Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas > Poljoprivreda

Poljoprivreda Kako privređivati plodovima zemlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 05.02.2009., 10:15   #1
Masline i maslinarstvo

'ajmo na dugo i na kratko sve o ovome ... što neki znaju, neki što pitaju, neki što nemaju pojma od kuda bi krenuli, te kamo završili...

Dakle MASLINE i MASLINARSTVO...
__________________
No Pasarán!

Drastične situacije, zahtijevaju drastične mjere!

Zadnje uređivanje freelancer : 05.02.2009. at 10:30.
freelancer is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2009., 10:20   #2
Evo mene odmah - jer molim za pomoć!


1) recimo da imam 4000 m2 u Dalmaciji (Ravni Kotari)
2) recimo da želim saditi masline
3) recimo da nemam pojma o ovome
4) od kuda krenuti
5) gdje se javiti za kakve ikakve poticaje
6) koliko maslina mogu saditi na tih 4000 m2
7) koliko godina moram čekati do prvoga uroda
8) isplati li se osigurati nasade
9) koju sorta da se sadi, da se rade masline ili ulje
10) koliko od tih 4000m2 i nakon x godina i na x uroda masline se može doći na 0
11) može li se to zemljište dati u najam nekome da taj DRUGI sadi masline
12) ima li zadruga koje su zainteresirane za taj deal
13) javim se još s pitanjima...

Hvala!
__________________
No Pasarán!

Drastične situacije, zahtijevaju drastične mjere!

Zadnje uređivanje freelancer : 05.02.2009. at 10:30.
freelancer is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2009., 20:31   #3
lijepo za pocetak odi u savjetodavnu sluzbu. zatim proseci po maslinicima, porazgovaraj sa ljudima koji su u proizvodnji, naoruzaj se literaturom i to je to.

iz osobnog iskustva znam da se nasadi - govorim o mojim vocnjacima koji se nalaze u kontinentalnom dijelu hrvatske, nemaju protugradnu mrezu-moraju osigurati. nikad se ne zna kad ce svevisnji poslati tucu ( krupu) .

maslina ne zaboravi, mora imati i vodu. dakle razmisli o navodnjavanju. maslinarstvo nije moja proizvodna grana. stavljam se u tvoju poziciju i razmisljam sto bih napravila.
teta-elza is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2009., 11:12   #4
Nisam shvaćen, ali neka.

Može li onda makar par naslova i autori prave stručne literature po ovom pitanju
__________________
No Pasarán!

Drastične situacije, zahtijevaju drastične mjere!
freelancer is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2009., 11:22   #5
Google ti je prijatelj

Samo ova i ova su ti lijep start
__________________
It is cruel, you know, that music should be so beautiful. It has the beauty of loneliness of pain: of strength and freedom. The beauty of disappointment and never-satisfied love. The cruel beauty of nature and everlasting beauty of monotony.
Göttspöđä is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2009., 11:26   #6
Baš sam se spremao na freelancerova "blic" pitanja ponuditi "blic" odgovore ...

Quote:
gotterdamerung kaže: Pogledaj post
Slagala sam podforumska pravila jučer i skužim da već postoje, pa ne bi bilo fer komplicirati stvar. Prva točka je bila baš vezana za ovu problematiku.

