Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest

Povijest Politička, društvena, kulturna, univerzalna povijest.
Podforumi: Vojna povijest i tehnologija, Domovinski rat

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 08.11.2016., 10:32   #61
Quote:
Revenger20 kaže: Pogledaj post
Ali nije mogla. Prvo govorimo o vremenu gdje nema demokracije. U pola Europe su diktature, vojne hunte, nema političke korektnosti. Stavi u taj kontekst.
Jasno...Kontekst je ispravan.
No, zar ne misliš da je prostor Jugoistoka Evrope, dakle našeg Haemusa kako ga nazivaju Rimljani ili Balkana kako su nadjenuli svirepi turski okupatori, u većem potenciometru kada ima dobrog upravljača?
Zar misliš da je opstanaka na vlast JBT-a bio tako vječan zbog naroda i narodnosti koji su ga odreda ljubili ili zbog njegove politike pola-pola.
Pola uzmi sa Zapada,drugu polovicu sa Istoka.
Zar ne misliš da se kojim putem pronašao koji predsjednik vlade KJ, jednozanačan kao što je bio JBT, da bi KJ sasvim komotno živjela?
Quote:
Revenger20 kaže: Pogledaj post
KJ da nije ušla u rat i da nije bilo NDH, ne bi opstala. Gospodskog dogovora nije niti moglo biti isključivo iz geostrateških razlika. Srbi žele more, Talijani okupirali dosta obale, a srpski narod živi na par kilometara od Zagreba.
Nda...To bi doista bio problem.
KJ da nije ušla u rat, da nije bilo puča u ožujku, morali bi govoriti o Banovini Hrvatskoj unutar KJ...
Što se tiče srpskih zahtjeva za teritorij koji im je obećan 1915., mislim da bi on 1935. bio revidiran iz nekoliko razloga.

1) Velikosrpska teza ne bi imala podršku od strane Antante jer bi to uzrokovalo krizu u zemlji što bi zabrinulo zapadne zemlje da situacijom ne uprave Nijemci

2Teritorij Srba ne bi bio toliko jedinstven jer ni samim prečanskim Srbima i Vasima ne bi bilo poželjno živjeti u unitarkoj zemlji, sa gubitkom svojih prava.Naveo sam primjer Vojvodine kao dokaz tom argumentu.
S tim ponovio bih da 1935. nije bila kao okolnosti 1915.
Quote:
Revenger20 kaže: Pogledaj post
Pašićev prvotni plan je bio ostaviti Hrvatsku na jezgri Zagreb - Varaždin i okupirati sve do Kupe. Čak i Karlovac.

http://www.tomislavjonjic.iz.hr/slik...britansko3.jpg

Hrvatsko zagorje je jedini homogeni prostor koji ne zanima Srbe. Sve ostalo da.
Svakako spada u jednu od teorija...Možemo misliti samo na domete sirovosti velikosrbizma, što nije nimalo neobično.
Quote:
Revenger20 kaže: Pogledaj post
Kj bi vjerojatno završila pobunom Hrvata, nekakvom vojnom huntom kao u Grčkoj i raspadom 70-tih. Da ne govorim da bi imali vječne probleme s Makedoncima, Albancima, Mađarima i muslimanima u Bosni. jedinu stabilnost je garantirala razmjena stanovništva. Ništa drugo.
Mislim da je knez Pavle od 1939. ustrojstvom Banovine Hrvatske odlučio korisitit politiku dogovora i međunacionalnog sporazuma.
Naime, on kao školovan u Engleskoj, sa manirima kontrabalkanca imao bi daleko više šanse uglaviti konsenzus oko ključnih pitanja.
Prvo i jedino pitanje koje je trebalo riješiti jest nacionalno pitanje....
Vjerojatno bi i kralj Petar II nastavio sa tom politikom dogovora...
__________________
Što misliš da Aleksandar pustošeći svijet traži usred užasa, lomljave i rata? Moren dosadom koju ne može da ukroti boji se da ostane sam sa sobom i teži da izbjegne sebe - Neoantigona
E-Absynthe is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2016., 10:57   #62
Quote:
Xtra kaže: Pogledaj post
Dobro samo sam htio vidjeti i cuti, sta "prosjecan" Hrvat misli kad je pokrenuta mrznja izmedju dvije nacije. Stvarno mi se ne da na ovo sve odgovarati, jer bi ta rasprava isla do Markovih konaka.

Jedino sto cu reci za Nacertanije, jer ga stalno pominjete. Za Nacertanije ni jedna ziva dusa sem politickog vrha Srbije a kasnije Jugoslavije nije znala do 1960tih. Tako da ga objesite macku o rep

Nacertanije nikad nije sprovedeno, a sprovodjenje je prekinuto negdje 1915. godine.
Hej, Xtra...Nitko nije obećao da će biti lako..
Ne gubi nadu.
Ne odustaj na prepreci..
To smo samo mi ljudi...kakvi god bili.
__________________
Što misliš da Aleksandar pustošeći svijet traži usred užasa, lomljave i rata? Moren dosadom koju ne može da ukroti boji se da ostane sam sa sobom i teži da izbjegne sebe - Neoantigona
E-Absynthe is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2016., 11:11   #63
I kada je izglasan Ustav i kada je položena zakletva 29.lipnja 1921., prijestolonasljednik je ponovo otputovao u Pariz.
Nedugo nakon njegova odlaska proširio se glas da je kralj Petar I, koji je živio povučeno u vili na Topčideru, pao teško bolestan.
16.kolovoza 1921.došle su nove vijesti o kralju kojeg sam Pribičević nije vidio od svršetka rata.
U posjetu je krenuo zajedno sa Nikolom Pašićem.Tog dana u 17 i 30 u nazočnosti Pašića i Pribičevića kralj Petar I Karađorđević je izdahnuo.
Pribičević kaže;

Promatrao sam kralja Petra..Počivao je u sobi golih okrečenih zidova.U cijeloj sobi bio je samo željezni krevet i jedan stolac.Bio je ogrnut prekrivačem, a na nogama je imao iskidane čarape kroz koje su virili prsti.
Nijedno njegovo dijete nije prisustvovalo njegovu umiranju.

Kad je kralj izdahnuo,Pašić se prekrižio i izgovorio poznatu rečenicu;Kralj je mrtav,živio kralj!


Pribičević će tek za desetak godina osjetiti svu silu koja će mu zaprijetiti kao ista ona sila koja presudila puk.Dimitrijeviću-Apisu ili ona koja je utamničila prvorođenog sina kralja Petra, dakle zakonitog prijestolonasljednika Đorđa koji je bio zatvoren niz godina u psihijatrijskoj ustanovi.

