Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas

Svijet oko nas Za one koji poštuju prirodu...
Podforum Poljoprivreda

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 07.01.2005., 12:13   #1
Unhappy Dolphin-free

Bila sam na stranicama jednog prehrambeno-ugostiteljskog lanca i za njihovu ponudu koja je uključivala tunjevinu, vidjela sam sljedeći opis:

dolphin-free tuna


Danas sam čula da to piše i na (nekim?) konzervama s tunjevinom.
Do sad mi na pamet nije palo gledati sastav.
Nije mi palo na pamet niti da bi ikome moglo pasti na pamet podmetnu ostatke poklanih delfina u tunjevinu.

Pogodilo me i to što sam se osjetila prevarenom i totalno nemoćnom. Nemamo blage što konzumiramo, ne znamo koji su to "aktivni i hranjivi sastojci" u kremama za lice.
Neeee, nije placenta sigurno.
Industrija koja je okrutnija od prehrambene (ako uopće to može biti) je svakako kozmetička.

Zažmiriti na jedno oko? Prilagoditi se svijetu kojim vlada zakon "uzmi što više za sebe"? Kako?

Svi mi sudjelujemo u tome i ako mislimo da je nešto ipak s druge strane granice koju mi ne da ne želimo, već NE MOŽEMO prijeći, nema načina da to izbjegnemo ne samo kao potrošači, već kao i aktivni sudionici.

Znate li za koga radite? Čije proizvode prodajete?
Želite li znati?
Vjerojatno ne jer ne biste mogli učiniti apsolutno prokleto ništa.

Odvratno.
Blaise is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2005., 12:14   #2
Tak je. dole prehrambena industrija.

Zato ja jedem samo životinjice kojima osobno zakrenem s vratom
__________________
VIŠE MESA U BUREKEEEEEEE!!!
Legion drinks his weight, drinks like Richard Burton, dance like John Travolta, now
Legion is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2005., 12:40   #3
Blaise, nema delfina ni u konzervama bez naznake "dolphin-free". To ti samo znači da prilikom lova na tunu paze da ne ulove i delfina koji bi se zapleo u mrežu i ugušio.

Ne znam točno kako se razlikuju metode lova, ali djelotvorna zaštita delfina je moguča.
Secundo is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2005., 13:06   #4
Bas sam htjela napisat isto ko Secundo...

Kolko mi je poznato, samo na jednom mjestu na svijetu love delfine za hranu. Gledala sam dokumentarac o tome i to je najgori prizor koji sam ikada vidjela.... Grozno nesto
__________________
Pain & suffering in various tempos
Indi is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2005., 13:13   #5
Detalje o zaštiti mora i života u njemu pri korištenju prirodnih resursi nađite ovdje: http://www.msc.org/

Kada kupujem ribu, pazim da ima zaštitni znak msc-a. Isto preporučujem i vama, jer to jamči da kupovinom proizvoda ne pridonosite uništavanju cijelih vrsti.
Secundo is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2005., 15:26   #6
To me podsjetilo kako u naši prvi gastarbajteri kupovali konzerve pseće hrane sebi za jelo, jer nisu pojma imali da može postojati i posebna hrana za pse!

Znam jednog takvog, koji je to imao hrabrosti i priznati! Čovjek je direktno iz jednog ličkog sela došao u veliki grad u Njemačku!
Dunj@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2005., 15:28   #7
Ja sam dugo nisam htjela ništa kupovati gdje nije bilo upute ili deklaracije na "našem" jeziku! Sad je to zakonska obaveza! Bilo je i vrijeme!
Dunj@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2005., 15:35   #8
Quote:
Simona kaže:
To me podsjetilo kako u naši prvi gastarbajteri kupovali konzerve pseće hrane sebi za jelo, jer nisu pojma imali da može postojati i posebna hrana za pse!
ja sam čula modificiranu priču, da ljudi jednostavno si nisu mogli priuštit ništa bolje.

i ja sam se uznemirila s tim o delfinima, ali na nekim konzervama sam našla i objašnjenje da se vodi računa da delfini nisu uhvaćeni mrežama.
__________________
Life is not a journey to the grave with the intention of arriving safely in a pretty and well preserved body, but rather to skid in broadside, thoroughly used up, totally worn out, and loudly proclaiming "Wow, what a Ride!"
tilla is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2005., 16:16   #9
Quote:
Simona kaže:
To me podsjetilo kako u naši prvi gastarbajteri kupovali konzerve pseće hrane sebi za jelo, jer nisu pojma imali da može postojati i posebna hrana za pse!

