Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 27.10.2013., 11:00   #1901
Ne moraš prebivalište, dovoljno je boravište.
Za prebivalište moraš mijenjati sve dokumente jer imaš novu adresu.
City is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2013., 19:55   #1902
pozdrav,

po prvi put iznamljujem stan pa imam par pitanja
dakle, osim stanarine prvi koji je pogledao stan pristaje i na 2 rate pologa i odreden polog za racune unaprijed, a dogovor je na minimalno 6 mjeseci

e sad - kak vi naplacujete/placate racune?
rijec je o stanu koji ima vlastito brojilo struje/vode/plina

naplacivati mu po uplatnicama pa kad dode obracunsko razdoblje vratiti preplaceni iznos/naplatiti manje uplaceno ili ocitavate na mjesecnoj bazi i placate racun?
Padrone is online now  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2013., 02:06   #1903
Meni ti polozi unaprijed nisu nikako jasni.
Što je cilj pologa, ako nađeš stan nitko te neće čekati 2 mjeseca da ti istekne polog kod bivšeg gazde? A nećeš tražiti stan zadnja 2 tjedna i uletit bezveze u neki stan. I što ako ne nađeš stan u tih zadnjih dana ideš na ulicu.

Ja sam platila jednu mjesečnu stanarinu unaprijed ( jedan polog) i 50 eur za režije.

Cijelo filozofiranje i pljuvanje o bivšim stanarima. Morala sam platiti tuđu struju i odbit na silu od stanarine, da mi ne isključe struju jer je zadnja rata plaćena 3 mjeseca unatrag i dug blizu 600kn.

Sve svoje režije plaćam pod odmah, ali redovito dobijam opomene za bivše stanare i vode i čistoće i HRT. Gazdu boli, a neka ga boli jedva čekam da mu spapre kakvu kaznu.
Ne znam mogu li mi vodu isključiti zbog tog duga, ako svoje rate plaćam?

Savjet svima ne ulazite u neočišćene režije, samo ćete poluditi. Meni je lijepo obećano da je sve čisto.
A na hep-u mi pred gazdom kaže da nas neće obavjestiti nego samo isključiti zbog tuđeg duga. Tad sam pukla, platila i odbila od stanarine, iako gazda nije htio tako. Suprug rekao plati ili idemo van, tražiti drui stan.
Još sam sad terorista, jer me raspizdilo nerješeno stanje.

To je dobro kad je odvojen sat za sve. Uvijek smo plaćali tuđe troškove. Prije dvije godine(14 godina tako) za stan od 45m2 smo plaćali vodu i čistoću i do 270 kn. Mislimo da je voda curila uz to se djelila, bilo bi još gore da nije.

U predzadnjem stanu su mi naplaćivali 6 m3 vode, koje nisam potrošila sigurno. I uvijek sam bila u strahu oprat robu, zbog priča o vodi i potrošnji.

A eto sad mi voda dođe kad imam svoj sat 1-2m3. Ovo mi baš nije jasno, ali eto tako malo, postaneš štedljiv od maltretiranja.

Sve gazde sam morala natjeravat da na vrijeme rašračunavaju račune i to me živciralo do beskraja. Imaš mjesec dana da obračunaš, kasniš tjedan ili dva.

Novci se potroše u današnje vrijeme, takoda na vrijeme naplaćujte račune. Tko zna što se sutra može desiti.

Sad plaćamo sami i ne želim vidjeti nikog sem na dan stanarine. Sve se može provjeriti je li plaćeno.
petra00 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2013., 10:23   #1904
mom susjedu je zena s dvoje djece nabila 12k kuna racuna i pobjegla preko noci iz stana, polog mu nije bio dovoljan da plati sav dug, al bar je pokrio dio
kako je nabila dug - fino placala na tisku s uplatnicama, ali bi rekla prodavacici da umjesto 500kn uplati 50 kn i gazda nije detaljno pregledavao kad bi mu dala odrezak, kad su poceli dolaziti obracuni ... zbris