Molim forumaše da se suzdrže od ovako nepreciznih pitanja. Ne možete očekivati da će vam drugi forumaš(i) objasniti cjelokupni proizvodni proces, analogno tome i za svaku drugu temu, bili to brojleri, rasadnik lješnjaka ili plantaža jagoda. Znam da je lakše ovako, ali neka vam startne informacije dolaze iz knjiga. Djeluju skupe, no one su prva i nužna stepenica za proizvodnju i u odnosu na ostatak investicija čine možda promile. Između ostalog, krhko je internetsko znanje i nema katkad kredibiliteta u odnosu na knjigu koju je pisao visokoobrazovani maslinar, primjerice. To se onda zove znanjem u pravom smislu riječi a i bit ćete ponosniji na sebe. Neka vam podforum posluži za razmjenu iskustava i konkretnih problema.
Sa boldanim se ne bih u potpunosti složio. Naime, poljoprivreda je specifična po tome da "se moj djed i pradjed njome bavio", pa svi misle da znaju sve i da je to ... dalmoši bi rekli "pljuni pa prilipi" posao.
Prave knjige o maslinarstvu u hrvata još nisam vidio, pa preporučam preispitivanje onoga što tamo piše.
Što se tiče "konkretizacije" pitanja, u potpunosti se slažem s uvaženom moderatoricom.
Dirk_Diggler is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2009., 11:40   #7
kada bolje promislim ... bolje je pročitati bilo što, jer će se nakon toga otvoriti lavina pitanja
Dirk_Diggler is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2009., 11:58   #8
Po internetu pišu svakakvi ljudi diskutabilnog znanja. Evo, nedavno sam čitala thread u kojem je korisnica samouvjerena rekla kako žohari nemaju oči, što je daleko od istine. Diči se činjenicom da ih je istjerala iz svog doma, što daje težinu slučaju. Ne kažem da je loše čuti više mišljenja... no ne treba ih uvijek uzeti zdravo za gotovo.

Dirk, pomozi freelanceru ako želiš i imaš znanja i iskustva. Nema ništa loše u tome. Samo ističem kako se nekad nije dovoljno obrazovati od strane jednog forumaša... ako ćeš se baviti ozbiljnim poslom kao što je biljna proizvodnja. To je prevelik trud i investicija da bi stajao na tako nestabilnim nogama (ovime, freelancer, ne ciljam na tebe nego generalno na hipotetske forumaše).

Literature u RH postoji, naravno, a mislim kako je na čitaču da procijeni knjigu. Prvo ju treba pročitati jerbo zbog subjektivnosti nije sve u recenzijama.
__________________
It is cruel, you know, that music should be so beautiful. It has the beauty of loneliness of pain: of strength and freedom. The beauty of disappointment and never-satisfied love. The cruel beauty of nature and everlasting beauty of monotony.
Göttspöđä is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2009., 12:04   #9
Hvala lijepa svima.

A od Dirk-a očekujem blitz odgovore na blitz pitanja!

__________________
No Pasarán!

Drastične situacije, zahtijevaju drastične mjere!
freelancer is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2009., 02:07   #10
Eto, napokon sam pronašao malo vremena ...
Quote:
1) recimo da imam 4000 m2 u Dalmaciji (Ravni Kotari)
2) recimo da želim saditi masline
3) recimo da nemam pojma o ovome
4) od kuda krenuti
Ravni kotari su područje potnato po voćarskoj proizvodnji (breskve), pa pretpostavljam da imaš pogodan teren. glavne odrednice su ti ekspozicija - nagnutost terena, izloženost vjetrovima (bura) i kvaliteta tla - sadržaj skeleta ( kako bih rekao ... kamenja i sl.) i njegova dubina.

Quote:
5) gdje se javiti za kakve ikakve poticaje
minimalna površina za koju možeš dobiti poticaj za podizanje nasada je 0,5 ha.

Quote:
6) koliko maslina mogu saditi na tih 4000 m2
7) koliko godina moram čekati do prvoga uroda
Maslina se sadi na razmake od 5 - 6 metara. O ovome ćeš naći raznih nebuloza po literaturi. To ti ispadne nekih 100 - 130 stabala.

Quote:
8) isplati li se osigurati nasade
Pitati tetu elzu

Quote:
9) koju sorta da se sadi, da se rade masline ili ulje
Ja bih se raspitao kod lokalnog stanovništva. Sa autohtonim (lokalnim ili bilo kojim hrvatskim) sortama uvijek možeš prodavati maglu (čitaj : Marketing).

