Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 27.04.2008., 09:42   #41
Quote:
Hi Fi Equalizer kaže: Pogledaj post
Endimione, molio bih te jedan iskren odgovor, nemoj to, molim te, shvatiti kao provokaciju.

Koja bi za tebe, za tvoje postojanje bila suštinska razlika da je tvoja majka učinila abortus, u odnosu na čedomorstvo u prvom danu tvog života?
Koja bi, po tebi, bila suštinska razlika po tvoje postojanje između abortusa, čedomorstva u prvom danu života, smrtonosne saobraćajke u dvadesetoj i prirodne smrti u osamdesetoj?
Kako god okreneš, na kraju si mrtav.

Ako ćemo tom logikom, jasno.

Ti, pretpostavljam, znaš da postoji granica iza koje nije moguće abortirati? Ne mislim samo na zakonsku granicu od 3 mjeseca, koja je postavljena negdje na granici embrija i fetusa, nego na čistu biološku granicu gdje dijete može preživjeti i ako se prerano rodi.
Quote:
Uzmi u obzir da dijete, ako se abortira u kasnijim dozvoljenim tjednima, može osjećati bol, a eventualno čedomorstvo metodom koja se koristi pri eutanaziji, može biti bezbolno.
Embrij u kasnijim tjednima doduše ima naznake živčanog sustava, ali pokazano je da novorođena djeca do dobi od par mjeseci zapravo ne osjećaju bol. Embrij može imati naznake živčanog sustava, ali nema u mozgu centar za bol. Nema još u mozgu centar nizašto. Tako da... toliko o tom dijelu priče.
__________________
Krumpir Vampir ponovo je tu! Sisat će vam škrob dok vas ne otjera u grob!

math_baby reče: samo toliko da znate da vam cp.tar moze, u dogovoru s nekim od admina promijeniti sadrzaj vaseg bloga ukoliko mu se taj sadrzaj ne svidja!
cp.tar is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2008., 14:12   #42
Quote:
Endimion17 kaže: Pogledaj post

Znači, ako nisu genijalci (a to "genijalno" se ionako ne može ispoljiti ako nema podupiranja okoline) onda je lakše izvršiti abortus? Znači kad bi znala da NE nosiš potencijalnog genijalca, bilo bi ti lakše?
ne, dapače da nosim retardirano dijete nebih ga abortirala.

Quote:
Endimion17 kaže: Pogledaj post
I zapamtite već jednom, svi. Abortus embrija ili fetusa nije ubojstvo jer to dvoje nisu osobe. To su nakupine tkiva. Može se jedino govoriti o terminaciji intrauterinog razvoja. Ubojstvo je daleko preteška riječ i neosnovano ju koristite.
ubojstvo je preslaba riječ za takvo nešto- da majka ubije vlastito dijete u utrobi svojoj
memona is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2008., 15:40   #43
Quote:
memona kaže: Pogledaj post
ne, dapače da nosim retardirano dijete nebih ga abortirala.

ubojstvo je preslaba riječ za takvo nešto- da majka ubije vlastito dijete u utrobi svojoj
A imaš li ti uopće predodžbu što znači odgajati retardirano dijete? Jesi li ikada bila blizu istoga i uspostavila kontakt sa njime, saslušala onaj trenutak lucidnosti u kojerm ti pokušava opisati svojer životne stavove? Najlakše se razbacivati parolama.

Bit ću grub ali moram jer, nakon ovoga što si sama napisala, ne znam gdje nalaziš moralne osnove za dijeljenje lekcija osobama koje su proživjele malo više od tebe, koje znaju što je život, odgoj djece, svakodnevna borba za održanjem obitelji, opstankom...

Quote:
memona kaže: Pogledaj post
imam napadaje bijesa,lomim, rušim, udaram, vrištim, plačem, valjam se po podu.
dok čekam autobus nogama udaram kante za smeće ,sve što stignem, ne mogu spavati ponoći, planiram ubojstva, samoubojstva,slušam sotonsku muziku, nemam trenutak mira itd itd. čini mi se da sve to radi netko drugi, a ne ja. netko drugi razmišlja umjesto mene. psihijatri kažu da sam bolesna, a mene zanima jeli moguče da sam opsjednuta zlim duhom.što vi mislite? ili bar, da je netko bacio neki urok na mene
fgzcvijetic is online now  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2008., 15:49   #44
Quote:
Hi Fi Equalizer kaže: Pogledaj post
Da, ali i u onom drugom, hipotetskom slučaju, tebe jednako tako ne bi bilo, nitko te kao osobu ne bi spoznao, a ni ti nikoga ne bi mogao spoznati. Koja je suštinska razlika?
Pa o tom slučaju i govorim. Hipotetski svemir u kojem mene nikad nije ni bilo. Prazan skup.

