Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija

Gastronomija Za kuhare i kuharice te one koji to žele postati
Podforumi: Eno i ino, Hrana i zdravlje, Kuhinja bez mesa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 08.07.2009., 12:45   #81
Quote:
sunčica_zg kaže: Pogledaj post
http://www.fitness.com.hr/prehrana/n...-kalorija.aspx
po tablici kalorija baš ne ispada mast zdravija od margarina ..

kad već cijepidlačimo
eto, sve već rekli prije mene
solar is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2009., 13:37   #82
Margarin u kremi za kolače mi je preodvratan. Općenito nikad ne kupujem margarin.

Mislim da je zdravije uzeti malo masti nego margarina.
Rekla bih da je stvar u količini. Ni s čim ne treba pretjerivati, ali u nekim jelima je mast nezamjenjiva.
Gipsyqueen is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2009., 16:52   #83
bolje maslac nego margarin!
ataše is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2009., 21:01   #84
Quote:
Saharun kaže: Pogledaj post
trebaš preporuku?
davaj
__________________
Bože molim cuvaj nase klince
To love and be loved is to feel sun on both sides. D.V.
tough_cookie is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2009., 21:26   #85
Quote:
sunčica_zg kaže: Pogledaj post
Ok ok, u pravu si
A gle nije zdravo ni jedno ni drugo ..Neke velike razlike nema.
samo mi nije bilo jasno zašto žene toliko hvale mašćobu
a pljuju po margarinu ..Kao mast namazana na kruh je san snova,
a margarin u kolače, ne hvala
Čuj, još si u fazi poricanja, pa neću forsati!

A zašto hvale mašćobu a pljuju po margarinu? Pa zato jer margarin zaslužuje da ga se pljune. Kako okusom, sastavom, tako i nuspojavama, koje su opisane kroz članke linkane u ovom topicu.
I, ne zaboravimo, mast kao takva nije zamjena za margarin, tu je i maslac.
A za margarin, kako sam već rekao, zamjena bi trebala biti- ništa. Prazan skup. Nićevo! Nada! 這樣最後可會!

Deedy is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2009., 22:01   #86
Quote:
sunčica_zg kaže: Pogledaj post
Ja ga kupujem za 3,90kn 250 grama ..

uz sve odgovore koje si dobila od dlap i solara i s kojima se slažem, ja ću te još pitati koji je to margarin 3,90 i gdje?
__________________
Tko uvijek govori istinu, taj sebi može priuštiti loše pamćenje. (Theodor Heuss)
Smrt fašizmu! (by McOzy)
Kladi is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2009., 22:03   #87
Quote:
Deedy kaže: Pogledaj post
I, ne zaboravimo, mast kao takva nije zamjena za margarin, tu je i maslac.
ok, tu se slažem
o margarinu mi se ionako više neda baš toliko raspravljati.
svako ima svoje, vi ne volite margarin, ja mast i točka ...
sunčica_zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2009., 22:04   #88
Quote:
Deedy kaže: Pogledaj post
Čuj, još si u fazi poricanja, pa neću forsati!

A zašto hvale mašćobu a pljuju po margarinu? Pa zato jer margarin zaslužuje da ga se pljune. Kako okusom, sastavom, tako i nuspojavama, koje su opisane kroz članke linkane u ovom topicu.
I, ne zaboravimo, mast kao takva nije zamjena za margarin, tu je i maslac.
A za margarin, kako sam već rekao, zamjena bi trebala biti- ništa. Prazan skup. Nićevo! Nada! 這樣最後可會!


ne znam da li da tu nastavimo o usporedbama ovakve vrste ili gdje , al dobro....pitat ću:

koje vrhnje za šlag preferirate??? pravite li tu kakve razlike?
__________________
Tko uvijek govori istinu, taj sebi može priuštiti loše pamćenje. (Theodor Heuss)
Smrt fašizmu! (by McOzy)
Kladi is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2009., 22:07   #89
Quote:
sunčica_zg kaže: Pogledaj post
ok, tu se slažem
o margarinu mi se ionako više neda baš toliko raspravljati.
svako ima svoje, vi ne volite margarin, ja mast i točka ...

i to da svak ima svoje je točno, al ja iz iskustva ti moram reći da ako stavim svinjsku mast ili maslac u neko tijesto - ono duže ostaje svježe, a ak stavim ulje ili margarin (radi se iz ulja) - tijesto se prebrzo suši!
__________________
Tko uvijek govori istinu, taj sebi može priuštiti loše pamćenje. (Theodor Heuss)
Smrt fašizmu! (by McOzy)
Kladi is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2009., 22:33   #90
Quote:
kladionica kaže: Pogledaj post
koje vrhnje za šlag preferirate??? pravite li tu kakve razlike?
A koje se nudi za usporediti?
Deedy is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2009., 22:39   #91
Quote:
Deedy kaže: Pogledaj post
A koje se nudi za usporediti?

