Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Vojna povijest i tehnologija

Vojna povijest i tehnologija Od praćke do ratova zvijezda.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 31.07.2009., 11:38   #61
Quote:
Razotkrivač kaže: Pogledaj post
No comment.

hahahahaha, ovo treba ići i u Dos Gringos, hahahaha
__________________
Chuck Norris doesn't know who I am...
ML_croman is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2009., 11:42   #62
Neznam je li kome poznato, ali u jednom udžbeniku sam naišao na smiješni događaj iz bitke za Staljingrad.

Kada su se vodile poslijednje bitke za grad, kada njem. vojska nije imala što jesti, nego ima je samo hrana dolazila ponekad izbačena iz zrakoplova, jednom isporukom su njemački zrakoplovi izbacili im nekoliko tona papra

Sigurno njima dolje ovo nije bilo smiješno
__________________
Chuck Norris doesn't know who I am...
ML_croman is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2009., 20:20   #63
Ja sam pročitao negdje da su im jednom izbacili cijelu pošiljku praška za gljivice na nogama!!!
Dirk Pitt is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.08.2009., 14:06   #64
Quote:
fgzcvijetic kaže: Pogledaj post
Nije kuriozitet iz WWII nego sa Falklanda:

zanimljivo da je Royal Navy (u postotku) imao najveće gubitke među kuharima. Poginulo ih je čak 14.


Nije istina zna se koja je vojska imala najvise mrtvih kuhara
__________________
Đuro Japaric kaže:Za Hrvatsku je bitan dan kada je u Zagrebu , osnovan Zbor narodne garde , a ne gerilski odred 1941. u organizaciji Komunističke partije !
Alte is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.08.2009., 17:26   #65
navodno, jedan od posljednjih konjaničkih juriša na svijetu dogodio se u proljeće 45. kraj zagreba kad su čerkezi jurišali na partizane.
dk1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.08.2009., 19:27   #66
U Teheranu, prilikom razmjene mišljenja o unutrašnjim (političkim) kretanjima, Churchill je mršteći se primjetio da: "lice Britanije postaje sve ružičastije". Staljin je upao "To je znak zdravlja", a Churchill se saglasio "Pod uvjetom da proces ne ide tako daleko da dovede do visokog krvnog tlaka".
__________________
..Tako je dirljiva ta briga neutralnih objektivnih i zabrinutih treba pregovarati za Ukrajinu, rastopim se od te empatije.
Roy is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2009., 19:36   #67
Na konferenciji u Potsdamu '45 točnije nakon nje, Staljin je upitao generale "Tko je taj Kilroy?"



Mislim i da se i sam Staljin zainteresirao za te sićušne grafite koje su ostavljali američki vojnici.
__________________
Meine Ehre heißt Treue
Old Abe is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2009., 17:01   #68
ovo je jedanod najsmesnijih dogadaja kada su se saveznici pripremali za invaziju na europsku tvrdavu napravili su citave armije od balona napuhali su tenkove zrakoplove i postavili ih da svabe misle da je armije ne nekom drugom mjestu.kada su ameri zauzimali iwo jimu nekoj dvojici se stvarno zurili pa su se vjencali na vrhu brda dok su jos borbe i trajale
jhumjan is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2009., 23:54   #69
Kanađani su u WWII izmislili piće "para". I sad jedan od njihovih vojnika, Irokez, je dobio nadimak "parna željeznica" jer je non stop bio "pod parom".



Bilo je i gadnih obroka, poput spama, i meni gadne čokolade D (tvrda 'ko kamen )
Treba ti pola sata da pregrizeš jednu kockicu
__________________
Meine Ehre heißt Treue
Old Abe is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2009., 16:19   #70
Izvor : Internet

U svibnju 1941, engleski torpedni avioni Fairey Swordfish sa nosača HMS "Ark Royal" su bili ključni za oštećenje i kasnije potapanje njemačkog bojnog broda "Bismarck". Naime "Swordfish" je bio tako spor za čak i tadašnje standarde da kontrola paljbe većih protuavionskih topova sa Bismarcka nije bila u mogućnosti precizno odrediti putanju aviona pa su PZO granate explodirale daleko ispred.
Također slabašan motor i mala brzina na torpednom avionu omogućavao je veću kontrolu zrakoplova pa su bez problema engleski piloti letjeli ispod dosega FLAK topova većeg kalibra, što je omogućilo precizan pogodak u Bismarkovo kormilo kojeg su 13 sati nakon napada Swordfisha dovršili engleski ratni brodovi.


HMS Ark Royal sa torpednim avionima Fairey Swordfish





Bojni brod "Bismarck" snimljen sa "Prinz Eugen" teškog kruzera.