Quote:
memona kaže: Pogledaj post
ne, dapače da nosim retardirano dijete nebih ga abortirala.
Zanimljivo... Učinilo mi se drukčije. OK onda.


Quote:
ubojstvo je preslaba riječ za takvo nešto- da majka ubije vlastito dijete u utrobi svojoj
To nije dijete.
To je EMBRIO ili rani FETUS. Očito ne razlikuješ te pojmove.
__________________
.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2008., 16:02   #45
Koje glupavo prepucavanje oko svetosti života embrija. Pitam zastupnike takog stajališta jesu li se ikada suočili se stvarnim životnim izazovom?

Na moju duboku žalost poznajem ljude koji jesu. Majka je bila upozorena od strane liječnika da ima ozbiljnih problema sa fetusom no, prvenstveno iz svojih vjerskih opredjeljenja odbila je svaku pomisao na abortus. Dijete je, naposlijetku, rođeno. Situacija je bila strahovita, ozbilnja celebrarna oštećenja rezultirali su time da je djete prvi put stalo na noge sa 6 i pol godina, suvislo progovorilo tek sa 8, bez kolica može prevaliti tek par koraka, jedva je u stanju samostalno jesti a o drugim najosnovnijim životnim potrebama i ne govorimo. Kada je isto, u svojoj 15 godini svoju majku, koja se odrekla svega zbog njega, prozvalo zašto ga nije abortirala, njezin svijet se srušio. Došlo joj je da ubije i njega i sebe. Mislite li, usput, da ta žena danas vjeruje u Boga?
fgzcvijetic is online now  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2008., 17:43   #46
mislim da ne. njezina greška što je tako pomislila (čisto sumnjam ,da si izmisilo ovu priču) jer su roditelji retardirane djece sretni, kao i djeca sama. a to o čemu ti govoriš je čisti rasizam.
memona is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2008., 19:03   #47
Quote:
memona kaže: Pogledaj post
čisto sumnjam ,da si izmisilo ovu priču..
Nažalost, bolno je istinita

Quote:
memona kaže: Pogledaj post
jer su roditelji retardirane djece sretni, kao i djeca sama
Znam za izreku za sreću treba malo ali baš me zanima gdje si čula za ovakvo iskrivljenu definiciju iste.

Djelomice si ipak u pravu - retardirana djeca su mahom sretna ali dečko o kojem govorim nije retardiran!
fgzcvijetic is online now  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2008., 19:13   #48
Quote:
fgzcvijetic kaže: Pogledaj post
Koje glupavo prepucavanje oko svetosti života embrija. Pitam zastupnike takog stajališta jesu li se ikada suočili se stvarnim životnim izazovom?

Na moju duboku žalost poznajem ljude koji jesu. Majka je bila upozorena od strane liječnika da ima ozbiljnih problema sa fetusom no, prvenstveno iz svojih vjerskih opredjeljenja odbila je svaku pomisao na abortus. Dijete je, naposlijetku, rođeno. Situacija je bila strahovita, ozbilnja celebrarna oštećenja rezultirali su time da je djete prvi put stalo na noge sa 6 i pol godina, suvislo progovorilo tek sa 8, bez kolica može prevaliti tek par koraka, jedva je u stanju samostalno jesti a o drugim najosnovnijim životnim potrebama i ne govorimo. Kada je isto, u svojoj 15 godini svoju majku, koja se odrekla svega zbog njega, prozvalo zašto ga nije abortirala, njezin svijet se srušio. Došlo joj je da ubije i njega i sebe. Mislite li, usput, da ta žena danas vjeruje u Boga?
Ajme koja priča.