50e za rezije sad kad preko zime ima samo 80-100e plina mjesecno mi nista ne znaci, ako u veljaci dode obracun da se smrznes

meni je jasno da u danasnje vrijeme nije lako dati polog, ali eto i ja sam u stranoj zemlji podstanar i bez pologa + 150e unaprijed za rezije nije bilo sanse da udem u bilo koji stan

iz cijelog gornjeg posta ja i dalje ne vidim kak vi placate racune - preko uplatnica koje dobijete ili ocitavate stanja brojila svaki mjesec i idete nahep/vodovod/plinaru ili njihove online aplikacije i tamo izracunate dug i platite?
Padrone is online now  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2013., 15:41   #1905
Quote:
Padrone kaže: Pogledaj post
mom susjedu je zena s dvoje djece nabila 12k kuna racuna i pobjegla preko noci iz stana, polog mu nije bio dovoljan da plati sav dug, al bar je pokrio dio
kako je nabila dug - fino placala na tisku s uplatnicama, ali bi rekla prodavacici da umjesto 500kn uplati 50 kn i gazda nije detaljno pregledavao kad bi mu dala odrezak, kad su poceli dolaziti obracuni ... zbris
Pametna ženska....i glupi gazda
Gogo1919 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2013., 16:13   #1906
Struju plaćam preko uplatnica koje je HEP napravio. S tim da svaki mjesec ću prekontrolirati i ostaviti novaca sa strane za platiti, ako se potroši više struje. Lakše je tako platiti veću sumu novaca nego odjednom, ako ima prebačaj u potrošnji. Trenutno se grijemo na klimu.

Vodu netko popisuje svako mjesec i šalje se uplatnica.

Čistoća i tv su uvijek isti i imaju se uplatnice za par mjeseci.

Kad se budem selila, neću ništa platit nego čekati obračun da se uračuna i moj polog za režije. Te razliku sanirat, ako bude moje za platiti.
U životu nisam nikome ništa ostala dužna, ne treba mi to, mirno spavam.

Mislim da treba prijaviti podstanare i imati nekakav ugovor.
Sve drugačije nije normalno i ako se potpiše ugovor da se obavezuješ podmiriti dugove koje napraviš, da i u ovoj državi to mora biti ispoštovano.
Takođe bi trebalo se moći da onaj koji koristi uslugu bude i prijavljen da je koristi, i sve bi bilo kako treba.

Naravno i bilo bi pametno popisati nedostatke stana. Ja sam sve slikala kad sam ušla. Puno se prikrivalo u svim stanovima. S obziro da već doktoriram laži podstanarstva, sve sam nedostatke navela predočila i rekla tko je kriv za to.
Dobila sam ružnu reakciju pogotovo kad sam slike na aparatu pokazala, ali sam rekla "Samo da se ne kaže da smo mi krivi, mora se jasno znati što ne valja."

Svi bi da im podstanari u ugovoru održavaju dvorište kao naknadu, pa se i dese tako nemoralne stvari sa dugovima.

Kao što su gazde ljudi, tako i podstanari nisu svi smeće. Ali "zakoni" i "ne zakoni" ljude najviše čine nepoštenim.

Više sam srela preuređenih garaža, i onog u što nakon mjesec dana boravka ne bi ušao ni mrtav. U biti svi su stanovi katastrofa, kamufliraju se nedostatci i laže se o ispravnosti stana. I najveći problem su vlažni stanovi, a to je bolest.

Savjet odmaknite namještaj, zvirite iza kuhinjskih elemenata, pregledajte sve prostorije i ne pristanite na neku zaključanu u toj je groblje, spustite se na pod i pomirišite dobro pod ako se radi o prizemlju(zbog vlage), provjerite puteve vodovodnih cijevi. Na žalost ali to je tako, nije zlato sve što sja. Oni koji preurede katasrofu od stana, pojma nemaju ni očemu i misle da je šminkanje i pituranje dovoljno.


