Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija

Gastronomija Za kuhare i kuharice te one koji to žele postati
Podforumi: Eno i ino, Hrana i zdravlje, Kuhinja bez mesa

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 01.09.2017., 18:40   #1
58. gastronomski natječaj - Jela od tikvi, tikvica, buča, bundeva ili jela s bučinim uljem

Nakon podulje stanke, započinjemo s novim ciklusom natječaja!

Temu s kojom razbijamo led je predložio Pellaprat (hvala na ideji! ), a ona obuhvaća slana i slatka jela od tikvi, tikvica, buča, bundeva ili jela s bučinim uljem.




Dajte mašti na volju i neka igre počnu!
__________________
Mornari na zvijezdama
sa slomljenim jedrima,
signale šalju u noć...

Zadnje uređivanje Pringles : 01.09.2017. at 19:09.
Pringles is offline  
Old 01.09.2017., 18:51   #2
Natječaj:
- natječaj traje od postavljanja do četvrtka 28.9.2017.; jela stavljena nakon četvrtka 28.9.2017. neće biti u konkurenciji za glasanje
- natjecati se mogu svi članovi foruma bez ograničenja, sa samo jednim jelom
- za jelo koje se prijavljuje na natječaj potrebno je navesti (ispisati) sastojke i objasniti način izrade te ga prezentirati s minimalno 1 i maksimalno 5 fotografija
- jedna od fotografija mora na sebi imati cedulju (komad papira, listić) s natpisom "forum.hr"; jelo bez takve fotografije neće biti u konkurenciji za glasanje
- fotografije uploadajte preko https://postimages.org/
- dozvoljene dimenzije fotografije su 800x600
- teme natječaja smiju se ponavljati, ali jelo koje se prezentira ne smije biti već viđeno na natječajima
- popis nekadašnjih natječaja, zajedno s receptima s kojima su forumaši sudjelovali nalazi se ovdje: https://www.forum.hr/showthread.php?t=784348

Izvannatječajna tema:
- jela koja želite prikazati u sklopu određene teme, ali s kojima se ne natječete, postajte na temi za izvannatječajna jela
- izvannatječajna jela trebaju također biti još neprikazana na forumu, spremana na temu natječaja od početka postavljanja natječaja pa sve do završetka glasanja, ali se ne natječu po izboru forumaša-kuhara
- izvannatječajna jela također treba prikazati fotografijama (minimalno 1, maksimalno 5) i detaljnim receptom s opisom izrade
- i na izvannatječajnoj fotografiji mora biti ceduljica s natpisom "forum.hr"

Tema za komentiranje:
- u svrhu komentiranja jela otvorena je posebna tema
- teme s natječajnim i izvannatječajnim jelima sadrže samo upise s receptima i fotografijama

Glasanje:
- glasanje za najbolje jelo natječaja traje po postavljanju ankete do subote 30.9.2017. u 23:00 sata
- glasa se za 1 do 3 jela, ovisno o broju natječajnih radova, a što će odrediti moderatori nakon zatvaranja natječaja.
- ukoliko netko glasa za više od određenog broja mogućih glasova svi njegovi glasovi su nevažeći
- pravo na glasanje imaju svi forumaši, bez ograničenja

Nagrada:
- pobjednik natječaja zadaje temu idućeg natječaja

Moderiranje:
- naknadne intervencije moderatora moguće su samo u slučaju da se neki detalj recepta zaboravio ili pogrešno napisao, potrebno je prilagoditi dimenzije fotografije ili je potrebno ponoviti njezin upload na https://postimages.org/
__________________
Mornari na zvijezdama
sa slomljenim jedrima,
signale šalju u noć...

Zadnje uređivanje Pringles : 01.09.2017. at 19:11.
Pringles is offline  
Old 01.09.2017., 18:54   #3
58. gastronomski natječaj - Jela od tikvi, tikvica, buča, ... (jela izvan natječaja)

Tema za jela s kojima se ne želite natjecati.
__________________
Mornari na zvijezdama
sa slomljenim jedrima,
signale šalju u noć...
Pringles is offline  
Old 03.09.2017., 11:44   #4
Za novu moderatoricu moj ovoljetni najčešći gableco-doručko-ručak, tikvice s jajima i svačime što se nađ.

