Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.04.2003., 15:14   #1
jaja i uskrs

Ma daj da vas cujem
jel znate zasto se jaja farbaju za uskrs
od kud taj obicaj potjece i da, jel farbate jaja
za uskrs i nemoj da sad netko kaze" od kad ima farbanih u trgovinama kupim ofarbane.
krisi is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2003., 15:31   #2
Pa, običaj zapravo vuče korijenje iz poganskih vremena.
Zadržao se od prastarog običaja farbanja i kotrljanja jaja kako bi se magijski osiguralo ponovno buđenje i plodnost zemlje.

Mislim da ne treba puno filozofirati o tome na što nas asocira jaje: to je nešto iz čega izlazi novi život.

Analogija s Kristom koji uskrsava nakon smrti je također očita.

Ovisno o kulturi, običaji su bili razni: ponegdje bi sakrivali jaja oko kuće ili u vrtu, a djeca bi ih tražila, ili su ih spuštali da se kotrljaju nizbrdo: čije bi bilo najbrže taj bi pobjedio u utrci.
Bitno je to da bez obzira na prividne različitosti svi ti običaji slave obnavljanje životnih sila.



Stari Germani štovali su božicu Ostaru, čiji festival je bio za proljetni Ekvinocij, koji moderni Pagani i dalje nazivaju tim imenom.
Odatle, navodno i engleska rijeć Easter....a iz istog korijena dolazi naziv za ženski hormon Estrogen.
Roga Baba is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2003., 15:46   #3
Jaja su farbali jos stari Egipcani, a mislim da je korijen jos stariji.
Da, koliko znam to je to, bojama se slavi(lo) proljece, ponovno budjenje. Svi znamo sto jaje simbolizira.
I u nasoj narodnoj tradiciji postoji veliko bogatstvo obicaja vezanih za Uskrs, od nacina bojanja jaja do raznih igara.
Ako netko zna, mozda bi nas mogao/la pouciti. Barem da se ne zaboravi.
Kod mene doma se svodi na farbanje jaja, prigodnu klopu, razne stvarcice tima kosarice, pa salvetici, ukrasici, itd.
Jaja uvijek farbamo s onim kupovnim bojama, a prirodno sto se da (ako nam se da) - luk, persin, cikla. Najcesce je samo kora od luka za onu lijepu smedju boju jedino prirodno.
Da, i poslije, kad nalijepimo slikice, onda ih namazemo korom od speka da se lijepo sjaje.
Blaise is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2003., 16:02   #4
zbog toga jer je covjek u stvari..

jedno svjetlece jaje.

osim fizickog tijela, covjeg posjeduje i druga suptilna tijela, eterno, emotivno i mentalno...sve to cino covjeokovu osobnost iliti tzv. krvnu dusu, materijalnu dusu, ego.

na starim slikama i manuskriptima, dok su ljudi jos mogli opazati ta tijela kod svetih osoba, moze se oko njih vidjeti aura u obliku jajeta.

dusevna promjena ili transfiguracija podrazumjeva razvoj nove Duhovne duse, novog nosaca, nebskog covjeka u nama o kojem prica i Pavao. Taj novi, Dusevni nosac, neophodan je i za uskrsnuce. U razlicitim kulturama, ljudi su tom Dusevnom nosacu davali i razlicita imena i simolicke opise. No svi se slazu u tome da je to jedan jajasti oblik od cistog Svjetla. A Svjetlo u sebi sadrzi sve ostale boje...

Originalna funkcija farbanja jaja bila je unutarnja introspekcija: projekcijom boja vlastitih nosaca na jaje moze se steci uvid u stanje vlastite aure.., a na osnovu uvida, samim tim i zelja za promjenom, za preobrazbom tog jajeta... no s vremenom se izgubi smisao svega pa tako i uskrsnjih obicaja...
Porto is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2003., 16:30   #5
Quote:
I u nasoj narodnoj tradiciji postoji veliko bogatstvo obicaja vezanih za Uskrs, od nacina bojanja jaja do raznih igara.
Tu gdje živim se rano ujutro pali "Vuzmica" - krijes.

Tjednima ranije se skuplja drvlje i cilj je složiti što veću Vuzmicu.
Ponegdje se na vatri peku jaja i šunka- za doručak.

Među nekim selima postoji čak i zločesti običaj: zapaliti Vuzmicu susjednog sela prije vremena.
Sramota je za selo koje je ostalo bez Vuzmice.


**************


Tamo odakle dijelom potječem za Uskrs djeca cijeli dan pucaju.
Tradicionalno se to radi karabitom, to jest kalcij-karbidom koji pomiješan s vodom daje zapaljivi plin acetilen.
To se radi u konzervama, a ponetko čak i sa limenim bačvama.