Hrvatske su stranke postavljale pitanja jamstva i federacije i te 1929.
Jedan od predstavnika hrvatskih stranaka upitao je predstavnika srpske opozicije;

Kakvo bi jamstvo moglo imati ako bi kralj ostao na čelu države, da ne bi u povoljnom trenutku izveo novi državni udar?! - upitao je g.Krnjević.

Predstavnik UOS-a kazao je da tu ne može biti jamstva jer to nije stvar prava nego sile.

Na to je hrvatski predstavnik Juraj Krnjević odgovorio;

Ako bi kralj ostao, mi bismo Hrvati kao jamstvo mogli tražiti nezavisnu hrvatsku vojsku.
To bi bilo jedino sigurno jamstvo.Ali, se naravno uvjeti mijenjaju ako stvorimo republiku..


Inače, HSS-ovac Juraj Krnjević je uskoro emigrirao u Švicarsku gdje je počeo uređivati novine Croatia.
U emigraciji se nalazio od 1930-39. kada se vraća uspostavom Banovine Hrvatske i gdje ga knez Pavle imenuje Senatorom.
__________________
Što misliš da Aleksandar pustošeći svijet traži usred užasa, lomljave i rata? Moren dosadom koju ne može da ukroti boji se da ostane sam sa sobom i teži da izbjegne sebe - Neoantigona
E-Absynthe is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2016., 11:16   #64
Pribičević se sam našao pod pritiskom Dvora zbog politike kojom je ustrajao održavati Koaliciju HSS-SDS sa idejom slobodnih izbora i reforme države.
Jednom prilikom kada se sastao sa g.Pernarom (koji je bio ranjen od strane Puniše Račića u Skupštini) u Gradskom podrumu u Zagrebu na Trgu bana Josipa baruna Jelačića, uoči pravoslavnog Djurdjevdana Pernar mu je prstom pokazao na jednog čovjeka,rekavši;

Pogledajte,to je Grauer!


Grauer je inače bio bijelorukaški konfident, zapsolen u D-MUP-u.
Bio je lakše ranjen od strane jednog mlađeg hrvatskog rodoljuba, koji je potom bio osuđen na 15 godina zatvora.
Puniša je Račić za ubojstvo dvojice i ranjavanje trojice osoba osuđena na 20 godina!?

Kako se Pribičević oprostio od Pernara i krenuo sa svojim tjelohraniteljem Ivom Vuletinom u kavanu “Korzo“.Tamo su se zadržali vrlo kratko, a onda se uputili u hotel “Esplanadu“, gdje Pribičević stanovao.

Pribičević prepričava;

U trenutku kad sam, popevši se dizalom, htio otvoriti vrata apartmana,uočio sam da ona nisu zaključana.
Neki unutarnji glas mi je govorio da je netko skriven u mojem apartmanu.
Naglo sam zaključao vanjska vrata i počeo zvoniti na uzbunu.
Odmah je pred apartman došlo puno ljudi s direktorom hotela na čelu.
Direktor otključa vanjska vrata, ali ih nije uspio odgurnuti, iznutra su bila zasunjena.
Tad donesoše polugu i nasilu otvoriše vrata.
Zasun padne i oni uđoše u radnu sobu u kojoj nije bilo nikoga.
Zapute se prema spavaćoj sobi, ali se ni njezina vrata nisu mogla otvoriti jer je zasun bio povučen iznutra.
Ponovno,nasilu otvore vrata motkom.
Ali, ni u spavaćoj sobi nije bilo nikoga.Tek u kupaonici pronađoše Grauera, službenika Državnog MUP-a i pouzdanika Bijele Ruke.

Na upit što radi u mom apartmanu,rekao je da čeka g.Pribičevića da bi mu prenio važnu obavijest.
Kad mu je rečeno da se u dva sata izjutra ne dolazi da bi se prenjela obavijest jer u hotelu postoje pravila o vremenu posjeta, nije ništa odgovorio.
Sutradan je izjavio da je umom apartmanu imao sastanak sa nekom ženom.


Taj isti Alfred Grauer,prije zaposlenja u D-MUP-u bio je suđen i osuđen za prijevare i krivotvorenja.Bio je u vrlo prisnim odnosima sa operativnim prstenom Bijele Ruke.

I kada je Pernar podnio prijavu protiv Grauera, ništa se nije poduzelo.
Pribičević je odlučio 17.svibnja 1929.uputiti se za Beograd, ali mu je ravnatelj zagrebačkog redarstva Janko Bedeković objasnio da je depešu iz Državnog MUPA da mu u Beogradu prijeti atentat.
Pribičević je smatrao da je to zastrašivanje i ograničavanje slobode kretanja jer ako D-MUP poznaje okolnosti neka poduzmu potrebne akcije u suzbijanju prijetnje.Bedeković mu je prije ulaska u vlak ponovio direktivu iz D-MUP.

Istog dana navečer na kolodvoru u Beogradu,
Pribičević je bio okružen sa 15 agenata OZD-i i žandarma.
Istom se pojavio upravitelj žandarma g.Aćimović koji će 1941.biti u Vladi nacionalnog spasa gen.Nedića kao ministar MUP kolaboracionističke vlade,
i koji će izravno upravljati resorom Specijalne policije koja je odgovorna za čistke Židova i egzekucije komunista,rodoljuba i monarhista.
__________________
Što misliš da Aleksandar pustošeći svijet traži usred užasa, lomljave i rata? Moren dosadom koju ne može da ukroti boji se da ostane sam sa sobom i teži da izbjegne sebe - Neoantigona
E-Absynthe is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2016., 13:48   #65
Quote:
Revenger20 kaže: Pogledaj post
Ali nije mogla. Prvo govorimo o vremenu gdje nema demokracije. U pola Europe su diktature, vojne hunte, nema političke korektnosti. Stavi u taj kontekst.
KJ da nije ušla u rat i da nije bilo NDH, ne bi opstala. Gospodskog dogovora nije niti moglo biti isključivo iz geostrateških razlika. Srbi žele more, Talijani okupirali dosta obale, a srpski narod živi na par kilometara od Zagreba.
Pašićev prvotni plan je bio ostaviti Hrvatsku na jezgri Zagreb - Varaždin i okupirati sve do Kupe. Čak i Karlovac.
http://www.tomislavjonjic.iz.hr/slik...britansko3.jpg
Hrvatsko zagorje je jedini homogeni prostor koji ne zanima Srbe. Sve ostalo da.
Kj bi vjerojatno završila pobunom Hrvata, nekakvom vojnom huntom kao u Grčkoj i raspadom 70-tih. Da ne govorim da bi imali vječne probleme s Makedoncima, Albancima, Mađarima i muslimanima u Bosni. jedinu stabilnost je garantirala razmjena stanovništva. Ništa drugo.
Ovo s Kupom su priče za malu djecu.
Londonski ugovor ti ide (+/-) Ilova-Una-između Krke i Cetine.
Nešto slično je imao i Aleksandar u planu (samo mislim da bi se "odrekao" i cijelog Splita, dakle do Cetine) kao amputaciju hr.
Srbi u Lici, Banovini i na Kordunu su potrošna roba, niti ih ima nekaj puno, niti su homogeni, niti zauzimaju bitan prostor.
Da su Srbi nekaj bitnog tu planirali ne bi olako dali Rijeku Talijanima.
Njih je zanimala BiH, Slavonija i južna Dalmacija, s time da im je i Slavonija bila previše (oko Vukovara +/- im je krajna granica), a Dalmacija s hercegovački zaleđem je prehomogeno tijelo da bi ga probavili.