Iskreno ja sam na sjeveru Njemačke 2008 plaćala par mjeseci stan 35 m2 bolji od ijednog koji sam vidjela ovdje, 250 eu. U to je ulazilo voda, struja, smeće, grijanje. Ništa nisam morala posebno plaćati.
Jedino se nije mogla imati mašina za robu. To su bili valjda socijalni stanovi, ali kažem u boljem stanju od onih koje ljudi ovdje izdaju.
Prije par mjeseci smo gledali stanove do 300eu, ljudi se ne odvaže ni popiturat stan.
Znam da je to jako teško napraviti, otpadnu ruke za jedan dan. Ali ipak kako nekog nije sramota izdavati tekve stanove i tražit 300 eu, vidiš pljesan po zidovima.

Majketi skuplje živjet tu nego na sjeveru Europre.
A tek kakva nam je novogradnja, zgrade se raspadaju doslovice.

Zadnje uređivanje petra00 : 29.10.2013. at 16:24.
petra00 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2013., 16:59   #1907
ja podstanarima obračunam struju i plin po potrošnji.

svaki mjesec se očita brojilo, i plate koliko potroše.
tarantula100 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2013., 22:27   #1908
moji plačaju sve po potrošnji, kolko potroše tolko plate i nema dugovanja.
darkec2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2013., 23:29   #1909
Sve račune možete provjeriti. Ja sam nazvala hrt, čistoću i točno saznala što nije prije mene plaćeno.
Zamolila da pošalju nove uplatnice da mogu očistiti mjesece za koje nisam imala uplatnice, a to je prvi mjesec u stanu.
A za vodu uz moju uplatnicu, za protekli mjesec, dođe i opomena da nije plaćeno 2 mjeseca prije nas.

Gazda čeka da mu bivši stanar da novac pa da plati. Što je najjadnije gazda mi je privatnik i nije mi jasno da se čovjek spusti na taj nivo da mu ja trebam predavati opomene.
petra00 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.10.2013., 09:07   #1910
Quote:
petra00 kaže: Pogledaj post

Gazda čeka da mu bivši stanar da novac pa da plati. Što je najjadnije gazda mi je privatnik i nije mi jasno da se čovjek spusti na taj nivo da mu ja trebam predavati opomene.
Neznam kako ga nije sram uzimati nekog drugog u stan ako računi bivšeg stanara nisu podmireni

On mora račune platiti pa nek se raskusura sa bivšim stanarima kako god zna....najbolje da češ još ti voditi brigu o tome
Gogo1919 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.10.2013., 15:58   #1911
Savjet za buduće najmoprimce: tražila sam prije 2 godine stan s dečkom, prekopala njuškalo i oglasnik i kad sam već skoro odustala jer se nude ruševne šupe za 250+ eura, stavila sam svoj oglas na Oglasnik.hr u kojem sam navela da zaposleni mladi par traži stan, sa odvojenom spavaćom sobom, u tramvajskoj zoni Zagreba, još sam izvoljevala pa sam navela da bi bilo dobro da stan ima i balkon (obožavam veš sušiti na vanjskom zraku ), i što je najbitnije navela sam da sam spremna izvojiti maksimalno 250 eura + režije mjesečno.

Zvalo me dosta ljudi i nudilo stanove, a imali smo sreće da je prvi od ponuđenih koji smo išli pogledat bio savršen, novogradnja (zgrada iz 2008.), namješten u potpunosti - do žlice i vilice, nitko prije nas nije živio u njemu, 52 kvadrata, spavaća soba (novi Hespo madrac na krevetu ), balkon, prekrasna full opremljena kuhinja.... Lokacija - Vrbani.

Najbolje u svemu tome je što sam kasnije po broju telefona gazde pronašla njegov oglas na njuškalu, sa šturim opisom stana i cijenom od 350 eura! Realno taj stan bi se mogao iznajmiti i za 400 Eura, ali kako nije stavio sliku vjerojatno puno ljudi nije niti otvaralo oglas, kao što ni ja nisam gledala oglase bez slike... i čovjek se javio na moj oglas i iznajmio mi stan za moju ponuđenu cijenu od 250 Eura

Niti 2 godine poslije nemam prigovora
Clarice08 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.10.2013., 22:29   #1912
Imali ste dosta sreće, s obzirom na cijenu i zadovoljstvo.

