Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Domovinski rat

Domovinski rat Domovinski rat bez politike

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 02.06.2010., 23:13   #41
Quote:
totti10 kaže: Pogledaj post
evo ako nekoga zanima napisat ću zbivanja u mome selu ernestinovu,sad sam uhvatio malo vremena pa ću uz pomoć tate malo dočarati sliku 91. naravno ako nekog zanima
Naravno, zanimaju nas priče izravnih učesnika, zagnjavi tatu još dok se sjeća
mayday_bbb is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2010., 17:24   #42
Thumbs up



Imate tu još slika iz Osijeka i DR općenito.
Teodorik is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2010., 00:19   #43
Jućer je bio dan Osječkih branitelja;
Da li je netko bio na proslavi ,kakvi su dojmovi i odaziv?
Osobno ne volim ići na takove prigode ,sjetim se svega.
__________________
LILLY106
OPET LILLY is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2010., 11:09   #44
Quote:
OPET LILLY kaže: Pogledaj post
Jućer je bio dan Osječkih branitelja;
Da li je netko bio na proslavi ,kakvi su dojmovi i odaziv?
Osobno ne volim ići na takove prigode ,sjetim se svega.
Ako ima neka zanimljiva slikica sa proslave - dobrodošla je i ovdje.
A posebno priča nekog od ratnika....
mayday_bbb is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2010., 13:59   #45
Ja sam iz Antunovca, napisat ću dosta o zbivanjima kad budem imao vremena, jer nisam baš mnogo na netu.



@totti10, o padu Ernestinova dosta toga ne znam (ljudi svašta pišu, i vidio sam svakakve kontradikcije), pa bi bilo OK da ti napišeš nešto podrobnije, npr. o našim braniteljima koji su ostali u okruženju pa ih je ekipa iz bojne Zrinski išla spašavat i sl.

Inače, na dan pada Ernestinova smo mi pobjegli iz Antunovca jer su nam četnici po pruzi prišli na par stotina metara udaljenosti a nije bilo mnogo vojske u selu da obrani. Ja sam tada bio dijete ali moj buraz je bio u vojsci, kasnije je otišao u Divoš gdje su bile žestoke borbe s četnicima, to je bio jebeni pakao, skoro totalno okkuženje (jedina veza je bila kanal prema Ivanovcu, naši maljutkaši iz Ivanovca su uništili jedan tenk kad su srbi pokušali presjeć tu vezu, tenku je kupola odletjela u zrak, moj stari je kasnije vidio olupinu), srpski tenkovi i prage su derali ko ludi, a naši bez ijednog jedinog komada protuoklopnog oružja, živi užas. Divoš je pao dosta iza Ernestinova, iako je praktički spojen s njim, znaš li točan datum? Ja nikako nisam uspio saznati, koga god pitao.
Aurgelmir is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2010., 15:16   #46
Quote:
OPET LILLY kaže: Pogledaj post
Jućer je bio dan Osječkih branitelja;
Da li je netko bio na proslavi ,kakvi su dojmovi i odaziv?
Osobno ne volim ići na takove prigode ,sjetim se svega.
Bio ja i ekipa na Pampasu, svirala neka grupa, igrao se šah i kartala se bela, jele se kobasice sa senfom dok se čekalo da bude gotov čobanac koji se kuhao u oko 10 kotlića, pilo se pivo iz buradi, kokakola i mineralna, došli i dečki iz policije i demonstrirali borilačke vještine, bila su i dva policajca na policijskim biciklima, dobili smo bijele majice s grbom grada Osijeka na kojima piše: Osijek - nepokoreni grad i plave kape s natpisom: Dan osječkih branitelja s grbom grada, podijelile se nagrade za najbolji čobanac, sve u svemu bilo je super, vidio dečke koje jako dugo nisam vidio.

Navečer u 21h je na promenadi bio koncert sastava Big Bend i pile se butelje vina u staklenim čašama i bio je vatromet ali tamo nisam bio, oni koji su bili kažu da je bilo super.
Falkon is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2010., 23:32   #47
Quote:
Falkon kaže: Pogledaj post
Bio ja i ekipa na Pampasu, svirala neka grupa, igrao se šah i kartala se bela, jele se kobasice sa senfom dok se čekalo da bude gotov čobanac koji se kuhao u oko 10 kotlića, pilo se pivo iz buradi, kokakola i mineralna, došli i dečki iz policije i demonstrirali borilačke vještine, bila su i dva policajca na policijskim biciklima, dobili smo bijele majice s grbom grada Osijeka na kojima piše: Osijek - nepokoreni grad i plave kape s natpisom: Dan osječkih branitelja s grbom grada, podijelile se nagrade za najbolji čobanac, sve u svemu bilo je super, vidio dečke koje jako dugo nisam vidio.