Da nije bilo komunista imaš 2 opcije;
a) ulazak CA i njen marš do Trsta. Nema BiH, Makedonija ide Bugarskoj (vrlo vjerojatno), a Kosovo (bez sjevera) Albaniji.
Alternativa su "jugoslavenske republike" tih naroda.
Vojvodina i BiH se dijele, Banovina je realno veća, vjerojatno "guta" zapadnu Bosnu, možda i Boku i Trebinje (alternativa je gubitak Dubrovnika, što je malo vjerojatno).
Baranja i šire Podunavlje (zapadna Bačka, vjerojatno i sjeverna) ulazi u HR.
Zapadne granice su upitne, pitanje je koliko bi se pripojilo, ali onaj dio kojeg bi zaposjeli Sovjeti sigurno ide nama.
Dakle, Rijeka, Zadar, otoci, središnja istra...
Zapadna je upitna, a slovenci bi vjerojatno dobili dio krša prema moru, sam izlaz, li-la.
b) britanski protektorat, kao u Grčkoj.
Vrlo vjerojatna je prerada države u federaciju 3 državice, s time da Briti obično jačaju slabije, pa bi opet bila veća banovina.
Zapadna granica, zap. Istra je vjerojatno talijanska, no ostatak se vraća matici...
Quote:
Revenger20 kaže: Pogledaj post
Ha, čuj u srpskim planovima su bili Koruška, gornja Štajerska, razmatrao se koridor prema Čehoslovačkoj i u nekom planu sam vidio čak i Kanjižu. Da ne govorim da su pojedinci sanjali i Vidin. Postupili su kao neviđeni kreteni. A pobjednici.
Mislim, bolje za nas, ne žalim se.
Znam, ali to su planovi za kJ, ne za Srbiju
Sami nikad ne bi mogli pričati o tome.
Ali da su htjeli predgrađa Beča (kao danas Bošnjaci u BiH) je za umrijeti od smijeha.
Kanjiža ti ima oko sebe hr. sela (pogotovo s jugozapada), mislim da su to više naše maštarije. A i ovo gradišćanskohrvatsko spajanje je vjerojatno isto naše u originalo, bila je i ideja da se Bratislava/Požun pripoji Hrvatskoj jer imaš hr. sela iznad nje
Wikiceha is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2016., 19:28   #66
Quote:
E-Absynthe kaže: Pogledaj post


Međutim, kraljeva se vladarska godišnja plaća nakon redukcije 1932. povisuje na gotovo 60 milijuna dinara.
Predsjednik Sjedinjenih Američkih Država(a.k.a.Republike Sjeverne Amerike) prima plaću od 60.000 $ godišnje plaće, a kralj Jugoslavije dobiva više od milijun $ na godinu !!


Dakle, vladar siromašnog seljačkog naroda Jugoslavije koji ima približno 14 milijuna stanovnika ima 14 puta veću plaću od predsjednika zemlje od 120 milijuna stanovnika koja ima više zlata i kapitala nego sve druge zemlje svijeta.
.
Bio bi mnogo zahvalan, ak možete napisati nek pouzdan izvor oko ovog.
vandrej is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2016., 23:04   #67
Quote:
vandrej kaže: Pogledaj post
Bio bi mnogo zahvalan, ak možete napisati nek pouzdan izvor oko ovog.
Hm...To će biti pouzdanije da pokušaš opovrgnuti sam.
Dokaži da tome nije tako bit će jednostavnije nego da ti ponudim riječi, tj.svjedočanstvo g.Pribićevića, koji iako pokojan 80 godina, temelji svoju izjavu na podatcima iz vremena 1929-1930.
__________________
Što misliš da Aleksandar pustošeći svijet traži usred užasa, lomljave i rata? Moren dosadom koju ne može da ukroti boji se da ostane sam sa sobom i teži da izbjegne sebe - Neoantigona
E-Absynthe is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2016., 23:07   #68
Tada je Pribičević prisilno premješten u Brus,na granici Kosmeta, podno Kopaonika.
Protuzakonito držan 2 godine u Brusu, Pribičević je imao zdravstvene tegobe na koje je pozvan kraljev osobni liječnik dr.Cohen.

Početkom ožujka 1931.vlada bjelorukaškog generala Petra Živkovića pokušala pregovarati sa Pribičevićem o riješenju političkog problema.
Pribičević je odbio ponude da prizna apsolutizam kralja.Pregovore su započeti preko Stojana Pribičevića, sina zatočenika u Brusu.

Naime, Stojan je Pribičević imao i sastanak sa predsjednikom vlade generalom Živkovićem u njegovom privatnom stanu u Domu Kraljeve Garde.
Stojan Pribičević prepričava kako je u kasarni Garnizona Kraljeve Garde bio dočekan vrlo pažljivo, prošavši kroz brojne straže do Doma Kraljeve Garde.

Tu se sastao sa gen.Živkovićem ponudi svojevrsni dokument izjave u kojem se zahtjeva da Svetozar Pribičević izrazi lojalnost kralju, da prizna aspolutizam kralja, da u ime Koalicije HSS-SDS započne pregovore sa vladom,da će podržati politiku vlade,da će utjecati na HSS da prihvati sporazume sa vladom i da se ograđuje od politike HSS..

