Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 27.04.2008., 21:26   #1
Uvod u katolicizam za neupućene

Katolička crkva dominantna je vjerska institucija u Hrvatskoj danas. Štoviše, još od 1991. godine nadalje u medijima se katolicizam vezuje za hrvatski nacionalni identitet.

Ovo su pitanja za katolike, iz perspektive osobe koja nije vjerski aktivna:
Kako bi predstavili pripadnost katoličkoj crkvi kao nešto poželjno osobi koju želite uvesti u svoju vjeru?

Što kršćanstvo nudi osobama koje prihvate tu vjeru?

Koja su prava i obaveze članova katoličke crkve?
Kesten is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2008., 21:49   #2
Quote:
Kesten kaže: Pogledaj post
Katolička crkva dominantna je vjerska institucija u Hrvatskoj danas. Štoviše, još od 1991. godine nadalje u medijima se katolicizam vezuje za hrvatski nacionalni identitet.

Ovo su pitanja za katolike, iz perspektive osobe koja nije vjerski aktivna:
Kako bi predstavili pripadnost katoličkoj crkvi kao nešto poželjno osobi koju želite uvesti u svoju vjeru?

Što kršćanstvo nudi osobama koje prihvate tu vjeru?

Koja su prava i obaveze članova katoličke crkve?
Želiš li postati vjernik ili se upisuješ u nekakvu stranku?
fgzcvijetic is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2008., 22:02   #3
Prenošenje vjere - kateheza
Vrlo rano nazvano je katehezom sveukupno nastojanje Crkve da ljude učini Kristovim učenicima, da im pomogne vjerovati da je Isus Sin Božji, kako bi po vjeri imali život u njegovo ime, da ih odgaja i poučava u tom životu i da tako izgrađuje Tijelo Kristovo.

Za pocetak dosta.
PS
Katolicizam nije igra na srecu.
__________________
Alergican na bibliotekarsku prasinu..!
kokobill is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2008., 23:59   #4
Quote:
kokobill kaže: Pogledaj post
Prenošenje vjere - kateheza
Vrlo rano nazvano je katehezom sveukupno nastojanje Crkve da ljude učini Kristovim učenicima, da im pomogne vjerovati da je Isus Sin Božji, kako bi po vjeri imali život u njegovo ime, da ih odgaja i poučava u tom životu i da tako izgrađuje Tijelo Kristovo.

Za pocetak dosta.
PS
Katolicizam nije igra na srecu.
Kako se konkretno razlikuju životi kršćana koji slijede učenja crkve i ne-kršćana?

Isto tako, želim naglasiti da sam u uvodnom postu spominjao samo katolicizam jer sam svjestan da je on na ovim prostorima dominantan. Cijenio bih i kratki opis razlika između katolika, protestanata, pravoslavaca i ostalih manjih ogranaka kršćanstva u Hrvatskoj, poput adventista, Jehovinih svjedoka, pentakostalne crkve i ostalih.
Kesten is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2008., 07:34   #5
Quote:
Kesten kaže: Pogledaj post
Kako se konkretno razlikuju životi kršćana koji slijede učenja crkve i ne-kršćana?

Isto tako, želim naglasiti da sam u uvodnom postu spominjao samo katolicizam jer sam svjestan da je on na ovim prostorima dominantan. Cijenio bih i kratki opis razlika između katolika, protestanata, pravoslavaca i ostalih manjih ogranaka kršćanstva u Hrvatskoj, poput adventista, Jehovinih svjedoka, pentakostalne crkve i ostalih.
Oprosti, mislio sam da se zelis ukljuciti u krscansku zajednicu. Istazivanje razlicitosti, a ne ulazeci u bit zajednickog, ne vodi te pravim putem, sem ako se ne bavis istrazivackim radom. Lijep pozdrav.
__________________
Alergican na bibliotekarsku prasinu..!
kokobill is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2008., 01:00   #6
Kesten,
tvoja su pitanja dosta uopćena. Polovina tema na ovom forumu se bavi upravo takvim pitanjima, pa preporučam da pogledaš ostale teme i nadješ neku konkretnu. Recimo, u grupi ostalih denominacija spomenuo si gore i Jehovine svjedoke. A ovdje imaš specijalnu temu sa naslovom "Jehovini svjedoci" pa tu možeš naučiti o razlikama izmedju njih i npr. katolika.
Shady is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2008., 01:07   #7
Quote:
fgzcvijetic kaže: Pogledaj post
Želiš li postati vjernik ili se upisuješ u nekakvu stranku?
Quote:
kokobill kaže: Pogledaj post
Oprosti, mislio sam da se zelis ukljuciti u krscansku zajednicu. Istazivanje razlicitosti, a ne ulazeci u bit zajednickog, ne vodi te pravim putem, sem ako se ne bavis istrazivackim radom.
Pa čovjek postavlja jasna pitanja, poput:
Quote:
Kesten kaže: Pogledaj post
  • Koja su prava i obaveze članova katoličke crkve?
  • Što kršćanstvo nudi osobama koje prihvate tu vjeru?
i ne znam zašto je vama dvojici bitan njegov motiv?! On jednostavno PITA! Mislim da ga svojim upisima demorališete i odbijate. Kada netko postavi ovakva pitanja nama, mi se lomimo da objasnimo.