U novije vrijeme ponovno je izrasla je cijela "subkultura" ljudi koji ispred crkve pucaju kuburama. Običaj je vrlo živopisan.

http://www.pregrada.hr/kultura/slozna_kubura.php

http://www.pregrada.hr/kultura/kostelska_pistola.php

Zadnje uređivanje Roga Baba : 11.04.2003. at 18:40.
Roga Baba is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2003., 18:11   #6
Zasto pravoslavci farbaju jaja u crveno?
__________________
"Publici se nameću trivijalnosti, beznačajnosti, tračevi i to se prodaje kao informacija."
Zrinska is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2003., 14:49   #7
kaj jedino ja koji sam Poganin i Porto koji je Gnostik znamo nekaj o tim jajcima i Uskrsnim običajima
Roga Baba is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2003., 14:55   #8
Zna i poneki Hriscanin malo o tome.


Farbanje jaja vrši se u spomen na događaj kada je sveta Marija Magdalena - Mironosica, putovala u Rim i posetila cara Tiberija. Tada mu je u znak pažnje, kao poklon, predala crveno jaje, i pozdravila ga rečima: "Hristos Voskrese!"

Crvena boja simboliše Spasiteljevu, nevino prolivenu krv na Golgoti, ali je crvena boja istovremeno i boja vaskrsenja. Jaje je simbol obnavljanja prirode i života.
__________________
Maran Ata
Maran Ata is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2003., 10:29   #9
O ovome je vec bilo govora na gastro.

Bojanje jaja se moglo naci u Egipti ali i u Staroj GRckoj i Kini gdje se to jos danas radi. Zecevi i jaja su oduvijek oznacavali plodnost.
Uskrsnja jaja u krscanstvu oznacavaju radost, transformaciju iz mrtvila u zivot , toplinu itd. Ovaj poganski obicaj je dakle preuzet iz nekih drugih religija ali je zadrzao isto znacenje. U Svedskoj se slavi Sveta Lucija (sicilijanska) sa vikinskim poganskim obicajima i to se samo tamo moze vidjeti. Kad nas u narodu je uvrijezeno misljenje da je 1 rimski vojnik rekao, poslije Isusovog uskrsnuca, da ce Isus uskrsnuti kad kokosi budu nosiile bojana jaja. Narod k'o narod. Naravno bojana jaja se ne spominju nigdje u NZ:
Ortodoxne crkve posvecuju puno vise paznje ovom dogadjaju i zbilja se mogu vidjeti prekrasni primjerci.
el_mariachi is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2003., 12:45   #10
E ovo s Pregradom sam imala prilike vidjeti uživo! Naime dio moje obitelji vuče korijene odande. Mi doma isto imamo kuburu.
Ljudi moji, koj je to spektakl! Dolaze i Slovenci s malim topićima i onda se svi pošlihtaju ispred crkve poslije mise i pucaju. Osobno, malo previše buke za moj ukus, ali ako imate prilike zalutati u Pregradu, odite vidjeti. Nećete požaliti. Osim toga, pop koji služi misu je totalno "munjen" narodski čovjek i možete mu se tijekom službe nasmijati do bola!
__________________
Trijumf je odricanje od uspjeha. Tko trijumfira, gubi.
Dragonfly is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2003., 12:43   #11
Eto danas sam čula na Obiteljskom radiju jednu finu provalu;
naime nazvali neku ženu(nisam zapamtila ime) koja se pradstavila kao stručnjak i pitali je za običaj farbanja jajca.
I ona mrtva hladna tresne, kako se uopće ne zna odakle potječe taj običaj, ali da postoje zapisi (?!) kako je Marija malog Isusa podučavala farbanju jaja(?!) .

Nemam komentara. Ta žena očito misli da se povijest broji od Isusova rođenja. Osim toga, da je imalo promislila, skužila bi koju glupost je rekla; ako je farbanje jajca Uskrsni običaj, kako je onda Isus mogao farbat jajca, a tada Uskrs nije niti postojao!
A drugo, da je malo zavirila u doba prije Isusa, našla bi ove podatke koji su izneseni na ovom topicu.

Toliko o "stručnjacima" koji plasiraju ovakve glupe informacije u širu javnost..i nitko nije reagirao..
__________________
Trijumf je odricanje od uspjeha. Tko trijumfira, gubi.
Dragonfly is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2003., 19:36   #12
USKRSNJI ZEKO

Mene zanima sta je simbol USKRNJEG ZEKE i iz koje paganske tradicije on dolazi.

Sto se tice farbanja jaja, ovi brojni americki protestanti se smiju tom obicaju kao paganskom i nece nista da farbaju.

Elem, kanimo se vjerske politike, nego recite mi nesto o ZEKI.

Fala

SRETAN USKRS SVIM KRSCANIMA I HRISCANIMA.
Damir is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2003., 20:00   #13
Ono što ja znam jest da su i jaja i zec vezani za praznik Ostaru(inače je to ime jedne Keltske božice) koji pada na prvi dan proljeća, 21.3. tj. proljetni ekvinocij kada su dan i noć jednako dugi.
Zec je simbol plodnosti, dakle mnoštva koje tek treba doći, a jaje kao simbol zametka iz kojeg će se razviti novi svijet(početak proljeća kada sve buja i raste).

