Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Domovinski rat

Domovinski rat Domovinski rat bez politike

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 29.03.2011., 18:47   #41
Quote:
marasovac kaže: Pogledaj post
Prika, ja znam da si ti imao najbolju namjeru, ali ovo nije istina, odnosno, nije posve točno. Recimo, ja sa svojima, kad smo imali prvi stupanj bojeve gotovosti, bio pet dana u Starigradu, pet na Bukvi, i pet na čuki, a kad nije bio prvi stupanj, pet dana u Starigradu, pet na ćuki i onda pet dana slobodan, doma u Zadar. Tako da ja a ni itko drugi nije bio sve vrijeme na Velebitu.
Cijelu zimu na Velebitu proveli su samo križari, zimu 1945./1946, i gotovo cijelu zimu 1946./1947. kad su ih pred sam kraj zime partizani pobili ili uhitili, a samo trojica su uspjela pobjeći. No to je već sasvim druga tema...
Inače, u domovinskom ratu najviše vremena na Velebitu provela je specijalna policija, a od specijalne najviše zadarska specijalna, legendarni "Poskoci". No i oni su imali slobodne dane kao i svi ostali, manje nego ostali ali su ih imali...

Stavit ću još slika kad uhvatim malo vremena, nemaš frke...
Moram staviti svoj komentar pošto sam proćitao raspravu na temi i ispraviti sve dobronamjerne ali neupućene što se tiče Velebita kroz koji je prošlo puno ljudi u raznim vremenskim intervalima ali jedino toćno u svim tim pričama je da je Specijalna tj Specijalne jedinice MUP-a držale taj teren od 1992 g a da se znalo dogoditi da je ista postava bila po 45 dana ja osobno na visoćici sam proveo 92 /93 trideset pet dana po najžešćem nevremenu i zimi i dan danas u svakoj priči o ratu u koji sam odradio u kompletu napomenem da mi nijedno borbeno djelovanje nije istrošilo petinu psihofizićke snage kao Velebit tko je to prošao ne moram mu pretjerano objašnjavati ali sreča je da to nije trebalo proči puno ljudi ,malo ispod Visoćice nas šestoro boravili smo u kolibi od dasaka obloženoj terpapirom na temperaturama do -30 imali smo peć koja je u šupljoj daščari grijala samo pola metra od nje tako da okrenut licem prema peći pucale su čizme od vrućine a za leđa je zeblo a kada sam spavao u vreći na podmetaču i deki naravno potpuno odjeven u pododjelu ,dugim gaćama te hlačama i pokriven sa dvije deke a još je bilo hladno ,samo jednom sam se za to vrijeme okupao u Gospiću i moram priznati na brzinu dobro nacugao naravno ne ja nego svi tako da sam kolegu koji je bio podeblji te malo slabiji fizički kada se trebalo vratiti tj popesti iz glavne baze do naše u 11 sati uveče a kolega nije imao snage doslovno sam ga vukao na brdo pijanog da ne završi na disciplinskim sankcijama, kada sam se vratio u Zagreb gdje je bilo oko nule doslovno sam mislio da sam na ljetovanju i hodao po danu kratkih rukava ali osim negativnih posljedica po zdravlje nakon toga bio sam u vrhunskoj kondiciji imao sam osječaj da mogu letjeti i mislim da bi premlatio petoricu da je bilo potrebe,oprostite na dužini ali ovo nije ni djelić priče.
kostmoto is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2011., 19:28   #42
Quote:
patriot kaže: Pogledaj post
nitko niti rijeci zasto je bilo bitno kontrolirati odredjene kote..sta je tocno znacilo drzati velebit za nas i zbog cega je od strateske vaznosti..te sam tijek dogadjanja do prvih operacija kojima se pravila priprema za oluju..daj se malo raspisite
Sumnjam da će se raspravi priključiti neko na funkciji tko je donosio odluke o tome ,ali jasno je da svako povišeno mjesto na rubovima bojišta dobrim dijelom omogućuje nadzor i kontrolu terena koji se nalazi pod njim te daje stratešku prednost koja je recimo u oluji jako dobro iskorištena da su srbi držali te kote a koja bi se to sila trebala probiti u borbi uz brdo.
Quote:
marasovac kaže: Pogledaj post
Da. Križari i nitko drugi prije ili poslije njih.
Možda Križari ali Specijalna policija MUP-a sigurno jer to ja znam.
Quote:
DEFENSE kaže: Pogledaj post
Velebit, proveo sam mjesece i mjesece gore, mislim da mi je meni i drugima koji su gore boravili duže vremena pogotovo zimi oduzeo barem pet godina života, ovi moji nekad pođu gore ali ja jok, Zima a još kad bura zapuše na minus 25 celzijusa a bio sam gore i na minus 30, a ni ljeti nije puno bolje preko dana se skuhaš a po noći smrzavaš
Prijatelju vidim da ti znaš što je Velebit sigurno si radio u SJP.
Quote:
gaggy36 kaže: Pogledaj post
kako nije niti jedna vojska provela zimu u velebitu ? ja mislim da jesu dvije vojske,nasa i vasa.te zime da nije bilo nas ,ne bi ni vi proveli zimu gore.bilo je i po -20 C,ludacka bura,snjeg i led.uvjek cu pamtiti tu zimu po svojoj surovosti.naravno,ja sam bio sa druge strane pa ti ovo pisem da ne mislis kako je nama bilo toplo na oscenici ili 1037.slazem se da nisu mogli opstati obicni vojnici,i od svih ratista,velebit je bio poseban.jeste da nije bilo tenkova i VBR-ova,ali imao je druge otezavajuce okolnosti.zato bez obzira na pripadnost,pozdrav svima koji su rat proveli u velebitu!
Moram priznati da mi je tek nakon tvoje priče palo na pamet da je neko i sa druge strane morao zepsti gore te mi je palo na pamet da dok sam bio na Visoćici svaki naš prolazak do položaja bio je na jednom otvorenom dijelu puta popračen treštanjem trocijevca koji nam je bacio van stroja nekoliko ljudi tijekom vremena.

