Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika > Europska unija

Europska unija Ujedinjeni u različitosti

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 09.05.2017., 17:00   #2081


The Schuman Declaration – 9 May 1950
https://europa.eu/european-union/abo...declaration_en

...
Europe will not be made all at once, or according to a single plan. It will be built through concrete achievements which first create a de facto solidarity.
The coming together of the nations of Europe requires the elimination of the age-old opposition of France and Germany.
Any action taken must in the first place concern these two countries.

With this aim in view, the French Government proposes that action be taken immediately on one limited but decisive point.

It proposes that Franco-German production of coal and steel as a whole be placed under a common High Authority,
within the framework of an organization open to the participation of the other countries of Europe.
The pooling of coal and steel production should immediately provide for the setting up of common foundations for economic development as a first step in the federation of Europe,
and will change the destinies of those regions which have long been devoted to the manufacture of munitions of war, of which they have been the most constant victims.

...
DelmatST is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.05.2017., 17:05   #2082
Quote:
Revenger20 kaže: Pogledaj post
Politički je patuljak, svega jedna država članica EU ima status trajne članice vijeća sigurnosti UN-a i bez reforme toga, gdje EU može projicirati svoju političku moć?
Osim što je uspješno otela Ukrajinu iz ruske sfere utjecaja, jedina je zajednica država koja Kinu drži na distanci, a od trenutka uključivanja u pregovore s Iranom je dogovor postignut unutar dvije godine, nakon desetljeća bezuspješnih američkih sankcija. EU kontrolira velik teritorij, privlači nove članove gotovo bez prekida, u mogućnosti je izravno kontrolirati međunarodne poluge poput WTOa, najdominantniji je glas u sastancima G20 i sl.

Najveći adut za EU kao silu upravo i jest "soft-power" potencijal. Kad EU nastupa kao blok bez vidljivih podjela, svijet u pravilu pozorno sluša.


Quote:
Rusija im daje osnovnu baznu sirovinu bez koje bi Europa bila na nivou Latinske Amerike. Ta velebna Rusija je i dalje politički i vojni div za iskompleksiranu Njemačku koja se silom želi prometnuti u nešto više.
Upravo suprotno - Rusija je ta koja bi bila na razini Latinske Amerike bez njemačkih strojeva, norveških platformi i francuske elektronike. Japan je treća ekonomija svijeta i jedno vrijeme je bio velesila, a posjeduje 0 resursa. Današnja Kina, za koju se valjda svi slažu da je na dobrom putu da postane velesila, je u potpunosti ovisna o uvozu nafte i plina, a čak ni SAD nema dovoljno istih za svoje potrebe.

Nafte i plina ima na svim kontinentima. Primarni razlog zašto neke europske zemlje uvoze iz Rusije je što je blizu, pa im dođe jeftinije. No Rusija 2016. čini manje od 20% europskog uvoza energenata, a taj udio neumoljivo pada iz godine u godinu. Ako EU realizira planirane korake diverzifikacije LNGom, Rusija bi mogla postati posve nebitna za sve osim nekoliko zemalja EU. Francuska je npr. oduvijek energetski u potpunosti neovisna od Rusije.



Quote:
Ja sam zapeo, a ti si sam sebe pobio u jednoj rečenici. Kako možemo doći do tehnologije, odnosno proizvoda, ako nemamo baznu sirovinu za isti? Ta tehnologija je ovisna o intermedijarnim dobrima. EU nema osnovne sirovine niti za automobile, a kamoli za svemirsku industriju gdje se traže najrjeđi metali na kugli zemaljskoj.

Pa tako što ih kupi, zaboga. Uvijek će se naći netko s resursima tko ih želi prodati jer inače nema što s njima. A dok god je jedina zemlja koja može fizički stopirati međunarodnu trgovinu ujedno i najbliži saveznik (SAD), nema neke specijalne frke da će se to promijeniti. Ti znaš da postoji nešto što se zove "trgovina" i da je izmišljeno još u predantičkom razdoblju? Preci Grka i Sumerani su masovno trgovali prije 7.000 godina jer je Sumeru nedostajalo metalnih ruda, a Grčkoj žita...