A i mislim, Kokobile, da on ne bi griješio ukoliko pokušava ući u bit zajednickog medju denominacijama.
Pozdrav svima
Shady is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2008., 08:35   #8
Quote:
Shady kaže: Pogledaj post
A i mislim, Kokobile, da on ne bi griješio ukoliko pokušava ući u bit zajednickog medju denominacijama.
Pozdrav svima
Da, lako je reci drugome, al tesko odgovoriti. Ne bi bilo tesko odgovoriti na konkretno pitanje iz religije, al ovako uvoditi nekoga u osnove do viseg stupnja nije cjelishodno. Nisam taj da mu hvalim svoju religiju, teorija je nesto drugu u odnosu na praksu.
__________________
Alergican na bibliotekarsku prasinu..!
kokobill is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2008., 08:59   #9
Quote:
Shady kaže: Pogledaj post
Pa čovjek postavlja jasna pitanja, poput:[/LIST]i ne znam zašto je vama dvojici bitan njegov motiv?! On jednostavno PITA! Mislim da ga svojim upisima demorališete i odbijate. Kada netko postavi ovakva pitanja nama, mi se lomimo da objasnimo.
Tako smo i mi nekada radil pa smo to prevazišli.
El Pepe is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2008., 04:30   #10
Quote:
El Pepe kaže: Pogledaj post
Tako smo i mi nekada radil pa smo to prevazišli.
Prevazišli ste onda apostole. Njima je bilo rečeno, parafraziram: "idite i govorite ljudima o vjeri, a otresite prašinu sa obuće pred vratima onih koji vas ne prime" - i oni su to činili. A vi to navodno "prevazišli"?! Mislim da ne govoriš pravu istinu. Možda si ti prevazišao i to ne radiš, ali puna je afrika kršćanskih misionara (čak i mnogih iz hrvatske). Je li toliko teško dati čovjeku neki solidan odgovor i pomoći mu tako? Pozdrav
Shady is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2008., 08:13   #11
Quote:
Shady kaže: Pogledaj post
Prevazišli ste onda apostole. Njima je bilo rečeno, parafraziram: "idite i govorite ljudima o vjeri, a otresite prašinu sa obuće pred vratima onih koji vas ne prime" - i oni su to činili. A vi to navodno "prevazišli"?! Mislim da ne govoriš pravu istinu. Možda si ti prevazišao i to ne radiš, ali puna je afrika kršćanskih misionara (čak i mnogih iz hrvatske). Je li toliko teško dati čovjeku neki solidan odgovor i pomoći mu tako? Pozdrav
Naravno da parafraziraš a što bi drugo, ali parafraziranjem si izgubio bit apostolskog djelovanja. Ono je danas puno više od pukog pričanja i djeluje istina u Africi ali puno manje na takav način kako ti parafraziraš, već se ljudima prvenstveno pomaže da prežive da se obrazuju i sami sebe izdržavaju. Vjerska su pitanja u drugom planu. Prema tome Katoličanstvo je odavno prevazišlo puko i doslovno shvaćanje napisanog, možda će to i druge religije napraviti kad dođu u 2008 godinu po svom kalendaru. Kako će tada izgledati ne znamo, neko će to vidjeti.
Potpuno podržavam brata Kokobilla u prosudbi i danas se svjedočenje vjere puno više treba pokazati od pukog plahtarenja citata o vjeri.
Uostalom neka član koji je otvorio ovakvu temu otvori i jednu pod nazivom "Uvod u Islam" pa si vi dajte oduška i informirajte ga do mile volje.
El Pepe is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2008., 11:58   #12
Quote:
Shady kaže: Pogledaj post
Pa čovjek postavlja jasna pitanja, poput:[/LIST]i ne znam zašto je vama dvojici bitan njegov motiv?! On jednostavno PITA! Mislim da ga svojim upisima demorališete i odbijate. Kada netko postavi ovakva pitanja nama, mi se lomimo da objasnimo.

