Forum.hr

Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi
Korisničko ime
Lozinka

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor

Tematski alati Opcije prikaza
Old Jučer, 10:08   #941
Trampuca
Registrirani korisnik

Registracija: Sep 2011.
Quote:
anamia69 kaže: Pogledaj post
Lijepo molim pomoć,
nedoumica ...kada doniram vlastiti proizvod obračunavam pdv na početnu cijenu i skidam ga sa skladišta gotovih prizvoda.
trošak mi je cijena s pdv-om.
dali moram obračunat pdv i na proizvode koje skidam sa skladišta na osnovu komisijskog zapisnika i knjižim kao trošak reklamacije???(porezno nepriznat)
po meni ne trebam obračunavat pdv na nešto što minije porezno priznato ..ili??
lili??
darsey??
Ako ga baš doniraš onda PDV-e obračunavas na nabavnu vrijednost proizvoda. Stavljaš na konto porezno priznate donacije do 2% prihoda (ako su porezno priznate) zajedno sa PDV-om, te razdužuješ skladište. Uputno je da ti potpiše otpremnicu onaj tko preuzima proizvode.

Ili ga možda poklanjaš kupcima?

Kod drugog pitanje pretpostavljam da se radi o proizvodima neodgovarajuće kvalitete koji su vraćeni od strane kupaca. Nemoj ih odmah isknjižavati sa skladišta i stavljati u trošak jer na kraju krajeva knjigovođa nije ovlašten donosti odluke što sa takvim proizvodima. Iako nemaju odgovovrajuću kvalitetu ipak imaju neku svoju tržišnu vrijednost. Takvo direktno razduženje i knjiženje troškova u nadzoru bi vam vjerojatno kvalificirali kao izuzimanje u privatne svrhe.

Preporuka, izdvojite vraćenu robu/proizvide na posebno mjesto i otvorite analitički konto npr. 667 Zalihe nekurentne robe ili slično.

Pri godišnjem popisu, koji dolazi ubrzo, napisati će se zapisnik, na prijedlog popisne komisije, o količini i stanju proizvoda, donijeti će se odluka o uništenju i tek tada ne obračunavate PDV-e i biti će vam porezno priznato.

Ako sam krivo shvatio cijelu problematiku, možete zanemaritti gluposti koje pišem
Trampuca is offline  
Odgovori s citatom
Old Jučer, 10:32   #942
anamia69
Registrirani korisnik

Registracija: Jul 2013.
Question

Quote:
Trampuca kaže: Pogledaj post
Ako ga baš doniraš onda PDV-e obračunavas na nabavnu vrijednost proizvoda. Stavljaš na konto porezno priznate donacije do 2% prihoda (ako su porezno priznate) zajedno sa PDV-om, te razdužuješ skladište. Uputno je da ti potpiše otpremnicu onaj tko preuzima proizvode.

Ili ga možda poklanjaš kupcima?

Kod drugog pitanje pretpostavljam da se radi o proizvodima neodgovarajuće kvalitete koji su vraćeni od strane kupaca. Nemoj ih odmah isknjižavati sa skladišta i stavljati u trošak jer na kraju krajeva knjigovođa nije ovlašten donosti odluke što sa takvim proizvodima. Iako nemaju odgovovrajuću kvalitetu ipak imaju neku svoju tržišnu vrijednost. Takvo direktno razduženje i knjiženje troškova u nadzoru bi vam vjerojatno kvalificirali kao izuzimanje u privatne svrhe.

Preporuka, izdvojite vraćenu robu/proizvide na posebno mjesto i otvorite analitički konto npr. 667 Zalihe nekurentne robe ili slično.

Pri godišnjem popisu, koji dolazi ubrzo, napisati će se zapisnik, na prijedlog popisne komisije, o količini i stanju proizvoda, donijeti će se odluka o uništenju i tek tada ne obračunavate PDV-e i biti će vam porezno priznato.

Ako sam krivo shvatio cijelu problematiku, možete zanemaritti gluposti koje pišem

Sve si super shvatio,što se tiče donacije imam i potpisanu otpremnicu i internu odluku o donaciji.
E kod reklamacije je tvoj prijedlog super ...samo..mi smo dali novi proizvod našem kupcu koji je ga je zamijenio na terenu svom kupcu ali nismo fizički dobili stari-reklamirani proizvod na skladište..još uvijek..kako da razdužim skladište za novi proizvod
anamia69 is offline  
Odgovori s citatom
Old Jučer, 10:55   #943
anamia69
Registrirani korisnik

Quote:
Svi gradovi su od 01.01. morali ući u sustav PDV-a, ali da budeš sigurna na ovom linku provjeravaš porezne obveznike koji su u sustavu PDV-a. Možeš ispisati provjeru i zaklamati uz račun.