Navečer u 21h je na promenadi bio koncert sastava Big Bend i pile se butelje vina u staklenim čašama i bio je vatromet ali tamo nisam bio, oni koji su bili kažu da je bilo super.
Sada mi žao,muž mi je rekao da će njegovi murijaci kuhati,iskreno sam mislila da će biti jad i bijeda.Kako uvijek fulam,moš mislit neće mi se i onda bi se ugrizla za debelguzu
__________________
LILLY106
OPET LILLY is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2010., 09:15   #48
Da li bi se nekom od vas dalo složiti jednu (ili više, svatko za ono područje za koje zna) kartu, recimo sa google maps, tako nešto, na kojima bi bilo označeno različitim bojama kretanje linije bojišta? pa staviti takvu kartu/e tu na temu....ne sad za svaku najsitniju promjenu, ali onako, barem svakih 3-4 tjedna da se vidi gdje je bila bojišnica. mene osobno zanima gdje su najbliže prišli gradu (osim sa istočne strane, to znam iz falkonovih postova), npr. da li je Brijest ikad bio okupiran...na par drugih tema ima svarno dobrih karata, koje vrlo zorno prikazuju situaciju onima koje to zanima.....
mayday_bbb is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2010., 09:46   #49
Brijest nije bio okupiran, čak ni značajno granatiran, unatoč blizini prve crte. Složit ću već nešto...
Aurgelmir is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2010., 10:04   #50
Thumbs down

Iva20 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2010., 17:19   #51
Quote:
Aurgelmir kaže: Pogledaj post
Brijest nije bio okupiran, čak ni značajno granatiran, unatoč blizini prve crte. Složit ću već nešto...
Nije samo naselje brijest, ali je pogon Osiječke ljevaonice OLT koja se je nalazila na samome rubu naselja prema Antunovcu.
Mali_Mali is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2010., 17:41   #52
Quote:
Mali_Mali kaže: Pogledaj post
Nije samo naselje brijest, ali je pogon Osiječke ljevaonice OLT koja se je nalazila na samome rubu naselja prema Antunovcu.
Svaki dan prolazim pa vidim to. OLT je uništen, međutim, svejedno nije bio na samoj prvoj crti. Prva crta se nalazila uz cestu koja spaja državnu cestu Osijek-Vinkovci s Josipindvorom. Tamo ima više križeva na mjestima gdje su naši poginuli, a i dan danas postoji nasip od rova.

Tamo mi je stari bio u više navrata tijekom rata, i bilo je strašno, naši malobrojni, da su četnici navalili s tenkovima bilo bi rusvaja, samo što je srbima falilo hrabrosti.
Aurgelmir is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2010., 17:55   #53
Ovo je situacija odmah nakon pada Antunovca.

Svijetloplavo je držala zagrebačka brigada, samo ne znam jel 101. ili 102. Tamnoplavo ustvari uopće nije linija u pravom smislu već nešto razbacanih punktova 106. brigade (nadam se da nisam pogriješio mjesto "kontakta" te dvije brigade, postoji mogućnost da je 106. ipak malo više prema zapadu držala liniju). U svakom slučaju, nedovoljno protuoklopa, da su srbi udarili bilo bi...al u svakom slučaju je bilo gadno. Snajperisti, minobacači i svašta, imalo smo dosta poginulih tu.

Žuto sam označio "opasni" dio naše obrane gdje je naše vojske bilo slabo ili ništa. Da su srbi 5.12. tu prošli (i zaobišli Rosinjaču koja se vidi krajnje desno na slici) ušli bi u Osijek skoro bez otpora. Ali, u strahu su velike oči, pa su s cijelom oklopno-mehaniziranom bojnom napali naših 16 vojnika u Rosinjači...

U svakom slučaju, obrana Osijeka je bila loše raspoređena i s nedovoljno PO sredstava, i imali smo sreću da su srbi bili - kukavice.



http://i50.tinypic.com/2eezjt1.jpg

Zadnje uređivanje rezon@tor : 19.09.2010. at 14:09. Reason: prevelika slika u poveznicu
Aurgelmir is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2010., 22:09   #54
Quote:
Aurgelmir kaže: Pogledaj post
U svakom slučaju, obrana Osijeka je bila loše raspoređena i s nedovoljno PO sredstava, i imali smo sreću da su srbi bili - kukavice.
Znaš li ti da je samo 106-ta imala MPOTD s dvije bitnice topova MT12 100mm (12 komada) koji su snajperi za skidanje tenkova i bitnicu maljutki, a to je sve bilo raspoređeno od Nemetina preko Sjemenare i Tufeka do Brijesta i imala je još jedan divizion, MTD, s topovima B1 76mm, 11 samohodki i bitnicom minobacača 120mm, pješadija je imala netrzajne topove i tko zna koliko priručnih sredstava za skidanje tenkova, tako da se nikako ne može reći da je toga bilo nedovoljno, a pogotovo da je bilo loše raspoređeno.

