Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Domovinski rat

Domovinski rat Domovinski rat bez politike

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 29.01.2010., 21:45   #1
Hrvatska ratna mornarica u Domovinskom ratu

POkrenuh potaknut kratkom raspravom na temi o operaciji Maslenica.

Na topicu bi se manje više orijentirao na djelovanje brodova HRM-a tijekom rata. Posebno mi je interesantan napad TB-51 Vukovara na VPBR-31 tijekom blokade Splita. Prema karti koju je postavio pp, Vukovar je napadao uz Šoltu i Čiovo prošavši sjeverno i južno od Velog Drvenika.

http://img683.imageshack.us/img683/6...navpbr3110.jpg

Sad me zanima, kako to da ga nitko nije primjetio? VPBR-31 se tada nalazio u TG u kojoj je sigurno bilo još dosta brodova. Jel plovio blizu obale polako se šuljajući ili je projurio velikom brzinom?

Dalje

pp je spominjao (i slikovno potkrijepio) da je RTOP-21 (zanimljivo, tada još s lanserima za P-20) djelovao po srpskim položajima. Kakav uopće utjecaj na cilj ima kalibar 57 mm?

Zna li se što je bilo sa raketnim čamcem (kasnije OBM-41) Dubrovnik? Vidjeh u starom HV-u da je služio za PZO dok je još bio na navozu u RZ-u. Osim toga, više se nikako nije spominjao

Navedeno se odnosi na brodove (i ono što znam o njima). Bilo je još "zanimljivih" stvari poput miniranja prilazu Lori u kojem je navodno stradala barkasa, zauzimanja OTB-a, potapanja improviziranim torpedima (ne znam jel to zasluga diverzanata HRM) i postavljanja mreža protiv neprijateljskih podmornica. Ako netko zna više
__________________
Čitam Nedjeljni komentar koji jasno kaže "tko ne misli ovako taj kleveće i laže", ljudi bez kalibra i bez ideje ufuravaju nam istine crno bijele, investicije su probile plafon troše se krediti, svuda mnogo paranoje svi su do grla u krizi, a mi bi htjeli da budemo centar svijeta... - Nedjeljni komentar, Azra (1982.)

