Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 29.04.2008., 09:58   #1
Hrvatska ortodoksna katolička crkva

Nisam baš upućen u detalje i zato otvaram topic o ovome pitanju da vidim što drugi misle o tome.

Koliko sam skužio sve ortodoksne crkve su državne. Shodno tome logično bi bilo da postoji "Hrvatska ortodoksna katolička crkva". Svi vjernici te crkve bi trebali imati iste uvjete bez obzira na nacionalnu pripadnost. Na čelu te crkve bi trebao biti patrijarh, ta crkva bi trebala biti autokefalna. Posve nelogično mi je da svi ljudi koji nisu Srbi a vjernici su OKC (Ortodoksna Katolička crkva) su na neki način u podređenom položaju.

Kad bi naši sugrađani srpske manjine to napravili i odvojili se od SPC bilo bi i njima mnogo bolje.

Ne znam ni za jedan slučaj da jedna OKC pokriva teritorije toliko država kao SPC.

Što mislite o tome ?

PS: Nemjerno ne pišem "Pravoslavna" jer je to de facto prejudicirano. Sama riječ kazuje ona jedino pravo slavi, a to hoće reći da je RKT krivoslavna, što je nedopustivo i agresivno.

S toga je ispravno kazati: "Ortodoksna Katolička crkva". Očito mnogi ne znaju da su tzv. "pravoslavci" kako oni sami kažu za sebe zbog velikosrpske propagande, agresivno do boli zapravo Katolici kao i većina Hrvata, s razlikom što su oni ortodoksni.

U početku bijaše samo "Katolička crkva". Kasnije dio koji nije prihvaćao reformacije je dobio u nazivlju Ortodoksna. Da bi se napravila razlika i da "Katolička crkva" ne bi tvrtila za sebe da je jedina ispravna dodan je pridjev Rimska. Otuda RKT ili "Rimo-Katolička Crkva".

Kod popisa pučanstva 1991. kad sam popisivao dobili smo zvanične instrukcije da se ljudi odrede preciznije oko vjere i da je jedino precizno kazati RKT za većinu Hrvata.
Albatros is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2008., 15:50   #2
Zašto KATOLIČKA, neka bude Pravoslavna Crkva u Hrvatskoj...
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2008., 16:29   #3
Quote:
Albatros kaže: Pogledaj post
Nisam baš upućen u detalje i zato otvaram topic o ovome pitanju da vidim što drugi misle o tome.

Koliko sam skužio sve ortodoksne crkve su državne. Shodno tome logično bi bilo da postoji "Hrvatska ortodoksna katolička crkva". Svi vjernici te crkve bi trebali imati iste uvjete bez obzira na nacionalnu pripadnost. Na čelu te crkve bi trebao biti patrijarh, ta crkva bi trebala biti autokefalna. Posve nelogično mi je da svi ljudi koji nisu Srbi a vjernici su OKC (Ortodoksna Katolička crkva) su na neki način u podređenom položaju.

Kad bi naši sugrađani srpske manjine to napravili i odvojili se od SPC bilo bi i njima mnogo bolje.

Ne znam ni za jedan slučaj da jedna OKC pokriva teritorije toliko država kao SPC.

Što mislite o tome ?

PS: Nemjerno ne pišem "Pravoslavna" jer je to de facto prejudicirano. Sama riječ kazuje ona jedino pravo slavi, a to hoće reći da je RKT krivoslavna, što je nedopustivo i agresivno.

S toga je ispravno kazati: "Ortodoksna Katolička crkva". Očito mnogi ne znaju da su tzv. "pravoslavci" kako oni sami kažu za sebe zbog velikosrpske propagande, agresivno do boli zapravo Katolici kao i većina Hrvata, s razlikom što su oni ortodoksni.

U početku bijaše samo "Katolička crkva". Kasnije dio koji nije prihvaćao reformacije je dobio u nazivlju Ortodoksna. Da bi se napravila razlika i da "Katolička crkva" ne bi tvrtila za sebe da je jedina ispravna dodan je pridjev Rimska. Otuda RKT ili "Rimo-Katolička Crkva".

Kod popisa pučanstva 1991. kad sam popisivao dobili smo zvanične instrukcije da se ljudi odrede preciznije oko vjere i da je jedino precizno kazati RKT za većinu Hrvata.
Nisu državne nego nacionalne , sve crkve su katoličke(univerzalne) , ali su pravoslavne podeljene na nacionalne arhiepiskopije , i u njemu je narod uglavnom jednog govornog jezika.
Po izvornom hrišćanstvu , na čelu crkve je zapravo car sa patrijarsima , sa prvim među jednakima svojim državnim Carigradskim , ali i svim ostalim prvobitnih biskupija(rimska,aleksandrijska,jerusalimskim....) .
Kasnije arhieepiskopije su se digle na autokefalnost zbog stvaranja novih država(Srbija,Bugarska,Rusija....)

