što sami čine...nije na znanosti da etiketira, na znanosti je da istražuje i analizira dobivene podatke...a svojim tvrdnjama o meni i crackpot postmodernim gupostima si diskretidirao sam sebe, te stoga tebe više ne smatram relevantnim sugovornikom...
Lijep pozdrav
hexenkind is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2011., 16:59   #153
Quote:
hexenkind kaže: Pogledaj post
...a ovo su doista notorne gluposti, zbog kojih zaslužuješ još jednu pusu...
Homić!

Quote:
hexenkind kaže: Pogledaj post
...ako si dužan nekom dvije jabuke, nekome si DUŽAN +2 jabuke...a kako si DUŽAN, znači da ih nemaš, pa prema tome nemaš -2 jabuke, nego nemaš niti jedne...jednako je i s tzv. minusom u banci...to što ti je stanje na računu ispod tzv. nule, ne znači da imaš -8000 kuna, nego znači da si banci dužan 8000 kuna...to nije nikakva negativna brojka, nego upravo pozitivna...
Nisi skužio poantu.


Quote:
hexenkind kaže: Pogledaj post
...s druge strane, ajde, ja sam dosta toga već naveo i o svemu i svačemu argumentirano raspravljao, pa sad ti meni reci što TI smatraš teologijom...
Puuuuuuno toga. Ali ništa od onoga što si ti nabrojao, bar ne samo za sebe.


Quote:
hexenkind kaže: Pogledaj post
očigledno voliš rastavljati stvari na sastavne dijelove, no ne vidim zašto bi bilo pogrešno smatrati religijsku znanost dijelom teologije...i zašto se teolog ne bi smio referirati na kulturnu antropologiju ili spiritizam?
Zato što religijska znanost nije dio teologije (govorim čisto strukturalno, iako im se predmeti o kojima zbore MOGU poklapati). I nigdje nisam napisao da se teolog ne bi smio referirati na kulturnu antropologiju ili spiritizam (ako mi daš točan citat gdje sam to napisao, a da je stvarno OČITO da sam to napisao, poslat ću ti 1000 kuna na tekući račun). Odakle ti takve halucinacije? Brzaš sa zaključcima, a trebao bi stati na loptu.

Quote:
hexenkind kaže: Pogledaj post
meni je žao što ti nisi u stanju pojmiti znanost, što ona doista jest,
Što ona doista, odista, istinski i uistinu jest, kao takva.

Quote:
hexenkind kaže: Pogledaj post
no, nisam ja na gubitku, već upravo ti...


Quote:
hexenkind kaže: Pogledaj post
niti ćeš ikad biti u stanju doista razlučiti činjenicu od činjenice,
Wow! Baš nikad? Nikad ikad?
A dobro, nego, jel se to može gdje kupiti onda barem? Jel prodaješ ti možda?

Quote:
hexenkind kaže: Pogledaj post
s obzirom da nemaš razvijen kritički um te odbijaš prihvatiti sve moguće opcije...
Iako je ovo tvoje bila dosta hrabra tvrdnja s obzirom da smo izmijenili tri i pol posta, moram priznati da si me skroz pročitao. Ne samo da imaš briljatne analitičke i kritičke vještine, nego si i sjajan procjenjivač ljudi. To je točno, uvijek sam imao problema s mogućnošću kritiziranja stvari, a i s prihvaćanjem mogućih opcija s obzirom da sam indoktrinirana ovca koja ne može razumjeti širinu stvarnosti.

Quote:
hexenkind kaže: Pogledaj post
za znanost su najopasniji upravo takvi poput tebe, oni koji etiketiraju nekoga za nešto što sami čine...
!!!

Quote:
hexenkind kaže: Pogledaj post
te stoga tebe više ne smatram relevantnim sugovornikom...
To je u redu. Ali ja sam bio prvi! Također, ako se uspnem dovoljno visoko na liticu, mogu pišati u dalj čak i do 17 metara.

