Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 26.04.2008., 19:46   #21
Quote:
Endimion17 kaže: Pogledaj post
satori@sanitarium, nema potrebe za verbalnim nasiljem. sve se može riješiti mirno, argumentiranim obrazlaganjem. ovako samo unosiš negativnu enerđiju u raspravu.
Ako sam nesto naucio na ovom forumu to je da protiv gluposti treba reagirat brzo, zestoko i nemilosrdno.
Inace se prosire pa im nikad nema kraja.

I zasto koristit argumente protiv osoba koji ih ne shvacaju ili ih ne zele shvatit?
satori@sanitarium is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2008., 19:50   #22
Quote:
satori@sanitarium kaže: Pogledaj post
I zasto koristit argumente protiv osoba koji ih ne shvacaju ili ih ne zele shvatit?
Da ne pobereš ban.

I zato što nikad ne treba gubiti nadu.
__________________
Be yourself, no matter what they say.
arna is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2008., 19:56   #23
Quote:
Endimion17 kaže: Pogledaj post
Mišljenja da su abortus i eutanazija grijeh jesu dogme. Sami procesi nisu dogme, nisam to rekao.
A ubojstvo se ne odnosi na fetus koji nije razvio ništa od ikakvog živčanog sustava (čime je zapravo nakupina tkiva), kao ni na osobu koja pod punom svijesti opetovano zatraži prekid svog života.
Ubojstvo je nešto drugo, prouči malo zakon...
ne, to nije dogma. to je sebičnost. odakle tebi pravo da odlučuješ o tuđim životima?? i ti si nekad bio fetus...ili nisi?

Quote:
Endimion17 kaže: Pogledaj post

Rimokatoličkom moralu nema mjesta u ovoj državi zato jer, osim dobrih dijelova, ima i glupih i iracionalnih.
kao i u svakom drugom 'moralu'
memona is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2008., 20:00   #24
Quote:
satori@sanitarium kaže: Pogledaj post
Ubojstvo cega? Nakupine stanica?
pa šta si ti osim nakupine stanica? da nerečem kakvih...

Quote:
satori@sanitarium kaže: Pogledaj post
Koji kura* se tebe tice ako netko ne zeli vise zivjet? To je njegov izbor, ne tvoj. Shvati to.
ne radi se o odluci onoga koji ne želi više živjeti, nego o činu onoga koji če mu uskratiti život. shvati to.
memona is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2008., 20:14   #25
Quote:
memona kaže: Pogledaj post
pa šta si ti osim nakupine stanica? da nerečem kakvih...
Nakupina stanica sa puno zivcanih stanica, sa razvijenim sredisnjim zivcanim sustavom.

Za razliku od fetusa koji do petnajstog tjedna razvoja nema ni naznake zivcanog sustava, a do 28-30 tjedna je tako jako razvijen da fetus ne moze kontrolirat ni funkcije vlastitog tjela, a kamoli da je sposoban za ikakvu misao(mozda na razini gliste).

Quote:
memona kaže: Pogledaj post
ne radi se o odluci onoga koji ne želi više živjeti, nego o činu onoga koji če mu uskratiti život. shvati to.
O cemu ti pricas? Kakvoj odluci? Kakvo uskracivanje zivota?
satori@sanitarium is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2008., 20:21   #26
Quote:
satori@sanitarium kaže: Pogledaj post
Ako sam nesto naucio na ovom forumu to je da protiv gluposti treba reagirat brzo, zestoko i nemilosrdno.
Inace se prosire pa im nikad nema kraja.

I zasto koristit argumente protiv osoba koji ih ne shvacaju ili ih ne zele shvatit?
A vidiš, ja sam vrlo brzo nakon svoje registracije naučio da represija vodi buntu i još jačem učvršćivanju gluposti.


Quote:
memona kaže: Pogledaj post
ne, to nije dogma. to je sebičnost. odakle tebi pravo da odlučuješ o tuđim životima?? i ti si nekad bio fetus...ili nisi?
Mislim da ne znaš što je dogma.
Da, bio sam fetus, ali "ja" onda nisam postojao. Postojala je nakupina stanica s mojim genetskim materijalom.

