Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest

Povijest Politička, društvena, kulturna, univerzalna povijest.
Podforumi: Vojna povijest i tehnologija, Domovinski rat

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 24.08.2009., 13:26   #281
Quote:
demon kaže: Pogledaj post
Di je onda Budim?

Po kartama ne mogu naći brdo sa tim imenom...

Na ovoj karti se nalaze oba navedena lokaliteta: Budim i Gradina.




sittingbull is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.08.2009., 09:53   #282
...

Quote:
sittingbull kaže: Pogledaj post
Na ovoj karti se nalaze oba navedena lokaliteta: Budim i Gradina.




Hvala!
demon is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.08.2009., 14:22   #283
premješteno sa topica o Fortisu
Quote:
demon kaže: Pogledaj post
Što se tiče starosjedilaca i doseljenika, pa mislim da je bi se neke okvirne brojke dale dobiti stanovnike Novigrada plus oni od Privlake do Pakoštana, bez Biograda i Zadra i vidjeti koliki je njihov udio u stanovništvu kopnenog dijela zadarskog područja...
znam za područje pod mletačkom upravom (priobalje), no kad sam pitao o udjelu starosjedilaca mislio sam jel što starosjedilaca ostalo na turskom teritoriju Ravnih kotara i Bukovice (iza linije cca. Zemunik-Vransko jezero)
ne vjerujem da je teren totalno ispražnjen i iznova potpuno naseljen novim, vlaškim, stanovništvom (uz muslimanske doseljenike uz jača uporišta)...
uvijek me interesiralo koliki udio pučanstva ima kontnuitet boravka na tim ravničarskim prostorima od vremena hrvatskog kraljevstva do danas...tj. pojednostavljeno i laički rečeno, koliko je onih "starih" Hrvata.


Kad si spomenuo Nin, Nin je 1647. spaljen i raseljen po naredbi iz Venecije, a naseljen je novim stanovništvom (iz tog razloga ih ovi okolo nazivaju vlajima,pretpostavljam)
žalac_1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.08.2009., 18:33   #284
Quote:
žalac_1 kaže: Pogledaj post
premješteno sa topica o Fortisu


znam za područje pod mletačkom upravom (priobalje), no kad sam pitao o udjelu starosjedilaca mislio sam jel što starosjedilaca ostalo na turskom teritoriju Ravnih kotara i Bukovice (iza linije cca. Zemunik-Vransko jezero)
ne vjerujem da je teren totalno ispražnjen i iznova potpuno naseljen novim, vlaškim, stanovništvom (uz muslimanske doseljenike uz jača uporišta)...
uvijek me interesiralo koliki udio pučanstva ima kontnuitet boravka na tim ravničarskim prostorima od vremena hrvatskog kraljevstva do danas...tj. pojednostavljeno i laički rečeno, koliko je onih "starih" Hrvata.


Kad si spomenuo Nin, Nin je 1647. spaljen i raseljen po naredbi iz Venecije, a naseljen je novim stanovništvom (iz tog razloga ih ovi okolo nazivaju vlajima,pretpostavljam)
Kad Kaimija kuka nad sudbinom Hrvata koje kojaju i tjeraju iz njihovih kuća "Vlasi mletački" on tad misli na muslimane. Samim tim smatram da je dio starosjedilaca prešao na islam. Dio ih se kasnije vratio natrag na kršćanstvo, ali po mom skromnom sudu tek manji dio... većinom su izbjegli... to bi bilo to što se tiče "starih" Hrvata... moguće da su isti opstali i oko nekih utvrda uz obalu velebitskog kanala koje Turci nisu zauzeli, ali u kojima su borjčano prevladali kasniji doseljenici recimo Ražanac i Vinjerac...

Kandijski rat je bio strašan za zadarsko-šibensko zaleđe. Vojske su prelazile uzduž i popreko stalno paleći i pljačkajući. Običan čovik se mora odlučiti, ako su starosjedioci i bili opstali tad su oni morali otići na mletačko područjei nače bi ih ovi i njihove paravojne trupe palile i žarile, ako bi ostali na svojim ognjištima a prihvatile mletačku vlast tad bi ih Turci popalili i vodili u roblje...