ja recimo pravim razliku (i vidim i osjetim) između dukatovog i vindijinog vrhnja u odnosu na razne hole, hulale i ine sojine inačice vrhnja za šlag.
__________________
Tko uvijek govori istinu, taj sebi može priuštiti loše pamćenje. (Theodor Heuss)
Smrt fašizmu! (by McOzy)
Kladi is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2009., 22:48   #92
Quote:
kladionica kaže: Pogledaj post

ja recimo pravim razliku (i vidim i osjetim) između dukatovog i vindijinog vrhnja u odnosu na razne hole, hulale i ine sojine inačice vrhnja za šlag.
Odgovorio bih ovo na chatu! Da ne offamo ovaj svinjarija topic!
Deedy is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2009., 02:37   #93
Quote:
kladionica kaže: Pogledaj post
i to da svak ima svoje je točno, al ja iz iskustva ti moram reći da ako stavim svinjsku mast ili maslac u neko tijesto - ono duže ostaje svježe, a ak stavim ulje ili margarin (radi se iz ulja) - tijesto se prebrzo suši!
slažem se ..za maslac naravno
sunčica_zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2009., 02:44   #94
Quote:
kladionica kaže: Pogledaj post
uz sve odgovore koje si dobila od dlap i solara i s kojima se slažem, ja ću te još pitati koji je to margarin 3,90 i gdje?
U svim cash&carry dućanima ..ok možda nije točno
3,90 ali iznad 4,50 nije da ga j**** , pričamo o margarinu, običnom
stolnom jel? Navela sam već da je zvijezdin.
sunčica_zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2009., 03:11   #95
nekad se čuvalo meso u svinjskoj masti. samo se moralo prepeći. a da je bilo bolje od današnjeg načina čuvanja u zamrzivaču, netreba govoriti. čudi me što se mast više ne koristi kod nas. jer je jeftinije od ulja i neka jela su bolja na masti.

Zadnje uređivanje tough_cookie : 10.07.2009. at 07:48.
Zego is offline  
Odgovori s citatom Received Infraction
Old 09.07.2009., 08:11   #96
http://online.konzum.hr/categories/5...ducts/50003975

tu je 5.29, s tim da je to konzum i da su tamo cijene mrvicu veće nego
u recimo metrou, getrou i sl. dućanima.A gdje vi kupujete za 7,90 zbilja
nemam pojma
sunčica_zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2009., 08:47   #97
Margarin

Inače kao što je poznato margarin se dobije hidriranjem nezasićenih masnih kiselina. Postupak je dobro razrađen, a osim toga je kemijski što bi značilo da kod dobivanje margarina određeni dio katalizatora i drugih reagensa te nus produkata također se nalazi u tom margarinu.

Svinjska mast se sastoji od više masnih kiselina (dužina lanca kiselina je različita).

Netko je napisao da mast smrdi svinjski -ne smrdi svinjski nego ima miris na određenu kiselinu koja ima najdominantniji miris.

Inače mast ne smrdi sama po sebi ako se obradi na kvalitetni način-nekad se na selu u spek koji se topio dodavao luk (glavica dvije ) ili jabuka- a uloga je bila da izvuče određene mirise iz konačnog produkta tj masti.

Svi mi želimo živjeti i jesti zdravo, ali za to ne moramo izbjegavati nešto što zapravo je zdravo i prirodno kao što je mast.

Neki dan sam bio u dućanu i tražio sam na polici neki sir, a do tog je bio bio neki margarin (zvjezdin) masline na njemu i aktiv je. Cijena mu je nekih 18 kn za 250 g. Uzeo sam ga da vidim od čega je da je tako skup i tamo piše kao od maslinovog ulja.

E sad se ja pitam tko je ovdje lud-maslinovo ulje je specifično i malo zdravije od klasičnog zbog načina obrade (prirodno bez dodataka stabilizatora), a isto tako sadrži neke specifične kiseline i organometalne komplekse.

Kod hidriranja dolazi do reakcije vezanja ili adicije vodika na dvostruku vezu i time nastaje zasićena kiselina koja je po prirodi uglavnom na sobnoj temperaturi u čvrstom stanju. Znači nakon hlađenja izdvaja se čvrsta tvar, a sve ostalo se odvaja tj odlaze i specifične kiseline i organometalne komplekse koji karakteriziraju maslinovo ulje. Znači taj proizvod koji sebe smatra aktivnim je 3 puta skuplji od običnog, a ne razlikuje od običnog u sastavu za 1 %.

I sad tko je tu pametan, a tko budala. Isto je i sa šećerom- smeđi je 5 puta skuplji od običnog, satav im je isti samo što smeđi ima smeđu boju (nekad umjetnu) i naravno sadrži 0,5% elemenata u tragovina (cinka, vanadija, magnezija) te voćne kiseline do jedan posto zato se on onako ljepi. Bijeli šećer se dobiva iz smeđeg prekristalizacijom.

