Natrag   Forum.hr > Društvo > Dijaspora

Dijaspora Za sve iseljenike.
Podforum: Emigracija

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 29.03.2008., 18:14   #1
Tko u Hrvatskoj brine o ugrozenoj djeci?

http://www.vecernji.hr/newsroom/regi...4A79DA4465CD.1

"Božidar je učenik 3. razreda i treba ići sa svojom generacijom na prvu pričest, ali dijete nije kršteno. Normalno, to je propust roditelja. Žive u teškoj situaciji. Mama ih je napustila dok su bili još mali. Ona je u sanatoriju za duševne bolesnike u Novome Marofu. Otac je bolestan, ima problema s alkoholom, sve se teže kreće i ta su djeca prepuštena sama sebi. Pomažu im susjedi Habazini i drugi, donesu im jesti, tako da djeca nemaju nikoga tko bi o njima vodio brigu.

Čak mislim da je tu zakazala i naša socijalna služba. Trebate otići vidjeti u kakvom neredu ta djeca žive. Nemaju u kući stol, nemaju stolce, na krevetu pišu domaću zadaću. Naš Karitas pomaže im koliko može u odjeći i hrani, svemu onome što se može skupiti. Vjeroučiteljica Silvija Kolar i ja odlučili smo da djecu sada nećemo odbacivati te da, kad njihovi prijatelji idu na prvu pričest, idu i oni. U crkvi sam pitao župljane tko bi toj djeci htio biti krsni kum, ali se potvrdila ona Isusova: "Ovaj me narod štuje samo jezikom, a ne srcem!" "


Otac alkos, svinja pijana zapisana ne vodi racuna o svojim djecacima...da bolestan...

I sve se to dogadja pred uciteljima, svecenicima, susjedima i nitko nije pozvao socijalnu sluzbu....

Kakvi su to ljudi tamo?
__________________
Gdje ima volje, ima i nacina :-)
XeiX is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2008., 18:18   #2
"Ovaj me narod stuje samo jezikom, a ne srcem!"

Suge sugave, glavno da svaku nedjelju idu lizat oltare a kada treba vjeru demonstrirati i provesti u praksi nema ih nigdje. Nisu li krsni kumovi ti koji su suodgovorni za djecu? I da zato nitko ne zeli biti kum toj djeci?

Kava nakaza, ta hrvatska "vjera."
__________________
Gdje ima volje, ima i nacina :-)
XeiX is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2008., 18:27   #3
dok ova obitelj(kao i mnoge druge) ne dodje u ulogu da puni novinske chlanke....nitko....
__________________
And you will keep me safe, and you will keep me close, and rain will make the flowers grow.
happygoose is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2008., 18:36   #4
Pa evo, nije li netko od ucitelja ili sam svecenik mogao pozvati socijalnu sluzbu?
__________________
Gdje ima volje, ima i nacina :-)
XeiX is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2008., 18:43   #5
dapache, ucitelji i profesori valjda imaju zakonsku obvezu to uchiniti.....no problem je sta poslije toga...socijalna sluzba i nije neshto sto svi uzdizu u nebesa...
__________________
And you will keep me safe, and you will keep me close, and rain will make the flowers grow.
happygoose is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2008., 18:47   #6
ako ti se da citati...evo ti link....https://www.forum.hr/showthread.php?t=286903
na ne tako davan slucaj jedne forumasice i njezina saga sa hrvatskom socijalnom sluzbom i kako je sve na kraju zavrsilo.....

a ako zelish pomoci ovdje se skuplja i inicira pomoc.....https://www.forum.hr/showthread.php?t=287782
__________________
And you will keep me safe, and you will keep me close, and rain will make the flowers grow.
happygoose is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2008., 19:00   #7
Quote:
XeiX kaže: Pogledaj post
http://www.vecernji.hr/newsroom/regi...4A79DA4465CD.1

"Božidar je učenik 3. razreda i treba ići sa svojom generacijom na prvu pričest, ali dijete nije kršteno. Normalno, to je propust roditelja. Žive u teškoj situaciji. Mama ih je napustila dok su bili još mali. Ona je u sanatoriju za duševne bolesnike u Novome Marofu. Otac je bolestan, ima problema s alkoholom, sve se teže kreće i ta su djeca prepuštena sama sebi. Pomažu im susjedi Habazini i drugi, donesu im jesti, tako da djeca nemaju nikoga tko bi o njima vodio brigu.

Čak mislim da je tu zakazala i naša socijalna služba. Trebate otići vidjeti u kakvom neredu ta djeca žive. Nemaju u kući stol, nemaju stolce, na krevetu pišu domaću zadaću. Naš Karitas pomaže im koliko može u odjeći i hrani, svemu onome što se može skupiti. Vjeroučiteljica Silvija Kolar i ja odlučili smo da djecu sada nećemo odbacivati te da, kad njihovi prijatelji idu na prvu pričest, idu i oni. U crkvi sam pitao župljane tko bi toj djeci htio biti krsni kum, ali se potvrdila ona Isusova: "Ovaj me narod štuje samo jezikom, a ne srcem!" "


Otac alkos, svinja pijana zapisana ne vodi racuna o svojim djecacima...da bolestan...