Quote:
U budućnosti, država koja neće biti prisutna u svemiru neće niti imati status sile.
Baš dobro što ESA ima flotu raketa i lansirnih sistema proizvedenih u EU (Ariane 5, Vega, ATV), hrpu satelita, uključujući početke nove generacije europske verzije GPSa, te astronaute na ISSu...


Quote:
Štogod ti pričao, znaš i sam da se politički dominante pozicije ne može doći bez fizičke kontrole resursa. Zašto Amerikanci nisu od Sadama jednostavno kupovali naftu?
SAD je kroz program Oil for food uredno kupovao naftu od Iraka po tržišnim cijenama, kao što to radi i danas, kada posjeduje manje od 15% koncesija na iračku naftu. Zapravo, udio Iraka u američkom uvozu nafte je opao u zadnjih 20 godina, a nikad ni nije bio značajan. Najveći izvori nafte SADa su redom - Kanada, Meksiko, Venecuela, S. Arabija, Nigerija. Niti jednu od tih država ne kontroliraju fizički.


Quote:
Počinješ o trgovini, samo gubiš iz vida međusobne trgovinske ratove između više velikih blokova. Iz kojih razloga bi Americi i Rusiji bilo u interesu da im se EU miješa stvari poput svemirske tehnologije ili nuklearne tehnologije? Americi i Rusiji je u interesu da Njemačke ima nuklearno ili hidrogensko oružje i da im pravi konkurenciju, jelda?
Širenje nuklearnog oružja je zabranjeno i to je međunarodni dogovor svih članica UNa. Njemačka ne želi niti joj treba nešto takvo.

SAD i EU odavno i vrlo blisko surađuju na razvoju nuklearne tehnologije i u Svemiru. SAD sve i da to želi spriječiti, a ne želi već dapače potiče, ne može jer nema nikakvu ekonomsku niti energetsku polugu utjecaja u EU, već samo i isključivo političku volju članica EU.
__________________
Anti-denialist - Success: 7 down

Zadnje uređivanje Pizvo : 09.05.2017. at 17:20.
Pizvo is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.05.2017., 17:14   #2083
Quote:
cestar kaže: Pogledaj post
Istina, ali ne mogu proći niti nove ideje... barem, teško se probijaju u ogromnoj institucionalnoj inerciji.

Ili... uvijek možemo reći, ima netko kome je u opisu radnog mjesta da brine o našim interesima... ili ipak nema tog pilota u avionu.
Nova ideja oko ekonomije i politike je da se napravi dogovor kapitala i rada. (tko predstavlja građane? e to je kvaka)
tzv. elita i srednjeg staleža. (nekoć se to radilo revolucijama i ratom, a danas valjda kompromisima)
EU je daleko ispred sviju ostalih globalno (u realnosti ima tri ili četiri društvene klase a trebalo bi dvije), to su činjenice i nema potrebe to rušiti a da neznamo što je alternativni model.
(diktatura? to nikako u evropi nebi prošlo, ni desničarska slična fašističkoj nekoć a bome ni neoliberalna distopija koju smo viđali u SF, a vlast je centralizirana i sve kontrolira...kao Briselska komisija, banka, elita, po nekima, ipak mislim da ljudi pretjeruju jer to nije baš tako a i neće ići u tom smjeru)

Nove politike jednostavno moraju proći, stvar razuma...naravno mogući su i oni totalka scenariji. Te sve ljude po evropi muči što i hrvate, nema posla ili se ne isplati raditi. Tu su oštećeni i radnici ali i obrtnici i mali poduzetnici.

