Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija

Gastronomija Za kuhare i kuharice te one koji to žele postati
Podforumi: Eno i ino, Hrana i zdravlje, Kuhinja bez mesa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 28.07.2004., 08:55   #81
skuhas pastu (zelenu sa spinatom), i dobro ohladis, crvenu i zutu papriku narezes na trakice, dodas malo kukuruza, malo majoneze i kiselog vrhnja, soli, papra, vlasca, persina i sve stavis u frizider da se jos ohladi, uz to casa vina
magriz is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.07.2004., 09:54   #82
Quote:
Xoriatiki (Greek "Village" Salad)
Serves 6


4 Ripe tomatoes
1 Cucumber
1 Onion
1 Green pepper
1/3 lb Feta cheese
Olives
Capers
1/2 cup Olive oil
Oregano
Salt
Cut the vegetables in slices and mix in a salad bowl. Top with the olives, capers and oregano and cover with "crumbled" feta cheese. Pour the olive oil evenly.
Uz plavac mali ili pinot noir ovo je

Ne volim majonezu i vrhnje, niti po zimi, a kamoli po ljeti. Šteta mi je "kvariti" povrće s njima. Ubija mi okus. Zato nastojim da su salate maksimalno jednostavne. Jedna od takvih je i krumpir sa tunjevinom. Skuham krumpir (mladi), te ga pomiješam sa tunjevinom - po mogućnosti onom iz slane vode, začinim sa maslinovim uljem i limunom. Pospem sve sa peršinom. Mogu se i masline staviti (nasjeckane na kolutiće). Možda zvuči slabašno, ali limun i krumpir...

Mozzarela sa rajčicom je isto jako dobra. Stavite svježi bosiljak na rajčicu, k'o stvoreno jedno za drugo.

Rikula sa nekim malo "jačim" i pikantnijim sirom i acetom balsamicom, te maslinovim uljem, je vrlo brz i dobar recept za ljeto.
__________________
Zagrebačkim ulicama
crtica is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.07.2004., 12:06   #83
Quote:
Flemming kaže:
Tajčica?
Ti si moja čokolada... Ali mi treba mađioničar da je priredim na salatu...

ups,
pa dobro lapsus tastatura
kucala sam pred kraj radnog vremena, zurila kuci, dragi ceka i napravila gresku
RAJCICE
pa ne mora biti bas tako nasjeckano mozes ti i cijeli paradajz i krastavac staviti i sve ostalo ,
ovo je samo dekoracije radi.
i puno ljepse izgleda.
ali ja ih u zadnje vrijeme sjecem na kriskice.

evo jos jedan recept

250 g nemasnog sira mladog
maslinovog ulja po zelji
octa, ulja i bosiljka
2 case hladnog jogurta --2dcl
sitno sjeckani peršin
sol
papar
bijeli luk
__________________
:cheer:
Lampica is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2004., 14:29   #84
Skuhati krumpir u kori, oljustiti ga, narezati na kockice, dodati mu ne presitno narezane listice rikole, te sve zaciniti sa solju, paprom, maslinovim uljem i zakiseliti limunom.

Za karnivore, moze i s pohancem.
MissT is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2005., 19:40   #85
Salate

Mislim da je dobra ideja da počnemo novu temu.....SALATE(uskoro će proljeće,svježe povrće,voće...).Kako radite dressinge(preljeve za salatu),šta stavljate u salate.....
Da počnem sa mojim naaajosnovnijim preljevom-
u posebnu zdjelicu stavim malo soli,bibera,senfa,wasabija,limuna i finog octa.Dodam žlicu,dvije tople vode i dobro izmutim sa vilicom.Onda polako,dok mutim,dodajem maslinovo ulje....dosta .To se pretvori u emulziju koja se onda,dok se prelije preko očišćene i nakidane na komadiće salate.Promiješati.Servirati ODMAH.
Za npr. paradajz,SAMO maslinovo ulje i morska sol.
Kako vi......
tridi is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2005., 20:46   #86
salate samo od povrca uglavnom zachinjam na isti nachin - maslinovo ulje, malo jabuchnog octa, balsamica, soli i papra. bez vode. Rado dodajem i svjezhe zachinsko bilje.

ali ih uglavnom radim mijeshane, pa je svaka drugachija. Ako nema nish drugo za pomijeshat, bar u zelenu salatu naribam mrkvicu ili narezhem malo luka.

