Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Pogledaj rezultate ankete: Nacin ishrane ?
vegan 14 10.00%
> 7 god. ovo-lakto vegi 22 15.71%
< 7 god. ovo-lakto vegi 20 14.29%
1-3 x tjedno meso 24 17.14%
3-5 x tjedno meso 36 25.71%
meso svaki dan 24 17.14%
Glasovatelji: 140. Ne možete glasovati u ovoj anketi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 07.01.2008., 20:55   #41
Quote:
Madame Hooch kaže: Pogledaj post
jepp ! slažem se ...šta je sa onima koji jedu pohane patlidžane a ne piju mlijeko i ne jedu sir

šta je s onima koji se trpaju ribom , a ni mesa ni mlijeka okusili nebi ?
pa nije li covjek napisao da pod podjela ima jos mnogo...
ima i frutarijanaca.. oni samo plodove jedu.. kod njih se cak ni biljke ne ubijaju za hranu

meni je recimo riba isto meso.... mlijeko ne pijem ali jedem kefir, acidofil i takve stvari...

u biti ima toliko varijanti koliko i nas na forumu koji glasamo.. tesko bi sve to pobrojao
satori is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2008., 21:00   #42
mene pak jako zanima zašto i na koji način on(a) misli povući poveznice sa religioznim sentimentom putem "Man ist was mann isst!" definicije ?

jer Bog je dao ljudima da gospodare biljnim i životinjskim svijetom (kažu neki) ...pa kako onda mene religiozno okarakterizirati na temelju činjenice da jedem sarmu ( 3 dana u tjednu meso, 3 dana zelje i 1 dan postim ) ?
__________________
Broomstick operator level A1
Madame Hooch is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2008., 21:02   #43
Quote:
satori kaže: Pogledaj post
.... mlijeko ne pijem ali jedem kefir, acidofil i takve stvari...

nutricionistički - vrlo različito
etički - ti i dalje muzeš kravu
__________________
Broomstick operator level A1
Madame Hooch is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2008., 21:28   #44
Ja sam lakto-ovo vegetarijanka iz isključivo okusno-olfaktornih razloga.
I nisam vjernica.
bluebox is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2008., 23:07   #45
Quote:
Madame Hooch kaže: Pogledaj post
nutricionistički - vrlo različito
etički - ti i dalje muzeš kravu
nemam nista protiv pijenja mlijeka.. jednostavno mi ne pase... i mislim da kravlje mlijeko nije bas najzdravije... kozje je puno bolje i lakse razgradivo... i ne nakuplja se kao sluz u ljudskom tijelu kao kravlje
satori is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2008., 23:13   #46
Quote:
satori kaže: Pogledaj post
nemam nista protiv pijenja mlijeka.. jednostavno mi ne pase... i mislim da kravlje mlijeko nije bas najzdravije... kozje je puno bolje i lakse razgradivo... i ne nakuplja se kao sluz u ljudskom tijelu kao kravlje
gle, s obzirom da je ovo sve na religiji ....mislim da se dvojba/trojba/mnogojba svodi na etički kontekst a ne hedonistički
__________________
Broomstick operator level A1
Madame Hooch is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2008., 23:28   #47
Quote:
Fazlija kaže: Pogledaj post
Ima ovo-ono, nisam ja niti ovo, niti ono, ja sam samo lakto-vegy.
Fazlija, u potpunosti sam bio svestan da anketa ne pokriva celokupno polje mogucnosti. Izmedju minimalistickog vegi/svejed i diferencijacije na 100 razlicitih mogucnosti odlucio sam se za srednju varijantu koja je pregledna a opet pruza izvesnu raznovrsnost (posebno jer sam siguran da bi neki nasli odgovarajucu zamerku i na "100 mogucnosti anketu" ).
To znaci da bi ti u ovom slucaju mogao da zaokruzis ovo-lakto vegy iako ne jedes jaja i da isto eventualno napises (kao sto si i ucinio).