Zadnje uređivanje rezon@tor : 30.03.2011. at 07:56. Reason: spajanje uzastopnih poruka
kostmoto is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2011., 20:05   #43
Quote:
kostmoto kaže: Pogledaj post
Moram staviti svoj komentar pošto sam proćitao raspravu na temi i ispraviti sve dobronamjerne ali neupućene što se tiče Velebita kroz koji je prošlo puno ljudi u raznim vremenskim intervalima ali jedino toćno u svim tim pričama je da je Specijalna tj Specijalne jedinice MUP-a držale taj teren od 1992 g a da se znalo dogoditi da je ista postava bila po 45 dana ja osobno na visoćici sam proveo 92 /93 trideset pet dana po najžešćem nevremenu i zimi i dan danas u svakoj priči o ratu u koji sam odradio u kompletu napomenem da mi nijedno borbeno djelovanje nije istrošilo petinu psihofizićke snage kao Velebit tko je to prošao ne moram mu pretjerano objašnjavati ali sreča je da to nije trebalo proči puno ljudi....
Cijelu zimu 1991/1992 do sredine ljeta 1992, Velebit od Visoćice do Sv.Brda držala je Planinska satnija Velebit i policajci iz Lovinca i Sv.Roka.
Jedno od isturenih zimskih mjesta je bilo ispod Buljme u za tu priliku uređenoj špilji, gdje se prezimilo. Nisam se u životu toliko turno naskijao...
mozak_free is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2011., 13:41   #44
Da... neko je napisa da nijedna vojska nije bila cilu zimu gori...
To nije točno, mi smo bili non-stop, osobno sam bio jednom rekordnih 32 dana kad smo sašli prozvali me "hajlender".
I ono šta je neko napisa za temperature i buru.Mi smo najniže izmirili -27 a toliko je bilo ladno da ... ne znan ni ja, da je potrajalo još malo nebi nijedne bukve bilo sve bi ih naložili

P.S. SJP Jastrebovi - Ši

Pozdrav
strange quark is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2011., 23:31   #45
Velebit

