Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.08.2015., 15:38   #5541
krize svijesti ili tzv kratkotrajna amnezija-potrebne informacije

Pozdrav,
Vec nekih 6-7 godina imam to stanje za koje su mi doktori rekli da se zove kratkotrajna amnezija ili kriza svesti. Medjutim, svi su mi takodje rekli da za to nema ljeka, nego da prolazi samo, s obzirom da nije nikakva vrsta epilepsije i svi snimci i rezultati (CT, EEG, MR itd) su mi potpuno cisti. Ono sto mogu reci jeste da uvijek predosjetim kad ce mi naici ta kriza svijesti, jer se svi zvukovi pojacaju oko mene i sklope u neku vrstu melodije (koliko god to ludo zvucalo), ali kad to prodje ja se potpuno iskljucim. Ne onesvjestim se, nego pricam nebuloze, hodam, skidam jaknu, patike itd. To traje nekih 30sec pa do 2 min, i ja se posle apsolutno nicega ne sjecam. Samo mi se spava, i kad se uspijem naspavati budem okej. Da li ima neko da je imao slicno ili isto stanje, ili da znate nekoga, a da mu je to proslo? Stvarno bi mi pomoglo kad bih znala kako da se borim s time i kad ce proci, pogotovo jer krecem na fax i volila bih svoje buduce kolege postediti tih incidenata.
miniMine is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2015., 13:40   #5542
Dali je itko pijo tablete trileptal proti epilepsije, nema bolest epilepsiju negu sam njih pijo da mi se nebi pojavila epilepsija nakon prometne nesriće gdje mi je glava nastradala. Sve je prošlo uredu pa me zanima nakon prestanka tih tableta trileptal koliko dugo još nesmim vozit auto jer tamo je pisalo da se nevozi auto jer tablete izazivaju pospanost.
mijanta is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2015., 12:05   #5543
Quote:
miniMine kaže: Pogledaj post
Pozdrav,
Vec nekih 6-7 godina imam to stanje za koje su mi doktori rekli da se zove kratkotrajna amnezija ili kriza svesti.
Kriza svijesti je termin koji neki rabe za epilepsiju. Selim post na odgovarajuću temu.
El Gato Félix is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2015., 15:01   #5544
Quote:
miniMine kaže: Pogledaj post
Pozdrav,
Vec nekih 6-7 godina imam to stanje za koje su mi doktori rekli da se zove kratkotrajna amnezija ili kriza svesti. Medjutim, svi su mi takodje rekli da za to nema ljeka, nego da prolazi samo, s obzirom da nije nikakva vrsta epilepsije i svi snimci i rezultati (CT, EEG, MR itd) su mi potpuno cisti. Ono sto mogu reci jeste da uvijek predosjetim kad ce mi naici ta kriza svijesti, jer se svi zvukovi pojacaju oko mene i sklope u neku vrstu melodije (koliko god to ludo zvucalo), ali kad to prodje ja se potpuno iskljucim. Ne onesvjestim se, nego pricam nebuloze, hodam, skidam jaknu, patike itd. To traje nekih 30sec pa do 2 min, i ja se posle apsolutno nicega ne sjecam. Samo mi se spava, i kad se uspijem naspavati budem okej. Da li ima neko da je imao slicno ili isto stanje, ili da znate nekoga, a da mu je to proslo? Stvarno bi mi pomoglo kad bih znala kako da se borim s time i kad ce proci, pogotovo jer krecem na fax i volila bih svoje buduce kolege postediti tih incidenata.
Ovo jaaako miriši na epi

Na kojoj si Klinici obrađivana?
body halleck is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2015., 23:50   #5545
Quote:
mijanta kaže: Pogledaj post
Dali je itko pijo tablete trileptal proti epilepsije, nema bolest epilepsiju negu sam njih pijo da mi se nebi pojavila epilepsija nakon prometne nesriće gdje mi je glava nastradala. Sve je prošlo uredu pa me zanima nakon prestanka tih tableta trileptal koliko dugo još nesmim vozit auto jer tamo je pisalo da se nevozi auto jer tablete izazivaju pospanost.
I jeli iko zna taj podatak. I nakon ovih tableta koliko s dugo nesmije konzumirat alkohol. Hvala
mijanta is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2015., 13:59   #5546
Pozdrav ljudi

Evo statistički kao da me očekuje jedan napad (pratim u excel tablici vremenski )

Ono što mene zanima, dal je opasno leći (spavati) na trbuhu ako osjetim da mi nije najbolje. Opasno mislim u slučaju napada dali refleksi za disanje i dalje rade tj. hoće li mozak osjetiti da nema zraka i automatski pomaknuti glavu/tijelo, tj. ima li opasnosti od gušenja?