Papa je samo rimski biskup , jednak kao svi prvi izvorni biskupi , i može gledati na njega kao nešto simbolično zbog sv.Petra , ali ništa više.

Imate svoga Bozanića , i sasvim vam je dovoljan kao institucija neke moralne vertikale hrvatskog naroda , šta će vam stranci jer to nije prava univerzalnost(katoličanstvo) , već najobičnija politika.
joe enter is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2008., 18:05   #4
Nije Crkva ZERP - Hvala Bogu!

Pozdrav
Nikola Duspara
Nikola Duspara is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2008., 01:33   #5
Ukoliko u Republici Hrvatskoj ima dovoljno ljudi čija je nacionalnost Hrvat, a veroispovest - pravoslavlje, naravno da može da se formira HPC (Hrvatska pravoslavna crkva).

Baš kao u Poljskoj, Češkoj, Finskoj, Japanu...
__________________
Ko visoko leti, nisko zimi.
GoTo is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2008., 02:34   #6
Quote:
GoTo kaže: Pogledaj post
Ukoliko u Republici Hrvatskoj ima dovoljno ljudi čija je nacionalnost Hrvat, a veroispovest - pravoslavlje, naravno da može da se formira HPC (Hrvatska pravoslavna crkva).

Baš kao u Poljskoj, Češkoj, Finskoj, Japanu...
Da može se formirati , ali mislim da za autokefalnost treba da te priznaju sve duge autokefalne crkve.
Hoću reći da ne možeš proglasiti svog patrijarha bez kanonskog suglasja , tj. možeš , ali te nepriznaju po automatizmu već verovatno postoji neka procedura.

Npr. makedonska crkva ima autonomiju od strane SPC , ali ona je proglasila svog patrijarha , i sasvim uredno održava odnose sa drugim p.crkvama bez obzira što je sve sestrinske crkve nisu priznale.

Sve u svemu , ako postoji volja za tako nešto , bez problema će je svi prihvatiti , samo da ne zadire u već priznate crkve i njene vernike.
joe enter is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2008., 11:46   #7
Izgleda da nitko nije pročitao pažljivo moj post. Radi se o SPC na teritoriju RH.

RH je suverena država, bilo bi logično da svi ortodoxni vjernici bez obzira na nacionalnost a državljani su RH pripadaju: "Hrvatskoj ortodoksnoj katoličkoj crkvi" ili ako baš hoćete "Hrvatskoj pravoslavnoj crkvi" koja bi imala autokefalnost i okupljala sve ortodoksne - "pravoslavne" vjernike državljane RH bez obzira na naciju.
Albatros is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2008., 12:27   #8
Quote:
Albatros kaže: Pogledaj post
Izgleda da nitko nije pročitao pažljivo moj post. Radi se o SPC na teritoriju RH.

RH je suverena država, bilo bi logično da svi ortodoxni vjernici bez obzira na nacionalnost a državljani su RH pripadaju: "Hrvatskoj ortodoksnoj katoličkoj crkvi" ili ako baš hoćete "Hrvatskoj pravoslavnoj crkvi" koja bi imala autokefalnost i okupljala sve ortodoksne - "pravoslavne" vjernike državljane RH bez obzira na naciju.
Ne , nije tako , može se osnovati HPC ili već ta HKOC , ali to nema veze sa već drugim verujućim narodima na tlu suverene Hrvatske , jer ide po nacionalnom ključu a ne po državnosti.
Znači , ne može kad se uspostavi ta HPC , ona nekim državno-crkvenim dekretom da jednostavno prepiše Srbe i ostale pravoslavce u nju.
Mislim sve može , ali jedino njihovom dobrom voljom za prelazak , ali crkva je odvojena od države i ne postoje ortodoksne carevine i kraljevine pa da traže jurisdikciju kao pravo
U Srbiji postoje druge pravoslavne crkve i njihovi verni narodi , ali nikome ne pada na pamet da ih prepiše u SPC , jer to nije po tradiciji , i poštuju se sestrinske crkve kao osnov pravoslavlja.