Teško je znati što je sve bilo po položajima ako ih nisi sve obišao ali trebao si biti na osječkoj obilaznici nakon dolaska unprofora kada se topništvo i protuoklop 106-te brigade izvlačio s položaja i odlazio u Našice, kolona je bila poprilično dugačka i sigurno bi se zapitao gdje je sve to bilo po položajima.
Falkon is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2010., 22:11   #55
Quote:
Mali_Mali kaže: Pogledaj post
Nije samo naselje brijest, ali je pogon Osiječke ljevaonice OLT koja se je nalazila na samome rubu naselja prema Antunovcu.
I trafostanica u Brijestu koja nije baš mala je skroz bila uništena.
Falkon is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2010., 22:49   #56
vidi mogu ti prepričat priče od starog..a to je do 18.11. jer je on na taj dana ošo iz ernestinova u košku kod tetke se okupat i više se nije vratio..tek je negdje 21. il 22. došo do ivanovca i uspio naći legose iz ernestinova..ovo izvlačenje od strane bojne zrinjski stvarno ne znam možda mi stari zna više tako da neću lupat gluposti..
taj dan kad je ernestinovo palo..u biti kad su braća po veri ušla u selo najveći dio njih (pričao mi kršteni kum) izašao je po pruzi iza divoša do antunovca.neki su preplivali bobotski pa dogurali do ivanovca il čepina..
što je zanimljivo dečki s kraja sela nisu imali pojma da su tenkovi ušli tu kod mlina i kod škole..tako da su neki nasumično naletili na dvorište puno četnika..bez zajebancije
totti10 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2010., 23:10   #57
A da li netko zna šta je bilo s Ivanovcem - jesu li tu vođene krvave borbe ?
Keva is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2010., 23:38   #58
Quote:
Keva kaže: Pogledaj post
A da li netko zna šta je bilo s Ivanovcem - jesu li tu vođene krvave borbe ?
a čuj po ivanovcu se tuklo al nikad se agresor nije približio kućama barem prema mome mišljenju
selo je bilo uništeno al nije palo
totti10 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2010., 23:58   #59
Quote:
totti10 kaže: Pogledaj post
a čuj po ivanovcu se tuklo al nikad se agresor nije približio kućama barem prema mome mišljenju
selo je bilo uništeno al nije palo
Kod samih kuća je uništen jedan tenk ili je nagazio na minu, ne znam točno, osobno sam ga vidio kasnije kada sam bio tamo 1993 godine kada smo imali vježbu.
Falkon is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.07.2010., 00:37   #60
Quote:
Falkon kaže: Pogledaj post
Znaš li ti da je samo 106-ta imala MPOTD s dvije bitnice topova MT12 100mm (12 komada) koji su snajperi za skidanje tenkova i bitnicu maljutki, a to je sve bilo raspoređeno od Nemetina preko Sjemenare i Tufeka do Brijesta i imala je još jedan divizion, MTD, s topovima B1 76mm, 11 samohodki i bitnicom minobacača 120mm, pješadija je imala netrzajne topove i tko zna koliko priručnih sredstava za skidanje tenkova, tako da se nikako ne može reći da je toga bilo nedovoljno, a pogotovo da je bilo loše raspoređeno.

Teško je znati što je sve bilo po položajima ako ih nisi sve obišao ali trebao si biti na osječkoj obilaznici nakon dolaska unprofora kada se topništvo i protuoklop 106-te brigade izvlačio s položaja i odlazio u Našice, kolona je bila poprilično dugačka i sigurno bi se zapitao gdje je sve to bilo po položajima.

Je, tu "kvalitetu" vidimo iz činjenice da smo mogli postaviti čitav niz protuoklopnih zasjeda uz cestu Tenja-Antunovac, i strgati tenkove prije nego dođu do Seleša (jer im je ta cesta bila jedina komunikacija, i prilično izložena), pa nitko prstom nije mrdnuo da to učini. Za više informacija, pogledaj http://106brigada.blog.hr/.

O Maljutkama neću ništa reći...jednu su naši stavili na krov škole, pa kad su ispalili za vježbu zabila se u kuću ispred i skoro su sami sebe ubili. Ulica kojom su četnici ušli u Antunovac (i to PRIJE pješaštva, tj. ušli su, uparkirali se i mirno čekali pješaštvo koje je prvo stiglo tom ulicom, a u drugom valu poljem, direktno od Tenje) je uska i bogomdana za PO zasjede, prošli bi kao na Trpinjskoj, samo što nitko jedne zolje nije imao...

Krivo i nejednako raspoređivanje oružja, eto šta...većina protuoklopa je otišla za cestu prema Tenji i za Nemetin.
Aurgelmir is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:33.