Živković je imao napisanu izjavu koja je trebala biti potpisana.
Nepotpisana će i ostati.
Stojan Pribičević je odbio potpisati tu konstruiranu izjavu.

General Živković je između ostalog rekao i ovo na koncu sastanka;

Vi dobro znadete da se nalazim na čelu autoritativne vlade koja je postavljena da uvede red u našoj zemlji.Ja sam vojnik i dokle god ostanem na mjestu koje zauzimam posebnim povjerenjem Njegova Veličanstva,moja je zadaća nikomu ne dopustiti ometanje vladine politike.Kad nakon mene na moje mjesto dođu drugi,neka rade kako hoće,ali ja...ja,ne mogu drukčije djelovati.

Isti taj Petar Živković je posredno priznao da Svetozar Pribičević nije prekršio nijedno slovo zakona, ali da je sila bila viša, i da on žali što je ispalo tako jer on cijeni njegov rad i zalaganje za bolju budućnost.

U isto vrijeme kada je pripreman kraljev put u Hrvatsku ,u svibnju 1931.bio je u Zagrebu dok se početkom lipnja pojavio na Banovini, u Hrvatskoj, gdje ga je narod dočekao povicima o slobodi Pribičevića.To je natjeralo kralja da izda naredbu da se Pribičevića odmah vrati u Brus iz Državne bolnice u Beogradu gdje se liječio.
__________________
Što misliš da Aleksandar pustošeći svijet traži usred užasa, lomljave i rata? Moren dosadom koju ne može da ukroti boji se da ostane sam sa sobom i teži da izbjegne sebe - Neoantigona
E-Absynthe is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2016., 23:17   #69
Slični je slučaj internacije i Većeslava Vildera, koji je tijekom postojanja Habsbruške monarhije dokazao svoj južnoslavenski stav.
On je 1924-25. bio podtajnik u D-MUP-u Kraljevine Jugoslavije.
1.prosinca 1930. uhitila ga je OZD-a na temelju iznuđenih iskaza Vasilija Begovića.
Navodno je Vilder sudjelovao u pripremanju nekog atentata na kralja Aleksandra.
Stoga je Vilder interniran u Bijelo Polje, 150 km od željezničke pruge, blizu granice sa Albanijom.
Nije mu suđeno niti je proveden istražni postupak.

1931.deset najpoznatijih čeških pisaca među kojima Kvapil, Machar,Čapek i Herben uputili su brzojav vladi Kraljevine Jugoslavije na čelu koje je bio već spomenuti bjelorukaški general Živković, da se g.Vildera pusti na slobodu.
Početkom veljače 1932.Većeslav Vilder napustio je Bijelo Polje i otišao u Zagreb, bez ijednog dokaza da je počinio ono za što ga se teretilo.

Seaton Watson, anglosaksonski pisac, konstantirao je da je u dvije godine apsolutizma kralja Aleksandra u Jugoslaviji izrečeno više kazni zatvorom u političkim procesima nego u Ugarskoj u 10 godina prije rata!?

Političke slobode su potpuno nestale.
Pribičevević sam kaže da je 1907.u Zemunu javno govorio kako je Srbija nadležna za pitanja Srba u k.u.k. monarhiji i zbog toga mu nije pala dlaka s glave.

Pribičević je napisao;

Nisam se odlučio za republiku iz želje za osvetom.Nikad načelno nisam bio monarhist; dapače,naše pokoljenje intelektualaca, koje je prije rata u k.u.k. monarhiji vodilo politiku narodnog jedinstva, bilo je republikanski usmjereno.
U trenutku stvaranja Jugoslavije bio sam za monarhiju zbog racionalnih razloga, smatrajući da će se Jugoslavija u njoj najbrže i najbolje učvrstiti.
Vodio sam računa i o raspoloženju srpskog elementa koji je zbog osjećajnih razloga bio privržen dinastiji Karađorđevića, a vjerovao sam da će se Hrvati i Slovenci prilagoditi toj dinastiji.

Bio sam uvjeren da će predstavnik monarhije, kralj Aleksandar, biti strogo ustavan i parlamentaran, neka vrsta jugoslavenskog Haakona, i da će to učvrstiti državu.


Pribičević će se gorko razočarati u kralju Aleksandru, i u kući Karađorđevića imat će skepsu i prije.
Naime,30.svibnja 1903.dan nakon što je ubijen kralj Aleksandar Obrenović od strane crnorukaških oficira pod vodstvom kapetana Dimitrijevića-Apisa,Pribičević, tada urednik Srbobrana u Zagrebu, na Zrinjevcu se susreo sa Bogdanom Medakovićem,prijašnjim predsjednikom SSS(Srpske samostalne stranke)i Hrvatskog Sabora.

Čini se da će Petar Karađorđević biti kralj, reče Pribičević
To nije dobro, odgovori g.Medaković.
Kako to nije dobro, upita Pribičević
Pa onda Vi ne znate, odgovori Medaković, da je Petar vodio austrijsku politiku.K.U.K Monahija išla je za okupacijom BIH.To je bila politika Drang Nach Osten.. I ona je nastojala iskoristiti nerede uzduž svojih granica u BIH i uzeti ih kao povod za okupaciju..
__________________
Što misliš da Aleksandar pustošeći svijet traži usred užasa, lomljave i rata? Moren dosadom koju ne može da ukroti boji se da ostane sam sa sobom i teži da izbjegne sebe - Neoantigona
E-Absynthe is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2016., 04:58   #70
Quote:
E-Absynthe kaže: Pogledaj post
Krivotvorenje izbora?
To je u k.u.k. monarhiji bilo apsolutno nemoguće.
Bilo jest nasilja pri izborima(npr.kada je izabran hrvatski ban Tomašić 1911 godine),ali su krivotvorine bile isključene.
U Kraljevini Jugoslaviji velika krivotvorenja počinju 1920.,i odonda za svakih izbora za Konstituantu.
U Austrougarskoj nikada nisu održani izbori sa opštim pravom glasa (za muškarce što je tada bio običaj u Evropi), nego samo za one koji plaćaju određen iznos poreza... Tako da su izbori u KSHS prvi pravi izbori održani u Hrvatskoj i pokazali su od samog početka da je 95% Hrvata protiv Jugoslavije.