Zadnje uređivanje Fantasist : 09.05.2017. at 17:28.
Fantasist is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.05.2017., 22:42   #2084
Quote:
cestar kaže: Pogledaj post
Brexit i Trump su semafori... ne možeš se ljutiti na semafor jer pokazuje crveno.

Predoči si ovu sliku...

Pleme koje je koristilo luk i strijelu za pribavljanje hrane, napadnuto je jednog dana helikopterom iz zraka... na strojnice i rakete lansirane iz helikoptera, primorani su odgovoriti jedinim oružjem kojim raspolažu... lukom i strijelom.

Helikopter mi je simbol za društvene i ekonomske probleme u zemljama EU, luk i strijela predstavljaju dosadašnji mehanizam demokratskog odlučivanja, a pleme smo svi mi... zajedno sa plemenskim mudracima, EU elitama (plemenski mudraci su zapravo malo podalje i nisu ugroženi napadom, bitan dio priče...).

Dakle što bi trebalo učiniti ?

a) baciti luk i strijelu, potpisati predaju

b) povjerovati obećanjima dosadašnjeg vodstva plemena kako oni upravo smišljaju moćnu magiju za rušenje strašnog zmaja, a suplemenici neka budu mirni i ne čine ništa

c) u očaju, svrgnuti dosadašnje plemensko vodstvo, pokloniti povjerenje najglasnijima koji će obećati novu moćnu magiju ako im se pokloni povjerenje

d) skupiti glave, postići dovoljnu razinu kolektivne mudrosti i naći rješenje

e) raspršiti pleme na pojedine grupe koje će se lakše samostalno izvući

Moj je odabir d), znam da nisam naročito konkretan, ali to je startna pozicija....

Ako to ne ide, uvijek ostaje opcija e).

Možda je dosadašnji sustav liberalne demokracije funkcionirao prije 60 godina, u vrijeme starta EU (tada još Zajednice za ugljen i čelik). Danas pokazuje bitne nedostatke, ali to ne znači da ga je moguće i potrebno zamijeniti nekakvim tehnokratskim sustavom upravljanja... u nadi da će to biti meritokracija.
Neće.



Indija ima parlamentarnu demokraciju, čak niti Kina nije potpuno totalitaran sustav, bez obzira na jednu stranku na vlasti... ali da, slažem se da ne treba mehanički primjenjivati politička rješenja u sasvim drugačije društveno okruženje.
Već je i Rusija dobar primjer za to... možda i ostale tranzicijske zemlje Europe, pa i mi.
odlično si ovo sročio, zaista
Samo u konkretnom problemu postoje neke bitne razlike.
1. Ne radi se o plemenima već o državama s nekoliko desetaka pa i stotina milijuna ljudi.
2. Taj helikopter je prikazan kao nekaizvanjska prijetnja, a društveni i ekonomski problemi su čisto unutarnja stvar, za koje smo si sami krivi lošim upravljanjem. Ali na grešakama se uči, najbolje vlastitim.

Možda se EU nekima čini kao neki idilični pokret, svi se vole, paze, maze, raste blagostanje, naravno da to nije niti blizu istine.
Ja EU vidim kao potrebu Europskih zemalja za suprostavljanje i i da bi bili dostojan konkurent (ekonomski) SAD-u i Kini, ali ipak temeljen na različitim tradicionalnim europskim vrijednostima. Znači, nije potrebna tolika količina represije kao u Kini, niti tolika sloboda tržišta kao u SAD-u.
Mnogi su protiv tolikog Njemačkog utjecaja u Uniji, ali Njemačka se nametnula kao prirodni vođa zbog svoje populacijske i ekonomske veličine.
Naravno da ne mogu sve članice jednako utjecati na odluke, to je iluzija.
__________________
“Because the people who are crazy enough to think they can change the world, are the ones who do.”-Steve Jobs
Diego Rivera is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.05.2017., 22:51   #2085
Quote:
Fantasist kaže: Pogledaj post
Nova ideja oko ekonomije i politike je da se napravi dogovor kapitala i rada. (tko predstavlja građane? e to je kvaka)
tzv. elita i srednjeg staleža. (nekoć se to radilo revolucijama i ratom, a danas valjda kompromisima)
Pitanje je kako takav dogovor napraviti... i što bi konkretno značio. Pretpostavljam kako misliš na razne inicijative od strane "euroljevice" i kritike EU kao neoliberalnog projekta.
Razvoj civilnog društva, različite nestranačke građanske inicijative... možda je nešto od navedenog utjecalo na način rada EU institucija, ali i na same nacionalne vlade.