Quote:
hexenkind kaže: Pogledaj post
Lijep pozdrav
I tebi.
__________________
"Cijeli lendskejp se mijenja."
Druid is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2011., 17:38   #154
Quote:
tty kaže: Pogledaj post
Koji su kriteriji metafizičkog dokaza?
Bump.
tty is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2011., 17:50   #155
Quote:
tty kaže: Pogledaj post

Koji su kriteriji metafizičkog dokaza?
Najvažnija je jaka autosugestija da je nešto dokazano.
Shain is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2011., 23:41   #156
Quote:
Shain kaže: Pogledaj post
Najvažnija je jaka autosugestija da je nešto dokazano.
...samo djelomice točno...autosugestija igra svakako ulogu,baš kao i u svakoj drugoj znanosti, no nije važna autosugestija da nešto bude dokazano...da bi nešto imalo metafizičku pozadinu potrebna je naravno i potrvda drugih istraživača, statistička mogućnost da su i drugi došli do istih ili sličnih rezultata, baš kao i potvrda ciljeva istraživanja temeljenih na logičnim pretpostavkama
hexenkind is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2011., 12:15   #157
Ova tema je tako komplexna, da se pitam ima li uopšte svrhe razgovarati o teologiji i nauci, kao i o njihovom odnosu, budući da niko nije dao neku bolju definiciju šta (ni)je teologija, koje su njene osnovne podele, i slično, a ni definiciju nauke.

hexenkind - da li znaš koje su osnovne grane teologije? Ne moraš da googlaš, nije to poenta. Čisto pitam jer me zanima.

Takođe me interesuje odnos između teologije i religije. Nisam siguran da je neko to pomenuo. Pročitao sam ceo topik, možda ne tako detaljno i pažljivo, ali nisam siguran da se spomenuo odnos teologije i/ili religije.

Odnos filosofije i teologije je vrlo interesantan, jer ne može se razgovarati o teologiji bez uticaja kojeg je filosofija izvršila na nju, posebno u skolastici, i obrnuto (obično se govori o uticaju filosofije na teologiju, ali u istoriji filosofije i teologije je u novije vreme pokušano pokazati uticaj teologije na filosofiju).

Nisu spomenuti poznati teolozi, koji su dali neosporan doprinos razvoju teologije pa i filosofije (uglavnom je reč o hrišćanskoj), ja ponekad imam običaj da kažem na Religiji da oni koji pričaju o teologiji, čuli su samo za Avgustina i sadašnjeg papu Benedikta (Ratzingera). Smešno je da bilo ko razgovara o teologiji sa određenim predubeđenjem ili predrasudama, a da skori ništa ne zna o teologiji, njenim glavnim podelama, predstavnicima, i slično.
__________________
Une difficulté est une lumière. Une difficulté insurmontable est un soleil.
Nomen Nescio is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2011., 16:46   #158
Quote:
Nomen Nescio kaže: Pogledaj post
Ova tema je tako komplexna, da se pitam ima li uopšte svrhe razgovarati o teologiji i nauci, kao i o njihovom odnosu, budući da niko nije dao neku bolju definiciju šta (ni)je teologija, koje su njene osnovne podele, i slično, a ni definiciju nauke.

Svima koje zanima ta tema, preporučujem odličan tekst Petera Achinsteina "Demarcation problem" u Edward Craig (ed.), Routledge Encyclopedia of Philosophy (Routledge, 1998). Ima za skinuti na svim boljim sajtovima s knjigama tipa "library.nu" ili preko torrenta, siguran sam. Tekst je kratak, koncizan, savršeno razumljiv i jasan. Peter Achinstein je inače filozof znanosti.

Quote:
Nomen Nescio kaže: Pogledaj post
Nisu spomenuti poznati teolozi, koji su dali neosporan doprinos razvoju teologije pa i filosofije (uglavnom je reč o hrišćanskoj), ja ponekad imam običaj da kažem na Religiji da oni koji pričaju o teologiji, čuli su samo za Avgustina i sadašnjeg papu Benedikta (Ratzingera). Smešno je da bilo ko razgovara o teologiji sa određenim predubeđenjem ili predrasudama, a da skori ništa ne zna o teologiji, njenim glavnim podelama, predstavnicima, i slično.
Da. I onda još dođe dečko sa "znanjima" s nekih fast-food kvazi-spiritualnih crackpot web sajtova koji misli da je "metafizika" nauka o vanzemaljcima ili "astralnim entitetima" koji po noći komuniciraju s tobom ako uzmeš dovoljno droge ili dovoljno jako vizualiziraš. I koji tvrdi da broj sedam postoji sam po sebi u prirodi, a da to nije nikako samo atribut skupova određenih fizičkih predmeta koji je onda apstrahiran u matematiku. I koji misli da je pojam "broja" nešto toliko samorazumljivo da ne moraš znati malo više o teoriji skupova da bi shvatio o čemu se radi, nego još i nadobudnu tvrdi da ne postoje negativni brojevi. Da ne spominjemo racionalne, realne itd. Racionalni brojevi postoje čak i u odnosu sa stvarnim objektima i to se može objasniti i s komadom bureka, ali uopće mi je ispod časti ići objašnjavati takve elementarne stvari i svoditi filozofiju matematike na rezanje bureka na četiri dijela (i tako objasniti razlomke "u prirodi").