Ponekad se pitam da li ljudi kad nešto kupuju kao navodno zdravo pročitaju deklaraciju ili usporede sa istim proizvodom koji je manje zdrav.

Samo cijena govori da je riječ o porezu na budale (bez uvrede), jer sastav mislim na kemijski sastav se razlikuje u 1%.
majdan is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2009., 09:00   #98
Vrijedna ontopic analiza..

no što je s margarinom, a što s maslacem?
(kad već pričamo ovdje i o alternativama svinjskoj masti)
Margarin si samo očešao u prvoj rečenici, kakva je njegova vrijednost po sastavu, a kakva maslaca? Ako barataš time, a čini mi se kako barataš.
Deedy is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2009., 10:44   #99
Quote:
Deedy kaže: Pogledaj post
Vrijedna ontopic analiza..

no što je s margarinom, a što s maslacem?
(kad već pričamo ovdje i o alternativama svinjskoj masti)
Margarin si samo očešao u prvoj rečenici, kakva je njegova vrijednost po sastavu, a kakva maslaca? Ako barataš time, a čini mi se kako barataš.
Razlika je drastična,

kao što i sam znaš maslac se dobiva iz mljeka i riječ je o mlječnim mastima koje su uglavnom kraće od masnih kiselina ulja i masti koja se koriste u prehrani.

Maslac je dobra zamjena za mast samo ako se baviš sjedenjem ili laganim aktivnostima. Osim toga maslac daje specifični okus hrani i podložan je kod termičke obrade brzom raspadanju.

Ulja i masti se uglavnom sastoje od viših masnih kiselina - teže se termički obrđuju i zato su podložne korištenju na visokim temperaturama (relativno visokim) masti pogotovo jer sadrže zasićene kiseline.

Inače svaki organizam ima određene procese razgradnje masnih kiselina tj određene enzime koji započinju taj proces.

Danas na tržištu ima margarin ovakav pa onakav za pečenje za kuhanje za kolače za ..... itd. takve proizvode dobije se tako da se izolira samo jedna kiselina i obradi se, to znači kraće višemasne kiseline dat će one gotovo pjenaste margarine za posebne kolače, a one duže dat će stolni margarin. Inače ako ste ikad bili u prilici probati takve margarine koji su napravljeni od samo jedne kiseline onda bi vidjeli kako vam tijelo reagira na njih. Od nekih vam je zlo i mučnina neke kao da niste ni pojeli- razlog tome su upravo enzimi koji ih razgrađuju. Ako ste 20 godina jeli na ulju tada je za organizam šok ako upotrijebite mast, trebat će mu određeni period da se privikne kako bi se formirali enzimi koji razgrađuju taj oblik masnoće.

Masti su jedan od važnijih faktora kod uzimanja vitamina-vitamini su organske molekule i zbog toga netopive u vodi, ali u mastima i uljima jesu i da bi dospjeli u sustav trebaju se uzimati za vrijeme obroka kad jedemo pečenje ili neka začinjena jela. Kod probave masti plivaju na površini smjese u želucu i u njima je moguće otapanje vitamina.

Priča o tome da su margarini emulzije vode i ulja su priče ili ti bajke. Emulzije su podložne razdvajanju što bi u ovom slučaju značilo da bi u posudici s margarinom dobili dva sloja ulje i vodu-što svi znamo da nije istina.

Energetski mast je najbolje upotrijebiti u prehrani kad čovjek radi pretjerano -tj izložen je velikom naporu jer one za razliku od šećera koji daje kratkotrajnu snagu-daju dugotrajni osjećaj jakosti.

Ulja su također dobar izvor energije, ali se uglavnom prije razgrade od masti. Margarini su nešto između masti i ulja, ali naglašavam riječ je o kemijskom procesu dobivanja. Maslac je za one koji ga volje definitivno dobar izbor jer je dobiven iz mljeka te njegova razgradnja je brza, ali nedostatak je taj što je čovijeg gladan pola sata nakon jela i energetska moć mu je niska.

Zadnje uređivanje majdan : 09.07.2009. at 10:54.
majdan is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2009., 11:07   #100
Quote:
sunčica_zg kaže: Pogledaj post
http://online.konzum.hr/categories/5...ducts/50003975

tu je 5.29, s tim da je to konzum i da su tamo cijene mrvicu veće nego
u recimo metrou, getrou i sl. dućanima.A gdje vi kupujete za 7,90 zbilja
nemam pojma

ne znam, ja ne gledam na 1,5-2 kn kad je kvaliteta u pitanju. imaš u Getrou maslaca i po 8 i 9 kuna za 250 gr.
__________________
Tko uvijek govori istinu, taj sebi može priuštiti loše pamćenje. (Theodor Heuss)
Smrt fašizmu! (by McOzy)
Kladi is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:39.