Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Putovanja > Destinacije i putopisi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 15.12.2005., 17:27   #1
Norveška

Nedavno mi je dečko dobio ponudu za posao u Norveškoj. Inače, oboje imamo dobre poslove u ZG i srećom nismo u situaciji "trbuhom za kruhom".

No... ovo jednostavno izgleda kao ponuda koja se ne moše odbiti. Uz to, i meni će vjerojatno ponuditi odličan posao, tako da što se toga tiče ne bi trebalo biti problema.

Zanima me - zna li itko od vas nešto više o Norveškoj nego što piše na turističkim web stranicama? Jeli netko bio tamo? Možete li zamisliti život u Oslu?

Ne znamo još... da li se odlučiti za taj korak ili ne??
Svea is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2005., 22:38   #2
Jedina zemlja razvijene Europe u kojoj bi pristao živjeti je upravo Norveška. Svojedobno mi je skoro i uspjelo, međutim propalo je ne mojom krivicom.
Standard je visok, nije dosadno, a šta je najbolje ljudi su skroz ok
U nekim situacijama su mi nudili pomoć kad sam bio siguran da mi doma nitko tako ne bi izašao u susret. Tamo sam radio neko vrijeme, pa sam s norvežanima i provodio jako puno vremena.
I nije istina da su hladni i nedruželjubivi.
Da nemaju onoliko kiše to bi bio raj na zemlji.

Inače i s ostalim skandinavcima sam imao jako pozitivna iskustva kad sam ih sretao u drugim djelovima svjeta.

Da se meni pruži prilika živjeti gore, ne bi se previše razmišljao (a nije da mi je ovdje loše)
__________________
p-u-t-o-p-i-s-i
aaston is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2005., 00:25   #3
slazem se u svemu s aastonom.
jedino bi me vrijeme ubilo, al petkom i subotom je raspasoj tako da i na to zaboravio...
cijene su stravice (pogotovo cigarete, alkohol, automobili i stanovi), place bas i nisu tolikooo velike kako mi mislimo, ali svejedno standard zivota je

pivo u pubu 45 kruna, marlboro 70 kr, karta za tramvaj u oslu 30 kr, pizza oko 100...1 kuna 1 kruna
__________________
Les hivers de mon enfance étaient des saisons longues, longues. Nous vivions en trois lieux: l'école, l'église et la patinoire; mais la vraie vie était sur la patinoire.
stoneisland is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2005., 04:48   #4
meni je jedna prijateljica radila u svedskoj i norveskoj,rekla je da su ljudi ok. ali da je zima i one plarni dani ili noci su je sjebali pa se brzo vratila
__________________
Badža kronjo sa svojim plitkim i balkanskim prostaklukom
dr.kronja is back is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2005., 21:07   #5
Re: Živjeti u Norveškoj

Quote:
Svea kaže:
Možete li zamisliti život u Oslu?
Apsolutno!!!

Oslo je jedan od gradova u kojem bih ja najradije zivjela. Uredan, krasan, pristojan, naprosto mjesto po mojoj mjeri (sto recimo za Stockholm nikad ne bih rekla, iz stockholma samo cijelo vrijeme samo nastojala pobjeci!)

E, da: grad ima i skakaonicu za skijaske skokove!!! Pa sto covjeku vise treba?
__________________
Freedom is just another word for nothing left to lose
kemik is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2005., 14:01   #6
Malo sam istraživala po netu...

... i našla informaciju da je tamo oko 99%, pa čak bio je i podatak od 100% pismenog stanovištva. Pokušala sam se sjetiti koliko je iznosio taj postotak u Hrvatskoj, ali nisam uspjela. Na netu nisam našla... Znam da sam čula taj podatak i da sam se zgrozila...
U biti mi je dosta toga iznenada postalo jasnije :-(.

Znači.. vi biste mogli tamo živjeti, jedino što vas muči je klima?
Ja inače ne volim vrućine, jedva preživim naša ljeta, pa mislim da bi mi prosječna temperatura od 9C bila savršena. Ljeta su im oko 18, tak sam barem pročitala ne netu.

Evo... razgovor za posao je potvrđen, čekamo još samo točan termin... uzbuđenje raste...

..... uhuhu...