A Pribićević nikako ne može biti relevantan izvor. Ali pošto danas taj pamflet odgovara Hrvatima oni ga rado koriste.
marval is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2016., 09:57   #71
Quote:
marval kaže: Pogledaj post
U Austrougarskoj nikada nisu održani izbori sa opštim pravom glasa (za muškarce što je tada bio običaj u Evropi), nego samo za one koji plaćaju određen iznos poreza... Tako da su izbori u KSHS prvi pravi izbori održani u Hrvatskoj i pokazali su od samog početka da je 95% Hrvata protiv Jugoslavije.

A Pribićević nikako ne može biti relevantan izvor. Ali pošto danas taj pamflet odgovara Hrvatima oni ga rado koriste.
Hmda...Švicarska je tek 1970-ih dala pravo glasa ženama.
I što nam to govori o toj uređenoj demokratskoj zemlji?

Ali, ne želim ići u osporavanje tvojih tvrdnji.

Ono što je baza svega da se suočimo sa nekim stvarima.

Srbija je 1918.bila uboga zemlja, koja je preko noći dobila vlast na tri put većem teritoriju.
U srbijanskoj je vojsci batinjanje bila vojna disciplinska mjera.Korupcija koju je provodio g.Pašić bila nakaradna..

Ne tvrdim ja da su se Hrvati rodili sa cvijećem i da su od reda pošten i čestit puk...Nimalo, vjeruj mi.
Ali, moramo usporediti stvari.

Habsburška je monarhija bila katastarski uređena zemlja, sa porezima i relativnom kvalitetnim pravosudnim sustavom.
Srbija je uboga zemlja, koja u više od 50 % svojih riječi koristi turcizam.Koja se nikad nije uspjela dovoljno opismeniti da se odrekne biljega turske okupacije, ne radi drugih nego radi sebe.
Prokletstvo je Srbije što nikad obrazovani i kulturni ljudi nisu mogli povesti tu naciju u taj prijeko nužni mentalni preporod.

Nemoj misliti da Hrvatima ne treba seansa iz mentalne higijene, iz svijesti kulture, ali ako ćemo to staviti na ljestvicu od 1 -10, stvar je ovakva.
Hrvatska 7,5
Srbija 3.9

Pribičevića pribijaju i Hrvati i Srbi.
To dakle govori da je čovjek bio otprilike više nego točan u mjeri koju je dao...
__________________
Što misliš da Aleksandar pustošeći svijet traži usred užasa, lomljave i rata? Moren dosadom koju ne može da ukroti boji se da ostane sam sa sobom i teži da izbjegne sebe - Neoantigona
E-Absynthe is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2016., 10:04   #72
Vlada kneževine Srbije u kojoj su vladali Obrenovići, pregovarala je sa Turskom da joj ona povjeri upravu nad BIH.
Tražila je također od srpskih prvaka u BIH da ostanu mirni po svaku cijenu, kako ne bi dali Austriji nikakva povoda za okupaciju..
Petar Karađorđević nije o tome vodio računa, nego je podigao bunu upravo na austrijskoj granici u okolici Bosanskog Novog i Kostajnice, gdje je bilo središte ustanka te što je s austrijskog teritorija bio opskrbljen u oružju, municiji i novcu..

Vjerujete li da bi Austrija tolerirala da joj ustanak nije odgovarao?!

Pribičević se pribrao te zaključio da je Petar Karađorđević a.k.a. Petar Mrkonjić bio tada pretendent na srpsko prijestolje kojim su apsolutistički vladali Obrenovići.
No,
Pribičević se tada sjetio spomenuti kako je kralju Aleksandru često znao spomenuti da bi se trebao ugledati na svog oca,
što je ovome bilo prilično neugodno čuti.
Kralj Aleksandar je od samog početka pokazivao naznake neograničenog vladanja, apsolutne kraljevske vlasti, što je predstavljala diktatura kao dokaz.

Pribičević se nakon internacije u Brusu konačno uvjerio da sa kraljem neće biti napretka u pregovorima, da je to Sizifov posao nastojati doći do sporazuma između naroda i kralja koji se neće prilagoditi načelu narodnog suvereniteta koji je temelj državnog prava svake demokracije.

Kralj je odabrao svoje ljude za vladu i sa njima je održao svoj Ustav jer je htio pokazati da proglašenje apsolutizma proizlazi iz njegove kraljeve svemoći, da je on legibus solutus, da je iznad svakog zakona i svih obveza.

Pribičević je dobio obavijest od svojih prijatelja preko generala Dokića, komandanta novosadskog korpusa koji je izjavio da se bijelorukaški gardijski general Živković, kao predsjednik Vlade Njegovog Veličanstva, politikom bavi iz naloga kralja i da uvijek strepi za svoju glavu.

Apsolutizam je isključiva volja vladara.Sudjelovati na izborima koje je fingirao Dvor i s kojeg se ozakonjuje potpuna vladarska volja je najveća šteta koju narod sam sebi može pričiniti.

Još više kada kralj uopće ne sluša svoj narod i ne mari za njegove potrebe.Za one koji su spremni biti lojalni kralju obećana je nagrada kao što su svi znani korupcionaši u nekoliko godina stekli milijune i koji svojim načinom života sablaznjuju čitavu zemlju.
Primjer prave oholosti i bestidnosti koje je iznjedrila apsolutistička vlast jest primjer bana Vrbaske banovine Svetislava Milosavljevića.
__________________
Što misliš da Aleksandar pustošeći svijet traži usred užasa, lomljave i rata? Moren dosadom koju ne može da ukroti boji se da ostane sam sa sobom i teži da izbjegne sebe - Neoantigona
E-Absynthe is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2016., 10:11   #73
Dvor je preko konspirativne bjelorukaške organizacije nastojao organizirati paravojna udruženja Sokola, koje su za vrijeme k.u.k. monarhije bile nacionalne organizacije s ciljem tjelesnog odgoja i širenja nacionalne svijesti.
Sokolske organizacije isključivale su stranački duh i jedini cilj je bio nacionalni interes, sloboda mišljenja i demokracija kao što je učio veliki osnivač Sokola češki osnivač Tirš.

Kada je uveden apsolutizam u Jugoslaviji objavljen je dekret kojim se naređuje podržavljenje sokolskih organizacija, sa izravnim upravljanjem od države.
Prijestolonasljednik Petar II, devetogodišnjak imenovan je vrhovnim starješinom svih Sokola.
U Kraljevini Jugoslaviji te su se organizacije trebale formirati u pomoćne snage vlasti.