Znam jednog takvog, koji je to imao hrabrosti i priznati! Čovjek je direktno iz jednog ličkog sela došao u veliki grad u Njemačku!
Onaj koji je otišao 69./70. iz ličkih i inih sela za Njemačku otišao je zbog krajnje egzistencijalnih razloga,mnogi tada nisu imali ni televizor da bi vidjeli nešto bolje od vlastitog sela.Dakle dok je on gladan odgajan grubim balkanskim autoritativnim stilovima,zapadni svijet je razvijao kulturu držanja i hranjenja kućnih ljubimaca pa mu se ne bi trebalo zamjeriti navedeno neznanje ....
bounty is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2005., 12:17   #10
Quote:
tilla kaže:
ja sam čula modificiranu priču, da ljudi jednostavno si nisu mogli priuštit ništa bolje.
Ne baš doslovno!


Jednostavno je to bilo najjeftinije, a oni štedjeli svaku marku!
Dunj@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2005., 19:58   #11
Quote:
Simona kaže:
Ne baš doslovno!


Jednostavno je to bilo najjeftinije, a oni štedjeli svaku marku!
nekako mi ovo ne zvuci bas najlogicnije al ko zna, svasta je moguce, prvo ako milslis raditi 10 sati dnevno na bausteli onda se moras i posteno najesti i biti u fizickoj kondiciji, a sumnjam da je od psece hrane nesto tako uopce moguce uostalom kruh i salama nisu nista skuplji od psece hrane.
bilde is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2005., 20:02   #12
a glede delfina, da to znaci da nijedan delfin nije (ili bar nebi trebao biti) ubijen tokom izlova tune koja se nalazi u toj konzervi.
bilde is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2005., 22:02   #13
Quote:
tilla kaže:
i ja sam se uznemirila s tim o delfinima, ali na nekim konzervama sam našla i objašnjenje da se vodi računa da delfini nisu uhvaćeni mrežama.
Da, Secundo je to objasnio i dao odličan link.
Međutim, to je još uvijek uglavnom nešto čemu mi težimo, a manje stanje stvari.
Mreže su zabranjene ili bi to trebale biti ili se izbjegavaju, OK. Međutim, delfini nisu srdelice.
I delfini i tune su relativno velike ribe i ubijaju se pojedinačno. Tako da ako se delfin i nađe u toj mreži, on jednostavno NE MOŽE biti pomiješan s ostatkom ulovljene ribe, nije moguće zamijeniti jedno s drugim niti je nemoguće odstraniti ono što nije tuna (makar ih bacili natrag u more).
Ustvari, gore ima jedna pogrešna tvrdna. Jesu li delfini ribe?
Blaise is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2005., 23:42   #14
Quote:
Blaise kaže:
Jesu li delfini ribe?


Ovo se ni u šali ne piše
Potala is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2005., 00:33   #15
Quote:
Blaise kaže:
Jesu li delfini ribe?
Da li jesu ili nisu, nije vazno. Vazno je da ukusom ne kvare tunjevinu.
Evil Kanevil is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2005., 11:19   #16
Quote:
Indi kaže:
Bas sam htjela napisat isto ko Secundo...

Kolko mi je poznato, samo na jednom mjestu na svijetu love delfine za hranu. Gledala sam dokumentarac o tome i to je najgori prizor koji sam ikada vidjela.... Grozno nesto
A nisi gledala kako love tunu?
Meni nešto nije jasno... Zašto je strašno gledati lov na delfine (u svrhu prehrane), a nije strašno gledati lov na tunu? Samo zato što su delfini slatki i pametni, a tune baš i nisu...
I svi se tu brinete da se ne naškodi delfinima pri LOVU NA TUNE!
Ne razumijem...to mi je pomalo licemjerno...
__________________
I'm too tall to be a girl, I never had enough dresses to be a lady, I wouldn't call myself a woman. I'd say I'm somewhere between a chick and a broad.
Trillian is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2005., 01:43   #17
Pa, tune nisu ugrožena/zaštićena vrsta niti su sisavci.
Ali da, razumijem što želiš reći...
Potala is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2005., 03:08   #18
Quote:
Trillian kaže:
I svi se tu brinete da se ne naškodi delfinima pri LOVU NA TUNE!
Ne razumijem...to mi je pomalo licemjerno...
tuna mi dodje nesto u rangu svinje ili krave - prehrambeni proizvod. dok mi delfin to nije.
bilde is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:32.