Tikvice, 2 jaja i čega već ima u frižideru. Ovaj put su to špek, feta, paprika, masline i kapari.
Može i šunka, mini rajčice, kobase, ostaci od nekog mesa, mrkvice, skuta,...



Tikvice ispeć, jaja naparavit kak najviše volita, popržit špek, šunku, meso, ... rajčice, papriku, masline,... narezat skutu, fetu,....upakirat u posudicu i provoza do posla





Ajmo

Vjerujem da možete bolje, puuno bolje
__________________
Svijet ide svome kraju, Tralala.
polly is offline  
Old 03.09.2017., 15:28   #5
Dobar dan, poštovane dame i gospodo s gastronomije

Khmm..Khmm.. Evo i ja sam odlučila sudjelovat u natječaju, u pitanju je vrhunska delicija koju često i rado spravljam- sataraš i jajca na oko.

Upozorit ću da je u pitanju domaaaaće povrće i domaaaaća jajca..

SATARAŠ I JAJCA NA OKO

Za sataraš:
3 tikvice
1 patliđan
5 češnja češnjaka
2 luka
nekoliko feferona(moji su ljuti
3-4 paprike
rajčice- po želji

Na deci maslnovog ulja baciti sjeckani luk,propirjati dok ne pokristali, dodati češnjak,pirjati dok ne zamiriši. Dodati papriku i feferone, pirjati, dodati tukvice i patliđane(prethodno posoljene i odstajale cca.pola sata da puste vodu), te na kraju rajčice.Podliti sa pola šalice vode i pustit da pirja na laganoj vatrici cca.45 minuta.Od začina -koristila sam mediteransku mješavinu.

Kad je sataraš gotov,ispeći jajca na oko, moja su trebala biti u obliku zvjezdica,ali su me iznevjerila ,pa su ispala takva kakva jesu.
Žlicu svinjske masti hititi na tavu, kad se jako zgrije, ulupati jaja(mora mast biti vruće-jer želimo da bjelanjak od ispod bude hrskav) i polijevati tom mašću jaja. Pred kraj posoliti i posuti paprikom.

Pa krenimo redom...

Prvo sam lijepo sve izvadila iz frižidera i stavila na kup da se vidi čime bumo raspolagali







Nakon toga, slijedilo je rezuckanje, soljenje teta tikvica i gospona patliđana kako bi se preznojili od straha...





Vrlo brzo,svi su završili u loncu,preznojili se ili ne ...





A nakon toga, slijedilo je lagano pospremnje u želuček...







Budite nježni, prvi mi je put

Zadnje uređivanje honeychild : 03.09.2017. at 15:42.
honeychild is offline  
Old 03.09.2017., 21:17   #6
Spageti od tikvica s povrcem

Ovo je moj najcesci rucak ovo ljeto, brz i fin

Sastojci
Maslinovo ulje
Cesnjak
Mali paradajzici
Tikvica

Plus ostalo sto ima u frizideru, danas je bila jos i paprika i patlidzan



Na ulju poprziti cesnjak, i dodati narezano povrce, kad paradajzici malo puste sok, dodati tikvice narezane na rezance iliti spagete, i sve zajedno jos malo dinstati dok tikvice malo ne omekasaju, al ne previse jer kao i prave spagete moraju bit al dente
I to je gotovo





dobar tek

__________________
mi ti u kroejši rijetko imamo kante za separirane otpatke.. nama je svako smeće jednakovrijedno (c) sunček
cilla is offline  
Old 03.09.2017., 22:12   #7
Grilano povrće na kremi od buče

Garga, OIB i JMBG su s druge strane ceduljice, a DNK profil je još u izradi pa ću ga dodati naknadno. Otisak prsta rađen je sokom kupine pa je zato ljučibast.



