Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest

Povijest Politička, društvena, kulturna, univerzalna povijest.
Podforumi: Vojna povijest i tehnologija, Domovinski rat

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.01.2009., 02:34   #41
Quote:
native kaže: Pogledaj post
nisam ja ništa aludirao bi li se smjelo ili ne, samo sam odgovarao jer mi se učinilo da želiš reći kako je grb Sv. Ivana Zeline jedini inspiriran tim tzv. ilirskim grbom.
Ne nisam, krivo si razumio što sam htio reći. Ima hrpa grbova za koje se mogu reć da su inspirirani ilirskim grbom. Grb grada SV. Ivana Zeline je identičan onom koji se koristio kao prvi u 12 st i poznatje kao najstariji grb hrvatske, da je to krađa identiteta pošto su grbovi identiteti pojedinca, obitelji, vlasti, crkve i raznih službi te se ne bi smjelo prisvajati kao svoj.
zmayo is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2009., 13:06   #42
Quote:
zmayo kaže: Pogledaj post
Vidim da nisi čitao moje prijašnje postove - ali ajde -da ti pokažem i sliku u boji pošto si vidio crno bijelu koju sam dao što sam gledao za usporedbu koju je to sliku frend slikao i poslao mi.

Sad reci da to nije plava boja
Isuse Bože, kako vi ljudi neke stvari uzimate zdravo za gotovo da je to strašno. Na slici jest plava ali je u stvarnosti crvena koja je zbog nekih razloga poplavila. Iz ove loše slike koju si dao vidi se da je riječ o nečemu što je jako izblijedilo. Što je to točno? Je li to slika i ako je kojima bojama je slikano na kojoj podlozi, koliko je vremna prošlo, koji su uvjeti itd. I grb Dubrvnika npr. nisu plavo-crvene grede već bijelo-crvene koje su kroz stoljeća prikazivanja i šrafiranja postale plave. Tako je danas na hrvatskom grbu grb Republike prikazan plavo-crveno iako to NIJE TOČNO, već je grb bijelo-crven.
Ymir is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2009., 13:10   #43
Quote:
zmayo kaže: Pogledaj post
Gle, grb grada Zgareba nije isti tj identičan grbu Iliraca. Zašto? Jer kao što rekoh (sad već 3 put) heraldičko glavno pravilo glasi: grb mora biti jedinstven i mora se razlikovati od drugih makar po detalju". Dakle, Ilirski grb je "na crvenom dolje mladi srebrni (bijeli) mjesec okrenut gore a iznad zlatna Danica" isti opis nosi i grb Sv. Ivana Zeline - što znači da su identični i ne razlikuju se u detalju dok grb grada Zagreba ima mladi jesec na lijevoj strani a Danicu na desnoj na plavom štitu.

