Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.12.2002., 12:32   #1
Question Par pitanja o temeljima kršćanstva

Da vas pitam nesto... mislim, u obzir dolaze samo poznavaoci krscanstva.
Adam i Eva su, jel tako, prvi ljudi i jedini ljudi u to doba nastanka covjecanstva. I oni su imali djecu, zar ne, izmedju ostalih ako se ne varam Abela i Kaina
I njihova djeca su imala djecu, zar ne... e ajd sad vi meni objasnite jeli to incest. Mislim, Evin sin i cerka su imali odnos i iz njega potomke. A zar nisu oni brat i sestra ???

Drugo pitanje... Krscanstvo negira evoluciju, tvrdnja stoji da je covjek nastao od praha i u prah ce se vratiti... prvo su nastali Adam i Eva itd... I sad, recimo Adam i Eva su zivjeli u Edenskom vrtu za koji se pretpostavlja da se nalazio na podrucju danasnje Mesopotamije, izmedju rijeka Eufrat i Tigris, danasnji Irak... Pa cemo pretpostaviti da su njih dvoje bili tamnoputi, slicni danasnjim Arapima. A danas imamo citav spektar boja u ljudskoj rasi...
Ajd recimo da su se oni selili po planeti, i prilagodjavali se klimatskim i vremenskim ljudima. Ali zar nije to evolucija ???
Mislim, kad od nekog tamnoputog Mesopotamca na kraju ispadne zuti Kinez ili crveni indijanac ili crni Aboridjanin ili blijedi i plavokosi Swedjanin. Sta je to drugo nego evolucija.

I jos samo ovo, o Isusovom zivotu se zna otprilike nekih 25%, mislim o toliko vremena njegovog zivota se govori u Bibliji... par godina poslije rodjenja, i od tridesete do trideset trece... sto je sa onim izmedju ??? Meni pojedini nacitani teolozi tvrde da je to izmedju bilo uglavnom ispunjeno propovjedanjem, ali zasto toga nema u Bibliji ???
Vanjushka is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2002., 13:17   #2
Cool Vizija mog uma.

Kako da je Adam na svim crtežima, slikama, freskama, bilo u knjigama, bilo u hramovima, svetištima, ili institucionalnim građevinama - prikazan sa pupkom.
Pupak - pri činu poroda???
Ko je majka???
Je li bog Otac ili Majka???
Ili i Otac i Majka???
Ko je učestvovao u činu oplodnje Adamove???
I, kad se zbio porod???
A, ko se porodio???
Ko je tom koji se porodio pomogao pri porodu???
Kako da je Adam uvijek prikazan, mladoliko, uvijek približno jednakih godina???
Sve druge žene sad za mene su rahmetli.
 
Odgovori s citatom
Old 21.12.2002., 13:23   #3
To je sve samo mitologija, ništa vrjednija od grčkih mitova o Heri, Zeusu i ostalima....
Super Hrvoje is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2002., 19:23   #4
Re: Par pitanja o temeljima krscanctva

Quote:
Vanja oko panja kaže:
Da vas pitam nesto... mislim, u obzir dolaze samo poznavaoci krscanstva.
Adam i Eva su, jel tako, prvi ljudi i jedini ljudi u to doba nastanka covjecanstva. I oni su imali djecu, zar ne, izmedju ostalih ako se ne varam Abela i Kaina
I njihova djeca su imala djecu, zar ne... e ajd sad vi meni objasnite jeli to incest. Mislim, Evin sin i cerka su imali odnos i iz njega potomke. A zar nisu oni brat i sestra ???

Drugo pitanje... Krscanstvo negira evoluciju, tvrdnja stoji da je covjek nastao od praha i u prah ce se vratiti... prvo su nastali Adam i Eva itd... I sad, recimo Adam i Eva su zivjeli u Edenskom vrtu za koji se pretpostavlja da se nalazio na podrucju danasnje Mesopotamije, izmedju rijeka Eufrat i Tigris, danasnji Irak... Pa cemo pretpostaviti da su njih dvoje bili tamnoputi, slicni danasnjim Arapima. A danas imamo citav spektar boja u ljudskoj rasi...
Ajd recimo da su se oni selili po planeti, i prilagodjavali se klimatskim i vremenskim ljudima. Ali zar nije to evolucija ???
Mislim, kad od nekog tamnoputog Mesopotamca na kraju ispadne zuti Kinez ili crveni indijanac ili crni Aboridjanin ili blijedi i plavokosi Swedjanin. Sta je to drugo nego evolucija.