Sastojci:

toplo predjelo za 4 osobe

-20 dag hokaido tikve
-20 dag ovčje ili kozje skute
-4 jušne žlice mljevenih, slanih, prženih bučinih golica
-4 jušne žlice bučinog ulja
-4 dag maslaca
-3 listića svježe kadulje
-40 dag povrća ili gljiva po izboru
-malo ribane limunove korice
-papar
-sol




Hokaido tikvu ogulimo, narežemo na kockice i pržimo desetak minuta na maslacu začinjenom svježom kaduljom dok se ne počne karamelizirati. Posolimo je, vatru smanjimo na najmanje, poklopimo i pustimo da se lagano pari u svojem soku još desetak minuta. Vatru ugasimo i ostavimo da se ohladi na sobnu temperaturu.



Na hokaido tikvu dodamo usitnjenu skutu, bučino ulje, mljevene golice, popaprimo svježe mljevenim paprom i štapnim mikserom sve pretvorimo u homogenu kremu.



Na grill tavi ispečemo povrće. Ovaj put ja sam se odlučio za male turske narančaste patlidžane zbog njihovog izraženog okusa i manje količine vode zbog čega su idealni za grilanje. No, možete odabrati i neko drugo povrće ili gljive pogodne za grilanje. Pečene patlidžane nakapamo sokom limuna, posolimo i popaprimo i na vruće naribamo malo limunove korice. Vruće odmah položimo na kremu od buče i serviramo.




Dobar tek !
Pelle
Pellaprat is offline  
Old 04.09.2017., 16:36   #8
Bučnica, gerba, pogača ili gibanica sa tikvom. Međimurjem ako prolazite, kako u kome mjestu možete čuti jedan od tih naziva. Osobno je pravim po starinskom receptu moje bake.


Tijesto je umješano odokativno, brašno, mlaka voda, dvije žlice ulja, žličica octa i sol. Odmaralo je taman toliko da sam očistila i zblendala tikvu, usitnila mak i na kraju sve to pomješala sa malo soli, šećerom i vanilijom.


Dakle, tjesto sam razvukla, rasporedila smjesu maka i tikve sa začinima po tjestu, umotala i dobro premazala vrhnjem.

Dobar tek
duxi is offline  
Old 04.09.2017., 21:49   #9
Bijela pizza s tikvicama



Tijesto:
300g brašna (za pizzu koristim 00 iz Interspara)
1 žličica soli
1/2 vrećice suhog kvasca
1/4 šalice maslinovog ulja
3/4 - 1 šalica mlake vode

Nadjev:
maslinovo ulje
100g ricotte
papar, sol
mali komadić nekog pljesnivog sira tipa gorgonzola
1 tikvica (cca 300g)

Tijesto: pomiješati suhe sastojke, umijesiti maslinovo ulje pa polako dodavati vode taman koliko je potrebno da se umijesi mekano, elastično tijesto. Ostaviti da se diže najmanje 2 sata. Na pobrašnjenoj podlozi tijesto lagano premijesiti i tanko razvaljati na veličinu lima od pećnice.

Tikvicu naribati na krupni ribež i posoliti. Razvaljano tijesto premazati maslinovim uljem pa ricottom, popapriti i posoliti, posuti natrganim komadićima pljesnivog sira i na kraju rasporediti naribane tikvice.

Peći u pećnici s ventilatorom (ako ga imate) prethodno zagrijanoj na 210C 10 - 15 min. Kad je pizza pečena, pokapajte je s još malo maslinovog ulja.





__________________
Easily distracted by shiny objects.
coffeebreak is offline  
Old 05.09.2017., 14:58   #10
Vjesnik jeseni, pumpkin (& a bit of spice) latte

Ovih sam dana u groznoj gužvi, pa nisam mislila još sudjelovati, no na ovoj se temi pojavilo toliko prekrasnih recepata da mi se baš učinilo da nakon svog tog obilja treba jedan mali coffee break. Pa neka ga.