Peričić je naveo da je za Kandijskog rata na zadarskom području nestalo 27 sela, ako pamtim. Po mom sudu to se odnosi na sela koja su bila na teritoriju koji je Venecija morala vratiti Turskoj. Stanovništvo tih sela se povuklo ili na mletački teritorij ili dublje u turko područje...
demon is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.08.2009., 18:50   #285
Zanimljiva je stvar da muslimani koji nakon ovi ratova iz Dalmacije i Like biže u Bosnu (Bihać, Sana...) govore novoštokavski ikavski poput Bunjevaca, a ne čakavski ikavski. No poznato je da je masa Bunjevaca stigla iz Imockoga i okolice u sjevernu Dalmaciju još u 16.st i živila na turskom teritoriju pa moguće da je to posta dominatni dijalekt i u Lici i u Dalmaciji kod muslimana i katolika već za Turaka. Rišćani su govorili jekavicom.
Zavelim is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.08.2009., 22:01   #286
Quote:
Zavelim kaže: Pogledaj post
Zanimljiva je stvar da muslimani koji nakon ovi ratova iz Dalmacije i Like biže u Bosnu (Bihać, Sana...) govore novoštokavski ikavski poput Bunjevaca, a ne čakavski ikavski. No poznato je da je masa Bunjevaca stigla iz Imockoga i okolice u sjevernu Dalmaciju još u 16.st i živila na turskom teritoriju pa moguće da je to posta dominatni dijalekt i u Lici i u Dalmaciji kod muslimana i katolika već za Turaka. Rišćani su govorili jekavicom.
Pobiglo ih je i u Hercegovinu, mislim oko Stolca, a neki su završili i u Posavini, oko Gradačca... ovi u Bihaću su uglavnom iz Like... najjače je što Mustaj-beg lički piše pisma na čakavici, a čakavice u Bihaću nema, tek neke riječi i tragovi u naglasku...
demon is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2009., 01:11   #287
prvo pozdrav starin "internet poznanicima" demonu i zavelimu

hrvati su u bukovici opstali jedino u tzv "gorskoj bukovici", tj brdovitom zapadnom predjelu(uglavnom podrucje kruseva, zelengrada i medvidje).iz ravnih dijela bukovice katolici su nestali za vrijeme kandijskog rata. u parcicu (poslije cisto pravoslavno selo) je prema crkvenoj evidenciji zivilo 200 katolika, u erveniku cak 400 prije samog pocetka rata. katolici iz karina su u isto razdoblje pobjegli na podrucje ravnih kotara, navodno su bas oni naselili nin (iako je to dvojbeno). taj spomenuti dio bukovice je specifican zbog svog zemljopisnog karaktera, savrseno je skloniste od bilo kojeg invazora zbog vrlo teskog i neprohodnog terena (sto je i jna osjetila 91). stanovnici tog kraja su zadrzali neke vrlo arhaicne tradicije (gotovo sam siguran preslavenske) i - sto je jos vaznije - opsirne price o svojim precima, dolasku na ovo podrucje i drugih povijesnih detalja. nazalost to znanje izumire, zato san posljednih godina pokusavao skupiti sto vise tih starih prica. svaki varos/zaseok ima detaljnu pricu odakle su dosli. iz kruseva se npr marici, basici, vrkici i brkici pozivaju na hercegovacko podrijetlo. u krusevu ima 28 varosa i nazalost neznam ni priblizno svaku varosku "genezu" ali uvjeren sam da ima i "starih" hrvata medju njima. neke price upucuju na to.
postoji i malo poznati fenomen naseljavanje bukovice sa podrucja ravnih kotara, i to cak za vrijeme turaka. krusevacki klanci (prezime klanac) tvrde da je njihov predak pobjegao od mletacke ruke pravde u krusevo. klanaca takodjer ima u posedarju, oni imaju isti mit, ali u obrnutom smjeru.
popovice su navodno naseljavali stanovnici ravnih kotara koji su bjezali od epidemije malarije.
da se i kratko bavim sa pitanjem iz uvodnog posta. bilo je prelazaka iz pravoslavlja u katolicanstvo i obrnuto. ali to je do danasnjeg dana ostalo u pamcenju. lukici iz medvidje su presli sa pravoslavlja na katolicanstvo, dok su zelici iz zegara i katalinici iz obrovca presli na pravoslavlje. ali u cijeloj bivsoj opcini obrovac postoji samo jedan slucaj zajednickog pravoslavnog i katolickog prezimena. to su marcici iz zatona obrovackog, ima ih svega dvije kuce, jedna pravoslavna, druga katolicka.
bukii is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2009., 02:18   #288
Quote:
bukii kaže: Pogledaj post
. katalinici
Mislim da misliš na prezime Kalinić ?