Quote:
kao i u svakom drugom 'moralu'
Moral je, kako kaže sociologija, relativan i imaš svakakvih moralnih sustava u svakakvim društvima. Nekad je bilo moralno da stariji muškarac u Grčkoj ima svog vrlo maloljetnog ljubavnika. Danas nije ni po kojem moralu, a pogotovo ne po sekularnom, ovom koji su prihvatile sve sekularne države, a koji se zasniva, između ostalog, i na psihologiji djece, koja je dokazala da su te stvari pogubne za djecu.
Vidiš, ima razlika između morala zasnovanog na:
1. ne čini drugom što ne želiš da tebi čine
2. općem društvenom dobru
3. znanstvenim činjenicama

i morala izvedenog iz nedokazanog (dogmatičnog) vjerovanja da je neko natprirodno biće reklo nekome (koji time postaje poseban) da je nešto "tako i tako".

Je li moralno da žena nosi hlače? Prije 150 godina je bilo izrazito nemoralno. Danas je prihvatljivo, posve neutralno.


Quote:
memona kaže: Pogledaj post
pa šta si ti osim nakupine stanica? da nerečem kakvih...
On je nakupina, između ostalog, i živčanih stanica koje su spojene sinapsama na način da tvore samosvjesnu jedinku. Osobu.
Fetus ne samo da nije osoba, nego u jednom stadiju nema ni živčani sustav, a kamoli da ima živčani sustav koji funkcionira, a kamoli da ima živčani sustav koji ju tvori osobom u začetku, a kamoli da ima živčani sustav koji ju čini osobom.

Quote:
ne radi se o odluci onoga koji ne želi više živjeti, nego o činu onoga koji če mu uskratiti život. shvati to.
Znači izjednačavaš ono što je učinio Korade u Zagorju, s djelom milosrđa prema pacijentu čiji je život sveden na grozovitu muku? To nije razumno.
__________________
.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2008., 20:41   #27
Quote:
Endimion17 kaže: Pogledaj post
Da, bio sam fetus, ali "ja" onda nisam postojao. Postojala je nakupina stanica s mojim genetskim materijalom.
a dali bi bilo tebe sad da nije bilo fetusa? kada je počelo postojati tvoje "ja" ? što je opće tvoje ja" i dali ono opće postoji?
Quote:
Endimion17 kaže: Pogledaj post
On je nakupina, između ostalog, i živčanih stanica koje su spojene sinapsama na način da tvore samosvjesnu jedinku. Osobu.
Fetus ne samo da nije osoba, nego u jednom stadiju nema ni živčani sustav, a kamoli da ima živčani sustav koji funkcionira, a kamoli da ima živčani sustav koji ju tvori osobom u začetku, a kamoli da ima živčani sustav koji ju čini osobom.
ok, to je tvoje mišljenje i poštujem. ali uvijek se gleda mišljenje večine i donose se moralni zakoni. a ti-ako misliš da je abortus ok, abortiraj sa curom koliko hoćeš-na tvoju dušu...
memona is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2008., 20:43   #28
Quote:
Endimion17 kaže:
Znači izjednačavaš ono što je učinio Korade u Zagorju, s djelom milosrđa prema pacijentu čiji je život sveden na grozovitu muku? To nije razumno.
pogledaj nekad ako stigneš film "johnny got his gun" . ima jaku poruku
memona is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2008., 21:27   #29
Quote:
memona kaže: Pogledaj post
a dali bi bilo tebe sad da nije bilo fetusa? kada je počelo postojati tvoje "ja" ? što je opće tvoje ja" i dali ono opće postoji?
Moje "ja" dobilo je temelj kada je krenula sinaptička aktivnost. Dijete ima svoj psihički život i prije rođenja, ali jako reduciran. Pravo "ja" nastupilo je nakon puberteta i stalno se usavršava.

Quote:
ok, to je tvoje mišljenje i poštujem. ali uvijek se gleda mišljenje večine i donose se moralni zakoni. a ti-ako misliš da je abortus ok, abortiraj sa curom koliko hoćeš-na tvoju dušu...
To nije moje mišljenje, dijete drago. To su znanstvene činjenice. Embrio i rani fetus ne mogu se zvati osobama jer to nisu. To su nakupine tkiva. Osobu čini neuralna mreža u mozgu.
I ne znam odakle si izvukla da ja smatram da se smije vršiti svaki abortus bez ikakve kontrole. Zapadaš u ekstreme. Abortus je vrlo nepoželjan čin i treba ga izbjegavati što je više moguće. Ali zabraniti ga u potpunosti i to zato što neka religijska organizacija (sekta, kult, RKC, što god) misli da tako treba, na temelju dogme u nekoj staroj knjizi ili nekog prastarog ugovora, nije razumno.

