Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika

Politika Najstariji zanat na svijetu
Podforumi: Parlamentarni izbori 2024. Politička scena, Europska unija, Svijet, Blisko politici, Rat u Ukrajini

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.11.2008., 11:56   #1
Zdravstveni sustav i pravednost

Molim moderatore da ne spajaju topic sa postojećim jer se radi o nečem sasvim drugom!!!

U svim raspravama o zdravstvenom sustavu slušam o ravnopravnosti. Pa da vidimo kako ta ravnopravnost trenutno funkcionira:

Ja imam 10000kn plaću a Joža ima 3000kn.
Ja HZZOu moram plaćati 2500kn a Joža samo 600kn (odoka).
Ja dobivam istu uslugu kao i Joža.

Gdje je tu ravnopravnost? Ako netko uzima riječ ravnopravnost u usta prvi prijedlog bi mu morao biti izjednačavanje izdvajanja za sve građane.

Zar ne?
daz is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2008., 12:09   #2
Znači Joža bi trebao plaćati 2500?
Ili bi ti htio plaćati 600?
S većom, plaćom plaćaš automatski i veći porez. Zar bi svi trebali plaćati jednak porez i prirez?
Daj mi primjer jedne zemlje u svijetu koja ima fiksiranu svotu kao iznos poreza.
Porez bi smio biti onoliko visok koliko si to može priuštiti najsiromašnija osoba.
Kako bi države onda funkcionirale? Što misliš?
I zar smatraš da bi ti zato što više zarađuješ trebao imati bolju uslugu od ovog jadnika koji zarađuje manje? Tebi apartman u bolnici, njemu šupa?
Ako te to toliko muči i ako misliš da si toliko vredniji od drugog samo zato što imaš veću plaću, uplati si još i privatno zdravstveno.
Pretpostavljam da ti ne smeta to što netko tko zarađuje 50 000 mjesečno ima također jednaku uslugu kao ti u zdravstvenom sustavu.
Znači po tvome, koliko love toliko muzike - pardon, zdravlja.
Samo, moram te razočarati, jer u tom tvom sustavu ne bi niti ti sa svojih 10 000 kn plaće baš nešto dobro prošao.
__________________
Ne vrijeđaj krokodila prije nego što prijeđeš rijeku.
Burmanska mačka is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2008., 12:24   #3
Quote:
daz kaže: Pogledaj post
Molim moderatore da ne spajaju topic sa postojećim jer se radi o nečem sasvim drugom!!!

U svim raspravama o zdravstvenom sustavu slušam o ravnopravnosti. Pa da vidimo kako ta ravnopravnost trenutno funkcionira:

Ja imam 10000kn plaću a Joža ima 3000kn.
Ja HZZOu moram plaćati 2500kn a Joža samo 600kn (odoka).
Ja dobivam istu uslugu kao i Joža.

Gdje je tu ravnopravnost? Ako netko uzima riječ ravnopravnost u usta prvi prijedlog bi mu morao biti izjednačavanje izdvajanja za sve građane.

Zar ne?
Zdravstveni sustav nije organiziran na ravnopravnosti bar ne način o kojem ti govoriš. Zdravstveni sustav funkcionira na načelu solidarnosti. Pa onda ako hoćeš svi su ravnopravni u smislu da će dobit jednaku uslugu.

Ovo je naravno teorija, a praksa je nešto drugo.
kaneshiro is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2008., 12:41   #4
Problem je što sustav zdravstva ne priznaje da neki pridonose ipak više, a imaju manje vremena. Konkretno, koliko znam, u zemljama zapadne Europe, gdje isto postoji princip solidarnosti, prešutno postoji i načelo prioriteta na brzinu dobivanja zdravstvene usluge za ljude koji najviše pune proračun. U praksi bi to značilo da netko tko je manađer neće baš morati čekati u čekaonici tri sata da svi penzioneri, koji imaju višak vremena, dođu na svoj tjedni razgovor sa doktoricom, a on zbog odlaska doktoru gubi pola svoga skupoga radnog dana.