Svea is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2006., 20:59   #7
Quote:
Svea kaže:
... i našla informaciju da je tamo oko 99%, pa čak bio je i podatak od 100% pismenog stanovištva. Pokušala sam se sjetiti koliko je iznosio taj postotak u Hrvatskoj, ali nisam uspjela.
da, u norveškoj je 100%, u hrvatskoj navodno 98.5%. vjerojatno ako pri popisu stanovništva ostaviš neki trag olovkom na papiru i to proglasiš svojim parafom proglase te pismenim.

meni je norveška zanimljiva i prekrasna, ali ne bih mogao živjeti tamo. zapravo sam se jako vezao za panonski dio europe i jedino gdje se mogu zamisliti je područje između zagreba, osijeka i budimpešte.
x-type is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2005., 14:18   #8
Po ljeti je u Oslu cak i do 30°C, ali nema toliko vlage, tako da je super.... Inace i meni je Oslo Mislim da bi mogla tamo zivjeti bez problema, jedino sto bi mi jako, jako nedostajalo je - hrana. Njima je apsolutno sve bezukusno, od voca do mesa
Lei is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2009., 10:13   #9
Quote:
Lei kaže: Pogledaj post
Po ljeti je u Oslu cak i do 30°C, ali nema toliko vlage, tako da je super.... Inace i meni je Oslo Mislim da bi mogla tamo zivjeti bez problema, jedino sto bi mi jako, jako nedostajalo je - hrana. Njima je apsolutno sve bezukusno, od voca do mesa
Jeste , ljeti sam u Oslu odlazi na plažu i kupao se u moru, a što se hrane tiče ...to nije nikakv problem , ima hrane sa svih krajeva svijeta ....moram kazati da imaju najbolji SUSHi koji sam imao prilike probati....
aga is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2005., 14:21   #10
Re: Malo sam istraživala po netu...

Quote:
Svea kaže:
Znači.. vi biste mogli tamo živjeti, jedino što vas muči je klima?
Ja inače ne volim vrućine, jedva preživim naša ljeta, pa mislim da bi mi prosječna temperatura od 9C bila savršena. Ljeta su im oko 18, tak sam barem pročitala ne netu.
Ma dobro, po ljeti bude i do +30 nekih dana, nije tako ledeno, pogotovo u južnom dijelu.
Mislim da se ljetna kreće oko +25.
Od klime šta ne valja je kišurina, pogotovo u jesen. To vrijedi za zapadnu obalu (Bergen). U Oslu je malo bolje ali i malo hladnije.
Ionako oni kažu da nema lošeg vremena nego samo loše odjeće i obuće

Drugo šta je podosta drugačije su dugi dani ljeti i duge noći zimi. Meni nije predstavljalo nikakav problem, stvar navike.

Jedino im je kuhinja za quraz, npr. mješaju slatko i slano. Nisam izbirljiv ali ono šta oni jedu je koma (pire s marmeladom kao prilog ).
__________________
p-u-t-o-p-i-s-i
aaston is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2005., 18:49   #11
da, klopa im je stvarno hm ... recimo maštovita

Skandinavija cijela, pa tako o Norveška, bi bila prekrasno mjesto za život da nije zime.
Meni nije bio toliki problem niska temperatura, koliko predugeeee noći i prekratki dani. Ustvari zimi gotovo da i nema dana ... onih par sati sumraka ne možeš nazvati danom. Moram priznati da je meni to bilo prilično depresivno.

Ako ti to ne smeta, Norveška je stvarno krasna zemlja, a ljudi su vrlo ljubazni ... čak i nisu jako sjevernjački distancirani (kao u Švedskoj)
allegra is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2005., 16:48   #12
Klopa

Kaj se tiče klope ne brinem se previše, ionako baš ne volim jesti u restoranima. Još sam i vegeterijanka, i bez obzira što je to nekako danas "in" (što meni uopće nije bitno), u većini restorana, pa čak i jako skupih će ti ponuditi tjesteninu, njoke ili pohani sir... a joooj, muka mi je od toga.... i od teeeških njoka sa gorgonzolom ))

Međutim, čula sam da tamo ima baš puno vegeterijasnkih restorana. Nadam se da ne rade brokulu sa nutellom

