Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 30.10.2014., 20:58   #8301
Quote:
mbukal kaže: Pogledaj post
uz malu preradu usporivača dimnih plinova u režiji ssm preko vikenda evo već 2 dana radi bez prestanka 24 sata u kontinuitetu sunp7 na gn1no3 sa sljedećim postavkama/ne znam koliko je ukupno efektivnog rada i pauze u ovom vremenu, sutra bum išel pogledati pepeljaru i kolićinu/izgled pepela u ložištu, po slobodnoj procjeni prema original postavkama ovo bi bilo cca.13kW snage, potrošene su pune 3 vreće po 15kg peleta, nema modulacije-nema programiranog paljenja/gašenja:

u01-75
u02-1
u03-0
Daj malo objasni čemu u01-75 . Mislim da je previše , pogotovo po ovim postavkama kada je kotao stalno na ON . To znači u noćnom režimu rada,po ovoj postavki ( u01) ,plamenik ,a pogotovo kotao pičiti prema 100 stupnjeva, a neme razloga slati kune dragome Bogu.
Ovo je isključivo moje mišljenej i poštujem svako drugo.
LP
__________________
Ne pačajte moje more,moju valu , moju staru grotu.Ma ni za sto let vi nećete znat ča je to " ČA " va mojen životu !
patafljengo is offline  
Old 30.10.2014., 21:54   #8302
Quote:
Uplaseni kaže: Pogledaj post
Radijatorsko ili podno? Koja je temperatura polaza za oba kruga u kolika ti je potrosnja peleti?
Oba kruga su radijatorska a temeraturu polaza određuje kromschroderova regulacija. Za sada ne znam ništa o potrošnji, o njoj ću reći za otprilike misec dana
Yzf is offline  
Old 30.10.2014., 22:40   #8303
Evo da se i ja pohvalim kupio sam zv14 od centrometala za centralno grijane, za sada odlicno radi grije cca 100m2 i trošim oko 10 kg dnevno doduše nije vani neka niska temperatura oko 3 a mi se unutra kuhamo za sada sam jako zadovoljan dal ima ko iskustva s dotičnom peći pa bi me zanimalo mišljenje.
paalfi is offline  
Old 30.10.2014., 22:53   #8304
Quote:
bmwmilos kaže: Pogledaj post
Na kojoj je snagi postavljena peć?
Ako se ne varam to je puhalica i ta peć bi trebala grijati oko sebe, e sad ukoliko je ta kuća vila propuh kako ta gospođa navodi da radi i na najačem režimu rada ona to nemože zagrijati. Ono što bi gospođa trebala prvo reći kakvu ima kuću koliko m2, sa kakvom izolacijom (zid-plafon) ja se osobno bojim da nema nikakvu izolaciju zato joj se i to dešava da peć nemože zagrijati prostor. Iz mojeg iskustva imao sam doduše zv12 i sad imam zv14. Ljudi jako griješe kada kupuju puhalice zato što su jeftine a nikakva izolacija i onda imaju baš taj problem koji gospođa navodi, sumljam da je problem u peći.
Meni je zv 12 puhalic grijala cca 100m2 nemogu reći bilo je ok preživjeli smo zimu ali nije to-to a izolacija u kući mi je bogovska da bolja nemože biti.
paalfi is offline  
Old 30.10.2014., 22:59   #8305
Quote:
paalfi kaže: Pogledaj post
Ako se ne varam to je puhalica i ta peć bi trebala grijati oko sebe, e sad ukoliko je ta kuća vila propuh kako ta gospođa navodi da radi i na najačem režimu rada ona to nemože zagrijati. Ono što bi gospođa trebala prvo reći kakvu ima kuću koliko m2, sa kakvom izolacijom (zid-plafon) ja se osobno bojim da nema nikakvu izolaciju zato joj se i to dešava da peć nemože zagrijati prostor. Iz mojeg iskustva imao sam doduše zv12 i sad imam zv14. Ljudi jako griješe kada kupuju puhalice zato što su jeftine a nikakva izolacija i onda imaju baš taj problem koji gospođa navodi, sumljam da je problem u peći.