Svi parovi imaju neke svoje tradicije, fraze koje samo oni razumiju, šale koje su samo njima smješne...pa tako i moj M. i ja. Jedna od tih tradicija jest da svaku sezonu jeseni obavezno otvorimo s Pumpkin Spice Latteom u Starbucksu. Kako inače u Starbucks baš i ne idemo (ja nikad, jer kavu pijem bez šećera a kod njih je sve što valjda već zaslađeno), ne znam kako nam se rodila baš takva tradicija; volim vjerovati da smo bili negdje na putu i da nas je Starbucks spasio, recimo, od kiše, ali prava je istina da sam naprosto zaboravila. No kao i niz drugih malih sličnih navika, i ova živi već godinama, i nikoga nije briga što joj se ne zna izvor ako ista jednom godišnje znači kavu u najdražem društvu i kroasane.

Kao ni PSL, nisam baš sigurna ni kako su bundeve ušle u moj život, no ušle su, recimo to tako, na velika vrata. Iz djetinjstva pamtim samo bakinu bućnicu jednom-dvaput godišnje (na koju bih, kao tatina cura, baš poput njega frknula nosom "A nema slane?", pojela komad da se zove i ignorirala ostatak; tata, volim te najviše ali sve si me krivo naučio, danas bih za bakinu bućnicu prodala dušu!) i koju pečenu 'turkinju'. Danas pak bundeve i tikv(ic)e svih vrsta stavljam u sva moguća jela. Chilli s butternuticom? Može! Pumpkin brownies? Samo daj! M-ova mađarska ribana tikvica s vrhnjem? Hajde može i to, ako nema štogod drugo ()...Ehm, kava s bundevom? Ma što da ne .

Ova se kava rodila iz želje da brzinski rekreiram PSL 'za po kući', s manje šećera, za prohladna jesenja popodneva. A kako nam je bila baš fina, i ostala je na jesenjem repertoaru - pravimo je već par godina svake godine. Da ne bi bilo zabune: u 'pravi' PSL ne ide bundeva, već samo mješavina začina. No meni se uvijek činilo da je takva nepravda nazvati nešto sintagmom koja uključuje jedan od mojih najdražih sastojaka, pa onda taj sastojak izostaviti. Pa sam to malo 'popravila'. Po želji variramo recept: ako je za poslije posla, ja često dodam unutra i malo viskija; nekad stavim tučeno vrhnje (na slici mi je i ovaj put sa sastojcima, ali kako je M. na putu, bila sam na kraju prelijena vrhnje tući samo za mene jednu), med zamijenim javorovim sirupom, dodam više začina (pravi pumpkin spice je bogatiji, no meni je kombinacija cimeta i đumbira zapravo najdraža), podebljam mlijeko pa bude ona velika, prava 'starbucksovska' šalica...No osnova je uvijek ista, strašno jednostavna i meni jako fina .

Da ne bi bilo zabune, međutim, svim domaćim varijantama unatoč, popit ćemo M. i ja onaj 'naš' Pumpkin Spice Latte u Starbucksu čim se on vrati s puta. I jesen će započeti, i prije one kalendarske .

Dakle, za jednu šalicu trebat će vam:
- oko deci i pol mlijeka
- skuhana kava po želji (ja skuham espresso, kao i obično)
- dvije-tri žlice pečene butternut tikve (ja je pečem onako lijeno: izrežem na 4 komada, okrenem prezerom prema dolje i stavim na pek papir pa u rernu na 200 stupnjeva kojih pola sata-45 minuta. tako pečena idealna je za recepte u kojima treba pire, ako želite komadiće bolje ju je oguliti, narezati i tako peći)
- malo cimeta, đumbira i vanilije (ako ste puritanci, sjemenke iz mahune su sjajne; ako niste, ovdje je i aroma vanilije zaista OK)
- malo meda (ovisno o tome koliko slatku kavu volite, i koliko je bundeva koju koristite slatka)
- tučeno slatko vrhnje po želji (na slici je, ali ga na kraju nisam dodala, no lijepo je za ukrasiti kavu)
- jedna mačka za dekoraciju stola