Dodatak - native po tvom načinu gledanja i razmišljanja - ne bi smjelo niti 70-80 % grbova jer ih toliko koristi iste simbole - ali na drugačiji način.
Ymir is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2009., 13:17   #44
Također zvijezde i polumjesec su jedni od najučestalijih simbola srednjovjekvnih nadgrobnih spomenika ovih prostora tj. današnje Bosne i Hercegovine i južne Hrvatske.
Ymir is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2009., 13:21   #45
Ymir is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2009., 14:16   #46
u vezi grba grada zagreba - negdje sam citao da je ona zvijezda zapravo sunce (donekle ima i logike, jer jedini drugi prikaz sunca koji mi pada na pamet je ono djecje sa smiley-em ) i da citav grb zapravo govori - i po danu (sunce) i po noci (mjesec) su vam otvorena vrata utvrdjenog grada zagreba. sad, koliko ima istine u tome, ne znam..
cuo sam i drugu teoriju po kojoj mjesec i zvijezda simboliziraju neka staroslavenska bozanstva.. e ta prica mi je vec nekako realnija, pogotovo kad se uzme u obzir da su i stari hrvati imali taj grb..
T1950 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2009., 17:10   #47
Quote:
Ymir kaže: Pogledaj post
Isuse Bože, kako vi ljudi neke stvari uzimate zdravo za gotovo da je to strašno. Na slici jest plava ali je u stvarnosti crvena koja je zbog nekih razloga poplavila. Iz ove loše slike koju si dao vidi se da je riječ o nečemu što je jako izblijedilo. Što je to točno? Je li to slika i ako je kojima bojama je slikano na kojoj podlozi, koliko je vremna prošlo, koji su uvjeti itd. I grb Dubrvnika npr. nisu plavo-crvene grede već bijelo-crvene koje su kroz stoljeća prikazivanja i šrafiranja postale plave. Tako je danas na hrvatskom grbu grb Republike prikazan plavo-crveno iako to NIJE TOČNO, već je grb bijelo-crven.
Ti si strašan. Gle, da si pročitao nekoliko mojih prijašnjih postova znao bi što sam htio reći sa tim grbom. Fino sam objasnio prilikom prvog prikazivanja tog plavog grba u ovoj temi što me zanima i što znam. Znam ja koje su boje grba Dubrovnika (nekadašnje dubrovačke republike)- i znam zašto je u sadašnjem grbu ovakav kakav je. Nravano - krivi (u što se zajedno slažemo) - ne samo zbog boje, nego i tog što grb dubrovačke republike i grada Dubrovnika ima četiri grede a ne dvije. Greška je učinjena i na prvom grbu u kruništu-najstarjiem grbu hrvatske. Tako što je prikazan u plavoj boji a ne crvenoj.A sve zahvaljujući g. Šuteju koji je dijzanirao sadašnji grb.
Quote:
Ymir kaže: Pogledaj post
Što si htio reć ovim grbom? Vjerojatnoi si ga postavio zbog Leljive unutar starog bosanskog grba prikazanog u Fojničkom grbovniku. Pretpostavljam da je to vezano sa mojim izlaganjem kako grb Sv. Ivana Zeline (u daljnjem tekstu Zelina) koristi najstariji hrvatski grb kao svoj - gdje sam rekao da je to krađa identiteta. Pošto je grb definiran kao vizualni identitet nosioca (pojedinac, obitelj, loza, uprave, vladari i ini). Pa si ga tu stavio kako i ovaj grb nosi Leljivu. No, da si pravilno pročitao moje postove gdje sam već nekoliko puta rekao (i opet ću) zašto smatram da je to krađa identiteta.. Heraldika ima svoja pravila koja se pridržavaju od samog pojavljivanja pojma heraldike. Prvo i osnovno pravilo svakog grba je sljedeće: Svaki grb mora biti jedinstven i ne smije biti isti - mora se razlikovati barem u detalju. E, što bi značilo, da je u grbu grada Zeline osmerokraka zvijezda a ne šetokraka (zvana Danica) sa istim bojama i prikazom rasporeda simbola - već bi bio drugačiji jer ne bi bio identičan ovome kojeg sad koristi. Mnoge su obitelji i vladari imali gotovo iste grbove - ali su ih razlikovali vrlo mali detalji. Npr, boja jednog simbola je bila drugačija ali je raspored simbola i sami izgled grba isti. Grb Zeline je identičan jer se po ničemu ne razlikuje od najstarijeg grba - Leljive. Što se ove tvoje slike tiče - nema baš nikakve veze s ovom temom o hrvatskom grbu osim tog što je u bosanskom grbu koji si ti izložio Lelljiva dio grba. Leljiva je bila vidljiva u većini grbova koji su bili u Iliriji. To je ujdeno i odgovor na tvoj citat niže. Tko su bili Iliri -koje je područje bilo pod njihovom upravom možete vidjeti ovdje