Quote:
memona kaže: Pogledaj post
pogledaj nekad ako stigneš film "johnny got his gun" . ima jaku poruku
Ako budem mogao, hoću.
__________________
.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2008., 21:46   #30
Quote:
Endimion17 kaže: Pogledaj post
Moje "ja" dobilo je temelj kada je krenula sinaptička aktivnost. Dijete ima svoj psihički život i prije rođenja, ali jako reduciran. Pravo "ja" nastupilo je nakon puberteta i stalno se usavršava.


To nije moje mišljenje, dijete drago. To su znanstvene činjenice. Embrio i rani fetus ne mogu se zvati osobama jer to nisu. To su nakupine tkiva. Osobu čini neuralna mreža u mozgu.
Endimione, molio bih te jedan iskren odgovor, nemoj to, molim te, shvatiti kao provokaciju.

Koja bi za tebe, za tvoje postojanje bila suštinska razlika da je tvoja majka učinila abortus, u odnosu na čedomorstvo u prvom danu tvog života?

Uzmi u obzir da dijete, ako se abortira u kasnijim dozvoljenim tjednima, može osjećati bol, a eventualno čedomorstvo metodom koja se koristi pri eutanaziji, može biti bezbolno.
Hi Fi Equalizer is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2008., 22:11   #31
@Endimion17 -ako je Bog dao priliku čovjeku za život, zašto da mi to uskračujemo (i to radi oholosti svoje) makar dijete možda neće imati najbolje uvjete za život?
memona is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2008., 22:12   #32
Quote:
Hi Fi Equalizer kaže: Pogledaj post
Koja bi za tebe, za tvoje postojanje bila suštinska razlika da je tvoja majka učinila abortus, u odnosu na čedomorstvo u prvom danu tvog života?

Uzmi u obzir da dijete, ako se abortira u kasnijim dozvoljenim tjednima, može osjećati bol, a eventualno čedomorstvo metodom koja se koristi pri eutanaziji, može biti bezbolno.
moždane sinapse...
memona is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2008., 22:17   #33
Quote:
Hi Fi Equalizer kaže: Pogledaj post
Endimione, molio bih te jedan iskren odgovor, nemoj to, molim te, shvatiti kao provokaciju.

Koja bi za tebe, za tvoje postojanje bila suštinska razlika da je tvoja majka učinila abortus, u odnosu na čedomorstvo u prvom danu tvog života?
Ne znam za endimiona17, ali za mene to uopce ne bi bilo bitno buduci da ja onda ne bih postojao.

Quote:
Hi Fi Equalizer kaže: Pogledaj post
Uzmi u obzir da dijete, ako se abortira u kasnijim dozvoljenim tjednima, može osjećati bol, a eventualno čedomorstvo metodom koja se koristi pri eutanaziji, može biti bezbolno.
A tebe zabrinjava bol djeteta kojeg ne poznajes a ne zabrinjava te bol koju su dozivjele zivotinje cije meso jedes, kad su vec oboje na slicnoj razini razvoja(OK, odrasle zivotinje su razvijenije od nerodenog djeteta ali necu cjepidlacit)?
Ili si jednostavno licimjeran?
satori@sanitarium is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2008., 22:19   #34
ajmo dosta provociranja
memona is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2008., 22:20   #35
Quote:
memona kaže: Pogledaj post
@Endimion17 -ako je Bog dao priliku čovjeku za život, zašto da mi to uskračujemo (i to radi oholosti svoje) makar dijete možda neće imati najbolje uvjete za život?
Zaboravljas da je(po vjernicima) dao i pravo na odluku koja se ne mora slagat sa svevisnjim voajerom.