A i mislim, Kokobile, da on ne bi griješio ukoliko pokušava ući u bit zajednickog medju denominacijama.
Pozdrav svima

Nekako mi pitanja zvuče kalkulantski. Kada usvajaš neku ideju ili životni uzor onda, obično, ne razmišljaš o tome što time dobivaš/gubiš. Ili jesi ili nisi.
fgzcvijetic is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.05.2008., 02:49   #13
Zahvaljujem na svim dosadašnjim odgovorima. Želim naglasiti da nisam nigdje napisao da želim postati vjernik. Ono što želim je sagledati katoličku crkvu i vjeru kao najjaču vjersku instituciju u Hrvatskoj i kao dio naše zajedničke stvarnosti.

Ako netko želi odgovoriti, ovo je moje posljednje pitanje:

Koju korist imaju vjernici od kršćanskog boga a koju bog od vjernika?
Kesten is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.05.2008., 06:47   #14
Quote:
El Pepe kaže: Pogledaj post
Naravno da parafraziraš a što bi drugo,
U kom smislu ovo kažeš?

Quote:
El Pepe kaže: Pogledaj post
ali parafraziranjem si izgubio bit apostolskog djelovanja.
Nisi objasnio u čemu se sastoji promašenost. Mislim da nisam izgubio.

Quote:
El Pepe kaže: Pogledaj post
Ono je danas puno više od pukog pričanja i djeluje istina u Africi ali puno manje na takav način kako ti parafraziraš, već se ljudima prvenstveno pomaže da prežive da se obrazuju i sami sebe izdržavaju. Vjerska su pitanja u drugom planu.
Misliš da ima mnogo onih koji će vjerovati u to? Ja sumnjam u namjere pomaganja većine koji tamo idu da misionare (čast rijetkim izuzetcima). Mislim da je to ono: evo ti kesicu brašna, unutra je obavezno Biblija. A da ne spominjem kako to u Iraku rade Bušovi misionari (bio je topic o tome nedavno).

Quote:
El Pepe kaže: Pogledaj post
Prema tome Katoličanstvo je odavno prevazišlo puko i doslovno shvaćanje napisanog, možda će to i druge religije napraviti kad dođu u 2008 godinu po svom kalendaru. Kako će tada izgledati ne znamo, neko će to vidjeti.
Je, samo je upakiralo misionarstvo sa ćebadima i brašnom.