Ti slobodno osnuj HPC ili HKOC , ali kad bi pokušavao da nekog smestiš pod svoje okrilje bez njego volje , to se zove inkvizicija,jezuitstvo.. , i aspolutno je u neskladu sa pravoslavnom koncepcijom.
joe enter is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2008., 12:44   #9
--Ne kužim zašto je ova tema prebačena na Religiju, ovo je tipična tema za Politiku. --


Ne kažem ja da treba nešto silom raditi. Ali kad bi svi pravoslavni vjernici u Hrvatskoj bez obzira na naciju htjeli pripadati "Hrvatskoj pravoslavnoj crkvi" svojom voljom bilo bi puno bolje za sve te ljude jer bi ekplicitno pokazali pripadnost domovini Hrvatskoj.

Očito episkopi SPC-a su hijerarhijski pod jurisdikcijom patrijarha SPC koji je u inozemnoj državi.

Poanta priče jeste da kad bi SPC u Hrvatskoj odlučila preimenovati se u "HPC" i proglasiti autokefalnost imala bi višestruke koristi od toga zajedno sa svim vjernicima koji joj pripadaju. To je smisao mog posta.
Albatros is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2008., 13:00   #10
Quote:
Albatros kaže: Pogledaj post
--Ne kužim zašto je ova tema prebačena na Religiju, ovo je tipična tema za Politiku. --


Ne kažem ja da treba nešto silom raditi. Ali kad bi svi pravoslavni vjernici u Hrvatskoj bez obzira na naciju htjeli pripadati "Hrvatskoj pravoslavnoj crkvi" svojom voljom bilo bi puno bolje za sve te ljude jer bi ekplicitno pokazali pripadnost domovini Hrvatskoj.

Očito episkopi SPC-a su hijerarhijski pod jurisdikcijom patrijarha SPC koji je u inozemnoj državi.

Poanta priče jeste da kad bi SPC u Hrvatskoj odlučila preimenovati se u "HPC" i proglasiti autokefalnost imala bi višestruke koristi od toga zajedno sa svim vjernicima koji joj pripadaju. To je smisao mog posta.
Tebi treba ponoviti više puta , državnost i teritorija nema veze sa crkvom , jer je koncipirana po nacionalnom ključu.

Kakve veze ima pripadnost domovini sa crkvom? , pa sad u Srbiji sve Hrvate da strpamo u SPC , jer bi tad ekplicitno pokazali lojalnost?

Naravno njihovom voljom.

Ti imaš očito problema sa poimanjem koncepcija crkve ,nacije i domovine , i batali se ćorava posla.
joe enter is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2008., 13:35   #11
Quote:
joe enter kaže: Pogledaj post
Tebi treba ponoviti više puta , državnost i teritorija nema veze sa crkvom , jer je koncipirana po nacionalnom ključu.

Kakve veze ima pripadnost domovini sa crkvom? , pa sad u Srbiji sve Hrvate da strpamo u SPC , jer bi tad ekplicitno pokazali lojalnost?

Naravno njihovom voljom.

Ti imaš očito problema sa poimanjem koncepcija crkve ,nacije i domovine , i batali se ćorava posla.
Je li to znači da ako s uljudi koristili kamen i kamene motike i dan danas trebaju koristiti kamene motike, biti u kamenom dobu ?
Albatros is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2008., 13:51   #12
Quote:
Albatros kaže: Pogledaj post
Kad bi naši sugrađani srpske manjine to napravili i odvojili se od SPC bilo bi i njima mnogo bolje.


Oko toga se samo jedan MILENIJ vodi rat, a ti bi da se nastavi.

U čemu bi im to bilo bolje? Što je tu bolje?

Ja sam ODVOJENA OD BILO KOJE CRKVE, a zaboli me za državnosti, što ćemo sad'?
__________________
Skromnost je vrlina glupih! Stav vrlina skromnih!
TanjaOriginal is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2008., 14:02   #13
Ti ili ne čitaš ili sam se ja neshvatljivo izrazio.

Začetnik teme kaže , da se treba osnovati ta neka hrvatska crkva , i da bi pravoslavci trebali preći u nju jer žive u državi Hrvatskoj.
Zato sam ja napisao da bi to isto bilo kad bi u Srbiji sve Hrvate spakovali u SPC jer žive u Srbiji!

Jel sad jasnije?
joe enter is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2008., 14:06   #14
Quote:
Albatros kaže: Pogledaj post
Je li to znači da ako s uljudi koristili kamen i kamene motike i dan danas trebaju koristiti kamene motike, biti u kamenom dobu ?
A prelazak u HKOC , je napredak i korišćenje mašina umesto motika??