Za sada - 29% vegetarijanaca.
Dragan is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2008., 23:29   #48
Quote:
Madame Hooch kaže: Pogledaj post
gle, s obzirom da je ovo sve na religiji ....mislim da se dvojba/trojba/mnogojba svodi na etički kontekst a ne hedonistički
pa sto se toga tice... ne jedem meso...

u cemu je problem

pijenje mlijeka se ne kosi s mojom etikom vec samo s mojim pojmom zdravoga

ono u ciju eticnost sumnjam je jedenje zivotinja i to ne radim.... isto tako nosenje krzna, branje cvijeca... izivljavanje na zivotinjama, piljenje borova za kicenje.....kozni namjestaj... ima toga jos puno.... gdje god postoji izbor.. izabrati cu ono sto najmanje steti zivotinjama... biljkama... planeti i ljudima
satori is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2008., 23:38   #49
Quote:
satori kaže: Pogledaj post
pijenje mlijeka se ne kosi s mojom etikom vec samo s mojim pojmom zdravoga

ono u ciju eticnost sumnjam je jedenje zivotinja i to ne radim.... isto tako nosenje krzna, branje cvijeca... izivljavanje na zivotinjama, ........
a navlačenje krave/koze/ovce za cecke 5-10 mjeseci nakon što se u zatvoru na betonskoj ploči porodila i čedo joj oteto ...to je etički prihvatljivo i to nije izživljavanje nad životinjama i to je u skladu sa tvojim "whatever" religioznim stavom u rasponu od kršćanskog milosrđa do budističke empatije
trabunjaš


POANTA : začetnik ove teme NIJE ni na koji način do sada opravdao pretpostavku uzročno-posljedične veze između prehrane i vjere , odnosno - kako on misli nas , a prema izjašnjavanju o tome šta jedemo svrstati u vjerske obrasce
__________________
Broomstick operator level A1
Madame Hooch is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2008., 23:46   #50
šta je sa onima koji jedu pohane patlidžane a ne piju mlijeko i ne jedu sir

To su ovo-pseudo-vegani

ne znam sto mu to znaci ovo .....

Ovo znaci jaja!
Fazlija is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2008., 00:23   #51
Quote:
Madame Hooch kaže: Pogledaj post
a navlačenje krave/koze/ovce za cecke 5-10 mjeseci nakon što se u zatvoru na betonskoj ploči porodila i čedo joj oteto ...to je etički prihvatljivo i to nije izživljavanje nad životinjama i to je u skladu sa tvojim "whatever" religioznim stavom u rasponu od kršćanskog milosrđa do budističke empatije
trabunjaš


POANTA : začetnik ove teme NIJE ni na koji način do sada opravdao pretpostavku uzročno-posljedične veze između prehrane i vjere , odnosno - kako on misli nas , a prema izjašnjavanju o tome šta jedemo svrstati u vjerske obrasce
a ti si nabrijana zbog cega tocno?

sto se mene tice hrana mi je zadnja od prioriteta... jest cu i samo sjemenke i voce..plodove... uglavnom to i jedem
kao sto sam vec rekla.. sto god mogu izbjeci a da znam da steti zivotinjama ili bilo cemu drugom pokusat cu pronaci adekvatnu zamjenu... imam izbor da ne kupujem nista od krzna ili koze pa to ni ne radim... ono sto sam krzneno i dobila podijelila sam onima kojima to ne predstavlja problem

mislim da je jedina eticki opravdana hrana ona koja ne ubija ni biljku ni zivotinju

plodovi, sjemenke, voce, biljke koje su zavrsile svoj zivotni ciklus do kraja (kao psenica i sl.)

i tezim prema tome
satori is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2008., 00:26   #52
ponavljam , za one koji nisu dobro i one koji nisu uopće, bilo čitali bilo razumjeli