Hvala svima i podrška svim koji pate

edit : jedan detalj još, ne znam kako je vama, meni kad se desi grand mal kao da osjećam nekakvo olakšanje i poslije (ne odmah poslije naravno) se osjećam puno bolje kao da mi mozak radi savršeno. I onda opet mjesecima počne malo po malo taj osjećaj jačati..
Orion1984 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2015., 17:10   #5547
Quote:
miniMine kaže: Pogledaj post
Pozdrav,
Vec nekih 6-7 godina imam to stanje za koje su mi doktori rekli da se zove kratkotrajna amnezija ili kriza svesti. Medjutim, svi su mi takodje rekli da za to nema ljeka, nego da prolazi samo, s obzirom da nije nikakva vrsta epilepsije i svi snimci i rezultati (CT, EEG, MR itd) su mi potpuno cisti. Ono sto mogu reci jeste da uvijek predosjetim kad ce mi naici ta kriza svijesti, jer se svi zvukovi pojacaju oko mene i sklope u neku vrstu melodije (koliko god to ludo zvucalo), ali kad to prodje ja se potpuno iskljucim. Ne onesvjestim se, nego pricam nebuloze, hodam, skidam jaknu, patike itd. To traje nekih 30sec pa do 2 min, i ja se posle apsolutno nicega ne sjecam. Samo mi se spava, i kad se uspijem naspavati budem okej. Da li ima neko da je imao slicno ili isto stanje, ili da znate nekoga, a da mu je to proslo? Stvarno bi mi pomoglo kad bih znala kako da se borim s time i kad ce proci, pogotovo jer krecem na fax i volila bih svoje buduce kolege postediti tih incidenata.
Dakle, ovo sto ste Vi opisali jako lici na epilepticke napdade...pogotovu sto imate Auru (predosecaj) da ce se desiti napad. Dijagnosticke procedure koje ste radili ne moraju da daju nijedan odgovor na ovo sto ste opisali zato sto se verovatno radi o fokalnoj epilepsiji koja krece iz temporalnog dela mozga. Epilepsije temporalnog dela kao i uopste sve fokalne epilepsije se jako tesko dokazuju na EEG-u i NMR-u zato sto su zarista duboko u samom mozgu pa ih EEG ne moze "videti" i zato sto su mala pa se standaarnim magnetom ne mogu detektovati. Ono sto bih ja preporucio da uradite deprivaciju spavanja (EEG nakon ne prespavane noci) pa se na tom eventualno mogu videti promene. Takodje jako me zanima da li imate izvojeno i ako imate koliko cesto te zvukove koje cuvate a da nakon toga ne gubite svest (skidate jaknu, patike...) i opste koliko cesto imate te periode kada gubite svest (nedeljno, mesecno, godisnje?

Nadam se da ste me razumeli. U svakom slucaju se trebate javiti neurologu koji se bavi epilepsijama.
Marko011 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2015., 17:22   #5548
Quote:
Orion1984 kaže: Pogledaj post
Pozdrav ljudi

Evo statistički kao da me očekuje jedan napad (pratim u excel tablici vremenski )

Ono što mene zanima, dal je opasno leći (spavati) na trbuhu ako osjetim da mi nije najbolje. Opasno mislim u slučaju napada dali refleksi za disanje i dalje rade tj. hoće li mozak osjetiti da nema zraka i automatski pomaknuti glavu/tijelo, tj. ima li opasnosti od gušenja?

Hvala svima i podrška svim koji pate

edit : jedan detalj još, ne znam kako je vama, meni kad se desi grand mal kao da osjećam nekakvo olakšanje i poslije (ne odmah poslije naravno) se osjećam puno bolje kao da mi mozak radi savršeno. I onda opet mjesecima počne malo po malo taj osjećaj jačati..
Ukoliko se desi napad a Vi se zateknete u blizni, ne treb stavljati nista u usta coveka koji ima napad (kasike, viljuske i razne druge gluposti) Veliki napad ima tri faze
1) fazu kada je celo telu u grcu... pa tako i jezik koji je takodje misic je u grcu tako da ne moze zapasti unazad i zatvoriti disajne puteve. Takodje u ovoj fazi svi misisci kao sto sam rekao u su u povisenom tonusu (grcu) isto tako i misici koji se nalaze izmedju rebara tako da nema disanja kod bolesnika tako da se pojavljuje da pomodri po licu-zato sto ne dise. Ova faza traje oko 10-15-20 sek i u toj fazi je najlakse okrenuti bolesnika na bok.
2) faza kada bolesnik pocinje da dise i pocinje da se javlja normalna boja koze. ovo je faza kada su svi misici mlitavi a jezik kao jedan misic takodje.Tako da jezik u ovoj fazi moze da zapadne put nazad i prepreci disajne puteve (to se desava jako retko!!!)
3) faza kada je bolesnik iscrpljen i spava mu se.
Tako da je odgovor na Vase pitanje...Najbolje j biti na boku ili stomaku, najgore na ledjima zbog druge faze...