Meni je zv 12 puhalic grijala cca 100m2 nemogu reći bilo je ok preživjeli smo zimu ali nije to-to a izolacija u kući mi je bogovska da bolja nemože biti.
Ako ti je puhalica zv12 grijala jedan prostor od 100m2 onda ga je trebala dobro zagrijati uz bogovsku izolaciju. Međutim,ako ta "puhalica" grije 100m2 razvedenog prostora,teško da će sve zagrijati na pristojnu temperaturu,a da ne smanji snagu jer je prostor gdje se nalazi peć postigao zadanu temp.
Moje je pitanje bilo osnova,da nije slučajno namještena na p4, jer je na toj peći, SOLE, P1 maksimalna snaga,a P4 minimalna snaga,suprotno od svih drugih peći na tržištu i van svake logike!! Zato sam to pitao!
I koliko sam ja skužio gospođu/đicu ona grije sa tom peći 30m2 ( peć od 10kW ) i mislim da bi čak i loše izoliran prostor od 30m2 bio pristojno zagrijan sa 10kW snage,pogotovo u ovom periodu kada nije još hladno!
bmwmilos is offline  
Old 30.10.2014., 23:05   #8306
A što se tiče peći Sole uopće ne sumnjam kada ljudi kažu da imaju problema sa njima ( od nekih konstrukcijskih grešaka koje mogu biti i opasne, do raznih problema u radu ),a ja im onda kažem koliko para,toliko muzike.
bmwmilos is offline  
Old 30.10.2014., 23:23   #8307
Quote:
bmwmilos kaže: Pogledaj post
Ako ti je puhalica zv12 grijala jedan prostor od 100m2 onda ga je trebala dobro zagrijati uz bogovsku izolaciju. Međutim,ako ta "puhalica" grije 100m2 razvedenog prostora,teško da će sve zagrijati na pristojnu temperaturu,a da ne smanji snagu jer je prostor gdje se nalazi peć postigao zadanu temp.
Moje je pitanje bilo osnova,da nije slučajno namještena na p4, jer je na toj peći, SOLE, P1 maksimalna snaga,a P4 minimalna snaga,suprotno od svih drugih peći na tržištu i van svake logike!! Zato sam to pitao!
I koliko sam ja skužio gospođu/đicu ona grije sa tom peći 30m2 ( peć od 10kW ) i mislim da bi čak i loše izoliran prostor od 30m2 bio pristojno zagrijan sa 10kW snage,pogotovo u ovom periodu kada nije još hladno!
da dobro je mogla zagrijati prostor,ali ono što je mene srdilo najviše to što su mi morala biri vrata otvorena od ostalih soba a da apsurd bude veći imao sam radjatore od centralnog-plinskog grijanja. ovo za programe na sole pecima nisam znao, moja peć se je ponašala kad si joj zadao recimo temp 25 toliko je dugo radila u najacem modu dok nije postignula tu temperaturu
Ono što bi ljudi morali još peipaziti prilikom kupnje tih peći da je proizvođač naveo okvirnu kvadraturu koja bi ta peć a nije naveo za koju kategoriju kuće (isto kao i tinte piše na kutiji 130 stranica da bi trebalo isprintati a nigdje da je to izračunato na bazi od 5% pokrivenosti)

Zadnje uređivanje paalfi : 30.10.2014. at 23:38.
paalfi is offline  
Old 31.10.2014., 00:00   #8308
uz malu preradu usporivača dimnih plinova u režiji ssm preko vikenda evo već 2 dana radi bez prestanka 24 sata u kontinuitetu sunp7 na gn1no3 sa sljedećim postavkama/ne znam koliko je ukupno efektivnog rada i pauze u ovom vremenu, sutra bum išel pogledati pepeljaru i kolićinu/izgled pepela u ložištu, po slobodnoj procjeni prema original postavkama ovo bi bilo cca.13kW snage, potrošene su pune 3 vreće po 15kg peleta, nema modulacije-nema programiranog paljenja/gašenja:

Manje je to od 13 Kw budući da ti je puž na 21 na snazi 1, no nije važno, važna je potrebna postavka snage prema tvom grijanom prostoru. Gledaj programirano paljenje/gašenje je individualna stvar, ja svoju peć nikad ne gasim, ona održava svoju temp i to je to, ali to je samo zato jer su mi gubitci u kotlovnici i prema dimnjaku zanemarivi, tako bi u principu i trebao funkcionirati jedan takav sustav, ali problem su dimnjaci/neizolirane kotlovnice/peći itd. Iznesi i te podatke u detaljnijoj mjeri.


u01-75
u02-1
u03-0

t03-51
t04-7
t06-100
t07-15
t08-60
t09-21

mali micek se mrda pomoću acc10 na kojem su sljedeće postavke:

t1-39~42
P-2
I-2,9
d-2
b_-1

plamen je izgleda malog debeljuce, nikako ne mogu postići da se taj izgled zadrži konstantno, ta punoča plamena se mijenja/smanjuje/pojačava ali plamen nikada ne nestaje-buco mršavi ili se deblja, najvjerojatnije je to do samog naćina doziranja peleta koje nije konstantno iste kolićine,primijetio sam da varira ovisno koliko puž zahvati u jednom navoju, gospon skyman molim za mišljenje, vi ste hrabro komentirali moje postavke i zahvalan sam vam na tome,nastavite ,naravno da se i ostali mogu pridružiti u komentiranju

Ako se sjećaš spominjao sam nepravilno tj. da se bolje izrazim nepravilnije doziranje ispod postavke 26 za puž, tako da će ti pogotovo na 21 postavki puža biti još nepravilniji plamen nego što inače je, no dobro ne moraš sad dizat s 21 na 26, nije baš toliko nužno ako imaš efektivan plamen koji se ne ugasi sam od sebe, bez obzira na sve to plamen sam po sebi će varirati ovisno o pužu, dimnjaku, stupnju zaprljanosti peći itd. tako da je to normalno, važno je da imaš dobro izgaranje bez hrpetine monoksida i s druge strane da ti ne frcaju u većoj mjeri iskre iz plamenika, uglavnom s tim se ne zamaraj previše ako imaš pristojne temperature dimnih i dobru kvalitetu pepela tj. izgled pepela i samog ložišta.

dimovodna cijev dužine cca. 400mm između kotla i šindlovog dimnjaka fi 160mm i visine cca.8m nije jako vruća ustvari jako je topla,daleko hladnija od u22d vajdrus-ove kod loženja (prošlih godina) na drva i sve kaj hoće gorjeti

Mene više zanima gdje ti se nalazi kotlovnica u odnosu na grijani prostor, kako je izolirana, da li puše kroz nju kao na kolodvoru itd, važne stavke

Dimnjak je definitivno previše za potrebe te peći. Napravi jedan mali test, pusti da peć nabije temperaturu, zabilježi temperaturu kotla, vjerojatno negdje oko 80-81-82, isključi pumpu, zavrni ventile prema ptvu i grijanom prostoru, ugasi plamenik i promatraj koliko će pasti temperatura u kotlu kroz period od cca 12 sati. Znam da je malo teško provesti test budući da su hladniji dani, ali kad uhvatiš priliku napravi taj mali test i napiši rezultate.