Quote:
El Pepe kaže: Pogledaj post
Uostalom neka član koji je otvorio ovakvu temu otvori i jednu pod nazivom "Uvod u Islam" pa si vi dajte oduška i informirajte ga do mile volje.
Ja ga ovdje nisam ni informirao o tome. Samo sam reagirao što čovjeku ne odgovarate na ono što vas pita i što vas je zamolio. A sugerirati mu ništa neću, jer taj topic već postoji. Pozdrav
Shady is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.05.2008., 12:03   #15
Evo brate Kesten odgovorio bih ti i ja , u ime svoje pravoslavne krscanske vjere.
Cilj krscanskog zivota, za pravoslavne krscane, jeste zadobijanje "blagodati Duha Svetoga". "Blagodat Duha Svetoga" jeste netvarna bozanska energija, sila, koju vjernik dobiva ukoliko dosledno zivi i trudi se da ispuni zapovjesti Hristove o ljubavi prema Bogu i ljudima. Tada ga "blagodat" ispunjava, njegovo bice, srce, i polako ga preobrazava, iz grijesnog cojeka kojemu po pravilu nedostaje zivotne radosti i elana, koji zivotari ispunjen unutrasnjim nemirom, u bice "radosti, ljubavi i mira koji prevazilazi svaki um" kao sto se kaze u Poslanicama Svetoga Apostola Pavla. Put od grijesnog, "starog" covjeka, do "novog", preobrazenog Duhom Svetim, naziva se "obozenje" i ono nema kraja, ono traje do kraja zivota, ali i poslije njega, sve do u vjecnost. Takvi su bili (i jesu i danas) svetitelji Crkve koji su se mogli prepoznati, izmedju ostalog, i po neizmjernoj unutrasnjoj radosti, ljubavi i miru koji su posedovali i kojom su "zracili" na one koji su ih susretali.
Danasnji svijet, civilizaciju, mozemo opisati kao svijet bez radosti, bez ljubavi i mira, te je u takvom jednom svijetu veoma lako prepoznati avtenticnu radost i ljubav, a gdje su avtenticna zivotna radost, ljubav i mir, tu je Crkva Hristova!
Da li, po avataru, mogu da pretpostavim da simpatiziras budhizam? Ja budhizam i sada volim. Pozdrav (ovo gore je bilo nakratko, ali ako budes zeleo jos nesto pitati, tu sam (negdje).
__________________
Ljubav je Božja ocean bezobalni... Sokolovo oro Blagosloven jesi Gospodi
Rade Kumitkata is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2008., 03:29   #16
Quote:
Rade Kumitkata kaže: Pogledaj post
Evo brate Kesten odgovorio bih ti i ja , u ime svoje pravoslavne krscanske vjere.
Cilj krscanskog zivota, za pravoslavne krscane, jeste zadobijanje "blagodati Duha Svetoga". "Blagodat Duha Svetoga" jeste netvarna bozanska energija, sila, koju vjernik dobiva ukoliko dosledno zivi i trudi se da ispuni zapovjesti Hristove o ljubavi prema Bogu i ljudima. Tada ga "blagodat" ispunjava, njegovo bice, srce, i polako ga preobrazava, iz grijesnog cojeka kojemu po pravilu nedostaje zivotne radosti i elana, koji zivotari ispunjen unutrasnjim nemirom, u bice "radosti, ljubavi i mira koji prevazilazi svaki um" kao sto se kaze u Poslanicama Svetoga Apostola Pavla. Put od grijesnog, "starog" covjeka, do "novog", preobrazenog Duhom Svetim, naziva se "obozenje" i ono nema kraja, ono traje do kraja zivota, ali i poslije njega, sve do u vjecnost. Takvi su bili (i jesu i danas) svetitelji Crkve koji su se mogli prepoznati, izmedju ostalog, i po neizmjernoj unutrasnjoj radosti, ljubavi i miru koji su posedovali i kojom su "zracili" na one koji su ih susretali.
Danasnji svijet, civilizaciju, mozemo opisati kao svijet bez radosti, bez ljubavi i mira, te je u takvom jednom svijetu veoma lako prepoznati avtenticnu radost i ljubav, a gdje su avtenticna zivotna radost, ljubav i mir, tu je Crkva Hristova!
Da li, po avataru, mogu da pretpostavim da simpatiziras budhizam? Ja budhizam i sada volim. Pozdrav (ovo gore je bilo nakratko, ali ako budes zeleo jos nesto pitati, tu sam (negdje).
Rade, hvala na odgovoru

Budizam poznajem površno, avatar sam stavio više motiviran naslovnicom prvog albuma grupe "Rage against the machine". Monah na slici, Thich Quang Duc, ubio se samospaljivanjem pred kamerama u znak protesta protiv persekucije budista u Vijetnamu.

Tvoj odgovor mi je lakše razumljiv od odgovora koji je naveo Kokobill:
Quote:
Vrlo rano nazvano je katehezom sveukupno nastojanje Crkve da ljude učini Kristovim učenicima, da im pomogne vjerovati da je Isus Sin Božji, kako bi po vjeri imali život u njegovo ime, da ih odgaja i poučava u tom životu i da tako izgrađuje Tijelo Kristovo.
On spominje "izgradnju Tijela Kristovog"... što to točno znači? Što je "Tijelo Kristovo"? I da li se ta aktivnost nalazi u svim ograncima kršćanstva ili samo nekima?

Je li moguće da recimo postoje osnovne stvari koje slijede svi ogranci kršćanstva, sporedne aktivnosti koje se drastično razlikuju od grupe do grupe?

Nitko na ovoj temi još nije spomenuo ono što se najčešće čuje vezano za kršćanstvo: spasenje i uskrsnuće. O kakvoj je vrsti spasenja riječ, od čega, na koji način i po koju cijenu?