Quote:
Ymir kaže: Pogledaj post
Također zvijezde i polumjesec su jedni od najučestalijih simbola srednjovjekvnih nadgrobnih spomenika ovih prostora tj. današnje Bosne i Hercegovine i južne Hrvatske.
Quote:
Ymir kaže: Pogledaj post
Ovo je grb sa putne torbe Ljudevita Gaja koji je bio vođa Ilirskog pokreta (1836.-1843.g).
Quote:
T1950 kaže: Pogledaj post
u vezi grba grada zagreba - negdje sam citao da je ona zvijezda zapravo sunce (donekle ima i logike, jer jedini drugi prikaz sunca koji mi pada na pamet je ono djecje sa smiley-em ) i da citav grb zapravo govori - i po danu (sunce) i po noci (mjesec) su vam otvorena vrata utvrdjenog grada zagreba. sad, koliko ima istine u tome, ne znam..
cuo sam i drugu teoriju po kojoj mjesec i zvijezda simboliziraju neka staroslavenska bozanstva.. e ta prica mi je vec nekako realnija, pogotovo kad se uzme u obzir da su i stari hrvati imali taj grb..
Druga priča je ta da zvijezda Danica označava sreću a mladi mjesec narod. Što bi po tome bilo - sretan narod. Iako poznavajući našu povijest i ne bi baš rekao da smo bili sretan narod.

Zadnje uređivanje zmayo : 21.01.2009. at 17:16.
zmayo is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2009., 17:47   #48
Zašto su u grbu Dubrovnika (na kruni iz grba RH ) bijele trake zamjenjene plavima. Čitam na wikipediji članak o hrvatskim grbovima, i piše da je to napravljeno iz estetskih razloga, a zar to mjenjanje boja radi uklapanja u dizajn po pravilima heraldike ispada kao svojevrsno krivotvorenje grba i da to onda po navedenom Prvom pravilu uopće nije taj isti grb.

Meni to izgleda da je dubrovački grb izmjenjen najviše iz povijesno-političkih razloga, s obzirom da sadrži boje zastave ugarskih Arapadovića, a zna se kakve konotacije za sobom vuče isticanje zastave Arapdovića u današnje vrijeme.
žalac_1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2009., 18:05   #49
Quote:
Ti si strašan. Gle, da si pročitao nekoliko mojih prijašnjih postova znao bi što sam htio reći sa tim grbom. Fino sam objasnio prilikom prvog prikazivanja tog plavog grba u ovoj temi što me zanima i što znam. Znam ja koje su boje grba Dubrovnika (nekadašnje dubrovačke republike)- i znam zašto je u sadašnjem grbu ovakav kakav je. Nravano - krivi (u što se zajedno slažemo) - ne samo zbog boje, nego i tog što grb dubrovačke republike i grada Dubrovnika ima četiri grede a ne dvije. Greška je učinjena i na prvom grbu u kruništu-najstarjiem grbu hrvatske. Tako što je prikazan u plavoj boji a ne crvenoj.A sve zahvaljujući g. Šuteju koji je dijzanirao sadašnji grb.
Ti se čudiš zašto je plavi, a ja kažem da nije plavi već je crveni, a plavu boju je mogao poprimiti iz navedenih razloga. Koja je tvoja teorija? Nemaš je, i zato ne vidim po čemu sam to "strašan".