Quote:
patafljengo kaže: Pogledaj post
Daj malo objasni čemu u01-75 . Mislim da je previše , pogotovo po ovim postavkama kada je kotao stalno na ON . To znači u noćnom režimu rada,po ovoj postavki ( u01) ,plamenik ,a pogotovo kotao pičiti prema 100 stupnjeva, a neme razloga slati kune dragome Bogu.
Ovo je isključivo moje mišljenej i poštujem svako drugo.
LP
Obrađeno je već dosta puta zašto veća postavljena temperatura...kvaliteta izgaranja, zdravlje kotla, bolja orjentiranost/manja inercija automatike polaza, veća pohranjena energija u samom kotlu (više je Kw u vodi od 75-80 stupnjeva nego u vodi na 50-60 stupnjeva istog kapaciteta jel tako, čista logika) itd itd ima tu dosta stavaka. Naravno i ta veća postavka može opalit nogom u guzicu ako je loše izolirana kotlovnica i povećani gubitci prema dimnjaku u stanju mirovanja plamenika. Uvijek je tu jedan "ali", no ta postavka bi u svakom slučaju trebali biti u rangu 70-75, poželjno 75.

Ne znam di je nestao kolega forumaš @zmajdin, on je jedno 100 puta ponovio zašto je poželjno držat veću postavljenu temperaturu kotla, valjda je čovjeku dosadilo više ponavljat.

Eto @zmjadin ako čitaš javi se da znamo da si živ

Zadnje uređivanje skyman : 31.10.2014. at 00:17.
skyman is offline  
Old 31.10.2014., 01:29   #8309
Pozdrav svima. Ovako imamo kucu cca 200m2 ,do sada smo se grijali na centralno-plin, odlucili smo to promjeniti i kupiti pec na pelete ali nemam pojma koju pec i od kojeg proizvodaca? Kolko bi mi peleta cca trebalo za jedan mj? Pec bi bila u dnevnom boravku jer se tamo nalazi dimnjak i zanima me da li jedna pec uopce moze zagrijati toliki prostor? Kuca je na kat ali bez pregradnih vrata izmedu prizemlja i prvog kata, samo vrata od soba.
__________________
...svaki dan bez tebe nova je borba...
nivesa is offline  
Old 31.10.2014., 02:33   #8310
Quote:
Yzf kaže: Pogledaj post
Oba kruga su radijatorska a temeraturu polaza određuje kromschroderova regulacija. Za sada ne znam ništa o potrošnji, o njoj ću reći za otprilike misec dana
Pa znaš reći koliko ti je otprilike peleti potrošio u tjedan dana?
Uplaseni is offline  
Old 31.10.2014., 07:48   #8311
Quote:
nivesa kaže: Pogledaj post
Pozdrav svima. Ovako imamo kucu cca 200m2 ,do sada smo se grijali na centralno-plin, odlucili smo to promjeniti i kupiti pec na pelete ali nemam pojma koju pec i od kojeg proizvodaca? Kolko bi mi peleta cca trebalo za jedan mj? Pec bi bila u dnevnom boravku jer se tamo nalazi dimnjak i zanima me da li jedna pec uopce moze zagrijati toliki prostor? Kuca je na kat ali bez pregradnih vrata izmedu prizemlja i prvog kata, samo vrata od soba.
Pretpostavljam da želite ugraditi peć na pelete za centralno grijanje,jer peć sa ispuhivanjem zraka za grijanje 200m2 na dva kata nije baš neka opcija koja bi bila zadovoljavajuća u smislu podjednakog grijanja svih prostora. A bilo bi suludo ne iskoristiti postojeći sustav radijatora/grijaćih tijela.
Sobnih peći imaš do 20ak kW,pa nije problem što se tiče snage. Pitanje je samo koliko je velik prostor gdje će se peć nalaziti jer sobna peć grije prostor oko sebe sa određenom snagom,velika peć grije dosta više. Za odabrati peć trebalo bi znati kolika je snaga montiranih radijatora/grijaćih tijela.
Što se tiče potrošnje,pitanje je koliko ste trošili plina za jedan mjesec,po tome se da otprilike izračunati potrošnja peleta.
bmwmilos is offline  
Old 31.10.2014., 09:50   #8312
Quote:
Uplaseni kaže: Pogledaj post
Pa znaš reći koliko ti je otprilike peleti potrošio u tjedan dana?
jedna vrića dnevno
Yzf is offline  
Old 31.10.2014., 09:59   #8313
Quote:
Yzf kaže: Pogledaj post
jedna vrića dnevno
1 vreca dnevno? Znaci 15kg x 4,7KW=