No chesto spremam i salate s mesom, ribom, jajima, sirom te raznim kuhanim povrcem a kod njihovog zachinjanja improviziram - uz maslinovo ulje, ocat i sol uglavnom dodajem neki od senfova, kapere, ponekad usitnjenu slanu ribu, worc. sos, vishe vrsta papra, suho ili svjezhe zachinsko bilje i slichno.


U pripremi slata uvijek koristim maslinovo ulje, osim ako mi netko naglasi da ga ne voli. ali takvi su uistinu rijetki.
magic is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2005., 20:51   #87
salate? uglavnom sam dosadan što se tiče začinjavanja salate, tak da se to svodi na ocat, ulje i sol. volim paradajze začinit solo s maslinovim uljem, a nekad i natrgam začinskog bilja (svježeg ili suhog, ali ne oboje!) - bosiljak, mažuran, origano bla bla.... češnjak - da. krastavci s jogurtom, rjeđe s vrhnjem. općenito sam pristaša teorije da vrhnje, a pogotovo majoneza nisu dobar dresing i da samo upropaste salatau! eventualno ih koristim ako je riječ o salati na bazi tjestenine ili toliko ofucana francuska. aceto balsamico je uvijek dobrodošao, ali onda ne solim, a ulje eventualno kap maslinovog.
x-type is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2005., 21:32   #88
Volim balsamico, maslinovo ulje, vlasac, mješavinu mediteranskih začina, ponekad malo jogurta, senfa... Nekad odvojeno, nekad sve to skombiniram.
lucija is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2005., 21:39   #89
zelenu salatu začinim acetom, maslinovim i malo soli.
često dodajem malo prepržene pancete.
to je najobičnija.

onda s zelenom salatom dodajem tvrdo kuhana jaja, kukuruzne klipiće, baby mrkvu i sl. stvari.

ponekad radim kugle od svježeg sira i u njih stavim narezane gorgonzole i svježih začina, pa to sve naknadno pobacam po zelenoj salati.
__________________
Life is not a journey to the grave with the intention of arriving safely in a pretty and well preserved body, but rather to skid in broadside, thoroughly used up, totally worn out, and loudly proclaiming "Wow, what a Ride!"
tilla is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2005., 00:09   #90
Omiljena i barem jednom tjedno na jelovniku je salata od sitno sjeckanog persina,pamidore i krastavaca sjeckanih na kockice,izmrvljenih psenicnih klica sve zacinjeno obilno limunovim sokom i maslinovim.

Svaku drugu salatu pravim sa dodatkom mrkvice, zelenih,crvenih i zutih paprika i obavezno mentom.
LaPerla is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2005., 00:24   #91
Re: Salate

Quote:
tridi kaže:

Za npr. paradajz,SAMO maslinovo ulje i morska sol.
Kako vi......

Za mene bi moglo i bez soli, ali racice moraju biti tople od sunca (a ne rashladjene).
Sto minimalnije to bolje. Inace ne podnosim ocat (niti dresinge, ni nista sto mijesa sokove) pa ne jedem neke klasicne salte.
Kad prigodno - ponekad koristim limun.
Ma ja sam ti pizajzla kad dodje do hrane. Svacija sam nocna mora kad me moraju nahraniti

A sve sto meni treba je jednostavno, jednostavno, jednostavno i bez mesa, octa, hrena i senfa
__________________
One Kill Wonder
Karmela is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2005., 00:56   #92
Re: Re: Salate

[QUOTE]Karmela kaže:
[B]
Za mene bi moglo i bez soli, ali racice moraju biti tople od sunca (a ne rashladjene).