Naravno, uvijek su u pitanju kompromisi, ne znam tko bi želio revolucije i rat.

Quote:
EU je daleko ispred sviju ostalih globalno (u realnosti ima tri ili četiri društvene klase a trebalo bi dvije), to su činjenice i nema potrebe to rušiti a da neznamo što je alternativni model.
(diktatura? to nikako u evropi nebi prošlo, ni desničarska slična fašističkoj nekoć a bome ni neoliberalna distopija koju smo viđali u SF, a vlast je centralizirana i sve kontrolira...kao Briselska komisija, banka, elita, po nekima, ipak mislim da ljudi pretjeruju jer to nije baš tako a i neće ići u tom smjeru)
Ne može se u dogledno vrijeme govoriti o alternativnom modelu... ono što je moguće jest postepeno jačanje demokracije na transnacionalnim principima.
Mislim da to ne dovodi do derogiranja predstavljanja građana na nacionalnoj razini... za razliku od "preuzimanja palice odozgo", iz Bruxellesa.

Quote:
Nove politike jednostavno moraju proći, stvar razuma...naravno mogući su i oni totalka scenariji. Te sve ljude po evropi muči što i hrvate, nema posla ili se ne isplati raditi. Tu su oštećeni i radnici ali i obrtnici i mali poduzetnici.
Nadajmo se dobrom...

Na temi o Europskoj komisiji stavio sam link na scenarije Europske komisije o budućem razvoju Europe... BIJELA KNJIGA O BUDUĆNOSTI EUROPE - Razmatranja i scenariji za EU27 do 2025.

Promjene u karakteru odlučivanja nisu spomenute... nažalost. Ali, ne čudi me.

Zadnje uređivanje cestar : 09.05.2017. at 23:09.
cestar is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.05.2017., 23:04   #2086
Quote:
Templarski red kaže: Pogledaj post


Prvo C, onda D!
Vive la revolution !... dakle.

Quote:
dr. diego kaže: Pogledaj post
odlično si ovo sročio, zaista
Samo u konkretnom problemu postoje neke bitne razlike.
1. Ne radi se o plemenima već o državama s nekoliko desetaka pa i stotina milijuna ljudi.
2. Taj helikopter je prikazan kao nekaizvanjska prijetnja, a društveni i ekonomski problemi su čisto unutarnja stvar, za koje smo si sami krivi lošim upravljanjem. Ali na grešakama se uči, najbolje vlastitim.

Možda se EU nekima čini kao neki idilični pokret, svi se vole, paze, maze, raste blagostanje, naravno da to nije niti blizu istine.
Ja EU vidim kao potrebu Europskih zemalja za suprostavljanje i i da bi bili dostojan konkurent (ekonomski) SAD-u i Kini, ali ipak temeljen na različitim tradicionalnim europskim vrijednostima. Znači, nije potrebna tolika količina represije kao u Kini, niti tolika sloboda tržišta kao u SAD-u.
Mnogi su protiv tolikog Njemačkog utjecaja u Uniji, ali Njemačka se nametnula kao prirodni vođa zbog svoje populacijske i ekonomske veličine.
Naravno da ne mogu sve članice jednako utjecati na odluke, to je iluzija.
Ma jasno, analogija je daleko od savršene... EU nije niti politička zajednica u pravom smislu te riječi, kamoli organska (obitelj, rod, pleme, selo...).