Još oko par stvari se ne slažem ...ta prezimena koja si nabroja osim Bašić su Bunjevačka... a koliko mi je poznato oni su ovamo došli sa područja Neretve
__________________
Kladim se da mogu bacati picu kao majstor u piceriji
F.Ravanelli is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2009., 03:16   #289
bilo je srba katalinica oko obrovca, u jako malom broju. kako definirati sto je bunjevacko prezime ili ne? katolici bukovice su bez dvojbe velikom vecinom iz izvornog podrucja bunjevaca (cetina - neretva), ali ako su negdje u zaledju opstali mali djelovi stare populacije, onda u neprohodnoj gorskoj bukovici. ionako me cudi da medju evidentiranim bukovackim bunjevcima koji su naselili liku uopce nema suvremenih prezimena bukovackih hrvata.
inace mislim da je vrlo vjerovatno staro stanovnistvo potpuno nestalo u zadarskom zaledju, nesto pobjeglo na otoke, istru i bog zna di, ostatak poturcen ili ubijen. to se npr desilo na peljescu, srednjovjekovno stanovnistvo poluotoka je potpuno nestalo (veliki dio umro od kuge, ostatak ubijen ili otiman od strane uskoka). jedan bosnjacki filolog (zaboravio sam mu ime) je prije rata istrazivao narjecje dubrovackog kraja, tom prilikom je takodjer istrazivao podrijetlo stanovnistva dubrovackih sela (jednostavno pitao stanovnike dali znaju odakle potjecu), sa rezultatom da je maksimalno 20% stanovnistva "starosjedilacko". steta sto takvo istrazivanje nije napravljeno za zadarsko podrucje (barem ja nisam cuo za to).
bukii is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2009., 20:51   #290
....

Quote:
bukii kaže: Pogledaj post
prvo pozdrav starin "internet poznanicima" demonu i zavelimu
Pozdrav i tebi Bukii.
demon is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2009., 18:15   #291
Quote:
F.Ravanelli kaže: Pogledaj post
Arbanasi su doselili u 3 vala u Dalmaciju (18. st) U Zadru, odakle sam i ja imaš kvart Arbanasi koji su osnovali Arbanasi kada su se doselili. A također i neka plemena odnosno prezimena u Zemunik (selo pokraj Zadra) koji im je tada također bio kao predgrađe, odnosno dobili su na tim područjima zemlju (područjima uz Zadar). Međutim, danas malo tko od njih zna porijeklo, jedino stariji ljudi i oni koji su se raspitivali. Ima ih i vjerojatno u ostatku Dalmacije u manjem broju, ne znam točno na kojem području, ali s vremenom su se stopili i danas su jednako Hrvati kao i svi ostali. A na primjer ovi Arbanasi iz Zadra se i danas nazivaju Arbanasima i znaju odakle su potekli ali su se davno kroatizirali i smatraju se Hrvatima. "Dali" su i neke poznate hrvatske i zadarske ljude koji mi ovdje cijenimo... A isto tako hrvatski redarstvenik koji je prvi poginuo u ratu je bio potomak jednog Arbanasa koji se doselio u područje Imotskog...
Od ovih za koje si možda čuo Giergia odnosno Đerđa je Arbanas, zadarska legenda ali i legenda hrvatske glazbe i izniman talent koji je nažalost poginuo u nesreći Tomislav Ivčić, Valter i Pavle Dešpalj, ministar Kalmeta (prije gradonačelnik), Hrvoje Macanović-otac hrvatskog sportskog novinarstva, Đuro Marušić-jedan od osnivaća "Narodnog lista" ... i brojni drugi...Spomenuo sam njih par čisto da vidiš kako su se brzo uklopili u hrvatski narod i koje su zasluge imali... Komazec nije
Sve u svemu, nije baš pametno šetati se sam navečer po tom kvartu