Nadam se da ste razumeli
Marko011 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2015., 22:57   #5549
Pitanje

Molim vas da mi pomognete ako znate. Jučer je moj suprug (50 godina) imao neku vrstu napadaja. Ukočio se na stolcu, i samo zurio. To je trajalo nekoliko desetaka sekundi. Nakon toga je došao k svijesti, ničeg se nije sjećao i rekao da se slabo osjeća. Nakon toga ponovo isto, ukočen, stakleni pogled, zgrčeno ukočeno tijelo, jedino je ovaj put oko 2 puta trznuo nogom. Nakon toga je došao k sebi. Bila je hitna pomoć, izmjerili su mu tlak, puls i mislim ništa više. Doktorica je rekla da mu je to od šoka (neposredno prije toga se ustinu dogodio emocionalni šok). Takav isti napadaj imao je pred nekih 12 godina, obavio pretrage i sve je bilo u redu. Rekli su mu da je to od stresa (koji je uistinu u to vrijeme postojao). E sad, on kaže da ne želi k doktoru, mene zanima imate li slična iskustva i liči li to na epi napad. Pomoć molim.
Vjetra is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2015., 00:28   #5550
Quote:
Vjetra kaže: Pogledaj post
Molim vas da mi pomognete ako znate. Jučer je moj suprug (50 godina) imao neku vrstu napadaja. Ukočio se na stolcu, i samo zurio. To je trajalo nekoliko desetaka sekundi. Nakon toga je došao k svijesti, ničeg se nije sjećao i rekao da se slabo osjeća. Nakon toga ponovo isto, ukočen, stakleni pogled, zgrčeno ukočeno tijelo, jedino je ovaj put oko 2 puta trznuo nogom. Nakon toga je došao k sebi. Bila je hitna pomoć, izmjerili su mu tlak, puls i mislim ništa više. Doktorica je rekla da mu je to od šoka (neposredno prije toga se ustinu dogodio emocionalni šok). Takav isti napadaj imao je pred nekih 12 godina, obavio pretrage i sve je bilo u redu. Rekli su mu da je to od stresa (koji je uistinu u to vrijeme postojao). E sad, on kaže da ne želi k doktoru, mene zanima imate li slična iskustva i liči li to na epi napad. Pomoć molim.
Ovo što si opisala je tipičan primjer petit mal napadaja: kratkotrajno gledanje u prazno bez da je osoba toga svjesna, trzanje mišića ili ispadanje predmeta iz ruku, da je stajao na nogama pao bi jer se prilikom petit mal napadaja gubi kontrola nad mišićima.
Jaki emocionalni šokovi i stres su poznati okidač za epi napadaje. Neka otiđe kod neurologa i sve opiše. Liječnik će to vjerojatno dijagnosticirati kao petit mal napadaj. Zbog činjenice da su napadaji rijetki (2 puta u 12 godina) i toga da se događaju u toćno izoliranim situacijama pretpostavljam da neće to dijagnosticirati kao epilepsiju i da neće dati nikakvu terapiju. Potrebno je puno više od ovoga što si navela da se dijagnosticira epilepsija. Znaju ljudi imati i po nekoliko petit mal napadaja u životu bez da im se to dijagnosticira kao epilepsija.
__________________
Omnia mutantia semper est!
Rodiak is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2015., 10:58   #5551
Quote:
Vjetra kaže: Pogledaj post
Molim vas da mi pomognete ako znate. Jučer je moj suprug (50 godina) imao neku vrstu napadaja. Ukočio se na stolcu, i samo zurio. To je trajalo nekoliko desetaka sekundi. Nakon toga je došao k svijesti, ničeg se nije sjećao i rekao da se slabo osjeća. Nakon toga ponovo isto, ukočen, stakleni pogled, zgrčeno ukočeno tijelo, jedino je ovaj put oko 2 puta trznuo nogom. Nakon toga je došao k sebi. Bila je hitna pomoć, izmjerili su mu tlak, puls i mislim ništa više. Doktorica je rekla da mu je to od šoka (neposredno prije toga se ustinu dogodio emocionalni šok). Takav isti napadaj imao je pred nekih 12 godina, obavio pretrage i sve je bilo u redu. Rekli su mu da je to od stresa (koji je uistinu u to vrijeme postojao). E sad, on kaže da ne želi k doktoru, mene zanima imate li slična iskustva i liči li to na epi napad. Pomoć molim.
Kao što je već navedeno- opisana situacija je vrlo suspektna na epileptičko zbivanje, čemu ide u prilog i obrazac napada poznat od ranije.
Svakako je indikacija za EEG i pregled neurologa uz EEG.
body halleck is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2015., 15:52   #5552
Quote:
Vjetra kaže: Pogledaj post