Zadnje uređivanje Jeremiah : 10.09.2009. at 16:25.
Jeremiah is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2009., 01:11   #71
Nije drugi svjetski, al vezano je uz prijašnji post.

Naime, vjerojatno prvi zračni napad na brod dogodio se u 1. balkanskom ratu, tamo još 1912, kad je par grčkih aviona nadletjelo lukom u Istanbulu i na brodove bacilo nekoliko bombica (moguće i ručne granate ). Mislim da je teški kruzer Hamidiye bio u luci tad, za dvije njemačke krstarice više se ne sjećam.

Napad, dakako, nije imao nikakvog efekta.
__________________
The Sydney was a Chatham class light cruiser, capable of 25.5kts and armed with eight 6in guns. By now the Emden was somewhat below peak condition, and her own top speed was probably somewhat below its 24.1kt best. When the Sydney appeared at 9.15 am on 9 November, the Emden stood and fought.
otompotom is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2009., 13:44   #72
Izvor: internet


Bilo je to 7.12. 1941, japanski napad na Pearl Harbour. Američki bojni krstaš( engl heavy cruiser) USS New Orleans je bio na većim popravcima motora u vojnom brodogradilištu u pearl harboru pa je struju za popravke i život posade privremeno dobijao sa kopna.
Za vrijeme napada dovod struje sa kopna je bio prekinut pa su dizala za AA municiju prestala raditi. Mornari su zbog toga morali rukama donositi municiju iz skladišta u brodu što je bilo vrlo iscrpljujuće.

Brodski kapelan Howell M. Forgy se u jednom trenutku našao blizu 5 inchnog (12.7cm) AA topa te je zatekao iscrpljene mornare kako nadljudskim naporima pokušavaju u liniji osigurati dovoljno municije za topove.
Pokušavajući im olakšati posao kapelan je prišao mornarima pa je tapšajući ih po leđima u ritmu dodavanja municije nekoliko puta zavikao:
SLAVITE BOGA I DODAJTE MUNICIJU!! (PRAISE THE LORD AND PASS THE AMMUNITION!)!

Ovaj "sveti poticaj" je prešao u legendu pa je i opjevan u istoimenoj pjesmi koja je bila vrlo popularna za vrijeme rata (Kay Keyser i njen band kao izvođači ako nekome nešto znači to ).




5" AA top kakav je vjerovatno bio u blizini hrabrog kapelana za vrijeme događaja




USS New Orleans za vrijeme vježbe na Havajima



Pearl Harbour za vrijema napada-na jednom od dokova je USS "New Orleans"

Zadnje uređivanje Jeremiah : 11.09.2009. at 14:58. Reason: pravilan hrv.naziv za klasu broda
Jeremiah is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2009., 13:52   #73
Quote:
Jeremiah kaže: Pogledaj post
Američki teški kruzer( hrv. teška topovnjača?)

Teška krstarica... (može i krstaš )
__________________
The Sydney was a Chatham class light cruiser, capable of 25.5kts and armed with eight 6in guns. By now the Emden was somewhat below peak condition, and her own top speed was probably somewhat below its 24.1kt best. When the Sydney appeared at 9.15 am on 9 November, the Emden stood and fought.
otompotom is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2009., 14:15   #74
Quote:
otompotom kaže: Pogledaj post
Teška krstarica... (može i krstaš )
Ne bi moglo. Krstarica u ww2 je oko 10 000 t istisnine, 12 000 - 15 000 teška krstarica a bojni krstaš je BB nešto slabijeg oklopa i veće brzine nego standardni BBovi.
__________________
..Tako je dirljiva ta briga neutralnih objektivnih i zabrinutih treba pregovarati za Ukrajinu, rastopim se od te empatije.
Roy is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2009., 15:27   #75
Quote:
Roy kaže: Pogledaj post
Ne bi moglo. Krstarica u ww2 je oko 10 000 t istisnine, 12 000 - 15 000 teška krstarica a bojni krstaš je BB nešto slabijeg oklopa i veće brzine nego standardni BBovi.
Ne bi ni tako moglo... Ima teških krstarica, najčešće +10 000 tona, ispod toga laka krstarica, najčešće 4-7 000 tona u 2. svj. ratu. Bojni krstaš bi možda bilo bolje reći nešto iznad 20-25 000 tona, što je brže od bojnog broda (jer Scharnhorst i Gneisau su bili teško oklopljeni sasvim dovoljno ali su imali lakše topove).