Quote:
Što si htio reć ovim grbom? Vjerojatnoi si ga postavio zbog Leljive unutar starog bosanskog grba prikazanog u Fojničkom grbovniku. Pretpostavljam da je to vezano sa mojim izlaganjem kako grb Sv. Ivana Zeline (u daljnjem tekstu Zelina) koristi najstariji hrvatski grb kao svoj - gdje sam rekao da je to krađa identiteta. Pošto je grb definiran kao vizualni identitet nosioca (pojedinac, obitelj, loza, uprave, vladari i ini). Pa si ga tu stavio kako i ovaj grb nosi Leljivu. No, da si pravilno pročitao moje postove gdje sam već nekoliko puta rekao (i opet ću) zašto smatram da je to krađa identiteta.. Heraldika ima svoja pravila koja se pridržavaju od samog pojavljivanja pojma heraldike. Prvo i osnovno pravilo svakog grba je sljedeće: Svaki grb mora biti jedinstven i ne smije biti isti - mora se razlikovati barem u detalju. E, što bi značilo, da je u grbu grada Zeline osmerokraka zvijezda a ne šetokraka (zvana Danica) sa istim bojama i prikazom rasporeda simbola - već bi bio drugačiji jer ne bi bio identičan ovome kojeg sad koristi. Mnoge su obitelji i vladari imali gotovo iste grbove - ali su ih razlikovali vrlo mali detalji. Npr, boja jednog simbola je bila drugačija ali je raspored simbola i sami izgled grba isti. Grb Zeline je identičan jer se po ničemu ne razlikuje od najstarijeg grba - Leljive. Što se ove tvoje slike tiče - nema baš nikakve veze s ovom temom o hrvatskom grbu osim tog što je u bosanskom grbu koji si ti izložio Lelljiva dio grba. Leljiva je bila vidljiva u većini grbova koji su bili u Iliriji. To je ujdeno i odgovor na tvoj citat niže. Tko su bili Iliri -koje je područje bilo pod njihovom upravom možete vidjeti ovdje
Oprosti, a što znači najstariji hrvatski grb? Službeni grb "Hrvatske"? Neslužbeni grb "Hrvatske"? Što je točno "Hrvatska" u tom kontekstu? Najstariji grb s područja ondašnje Hrvatske? Najstariji grb s područja današnje Hrvatske? Grbovi ne moraju biti različiti ako pod tim uopće ne uzimaš kontekst. Što ako je taj tvoj famozni najstariji hrvatski grb preuzet od grada Zeline? Tko ga je preuzeo i opet te pitam, grb koje to Hrvatske? Grb Sabora, predsjednika, poglavnika, kralja, kneza, bana, cara, nekog plemića ili grada? Koga? Nisi dao nikakav konetkst i ulazio u genezu samog grba već sam vizualno uspoređivao grbove ignorirajući povijest i kontekst grba. Ako nedaš odgovore na ta pitanja ne možeš ni donositi zaključke tko je od koga pokrao.

Oprosti, ali kakve veze imaju antički Iliri s navedenim grbom i što ti je to Ilirija? Zemlja antičkih Ilira ili Kraljevine Ilirije?



Ili možda govorimo o famoznoj panslavističkoj Iliriji jer mi više ništa nije jasno čim govoriš o Ilirima. Iliri ili ilirci? O čemu je riječ? I ne vidim kakve to veze ima s mojom citatom jer govorim o srednjovjekvinm spomenicima, a ne o antičkim Ilirima s kojima navedeni simboli nemaju nikakve veze ili ti ponudi argument da imaju. Možda nekog arheološko nalazište ili rimski zapisi o zvijezdi i polumjesecu u Ilira. ako ima postoji ili ikakave veze sa srednjovjekvim spomenicima? Jesu li u srednjem vijeku pokapani Iliri ili Hrvati? To neka bude školska zadaća.
Ymir is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2009., 18:15   #50
Quote:
T1950 kaže: Pogledaj post
u vezi grba grada zagreba - negdje sam citao da je ona zvijezda zapravo sunce (donekle ima i logike, jer jedini drugi prikaz sunca koji mi pada na pamet je ono djecje sa smiley-em ) i da citav grb zapravo govori - i po danu (sunce) i po noci (mjesec) su vam otvorena vrata utvrdjenog grada zagreba. sad, koliko ima istine u tome, ne znam..
cuo sam i drugu teoriju po kojoj mjesec i zvijezda simboliziraju neka staroslavenska bozanstva.. e ta prica mi je vec nekako realnija, pogotovo kad se uzme u obzir da su i stari hrvati imali taj grb..
Kod Tome Ahiđakona se spominje da su Hrvati plesali za vrijeme mladog Mjeseca lupajući u predmete da bi otjerali demone koje proždiru Mjesec pa bi u tome kontekstu to simboliziralo uskrsnuće, a slično je i sa zvijezdom, osobtio Danicom, koja u mnogih naroda simbolizirala božicu plodnosti. Kao što rekoh, uz križ ti simboli se nalaze najčešće na nadgrobnim spomnicima pa bi u tom kontekstu simbolizirali uskrnuće i novi život pokojnika, a na nekim spomenicima, naime govorim o tzv. stećcima ili kamicima, se javljaju uz Isusov lik što još više pojačava simboliku jer Isus je simbol uskrsnuća i novog života.
Ymir is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2009., 18:29   #51
Quote:
žalac_1 kaže: Pogledaj post
Zašto su u grbu Dubrovnika (na kruni iz grba RH ) bijele trake zamjenjene plavima. Čitam na wikipediji članak o hrvatskim grbovima, i piše da je to napravljeno iz estetskih razloga, a zar to mjenjanje boja radi uklapanja u dizajn po pravilima heraldike ispada kao svojevrsno krivotvorenje grba i da to onda po navedenom Prvom pravilu uopće nije taj isti grb.