I jos samo ovo, o Isusovom zivotu se zna otprilike nekih 25%, mislim o toliko vremena njegovog zivota se govori u Bibliji... par godina poslije rodjenja, i od tridesete do trideset trece... sto je sa onim izmedju ??? Meni pojedini nacitani teolozi tvrde da je to izmedju bilo uglavnom ispunjeno propovjedanjem, ali zasto toga nema u Bibliji ???
Sine covjeciji ovi ljudi su metnuli u svoja srca svoje gadne bogove i samo se pretvaraju da traze istinu, a u srcu im je sedam gadova.
__________________
...jedan od prorockih sinova.
Prorok is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2002., 04:58   #5
Re: Par pitanja o temeljima krscanctva

Nit sam kršćanin, nit sam neki veliki poznavalac kršćanstva, ali probat ću ti odgovoriti na neka tvoja pitanjca
Quote:
Vanja oko panja kaže:
Adam i Eva su, jel tako, prvi ljudi i jedini ljudi u to doba nastanka covjecanstva. I oni su imali djecu, zar ne, izmedju ostalih ako se ne varam Abela i Kaina
I njihova djeca su imala djecu, zar ne... e ajd sad vi meni objasnite jeli to incest. Mislim, Evin sin i cerka su imali odnos i iz njega potomke. A zar nisu oni brat i sestra ???
Adam i Eva su metafore na prve ljude.
Ako hoćeš evolucijski, pročitaj knjigu postanka, ne razlikuje se puno od današnje spoznaje (znanstvene) kako je to išlo.

Imaš na početku ništa, osim Boga (znanost: ništa, osim ogromne nakupine mase), onda bi svjetlost (znanost: big bang), onda nastane sunce (znanost: zvijezde), onda nastane zemlja (planete) pa mjesec i ostale zvijezde(tu se malčice razilazi sa znanosti) pa bića u moru, pa biljke, kopnene životinje i na kraju čovjek.
Knjiga postanka je cijela metafora, i nije ju baš za shvaćat doslovce (čak niti otprilike).
Quote:
Drugo pitanje... Krscanstvo negira evoluciju, tvrdnja stoji da je covjek nastao od praha i u prah ce se vratiti... prvo su nastali Adam i Eva itd... I sad, recimo Adam i Eva su zivjeli u Edenskom vrtu za koji se pretpostavlja da se nalazio na podrucju danasnje Mesopotamije, izmedju rijeka Eufrat i Tigris, danasnji Irak... Pa cemo pretpostaviti da su njih dvoje bili tamnoputi, slicni danasnjim Arapima. A danas imamo citav spektar boja u ljudskoj rasi...
Ajd recimo da su se oni selili po planeti, i prilagodjavali se klimatskim i vremenskim ljudima. Ali zar nije to evolucija ???
Ne znam za sve kršćanske odlomke, no papa je priznao teoriju evolucije, dakle rimokatoličanstvo ne negira evoluciju.
A pošto je rimokatoličanstvo dosta konzervativno, to znači da se evolucija i knjiga postanka međusobno ne negiraju.

Quote:
I jos samo ovo, o Isusovom zivotu se zna otprilike nekih 25%, mislim o toliko vremena njegovog zivota se govori u Bibliji... par godina poslije rodjenja, i od tridesete do trideset trece... sto je sa onim izmedju ??? Meni pojedini nacitani teolozi tvrde da je to izmedju bilo uglavnom ispunjeno propovjedanjem, ali zasto toga nema u Bibliji ???
Dobro pitanje, mogući odgovor: Isus prije 30. nije imao učenika, a njegovi učenici su pisali o njemu, ne on sam.
No, taj odgovor ne zadovoljava, jer je netko napiso o Isusovom životu oko njegova rođenja.
Dakle, ovo definitivno ne znam.

Nadam se da sam ti imalo pomogao, btw. dobra pitanja (i ja sam ih prije par godina sam sebi postavljo), dakle
__________________
You can't spell fundamentalist dogma without spelling fun.
C'Tebo is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2002., 06:40   #6
Ali to nije par pitanja. To su tri pitanja!
Shady is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.12.2002., 18:59   #7
1.Nigdje i ne postoje dokazi da su Adamova i Evina djeca sklopili brak i da se dogodio incest.

2.Od stvaranja covjecanstva je proslo oko 6000 godina, i u tom razdoblju ljudi su se i fizicki mijenjali u skladu s okolinom a naravno i genetski.Nema dokaza za evoluciju.

3.Isus je imao bracu i sestre i svi u Njegovom mjestu su ga poznavali.Zato su i govorili "Nije li ovo drvodjeljin sin i ne znamo li mu oca, majku, bracu i sestre."Bilo bi preopsirno da se islo sve pojedinosti zapisivati.
 
Odgovori s citatom
Old 27.12.2002., 20:11   #8
Re: Par pitanja o temeljima krscanctva

Quote:
Vanja oko panja kaže:
Adam i Eva su, jel tako, prvi ljudi i jedini ljudi u to doba nastanka covjecanstva. I oni su imali djecu, zar ne, izmedju ostalih ako se ne varam Abela i Kaina
I njihova djeca su imala djecu, zar ne... e ajd sad vi meni objasnite jeli to incest.
Osim Adama i Eve bilo je još prvobitnih ljudi, takoreći još Adama i Eva.
Vader is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.12.2002., 01:55   #9
Re: Re: Par pitanja o temeljima krscanctva

Quote:
Vader kaže:
Osim Adama i Eve bilo je još prvobitnih ljudi, takoreći još Adama i Eva.