Opet i sve ovo kaj sam napisao može biti krivo, ovisi kada je brod sagrađen, kako je kod nas prevedena klasa, itd. A i prilično sam skrenuo s teme pa ću završiti.
Hurin is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2009., 15:38   #76
ma nisam mislio na bojni krstaš, nego teški krstaš, pošto nikakav krstaš niti ne postoji u hrvatskom jeziku...

znači:
na hrv imamo: krstarica, teška krstarica, bojna krstarica

u srpskom su to krstaš, teški krstaš, bojni krstaš


s tim da spomenuti brod Hamidiye iz mog prijašnjeg posta nije teška krstarica, nego protected cruiser, znači prije bi ga se svrstalo među lake krstarice. U vrijeme napada grčkog zrakoplovstva u luci se nalazio i predreadnought BB Mesudiye. Zbunilo me što su oba broda u modificiranom Hearts of Ironu prikazana kao teške krstarice.

Svejedno, grčki napad na te brodove iz zraka i dalje je smiješan. (Jedino u slučaju da se vršio utovar municije, ajd možda bi se neš i postiglo)
__________________
The Sydney was a Chatham class light cruiser, capable of 25.5kts and armed with eight 6in guns. By now the Emden was somewhat below peak condition, and her own top speed was probably somewhat below its 24.1kt best. When the Sydney appeared at 9.15 am on 9 November, the Emden stood and fought.
otompotom is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2009., 15:47   #77
Ma sve brodove je teško fiksno klasificirati, bojni brod jednog doba je malo jača teška krstarica za koje desetljeće... Još se to kod nas svakako prevodi, npr. Prikril redovito koristi izraz bojni krstaš (makar o njegovoj stručnosti nemam baš visoko mišljenje, ali nek mu bude).
Hurin is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2009., 16:23   #78
Quote:
Hurin kaže: Pogledaj post
Ne bi ni tako moglo... Ima teških krstarica, najčešće +10 000 tona,
Što sam i napisao

Quote:
Bojni krstaš bi možda bilo bolje reći nešto iznad 20-25 000 tona, što je brže od bojnog broda (jer Scharnhorst i Gneisau su bili teško oklopljeni sasvim dovoljno ali su imali lakše topove).
Što sam i napisao.

Quote:
Opet i sve ovo kaj sam napisao može biti krivo, ovisi kada je brod sagrađen, kako je kod nas prevedena klasa, itd.
Točno. Scharnhorst i Gneisau su se elegantno okrenuli kada su u norveškoj kampanji susreli HMS Renown, teži i jači bojni krstaš sagrađen dvadesetih prošlog stoljeća.
__________________
..Tako je dirljiva ta briga neutralnih objektivnih i zabrinutih treba pregovarati za Ukrajinu, rastopim se od te empatije.
Roy is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2009., 16:27   #79
Quote:
Jeremiah kaže: Pogledaj post
Izvor : Internet

U svibnju 1941, engleski torpedni avioni Fairey Swordfish sa nosača HMS "Ark Royal" su bili ključni za oštećenje i kasnije potapanje njemačkog bojnog broda "Bismarck". Naime "Swordfish" je bio tako spor za čak i tadašnje standarde da kontrola paljbe većih protuavionskih topova sa Bismarcka nije bila u mogućnosti precizno odrediti putanju aviona pa su PZO granate explodirale daleko ispred.
Također slabašan motor i mala brzina na torpednom avionu omogućavao je veću kontrolu zrakoplova pa su bez problema engleski piloti letjeli ispod dosega FLAK topova većeg kalibra, što je omogućilo precizan pogodak u Bismarkovo kormilo kojeg su 13 sati nakon napada Swordfisha dovršili engleski ratni brodovi.
Iako je točno da je Swordfish zastario već početkom ww2 i jedno i drugo (da su uslijed sporosti aviona njemački artiljerci debelo promašivali i da su sabljarke letjele ispod maksimalne depresije njemačkih topova) je netočno. BTW, standardna procedura u svim mornaricama kod torpednih napada je uključivala i glavnu artiljeriju koja je gađala prema napadaćima i ciljala eksploziju granate u vodi na pravcu njihovog dolaska. Stup vode u koji bi se avon zaletio bi bi jednako efikasan kao i betonski zid. A "precizan" pogodak u kormilo, uz svo poštovanje britanskim pilotima, je bila samo stvar sreće.
__________________
..Tako je dirljiva ta briga neutralnih objektivnih i zabrinutih treba pregovarati za Ukrajinu, rastopim se od te empatije.
Roy is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2009., 16:36   #80
Ja sam promijenio u *bojni krstaš* jer mi u nedostatku pravog naziva nekako najbolje zvuči. Inače i prije sam se susretao sa sličnim komplikacijama u vezi klasifikacije ratnih brodova na hrvatski jezik.
Bilo bi baš zgodno ako bi postojala negdje knjiga ili priručnik za prave nazive anglo-američke klasifikacije brodova na hrvatski, što naravno ne znači da već ne postoji u hrvatskoj vojsci . U tom slučaju bih molio link ili nekakav prikaz hrvatskih naziva.
Jeremiah is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 05:44.