edit: evo vidim da me ova pizda preduhitrila dok sam ja pisao stavivši samo link,a ja sam ti ipak pobliže to opisao...
Prvo, Tomislav Ivcic nije Arbanas, jer mu je otac iz Starigrada i Ivcic nema veze sa Arbanaškim prezimenom, a to što je polubrat Ðaniju Maršanu preko matere je druga prica.
Drugo, kao što si sam rekao, prezime Komazec kao ni sam Arijan Komazec nemaju veze sa Arbanasima, vec prezime Komazec potjece od Austrijskog Kommase koje su poslavenili kao i mnoga druga ne-slavenska prezimena u Dalmaciji nakon pada Monarhije.
A to što neki retardosi i redikuli po Zadru Komazecu vicu da je Srbin, to je vec stvar za Psihijatrijsko vještačenje na Ugljanu tih istih pojedinaca sa tim povicima.

Road_Warrior is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2009., 11:04   #292
Quote:
ROAD_WARRIOR kaže: Pogledaj post
Prvo, Tomislav Ivcic nije Arbanas, jer mu je otac iz Starigrada i Ivcic nema veze sa Arbanaškim prezimenom, a to što je polubrat Ðaniju Maršanu preko matere je druga prica.
Drugo, kao što si sam rekao, prezime Komazec kao ni sam Arijan Komazec nemaju veze sa Arbanasima, vec prezime Komazec potjece od Austrijskog Kommase koje su poslavenili kao i mnoga druga ne-slavenska prezimena u Dalmaciji nakon pada Monarhije.
A to što neki retardosi i redikuli po Zadru Komazecu vicu da je Srbin, to je vec stvar za Psihijatrijsko vještačenje na Ugljanu tih istih pojedinaca sa tim povicima.

Starigrad? Možda ipak Novigrad? Ivčići iz Novigrada su potomci Turaka koji su osvojili Novigrad. Godinu dana su opsjedali tvrđavu u Novigradu i kad se branitelji više nisu mogli obraniti, predali su se. Najveći dio stanovništva je izbjegao na Pag, ali su se neki i vratili, a i dio Turaka je ostao u Novigradu i slavizirao se. Neki od ovih drugih su uzeli prezime Ivčić.

Ni za Marušiće nisam siguran. Posjed im je na početku Arbanasa, dakle ne duboko u "arbanaškom selu", a osobno sam čuo kako se neki od njih predstavljaju Talijanima po porijeklu. E sad da li to dolazi od sluganskog talijanstva Arbanasa kroz 19. st. ili ne nisam siguran. U svakom slučaju u Italiji (valjda negdi blizu Ancone) postoji selo imena Marušić odnosno u nekoj formi tog imena, koje je uz to i jako staro, pa bi bilo moguće da ni Marušići nisu Arbanasi, nego Talijani koji su prešli u Zadar, u nekom trenutku, ili čak Hrvati koji su ranije prešli u Italiju.

Zadnje uređivanje Liburn : 01.09.2009. at 11:14.
Liburn is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2009., 12:05   #293
Quote:
ROAD_WARRIOR kaže: Pogledaj post
Prvo, Tomislav Ivcic nije Arbanas, jer mu je otac iz Starigrada i Ivcic nema veze sa Arbanaškim prezimenom, a to što je polubrat Ðaniju Maršanu preko matere je druga prica.
Drugo, kao što si sam rekao, prezime Komazec kao ni sam Arijan Komazec nemaju veze sa Arbanasima, vec prezime Komazec potjece od Austrijskog Kommase koje su poslavenili kao i mnoga druga ne-slavenska prezimena u Dalmaciji nakon pada Monarhije.
A to što neki retardosi i redikuli po Zadru Komazecu vicu da je Srbin, to je vec stvar za Psihijatrijsko vještačenje na Ugljanu tih istih pojedinaca sa tim povicima.

Ivčići su iz Novigrada, a Komazecov stari je iz Bukovice. Tamo su Komazeci pravoslavni. Komazecova mater je sestra Petra Popovića. Petrov ćaća je negdi iz Srbije, ne znam jel' Kraljevo, ili Čačak ili tako nešto. To što neko za njim svašta viče je problem retardinjosa što viču, ali cili grad zna ove stvari...

Uostalom dok su nam glavi padale granate i dok su drugi čistokrvni sportaši glumili Hrvatine po Europi i Americi Arijan je igra za Zadar...

Stoga ću samo reći, ako Arijan kaže da je Hrvat, tad je on Hrvat i the end. Sve daljnje priče su suvišne.