Quote:
Madame Hooch kaže: Pogledaj post
POANTA : začetnik ove teme NIJE ni na koji način do sada opravdao pretpostavku uzročno-posljedične veze između prehrane i vjere , odnosno - kako on misli nas , a prema izjašnjavanju o tome šta jedemo svrstati u vjerske obrasce
__________________
Broomstick operator level A1
Madame Hooch is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2008., 00:31   #53
Quote:
satori kaže: Pogledaj post
mislim da je jedina eticki opravdana hrana ona koja ne ubija ni biljku ni zivotinju

plodovi, sjemenke, voce, biljke koje su zavrsile svoj zivotni ciklus do kraja (kao psenica i sl.)

i tezim prema tome
hmmm ...po ovome ... jesti crkotinu je etički opravdano jer je završila svoj životni ciklus
__________________
Broomstick operator level A1
Madame Hooch is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2008., 00:31   #54
postoje ljudi koji vjeruju da zivotinje imaju dusu i da je je ubojstvo jesti ih.. i postoje ljudi koji u to ne vjeruju...

postoje ljudi doduse koji ne vjeruju ni da je krivo covjeka ubiti.. dok god te nitko ne uhvati... ali to je vec druga tema

razloga za ne jedenje zivotinja ima mnostvo... jedan od njih je i duhovni princip... ni manje ni vise vazan od svih ostalih razloga....

covjeka je samo zanimalo, s obzirom na tematiku podforuma za kakav nacin zivota se ljudi opredjeljuju.... pretpostavio je da ljudi koje zanima religija i duhovnost i ocito trose svoje vrijeme na raspravljanje i razmisljanje o tome.. imaju i neki stav o etici jedenja mesa
satori is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2008., 00:33   #55
Quote:
Madame Hooch kaže: Pogledaj post
hmmm ...po ovome ... jesti crkotinu je etički opravdano jer je završila svoj životni ciklus


jednako je eticno pojesti mrtvu zivotinju koliko je eticno pojesti i mrtvog covjeka.. ni jednom ni drugom time ne stetis... ali cemu?.. stetis sebi... tu opet uskace onaj drugi dio... ostalih milijun razloga zasto ljudi ne jedu meso
satori is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2008., 02:31   #56
Quote:
satori kaže: Pogledaj post
plodovi, sjemenke, voce, biljke koje su zavrsile svoj zivotni ciklus do kraja (kao psenica i sl.)

i tezim prema tome
Aha, a oni poljski miševi, puhovi, zmije, krtice i ostale životinje(kukce da i ne spominjem) koje je pobio kombajn pri žetvi te pšenice ili pesticid, jesu li i one završile svoj životni ciklus? Možeš reći da si vegetarijanka ako sadiš i ručno bereš svoju hranu, bez pesticida. Ako kupuješ u dućanu, ubijaš životinje kao i bilo koji mesožder(iako u nešto manjem broju), no to te ne sprečava da seruckaš o svojoj moralnosti i suosjećajnosti.

Quote:
Whenever a tractor traverses a field to plow, disc, cultivate, apply fertilizer and/or pesticide, or harvest, animals are killed. Based on a study finding that wood mouse populations dropped from 25 per hectare to 5 per hectare after harvest (attributed to migration and mortality) Davis estimates that 10 animals per hectare are killed from farming every year. If all 120,000,000 acres (490,000 km²) of cropland is used for a vegetarian/vegan diet then approximately 1.2 billion animals would die each year.
S.L. Davis (2001). "The least harm principle suggests that humans should eat beef, lamb, dairy, not a vegan diet". Proceedings of the Third Congress of the European Society for Agricultural and Food Ethics: 449-450.
JPK is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2008., 03:19   #57
U njemu svojstvenom maniru JPK presucuje nastavak teksta koji mu ne odgovara a koji glasi:

Gaverick Matheny, a Ph.D. candidate in agricultural economics at the University of Maryland, counters that Davis' reasoning contains several major flaws, including narrowing the definition of "harm" to include only the killing of animals, and calculating the number of animal deaths based on land area rather than per consumer. Because an equal amount of protein can be produced from 1 hectare of cropland, 2.6 hectares of ruminant dairy, or 10 hectares of ruminant beef, less cropland would be need for a vegetarian diet. According to Metheny's estimates, 0.3 animals would be killed per person for a vegan diet, 0.39 for a vegetarian diet, and 1.5 in the Davis model. Matheny says that "After correcting for these errors, Davis’s argument makes a strong case for, rather than against, adopting a vegetarian diet."
Dragan is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2008., 03:46   #58
Quote:
Dragan kaže: Pogledaj post
U njemu svojstvenom maniru JPK presucuje nastavak teksta koji mu ne odgovara a koji glasi:

Gaverick Matheny, a Ph.D. candidate in agricultural economics at the University of Maryland, counters that Davis' reasoning contains several major flaws, including narrowing the definition of "harm" to include only the killing of animals, and calculating the number of animal deaths based on land area rather than per consumer. Because an equal amount of protein can be produced from 1 hectare of cropland, 2.6 hectares of ruminant dairy, or 10 hectares of ruminant beef, less cropland would be need for a vegetarian diet. According to Metheny's estimates, 0.3 animals would be killed per person for a vegan diet, 0.39 for a vegetarian diet, and 1.5 in the Davis model. Matheny says that "After correcting for these errors, Davis’s argument makes a strong case for, rather than against, adopting a vegetarian diet."
To nije bitno, Draganče, čitaj s razumijevanjem. Ja ovdje nisam ni tvrdio da ih se ubija više, nego da ih se ubija znatan broj, što ovo tvoje i potvrđuje. Recimo da je to što si pejstao tu točno, dakle, vegetarijanac ubija 4 puta manje životinja od svejeda. To je znatan broj, koji bi se dao potpuno izbjeći kad bi dotični vegetarijanac sam uzgajao svoju hranu, a ne moralistički srao po forumu, a zatim otišao u dućan po industrijsko vegansko krmivo.

Osim toga, ovaj tupan kojeg citiraš uopće nije uračunao milijune kukaca koje pobiju pesticidi. Zar oni nisu životinje?
JPK is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2008., 08:47   #59
Quote:
satori kaže: Pogledaj post
nisam o tome pricala.... vec o stvarima napisanim u bibliji koje sasvim sigurno nisu dosle od boga jer bi pobijale samu njegovu bit.... recimo uputstva za ratovanje, porobljavanje, istrebljivanje neprijatelja i sl... a u starom zav. toga ima dosta

nema nikakvog argumenta koji bi me mogao uvjeriti da je to doslo od boga... vise mi zvuci kao opravdavanje nekih stvari koje su ubacili ljudi da bi im koristilo
Pa ja ne mislim da je to u suprotnosti. Zivimo u drugacijim vremenima. Da smo okruzeni divljim ratobornim narodima i ratnickim plemenima te da nam je rat svakodnevna stvarnost i nuzda prezivljavanja i nalazenja svog "mjesta pod suncem" sasvim prirodno bi bilo za ocekivati da se religija bavi i uredjivanjem tih pitanja. U stvari potpuno nenasilje nije previse prisutno u najdrevnijim religijama vec tu vrlo cesto ima ratnickih elemenata, nije to samo u Bibliji. Kako se drustvo mjenja i religija se prilagodjava, nama iz komocije udobnih stolica, klimatiziranih prostorija i prilicne drustvene sigurnosti vjerojatno nije previse razumljiv mentalitet tog vremena.
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2008., 15:22   #60
Ma najbolji primjer su ti nasi penzioneri- kad sjedne penzija svi navale na masne cevape, a kad nema love mozes ih nac u parku kako pasu travu
N I X is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:03.