Pričala sam preko ICQ-a s nekim dečkom iz Osla. Kaže da su ljudi OK prema strancima, da se izuzetno puno govori engleski, da se puno tulumari... jedino da je sve jako skupo, no da ljudi bez obzira na to žive super jer imaju primanja primjerena takvim višim cijenama

Termin razgovora za posao će se ugovoriti negdje iza Nove Godine
To tako nekako brzo ide.
Svea is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.12.2005., 21:53   #13
Što se tiče slažem se sa aastonom i svima onima koji su pohvalili Norvešku. Prvi puta kada sam ih susrela mislila sam da su hladni, nedruželjubivi i itd. Međutim, u upoznavanju Norvežana je ispalo da su druželjubivi, nisu uopće hladni, svi znaju engleski jezik i to praktički od 0-100 godina. Uvijek nađeš Bosance, Hrvate i itd, i to možeš odmah primijetiti. Prema strancima su izuzetno tolerantni. Oslo nije neki veliki grad, ali je čist i uredan. Nitko te neće pogledati čudno ako kupiš samo jednu jabuku. Od znamenitosti koji se mora vidjeti su: njihovu palaču, parlament, Holmenkollen, skijaški muzej, poluotok Bigday, jezero, šume. A i okolica Osla. A vjerujem još dosta toga, njihovu protestansku katedralu. Sve je pristupačno invalidima a najviše što mi se svidjelo je da se malo koriste autom, a što više gradskim prijevozom. I da kod njih imaš tjedne, mjesečne i dnevne karte i karte za danas. Što se toga tiče jesu skupe, ali se zato isplati uzeti jer ti vrijede i za tramvaj i za bus i za metro i za brod. Što se tiče hrane, imala sam priliku jesti hranu na jednom njihovom fakultetu i što me je oduševilo je da je bila hrana -njihova norveška a to je krumpir i meso, zatim vegetarijanska hrana i hrana za islam i normalna miješana europska hrana. Za svakoga ponešto. Vole puno pješačiti, baviti se planinarenjem, sportom i to stvarno iskoriste. Neobično je to šo je more, ali je bljutavo i hladno.
Što se tiče vremena, događa se da kod njih zna biti toplije nego kod nas. A što je najbolje uvijek će te svi pitati otkuda dolaziš-objasniti gdje je Hrvatska i da to nije grad u BiH je malo teže. Ali kada dođu kod nas, oduševe se. I da, kod njih se trgovine ne otvaraju prije 9-10 h ujutro, a sada ne znam kada se zatvaraju i nedjeljom ne rade trgovine. Kruh dođe 20 kn. Ali, zato dođeš na odmor i njima je ovdje sve 50% jeftinije. I što je najbolje, nigdje im se ne žuri i uvijek svugdje stignu koliko su smireni. I ništa ih ne živcira. I najvjerojatnije ćeš morati naučiti norveški u roku 3 mjeseca, ali to je bar po meni jedna velika mješavina engleskog, njemačkog,talijanskog, francuskog i ostalih jezika.
Uglavnom, grad u kojem bi voljela živjeti.
__________________
Od trnja pa do zvijezda
Azaleja is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2005., 13:31   #14
Po ljetu je sve super, no po zimi, ne hvala. Meni je i Zagreb prehladan, a da ne spominjem dugotrajnu noć... A cijene tek, ako se vec zapelo za skandinaviju, svedska je bolji izbor zbog boljeg odnosa cijena i primanja...
Gilach is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.12.2005., 01:45   #15
Quote:
Svea kaže:
Nedavno mi je dečko dobio ponudu za posao u Norveškoj. Inače, oboje imamo dobre poslove u ZG i srećom nismo u situaciji "trbuhom za kruhom".

No... ovo jednostavno izgleda kao ponuda koja se ne moše odbiti. Uz to, i meni će vjerojatno ponuditi odličan posao, tako da što se toga tiče ne bi trebalo biti problema.

Zanima me - zna li itko od vas nešto više o Norveškoj nego što piše na turističkim web stranicama? Jeli netko bio tamo? Možete li zamisliti život u Oslu?

Ne znamo još... da li se odlučiti za taj korak ili ne??
OK, vrijeme je za otrijeznjenje.