Meni to izgleda da je dubrovački grb izmjenjen najviše iz povijesno-političkih razloga, s obzirom da sadrži boje zastave ugarskih Arapadovića, a zna se kakve konotacije za sobom vuče isticanje zastave Arapdovića u današnje vrijeme.
Moguće je da zbog takvih političkih konotacija nije stavljen orginalni dubrovački grb. Pa slično je i s damskim poljem koje bi, također po heraldičkim pravilima, trebalo početi s bijelim poljem, ali kao što vidiš crveno je iako je bilo prvo bijelo, ali je promijenjeno iz političkih razloga. Uzmi samo ovaj forum kao primjer. Kada vidiš koliko ima ignoranata određene političke orijentacije koji takav grb proglase ustaškim onda možeš misliti što će reći jedan Srbin za takvu "ustašku šahovnicu".
Ymir is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2009., 02:03   #52
Quote:
Ymir kaže: Pogledaj post
Moguće je da zbog takvih političkih konotacija nije stavljen orginalni dubrovački grb. Pa slično je i s damskim poljem koje bi, također po heraldičkim pravilima, trebalo početi s bijelim poljem, ali kao što vidiš crveno je iako je bilo prvo bijelo, ali je promijenjeno iz političkih razloga. Uzmi samo ovaj forum kao primjer. Kada vidiš koliko ima ignoranata određene političke orijentacije koji takav grb proglase ustaškim onda možeš misliti što će reći jedan Srbin za takvu "ustašku šahovnicu".
netočno, heraldika nema strogi stav oko toga.. iz čisto estetskih razloga se navodi da je prvo crveno polje bolji izbor jer su time vidljiviji i jasniji obrisi grba..
Ferdibrand is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2009., 09:39   #53
Quote:
Ferdibrand Boffin kaže: Pogledaj post
netočno, heraldika nema strogi stav oko toga.. iz čisto estetskih razloga se navodi da je prvo crveno polje bolji izbor jer su time vidljiviji i jasniji obrisi grba..
Crveni rub, crveni štit iz čega slijedi metal na boju, boja na metal.
Ymir is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2009., 15:37   #54
Quote:
Ymir kaže: Pogledaj post
Crveni rub, crveni štit iz čega slijedi metal na boju, boja na metal.
Bijelo polje je uvijek bilo prvo povijesno gledano. No ako misliš na pozadinu zastava nije nikad prije iliraca imala te panslavenske boje u ovoj kombinaciji. To je bilo u službi panslavizma, koje je prvo crveno polje završilo. Zar nije Račan rekao, da će SDPartija uvijek tražit povratak petokrake na zastavu, a Milanović nastavio tim putem?
__________________
Dobrovoljno bannan for good.
Aryan is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2009., 16:08   #55
Quote:
Aryan kaže: Pogledaj post
Bijelo polje je uvijek bilo prvo povijesno gledano. No ako misliš na pozadinu zastava nije nikad prije iliraca imala te panslavenske boje u ovoj kombinaciji. To je bilo u službi panslavizma, koje je prvo crveno polje završilo. Zar nije Račan rekao, da će SDPartija uvijek tražit povratak petokrake na zastavu, a Milanović nastavio tim putem?
Nemam pojma o čemu pričaš.
Ymir is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2009., 15:11   #56
Quote:
native kaže: Pogledaj post
bijelo i crveno polje po iranskoj tradiciji (od kuda se sumnja da je preuzet ovaj grb, još iz doba "Kaspijskih stepa") predstavljaju strane svijeta. bijela- sjever, crvena- jug od tuda onda i podjela na Bijelu i Crvenu Hrvatsku. jedna od teorija, meni se osobno čini najrealnija.
Malo čudno, jer sam ja čitao da je grb sa prvim crvenim poljem bio zastupljeniji kod Hrvata na području današnje RH a grb sa prvim bijelim poljem kod Hrvata sa prostora današnje BiH. Što bi značilo da se crvena više koristila na sjeveru a bijela na jugu.
__________________
Štedi vodu. Pij pivo.
TomislavM is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2009., 16:19   #57
Quote:
go2slep kaže: Pogledaj post
o simbolu polumjeseca je pisao Aleksandar Benažić, ima negdje na netu članak je jedno dvadesetak stranica pisanih
Pričajte vi što hoćete ali ja ostajem pri svome... taj nam polumjesec nije trebao na grbu i bode mu oči kad god pogledam zastavu... iskreno vise se nemogu ni nadat promjeni, sad je sve gotovo... patimo gledajući u polumjesec kao 85% katolička zemlja... bez obzira sto taj polumjesec na grbu nema veze sa Islamom, ali koga to briga? Izgleda kao islamski...