Molim vas da mi pomognete ako znate. Jučer je moj suprug (50 godina) imao neku vrstu napadaja. Ukočio se na stolcu, i samo zurio. To je trajalo nekoliko desetaka sekundi. Nakon toga je došao k svijesti, ničeg se nije sjećao i rekao da se slabo osjeća. Nakon toga ponovo isto, ukočen, stakleni pogled, zgrčeno ukočeno tijelo, jedino je ovaj put oko 2 puta trznuo nogom. Nakon toga je došao k sebi. Bila je hitna pomoć, izmjerili su mu tlak, puls i mislim ništa više. Doktorica je rekla da mu je to od šoka (neposredno prije toga se ustinu dogodio emocionalni šok). Takav isti napadaj imao je pred nekih 12 godina, obavio pretrage i sve je bilo u redu. Rekli su mu da je to od stresa (koji je uistinu u to vrijeme postojao). E sad, on kaže da ne želi k doktoru, mene zanima imate li slična iskustva i liči li to na epi napad. Pomoć molim.
Karakteristika epilepticnih napada je da se javljaju naglo, imaju svoje trajanje i periodicni su. Jako je tesko da se po ovom sto ste opisali radi o epileptickom napadu zato sto se predhodni javio pre 12 godina. Ovakva vrsta epilepsije (fokalna epilespija) mora da ima zariste i ono ne moze da se pojavi pre 12 godina pa da nestane pa da se sad javi i da izazove jos dva napada. Takodje, i bez obzira sto nije mozda imao emocionalne trigere napadi bi morali da se javljaju ovih 12 godina. U svakom slucaju mislim da ovde nema ni govora od epilepsije vec da se samo radi o emocionalnom soku koji se moze na ovakav nacin opisati.
Marko011 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2015., 15:58   #5553
Quote:
Vjetra kaže: Pogledaj post
Molim vas da mi pomognete ako znate. Jučer je moj suprug (50 godina) imao neku vrstu napadaja. Ukočio se na stolcu, i samo zurio. To je trajalo nekoliko desetaka sekundi. Nakon toga je došao k svijesti, ničeg se nije sjećao i rekao da se slabo osjeća. Nakon toga ponovo isto, ukočen, stakleni pogled, zgrčeno ukočeno tijelo, jedino je ovaj put oko 2 puta trznuo nogom. Nakon toga je došao k sebi. Bila je hitna pomoć, izmjerili su mu tlak, puls i mislim ništa više. Doktorica je rekla da mu je to od šoka (neposredno prije toga se ustinu dogodio emocionalni šok). Takav isti napadaj imao je pred nekih 12 godina, obavio pretrage i sve je bilo u redu. Rekli su mu da je to od stresa (koji je uistinu u to vrijeme postojao). E sad, on kaže da ne želi k doktoru, mene zanima imate li slična iskustva i liči li to na epi napad. Pomoć molim.
Quote:
Rodiak kaže: Pogledaj post
Ovo što si opisala je tipičan primjer petit mal napadaja: kratkotrajno gledanje u prazno bez da je osoba toga svjesna, trzanje mišića ili ispadanje predmeta iz ruku, da je stajao na nogama pao bi jer se prilikom petit mal napadaja gubi kontrola nad mišićima.
Jaki emocionalni šokovi i stres su poznati okidač za epi napadaje. Neka otiđe kod neurologa i sve opiše. Liječnik će to vjerojatno dijagnosticirati kao petit mal napadaj. Zbog činjenice da su napadaji rijetki (2 puta u 12 godina) i toga da se događaju u toćno izoliranim situacijama pretpostavljam da neće to dijagnosticirati kao epilepsiju i da neće dati nikakvu terapiju. Potrebno je puno više od ovoga što si navela da se dijagnosticira epilepsija. Znaju ljudi imati i po nekoliko petit mal napadaja u životu bez da im se to dijagnosticira kao epilepsija.
Ako se pojavi klinicka slika epilepticnog napada koja je ubedljiva bez obzira sto je EEG negativan, NMR uredan daje se terapija za epilepsiju. Iz nekoliko razloga. Zato sto ce se verovatno javiti jos neki napad i samim tim ugroziti bolenika...Zato sto ce se javiti veliki napad...Zato sto se moze desiti da bolesnik ima nekoliko ovako malih napada pa onda i seriju napada pa onda i status...Tako da ako se jednom desi napad koji ima karakteristike epilepticnog daje se terapija iz gore pomenutih razloga.
Marko011 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2015., 10:41   #5554
Quote:
Marko011 kaže: Pogledaj post
Ako se pojavi klinicka slika epilepticnog napada koja je ubedljiva bez obzira sto je EEG negativan, NMR uredan daje se terapija za epilepsiju. Iz nekoliko razloga. Zato sto ce se verovatno javiti jos neki napad i samim tim ugroziti bolenika...Zato sto ce se javiti veliki napad...Zato sto se moze desiti da bolesnik ima nekoliko ovako malih napada pa onda i seriju napada pa onda i status...Tako da ako se jednom desi napad koji ima karakteristike epilepticnog daje se terapija iz gore pomenutih razloga.
Zahvaljujem na pojasnjenju.