I sve se to dogadja pred uciteljima, svecenicima, susjedima i nitko nije pozvao socijalnu sluzbu....

Kakvi su to ljudi tamo?
Nije problem u tim ljudima, problem je u cinjenici da Katolicka crkva zivi svoj zivot u Hrvatskoj tretirajuci hrvatski narod kao seljake i kmetove u 13. stoljecu, dakle kao obicnu gomilu kojoj ima pravo odredjivati sto je bitno a sto nije u zivotu obicnoga covjeka. I sto je jos gore, hrvatski je covjek prihvatio takav besramni stav Crkve, i nikako da smogne snage da Crkvu smjesti tamo gdje joj je i mjesto, usprkos cinjenici sto zivimo u 21. stoljecu.

Jer zasto bi prva sveta pricest bila dogadjaj od takvog velikog znacenja? Zasto dijete uopce mora proci tu ceremoniju? U cemu je problem ako se netko ne pricesti? Sto ako me to ne interesira, sto ako ne vjerujem? Jesam li manje vrijedan ako se nisam pricestio? Ili je manje vrijedan onaj tko je uvjeren u te besmislice stare 2.000 godina? Zasto netko nebi bio pametniji ako razmisli svojom glavom i shvati da je sve sto radi Crkva obicna predstava za naivne gledatelje? Tko je pametniji: onaj tko vjeruje da jede i pije Isusa, ili onaj tko te stvari naziva pravim imenom: komad kruha i malo vina?

I kakav je to sustav u kome je Crkva stara 2.000 godina moralna vertikala sa vrijednostima nastalim dok je covjek jos uvijek vjerovao kako je svijet stvoren u 7 dana?

Ljudi, kada cemo se jednom probuditi? Kada cemo poceti tretirati Crkvu kao nositeljicu kulturnoga identiteta u nasemu narodu, a ne instituciju koja nam pripisuje kako cemo zivjeti? Do kada cemo biti tako primitivni i zaostali? Bjezimo na Zapad kao znamo i umijemo, i upravo u one zemlje koje su Crkve davno postavile na svoje mjesto, a u Hrvatskoj tretiramo Crkvu kao instituciju i iznad covjeka i iznad drzave? Kako nitko ne vidi taj apsurd?

Sramota cijele ove price je ta da je prva pricesti ta koja ce razotkriti te porazavajuce cinjenice da su djeca zapostavljena, sramota je stu je zaglupljeni hrvatski covjek jos jednom predao u ruke popova i crkve moc da odredi sto je dobro i ispravno, a sto nije, i kada i kako se treba reagirati na anomalije.

I sto kada prodje prva pricesti? Hocemo li moraci cekati da ta djeca odrastu da mogu primiti krizmu, i da se tada opet netko probudi iz zimskog sna samo zato sto je pop zabrinuto zagalamio na narod jer je izgubio iz vida neke od svojih ovaca?

Lijepi pozdravi
TomK is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2008., 19:11   #8
ajd da se i jednom i djelomichno slozim s tobom....
__________________
And you will keep me safe, and you will keep me close, and rain will make the flowers grow.
happygoose is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2008., 19:21   #9
Quote:
happygoose kaže: Pogledaj post
ajd da se i jednom i djelomichno slozim s tobom....
Sad sam se stvarno zabrinuo

Lijepi pozdravi
TomK is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2008., 19:27   #10
nemash zasto..

istina ce nas osloboditi.....shvacam tvoju frustraciju, ali na zalost crkva je nekako sporedni igrach u ovoj prichi...josh uvijek igrach...ali razgovarajmo o djeci....
__________________
And you will keep me safe, and you will keep me close, and rain will make the flowers grow.
happygoose is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2008., 19:37   #11
Quote:
happygoose kaže: Pogledaj post
nemash zasto..

istina ce nas osloboditi.....shvacam tvoju frustraciju, ali na zalost crkva je nekako sporedni igrach u ovoj prichi...josh uvijek igrach...ali razgovarajmo o djeci....
Djeca su zadnja u cijelom tom uzrucno-posljedicnom nizu, i ona koja po prirodi stvari i trpe posljedice takvoga stanja.

Na zalost, osobno ne vidim nikakvo rjesenje za tu djecu, osim da promjene tu primitivnu sredinu u kojoj zive. No poznavajuci Hrvatsku, mislim da bi trebala promijeniti drzavu u kojoj zive, a to ce cini sasvim nemogucim.

I sto drugo nego u takvoj beznadnoj situaciji reci: "Jos samo im Bog moze pomoci"! A to zastupa Boga u Hrvatskoj?

I tako se vracamo na pocetak price o zaostalom narodu i nesretnoj djeci...