Moj frend mi je u jednoj situaciji ispričao:
Velebit u zimskim uvjetima je nemoguće držati (vojnom smislu), pobunjeni srbi su toga bili svjesni. HV MUP zbog same situacije morao rat privesti kraju itako zatekao da se mora i taj dio pojačano preuzeti. Boravak gore je bio dvojak, Velebit je nepokoriv, zime do strašnih minusa, ljeti do plusa i uz sve to flora i fauna, i na to sve još i ratna djelovanja. Nakon uspostave HR linije nije toliko bilo djelovanja no u nekoliko akcija su se postavile Antene za prislušivanje, pripremalo se za Oluju, sa Velebita su izviđači ulazili u krajnu da sakupljaju informacije itd. No boravak je bio ograničen na 30tak dana u početku a kasnije se organiziralo.
SJP je puno prošla po Velebitu i izgubila svoje Vitezove u nekoliko akcija, tako da svako ima ožiljak Velebita.

Slava im.
daliborlife is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2011., 23:48   #46
Quote:
daliborlife kaže: Pogledaj post
Moj frend mi je u jednoj situaciji ispričao:
Velebit u zimskim uvjetima je nemoguće držati (vojnom smislu), pobunjeni srbi su toga bili svjesni. HV MUP zbog same situacije morao rat privesti kraju itako zatekao da se mora i taj dio pojačano preuzeti. Boravak gore je bio dvojak, Velebit je nepokoriv, zime do strašnih minusa, ljeti do plusa i uz sve to flora i fauna, i na to sve još i ratna djelovanja. Nakon uspostave HR linije nije toliko bilo djelovanja no u nekoliko akcija su se postavile Antene za prislušivanje, pripremalo se za Oluju, sa Velebita su izviđači ulazili u krajnu da sakupljaju informacije itd. No boravak je bio ograničen na 30tak dana u početku a kasnije se organiziralo.
SJP je puno prošla po Velebitu i izgubila svoje Vitezove u nekoliko akcija, tako da svako ima ožiljak Velebita.

Slava im.
Nema tog opisa, tih riči kojima bi moga opisat led u kostima mokar do gole kože na minus 10 15 20 u 4 manje 20 u noći u metru sniga dok bura dere

Jednom prilikom nas helikopter nije moga vidit, jer naravno iz njegove perspektive je sve bilo i onda san se sitija pa san otvorija 2 3 velike limene kante ajvara i nacrta kocku koju je odma vidija.

Tog jebenog ajvara je još 3 miseca bilo po robi i opremi...
strange quark is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2011., 08:56   #47
Tko je to prošao, tko je ratna stradanja vidio, rat okusio taj ne priča i slika se sa time. Mnogi su boravili u kojekakvim jedinicama i samo sjedili na kojekakvim čukama trošili hranu i zajebavali se i poslije preuveličavaju svoje priče.
daliborlife is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2011., 09:52   #48
Quote:
daliborlife kaže: Pogledaj post
Moj frend mi je u jednoj situaciji ispričao:
Velebit u zimskim uvjetima je nemoguće držati (vojnom smislu), pobunjeni srbi su toga bili svjesni. HV MUP zbog same situacije morao rat privesti kraju itako zatekao da se mora i taj dio pojačano preuzeti. Boravak gore je bio dvojak, Velebit je nepokoriv, zime do strašnih minusa, ljeti do plusa i uz sve to flora i fauna, i na to sve još i ratna djelovanja. Nakon uspostave HR linije nije toliko bilo djelovanja no u nekoliko akcija su se postavile Antene za prislušivanje, pripremalo se za Oluju, sa Velebita su izviđači ulazili u krajnu da sakupljaju informacije itd. No boravak je bio ograničen na 30tak dana u početku a kasnije se organiziralo.
SJP je puno prošla po Velebitu i izgubila svoje Vitezove u nekoliko akcija, tako da svako ima ožiljak Velebita.