Sve sastojke stavite u blender (ja koristim nutribullet koji je za ovo idealan) i dooobro promiješajte koju minutu, dok se sve ne spoji i ne nastane fina pjena na vrhu. Ulijte u šalicu, dodajte tučeno vrhnje po želji, pospite cimetom. Molite mačku 5 minuta da pozira sa šalicom, i pritom zaradite prijekorni pogled. Uživajte

__________________
And I'm waiting all the day, love
For my dear, dear Irish boy...
xavierkat is offline  
Old 05.09.2017., 21:38   #11
2u1
krumpirovo tijesto s bučom




buču skuhatili ili ispeć te ohlađenu ispasirati, ako je kuhana dobro ju ocijediti od vode
krumpir skuhati i protisnuti
buču, krumpir, uz dodatak soli i ulja umijestit s integralnim brašnom u tijesto
mora biti toliko tvrdo da se da oblikovati ali nemojte pretjerat s brašnom
problem je što ja ne znam koliko mi je što teško pa nema točnog recepta
volumen pasiranog krumpira i buče je bio isti i to je jedino što znam, zaboravila sam vagati



od dijela tijesta napravite njoke
pobrala sam prije par godina savjet na forumu od katjes kako smrzavat njoke i to je naj savjet za njokaste
izvaljati kobasice, stavit jednu do druge i zarezati ih, ja to napravim s ravnoalom kojim i odmjerim dužinu njoka, ne mjerim u cm nego položim ravnalo uzdužno
poslije odlomite kolko treba i to je to



od dijela tijesta napravite knedle, punjenje po želji



dio smrznete a sa dvije se nagradite jer se primate glupog posla posle posla




fotke su takve kakve su, nije mi baš osvjetljenje naj a jedina radna površina u mojoj mega kuhinji je široka 60 cm
__________________
Svijet ide svome kraju, Tralala.
polly is offline  
Old 05.09.2017., 21:46   #12
Kremasta pašta s tikvicama

Ovo nam je jako draga brza večera. Varijacija na temu ima bezbroj.

3 tikvice
1 mala kapula
1 češanj bijelog luka
malo maslinovog ulja
muškatni oraščić, sol, papar
2dl rižinog "vrhnja" za kuhanje (može i slatko mliječno vrhnje)
komadić pljesnivog sira
komadić pancete

400g pašte

Kapulu i luk narezati pa zažutiti na malo maslinovog ulja, dodati ribane tikvice, posoliti pa dinstati 15 ak min. U međuvremenu staviti kuhati paštu.

kad su tikvice gotove, podliti vrhnjem, začiniti, ubaciti sir i pancetu pa još kratko prokuhati. Na kraju umiješati kuhanu i procijeđenu paštu.

U ovo jelo inače odlično ide svježi kopar.





__________________
Easily distracted by shiny objects.
coffeebreak is offline  
Old 06.09.2017., 19:41   #13
Čušpajzek za garga mišicu i pellea - buča u paradajzu



stavite kuhati krumpir

sitno narežite luk i samo ga malo zažutite
dodajte narezani paradajz i papriku i pirjajte dok tekućina ne ishlapi
buču očistite i naribajte ili kupite na placu vrećicu već naribane
ubacite ju na pirjani paradajz, luk, papriku i dolijte vode toliko da je skoro pokrivena



dodajte što već volite; češnjak, mljevenu papriku, papar, sol,...ja sam ubacila i miks sušene mrkve, paršina, celera
ako treba dodajte i još ukuhanog paradajza
kuhajte u nekoj široj posudi i ne pokrivajte, buča je brzo gotova i tak zdunstana bi se mogla pretvoriti u kašu
često buču prethodno posole i onda dobro ožmikaju, ja to ne radim jer više volim da mi je čitava i ne zgnječena
skoro pa obavezan dodatak je kopar, koliko ga nekad voljela toliko mi je sad grozan pa kod mene nema šanse
ako volite ili ako ste pretjerali s vodom razmutite malo glatkog brašna ili škroba u vodi pa pred kraj zakuhajte

od onog krumpira s početka napravite pire
možete i kakav šnicl nabacit

__________________
Svijet ide svome kraju, Tralala.
polly is offline  
Old 07.09.2017., 15:30   #14
Špageti tikva u umaku od kelja i dimljenog lososa