Da, ne radi se o izvanjskoj prijetnji, samo, nismo svi jednako krivi (zaslužni)... upravo zbog načina upravljanja.

Da li je budućnost u postojanju ekonomskih blokova (EU, SAD, Kina, Rusija... možda još neki igrači) ? Sad već zalazimo na pitanje o budućnosti globalizacije i neoliberalizma...
cestar is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2017., 01:29   #2087
Quote:
Fantasist kaže: Pogledaj post
Nova ideja oko ekonomije i politike je da se napravi dogovor kapitala i rada. (tko predstavlja građane? e to je kvaka)
tzv. elita i srednjeg staleža. (nekoć se to radilo revolucijama i ratom, a danas valjda kompromisima)
EU je daleko ispred sviju ostalih globalno (u realnosti ima tri ili četiri društvene klase a trebalo bi dvije), to su činjenice i nema potrebe to rušiti a da neznamo što je alternativni model.
Ma ja mislim da danas samo fitilj sporije gori. I prije ili poslije rušenje mora dobit svoj prostor i vrijeme.

Ovo da je EU fino iznijansirana kroz društvene klase stoji. No postavlja se pitanje ima li još časti u srednjem staležu? Priča se o vraćanju povjerenja institucijama, a svakodnevno svjedočimo da se institucija građanstva jebe u zdrav mozak. Do kada?

Tako da sam siguran da se treba vratiti korak dva natrag, jer očito se dogodilo krivo skretanje. A onda u hodu vidjeti kamo i kako dalje.

Zato i je prvo C, pa onda D kako je to već @cestar lipo ponudio mogućnosti izbora u svom postu.
Templarski red is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2017., 20:30   #2088
http://www.lexpress.fr/actualite/soc...s_1906287.html

1,600 migrants in the largest makeshift migrant camp in Paris near the Porte de la Chapelle metro station have been evacuated by police concerned about the health and safety risks of the camp.


oko 1600 migranata je evakuirano iz kampa u parizu..ono što je meni zapelo za oko je napisano u gornjem linku:

"Au total "1609 personnes, dont 75 vulnérables" (femmes et mineurs isolés notamment)...."

nije mi francuski blizak ali slutim da ovo znači da od 1609 osoba, njih 75 spada u vulnerabilnu skupinu, odnosno, u pitanju su žene i maloljetnici (bez pratnje?)..ako sam dobro shvatila..

75 od 1609? ostalo su muškarci..bogme..
__________________
santa maria della salute..
TheProvense is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2017., 20:49   #2089
Da, dobro si ti to prevela. Ali nije čudno, jer je na neki način "normalno" da muškarci prvi probijaju put u bolje sutra, a potom povlače ostatak obitelji.
Templarski red is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2017., 21:11   #2090
Pa i na videu se dobro vidi, sami odrasli muškarci.
__________________
T. 20.11.2004.-1.12.2013. S. 2014?-7.1.2023. Sometimes maybe good, sometimes maybe shit
JKD01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2017., 21:32   #2091
Quote:
JKD01 kaže: Pogledaj post
Pa i na videu se dobro vidi, sami odrasli muškarci.
Zasto ti ljudi nemaju posla u svojoj domovini?
ruka-slave is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2017., 23:00   #2092
Za Europu su idealni mladi muškarci do 25 godina. Definitivno najbolja i najidealnija skupina.
__________________
Omnia vincit amor et nos cedamus amori
preatorian is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2017., 00:57   #2093
Za Europu je idealno da se pocne vise razmnozavati, a ne da uvozi imigrante, pogotovo ne muskarce od 25 godina iz zemalja koje su cca 50 do 100 godina iza nas po drustvenom uređenju.
__________________
“Bird box, a movie where they survive by acting like they don’t see a thing.. a bit like working for Harvey Weinstein”
SergioRamos is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2017., 01:19   #2094
Quote:
SergioRamos kaže: Pogledaj post
Za Europu je idealno da se pocne vise razmnozavati, a ne da uvozi imigrante, pogotovo ne muskarce od 25 godina iz zemalja koje su cca 50 do 100 godina iza nas po drustvenom uređenju.