Dnevna potrosnja 70,5 KW
Angelbyu is offline  
Old 31.10.2014., 10:40   #8314
10 vreća za 10 dana, ja bih bio vrlo zadovoljan s tom potrošnjom...
Uplaseni is offline  
Old 31.10.2014., 12:36   #8315
skyman hvala! ,za grijanje mojega objekta te postavke na instaliranoj skalameriji mogu zadovoljiti sa potrebnom toplinom grijanja, manja mi je potrošnja ako se peć uopće ne gasi nego održava zadatu temperaturu-u ovom slučaju 75*C, kotlovnica je uz sam objekat koji grije i dobro je izolirana (u haustoru+45cm zidovi/dupli), imam dva otvora promjera 200 mm za cirkulaciju zraka - jednu pri dnu drugu u stropu diagonalno na istome zidu u odnosu na prostoriju koja je cca150cmx420cm, kao i rupice po ulaznim vratima nasuprot tih otvora koje služe za istu svrhu-one mi se čine sada suvišnim, ali imam i peć na drva pa zlu ne trebalo nek se nađe, e tu peć na drva trenutno "zloupotrebljavam" za bolji rad pelet seta, kako - jednostavno otvorim otvor za sekundarni zrak na ložištu viadrus u22d (na gornjim vratima ona okrugla rupa) i dobim bolji plamen u ferroli gn1 na sunp7 i spomenuta dimovodna cijev između kotla i dimnjaka se puno sporije ohladi što znaći da se i sam kotao sporije hladi, znači dimnjak pre jako vuće a pošto je viadrus spojen višlje od ferrrolija na isti šindlov dimnjak na ovaj način višak cirkulacije/cuga preusmjerim preko viadrura, sa ovim postavkama dobio sam vrijeme rada pelet plamenika cca.50 min. a vrijeme mirovanja/pauze cca.40min , temperatura kotla nikada ne prelazi 77*C od zadanih 75*C jer je gusnati kotao u pitanju i ne spušta se ispod 64*C ,podatci po digitalnoj upravljačkoj jedinici od plamenika, analogni termometar na spremniku pokazuje cca.10% manju vrijednost od digitalnoga na kotlu, na analognom termometru od kotla (na kotlu koji služi kao siguronosni) temperatura varira od cca.70*C do 82*C, pepela je nakon 3 dana kontinuiranoga rada plamenika i potrošenih cca. 5 vreća po 15kg=75kg bilo volumenski cca.1,5 litrara-ne kilograma, u toplijim danima/na početcima grijanja dok sam gasio peć cca.12 sati temperatura u kotlu je pala za cca.15% (na npr.50*C od zadate 65*C) a u spremniku za cca.10%, kod ponovnog paljenja peći i plamenika ta se temperatura izjednačila na cca. 58*C i plamenik je počeo raditi na 58*C u kotlu,

jedno konkretno pitanje,kod možebitne povećane potrebe za toplinom da li samo promijeniti/povećati postojeće parametre t0-8/t0-9 (snaga 1) ili aktivirati uz postojeće i t0-10/t0-11 (snaga 2) pa da plamenik radi u tri nivoa (potpala+snaga1+snaga2)

zmajdin,mislim da je on aktivan na elitesecurity-ju

Zadnje uređivanje mbukal : 31.10.2014. at 13:03.
mbukal is offline  
Old 31.10.2014., 15:13   #8316
t01 Raspon od 30-80 °C