Sastojci:

špageti tikva
češnjak
kelj
senf
ovčji grčki jogurt (ak ste laktozno intolerantni) ili Milleram (ak niste)
dimljeni losos
Grana Padano



Priprema:

Špageti tikvu prerežemo na pola, očistimo, unutrašnjost malo nauljimo i posolimo te stavimo peći u pećnicu (prethodno zagrijanu na 200) prerezanom stranom prema dolje oko 40 min.

Ako su nam se vrata pećnice odlučila strgati u najnezgodnijem mogućem trenutku (Thank you, Murphy!) podboltamo ih partvišem.



Kada je tikva pečena, "našpagetiramo" ju vilicom i stavimo u cjedilo (ispod kojeg smo stavili neku posudu) da se malo ocijedi.

Na maslinovom ulju vrlo kratko prepržimo nasjeckani češnjak te dodamo kelj narezan na trakice. Kada je kelj malo povenuo podlijemo ga bijelim vinom i sokom koji su pustili špageti od tikve.

Još malo sve prodinstamo te štapnim mikserom smiksamo u homogenu smjesu. Dodamo malo senfa, grčkog jogurta (ili Millerama), dimljenog lososa te soli i papra po ukusu.

Okinemo fakat ružnu fotku



Dodamo špagete od tikve i još kratko podinstamo da se sastojci povežu.

Poslužimo sa Grana Padanom.

Magenta123 is offline  
Old 07.09.2017., 22:59   #15
ŠPAGETI TIKVA SA KOBASICAMA I POVRĆEM

sastojci:
špageti tikva
fina kobasica
1 brokula
2 veća paradajza
2 velike crvene paprike
mladi luk (imam zalihe smrznutog)
češnjak
peršin
majčina dušica
biber
sol
mast



prepolovljenoj tikvi očistiti sredinu, staviti ju na lim prerezanom stranom prema dolje i doliti malo vode. peći na 200°C oko 45min (kora mora biti mekana kada se probode s vilicom). kada je gotova sa vilicom istrugati meso da se dobiju špagete.

paradajz nakratko uroniti u kipuću vodu (ne kuhati), oguliti koru, očistiti sredinu i narezati na male komadiće. narezati mladi luk, papriku i brokulu. na vrućoj masti malo propirjati luk i papriku, pa dodati paradajz i brokulu (ja sam ju prethodno malo prokuhala tak da mi na kraju bude dovoljno mekana da ju mogu zgnječiti jer ju klinac ne voli ). posoliti, dodati peršin i timijan, te pirjati dok povrće ne omekša i reducira se tekućina. pred kraj dodati narezanu kobasicu, usitnjeni biber i češnjak.
servirano jelo po želji posuti parmezanom.

gargamišamel is offline  
Old 08.09.2017., 10:47   #16
JESENSKA PRSICA

750g pilećih prsa
750g butternut tikve(očišćena)
nekoliko chilli papričica
3-4 tvrđe kruške
4 velike crvene rog paprike
3-4 žlice škrobnog brašna
sol
malo ulja
3-4dcl aceta balsamica
2 žlice smeđeg šećera
malo bibera

Pileća prsa narezati na kockica oko 1cm,isto napraviti sa tikvom.
Prsica posoliti i ostaviti da odstoje bar 1/2sata da se sol upije.
Kockice tikve također posoliti i pomješatiu sa samljevenim chilli papričicama,također ostaviti da odstoje oko 1/2 sata.
Rog papriku očistiti i narezati na kraće tanke rezance,posoliti.
U tepsiju prekrivenu papirom za pečenja složite kockice tikve u jednom sloju,a preko njih složite trakice rog paprike.
Peći oko 20min s ventilatorom na tem od 180stupnjeva.Pazite da se ne prepeče,jer bi se kockice u tom slučaju mogle raspadati.