To ti je čista utopija koja se neće nikad vise dogoditi. Imam frenda Kurda koji ima 16 braće i sestara preko oca. Stari mu je imao tri žene i 17 klinaca u Turskoj.
Od njegovih braće i sestara nema nitko vise od dvoje kao ni on sam.
To je mit da oni dolaze u Europu i zadržavaju kvotu nataliteta koju su imali u svojim zemljama. Istina je da u drugoj generaciji imaju jednaku kao i domaći , a u trećoj ne znaju vise ni "materinji" jezik nego ga naklapaju.
Od treće generacije postaju "nacionalni hibridi".

Nedavno čitam koliko je silnih hrvatskih sela demografski opustošeno. Čim prije dovesti i ta područja naseliti i to mladim ljudima koji mogu i žele živjeti na selu.
__________________
Omnia vincit amor et nos cedamus amori
preatorian is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2017., 02:00   #2095
Quote:
preatorian kaže: Pogledaj post
Nedavno čitam koliko je silnih hrvatskih sela demografski opustošeno. Čim prije dovesti i ta područja naseliti i to mladim ljudima koji mogu i žele živjeti na selu.
Ovoj gospodi nije dobra ni Italija nego svi bježe na sjever gdje su velike socijale. To što ti pričaš je još veća utopija jer se ovdje ne radi o ljudima koji traže posao ili izbjeglicama nego o ekonomskim migrantima.

Nitko nije lud da na selu okapa krumpir kad mu baba Merkel mjesečno daje 400 eura socijale, državni stan i hrpu drugih beneficija poput besplatnog prijevoza, odjeće, hrane itd. S druge strane u Hrvatsku nitko neće doći ni raditi jer za taj isti posao na zapadu dobije 3 puta veću plaću i općenito viši standard života.
__________________
Politically Incorrect - And Always Right
Hugh Mungus is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2017., 06:16   #2096
Quote:
Hugh Mungus kaže: Pogledaj post
Ovoj gospodi nije dobra ni Italija nego svi bježe na sjever gdje su velike socijale. To što ti pričaš je još veća utopija jer se ovdje ne radi o ljudima koji traže posao ili izbjeglicama nego o ekonomskim migrantima.

Nitko nije lud da na selu okapa krumpir kad mu baba Merkel mjesečno daje 400 eura socijale, državni stan i hrpu drugih beneficija poput besplatnog prijevoza, odjeće, hrane itd. S druge strane u Hrvatsku nitko neće doći ni raditi jer za taj isti posao na zapadu dobije 3 puta veću plaću i općenito viši standard života.
Potpis! Jedina dobra stvar što smo siromašni je ta da kao takvi nismo zanimljivi ovim "izbjeglicama".
martie81 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2017., 09:23   #2097
Tko ovdje uopće i govori o izbjeglicama? Moja intencija je za ekonomske migrante trećih zemalja, siromašnih ruralnih područja . Ne mora se raditi uopće nužno o bliskom istoku. El Salvador, Honduras, Filipini, whatever. Sve je bolje od puste zemlje i praznih sela i kuća .