Sokolski savez u Češkoj,koji okuplja sve sokolske organizacije u Evropi, negodovale su zbog pritiska vlade Kraljevine Jugoslavije da se njihova organizacija primi u međunarodni savez iako je protivno pravilima država određivala upravu.
Konzervativne stranke u Francuskoj pak smatrale su da je kralj Aleksandar uveo apsolutizam jer je htio obraniti državu od određene demagoške, anarhističke propagande koja je ugrožavala Jugoslaviju.

Naravno, to nije bila istina jesu su sve legalne političke stranke izjavile da podržavaju Krunu.
Demokracije bi trebale biti solidarne barem toliko koliko i kraljevi.
U Engleskoj je posljedni primjer apsolutizma vladara viđen 1708.,godinu dana nakon ujedinjena Engleske i Škotske, kada je kraljica Ana odbila odboriti zakon izglasan u parlamentu.To se više nije ponovilo.
Usprkos tome britanski kralj George V često je primao bivšeg kralja Portugala Manuela, također i izgnanog španjolskog kralja Alfonsa XIII.

Kralj Aleksandar pak sretan je ako može primiti Sixta Bourbonskog, iako je on ujak Otona Habsburga, koji u ime Krune Sv.Stjepana polaže pravo na dijelove jugoslavenskog teritorija.

Kad su nedavno rumunjska i jugoslavenska kraljica putovale u Carigrad, prolazeći kroz Sofiju, bugarski car Boris Saxe-Coburg-Gotha dočekao ih je i pozdravio na sofijskom kolodvoru bez obzira na to što odnosi između Bugarske i Jugoslavije nisu prijateljski.
Ipak,i Aleksandar i Boris su radije za monarhije nego za republike.
Monarsi bolje shvaćaju načelo solidarnosti nego demokracije, stoga je kralj Aleksandar sklon povratku Habsburga u Madžarsku.

Pribičević se prisjeća audijencije kod kralja Aleksandra, kada je nakon uobičajenih pitanja o krizi i dobivenih odgovora vrlo ugodno uzbuđen kralj pokazao najnovije djelo Charlesa Benoista u kojem se ovaj zalaže za monarhiju.
Bio je presretan i blistao je od radosti.

Gledajte kako monarhistička ideja napreduje u Francuskoj; izreče kralj.

Ipak, Benoist nema velik utjecaj u Francuskoj i sasvim je nemoguće očekivati restauraciju kuće Bourbonaca i krunidbu Luja XIX.

Ipak, mnoge tiskovine u Evropi bile su protiv apsolutizma Karađorđevića poput; francuskih novina LePopulaire, u Njemačkoj Vorwaerts, švicarskih Travail, u Austriji Arbeiter-Zeitung.

Ali, borba protiv apsolutizma zahtjeva ujedinjene demokratske snage i jedinstveni front protiv samovolje pojedinca nad sudbinom naroda.
Kada su zaključeni Rimski ugovori 1924.vlada je u Beogradu odahnula, ali već nakon nekog vremena napetost između dvaju država porasla je zbog fašizacije Istre i otoka te Zadra koja je kao enklava zadirao u vlaški pojas.

Velikosrpska klika je odustala od borbe za Istru i Zadar, ali su stoga hrvatske stranke odlučno nastavile za okrupnjavanje nacionalnog bića.
Naravno,tu je borbu na koncu iznevjerio g.Pavelić koji je 1941. potvrdio prodajni ugovor(darovnicu) Rimskim ugovorima sjeverne Dalmacije i otoka Italiji.
__________________
Što misliš da Aleksandar pustošeći svijet traži usred užasa, lomljave i rata? Moren dosadom koju ne može da ukroti boji se da ostane sam sa sobom i teži da izbjegne sebe - Neoantigona
E-Absynthe is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2016., 10:49   #74
Quote:
E-Absynthe kaže: Pogledaj post
Srbija je 1918.bila uboga zemlja, koja je preko noći dobila vlast na tri put većem teritoriju.
U srbijanskoj je vojsci batinjanje bila vojna disciplinska mjera.Korupcija koju je provodio g.Pašić bila nakaradna..

Ne tvrdim ja da su se Hrvati rodili sa cvijećem i da su od reda pošten i čestit puk...Nimalo, vjeruj mi.
Ali, moramo usporediti stvari.

Habsburška je monarhija bila katastarski uređena zemlja, sa porezima i relativnom kvalitetnim pravosudnim sustavom.
Srbija je uboga zemlja, koja u više od 50 % svojih riječi koristi turcizam.Koja se nikad nije uspjela dovoljno opismeniti da se odrekne biljega turske okupacije, ne radi drugih nego radi sebe.
Prokletstvo je Srbije što nikad obrazovani i kulturni ljudi nisu mogli povesti tu naciju u taj prijeko nužni mentalni preporod..
Eh,sada ga i ti pretera.....

Nije tacno da su 1918 u srpskom jeziku 50% reci bili turcizmi......danasnja lingvistika je utvrdila da je krajem 19 veka u srpskom jeziku bilo oko 8000 turcizama (tj 8000 reci).....a fond reci u srpskom jeziku je oko 150000....sto znaci da je bilo oko 5-6% turcizama.....

Ali u pravu si da je 1918 Srbija bila uboga zemlja......ali ne iz razloga koje ti navodis,nego zbog upravo zavrsenog prvog svetskog rata......teritorija Srbije je unistena ratnim dejstvima,razaranjima,okupacijom 1915-1918......

A najtragicniji podatak je da je vise od milion ljudi stradalo u Srbiji od 1914-1918,sto cini skoro trecinu tadasnjeg stanovnistva,a vise od 50% muske populacije.......(?!).........koja zemlja posle tolikih gubitaka ne bi bila obogaljena i unistena?.......kada gledam te podatke sada,cini mi se da bi bilo bolje za Srbiju da nije ni ucestvovala u ratu,da je pustila mirno da je AU monarhija okupira,danas bi bilo duplo vise Srba....

Takodje,nije tacno da obrazovani i uceni ljudi (sa zapada) isu predvodili Srbiju,pocevsi jos od sredine 19 veka.......gotovo svaki obrazovani politicar,diplomata,naucnik,umetnik itsd,itd je svoje znanje i obrazovanje sticao u Austriji,Nemackoj,Francuskoj...........mislim da nijedan to nije u Turskoj......takodje zadnjih par vladara iz dinastije Obrenovica vode izrazito austrofilsku politku,a prvi Karadjordjevic posle 1903 Francuskofilsku politku (ako moze tako da se kaze).........niko nije bio naklonjen Turskoj....
Zrakomlatski is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2016., 11:47   #75
Quote:
Zrakomlatski kaže: Pogledaj post
Eh,sada ga i ti pretera.....