Mi plaćamo 250 eu, i u ovaj stan ne bi ušla ponovo. Kad razgledate ljeti puno se toga prikrije.
Novogradnja stara isto kao i tvoj stan, ali kad su počele kiše i kapilarna vlaga po zidovima. Nakon par dana kiše bi odmah išla tražiti drugi stan.

Ali prozračujemo i imamo sušilicu, pa valjda završimo kuću i preselimo se. Umorni smo od svega.

Treba dobro provjeriti i pripaziti na oglase, mi smo naletili na stanove koji se i iznajmljuju i prodaju istovremeno.
To mi je podlo.
petra00 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2014., 19:38   #1913
vidim da je tema krepala () i znam da je ovo pitanje već bilo, ali možda se nađe još koje mišljenje -

živim s cimericama u stanu zadnja 2 mjeseca i krepala nam je veš mašina. stara je, bilo je za očekivati, ugovor nismo potpisivale, polog nismo davali jer gazda nije tražio (da, znam, krive smo)...a sada smo dužne platiti popravak, iako nismo izravno krive za kvar. postoji li zakonski propis koji govori tko to plaća?
__________________
https://youtu.be/dIwwjy4slI8
metalni bonsai is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2014., 20:35   #1914
ne
jones85 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2014., 22:35   #1915
tnx. ipak se je odjednom predomislio i odlučio da će ipak on platiti.
__________________
https://youtu.be/dIwwjy4slI8
metalni bonsai is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2014., 23:07   #1916
Quote:
jones85 kaže: Pogledaj post
ne
Postoji zakon.
To je Zakon o najmu stanova i Zakon o obveznim odnosima.
I moju je perilicu slomio podstanar ali bila je od prije stara i tu je 4 godine - sve ok.
nsut is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2014., 11:58   #1917
ne postoji niti jedan zakonski propis koji navodi tko je duzan popravljati kvarove na potrosnim uredjajima. to se uglavnom definira u ugovoru ali samog zakonskog propisa nema.
jones85 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2014., 10:34   #1918
Molim upućene za savjet,

iznajmio bih stan u obiteljskoj kući, ugovor i prijava na poreznu. Za stan su se zainteresirale dvije osobe koje žele 2 ugovora, za svaku posebno radi ostvarivanja nekih svojih prava (nekakva pomoć za podstanare) i traže da se navede da svaka koristi sobu, a ostale prostorije su zajedničke. Kako na to gleda porezna i kakav ugovor se tada radi. Što ako jedna ode, druga ostaje za pola rente u cijelom stanu???
__________________
drummer
drummer is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2014., 16:21   #1919
zasto bi radio 2 ugovora? napravi 1 i navedi kao najmoprimce obje osobe i sebe kao 1 najmodavca upravo iz razloga sto ako 1 ode. ti rentas cijeli stan a ne pola pa kako tko dodje.
ili mozes i onako kako ti oni kazu samo onda ima 2 rente sa 2 razlicita najmoprimca. poreznoj je svejedno, oni samo naplacuju porez tebi na dodatnu zaradu. mozes imati i 100 ugovora i na svaki ce proporcionalno iznosu odrediti po postotku iznos poreza
jones85 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2014., 15:03   #1920
ja bih provjerila nešto. dakle, do sad sam bila podstanar u kući pa je bilo jasnije sve oko plaćanja režija. sad sam u zgradi i razjasnili smo što ćemo plaćat a što ne. stanodavci će plaćati pričuvu a mi ono što trošimo, plin, struju, vodu. došao nam je na vrata jedan susjed koji kaže da je predstavnik stanara i uvalio uplatnicu (onu najjednostavniju iz narodnih novina) na kojoj piše ime stanodavca, da je to za čišćenje stubišta i održavanje rasvjete u zgradi u iznosu od 200 kn i mi bi to njemu trebali dati na ruke.
moja majka je prije bila blagajnik u zgradi a prije nekoliko godina se to ukinulo jer se sve počelo plaćati preko holdinga ili tako nešto. jel postoji negdje neki zakonik koji to pojašnjava sve?
a i cijena za to održavanje je nebulozna, 200 kn mjesečno za počistit zgradu jednom tjedno? po stanaru??
što nam je činiti?
Marinchica is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:48.