Poslano sa mog GT-I9300 koristeći Tapatalk
__________________
Omnia mutantia semper est!
Rodiak is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2015., 13:03   #5555
Pao danas oko 8:30 ujutro (neprospavana noć)

Boli kičma i jezik nisam na posao išao
Orion1984 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2015., 13:45   #5556
Studentske muke?

Brz oporavak zelim

Poslano sa mog GT-I9300 koristeći Tapatalk
__________________
Omnia mutantia semper est!
Rodiak is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2015., 11:04   #5557
Quote:
Orion1984 kaže: Pogledaj post
Evo statistički kao da me očekuje jedan napad (pratim u excel tablici vremenski )
eto ne možeš protiv statistike

14.siječnja
veljača
2.svibnja.
25.lipnja
srpanj
11.rujna


Obično je bez ozlijeda začudo, ali jučer sam izgleda nezgodno pao sa stolice. Osjećam laganu bol na predjelu glave gdje mi je kosa(samo kad pipam), ali ono najgore do sad, izgleda da sam dobrano okrenuo vrat na podu i posljedica toga je dobrana ukočenost i bol. Ali ide prema boljem.

Čuo sam od prijatelja da je jedan poznanik tako slomio moždinu i morao ponovno učiti hodat ak je takvo nešto vjerojatno.

Meni kad se desi napad, poslije napada, dan poslije pa na dalje se osjećam izuzetno dobro. Obično ne mogu gledati u nebo npr. zbog previše svjetla, osjetljiv sam na jače iznenadne zvukove i sl., ali kad se desi napad kao da taj pritisak opusti i osjećam se odlično cca mjesec dana, i onda malo po malo se vraća to ružno stanje u glavi... Ah blago zdravim ljudima..

Ovo što ja imam nije klasična epilepsija, nego epilepsija kao posljedica operacije na mozgu.

Ima li netko kakav komentar na phemiton?Moje nuspojave su ponekad zamuckivanje i možda slabije pamćenje.

Edit za kraj. Ne tražim ovdje suosjećanje(jer ga zbog stvari koje radim ni ne zaslužujem) već samo iznosim svoje iskustvo kakvo god bilo.

Zadnje uređivanje Orion1984 : 12.09.2015. at 11:37.
Orion1984 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2015., 16:35   #5558
Question 😋

Koliko dugo nakon tiramata(topamaxa) se nesmiju konzumirati alkoholna pica , ako netko zna?
Ivka24 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2015., 20:12   #5559
Quote:
Ivka24 kaže: Pogledaj post
Koliko dugo nakon tiramata(topamaxa) se nesmiju konzumirati alkoholna pica , ako netko zna?
navodno par mjeseci, ali ja nisam cekala bas i nista mi nije bilo haha
teazoldyck is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2015., 22:12   #5560
Quote:
Ivka24 kaže: Pogledaj post
Koliko dugo nakon tiramata(topamaxa) se nesmiju konzumirati alkoholna pica , ako netko zna?
Postovani,
lek Toapamax je lek koji se nakon 7 dana potpuno regenerise iz organizma. Vazno je samo da znate da nije problem u alkoholu i lekovima i da li cete piti alkohol dok uzimate lekove vec ce samo uzimanje alkohola u toku terapije smanjiti aktivnost leka u organizmu i samim tim ce doci do veoma velike sanse da dobijete napad.
Marko011 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:51.