Na ovoj temi su me već optužili da kalkuliram. Ono o čemu razmišljam je odnos čovjeka i boga. Je li u pitanju odnos vladaoca nad podanicima, ili simbiotski odnos u kojem obje strane imaju korist? Recimo, ako "vjernici grade Tijelo Kristovo", znači li to da Krist zapravo doslovno egzistira kroz akcije vjernika, i to ne na nekakav poetsko-sentimentalan način nego na vrlo konkretan način, u nekoj meta-fizičkoj dimenziji? Tko spašava koga, Krist vjernike ili vjernici Krista?
Kesten is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2008., 16:47   #17
[QUOTE=Kesten;13860665]Rade, hvala na odgovoru
Quote:
Budizam poznajem površno, avatar sam stavio više motiviran naslovnicom prvog albuma grupe "Rage against the machine". Monah na slici, Thich Quang Duc, ubio se samospaljivanjem pred kamerama u znak protesta protiv persekucije budista u Vijetnamu.
Ja budhizam i dalje volim, i molim se za Sidhartinu dusu.



Quote:
On spominje "izgradnju Tijela Kristovog"... što to točno znači? Što je "Tijelo Kristovo"? I da li se ta aktivnost nalazi u svim ograncima kršćanstva ili samo nekima?
Vidis, Crkva se u Novome Zavjetu definise kao "Tijelo Hristovo" Sto to znaci? Svi krsteni vjernici koji ucestvuju u Liturgiji sacinjavaju ono sto zovemo "Crkva". E sada, ucestvujuci u duhovnom zivotu Crkve (bogosluzenja, molitve, hristijanske vrline i dr) covjek se sjedinjuje duhovno (a i tjelesno) sa Hristom te njegova aktivnost (u svim sferanma zivota) postaje istovjetna Hristovoj(naravno u onoj mjeri u kojoj je uspeo savladati svoje grijehe). Zato ovi vjernici, koji se sjedinjuju duhovno sa Hristom i cija je zivotna aktivnost podudarna Hristovoj, cine "Tijelo Hristovo". Zapravo, mozemo reci da Hristos, koji se sjedinio sa vjernicima, kroz vjernike djeluje i dan danasnji, a da vjernici, ustvari, predstavljaju Njegove udove, tj Tijelo koje to djelo i vrsi!
Quote:
Je li moguće da recimo postoje osnovne stvari koje slijede svi ogranci kršćanstva, sporedne aktivnosti koje se drastično razlikuju od grupe do grupe?
Hristos je osnovao Svoju Crkvu (koja je, rekli smo, Njegovo Tijelo) i krscanina kao krscanina sama vjera ne cini krscaninom, vec pored vjere, on bi trebao biti i clan te Crkve koju je Hristos osnovao. Crkva je oduvijek bila cuvar vjere apostola, Hristovih ucenika, ali pojedini djelovi Crkve, iz raznih razloga, su tu vjeru izmjenili, te su time se, prema duhovnim zakonima koji svakako postoje, odvojili od same Crkve Hristove. Tako su nastale razlike i podjele medju krscanskim konfesijama!
Quote:
Nitko na ovoj temi još nije spomenuo ono što se najčešće čuje vezano za kršćanstvo: spasenje i uskrsnuće. O kakvoj je vrsti spasenja riječ, od čega, na koji način i po koju cijenu?
Pa radi se o spasenju od najvecih neprijatelja covjeka i ljudskoga roda: grijeha i smrti. U Crkvi se nalazi, kao sto sam ti u predhodnom postu rekao "bozanska blagodat Duha Svetoga", preobrazavajuca Bozja sila, koja covjeku dava snage da se izbori sa silom grijeha koja postoji u svakome od nas. Blagodacu covjek postaje "ziv" u pravome smislu, za razliku od covjeka koji se pomirio sa svojom grijesnoscu, i koji zivi vise povrsno, pasivno, ne uzivajuci i ne radujuci se iskreno zivotu, vec vise zivotareci provodi svoje zivotno vrijeme. Hristos nam je Svojim vaskrsenjem (uskrsenjem) pokazao da je jaci od sile smrti i da je On taj kojemu trebamo pokloniti svoje povjerenje i poslusati ga u onome sto nas je savjetovao o nacinu na koji trebamo voditi svoje zivote i da nam je dat jeden novi zivot "u blagodati", zivot radosti, ljubavi i mira "u Duhu Svetome"