Quote:
memona kaže: Pogledaj post
mislim da ne. njezina greška što je tako pomislila (čisto sumnjam ,da si izmisilo ovu priču) jer su roditelji retardirane djece sretni, kao i djeca sama. a to o čemu ti govoriš je čisti rasizam.
Ti očito živiš u nekom svom svijetu MTV-ja.
I ne znaš što je rasizam. (kao ni što je fetus, embrio, dijete, itd.)
__________________
.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2008., 19:52   #49
Nije roditelju toliko teško voljeti vlastito dijete, pa bilo ono i retardirano.
Ono što je sigurno jest da će to dijete ubiti svu svoju buduću braću, jer ti roditelji više neće imati drugog djeteta: svo će svoje vrijeme morati potrošiti na brigu o retardiranom djetetu.
Voljet će ga jako, ali će barem jedan od roditelja napustiti svoju dotadašnju karijeru, ostati doma i svesti svoj život na pomaganje tom djetetu — od kojega vjerojatno neće nikad ni unuke vidjeti.

Susjeda moje bake imala je sina s Downom… divan dečko… ali pojeo joj je život.
I ne znam je li još uvijek živ. Ona već godinama nije.
__________________
Krumpir Vampir ponovo je tu! Sisat će vam škrob dok vas ne otjera u grob!

math_baby reče: samo toliko da znate da vam cp.tar moze, u dogovoru s nekim od admina promijeniti sadrzaj vaseg bloga ukoliko mu se taj sadrzaj ne svidja!
cp.tar is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2008., 17:54   #50
Quote:
prince lorang kaže: Pogledaj post
1.Sasvim je za očekivati da će kršćanski moral biti zastupljen u politici jedne zemlje ako zastupnici u parlamentu zastupaju takve stavove t.j. ako su izabrani voljom naroda koji ih je na osnovu toga izabrao.
2.Što se tiče Crkve, njena uloga nije sudjelovanje u vlasti, već joj je uloga tumačiti Božje pismo vjernome narodu i onima koji žele da čuju.
Kod ovakve situacije ne bi postojala nikakva opravdanost kritike Crkve kao čimbenika u politici.
slažem se

1. logično jest al praktikum pokazuje suprotno

2. naravno, ali ako niko ne prigovara, pitanje je djeluje li Crkva van sakristije i navješta li Isusa Krista.

__________________
ne zaboravimo 9/11 ! Koko brat al nije svak, koko druže, jel ti cvetaju ruže?!!!!! God bless America! Koko legeda!!!
Izrail is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2008., 18:02   #51
Quote:
Izrail kaže: Pogledaj post


slažem se

1. logično jest al praktikum pokazuje suprotno

2. naravno, ali ako niko ne prigovara, pitanje je djeluje li Crkva van sakristije i navješta li Isusa Krista.

Ne razumijem ovo "suprotno",
kako to misliš?
Suprotno bi bilo da zastupnici zastupaju drugačije stavove
a ne one na osnovu kojih su izabrani, tada sve ovo pada u vodu

ali gdje je onda tu kršćanski moral
prince lorang is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2008., 19:12   #52
mnogi se deklariraju kao kršćani samo iz komfora i položaja.

mnogi koji misle da su kršćanini, ne znaju niti ih zanimaju osnovne stavke kršćanskog morala.

primjeri gdje kršćanske većine u parlamentima izglasavaju zakone suprotne kršćanskom moralu imaš i više nego dovoljno širom Evro-azije.

kršćanski moral obično ostave u kući i za prigodne blagdane i modne revije po prvim redovima crkvama.

politici u Lijepoj Našoj trebaju kršćani koji znaju i poznaju svoju vjeru i djeluju sukladno istome. neka nam ameri budu uzor u tome. "God bless America!"

__________________
ne zaboravimo 9/11 ! Koko brat al nije svak, koko druže, jel ti cvetaju ruže?!!!!! God bless America! Koko legeda!!!
Izrail is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2008., 19:20   #53
Buduci da svaka ljudska osoba treba djelovati nepodijeljeno humano, eticno i moralno prema svom svjetonazoru, onda nije u svim okolnostima lako uociti sto je sveto u onom profanom. Sto bi narod rekao, ajd budi pametan!?
__________________
Alergican na bibliotekarsku prasinu..!
kokobill is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2008., 13:14   #54
socijalno, humano i karitativno djelovanje je samo jedan od aspekata djelovanja hrišćana.

iz političke vizure razlike između političara hrišćana i agnostika političara (koji se zalaže za iste moralne smernice) nema razlike, to si u pravu.