Quote:
10) koliko od tih 4000m2 i nakon x godina i na x uroda masline se može doći na 0
To ću ti reći kada mi daš još podataka

Quote:
11) može li se to zemljište dati u najam nekome da taj DRUGI sadi masline
12) ima li zadruga koje su zainteresirane za taj deal
Prema novom Zakonu o poljoprivrednom zemljištu NN 152/08 (donesenim po hitnom postupku isti dan kada i Zakon o golfu), MORATI ćeš dati nekome u zakup ako teren ne obrađuješ. Za zadruge - pitati tamo nekog.

reci dalje ...
Dirk_Diggler is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2009., 19:16   #11
kaj da mene pita? ja nemam protugradne mreze. prisiljena sam osiguravati nasade jer me tuca mlati vec dvije sezone uzastopce. osiguravajuce kuce nisu bas sirokogrudne, imaju svoje parametre kojima s eja nemilo cudim, al dobro. ono sto procjene-isplate. racuni se podastru drzavi, zupaniji i opcini, oni takodjer podmiruju dio racuna pa ispadne da za sada osiguratelju isplacujem cetvrtinu.

kukurikala bih ja nemilo da nisam osigurala nasade. ili mreza ( najbolja opcija) ili osiguranje. treceg nema. a ako se provuces bez tuce, pojeo vuk magare.
teta-elza is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2009., 17:40   #12
Quote:
Dirk_Diggler kaže: Pogledaj post

Ravni kotari su područje potnato po voćarskoj proizvodnji (breskve), pa pretpostavljam da imaš pogodan teren. glavne odrednice su ti ekspozicija - nagnutost terena, izloženost vjetrovima (bura) i kvaliteta tla - sadržaj skeleta ( kako bih rekao ... kamenja i sl.) i njegova dubina.


Minimalna površina za koju možeš dobiti poticaj za podizanje nasada je 0,5 ha.


Maslina se sadi na razmake od 5 - 6 metara. O ovome ćeš naći raznih nebuloza po literaturi. To ti ispadne nekih 100 - 130 stabala.


Pitati tetu elzu


Ja bih se raspitao kod lokalnog stanovništva. Sa autohtonim (lokalnim ili bilo kojim hrvatskim) sortama uvijek možeš prodavati maglu (čitaj : Marketing).


To ću ti reći kada mi daš još podataka


Prema novom Zakonu o poljoprivrednom zemljištu NN 152/08 (donesenim po hitnom postupku isti dan kada i Zakon o golfu), MORATI ćeš dati nekome u zakup ako teren ne obrađuješ. Za zadruge - pitati tamo nekog.

Reci dalje ...
Ovako - ovo je bio moj prvi blitz. A tebi i svima ostalima hvala.
Na proljeće ću ići pogledati tu zemlju, tako da ne znam ni ništa liči. Zemlja je negdje oko Poličnika.
Znam da je sve ove godine bila zapuštena (dakle odmorna zemlja) - stoka pasla travu.
I htio bi je sam uzgajati ili dati nekome u zakup - da ne stoji.
Prodaja NE dolazi u obzir.
Nego onako BAŠ MATEMATIČKI me zanima.
Recimo ove godine zasadim tih 120-tak stabala maslina (DA BAŠ HOĆU SADITI MALSINE!)
a) Zanima me nakon koliko godina mogu očekivati prvi urod?
b) Koliko tih 120-tak maslina u PUNOJ SNAZI može dati kg na godinu?
c) I nakon koliko godina se može očekivati ta PUNA SNAGA masline?
d) Je li bolje/isplativije je raditi ulje ili same masline?
e) U biti isplati li se saditi tih 120-tak stabala maslina?
f) I recimo da zemlja ispunjava sve uvjete za moje masline, koliko me košta prva sadnja maslina, ono od obrade zemlje do postavljanja maslina? 5-10-15 000 Eura? Jer, po tebi - imam premalo zemlje za poticaje

I teta Elza, koliko cca. košta na godinu osigurati 120-tak stabala maslina!?