http://pdv-reg.porezna-uprava.hr/Rpo...ikaPdvWeb/upit

Prema tome, ak svoj grad ili općinu ili neprofitnu nađeš u bazi obveznika PDV-a ide prijenos porezne obveze.
Ako nisu isti obveznici, zaračunavaš PDV-e, ide oznaka R2, odnosno plaćanje po naplaćenoj nakandi.
hvalaaaaaa
anamia69 is offline  
Odgovori s citatom
Old Jučer, 11:02   #944
Trampuca
Registrirani korisnik

Registracija: Sep 2011.
Quote:
anamia69 kaže: Pogledaj post
Sve si super shvatio,što se tiče donacije imam i potpisanu otpremnicu i internu odluku o donaciji.
E kod reklamacije je tvoj prijedlog super ...samo..mi smo dali novi proizvod našem kupcu koji je ga je zamijenio na terenu svom kupcu ali nismo fizički dobili stari-reklamirani proizvod na skladište..još uvijek..kako da razdužim skladište za novi proizvod
Aha, tražite taj proizvod natrag i postupite s njim kak san napisa. Isporuka robe u jamstvenom roku bi trebala bar približno odgovarati onoj na skladištu koja je neodgovarajuće kvalitete.

Ovo drugo je isporuka u jamstvenom roku prema zapisniku o komisiji. Vjerojatno vi jamčite onomu kod koga je roba u komisiji da će te ili otkloniti nedostatke ili isporučiti istovrsnu robu.

Zapisnik je podloga za knjiženje:

7144 - D (zavisno koji kontni plan koristite - Troškovi zamjene robe u jam. roku)
6xxxx - P (skiniti sa zaliha) - nabavna cijena

PDV-e ne obračunavate sukladno čl. 13. st. 3. Pravilnika o PDV-u, oslobođenje bi bilo dobro navesti na računu/otpremnici, bar pod napomene.
(Ako isporučitelj u jamstvenom roku zamijeni isporučeno dobro drugim istovrsnim dobrom, iste ili približno iste kakvoće i vrijednosti, ta isporuka nije oporeziva)

Također pazite, ovo nije oporezivo, znači ne ide u porezne evidencije, niti PDV-e obrazac.
Trampuca is offline  
Odgovori s citatom
Sponsored links
Advertisement

Advertisement
Old Jučer, 11:46   #945
anamia69
Registrirani korisnik

Quote:
Aha, tražite taj proizvod natrag i postupite s njim kak san napisa. Isporuka robe u jamstvenom roku bi trebala bar približno odgovarati onoj na skladištu koja je neodgovarajuće kvalitete.

Ovo drugo je isporuka u jamstvenom roku prema zapisniku o komisiji. Vjerojatno vi jamčite onomu kod koga je roba u komisiji da će te ili otkloniti nedostatke ili isporučiti istovrsnu robu.

Zapisnik je podloga za knjiženje:

7144 - D (zavisno koji kontni plan koristite - Troškovi zamjene robe u jam. roku)
6xxxx - P (skiniti sa zaliha) - nabavna cijena

PDV-e ne obračunavate sukladno čl. 13. st. 3. Pravilnika o PDV-u, oslobođenje bi bilo dobro navesti na računu/otpremnici, bar pod napomene.
(Ako isporučitelj u jamstvenom roku zamijeni isporučeno dobro drugim istovrsnim dobrom, iste ili približno iste kakvoće i vrijednosti, ta isporuka nije oporeziva)

Također pazite, ovo nije oporezivo, znači ne ide u porezne evidencije, niti PDV-e obrazac.
anamia69 is offline  
Odgovori s citatom
Old Jučer, 16:39   #946
vejanka
1munjen,100manenih

vejanka Avatar

Registracija: Jun 2007.
Quote:
Trebaš od njega ishoditi dokaz da je porezni obveznik ( neki porezni broj ili sličnu oznaku koji im dodjeljuju njihove porezne vlasti).

Pozivaš se na članak 17. st. 1. Zakona - Prijenos porezne obveze.

U PDV-e obrazac unosis pod I.5. i nema obveze predaje ZP obrasca.
E baš dobro da se poteglo ovo pitanje. Ja sam sada malo u nedoumici.