__________________
ne zaboravimo 9/11 ! Koko brat al nije svak, koko druže, jel ti cvetaju ruže?!!!!! God bless America! Koko legeda!!!
Izrail is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.05.2008., 18:34   #55
Evo, don Ivan Grubišić, sociolog, pokrenuo je 'Građansku akciju za korjenite promjene ' u okviru 'Građanskog etičkog foruma Hrvatske'. www.hau.hr
__________________
Anđele moj mili, svojom snagom me zakrili.
albaharija is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2008., 08:40   #56
Prvi filozof koji je odvojio etiku od politike je Nicolo Machiavelli, koji se stoga smatra prvim pravim modernim misliocem. Međutim, oni koji su mu poslužili kao uzor, neovisno od teorijske rasprave, bili su upravo, između ostalog, visoki kršćanski prelati. Tako se može reći da zapravo etika nikada i nije bila sastavni dio politike, osim naravno na papiru. Etika i politika su, čini mi se, nešto kao drveno željezo, u nekom alkemijskom laboratoriju moguće, u zbilji nemoguće.
Danchy55 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2008., 07:38   #57
Pravo pitanje bi bilo ima li upošten u politiki mjesta za moral, a onda tek - za kršćanski moral.

Ako ima mjesta za moral, onda ako je društvo u apsolutnoj kršanskoj večini, taj moral treba biti kršćanski usmjerit.

Kada se govori o moralu u politici potrebno je govoriti o moralu pojedinca (politikanta) i moralu politike kao takove.
O moralu (kršćanskom) pojedinca nema smisla govoriti jer je prepušteno savesti istoimenog kao i okolnostima u kojima živi.
O moralnosti politike se može govoriti u kontestu politike kakve jest i kakva bi trebala biti.

Preteča ove misli jest Ruso kad je uve termin "opšta volja". Istonazivni jest definisao politički sustav kao sustav gdjen se formulira i vrši "opća volja". Tu je svakako uključena i moralna dimenzija, i to kršćanska moralna dimenzija u Hrvadskoj (ako već svaki 4 Hrvat kaže da jest Kršćanin). Kada u "opštu volju" Hrvatskog naroda ne bi bila uključena kršćanska moralna dimenzija, ta to ne bi bila "opšta volja" (ubunduće O.V. o.a.) već neka nakazna O.V. oliti pravo rečeno - privatni interesi.

dva glavna kvaritelja O.V. su novac i marketing. Oboja združeni su u stanju da predstave parcijalnu volju kao O.V.

U Hrvatskoj se dolazi do paradoksalne situacije u predizborno vrijijeme da se raznorodni spiin doktori dočekuju pozitivno i rado. to je kao da se radujete šta vam susjed u parnici sa tebom doveo najpoznatijeg lažova i prevaranta a ti se raduješ što ćeš biti "bezbolno i vrhunski" prevaren.

stručnjaci kazuju da je Hrvatska sada škoplski primer svojevrsnog laboratorija opšte devijacije. takođern došlon je do "gerimendelinga" - institucionalne moralne devalvac ije 8morala prvenstveno u optem smislu a potom i u kršćanskom)

To se jako dobro uoči kad se pogleda karta RH , kad se vidi kako su podjeljene izorne jedinice na neprirodan način od strane vladajuće partije. Da ebi se taj problem r ešio (kao i svaki drugi problem nemorala u politici) dolazimo do političkog paradoksa - kako političku vladajuču elitu natjerati da uspostavi zakone i odnose koji nisu sukladni parcijalnoj volji date skupine istomišljenika.

Ima političara s moralom, i s kršćanskim moralom, oni pred drugim političarima ispadaju loši i disidenti, talasaju i uznemiruju.
Nu, oni pak ipak daju nadu da se i u politiki može dejstvovati moralno i kršanski moralno,

velikane političke koji su djelovali u skladu sa moralnom osnovom svoga životnog putovanja, vasceli svijet znade prepoznati. isti oplemenjuju svijet i daju pozitivni doprinos razvoju politike. jedan od takvih jest bio pop podvižnik Martin Luter King. On je velikan politike iz svoga kraja koji je djelovao u svome kraju na ispravljenju rasnih nepravdi.

__________________
ne zaboravimo 9/11 ! Koko brat al nije svak, koko druže, jel ti cvetaju ruže?!!!!! God bless America! Koko legeda!!!
Izrail is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:57.