Googlaj malo , i uči da ne dolazi do nesporazuma zbog neznanja i ne shvatanja!
joe enter is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2008., 15:20   #15
Quote:
GoTo kaže: Pogledaj post
Ukoliko u Republici Hrvatskoj ima dovoljno ljudi čija je nacionalnost Hrvat, a veroispovest - pravoslavlje, naravno da može da se formira HPC (Hrvatska pravoslavna crkva).

Baš kao u Poljskoj, Češkoj, Finskoj, Japanu...
Bravo GoTo. Moze postojti, i daj Boze da nekada se osnuje PCH. Namjerno kazem PCH, a ne HPC zato sto nacionalni prefiksi kod pomjesnih Pravoslavnih Crkvi nisu u duhu Pravoslavne Crkve, kako tradicije, taka i kanona! Uopste, postoi tendencija da se oni i zamjene, pa je vec u Grckoj prisutniji naziv Pravoslavna Crkva Grcke, Pravoslavne Crkve Ceske i Slovacke, Pravoslavna Crkva Amerike i dr. sa tendencijom (potpuno opravdanom) da nacionalne prefikse zamjene i druge pomjesne (a ne nacionalne, kao sto kaze Joe Enter). Pravoslavne su Crkve pomjesne , a ne nacionalne (sto pak ne znaci da se nacija ne neguva i negira)!

Isto tako, naziv "Ortodoksna Katolicka Crkva" koji je predlozen (vise iz nacionalnih ngoli vjerskih razloga) ima smisla, posto su i Pravoslavne Crkve Katolicke (=saborne prirode, ali ne u onome smislu koji se shvaca kod Rimokatolika), tako da kod pravoslavnih vjernika cesto cujem kao su oni (tj mi) "Katolicka Crkva u pravom smislu te rijeci"!
Kada bi i bila osnovana Pravoslavna Crkva Hrvatske, ne bi se moglo ocekivati da odmah stekne avtokefaliju posto se ona ne stice po avtomatizmu i odmah, vec godinama. Predvideno je kanonima Crkve da se prvo bude u statusu avtonomije, a poslije, ukoliko postoji duhovna zrelost doticne pomjesne Crkve za avtokefaliju, onda se ona i dobiva.
Srbi ne bi morali preci u tu Pravoslavnu Crkvu Hrvatske zato sto vec postoji SPC u Hrvatskoj, a u jednoj drzavi mogu postojati i dvije pomjesne Crkve (ako ima opravdanih razloga).
__________________
Ljubav je Božja ocean bezobalni... Sokolovo oro Blagosloven jesi Gospodi
Rade Kumitkata is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2008., 15:34   #16
Quote:
Rade Kumitkata kaže: Pogledaj post
Bravo GoTo. Moze postojti, i daj Boze da nekada se osnuje PCH. Namjerno kazem PCH, a ne HPC zato sto nacionalni prefiksi kod pomjesnih Pravoslavnih Crkvi nisu u duhu Pravoslavne Crkve, kako tradicije, taka i kanona! Uopste, postoi tendencija da se oni i zamjene, pa je vec u Grckoj prisutniji naziv Pravoslavna Crkva Grcke, Pravoslavne Crkve Ceske i Slovacke, Pravoslavna Crkva Amerike i dr. sa tendencijom (potpuno opravdanom) da nacionalne prefikse zamjene i druge pomjesne (a ne nacionalne, kao sto kaze Joe Enter). Pravoslavne su Crkve pomjesne , a ne nacionalne (sto pak ne znaci da se nacija ne neguva i negira)!

Isto tako, naziv "Ortodoksna Katolicka Crkva" koji je predlozen (vise iz nacionalnih ngoli vjerskih razloga) ima smisla, posto su i Pravoslavne Crkve Katolicke (=saborne prirode, ali ne u onome smislu koji se shvaca kod Rimokatolika), tako da kod pravoslavnih vjernika cesto cujem kao su oni (tj mi) "Katolicka Crkva u pravom smislu te rijeci"!
Kada bi i bila osnovana Pravoslavna Crkva Hrvatske
, ne bi se moglo ocekivati da odmah stekne avtokefaliju posto se ona ne stice po avtomatizmu i odmah, vec godinama. Predvideno je kanonima Crkve da se prvo bude u statusu avtonomije, a poslije, ukoliko postoji duhovna zrelost doticne pomjesne Crkve za avtokefaliju, onda se ona i dobiva.
Srbi ne bi morali preci u tu Pravoslavnu Crkvu Hrvatske zato sto vec postoji SPC u Hrvatskoj, a u jednoj drzavi mogu postojati i dvije pomjesne Crkve (ako ima opravdanih razloga).
Pa jel vidiš da je glavni motiv teme je pokušaj opravdanja za moguće privođenje Srba u tu novu HPC ili PCH ili.... , a koji su drugi opravdani razlozi za uvođenje ovakve druge crkvene institucije u Hrvatskoj? , da nije ekumenizam ili moguća ljubav prema pravoslavlju?