Ne ne, pise da je Bog stvorio Adama i Evu. Nikoga vise.
Vanjushka is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.12.2002., 05:28   #10
haha!
Shady is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.06.2007., 15:39   #11
istina je da je Bog stvorio prvo Adama i Evu (Adema i Havu), sljedeca istina je to da su oni imali blizance, sina i kcekru, pa opet poslije isto blizance, takodjrer sina i kcerku... e od Boga je naredjeno da se smiju spojiti brat iz prvog poroda i sestra iz drugog jer nije bilo druge mogucnosti da se siri covjcanstvo... a posle su ljudi podjeljeni na narode i plemena da se medjusobno potpomazu i upoznaju...
__________________
Igrajte IGRE
0ctopus is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.06.2007., 16:14   #12
al ovo je stvarno nevjerojatno, evo i tema iz 2002. oživljena!
eventualan is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.06.2007., 16:19   #13
Quote:
Dream kaže: Pogledaj post
Kako da je Adam na svim crtežima, slikama, freskama, bilo u knjigama, bilo u hramovima, svetištima, ili institucionalnim građevinama - prikazan sa pupkom.
To sto je neko crtao Adama i Evu sa pupkom ne znaci da su Adam i eva stvarno imali pupak. Ljudi su ih srtali kako su ih zamisljali.

Quote:
Pupak - pri činu poroda???
kakvog poroda?

Quote:
Ko je majka??? . Je li bog Otac ili Majka???
Ili i Otac i Majka???
Ko je učestvovao u činu oplodnje Adamove???
Procitaj malo bibliju, sami pocetak, vidjeces da Adam uopste nije nastao oplodnjom! njega je Bog napravio od zemlje.


Quote:
I, kad se zbio porod???
A, ko se porodio???
Ko je tom koji se porodio pomogao pri porodu???
Nema poroda. Adam se nije rodio.

Quote:
Kako da je Adam uvijek prikazan, mladoliko, uvijek približno jednakih godina???
Sve druge žene sad za mene su rahmetli.
Slikari odlucili da ga prikazu mladoliko
tako im valjda ljepsi
__________________
.
sunasce is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.06.2007., 22:28   #14
adam i eva su imali 3 sina; kajin, abel i najmlađi šet.
adam -znači čvbjek
eva:-čovječica ili majka svih naroda...
jasno je da se ne misli doslovno da je stvoren samo jedan par ljudi iz kojih je kasnije proizašlo čitavo čovječanstvo.
koliko je točno ljudi stvoreno i na kojim mjestima, ne zna se. ima nekoliko teorija o tome o kojima mi se sada ne da pisati al svakako adam i eva i njihova djeca nisu počinili incest niti išta tome slično.

ali, zanimljivo je da velika većina ljudi koja se zainteresirala za religiju postavlja upravo ovo pitanje....
zar smo opsjednuti incestom....???
extreme is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2007., 03:16   #15
Quote:
Odredbom dragoga Allaha hazreti Hava je u svakom porodu rađala blizance – muško i žensko, pa je svaki od Ademovih, alejhisselam, sinova imao samo jednu sestru blizanku i svaka od Ademovih, alejhisselam, kćeri imala samo jednoga brata blizanca. Sasvim je jasno da u tim vremenima nije bilo moguće izbjeći sklapanje braka između rođene braće i sestara, pa su se tako Ademovi, alejhisselam, sinovi ženili svojim sestrama. Ali, Allahov uzvišeni Zakon je već u to doba odredio jedno ograničenje: Zabranjen je bio brak između brata i sestre koji su zajedno rođeni.
Jos jedno misljenje.
dolma is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2007., 03:51   #16
Znači Alahu je draži bio incest nego da pucne prstima i stvori još kojeg čovjeka?
Zombi Mesar is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2007., 06:26   #17
Bilo je incesta. Qur'an kaze otprilike: sto je bilo bit ce oprosteno. Ovo za blizance ne moze niko znati da li je istina a grijeh je reci o Allahu dz.s. nesto sto se ne zna. Da li su ljudi evoluirali? Jesu. I ja sam bio par dana na more pa pocrnjeh i evoluirah. Tamo dje su Japanci i Kinezi, duvali su jaki vjetrovi, ljudi su zmireli tako da im se oci iskrivise. A kako tek body bilderi evoluiraju. Ja sam prije par godina mrsaviji bio pa evo evoluirah, udebljah se.
Mabuss is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2007., 07:57   #18
Quote:
Mabuss kaže: Pogledaj post
Bilo je incesta. Qur'an kaze otprilike: sto je bilo bit ce oprosteno.
A sad više neće biti....???

Teška su, olovna, ta današnja vremena.
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2007., 08:45   #19
Upravo tako Nermuth Dagi. Caka caka caaa.
Mabuss is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2007., 13:11   #20
Quote:
Zombi Mesar kaže: Pogledaj post
Znači Alahu je draži bio incest nego da pucne prstima i stvori još kojeg čovjeka?
A sta ti znas sta je njemu draze i zasto?
Ko i kada je odredio da je incest grijeh? Ne mozes svijet koji je bio na samom pocetku posmatrati iz danasnje perspektive.
dolma is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:15.