Nije tacno da su 1918 u srpskom jeziku 50% reci bili turcizmi......danasnja lingvistika je utvrdila da je krajem 19 veka u srpskom jeziku bilo oko 8000 turcizama (tj 8000 reci).....a fond reci u srpskom jeziku je oko 150000....sto znaci da je bilo oko 5-6% turcizama.....

Ali u pravu si da je 1918 Srbija bila uboga zemlja......ali ne iz razloga koje ti navodis,nego zbog upravo zavrsenog prvog svetskog rata......teritorija Srbije je unistena ratnim dejstvima,razaranjima,okupacijom 1915-1918......

A najtragicniji podatak je da je vise od milion ljudi stradalo u Srbiji od 1914-1918,sto cini skoro trecinu tadasnjeg stanovnistva,a vise od 50% muske populacije.......(?!).........koja zemlja posle tolikih gubitaka ne bi bila obogaljena i unistena?.......kada gledam te podatke sada,cini mi se da bi bilo bolje za Srbiju da nije ni ucestvovala u ratu,da je pustila mirno da je AU monarhija okupira,danas bi bilo duplo vise Srba....

Takodje,nije tacno da obrazovani i uceni ljudi (sa zapada) isu predvodili Srbiju,pocevsi jos od sredine 19 veka.......gotovo svaki obrazovani politicar,diplomata,naucnik,umetnik itsd,itd je svoje znanje i obrazovanje sticao u Austriji,Nemackoj,Francuskoj...........mislim da nijedan to nije u Turskoj......takodje zadnjih par vladara iz dinastije Obrenovica vode izrazito austrofilsku politku,a prvi Karadjordjevic posle 1903 Francuskofilsku politku (ako moze tako da se kaze).........niko nije bio naklonjen Turskoj....
Ok...Pretjerao sam...
Neću skrivati da sam više htio pokazati empatije za sudbinu jedne zemlje i njenih ljudi, koja je u svakom slučaju ponajviše stradala od turske okupacije..

No, da objasnim ovo 1918.

Srbija koja je sudjelovala u Prvom protuturskom ratu 1912 godine nije bila toliko zaslužna za pokretanje tog plemenitog slavenskog rata protiv Azijata kao što su bili Crna Gora i Bugarska.
To je činjenica.

Činjenica je također da je Kraljevina Srbija sudjelovala u tom ratu 1912. i da je mobilizirala vojsku koja je također ratovala 1913.protiv dojučerašnjih saveznika Bugarske.

Ukratko,od rata 1912.,pa onda 1913..pa potom početka 1914 sve do 1918. Srbija se nalazi u biološkom naponu i gubitku svakako uslijed 6 godina ratnog stanja, uključujući evakuaciju vojske i vitalnog stanovništva.
Ljudski je potencijal u civilnom i vojnom pogledu u jednom dijelu nepovratno izgubljen, ali ipak pokušajmo biti manje mitomanski raspoloženi pa reći da nije stradalo 1 milijun ljudi nego osjetno manje...Kao npr.Jasenovca..

Znaš, da budemo jasni...Poigravanje brojkama u političke svrhe, kao što su to činili i velikohrvatski nacionalisti i drugi im bliski tvrodnacionalisti kada je aktualiziran Bleiburg također je nonsens..

Znam da emocije ponesu, ali doista pokušajmo se držati okvira.Nećemo ništa izgubiti na težini jer samo budala ne vidi koliko je krvlju natopljen ovaj prokleti poluotok...
Ili kako bi gospodin Churchill rekao; Balkan, proizvodi previše povijesti...
__________________
Što misliš da Aleksandar pustošeći svijet traži usred užasa, lomljave i rata? Moren dosadom koju ne može da ukroti boji se da ostane sam sa sobom i teži da izbjegne sebe - Neoantigona
E-Absynthe is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2016., 14:05   #76
U Jasenovcu je stradalo 70k ljudi od kojih nisu svi bili Srbi (bilo je i nepoćudnih Hrvata, Židova...).
U ww1 je stradalo dosta Srba, pogotovo prilikom povlačenja kroz Albaniju (Albanci nisu zaboravili srpsku okupaciju par godina prije).
Milijun je vrlo vjerojatno mitomanska brojka (tu su uključivali i djecu koja su trebali biti rođena, a nisu radi rata, jer je većina muškog stanovništva bila drugdje ), ali par stotina tisuća je sigurno (sveukupno).
Srbiji bi bilo bolje da ju je AU okupirala ili spriječila micanje Obrenovića.
Uostalom, Srba ne bi bilo ni u teoriji u Makedoniji da nije AU imala dogovor s Rusijom o podjeli interesnih sfera na liniji Solun-Dunav.
U dogovoru prije rata je između Srba i Bugara bio sporan današnji dio SZ makedonije, većinom gdje su danas Albanci, ostatak je bio bugarski...
(ali su Srbi računali na Albaniju, a od tamo su ih izbacili diplomatski interesi AU i Italije).
Wikiceha is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2016., 14:59   #77
Quote:
E-Absynthe kaže: Pogledaj post
Ok...Pretjerao sam...
Neću skrivati da sam više htio pokazati empatije za sudbinu jedne zemlje i njenih ljudi, koja je u svakom slučaju ponajviše stradala od turske okupacije..

No, da objasnim ovo 1918.

Srbija koja je sudjelovala u Prvom protuturskom ratu 1912 godine nije bila toliko zaslužna za pokretanje tog plemenitog slavenskog rata protiv Azijata kao što su bili Crna Gora i Bugarska.
To je činjenica.

Činjenica je također da je Kraljevina Srbija sudjelovala u tom ratu 1912. i da je mobilizirala vojsku koja je također ratovala 1913.protiv dojučerašnjih saveznika Bugarske.

Ukratko,od rata 1912.,pa onda 1913..pa potom početka 1914 sve do 1918. Srbija se nalazi u biološkom naponu i gubitku svakako uslijed 6 godina ratnog stanja, uključujući evakuaciju vojske i vitalnog stanovništva.
Ljudski je potencijal u civilnom i vojnom pogledu u jednom dijelu nepovratno izgubljen, ali ipak pokušajmo biti manje mitomanski raspoloženi pa reći da nije stradalo 1 milijun ljudi nego osjetno manje...Kao npr.Jasenovca..

Znaš, da budemo jasni...Poigravanje brojkama u političke svrhe, kao što su to činili i velikohrvatski nacionalisti i drugi im bliski tvrodnacionalisti kada je aktualiziran Bleiburg također je nonsens..