Quote:
skyman kaže: Pogledaj post
Obrađeno je već dosta puta zašto veća postavljena temperatura...kvaliteta izgaranja, zdravlje kotla, bolja orjentiranost/manja inercija automatike polaza, veća pohranjena energija u samom kotlu (više je Kw u vodi od 75-80 stupnjeva nego u vodi na 50-60 stupnjeva istog kapaciteta jel tako, čista logika) itd itd ima tu dosta stavaka. Naravno i ta veća postavka može opalit nogom u guzicu ako je loše izolirana kotlovnica i povećani gubitci prema dimnjaku u stanju mirovanja plamenika. Uvijek je tu jedan "ali", no ta postavka bi u svakom slučaju trebali biti u rangu 70-75, poželjno 75.

Ne znam di je nestao kolega forumaš @zmajdin, on je jedno 100 puta ponovio zašto je poželjno držat veću postavljenu temperaturu kotla, valjda je čovjeku dosadilo više ponavljat.

Eto @zmjadin ako čitaš javi se da znamo da si živ

Meni je to jasno kao dan , jer sam praktički stekao skupo iskustvo,učeći na svojim greškama , a to znači nadobivao se dosta udaraca nogom u guzicu.Isprobao sam prema svojim uvjetima sve postavke , pa tako i ovu 75 °C. Stoga sam htio upozoriti "centarfora" bukala na zbivanja koja se događaju kada se pumpa isključi . Naravno, opet iz svog kuta grijanja, ja pumpi u noćnnom režimu na dam da radi, jer po meni nema smisla i potrebe da zuji 24 h. E , sada kada je pumpa noću ( ili danju) isključena plamenik se zaleti na 92 ° C , a kotlovska tem. na 105 °C .Zato sam ja skloniji nižoj temperaturi i zagovornik 65/75°C.Za kraj onaj viječiti " ali " zavisi i od kraja prebivališta ( grijanja ), zavičaja ,ili po"domaći" regiona,znači da i klima ovisi o radu SUN P 7 , pored tvojih zapažanja .

Lipi pozdrav ,
__________________
Ne pačajte moje more,moju valu , moju staru grotu.Ma ni za sto let vi nećete znat ča je to " ČA " va mojen životu !
patafljengo is offline  
Old 31.10.2014., 15:38   #8317
da li je neko poredio potrošnju peleta na zadanoj temperaturi 65 i 75 stepeni?
naravno uslov je da ima termo ventile ili termostat postavljen u nekoj od prostorija koji regulušu optimalnu temperaturu prostora jer bez toga znam iz iskustva da će više potrošiti a i pregrijati grijani prostor
nibleri is offline  
Old 31.10.2014., 17:07   #8318
Quote:
sasa554 kaže: Pogledaj post
Pozdrav svima
buduci da mi je potrebna pomoc bicu zahvalan ukoliko je dobijem na ovoj temi
naime,
nedavno sam kupio kotao snage cca 450 kW
kotao je predivdjen za sagorijevanje peleta
ono sa cim imam problem su ogromne kolicine sljake
al bas
jedni kazu da je to do razima sagorijevanja tj velikog udjela kisika
a drugi opet da je to do jako loseg peleta
molim vase misljenje
Imao sam isti problem na peći od 200-tinjak kw. Radi se o prevelikoj količini zraka odnosno o prevelikoj brzini ventilatora.
Ne znam kakvo je ložište na toj peći, a pretpostavljam da je okruglo i ima mješač. Treba je podesiti da je dobava peleta u što kraćim vremenskim razmacima i što manja količina kako bi mješaš što ćešće radio, a u tom je slučaju dovoljna manja količina zraka za kvalitetno izgaranje. Samim time nestaje šljaka i produkt takvog gorenja je pepel.
Naravno i potrošnja se osjetno smanji, kod mene je to bilo cca 40-tak posto.
agt is offline  
Old 31.10.2014., 17:59   #8319
Quote:
nibleri kaže: Pogledaj post
da li je neko poredio potrošnju peleta na zadanoj temperaturi 65 i 75 stepeni?
naravno uslov je da ima termo ventile ili termostat postavljen u nekoj od prostorija koji regulušu optimalnu temperaturu prostora jer bez toga znam iz iskustva da će više potrošiti a i pregrijati grijani prostor
ja se cijelu jesen igram upravo sa time (malo lažem igram se samo 2 mjeseca), na svim radijatorima (osim kupaonskoga koji je igrom slučaja prvi i na podestu stubišta koji je zadnji u krugu grijanja -oni su baš uvijek nekoliko otvoreni) imam termostatske ventile a na početku polaznog voda troputni miš ventil sa regilacijom polazne temperature acc10 i spremnikom topline od 200lit., zaključak iz jako kratkog iskustvaje je da mi sa istim postavkama plamenik troši više peleta kad radi sa prekidima i kad ima postavljenu nižu radnu temperaturu, probao sam sa 60*C jok, 65*C jok,70*C bolje i na kraju završio na 75*C kao radna temperatura kotla, išao bi na 80*C al pošto je gusnati kotao bojim se da ne zatrokira/siguronosni ne isključi plamenik zbog pregrijavanja, najveću uštedu peleta postigao sam regulaciom temperature u polaznom vodu pomoću troputnog miš ventila kojega regulira/zakreće/otvara-zatvara acc10