Ovako, sto se tice prirode Norveska je prelijepa. Zimi se mozes i skijati. Sto se tice zivota Norveska je preskupa, tacnije najskuplja drzava u Europi. Sve kosta bezobrazno skupo pa makar da si dobila i na Eurolotu glavni zgoditak. Jednostavno vecina stvari toliko kosta da je to budalasto kupiti.

Fina je za posjetiti na par dana, najvise dvije sedmice i ako zelis ostati dulje garantovano da ces pobjeci glavom bez obzira jer ti se Skandi stil zivota nece svidjeti. Sto se tice ljudi nemoj nasjedati na reklame. Skandinavci nisu ni priblizni onom kako se predstavljaju. Uglavnom nemoj da vas vara velicina place prije nego ste provjerili u kojem je omjeru prema cijenama jer ne zaboravi pivo u Oslu kosta 50 kruna.

Moj savjet ako imas dobro placen posao u Zagrebu je da otkacis bilo Oslo, Copenhagen, Helsinki ili Stockholm bez razmisljanja jer neces imati kvalitetu zivota zagrebackog ni 10%.
__________________
Uskladi sig s pravilima. Obavijest mozes vidjeti na vrhu svakog podforuma.
JohnSR is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.01.2006., 20:54   #16
Ovako, sto se tice prirode Norveska je prelijepa. Zimi se mozes i skijati. Sto se tice zivota Norveska je preskupa, tacnije najskuplja drzava u Europi. Sve kosta bezobrazno skupo pa makar da si dobila i na Eurolotu glavni zgoditak. Jednostavno vecina stvari toliko kosta da je to budalasto kupiti

Naravno da je Norveška najskuplja, ali zato jer je nekada davno bila najsiromašnija zemlja u Europi sve dok nisu otkrili naftu. Generalizirajući između Hrvatske i Norveške je u tome, što u Norveškoj nije te stid ni čistiti tuđe kuće sa VSS dok u Hrvatskoj je. Drukčiji su mentalitet. Ako ima dobru ponudu u Norveškoj te dobro plaćen posao u Zgbu ako žele riskirati neka riskiraju.
Upravoo zato što većina stvari toliko kosta je da odlaze u Švedsku i Dansku u shooping jer im je tamo jeftinije i da im je užitak voziti se brodovima na moru jer se ujedno i odmaraju

A što se tiče kvalitete življenja, mislim da će imati veću kvalitetu u Oslu nego u Zgbu jer mi svi se žurimo, sve mora biti ''perfektno'' dok su oni smireni, i zamisli sve stignu istom brzinom i vremenom. I u Norveškoj se poštuju neki zakoni koji kod nas-recimo: prekršaj za brzo voženje, i takve stvari.
__________________
Od trnja pa do zvijezda
Azaleja is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.01.2006., 21:37   #17
aah... mi smo u srednjoj imali nekakvu ponudu oticu u norvesku na godinu ili dvije... tad mi je bilo malo uopce pomisljati na odlazak. sad mi je tako zao sto nisam probala.
Crimson Petal is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2006., 20:20   #18
Tko puši i cuga nema šanse da u Oslu preživi, a kamoli živi
Bio sam tamo dok sam pušio (o cugi da ne govorim) i izračunao sam da bio preživio do 6-tog svakog mjeseca, i onda do kraja mjeseca, glad, bijeda...
DrSigmundFreud is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2006., 17:24   #19
Radije u Hercegovini.bez problema zaradit 2000 eura mjesečno a sve ti blizu.
zivot_u_zivo is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2006., 19:31   #20
Priroda u Norveskoj je lijepa, ljudi su OK. Naravno, mentalitet je drugaciji, pa ce ti vjerojatno tu i tamo past na pamet s kojeg su oni planeta sasli.
Oslo je jedan od najdosadnijih i bezveznijih gradova ne samo u Evropi nego na svijetu uopce. Putovala sam puno, Oslo me se najmanje dojmio. Mislim da ti to govori sve.
Ja nisam mislila da je bezobrazno skupo, doduse, ja zivim u Londonu pa kad se maknem iz njega svugdje mi je jeftino.
__________________
Travel & Fashion Blog
Kiki is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 02:18.