U wok stavimo malo ulja i zagrijemo,pa ubacujemo kockice pilećih prsa koje smo prethodno uvaljali u škrobno brašno. Kad dobiju mjestimično zlatnu koricu vadimo van i ponavljamo dok ne ispečemo svo meso.

Kruške izrežemo na ploškice i sotiramo u vrućem woku.

Aceto balcamico stavimo u posudu,dodamo smeđi šećer i malo bibera. Zagrijavamo uz mješanje dok ne dođe do redukcije. Mora se zgusnuti,ali ne previše. Količina se smanji otprilike na polovicu.

Izvadimo tikvu i paprike iz pečnice i pustimo da se malo rashladi.


Na tanjur slažemo prvo prsica,pa tikve s paprikom u jednakoj količini,a na vrh dodamo listiće kruše. Sve začinimo reduciranim acetom.

Dobar tek!

Isprika zbog loše kvalitete slika.













Zadnje uređivanje gargamišamel : 08.09.2017. at 17:01. Reason: brisanje fotke na zahtjev
gven_s is offline  
Old 08.09.2017., 22:32   #17
Bezglutenski kolač s čokoladom i tikvicama

Za ovaj kolač vam treba:
  • četvrt kile tikvica
  • 300 g mljevenih bajama
  • 300 g tamne čokolade
  • 1 vrhom puna žličica kakaa u prahu
  • 250 g maslaca
  • 100 g šećera
  • 6 jaja, odvojimo žutanjke i bjelanjke
  • malo soli

Prvo sve pripremite.



Posvadite se s mačkama i napravite još par neuspjelih slika.



Odustanete i tješite se da pametniji popušta.
Pećnicu stavite grijati na 190.
Naribate tikvicu skupa s korom. Ako je velika pustite da se ocijedi.
Stučete bjelanjke i sol u tvrdi snijeg.
Posebno miješate maslac i šećer.
Polako dodajete žutanjke, bajame, rastopljenu čokoladu, kakao i tikvicu.
Na kraju lagano umiješate i snijeg.
U pleh 30 x 20 stavite peki papir i na to ulijete smjesu.
Ne izgleda baš fotogenično ali ne dajte se obeshrabriti.



Stavite peći u toplu pećnicu, 35-40 minuta.



Ako dobro pogledate vide se zelene točkice.
Kolač je fin i sočan, ne izgleda upečatljivo ali garantirano brzo nestane.



Možete ga poslužiti s malo tučenog slatkog vrhnja, kuglicom sladoleda od vanilije, ili, kako je jučer izumio sin od kolegice, s narezanim šniticama banane. Dobar tek!
__________________
Ne budi supak, nosi masku (u zatvorenom i u guzvi). Dezinficiraj ruke. I ne pizdekaj. (c) Lady Guga
Cats is offline  
Old 08.09.2017., 22:35   #18
SLADOLED OD BUNDEVE

400ml slatkog vrhnja
220g pirea od bundeve (ja sam koristila hokaido)
4 žutanjka od velikih jaja
50g šećera
1 vanilin burbon šećer
1 žličica mješavine začina za bundeve (harissa ima fini)

sve sastojke osim žutanjaka pomiješati i zagrijati na laganoj vatri, ne do vrenja. žutanjke umutiti i polagano uz miješanje dodavati u vrhnje. nastaviti kuhati i miješati na laganoj vatri dok se smjesa ne zgusne. ostaviti smjesu sa strane da se ohladi i nakon toga ju uliti u pripremljeni aparat za sladoled. dalje postupati prema uputama proizvođača aparata.
prilikom serviranja sladoled preliti sa nekim finim bučinim uljem i posipati sjeckanim i prženim bučinim sjemenkama.