I koja je poanta izbacivanja jednog djeteta svakih devet mjeseci? Mozda ne shvacas, ali zemlja ima konacne resurse koji su i onako vec sada na granici odrzivog. Sta ce nam jos par miljona ili miljardi ljudi?
satori@sanitarium is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2008., 22:24   #36
po meni treba ubijati glupe ljude, a ne nerođenu djecu, možda se među njima kriju genijalci
memona is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2008., 22:28   #37
Quote:
memona kaže: Pogledaj post
po meni treba ubijati glupe ljude, a ne nerođenu djecu, možda se među njima kriju genijalci
Ako su im roditelji tako zaboravljivi da zaborave kontracepciju onda ni djeca nece bit nista bolja.
satori@sanitarium is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2008., 23:15   #38
Quote:
Hi Fi Equalizer kaže: Pogledaj post
Endimione, molio bih te jedan iskren odgovor, nemoj to, molim te, shvatiti kao provokaciju.

Koja bi za tebe, za tvoje postojanje bila suštinska razlika da je tvoja majka učinila abortus, u odnosu na čedomorstvo u prvom danu tvog života?

Uzmi u obzir da dijete, ako se abortira u kasnijim dozvoljenim tjednima, može osjećati bol, a eventualno čedomorstvo metodom koja se koristi pri eutanaziji, može biti bezbolno.
Za mene ne bi bilo važno, jer onda nikad ne bih postojao. U nekom hipotetskom svemiru u kojem je osoba koju u ovom svemiru zovem majkom, izvršila abortus, mene nema i onda se nitko nema ni što žaliti. Prazan skup.
Dijete se ne može abortirati. Može se abortirati embrio i fetus. To nije dijete niti osoba. Barem su u Republici Hrvatskoj jako dobri zakoni što se toga tiče, a provedba im je sve strožija.
Ja sam jako protiv abortusa i mišljenja sam da ga treba što je više moguće izbjegavati. No ne možeš uvijek...

Quote:
memona kaže: Pogledaj post
@Endimion17 -ako je Bog dao priliku čovjeku za život, zašto da mi to uskračujemo (i to radi oholosti svoje) makar dijete možda neće imati najbolje uvjete za život?
To je tvoje rimokatoličko mišljenje, a sjeti se da nisi sama na ovom svijetu. Netko ne vjeruje da je Jahve tebi podario život. Zapravo za to nema ni dokaza. Nastala si od očeve i majčine gamete.
Uvjeti abortusa su naravno diskutabilni, no apsolutna i beskompromisna zabrana nije razumna.


Quote:
memona kaže: Pogledaj post
po meni treba ubijati glupe ljude, a ne nerođenu djecu, možda se među njima kriju genijalci
Znači, ako nisu genijalci (a to "genijalno" se ionako ne može ispoljiti ako nema podupiranja okoline) onda je lakše izvršiti abortus? Znači kad bi znala da NE nosiš potencijalnog genijalca, bilo bi ti lakše?



I zapamtite već jednom, svi. Abortus embrija ili fetusa nije ubojstvo jer to dvoje nisu osobe. To su nakupine tkiva. Može se jedino govoriti o terminaciji intrauterinog razvoja. Ubojstvo je daleko preteška riječ i neosnovano ju koristite.
__________________
.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2008., 00:46   #39
Quote:
Endimion17 kaže: Pogledaj post
I zapamtite već jednom, svi. Abortus embrija ili fetusa nije ubojstvo jer to dvoje nisu osobe. To su nakupine tkiva. Može se jedino govoriti o terminaciji intrauterinog razvoja. Ubojstvo je daleko preteška riječ i neosnovano ju koristite.
Ja bi to nazvao sprječavanjem neovlaštenog korištenja maternice...
__________________
Zli zeleni kefir
Ego is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2008., 02:20   #40
Quote:
Endimion17 kaže: Pogledaj post
Za mene ne bi bilo važno, jer onda nikad ne bih postojao. U nekom hipotetskom svemiru u kojem je osoba koju u ovom svemiru zovem majkom, izvršila abortus, mene nema i onda se nitko nema ni što žaliti. Prazan skup.
Da, ali i u onom drugom, hipotetskom slučaju, tebe jednako tako ne bi bilo, nitko te kao osobu ne bi spoznao, a ni ti nikoga ne bi mogao spoznati. Koja je suštinska razlika?
Hi Fi Equalizer is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:49.