Zadnje uređivanje Atomski Ali : 29.01.2010. at 21:50.
Atomski Ali is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2010., 12:38   #2
Možda nije usko vezano za temu, ali se sjećam da je stari radio s jednom grupom ljudi, inženjera, mislim u Puli, početkom rata na nekakvom malom nazovimo to gliseru, imam negdje doma video kazetu, koji je jedva virio iz vode i iza je imao dva jaka vanbrodska motora. Ideja je bila da ga se nakrca eksplozivom i upravlja na daljinski.To mi je sad ovako izašlo iz glave, ali kad se budem čuo s njim mogu ga pitat za detalje. Po sjećanju se trebao upotrijebiti negdje kod Splita.
__________________
Boli me sjećanje na dane slavne, dane ponosne, al' borim se, i nedam se dok Dunav tiho protiče... I boli me istina što nema onih koje volim ja. Pokriva ih zastava, nek sanjaju u sjeni hrastova...
river_city is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2010., 14:36   #3
Uf al bi ovdi tribalo pisati i pisati.
Samo osvrt na river cityia riječ je o čamcu tzv. Duh sv.Vlahe ,ekspolozivnom čamcu s daljinski upavljanim sustavom.Čamac veličine 5,5 m sa 150 kg eksploziva u pramcu,izvanbrodskim motorom Yamaha 125 KS dar riječkoga 3.maja a konačno opremlejnom u Valdanu,Pula.
14.11.1991 u splistkom kanalu s njim je trebao biti napadnut VPBR 31 Split kojeg je adm.Letica pošto poto htio potopiti.
Pok.korv.Vicelić DUha je tebao dovesti na o.Šoltu i s nje izvesti napad na VPBR 31 ali je potonuo 1nm od o.Drvenika pa je Mareljić plivao u hladnom moru.Čamac je potonuo na 40 m dubine i i vjerojatno zbog kratkog spoja eksplodirao zbog konstrukcijske greške. Letici se žurilo ali su ga upozoravali da su oplate čamaca preslabe i da bi ih trebalo ojačati.Ta se eksplizija čula dobro pa su zapovjednici JRM nakon okršaja sutradan 15.11.91 izabrali puuno duži put povlačenja prema Visu preko Pelješca misleći da je i taj prolaz miniran kao i splitska vrata za koji ih je HRM obavijestila.
Kad je to propalo admiral je zapovjedio uporabu mini navođenog torpeda koji je bio nepouzdan.Zapovjed je primo V.N za napad u predvečerje 14.11.91 na PČ 176 Mukos (danas u HRM OB 02 Šolta) koji je bio udaljen 700 metara od obale i jako je smetao hrvatskim snagama jer je patrolirao između o.Šolte i O.Brača u visini splitskih vrata i onemogućava prebacivanje brzim gumenjacima.Brod je pogođen u pramac,bila su 4 mrtva na njemu (3 u pramanoj komori ,od tog a dva mornara su pronađena vezana lisicama) broj je otegio ribarski brod gđe. kalebić u uvalu Nečujam.
Sve napade izvodil isu diverzanti HRM iz Odjela za podvodna djelovanja.Njih danas nema u HRM-u.
Inače prva operacija HRM je bila i prije njenog službenog formiranja u Novigradskom i karinskom moru 30/31-07-91. kad su pojačane hrvatske snage prebačene u selo Kruševo. (4.gbr uz 112.br) .Prebačeno je 170 pripadnika četvrte sa 5 ribarskih brodova (NG 16,12,43,90 i Vrabac).
pp5d6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2010., 23:41   #4
Što se navodnog potonuća barkase tiče; istina je da su na minsku zapreku ispred Lore zapravo naletile dvije bakrase .Ona JRM 24.rujna 1991 kada pogibaju 5 pripadnika JRM (3 mornara i 2 zastavnika ili je 1 prezivio -nisma više siguran) kad su išli nositi hranu iz Lore u Divulje jer je od 14. rujna 1991. bila na snazi blokada vojarni od strane hrvatskih snaga.
HRM se dočepala mina SAG 2 u Pločama u akcij Zelena tabla-male Bare od 14.-16 rujna 91. i one su naoštrene dovezene kamionom u splitsku luku di su u tajnosti ukrcane na trajekt Gradac koji je hinio kvar pa je tražio dopuštenje za popravak u škveru i u ranim jutarnjim satima je u teglju remorkera s krme polozio 20 SAG 2 mina ispred Lore na putu u škver na toboznji popravak.
Oko 10,30 je barkasa JRM naletila na jednu i brzo potonula.
Nastupili su veliki pregovori oko razminiranja a HRM je insistirao da to on uradi a ne protuminski diverzanti JRM.
Kako HRM nije imao nikakva znanja tj. opremu a mine su izmjenile položajnu dubinu u uvjetima nikakve vidljivosti to se razminiranje razvuklo do konca siječnja 1992. s tim da je zadnji vojnik JRM Loru napustio 5.siječnja 1992.
Dana 28.siječnja oko 12,30 BRM 42 HRM-a s 5 članova posade koja je osiguravala ronjenje i nije se držala dogovorenog kursa, jer nije bilo pronađeno još 5 mina iz minske zapreke, naletila je na minu i potonula a tri su spašena a poginuli su Dragan Juras i Nikola Perleta koji je pronađen tek treći dan.
Tek pri kraju posla zapovjednik Odjela za podvodna djelovanja našao je u Trogiru sonar PP 10M kojemu je osnovna namjena otkrivanje diverzanata i njihovih podvodnih aktivnosti. Takav sonar imaju sve hrvatske topovnjače a proizvodi ga RIZ Zagreb.
Nakon pronalaska sonara i improviziranog montiranja na obično drško brzo su nađene preostale mine iz zapreke.
S ovogodišnjeg obiljezavanja počasti za stradale s barkase HRM-a 28.01.2010.
http://img.photobucket.com/albums/v2...radalojbar.jpg