TOOOOOO volim.
d
Takvi detalji su mi zanimljivi.Slucajno i ja tako volim.I.....moram priznati(iako me malo sram),ali,kao dodatak, topla(od sunca) konzerva pastete.....fini crni kruh...
dd
Valjda ostalo od mladosti.
tridi is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2005., 01:02   #93
ne volim toplo sirovo povrce.
magic is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2005., 01:19   #94
Quote:
magic kaže:
ne volim toplo sirovo povrce.
Sve osim paradajza.
Kao što rekoh,valjda ostalo iz mladosti(dok sam se vozio u tramvaju sa starim na savsko kupalište,a pašteta i paradajz se putem ugrijalo)
d
tridi is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2005., 01:20   #95
Re: Re: Re: Salate

[QUOTE]tridi kaže:
[B]
Quote:
Karmela kaže:

Za mene bi moglo i bez soli, ali racice moraju biti tople od sunca (a ne rashladjene).



TOOOOOO volim.
d
Takvi detalji su mi zanimljivi.Slucajno i ja tako volim.I.....moram priznati(iako me malo sram),ali,kao dodatak, topla(od sunca) konzerva pastete.....fini crni kruh...
dd
Valjda ostalo od mladosti.
poznaju se gurmani. Uvijek obracam paznju na detalje, osobito kad je ishrana u pitanju.
__________________
One Kill Wonder
Karmela is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2005., 02:59   #96
ne volim bas zelene salate. ako ih jedem, jedem nesto zuhko u kombinaciji mozda sa matovilcem i gore ili bresaola ili feta sir, zacinjeno samo s maslinovim uljem i limunovim sokom.
osim salate sa gruyerom - idealno bi za nju isli listovi mladog spinata (ali moze i matovilac), krutoni i naravno ribani gruyere. dressing sa dodatkom senfa i malo secera koji se zagrije tako da se gruyer malo otopi.
volim i salatu od mladih tikvica na grillu sa fetom.
gurtna is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2005., 10:43   #97
ako je salata kao dodatak uz jelo, onda ju pripremam jednostavno - masl. ulje, sol, limin ili balsamico.
Ako je samostalno jelo, onda zelenjavi dodajem slanutak, slatki kukuruz, naribani celer, naribanu mrkvicu, svjeze tikvice, fetu... a umak delam od sojinog vrhnja, limuna, senfa, razlicitih zacina...
Uvjek koristim samo maslinovo ulje.
xxGaladrielxx is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2005., 12:52   #98
Salatu imam barem jednom dnevno a cesto i za rucak i za veceru. Zacinjam vec prema raspolozenju ulje, ocat (ulje maslinovo ali i bucino itd.) umjesto octa cesto istisnem limuna, malo onog zelenog od mladog luka (pravi luk je njoj prejaki) ponekad posipam sjemenkama, pinije itd. Isto volim dodati ribane mrkve i u pravilu vise volim mijesane salate, natrpam svega sto ima u frizideru. Ja cak ni cevape bez salate ne volim, za njih naribam zelja, mrkve, narezem krastavca. Ako salatu radim za sirom ili tjesteninom onda moze i kao samostalno jelo. Uz to toplog friskog kruha i udri!
dodouprolazu is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2005., 13:36   #99
dodouprolazu, a jesi li probao umjesto tog zelenog od mladog luka poriluk staviti? isto sasvim malo ili po zelji. Ne moras kaugume zvakat a okus je isti
Zakodjer je dobra zamjena i svjezi vlasac
xxGaladrielxx is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2005., 13:43   #100
Navukla sam s na salatu od matovilca,rukole i crvenog radica

Od onih s pastom najbolja mi je od magic s kaparima,tunom,tvrdo kuhanim jajetom i balsamicnim octom.Davili smo se u njoj preko ljeta.

Ovom prigodom ponizno javljam da sam izgubila recept,pa molim autora da se smiluje
Noemi is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:31.