sladoled na fotki mi se malo otopio jer je prošao cijeli foto session dok nisam skužila da nema natpisa na papiriću.

gargamišamel is offline  
Old 09.09.2017., 16:22   #19
Mafini od hokaido tikve punjeni krem sirom

Ovo su u originalu zdravi, fitness mafini. Idealni za ponijeti sa sobom kad ne želite kupovati po pekarama, željezničkim stanicama, aerodromima...Ne sadržavaju bijeli šećer ni brašno, u njih ide whey.
Za one sumnjičave prema takvim "eksperimentima" dovoljno je zamijeniti eritrol običnim šećerom i izbaciti whey i dobiju se klasični mafini.

Sastojci:

Za mafine:
2 šalice* bademovog brašna (ili mljevenog badema kojem su odstranjene ljuske)
1/2 šalice eritrola (ili šećera)
1/4 šalice wheya bez okusa (može se izostaviti)
2 žličice praška za pecivo
1 i po žličicu* začina za pitu od bundeve (to je kombinacija cimeta, đumbira, muškatnog oraščića i klinčića)
1/2 žličice soli
2 velika jaja
1/2 šalice pirea od tikve
1/4 šalice rastopljenog maslaca
1/4 šalice mlijeka


Za punjenje:
170g krem sira
3 jušne žlice eritrola (ili šećera)
1 jušna žlica punomasnog vrhnja
1/2 čajne žličice vanilije

*šalice, žličice, žlice - ja koristim mjerice za cup, tsp, tbsp


Za pire od bundeve dosta je cca pola ne prevelike tikve. Meni je od ove količine sa slike ostalo malo više od pola.
Peći s korom dok ne omekša. Ja sam je pekla cca 1 sat na 170C. Pustiti da se prohladi, odstraniti koštice i koru. Napraviti pire štapnim mikserom. Pomoću gaze ocijediti višak vode. Odmjeriti pola šalice a višak se može čuvati u frižideru par dana ili zalediti.





Za punjenje izmiksati krem sir sa zaslađivačem ili šećerom, vrhnjem i vanilijom u prahu (ne vanilin šećerom). Ostaviti sa strane.





Pomiješati suhe sastojke (badem, zaslađivač/šećer), whey, prašak za pecivo, začine za pitu od bundeve i sol).
Dodati jaja, pire od tikve, rastopljeni maslac, mlijeko i izmiksati.




Lim za mafine napuniti papirnatim košaricama i u svaku ubaciti žlicu smjese. Koristeći žličicu napraviti udubine i napuniti ih smjesom od krem sira.





Prekriti ostatkom smjese i staviti u zagrijanu pećnicu (meni je trebalo oko 30min na 170C).
Ukrasiti cvjetićem ili, bolje, pojesti.





Anida is offline  
Old 10.09.2017., 00:58   #20
ČOKOLADA SA BUČINIM ULJEM I SJEMENKAMA

10g nerafiniranog kakao maslaca
50g kakao mase
10g bučinog ulja
15g slatkog vrhnja
5g vanilin šećera (ja sam koristila svoj domaći, ali može i vanilin burbon)
10g šećera
mrvicu mljevene čili papričice (količina prema vlastitom ukusu)
malo nasjeckanih poprženih bučinih sjemenki

u posudici na laganoj vatri otopiti šećer i vanilin šećer u slatkom vrhnju, maknuti sa strane da se malo ohladi i dodati čili. nakon toga dodati kakao maslac i kakao masu i na laganoj vatri iznad parne kupelji mješajući otopiti. pred kraj dodati bučino ulje i sve dobro izmiješati da se dobije jednolična masa. smjesu premjestiti u drugu posudu i miješati da se malo ohladi, pa izliti u pripremljeni kalup i posipati nasjeckanim prženim bučinim sjemenkama. kada se ohladi i malo stisne staviti u frižider da se stisne do kraja.



gargamišamel is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:40.