Slava im.
Velebit smo držali u vojnom smislu od kraja studenog 1991. kada se išlo u osvajanje terena, pa sve do kraja rata, konstantno i to vršni greben od Visoćice, preko Vaganjskog vrha do Sv.Brda. Ne bi vjerovao, ali su čede bile gore na Strugama do pred kraj listopada 1991. I izminirali neke ključne prijelaze. Onda smo to mi preuzeli i izminirali ostale...Bili su nedaleka Bunovca, također konstantno.
A poslije akcije Maslenica se gore formirao front u okolici prijevoja Alan, Tulovih greda i uz cestu Sv. Rok-Obrovac. I nije bilo nimalo mirno. Tamo je poginuo i Gavran.
Ukratko cijelo vrijeme rata su na Velebitu bili vojnici i držali ga u vojnom smislu. I mi i oni.
Pozdravi frenda. Nema pojma.
mozak_free is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2011., 10:09   #49
Quote:
daliborlife kaže: Pogledaj post
Tko je to prošao, tko je ratna stradanja vidio, rat okusio taj ne priča i slika se sa time. Mnogi su boravili u kojekakvim jedinicama i samo sjedili na kojekakvim čukama trošili hranu i zajebavali se i poslije preuveličavaju svoje priče.
Na kojekakvim čukama se trošilo hranu od Karlovca do Dubrovnika. I bila bi to dobra zajebancija da se nije tu i tamo ginulo. Nemoj trolati.
mozak_free is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2011., 20:59   #50
Žao mi je.
daliborlife is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2011., 00:51   #51
Quote:
mozak_free kaže: Pogledaj post
Velebit smo držali u vojnom smislu od kraja studenog 1991. kada se išlo u osvajanje terena, pa sve do kraja rata, konstantno i to vršni greben od Visoćice, preko Vaganjskog vrha do Sv.Brda. Ne bi vjerovao, ali su čede bile gore na Strugama do pred kraj listopada 1991. I izminirali neke ključne prijelaze. Onda smo to mi preuzeli i izminirali ostale...Bili su nedaleka Bunovca, također konstantno.
A poslije akcije Maslenica se gore formirao front u okolici prijevoja Alan, Tulovih greda i uz cestu Sv. Rok-Obrovac. I nije bilo nimalo mirno. Tamo je poginuo i Gavran.
Ukratko cijelo vrijeme rata su na Velebitu bili vojnici i držali ga u vojnom smislu. I mi i oni.
Pozdravi frenda. Nema pojma.
Kad smo več kod srba jedan se javio na forum da nas podsjeti da su i oni bili gore ali neznam koliko je to" gore" jer ako me pamčenje služi oni su večinom bili u nižim djelovima jer smo mi držali vrhove pa pretpostavljam da im je bilo lakše sa opskrbom i ophodnjom a rado bi čuo nekog iskrenog srbina o njihovim iskustvima sa prirodnim nedačama.
kostmoto is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2011., 16:22   #52
Događaji s Velebita će biti prikazani na 20 godišnjici osnivanja Planinske satnije "Velebit" u srijedu 28.09.2011. u 20h u Velikoj dvorani centra za kulturu Novi Zagreb, Trg Narodne zaštite 2 u Remetincu s projekcijom dokumentarnog filma: Velebitska priča i originalnim fotografijama.
mozak_free is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2011., 06:48   #53
Bio sam na projekciji.
Film je još jedna tipična klasična manipulacija B.Šepa... Filmom se ostavlja dojam da je tu ključno bilo Himalajsko iskustvo nekih sudionika (o čemu govori upravo, kao slučajno B.Š.), no, reality was very different. I onda i sada. Za boravak na takvom terenu i u tim uvjetima i onda i sada najbolji su se pokazali speleolozi koji su filmom, naravno, ignorirani kao nevažni. No, to je jedna druga tema.
Tipičan primjer:
Naši vrli alpinisti postavili su bivak točno ispod prijevoja Buljme, na morskoj strani. Trajalo je do prve bure. Pokojni Luka je spasio cijelu tu stranu sa špiljom koju je poznavao, i tu se onda prezimilo s 91-92.
3 od 5 prvih zapovjednika na terenu su bili speleolozi. I to nije slučajno. Ali to se u filmu ne smije vidjeti, jer onda "himalajsko iskustvo" ne bi došlo do izražaja. Ako to zanemarimo, dalje je više manje OK, ako detalje zanemarimo. Opća mjesta o ciči zimi i ostalim događanjima.