Bas sam vidio kako se jedan talijanski gradonačelnik malog mjesta dosjetio. Naime, lik daje za bagatelu kuće u najam i svakom novom doseljeniku 2.000 €. Stavio je oglas na internet i do sad je strašan odaziv. Iz cijelog svijeta dolaze upiti.
Ti otkupiš nekretnine u takvim napuštenim selima za sitne novce, a useljenike vežeš i sa odredjenim obavezama. Nije istina da Hrvatska ne bi bila atraktivna kakvom mladom bračnom paru iz recimo Hondurasa koji tamo nema ni krova nad glavom.
Nas narod je jednostavno preglup da bi shvatio sve prednosti koje ta migracija donosi. Od demografske obnove do gospodarskog rasta i uređenije i zdravije države . Suludo je očekivati da će bilo kakva politika, pa i novčane beneficije dovesti do kakvog babybooma. To se jednostavno neće dogoditi.
__________________
Omnia vincit amor et nos cedamus amori
preatorian is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2017., 09:55   #2098
Quote:
preatorian kaže: Pogledaj post
Tko ovdje uopće i govori o izbjeglicama? Moja intencija je za ekonomske migrante trećih zemalja, siromašnih ruralnih područja . Ne mora se raditi uopće nužno o bliskom istoku. El Salvador, Honduras, Filipini, whatever. Sve je bolje od puste zemlje i praznih sela i kuća.
"Sacro egoismo" nije sve. Ovakav način razmišljanja dugoročno će uništiti društvo, naša i ostala...Ljudi nisu brokve koje možeš pretovariti i formirati zajednicu "a da nitko ništa ne primijeti".

Quote:
Nas narod je jednostavno preglup da bi shvatio sve prednosti koje ta migracija donosi. Od demografske obnove do gospodarskog rasta i uređenije i zdravije države . Suludo je očekivati da će bilo kakva politika, pa i novčane beneficije dovesti do kakvog babybooma. To se jednostavno neće dogoditi.
Rentijersko društvo u kojem su aktivna radna snaga imigranti, podloga je svake socijalne patologije.
Primjera po svijetu ima dovoljno...

Ako imigranti zadrže dovoljno dugo raniju stopu fertiliteta (ili neznatno smanjenu), društvo se urušava...
Ako naglo smanje stopu fertiliteta, to društvo ionako postaje staračko u roku keks... da će se veliki i nagli priliv imigranata nastaviti idućih pedeset godina, bez rušenja društvene strukture i kod zemalja primatelja i kod emitivnih zemalja, smiješno je i pomisliti.
cestar is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2017., 11:36   #2099
Quote:
cestar kaže: Pogledaj post
"Sacro egoismo" nije sve. Ovakav način razmišljanja dugoročno će uništiti društvo, naša i ostala...Ljudi nisu brokve koje možeš pretovariti i formirati zajednicu "a da nitko ništa ne primijeti".
Cekaj, da li su bili brokve kad su naseljavali latinsku, srednju i sjevernu ameriku? Da li su brokve hrvati koji danas odlaze za Njemacku, Irsku, Kanadu i vjerojatno se bar 50%-75% njih nikada nece vratiti?

Nije unistilo drustvo prije, pa nece ni sada i uostalom ljudi idu za boljim zivotom i to je sasvim razumljiv i legitiman stav. Kanada je jedna od klimatski najnegostoljubljivijih prostora na svijetu, pa opet animira ljude na migraciju visokim standardom, sigurnim i dorbo placenim zaposlenjem, zdravstvenim osiguranjem, kvalitetnim skolstvom ....

Dugorocno ce drustvo unistiti sterilan nacin razmisljanja i pasivnost te ocekivanje da ce netko drugi rijesiti njihove probleme.
__________________
Omnia vincit amor et nos cedamus amori

Zadnje uređivanje preatorian : 11.05.2017. at 11:47.
preatorian is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2017., 12:47   #2100
Quote:
preatorian kaže: Pogledaj post
Za Europu su idealni mladi muškarci do 25 godina. Definitivno najbolja i najidealnija skupina.
Ako su im potrebni neka ih dovoze.
No zašto onda drugima žele određivat kvote i prijete sankcijama jer ih ne žele?
__________________
T. 20.11.2004.-1.12.2013. S. 2014?-7.1.2023. Sometimes maybe good, sometimes maybe shit
JKD01 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:55.