Lijepi pozdravi
TomK is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2008., 19:55   #12
ljudi, ja sam se druzila ovdje sa talijanima iz "missione cattolica" i predivno mi je s njima, sa brazilskom katolickom zajednicom (bivsa sitterica od moje kceri je bila advokat katolicke crkve) i s tim ljudima sam skuzila sto je vjera.
u hr imam i dva svecenika u obitelji no ne mogu uopce pricati s njima, ko da me netko prenese 200 godina unatrag.
Keya is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2008., 19:57   #13
Quote:
TomK kaže: Pogledaj post
Djeca su zadnja u cijelom tom uzrucno-posljedicnom nizu, i ona koja po prirodi stvari i trpe posljedice takvoga stanja.

Na zalost, osobno ne vidim nikakvo rjesenje za tu djecu, osim da promjene tu primitivnu sredinu u kojoj zive. No poznavajuci Hrvatsku, mislim da bi trebala promijeniti drzavu u kojoj zive, a to ce cini sasvim nemogucim.

I sto drugo nego u takvoj beznadnoj situaciji reci: "Jos samo im Bog moze pomoci"! A to zastupa Boga u Hrvatskoj?

I tako se vracamo na pocetak price o zaostalom narodu i nesretnoj djeci...

Lijepi pozdravi
a mozemo promatrati i tako...
__________________
And you will keep me safe, and you will keep me close, and rain will make the flowers grow.
happygoose is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2008., 20:01   #14
Quote:
Keya kaže: Pogledaj post
ljudi, ja sam se druzila ovdje sa talijanima iz "missione cattolica" i predivno mi je s njima, sa brazilskom katolickom zajednicom (bivsa sitterica od moje kceri je bila advokat katolicke crkve) i s tim ljudima sam skuzila sto je vjera.
u hr imam i dva svecenika u obitelji no ne mogu uopce pricati s njima, ko da me netko prenese 200 godina unatrag.
Potpuno te razumijem, samo sto ja imam osjecaj da me netko vrati 400 godina unatrag

Lijepi pozdravi
TomK is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2008., 20:03   #15
Quote:
Keya kaže: Pogledaj post
ljudi, ja sam se druzila ovdje sa talijanima iz "missione cattolica" i predivno mi je s njima, sa brazilskom katolickom zajednicom (bivsa sitterica od moje kceri je bila advokat katolicke crkve) i s tim ljudima sam skuzila sto je vjera.
u hr imam i dva svecenika u obitelji no ne mogu uopce pricati s njima, ko da me netko prenese 200 godina unatrag.
zuchne propovijedi lokalnog svecenika...
__________________
And you will keep me safe, and you will keep me close, and rain will make the flowers grow.
happygoose is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2008., 23:19   #16
http://www.slobodnadalmacija.hr/Spli...1/Default.aspx
Evo vam jedan primjer kako se može kad se hoće i uz pomoć socijalne službe i župnog ureda(crkve) i humanitarnih priloga građana Splita pomoći,....ova djeca su ostala bez oba roditelja u par godina,....
angelina39 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2008., 23:56   #17
Quote:
Keya kaže: Pogledaj post
ljudi, ja sam se druzila ovdje sa talijanima iz "missione cattolica" i predivno mi je s njima, sa brazilskom katolickom zajednicom (bivsa sitterica od moje kceri je bila advokat katolicke crkve) i s tim ljudima sam skuzila sto je vjera.
u hr imam i dva svecenika u obitelji no ne mogu uopce pricati s njima, ko da me netko prenese 200 godina unatrag.
Meni je najteže što među hrvatskim svećenicima ima malo pravih intelektualaca, humanista ... ili sam ja jednostavno imala nesreću da naletim baš na primitivce u svećeničkoj odori Otkako je preminuo Don Sbutega sve se nadam da će barem još netko biti poput njega.
__________________
Generation X
Donata is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2008., 17:04   #18
tko brine o ugrozenoj djeci?

danas vidimo, prepustena su slucajnoj brizi prolaznika u svojim zivotima

za mojega djetinjstva, djeca su bila zbrinuta po tzv djackim domovima



evo jedne takve zgrade djackog doma koja je prije bila Dom za mnogu djecu (i pokoju samohranu majku) koja su tamo stanovala, zivjela i odande isla u s kolu

ta ista zgrada visekatnica - danas je biskupski dvor, i jedini stanar svih tih soba je jedna osoba (koja si je renovirala zgradu postavljajuci si zlatne toalete, zlatne kvake na vratima, mramore, liftove ...)

tko brine o ugrozenoj djeci?
namjesnici Isusa na zemlji - nazalost ne


http://i30.tinypic.com/210yhvk.jpg









predlazem da se djeca iz ovoga tematskog priloga posalju ovome biskupu na stan i hranu

blazena Majka Tereza, sveti Leopold Bogdan Mandic i slicni bi to sigurno ucinili


todaytonight is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2008., 17:53   #19
Opet se skupila kumpanija bela da pljuje po svemu sto je hrvatsko !
krazykat is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2008., 18:17   #20
Quote:
krazykat kaže: Pogledaj post
Opet se skupila kumpanija bela da pljuje po svemu sto je hrvatsko !
a to bi znacilo ... ... ... ?

u obranu ili pobijanje koje teze?




mislis da ce ovi biskupi ista izmolititi za danasnju nezbrinutu djecu, i za HR uopce?

sto oni uopce predstavljaju?
todaytonight is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:13.