Takav način pružanja zdravstvene usluge u Hrvatskoj, bez zakazivanja sastanaka kod liječnika, vodi k tome da ne samo da daz plaća više od Jože za istu zdravstvenu uslugu, nego k tome da daz uopće neće dobiti uslugu, jer je prisiljen zbog gubitka vremena ići privatnom doktoru, iako uplaćuje više od ostalih.
tajni agent is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2008., 12:45   #5
Mozes imati kapitalistickiji i socijalistickiji sustav. Ja mislim da je pravo na zdravstvenu zastitu neovisno o kolicini novaca koju osoba zaradjuje civilizacijsko dostignuce kao i tus, topla voda i neradna nedjelja. U nekim drugim stvarima sam recimo vrlo profreemarket recimo ako neko nakon sest mjeseci nema i dalje nikakav posao progresivno bih mu oduzimao socijalu do godine dana kad bi mu socijala bila 0. Ak neces radit crkni (ali uz univerzalno pravo na zdravstvenu zastitu istu za svaku osobu).
__________________
Integrate and fire - The first commandment of every neuron
Stribor cumez is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2008., 12:47   #6
ooooo, vidim da ovdje imamo jednog "arijevca" ili da kažemo "uber-čovjeka" !
blade-ri is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2008., 12:54   #7
Može li mi začetnik teme reći u kakvoj državi želi živjeti? Naravno da je privatno osiguranje komfor koji si Joža neće moći omogućiti, a ti hoćeš. I tebi će bolest biti donekle lakše podnošljiva nego njemu..ali ne financiraš ti samo Jožu, nego i one koji ništa ne privređuju, dakle djeca, studenti.
Ako misliš da njima netreba omogućiti besplatni osnovni paket osiguranja, onda mi puno pozdravi Hitlera..možda bi nam i kakva plinska komorica dobro došla..za stračad..
__________________
Živi!

Zadnje uređivanje početnik do srži : 21.11.2008. at 13:12.
početnik do srži is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2008., 12:57   #8
Quote:
daz kaže: Pogledaj post
Molim moderatore da ne spajaju topic sa postojećim jer se radi o nečem sasvim drugom!!!

U svim raspravama o zdravstvenom sustavu slušam o ravnopravnosti. Pa da vidimo kako ta ravnopravnost trenutno funkcionira:

Ja imam 10000kn plaću a Joža ima 3000kn.
Ja HZZOu moram plaćati 2500kn a Joža samo 600kn (odoka).
Ja dobivam istu uslugu kao i Joža.

Gdje je tu ravnopravnost? Ako netko uzima riječ ravnopravnost u usta prvi prijedlog bi mu morao biti izjednačavanje izdvajanja za sve građane.

Zar ne?
jos je dobro dok je tako
moglo bi biti da se samo ti ljecis a joza da je mrtav
kutna garnitura is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2008., 12:58   #9
zdravstvo ne zna za rijec SPOSOBNIJI
ali zato porezna DA
kutna garnitura is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2008., 13:25   #10
Ovdje problem nije u tome što neki žele besplatno zdravstvo već u tome što si društvo najčešće ne može priuštiti taj luksuz. Ono što onda dobijete je da produktivini elementi društva crnče nekoliko mjeseci kako bi napunili državni proračun kojim se onda financiraju potrebe ne-produktivnih elemenata. Onda se događa da ovi koji plaćaju više kroz poreze gube vjeru u sposobnost države da potroši taj novac pametno i tu nastaje utaja i izbjegavanje poreza.

A ova solidarnost je nakradna jer tu nema izbora - ljudi ne odlučuju biti solidarni već ih država prisiljava na to.
voajer is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2008., 13:29   #11
Quote:
daz kaže: Pogledaj post
Molim moderatore da ne spajaju topic sa postojećim jer se radi o nečem sasvim drugom!!!