Hvala!
__________________
No Pasarán!

Drastične situacije, zahtijevaju drastične mjere!
freelancer is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2009., 17:43   #13
e di me sad nadje. ja osiguravam cc-a 20 000 stabala jabuka. i to samo one koje su u punom rodu.

sorry imam 125 stabala tresanja i ne pada mi na pamet osigurati ih. za masline nemam pojma kolika je premija
teta-elza is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2009., 18:01   #14
Pa koliko plaćaš za tih 20 000 stabala jabuka?
__________________
No Pasarán!

Drastične situacije, zahtijevaju drastične mjere!
freelancer is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2009., 19:08   #15
ovak-ako moja roba vrijedi 100 000 kuna, platit cu osiguranje od 15 000 do 20 000 kuna ( 15-20 % ). to je vrlo skupo osiguranje, tada se uzima fransiza od 10 %. ( fransiza-sve do 10 % stete osiguravatelj ne isplacuje). u tom slucaju, obzirom na fransizu, osiguranje me dodje od 7000-10 000 kuna. hektar nije bitan, bitan je prinos koji se pretvara u novac i na osnovu toga placam osiguranje. jedino osiguranje trajnih nasada radi croatia osiguranje. za sada. dakle jednostavnije; imam 3 hektara. na njima imam 10 000 stabala, na svakom stablu ocekujem 20 kg. 10 000x 20 kg = 200 tona. po kilogramu dogovorim cijenu od 3 kune. osigurana svota iznosi 600 000 kuna. na tih 600 000 kuna placam premiju. ako dogovorim fransizu koja moze biti od 5 % pa nadalje ( veca fransiza, niza premija, manja odsteta ako dodje do elementarne nepogode. ako je steta primjerice 200 000 kuna, odbija se fransiza i ostatak se isplacuje) e pa sad racunajte. sa 5 % fransize na 60 000 kuna osiguranju moram platiti oko 70 000 kuna. to je orijentirno, sistem je pojasnjen.
ako dogovorim osiguranje na 10 godina, dobivam 10 % popusta.

zakljucak-osiguranje nikada ne moze isplatiti stvarnu stetu. vjerujte mi na rijec. obvezno osiguravam a molim boga da ne dodje do neke havarije i da osiguravajucoj kuci platim puno osiguranje.
teta-elza is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2009., 10:30   #16
Modići, a da prebacimo ovo o Osiguranju na new Topic pod imenom Osiguranje nasada!?

Teta Elza Hvala!
__________________
No Pasarán!

Drastične situacije, zahtijevaju drastične mjere!
freelancer is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2009., 19:00   #17
je ljudi al zaboravila sma vam jos nekaj reci. kad mi raspali tuca, onda fino frknem u depru i pocnem nazivati frendicu koja mi je to sve skupa osigurala. onda mi ona fino pojasni da ju zvrcnem prije berbe jer komisija tek tada dolazi ustanoviti stetu.

par dana prije berbe dodje ekipa na ocevid. fino poskidaju sa par stabala sve plodove, fino ih zbroje i pocne klasiranje. ide 1.klasa, pa 1.a klasa, pa 2. klasa koje ima jedno 198 podklasa, pa 3. klasa i na kraju industrija. prema klasama se jasno daje procjena i tu seljak ( ja) obicno nadrapa, citaj dobije love da se rasplaces malo. ajd bolje ikaj nego nikaj.