Znam da emocije ponesu, ali doista pokušajmo se držati okvira.Nećemo ništa izgubiti na težini jer samo budala ne vidi koliko je krvlju natopljen ovaj prokleti poluotok...
Ili kako bi gospodin Churchill rekao; Balkan, proizvodi previše povijesti...
Da,vidis ja sam i zaboravio da pomenem balkanske ratove 1912-1913.....u kojima Srbija nije imala bas istu ulogu kao Bugarska i Crna Gora,jer su to za Srbiju bili manje-vise osvajacki ratovi......posto su Turci iz 95% kraljevine Srbije bili proterani prethodnih decenija,krenulo se u osvajanje.....one zemlje koje su bile u sastavu srpske srednjevekovne drzave (Makedonija,Kosovo,severna Albanija)..

U svakom slucaju,Srbiji WWI,nakon uspesnih balkasnkih ratova uopste nije trebao,tj nije bila sposobna za njega....ali eto,do njega je doslo,Srbija i njeno stanovnistvo je strasno propatilo i stradalo,i to je bio glavni razlog zasto je Srbija bila u prilcino jadnom stanju 1918 godine...

Koliko je bas tacno bilo mrtvih,ranjenih,nestalih Srba......nisam ih brojao,vec samo uzeo te neke opsteprihvacene cifre koje se spominju i po stranim sajtovima i koje se krecu blizu milion ljudi (ili nesto preko).....(srpsko mitomanstvo me ne zanima)

https://en.wikipedia.org/wiki/Serbia...of_World_War_I

The Serbian Army declined severely towards the end of the war, falling from about 420,000[2] at its peak to about 100,000 at the moment of liberation. The Kingdom of Serbia lost more than 1,200,000 inhabitants during the war (both army and civilian losses), which represented over 29% of its overall population and 60% of its male population



http://www.firstworldwar.com/feature...ers_serbia.htm

Serbia's military casualties, at 125,000, are far lower than her civilian casualties. 650,000 Serb civilians died during the First World War. 65% of her military casualties were due to sickness and disease rather than enemy action. (Source: Stephen Pope & Elizabeth-Anne Wheal, 1995)
Zrakomlatski is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2016., 18:06   #78
@E-Absynthe

Nemam ja sta gubiti ili ne gubiti nadu.

Ko zna odakle ti sve ove silne tekstove vadis (pritom ubijas temu ovim silovanjem tekstova), a kad te covijek pita za izvor ti ga nemas. Izmisljas i vrdas.

Tako da ovo nista validno nije. U ovo sve ti moze vjerovati samo onaj ko hoce da vjeruje.

Ja znam kakav je supak bio Aleksandar, ni sam ga ne podnosim. Ali ovo sto ti ovde postavljas je sve bezveze i bez izvora.
Xtra is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2016., 23:09   #79
Quote:
Zrakomlatski kaže: Pogledaj post
Da,vidis ja sam i zaboravio da pomenem balkanske ratove 1912-1913.....u kojima Srbija nije imala bas istu ulogu kao Bugarska i Crna Gora,jer su to za Srbiju bili manje-vise osvajacki ratovi......posto su Turci iz 95% kraljevine Srbije bili proterani prethodnih decenija,krenulo se u osvajanje.....one zemlje koje su bile u sastavu srpske srednjevekovne drzave (Makedonija,Kosovo,severna Albanija)..
Nda...Uglavnom, da je Evropa kojim slučajem bila zrela trebalo je tada Turske protjerati daleko od Efeza, ne samo iz Carigrada..
Srbija je tada mogla učiniti puno više u savezu jugoističnih zemalja...
Quote:
Zrakomlatski kaže: Pogledaj post
The Serbian Army declined severely towards the end of the war, falling from about 420,000[2] at its peak to about 100,000 at the moment of liberation. The Kingdom of Serbia lost more than 1,200,000 inhabitants during the war (both army and civilian losses), which represented over 29% of its overall population and 60% of its male population



http://www.firstworldwar.com/feature...ers_serbia.htm

Serbia's military casualties, at 125,000, are far lower than her civilian casualties. 650,000 Serb civilians died during the First World War. 65% of her military casualties were due to sickness and disease rather than enemy action. (Source: Stephen Pope & Elizabeth-Anne Wheal, 1995)
Ne znam, ja sam vrlo skeptičan po navedenim brojakama.Mislim da je negdje došlo do namjerne/nenamjerene zabune...
Poznajući povijest poluotoka to nije pogrešno reći..

Ono što valja priznati Srbiji, a to je priznanje potvrđeno u visokim školama, da je imala naprosto genijalan pismeni odgovor na ultimatum Habsburške monarhije 1914.
I danas se smatra kao uzorak vrhunske diplomacije.
__________________
Što misliš da Aleksandar pustošeći svijet traži usred užasa, lomljave i rata? Moren dosadom koju ne može da ukroti boji se da ostane sam sa sobom i teži da izbjegne sebe - Neoantigona
E-Absynthe is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2016., 23:14   #80
Quote:
Xtra kaže: Pogledaj post
@E-Absynthe

Nemam ja sta gubiti ili ne gubiti nadu.

Ko zna odakle ti sve ove silne tekstove vadis (pritom ubijas temu ovim silovanjem tekstova), a kad te covijek pita za izvor ti ga nemas. Izmisljas i vrdas.

Tako da ovo nista validno nije. U ovo sve ti moze vjerovati samo onaj ko hoce da vjeruje.

Ja znam kakav je supak bio Aleksandar, ni sam ga ne podnosim. Ali ovo sto ti ovde postavljas je sve bezveze i bez izvora.
Dakle, sve je u izvoru svjedočenja g.Pribičevića, navedenoj u početku teme..

Prihvaćam argumentiranu kritiku da je tekst preopširan, no pokušavam biti detaljan i stoga razumijem da će ovo ostati na netu kao dio teksta o tom vremenu.

Ako smijem pitati, ne razumijem što to ne odgovara onome što sugerira naslov?!
Zar misliš da je 1941. izronila sam od sebe?
Da nije bilo uzroka upravo u tom vremenu potisnute mržnje potencirane nesporazumom i tlakom od strane vlasti?
Doista, pokušavam biti objektivan...
__________________
Što misliš da Aleksandar pustošeći svijet traži usred užasa, lomljave i rata? Moren dosadom koju ne može da ukroti boji se da ostane sam sa sobom i teži da izbjegne sebe - Neoantigona
E-Absynthe is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:51.