U svim raspravama o zdravstvenom sustavu slušam o ravnopravnosti. Pa da vidimo kako ta ravnopravnost trenutno funkcionira:

Ja imam 10000kn plaću a Joža ima 3000kn.
Ja HZZOu moram plaćati 2500kn a Joža samo 600kn (odoka).
Ja dobivam istu uslugu kao i Joža.

Gdje je tu ravnopravnost? Ako netko uzima riječ ravnopravnost u usta prvi prijedlog bi mu morao biti izjednačavanje izdvajanja za sve građane.

Zar ne?
Ne.Koji ti dio nije jasan?

Dakle, da primjenimo analogiju sa finskim zakonom o cestovnom prometu, gdje su novčane kazne x% od mjesečne plaće.
Drugim riječima, ako daz zarađuje 100 000 kn mjesečno, a Anton 5000 kn, a kazna za nevezanje pojasa je npr. 700 kn, što bi dazu bio problem platiti 10 takvih kazni?Naravno da ne bi bio problem.Čak štoviše, zbog velike količine novaca koje zarađuje, vrlo vjerojatno da ga takve male kazne neće previše ni dirati.Ali, Antonu bi to bio problem, jer je to 1/8 njegove plaće.
Da bi stvari bile pravednije, uzimamo finski zakon, i kažemo, kazna je 5% mjesečne netto plaće prekršitelja, dakle u tvom slučaju, 5000 kn, a u mom 250 kn.
__________________
"Nije mazohizam, nego autoagresija, sa razlogom, jel'da..."
Shine on Rick.
Vinkovci Staljingrad flickr
Anton is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2008., 13:43   #12
Mislim da mi imamo jedan drugi problem - postoji jako velik broj ljudi koji imaju firme, managera, obrtnika koji izbjegavaju plaćanje poreza i to na sve načine: isplata dijela plaće radnicima na crno, isplata svoje plaće kao minimalac i ostalo kroz putne naloge, a za veće zvjerke isplata najvećeg dijela plaće na neki strani račun...

E, to je ne samo lopovluk, nego i nepravedno. Koliko ima vlasnika uspješnih obrta koji imaju formalnu plaću od nekoliko tisuća kuna, a kuća trokatnica i auto vrijedan k'o stan ispred! A njemu i njegovoj obitelji zdravstveno plaćaju "naivci" koji uredno plaćaju poreze i doprinose!
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2008., 13:48   #13
@Vojky

Slažem se da je to nepravedno, ali nema smisla voditi porezni rat s ljudima - uvijek će biti načina da se porezi izbjegnu, bili legalni ili ne. Treba sistem restruktuirat tako da ljudi plaćaju porez jer je u njihovnom osobnom interesu, a ne da se porezni novac baca kako bi neka babetina od 90 godina imala besplatno zdravstvo ili javni prijevoz.
voajer is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2008., 14:30   #14
Quote:
tajni agent kaže: Pogledaj post
Problem je što sustav zdravstva ne priznaje da neki pridonose ipak više, a imaju manje vremena. Konkretno, koliko znam, u zemljama zapadne Europe, gdje isto postoji princip solidarnosti, prešutno postoji i načelo prioriteta na brzinu dobivanja zdravstvene usluge za ljude koji najviše pune proračun. U praksi bi to značilo da netko tko je manađer neće baš morati čekati u čekaonici tri sata da svi penzioneri, koji imaju višak vremena, dođu na svoj tjedni razgovor sa doktoricom, a on zbog odlaska doktoru gubi pola svoga skupoga radnog dana.