bila mi je fora, jedne sma godine osigurala nasade u jadranskom. negdje oko uskrsa je raspalio takav strasan mraz da je sve skuril. zvala sma osiguravajuce drustvo da dodje ustanoviti stetu, mraz je jedno, tuca nekaj sasvim sesnajsto. na mrazu moraju dovuc guzice odmah. oni su fino dosli ali u prvoj polovici kolovoza i indolentno zakljucili da mraza i stete od njega-nema. bilo je drz-ne daj, ja na kraju tuzila. sva sreca sto imam u nasadima meteo-postaju koja kompjuterski biljezi 24 sata na dan temperature i to mi je posluzilo na sudu kao dokaz da je mraza doista bilo.

dobila sma tuzbu, odstetu i sve skupa al dragi moji, natezala sam se sa jadranskim osiguranjem par godina. zato pamet u glavu.
teta-elza is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2009., 16:08   #18
Meni moj rasadnicar rekao da je najbolje osiguranje mreza, a sad mi je i jasnije zasto. Cijena mreze je nekih cca 100.000kn po Ha, vise nego osiguranje za 3 Ha, ali opet, osiguranje je za godinu a mreza za malo vise godina ...

Moja dva centa za novu temu posto o maslinama znam onoliko koliko Stubljar nedjeljom naprica
Smiljan_HR is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2009., 22:26   #19
mene su za podizanje mreza trazili 10 000 eur-a, +pdv+troskovi podizanja. to je to.

imam 10 hektara pa racunaj. banka mi nudi kredit za podizanje mreza ali hvala im lijepa na ponudi. jos otplacujem hladnjacu i svasta nesto. do daljnjega cu osiguravati nasade pa kako mi bog da.

jos nesto VAZNO.

ukoliko osigurate nasade a dodje vam elementarna nepogoda ( tuca, mraz, pijavica, poplava kaj ja znam kaj sve ne), prije nego sto vam dodje osiguravajuca kuca na teren izviditi stetu, potrudite si dovuc sudskog vjestaka iz struke da vam on prvo procjeni nastalu stetu. zasto? zbog eventualnog sudskog postupka. otidjite u minus ali platite covjeka jer sam dobila par sudskih procesa bas zahvaljujuci sudskom vjestaku koji mi je pravovremeno izasao na teren. ( steta od mraza, steta od tuce, steta od zeceva iz obliznjeg lovista, steta od srna). ovlastenod sudskog vjestaka i njegov nalaz ce uvaziti svaki sud i njegovo izvjesce vam je garancija da cete dobiti postupak a samim tim i odstetu.
teta-elza is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2009., 12:20   #20
Quote:
freelancer kaže: Pogledaj post
Ovako - ovo je bio moj prvi blitz. A tebi i svima ostalima hvala.
Na proljeće ću ići pogledati tu zemlju, tako da ne znam ni ništa liči. Zemlja je negdje oko Poličnika.
Znam da je sve ove godine bila zapuštena (dakle odmorna zemlja) - stoka pasla travu.
I htio bi je sam uzgajati ili dati nekome u zakup - da ne stoji.
Prodaja NE dolazi u obzir.
Nego onako BAŠ MATEMATIČKI me zanima.
Recimo ove godine zasadim tih 120-tak stabala maslina (DA BAŠ HOĆU SADITI MALSINE!)
a) Zanima me nakon koliko godina mogu očekivati prvi urod?
b) Koliko tih 120-tak maslina u PUNOJ SNAZI može dati kg na godinu?
c) I nakon koliko godina se može očekivati ta PUNA SNAGA masline?
d) Je li bolje/isplativije je raditi ulje ili same masline?
e) U biti isplati li se saditi tih 120-tak stabala maslina?
f) I recimo da zemlja ispunjava sve uvjete za moje masline, koliko me košta prva sadnja maslina, ono od obrade zemlje do postavljanja maslina? 5-10-15 000 Eura? Jer, po tebi - imam premalo zemlje za poticaje

I teta Elza, koliko cca. košta na godinu osigurati 120-tak stabala maslina!?

Hvala!
mislim na tebe ... uskoro slijedi odgovor
Dirk_Diggler is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:39.