Zadnje uređivanje pp5d6 : 01.02.2010. at 00:21.
pp5d6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2010., 00:13   #5
Vrlo zanimljivo pp! Opisi događaja vezanih za HRM u domovinskom ratu sa ovoliko detalja se jako teško nađu a bilo ih je jako puno. Ja sam u to vrijeme bio rani srednjoškolac na dubrovačkom području pa znam koliko je bilo bitno imat "barem nešto" čime možemo napraviti štetu JRM-u koji je napadao grad. Pri tome prvenstveno mislim na dubrovački odred brzih brodova koji je pod velikom pogibijom djelovao na tom području posebno dopremajući hranu i opskrbu otočnom stanovništvu. Takve priče se trebaju dokumentirati da se sjetimo na naše heroje a bilo ih je puno, sve do pomorca koji je radio na ondašnjoj "Jugoliniji" pa sa "Porozinama" i "Liburnijama" dopremao pomoć otocima koji su bili totalno odsječeni zbog blokade JRM-a.
Iako ne znam puno o konkretnim događajima, sjećam se živo jednog detalja koji mi je ispričao rođak sa korčule koji je onda radio u "Grebenu" u Vela Luci.
Pričao mi je kako su pri povlačenju JRM-a iz Splita kroz pelješki kanal naši topnici sa otočne baterije na Korčuli gađali JRM brodove sa "kacavidama" odnosno morali su koristit kacavide (ne pitajte me kako) jer je JRM skinula zatvarače sa topova prije nego ih je napustila ali su ipak postigli par pogodaka. Nisam sad siguran ali čini mi se da su gađali baš grupu brodova sa po zlu poznatim razaračem "Split" na čelu koji se povlačio u Zelengoru.

Zadnje uređivanje Jeremiah : 01.02.2010. at 00:25.
Jeremiah is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2010., 00:32   #6
Na žalost tako su stvari postavljene u Hrvatskoj da se ne zna ništa ili gotovo ništa o stvarima kako se naša zemlja stvarala /barem u medijima ,skolama i drustvu u cjelini/osim stereotipova i negativnosti u svakoj prilici.Za razliku od predhone propale države di su se stvari glorificirale na svim razinama i u svakoj prilici u našoj je potpuno suprotno pa ogromna većina ne zna niti minimum minimuma.To je samo zalog naše loše budućnosti ,ali nebih o tome.
pp5d6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2010., 18:08   #7
Da neko dojavi "točnu" lokaciju potonuća, bilo bi zanimljivo zaroniti i vidjeti što je ostalo od broda. (Osim ako ga nisu vadili).
__________________
Čitam Nedjeljni komentar koji jasno kaže "tko ne misli ovako taj kleveće i laže", ljudi bez kalibra i bez ideje ufuravaju nam istine crno bijele, investicije su probile plafon troše se krediti, svuda mnogo paranoje svi su do grla u krizi, a mi bi htjeli da budemo centar svijeta... - Nedjeljni komentar, Azra (1982.)
Atomski Ali is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2010., 12:42   #8
Quote:
pp5d6 kaže: Pogledaj post
Uf al bi ovdi tribalo pisati i pisati.
Evo da te nadopunim jednom slikom (sken iz SD) koja se nalazi na mom PCu duuugo, članak je sigurno star 2 god...
http://www.imagesforme.com/thumb/thumb_332cbe97.jpg
MEP is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2010., 19:15   #9
Istina je daje VPBR 31 Split napadan dva puta torpedima sa TČ-51 Vukovar i to 10 i 11. studenoga 1991. s udaljenosti od 3,7 nm i 3,8 nm.Ne znam kako su ta torpeda bila podešena i što nije valjalo, ili se namjerno sabotirala zapovjed, ali ona je izdana da se VPBR 31 potopi. Torpedni brod HRM, ex.TČ-222 Partizan II, je u noćnim satima u 03.35, s ruskim torpedima TR-53 VA izuzetim iz skladišta Paninkovac , prišao u radarskoj sjeni o.Čiova s dvije rute prilaza u dva navrata u potpunom mraku i s isključenim radarima.
Napadali su samonavodećim torpedima a cilj nije proizvodio dovoljnu jačinu zvuka da bi se torpedo navelo jer je mirovao na pomoćnim motorima. Cilj je trebalo napasti lažnim toprednim napadom da bi se premjestio i natjeralo da upali pogonske motore .
Bojeva dubina tog torpeda je 5-8 metara.
Zapovjed za napad izdana je u Šibeniku. Navodno posadi nije dopušteno da sami određuju izbor podešavanja i dinamiki gađanja ( npr.ispaliti dva pravolinijski bez samonavođenja s podešenom dubinom 2-3 metra a onda samonavodeće).
Neki upućeni kažu da su prvu noć gađali akustični podešenim a drugi dan onako na rašlje.
Zapovjednik broda je bio jako ljut na radnike koji su pripremali torpeda, a pronađeni i izvašeni torpedo je imao uništen uređaj za samoanvošenje prema pisanju SD.
Zapovjednik 1997. odlikovan.