U srpnju sam izdala 2 računa za uslugu prijevoza oštećenog vozila, jedan je išao u Srbiju a drugi u švicarsku, dakle u oba slučaja radi se o trećoj zemlji.
Računi su izdani sa prijenosom PDVa po čl.17.st.1 jer se radi o švicarskoj i srpskoj podružnici jednog europskog osiguranja.
Nemam potvrdu od njihove porezne uprave da su registrirani porezni obveznici u svojoj zemlji niti potvrdu nadležnog poreznog tijela da korisnik obavlja gospodarski djelatnost (kako nam je rečeno na rif-ovom seminaru u 4/2014) jer niti nemam broj tog švicarskoj osiguranja, poziv smo zaprimili preko regionalnog dispečerskog centra a i da ih uspijem dobiti na telefon pojma nemam kako bi im objasnila šta mi treba pa sam se povodila činjenicom da ako se po nazivu i po internet str. vidi da se radi o osiguranju tj podružnici osiguranja onda mogu pretpostaviti da se radi o korisniku koji obavlja gosp. djelatnost i koji nije primio uslugu šlepanja u privatne već poslovne svrhe (na računu se vidi da je uslugu koristi Ivo Ivić a faktura glasi na osiguranje čiji je Ivo Ivić član i osiguranje podmiruje taj trošak)

Također na e-mail smo zaprimili garanciju/instrukcije za plaćanje iz koje se vidi da je naručioc i platitelj usluge osiguranje, navedeni su njihovi podaci na koje ćemo ispostaviti fakturu te opaska da na račun ne ide PDV. Uspjeli smo dobiti nekog u regionalnom centru pa smo ih pitali da nam pošalju tj nabave od naručioca tu famoznu potvrdu nadležnog poreznog tijela da korisnik obavlja gospodarski djelatnost ali kao odgovor smo dobili da je na narudžbenici naveden VAT broj naručioca te zar nam to nije dostatan dokaz i neka šaljemo račun bez PDV-a i tako smo postupili.

E sada nakon 4 mjeseca nama se ta 2 računa vraćaju. Na njima stoji rukom napisana opaska "Švicarska i Srbija nisu EU, treba iskazati PDV", znači zato jer se radi o trećoj zemlji a ne eventualno zato jer to nisu pravne osobe jer nemam potrdu te činjenice od nadležnog poreznog tijela.

Sad vi meni recite tko je tu lud?! zvala sam savjetnike u Ripup, oni kažu da nema veze što se radi o trećoj zemlji, ide prijenos temeljem čl.17 ali moram imati dokaz da se radi o poreznom obvezniku u toj zemlji, dok Rif kaže da treba imati nekakav dokaz ne da su porezni obveznik nego da obavljaju gospodarsku djelatnost u svojoj zemlji, dakle da se vidi da je riječ poslovnom subjektu a ne građanu. Za švicarce to nemam, ali je naziv osiguranja isti kao i u njemačkoj kojeg mogu provjeriti u VIESu i koji je u VIESu (sve podružnice imaju isto ime pa je samo svakoj u nazivu još dodan i naziv države u kojoj je smještena dotična podružnica) a za Srbiju sam uspjela na ćirilici s neta nekako isprintat da su poreski obveznik ali ne piše da su i obveznici PDV-a u srbiji

šta bi ja sad trebala napraviti tj kako da se postavim?
vejanka is online now  
Odgovori s citatom
Old Jučer, 21:28   #947
devilgirl
Moderator

devilgirl Avatar

Registracija: Jan 2009.
Vejanka a tko ti je vratio račune nakon 4 mj. taj dio nisam shvatila ?

Po meni čisto kao suza, ide prijenos porezne obveze čl.17 st.1...
devilgirl is offline  
Odgovori s citatom
Old Danas, 09:00   #948
vejanka
1munjen,100manenih

vejanka Avatar

Registracija: Jun 2007.
Quote:
devilgirl kaže: Pogledaj post
Vejanka a tko ti je vratio račune nakon 4 mj. taj dio nisam shvatila ?

Po meni čisto kao suza, ide prijenos porezne obveze čl.17 st.1...
ovi računi iz švicarske i iz srbije. Netko je to u regionalnom centru izgleda držao u ladici 4 mj i sada mi ih vraća, izgleda da ti računi nikada nisu ni došli do srbije i švicarske....
uz njih su mi sada nakon 4mj vratili i 3 računa iz 6/2014 koji su išli u Mađarsku (EU) i koji su uredno prijavljeni u ZP jer su kao fakturirani na krivu podružnicu a mi smo fakturirali po primljenoj narudžbenici.... nemam pojma šta sad da radim....

A što ću s tim nesretnom potvrdom nadležnog tijela koju nemam a svejedno sam izdala račun sa prijenosom, jesam li tu možda ja pogriješila ili je ono što sam napisla o izvođenju zaključka da su pravni subjekt (ne ujedno i porezni obveznik) iz naziva partnera i internet str. pa i same prirode posla održivo?
vejanka is online now  
Odgovori s citatom
Sponsored links
Advertisement

Advertisement
Odgovor

Tematski alati
Opcije prikaza

Pravila postanja