Quote:
Na ovoj temi su me već optužili da kalkuliram. Ono o čemu razmišljam je odnos čovjeka i boga. Je li u pitanju odnos vladaoca nad podanicima, ili simbiotski odnos u kojem obje strane imaju korist? Recimo, ako "vjernici grade Tijelo Kristovo", znači li to da Krist zapravo doslovno egzistira kroz akcije vjernika, i to ne na nekakav poetsko-sentimentalan način nego na vrlo konkretan način, u nekoj meta-fizičkoj dimenziji? Tko spašava koga, Krist vjernike ili vjernici Krista?
Ono novo sto dobijamo krscanstvom, jeste novi zavjet, Savez izmedju covjeka i Boga u kojemu covjek nije Bozji rob ili instrument, vec Njegov prijatelj i, cak, sin. Bog nam se, blagodareci Hristu Isusu otkriva kao Ljubav, daje nam se potpuno, ne radi Njegove licne koristi , vec najvise radi nas, radi nasega vracanja u raj, odakle smo grijehom izasli, a gdje se vracamo "blagodacu Duha Svetoga" kojom covjek ponovo pocinje dozivljavati zivot kao rajsko mjesto, mjesto radosti. Tada zivot opet, kao nekad ranije, za covjeka postaje raj zivota...
__________________
Ljubav je Božja ocean bezobalni... Sokolovo oro Blagosloven jesi Gospodi

Zadnje uređivanje Rade Kumitkata : 02.05.2008. at 20:47.
Rade Kumitkata is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2008., 20:35   #18
Quote:
Kesten kaže: Pogledaj post
Zahvaljujem na svim dosadašnjim odgovorima. Želim naglasiti da nisam nigdje napisao da želim postati vjernik. Ono što želim je sagledati katoličku crkvu i vjeru kao najjaču vjersku instituciju u Hrvatskoj i kao dio naše zajedničke stvarnosti.

Ako netko želi odgovoriti, ovo je moje posljednje pitanje:

Koju korist imaju vjernici od kršćanskog boga a koju bog od vjernika?
Stovani, pored najbolje volje ne mogu ti nist vise reci neg ovaj odlicni link. Potrudi se i pocni s katekizmom KC, a onda se ponova javi da zajedno prokomentarisemo.

www.katolici.org
__________________
Alergican na bibliotekarsku prasinu..!
kokobill is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2008., 01:27   #19
Quote:
kokobill kaže: Pogledaj post
Stovani, pored najbolje volje ne mogu ti nist vise reci neg ovaj odlicni link. Potrudi se i pocni s katekizmom KC, a onda se ponova javi da zajedno prokomentarisemo.

www.katolici.org
Hvala na kvalitetnom linku
Kesten is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2008., 10:03   #20
Quote:
Kesten kaže: Pogledaj post
Zahvaljujem na svim dosadašnjim odgovorima. Želim naglasiti da nisam nigdje napisao da želim postati vjernik. Ono što želim je sagledati katoličku crkvu i vjeru kao najjaču vjersku instituciju u Hrvatskoj i kao dio naše zajedničke stvarnosti.

Ako netko želi odgovoriti, ovo je moje posljednje pitanje:

Koju korist imaju vjernici od kršćanskog boga a koju bog od vjernika?
nisam ful strucan, ali cu pokusati odgovoriti prema mojim informacijama...

ljudi se po defoltu smatraju nesavrsenim bicima. nesavrsenost znaci da su nam neke stvari iskusenja, te smo u stalnom sukobu sa sobom (odnosno, svojim nizim Ja).
crkva tu treba pomoci da covjeku u iskusenju pomogne da ne padne pred iskusenjem.

kako bog profitira? po mom, nikako.
Naime, jos je i Jesus govorio o poganima kako oni 'koji nemaju zakona' imaju svoju savjes za svoj zakon, a savjest je dokaz da je bozji zakon upisan u njih. Dakle, njima ce se suditi ne po zakonu, nego po savjesti.
Dakle, bog jest odvojen od crkve, crkva jest primarno 'zajednica gresnika' kako se definira u rkc. Tek se kroz liturgije (mise i sl) ostvaruje 'zajednistvo' s bogom. Tako to oni smatraju.

e sad, ako te zanima, mozemo o razlicitostima izmedju pojedinih konfesija/denominacija...
Taroth is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:34.