Zadnje uređivanje mozak_free : 29.09.2011. at 06:54.
mozak_free is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2011., 02:52   #54
Quote:
daliborlife kaže: Pogledaj post
Tko je to prošao, tko je ratna stradanja vidio, rat okusio taj ne priča i slika se sa time. Mnogi su boravili u kojekakvim jedinicama i samo sjedili na kojekakvim čukama trošili hranu i zajebavali se i poslije preuveličavaju svoje priče.
Dragi moj vjeruj mi pojeo sam brdo hrane i dobro se zajebavao cjelih pet godina rata a u nekoliko navrata poslje obavljenog posla popio i brda piča a pronašao sam i nekoliko pravih prijatelja koji su mi danas kumovi a pričati mogu puno jer imam i o čemu ,samo mrtvi ne pričaju a tebe niko ne tjera da vjeruješ pa nismo valjda komunisti.
kostmoto is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2011., 19:34   #55
Našao sam nešto o Planinskoj satniji Velebit, pa ako nekoga zanima:

http://plsavez.hr/hp-arhiva/199606.pdf
kudzu is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2011., 21:36   #56
Koje srpske snage su bile na Velebitu?
Momak 90 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2011., 20:32   #57
Quote:
mozak_free kaže: Pogledaj post
Velebit smo držali u vojnom smislu od kraja studenog 1991. kada se išlo u osvajanje terena, pa sve do kraja rata, konstantno i to vršni greben od Visoćice, preko Vaganjskog vrha do Sv.Brda. Ne bi vjerovao, ali su čede bile gore na Strugama do pred kraj listopada 1991. I izminirali neke ključne prijelaze. Onda smo to mi preuzeli i izminirali ostale...Bili su nedaleka Bunovca, također konstantno.
A poslije akcije Maslenica se gore formirao front u okolici prijevoja Alan, Tulovih greda i uz cestu Sv. Rok-Obrovac. I nije bilo nimalo mirno. Tamo je poginuo i Gavran.
Ukratko cijelo vrijeme rata su na Velebitu bili vojnici i držali ga u vojnom smislu. I mi i oni.
Pozdravi frenda. Nema pojma.
Gdje ti je bila baza? Ja sam tamo "sletio" početkom prosinca '91.
__________________
Pobjede su porazi, kad se obraz pogazi. Kasno je da se sada mijenjam. Zauvijek! Za nas...
Skipper_Ri is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2011., 20:43   #58
Quote:
Skipper_Ri kaže: Pogledaj post
Gdje ti je bila baza? Ja sam tamo "sletio" početkom prosinca '91.
Starigrad-Paklenica. Sredinom prosinca 91. sam bio uglavnom na Ivinim Vodicama, pa preko Solila, s patrolama od Malovana do Svetog brda, a ti?
mozak_free is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2011., 21:50   #59
Quote:
mozak_free kaže: Pogledaj post
Starigrad-Paklenica.
Jel bilo tamo kakvih akcija , napada tokom 1991. ili samo granatiranje ?
Keva is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2011., 23:28   #60
Quote:
Keva kaže: Pogledaj post
Jel bilo tamo kakvih akcija , napada tokom 1991. ili samo granatiranje ?
Pješačkih akcija nije bilo. Brzo je zahladilo, snijeg. Uglavnom se izviđalo i patroliralo. A svi Velebitski prelazi su bili izminirani.
Netko je proglasio da čede spremaju "krvavi Božić", pa su došli neki Zadrani kao ispomoć sa 120 mm minobacačem. Digli smo ga (i hrpu granata) i prebacili na ličku stranu ispod doma na Štirovcu, uz Grubišin dolac ispod Badnja. Sve na leđima. Uz put smo prošli ravno kroz minsko polje, a da smo to skužili tek na povratku, jer su mine bile pod snijegom na svu sreću. I da, neki lajbek je poravnao ispod podnožja za stodvadesetku sa snijegom! Uglavnom nakon druge granate na Medak se sve raspalo. I vratili se natrag.
Čede su napravili izviđanje helikopterom i poslali avion koji je probao raketirati Borisov dom u Paklenici. Dom je nemoguće pogoditi raketom iz aviona, pa je nastradala jedna svinja u zaseoku iznad, a stari Ramić (ili Parić, njih dvojicu uvijek miješam) još uvijek ima gelere po sebi.
To ti je 1991.
mozak_free is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:08.