Zadnje uređivanje demon : 01.09.2009. at 12:23.
demon is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2009., 13:41   #294
komazeci su iz zegara, tj iz zaseoka (u stvari zasebno selo) "komazeci". poznati su po tome sto su svi odreda vrlo crni (garavi). ako se dobro sjecam onda se pozivaju na crnogorsko podrijetlo.
bukii is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2009., 14:36   #295
Quote:
Liburn kaže: Pogledaj post
Starigrad? Možda ipak Novigrad? Ivčići iz Novigrada su potomci Turaka koji su osvojili Novigrad. Godinu dana su opsjedali tvrđavu u Novigradu i kad se branitelji više nisu mogli obraniti, predali su se. Najveći dio stanovništva je izbjegao na Pag, ali su se neki i vratili, a i dio Turaka je ostao u Novigradu i slavizirao se. Neki od ovih drugih su uzeli prezime Ivčić.

Ni za Marušiće nisam siguran. Posjed im je na početku Arbanasa, dakle ne duboko u "arbanaškom selu", a osobno sam čuo kako se neki od njih predstavljaju Talijanima po porijeklu. E sad da li to dolazi od sluganskog talijanstva Arbanasa kroz 19. st. ili ne nisam siguran. U svakom slučaju u Italiji (valjda negdi blizu Ancone) postoji selo imena Marušić odnosno u nekoj formi tog imena, koje je uz to i jako staro, pa bi bilo moguće da ni Marušići nisu Arbanasi, nego Talijani koji su prešli u Zadar, u nekom trenutku, ili čak Hrvati koji su ranije prešli u Italiju.
Haha ti si to dosta duboko zahvatija, ma mislim moguće je...nije jedini primjer

Marušići su ti iz Zemunika te su jedno od 6 prezimena koja su nastanili Zemunik.Možda bi mogli biti Marossi da su Talijani ili nešto slično, uglavnom prije će biti da su se "furali" na njih...
__________________
Kladim se da mogu bacati picu kao majstor u piceriji
F.Ravanelli is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2009., 14:52   #296
Quote:
F.Ravanelli kaže: Pogledaj post
Haha ti si to dosta duboko zahvatija, ma mislim moguće je...nije jedini primjer

Marušići su ti iz Zemunika te su jedno od 6 prezimena koja su nastanili Zemunik.Možda bi mogli biti Marossi da su Talijani ili nešto slično, uglavnom prije će biti da su se "furali" na njih...
Ovo o Ivčićima je usmena predaja u samom Novigradu. Prvo sam mislija da se zezaju ali oni to skroz ozbiljno. Sad to ne znači da te "turske" Ivčiće nije "posvojia" neki lokalni Ivčić. To ne znam. Ali znam da, ako zamisliš glavu pok. Tomislava (sa onim njegovim brkovima) s turbanom gore, dobiješ čistog Otomana Još onako omanji. Ma original.

A Marušići bi stvarno mogli biti Talijani. Njihov "kaštel" u Arbanasima je ipak kaštel, dok su ostale arbanaške kuće ipak siromašnije.
Liburn is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2009., 15:17   #297
Ovo je čista fantazija...Ivčići slavenizirani Turci...Marušići Talijani...

@F.Ravanelli

Zar nije Marušić tursko prezime?
Kloki is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2009., 18:19   #298
Quote:
Liburn kaže: Pogledaj post

A Marušići bi stvarno mogli biti Talijani. Njihov "kaštel" u Arbanasima je ipak kaštel, dok su ostale arbanaške kuće ipak siromašnije.
Znam da ih ima u Zemuniku...a za ove u Arbanasima baš, nisam zna da su i tamo...možda ih ima i vamo i tamo kao i Đerđa...koji su u Arbanasima Gjergja, talijanizirani ali nisu Talijani...
__________________
Kladim se da mogu bacati picu kao majstor u piceriji
F.Ravanelli is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2009., 07:46   #299
Zna li možda neko odakle su došli Zelići u sela Popoviće i Vranu?
Road_Warrior is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2009., 17:13   #300
Quote:
ROAD_WARRIOR kaže: Pogledaj post
Zna li možda neko odakle su došli Zelići u sela Popoviće i Vranu?
Vjerovatno iz Bukovice, iako su oni u Bukovicu došli sa juga, sa prostora između Makarske i Imotskog...
demon is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 02:57.