Uostalom, da to mozda šušak i tuđman nisu mislili prepojit herceg bosnu hrvatskoj pa da odma uvale bosanski polumjesec pa se zajebali?
Road_Warrior is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2009., 16:36   #58
Quote:
ROAD_WARRIOR kaže: Pogledaj post
Pričajte vi što hoćete ali ja ostajem pri svome... taj nam polumjesec nije trebao na grbu i bode mu oči kad god pogledam zastavu... iskreno vise se nemogu ni nadat promjeni, sad je sve gotovo... patimo gledajući u polumjesec kao 85% katolička zemlja... bez obzira sto taj polumjesec na grbu nema veze sa Islamom, ali koga to briga? Izgleda kao islamski...

Uostalom, da to mozda šušak i tuđman nisu mislili prepojit herceg bosnu hrvatskoj pa da odma uvale bosanski polumjesec pa se zajebali?
koja argumentacija...

odakle crpis takve umotvorine?
horus is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2009., 16:48   #59
Quote:
horus kaže: Pogledaj post
koja argumentacija...

odakle crpis takve umotvorine?
A brate tako ja gledam na ovaj PROBLEM ! hehe
Road_Warrior is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2009., 18:56   #60
Quote:
ROAD_WARRIOR kaže: Pogledaj post
Pričajte vi što hoćete ali ja ostajem pri svome... taj nam polumjesec nije trebao na grbu i bode mu oči kad god pogledam zastavu... iskreno vise se nemogu ni nadat promjeni, sad je sve gotovo... patimo gledajući u polumjesec kao 85% katolička zemlja... bez obzira sto taj polumjesec na grbu nema veze sa Islamom, ali koga to briga? Izgleda kao islamski...

Uostalom, da to mozda šušak i tuđman nisu mislili prepojit herceg bosnu hrvatskoj pa da odma uvale bosanski polumjesec pa se zajebali?
A šta bi ti htio; da grboslovi iz srednjeg vijeka misle da li će se 600 godina kasnije tebi neki grb sviđati ili ne? Grb sa polumjesecom je takav i neće se mjenjati. Eventualno se može napraviti da ne bude krune na zastavi, ali grb sa polumjesecom je takav kakav je; i točka.
__________________
Štedi vodu. Pij pivo.
TomislavM is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:43.