Prva posada TČ-51:

* poručnik bojnog broda Vojko Marelić, zapovjednik do 1. prosinca 1992.
* poručnik bojnog broda Nadomir Kodžoman, zapovjednik
* Križan Lendić, zapovjednik BO
* Ivan Gudelj, topnik
* Dinko Jakub, I. motorist
* Đorđe Rodić, električar
* Ivan Vučemilović-Grgić, torpedist
* Slaviša Serafimovski, radiotelegrafist
* Ante Kuzmanović
* Ivan Prebeg, risist
* Dragutin Bete
* Pavle Kaloci, RTB
* Tomislav Zupčić, II. motorist
* Mario Jakus
pp5d6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2010., 22:12   #10
Quote:
MEP kaže: Pogledaj post
Evo da te nadopunim jednom slikom (sken iz SD) koja se nalazi na mom PCu duuugo, članak je sigurno star 2 god...
http://www.imagesforme.com/thumb/thumb_332cbe97.jpg
nitko da se zahvali dečku na postanom članku,

HVALA!
terc bela is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.06.2010., 22:44   #11
Kolik oje naših a koliko neprijateljskih plovila potopljeno u DR?
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2010., 20:24   #12
A je li neko pita one šta su radili torpeda da reču svoju verziju događaja??????
panthagana is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.06.2010., 00:21   #13
A tko im brani, nakon 19 godina.
pp5d6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.06.2010., 00:35   #14
Jesu li RBS-ovi kod nas u funkciji ? izvode li se njima često vježbe i kako općenito HRZ i ovo brodova šta imamo stoji sa naoruzanjem ?
Eurofighter_Cro is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.06.2010., 16:38   #15
Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post
Kolik oje naših a koliko neprijateljskih plovila potopljeno u DR?
JRM:

1 barkasa (naletjela na minu ispred Lore)
1 patrolni čamac PČ-176 Mukos (pogođen mini torpedom, napola potonuo, nasukali ga ribari sa Šolte, danas u službi HRM pod nazivom OB-01 Šolta).

HRM:

1 barkasa (uklanjala gore navedene mine ispred Lore)
1 minolovac M-151 Vukov Klanac (zarobljen pa ga uskoro Srbi potopili topništvom).

Nisam siguran, ali mislim da je i jedan od patrolnih brodova potopljen na vezu u Šibeniku (dok je bio na remontu).

Quote:
Eurofighter_Cro kaže: Pogledaj post
Jesu li RBS-ovi kod nas u funkciji ? izvode li se njima često vježbe i kako općenito HRZ i ovo brodova šta imamo stoji sa naoruzanjem ?
Nikako.
__________________
Čitam Nedjeljni komentar koji jasno kaže "tko ne misli ovako taj kleveće i laže", ljudi bez kalibra i bez ideje ufuravaju nam istine crno bijele, investicije su probile plafon troše se krediti, svuda mnogo paranoje svi su do grla u krizi, a mi bi htjeli da budemo centar svijeta... - Nedjeljni komentar, Azra (1982.)
Atomski Ali is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.06.2010., 17:20   #16
Minolovac Vukov klanac nije uništen topništvom nego zračnim napadima pri čemu se zapalio je je od drva napravljen