Takav način pružanja zdravstvene usluge u Hrvatskoj, bez zakazivanja sastanaka kod liječnika, vodi k tome da ne samo da daz plaća više od Jože za istu zdravstvenu uslugu, nego k tome da daz uopće neće dobiti uslugu, jer je prisiljen zbog gubitka vremena ići privatnom doktoru, iako uplaćuje više od ostalih.
Menadžeri niti ne idu u domove zdravlja gdje trebaju čekati na red, nego im firme obično plaćaju privatno zdravstveno osiguranje. Tako je kod nas, a i u Europi.
__________________
Ne vrijeđaj krokodila prije nego što prijeđeš rijeku.

Zadnje uređivanje Burmanska mačka : 21.11.2008. at 14:35.
Burmanska mačka is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2008., 14:35   #15
Quote:
voajer kaže: Pogledaj post
@Vojky

Slažem se da je to nepravedno, ali nema smisla voditi porezni rat s ljudima - uvijek će biti načina da se porezi izbjegnu, bili legalni ili ne. Treba sistem restruktuirat tako da ljudi plaćaju porez jer je u njihovnom osobnom interesu, a ne da se porezni novac baca kako bi neka babetina od 90 godina imala besplatno zdravstvo ili javni prijevoz.
Znači baba od 90 nek crkne. Ako tvoja mama doživi 90, ti je lijepo naprti na leđa (kao što je bio običaj u nekim azijskim zemljama), odnesi je u planinu i nek je požderu vukovi. Tvoja djeca ili unuci će onda jednako napraviti s tobom. Reci koja je dobna granica do koje čovjek treba imati zdravstveno i do koje treba živjeti? Zaboravljaš da je ta ista baba plaćala doprinose dok si se ti školovao pa si ti mogao na račun njene grbe imati besplatno zdravstvo.
__________________
Ne vrijeđaj krokodila prije nego što prijeđeš rijeku.
Burmanska mačka is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2008., 14:56   #16
Quote:
Burmanska mačka kaže: Pogledaj post
Znači baba od 90 nek crkne. Ako tvoja mama doživi 90, ti je lijepo naprti na leđa (kao što je bio običaj u nekim azijskim zemljama), odnesi je u planinu i nek je požderu vukovi. Tvoja djeca ili unuci će onda jednako napraviti s tobom. Reci koja je dobna granica do koje čovjek treba imati zdravstveno i do koje treba živjeti?
Promašila si poantu i to debelo. Ovo uopće nema veze sa starim ljudima već sa načinom na koji država raspoređuje novac. Ljudi plaćaju porez u vjeri da će taj novac biti iskorišten za NJIHOVU DIREKTNU dobrobit a ne za socijalne beneficije nekoga tko si sam ne može isto priuštiti (i usput nema nikakve veze s ovim prvim osim što imaju putovnicu iste države).

Iz toga proizlazi utaja poreza, transferi novca u strane banke i ostali pokušaji smanjenja poreznih obaveza - jer ljudi shvaćaju da njihov novac ide u krive ruke i da im je bolje štedjeti i platiti kada im zatreba nego se oslanjati na državu.

Quote:
Zaboravljaš da je ta ista baba plaćala doprinose dok si se ti školovao pa si ti mogao na račun njene grbe imati besplatno zdravstvo.
Što ako sam ja išao kod privatnika kada mi je trebalo, i to masno platio? Što joj onda dugujem?

Socijalna država je sprdačina jer u teoriji svi plaćaju i koriste a u praksi jedni plaćaju a drugi koriste.
voajer is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2008., 14:58   #17
Quote:
Vojky kaže: Pogledaj post
Mislim da mi imamo jedan drugi problem - postoji jako velik broj ljudi koji imaju firme, managera, obrtnika koji izbjegavaju plaćanje poreza i to na sve načine: isplata dijela plaće radnicima na crno, isplata svoje plaće kao minimalac i ostalo kroz putne naloge, a za veće zvjerke isplata najvećeg dijela plaće na neki strani račun...