agt jel ovo: "Treba podesiti da je dobava peleta u što kraćim vremenskim razmacima i što manja količina kako bi mješaš (puž) što ćešće radio, a u tom je slučaju dovoljna manja količina zraka za kvalitetno izgaranje. Samim time nestaje šljaka i produkt takvog gorenja je pepel."

vrijedi li ovo i za moj slučaj - kotao 35kW+ plamenik 15-35kW- koji sada radi na kako skayman kaže ispod 13 kW :

sada /tvoj prijedlog
t03-51 = 51
t04- 7 = 7
t07-15 = 14
t08-60 = 58
t09-21 = 20

patafljengo ako isključiš pumpu pa kako ti onda radi grijanje noću (ili imaš savršenu izolaciju pa ti se po danu akumulira toplina-što je super), meni je logičnije promjena dnevne-noćne temperature polaznog voda a kotao radi uvijek istom snagom za koju se ispostavi da je najidealnija,naravno treba u tom slučaju spremnik topline za akumulaciju viška, za što bi kotao/plamenik radio na nazivnoj snazi a pumpa ne bi prenosila tu topline tam gdje je hladno

uglavnom nameće se zaključak da je najbitnije napraviti:
1. izolacija
2. regulacija
3. prema prvoj i drugoj karakteristici poštelati rad plamenika

Zadnje uređivanje mbukal : 31.10.2014. at 19:13.
mbukal is offline  
Old 31.10.2014., 20:21   #8320
Mbukal, ne znam vrijedi li ovo i za tvoj kotao. Ovi veliki imaju obično veliko okruglo ložište, promjera skoro metar, te uz dobavni puž imaju i mješač koji pelete dodatno rotira u ložištu. Kad u ložište uđe velika količina peleta tj. kad je duži interval dobave, mješač ih ne miče u ložištu i velik dio peleta gori bez dovoljno zraka te stvara tvorevinu koja nalikuje na ugljen. Zna se desiti da taj materijal zaustavi zbog svoje tvrdoće pogonski motor puža i mješača.
Da bi izbjegli takvo gorenje serviseri pojačaju dolazak zraka tj. dignu obrtaje ventilatora. U tom slučaju peleti gore pod velikim tlakom, ne sagore do kraja, a snaga ventilatora ih izbaci iz ložišta u obliku šljake. Naravno da je tada i potrošnja veća jer se jedan dio peleta nesagoren nađe u posudi za pepel.
agt is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:10.