Pri slavlju Ostare serviraju se slatki kolači i pletenice isto kao simbol obilja koje ćemo sakupiti u nadolazećem dobu.
Ako se prisjetimo i za Uskrs se peku pince, pletenice i slična slatka jela.
__________________
Trijumf je odricanje od uspjeha. Tko trijumfira, gubi.
Dragonfly is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2003., 20:55   #14
Eh da, zaboravih samo napomenuti da se ona biserka od jutros s Obiteljskog radija predstavila kao etnolog..zanimljivo..Ona kao etnolog ne zna odakle potiče tradicija farbanja uskršnjih jaja, a mi priprosti puk ispisali topic o tome..
Eh, struko moja..
__________________
Trijumf je odricanje od uspjeha. Tko trijumfira, gubi.
Dragonfly is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2003., 21:06   #15
Quote:
Dragonfly kaže:
Osim toga, da je imalo promislila, skužila bi koju glupost je rekla; ako je farbanje jajca Uskrsni običaj, kako je onda Isus mogao farbat jajca, a tada Uskrs nije niti postojao! A drugo, da je malo zavirila u doba prije Isusa, našla bi ove podatke koji su izneseni na ovom topicu.
Pa mozda jeste zavirila u doba prije Isusa i poslije Isusa. Zasto bi bilo nelogicno da je Isus farbao jajca, ali za neki drugi paganski praznik ne za svoje uskrsnuce? Teoretski, bilo bi moguce. No, buduci da je Isus bio zidov, ne vjerujem da je njegova familija farbala paganska jajca. Neka nam Rambi kaze da li zidovi farbaju jajca i za kakav praznik. Nesto sumnjam.

Krscani su jednostavno, pretpostavljam, izmislili da je i Marija farbala jaja da bi objasnili korijen svoga obicaja. Mnogo je logicnije reci: "Mi slijedimo ono sto je Marija radila. " nego "Mi slijedimo neke politeisticke obicaje koji su se prenijeli u Krscanstvo."

Tako, ta tetka etnolog, sto je bila na radiju, nije bas ni 100% glupost rekla ako uzmemo da si ti sve vijerno prenijela.

I izmisljena tradicija vremenom postane tradicija i ne gubi nista na svojoj "magicnoj moci". Vjernicima obicno i ne treba objasnjenje otkud koja tradicija.
Damir is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2003., 21:12   #16
Pa nije problem ako je i preuzeto od ranije, od pagana, jer obicaj ima toliko simbolike u sebi da niko ko ih farba ne misli.."eto ja sad farbam jaja jer su to pagani radili" nego iz drugih razloga. A ako je tako i ako se farbaju kao simbol novog zivota onda je sve u redu, sve jedno odakle obicaj potice.
Minam is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2003., 21:16   #17
Slažem se s tobom, Damire. Međutim ako telefoniraš nekom etnologu da ti objasni odakle neki običaj i onda to puštaš u eter, očekuješ da ovaj barata nekim vjerodostojnim informacijama; a ne insinuacijama na temelju nekih naklapanja.
Etnologu, kao stručnjaku, trebali bi biti poznati paganski običaji kao i činjenica da je Isus bio Židov.

Mislim da kada govoriš u ime struke, sentimentalna romantiziranja na temelju vjerskog opredjeljenja ipak trebaš ostaviti za neke druge priče..

A možda sam ja sve krivo čula..
__________________
Trijumf je odricanje od uspjeha. Tko trijumfira, gubi.
Dragonfly is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2003., 21:21   #18
Quote:
Minam kaže:
A ako je tako i ako se farbaju kao simbol novog zivota onda je sve u redu, sve jedno odakle obicaj potice.
Upravo tako minam. Bitan je simbol koji ti pripisujes tom ritualu, ne sta drugi ljudi misle o tome. Ako ti farbas jaja iz svoje ljubavi prema Isusu, iz svoje vjere da dobrota bude nagradjena vjecnim zivotom, uzdizanjem do Boga, onda farbanje jaja znaci to. I meni je to lijepo.

Isto tako muslimanima nije bitno sta Maran misli sta je Ka'ba i sta ona simbolizira i sta je znacenje svih onih Muhamedovih zenidbi.

Tako i mene nije briga sta npr. kome nudizam znaci i simbolira. Ja imama svoje simbole.
Damir is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2003., 21:23   #19
Quote:
Dragonfly kaže:
Međutim ako telefoniraš nekom etnologu da ti objasni odakle neki običaj i onda to puštaš u eter, očekuješ da ovaj barata nekim vjerodostojnim informacijama; a ne insinuacijama na temelju nekih naklapanja.
Ma draga moja "vilinska kobilo" (je li to zenski rod od vilin konjic ),

Meni se sve cini da nije problem u tom etnologu, nego u tom radiju koji ju je prenio tako povrsnu, neinformiranu ili subjektivnu.

A tvoj je problem sto slusas take radio stanice, pa se sekiras. Slusaj ih radi humora.
Damir is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2003., 21:24   #20
A da li postoji neka online religijska radio stanica?A da je na razumljivom jeziku
Minam is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:26.