E, to je ne samo lopovluk, nego i nepravedno. Koliko ima vlasnika uspješnih obrta koji imaju formalnu plaću od nekoliko tisuća kuna, a kuća trokatnica i auto vrijedan k'o stan ispred! A njemu i njegovoj obitelji zdravstveno plaćaju "naivci" koji uredno plaćaju poreze i doprinose!

Da, siva ekonomija je temeljni problem u ovoj priči.
__________________
Živi!
početnik do srži is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2008., 14:59   #18
Quote:
početnik do srži kaže: Pogledaj post
Siva ekonomija je temeljni problem u ovoj priči.
I koja bi po tebi bila solucija?
voajer is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2008., 15:09   #19
ma da, najbolje da ukinemo poreze, davanja za zdravstvo, za mirovinski fond..... i sve je dobro dok je nama dobro.....e kad bi trebao neko pomoć....onda bi bio plač...

nego reci ti meni...recimo desi se požar i gori sve oko tvoje kuće...i tvoja kuća će svaki čas.... vartogasce nemožeš zvat, jer ih NEMA (da podsjetimo ukinuli sva moguća davanja).... susjedi ti neće pomoć jer si ti bogatun koji sve plaća sam i još to drugima nabija na nos (da podsjetimo želiš imat bolju uslugu)..... i tako ti izgori kuća.... ti nemaš kud ni šta.....
i što onda? ko će onda nadoknadit štetu, di te zbrinut (da napomenem država nema od kud)?

joj...baš sam glup...ti si toliko bogat da i 60 osiguranja na kuću uplatio....
blade-ri is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2008., 15:09   #20
Quote:
voajer kaže: Pogledaj post
Promašila si poantu i to debelo. Ovo uopće nema veze sa starim ljudima već sa načinom na koji država raspoređuje novac. Ljudi plaćaju porez u vjeri da će taj novac biti iskorišten za NJIHOVU DIREKTNU dobrobit a ne za socijalne beneficije nekoga tko si sam ne može isto priuštiti (i usput nema nikakve veze s ovim prvim osim što imaju putovnicu iste države).

Iz toga proizlazi utaja poreza, transferi novca u strane banke i ostali pokušaji smanjenja poreznih obaveza - jer ljudi shvaćaju da njihov novac ide u krive ruke i da im je bolje štedjeti i platiti kada im zatreba nego se oslanjati na državu.



Što ako sam ja išao kod privatnika kada mi je trebalo, i to masno platio? Što joj onda dugujem?

Socijalna država je sprdačina jer u teoriji svi plaćaju i koriste a u praksi jedni plaćaju a drugi koriste.
A ti bi organizirao neki novi društveni sustav? Što je po tebi država i koja je njezina svrha? zašto se ljudi uopće udružuju i zašto su države nastale kao takve? Misliš da je itko sam sebi dovoljan? Taj bogataš recimo koji ima novca da si priušti zdravstvo u tvom modelu, kako je on do bogatsva došao? Isključivo vlastitim radom? Radi i proizvodi, prodaje, štogod sam samcat????
Ne. On treba ljude koji će raditi za njega, bez njih je aposlutna nula. Ne može privrediti ništa. I kad ti ljudi ne bi imali pravo na zdravstvenu zaštitu, i ne bi imali pravo ni na što, zašto bi oni uopće plaćali porez????
Ako ti zatreba policija ili vatrogasci, njih isto nećeš zvati? Kad ti se zapali kuća pozvat ćeš privatnu vatrogasnu tvrtku??? Kad te netko napadne, opljačka, štogod pozvat ćeš privatnu policiju? Jesi li išao u privatnu školu? Sve i da jesi je li kadar koji ti je predavao također išao u privatnu školu? Je li cijeli tvoj život moguć bez ikakvih usluga koje se financiraju iz državnog proračuna koji se puni porezima?
__________________
Ne vrijeđaj krokodila prije nego što prijeđeš rijeku.
Burmanska mačka is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:55.