Upravo nema opravdanih razloga za njeno osnivanje , jedino ako sami Hrvati odjednom se zaljube u pravoslavlje , pa u redu(teško).
joe enter is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2008., 15:42   #17
Pa ako bi se osnovala (daj Boze) i ako bi jednoga dana zatrazila avtokefaliju (razumljivo i opravdano), sigurno da bi jeden od preduslova bio i da ona ne vrsi asimilaciju (nacionalnu) pravoslavnih manjina koji zive u Hrvatskoj. Bez toga tesko da bi se dobila (avtokefalija).








PS- Inace, izgleda da dosta Hrvata, ako su podaci sa topica na ovom forumu tocni, prelazi na islam. Sto je nonsens!
__________________
Ljubav je Božja ocean bezobalni... Sokolovo oro Blagosloven jesi Gospodi
Rade Kumitkata is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2008., 15:52   #18
Quote:
Rade Kumitkata kaže: Pogledaj post
Pa ako bi se osnovala (daj Boze) i ako bi jednoga dana zatrazila avtokefaliju (razumljivo i opravdano), sigurno da bi jeden od preduslova bio i da ona ne vrsi asimilaciju (nacionalnu) pravoslavnih manjina koji zive u Hrvatskoj. Bez toga tesko da bi se dobila (avtokefalija).








PS- Inace, izgleda da dosta Hrvata, ako su podaci sa topica na ovom forumu tocni, prelazi na islam. Sto je nonsens!
Gde si to pročitao??????????????? , ako je istina želim im da dugo
joe enter is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2008., 16:03   #19
Pa jeden od topica na forumu "religija". Potrazi. Ja im, iskreno, zelim da se sto prije vrate u svoju vjeru Hristovu!
__________________
Ljubav je Božja ocean bezobalni... Sokolovo oro Blagosloven jesi Gospodi
Rade Kumitkata is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2008., 16:11   #20
Quote:
Albatros kaže: Pogledaj post
RH je suverena država, bilo bi logično da svi ortodoxni vjernici bez obzira na nacionalnost a državljani su RH pripadaju: "Hrvatskoj ortodoksnoj katoličkoj crkvi" ili ako baš hoćete "Hrvatskoj pravoslavnoj crkvi" koja bi imala autokefalnost i okupljala sve ortodoksne - "pravoslavne" vjernike državljane RH bez obzira na naciju.
Onda bi svi oni morali da se osećaju i izjašnjavaju po nacionalnosti kao Hrvati, a ne Srbi, Grci, Rusi, Rumuni... Imali smo već jednu sličnu temu nedavno: HPC - Hrvatska Pravoslavna Crkva ?!. Koliko Hrvata pravoslavaca znaš? Ne mislim pri tom na hrvatske državljane, već upravo na osobe koje se izjašnjavaju kao Hrvati, a pravoslavne su vere.

Quote:
Albatros kaže: Pogledaj post
Ne kažem ja da treba nešto silom raditi. Ali kad bi svi pravoslavni vjernici u Hrvatskoj bez obzira na naciju htjeli pripadati "Hrvatskoj pravoslavnoj crkvi" svojom voljom bilo bi puno bolje za sve te ljude jer bi ekplicitno pokazali pripadnost domovini Hrvatskoj.
Zašto bi neki Grk radije pripadao Hrvatskoj Pravoslavnoj Crkvi, nego Grčkoj Pravoslavnoj Crkvi? Zato što se oseća građaninom Hrvatske? Bez obzira na to on je po nacionalnosti i dalje Grk, a ne Hrvat.
Ništa od toga nije nemoguće u teoriji, ali je teško za očekivati u sadašnjim okolnostima.

Quote:
Poanta priče jeste da kad bi SPC u Hrvatskoj odlučila preimenovati se u "HPC" i proglasiti autokefalnost imala bi višestruke koristi od toga zajedno sa svim vjernicima koji joj pripadaju.
Vernici bi to doživeli kao nasilnu promenu nacionalnosti. U jednom trenu su Srbi pravoslavci, a u drugom Hrvati pravoslavci. Misliš da ima nekoga ko bi dobrovoljno pristao na to?
Enchantress is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 02:51.