JRM je izgubila 2 ML brojeva 143 i 144 Olib i Iž.
Imali su puno pogođenih/oštećenih brodova a napadani su im i pogađani brodovi na sidrištima kod o.Lastova od strane diverzanata HRMa
JRM je potoplia brod East River, a u Maslenici je Jadrolinija izgubila trajekt Klimno 1991.
pp5d6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.06.2010., 17:25   #17
Nisam ni sumnjao da će se kolega pp javiti . Može više informacija o Olibu i Ižu?
__________________
Čitam Nedjeljni komentar koji jasno kaže "tko ne misli ovako taj kleveće i laže", ljudi bez kalibra i bez ideje ufuravaju nam istine crno bijele, investicije su probile plafon troše se krediti, svuda mnogo paranoje svi su do grla u krizi, a mi bi htjeli da budemo centar svijeta... - Nedjeljni komentar, Azra (1982.)
Atomski Ali is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.06.2010., 22:03   #18
Treba puno pisati a da bi se stvorila slika zašto su brodovi JRM morali ići nakon sukoba ispred Splita (14-16.11.91) puno dužim putem preko bračkog kanala,Pelješca ,Hvara i Korčule do Visa, po jakom jugu i lošem vremenu, a tamo su čekale obalske bitnice HRMa.. a nisu se mogle izvući kratkim putem kroz splitska vrata (.Brač-o.Šolta) prema Visu.
pogoci Boforsa u VPBR 32 u zadaskom kanalu ,06. listopada 91 koji se izvlači u pratnji RTOP (Srbi priznali ove pogotke za razliku od onih na VPBR 31 ispred splitskih vrata u studenome 91).
Citat oficira na RTOP JRM iz rasprava od prije koju godinu;
Moj je predlog pokusati analizirati neke vojnickije akcije zacetaka HRM iz istog rata te pokusati sagledati sveukupnu genezu ove RM sa aspekta mnogo casnijeg ratovanja od ovog sramnog miniranja. Ukoliko je takav predlog u redu, mogu nabrojati sa svoje strane prvenstveno precizno gadjanje ali i maskiranje baterija u Lovistu prilikom napada na minolovce, pogodak baterije sa Solte, pokusaj gadjanja RRB-om iz camca na Lastovu na PO-92, dva pogotka u VPBR32 u zadarskoj luci, kompletan napad u akciji "male bare" kao i unutrasnja odbrana Dubrovnika mada je to vec kopneni koncept borbe pa ne znam koliko je uopste interesantan za razmatranje istorije HRM. Isplovljenje borbene grupe od tri broda iz Sibenika i njeno uplovljenje u potkope na D.Otoku te prebacivanje topova iz Smokvice, Rogoznice i sa Zirja u Dubrovnik. Ima kojecega interesantnoga za analizu u svakom slucaju. Takve stvari kao vojnik zaista mogu pokusati objektivno analizirati jer cim se uklone osecanja u dovoljnoj meri, ostaje nam zaista onaj takticki postupak i efekat koji verovatno moze sluziti na cast onima koji su gradili vojnicki deo danasnje HRM.-završen citat.
http://img.photobucket.com/albums/v2...gaasetopov.jpg
http://img.photobucket.com/albums/v2...rece174906.jpg
Nasukani PČ 176 Mukos u uvali Nečujam o.Šolta nakon što je pogođen mini torpedom od strane Odjela za podvodna djelovanje HRMa 14.11.91 prilikom ophodnje splitskih vrata.
http://img.photobucket.com/albums/v2...a.pp5d6JPG.jpg

http://img.photobucket.com/albums/v2.../obalnitop.jpg


http://www.google.com/imgres?imgurl=...26tbs%3Disch:1

Zadnje uređivanje žalac_1 : 25.09.2010. at 00:39.
pp5d6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2010., 21:49   #19
http://img163.imageshack.us/img163/5879/uvodna23.jpg

DJB-103, prvi brod HRM

Članak u Hrvatskom vojniku.
__________________
Čitam Nedjeljni komentar koji jasno kaže "tko ne misli ovako taj kleveće i laže", ljudi bez kalibra i bez ideje ufuravaju nam istine crno bijele, investicije su probile plafon troše se krediti, svuda mnogo paranoje svi su do grla u krizi, a mi bi htjeli da budemo centar svijeta... - Nedjeljni komentar, Azra (1982.)
Atomski Ali is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2010., 11:26   #20
http://img.photobucket.com/albums/v2.../obalnitop.jpg


Ovaj obalni top . može malo više informacija o njemu? Mislim, da mu znam neko ime, onda bi googlao, ali ne znam ni to...
Gdje je ta lokacija na kojoj je slikano? Koliko mu je teška granata i kakve su te granate (rasprskavajuće, neke druge, koliki je domet, koliko ga ljudi poslužuje, eto, takva pitanja, pa oni koji znaju nek napišu par riječi o tome...

Zadnje uređivanje žalac_1 : 25.09.2010. at 00:34.
mayday_bbb is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:58.