I onda kad ga pitaš da ti odgovori na neke stvari o kojima ni sam nema pojma, ali se razbacuje sintagmama poput "teološka istraživanja" ili "metafizička istraživanja" pa na kraju pomiješa populistički hermetizam, prirodne znanosti i teologiju, ne znajući ni o čemu od toga ništa.

Fast-food prosvjetljenja, kažem ti. To su ti ljudi kojima staviš lampicu u usta i upališ ju i vidiš da im glava svjetli. Strašno zanimljivo nešto. Joj koliko sam ih vidio takvih, najpametniji su, a nemaju pojma ni o čemu. Strogoća mišljenja - nula bodova. Znanje - nula bodova. Razbacivanje izrazima koje ne razumiju - sto bodova (od sto mogućih).
__________________
"Cijeli lendskejp se mijenja."
Druid is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2011., 17:57   #159
Quote:
Druid kaže: Pogledaj post
Da. I onda još dođe dečko sa "znanjima" s nekih fast-food kvazi-spiritualnih crackpot web sajtova koji misli da je "metafizika" nauka o vanzemaljcima ili "astralnim entitetima" koji po noći komuniciraju s tobom ako uzmeš dovoljno droge ili dovoljno jako vizualiziraš. I koji tvrdi da broj sedam postoji sam po sebi u prirodi, a da to nije nikako samo atribut skupova određenih fizičkih predmeta koji je onda apstrahiran u matematiku. I koji misli da je pojam "broja" nešto toliko samorazumljivo da ne moraš znati malo više o teoriji skupova da bi shvatio o čemu se radi, nego još i nadobudnu tvrdi da ne postoje negativni brojevi. Da ne spominjemo racionalne, realne itd. Racionalni brojevi postoje čak i u odnosu sa stvarnim objektima i to se može objasniti i s komadom bureka, ali uopće mi je ispod časti ići objašnjavati takve elementarne stvari i svoditi filozofiju matematike na rezanje bureka na četiri dijela (i tako objasniti razlomke "u prirodi").

I onda kad ga pitaš da ti odgovori na neke stvari o kojima ni sam nema pojma, ali se razbacuje sintagmama poput "teološka istraživanja" ili "metafizička istraživanja" pa na kraju pomiješa populistički hermetizam, prirodne znanosti i teologiju, ne znajući ni o čemu od toga ništa.

Fast-food prosvjetljenja, kažem ti. To su ti ljudi kojima staviš lampicu u usta i upališ ju i vidiš da im glava svjetli. Strašno zanimljivo nešto. Joj koliko sam ih vidio takvih, najpametniji su, a nemaju pojma ni o čemu. Strogoća mišljenja - nula bodova. Znanje - nula bodova. Razbacivanje izrazima koje ne razumiju - sto bodova (od sto mogućih).

koju si sad hrpu gluposti napisao, daj se pokrij ušima...s tobom nema smisla niti raspravljati jer nisi u stanju razmišljati dalje od tih "fast-food kvazi-spiritualnih crackpot web sajtova koji misli da je "metafizika" nauka o vanzemaljcima ili "astralnim entitetima" " koje jedino ti ovdje spominješ...zato, ako se želiš vratiti na temu i doista raspravljati, a ne demagoški ponavljati notorne gluposti i stavljati drugima u usta riječi koje nisu izrekli, vrlo rado ću s tobom ponovno razgovarati...do tada, lijep pozdrav
hexenkind is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2011., 18:01   #160
[QUOTE=Nomen Nescio;35383679]
hexenkind - da li znaš koje su osnovne grane teologije? Ne moraš da googlaš, nije to poenta. Čisto pitam jer me zanima.
QUOTE]

Znam, naravno da znam, u suprotnom ne bi pisao o tome, nego bi eventualno rekao svoj stav i čitao postove...ono što je poanta svega što ja govorim i pišem u vezi s teologijom je to da treba odvojiti teologiju od kršćanske teologije, jer se danas u Evropi uvijek kad se spomene teologija, misli na popove i crkvu...no, teologija je nešto puno više, trebalo bi zauzeti cjelovit stav o toj nauci i izdignuti se iznad jednoumnog sljepila...na taj način gledano, teologija je doista znanost
hexenkind is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:42.